ישיבת ועדה של הכנסת ה-23 מתאריך 14/12/2020

חוק קליטת חיילים משוחררים (תיקון מס' 23), התשפ"א-2020

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים-ושלוש

הכנסת20
הוועדה המשותפת לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות וועדת העלייה, הקליטה והתפוצות
לדיון בהצעת חוק קליטת חיילים משוחררים
14/12/2020


מושב שניפרוטוקול מס' 1
מישיבת הוועדה המשותפת לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות וועדת העלייה, הקליטה והתפוצות
לדיון בהצעת חוק קליטת חיילים משוחררים
יום שלישי, כ"ט בכסלו התשפ"א (15 בדצמבר 2020), שעה 10:00
סדר היום
סדר היום: הצעת חוק קליטת חיילים משוחררים (תיקון מס' 23 – הוראת שעה – נגיף הקורונה החדש) (מענק חד-פעמי נוסף), התשפ"א-2020 (מ/1374)
נכחו
חברי הוועדה: חיים כץ – היו"ר
חוה אתי עטייה
טלי פלוסקוב
אנדרי קוז'ינוב
אלכס קושניר
חברי הכנסת
אלעזר שטרן
מוזמנים
טל שטראוס - יועמ"ש, משרד הביטחון וצה"ל

ליטל שורץ - חיימ"ש, משרד הביטחון וצה"ל

שפרה שחר - מנכ״לית, עמותת בית חם לכל חייל
משתתפים (באמצעים מקוונים)
יעל אגמון - רכזת ביטחון באגף תקציבים, משרד האוצר

דרור גרנית - ייעוץ וחקיקה, משרד המשפטים

יואב ארבל - יועמ"ש, רשות השירות הלאומי-אזרחי
ייעוץ משפטי
יעל סלנט
מנהלת הוועדה
ענת כהן שמואל
רישום פרלמנטרי
אושרה עצידה


הצעת חוק קליטת חיילים משוחררים (תיקון מס' 23 – הוראת שעה – נגיף הקורונה החדש) (מענק חד-פעמי נוסף), התשפ"א-2020, מ/1374
היו"ר חיים כץ
בוקר טוב, היום יום שני, 14 בדצמבר 2020, כ"ח בכסלו התשפ"א. אני מתכבד לפתוח את ישיבת הוועדה המשותפת לוועדת הקליטה ולוועדת העבודה והרווחה בנושא: הצעת חוק קליטת חיילים משוחררים – הכנה לקריאה שנייה ושלישית.

זה נכון שהנושא הזה היה צריך לבוא לוועדת העבודה והרווחה כי אנחנו מתעסקים בכל הנושאים. לחבר הכנסת דוד ביטן הייתה בקשה מיוחדת שזה יעבור אליו כי הוא אמר שהוא נוגע בנושא הזה ושהנושא הזה חשוב לו, והסכמתי איתו שהנושא הזה יעבור אליו, לוועדה משותפת בניהולו. אני באמת מצטער שהוא לא מנהל את הוועדה, אבל דיברתי איתו והוא אמר לי שהוא לא רוצה שהחיילים שצריכים לקבל את המענקים יחכו ולכן הוא מבקש שאני אנהל. כולנו כאן מאחלים לו החלמה מהירה.

הצעת החוק היא ממשלתית. נציגת משרד הביטחון, בבקשה.
טל שטראוס
למעשה, הצעת החוק מבקשת לתקן את חוק חיילים משוחררים ולהוסיף מענק למשוחררי 2020 באופן מדורג: 4,500 שקלים יינתנו למשוחררים בודדים ולמשוחררים שבעת שירותם היו זכאים לתשלומי משפחה, 1,800 שקלים יינתנו למי ששירת לפחות 22 חודשים, ו-1,000 שקלים יינתנו לכל יתר המשוחררים ב-2020.
היו"ר חיים כץ
מי זה "כל היתר"?
טל שטראוס
כל החיילים המשוחררים, מי ששירת לפחות 12 חודשים.
היו"ר חיים כץ
לא רק חיילים.
טל שטראוס
לא, גם משרתי שירות לאומי.
היו"ר חיים כץ
מאה אחוז, גם שירות לאומי. את שאר הסכומים השירות הלאומי לא מקבל?
טל שטראוס
ב-22 חודשים אין בעיה כי יש כאלה שמשרתים גם שנתיים בשירות לאומי.
היו"ר חיים כץ
הם מקבלים?
טל שטראוס
כן.
היו"ר חיים כץ
גם את ה-4,500 שקלים?
טל שטראוס
לגבי ה-4,500 שקלים, שאלו הבודדים וזכאי תשלומי המשפחה, למיטב ידיעתנו אין הגדרה של משרת שירות לאומי בודד ברשות שאושרה על-ידי שר הביטחון כפי שנדרש בחוק קליטת חיילים משוחררים.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
יש.
טל שטראוס
עד כמה שאני יודעת, אין גם הגדרה תשלומי משפחה או מקבילה לתשלומי משפחה כמו שניתן בצבא.
היו"ר חיים כץ
אם אנחנו נשים הסתייגות שאנחנו רוצים שגם הם יקבלו, אתם תמשכו את החוק?
טל שטראוס
השאלה היא האם יש הגדרה לאותם משרתים? אם יש הגדרה למשרת בודד ש - - -
היו"ר חיים כץ
אם הוא משרת אז ההגדרה לא צריכה למנוע. אם הוא לא משרת, לא מגיע לו. בואי נתחיל שאם הוא משרת, מגיע לו. אם הוא לא משרת, לא מגיע לו.
טל שטראוס
אבל אם הוא משרת לפי חוק קליטת חיילים משוחררים, החוק דורש שגם משרת בשירות לאומי שהוא בודד, למשל, יהיה מוכר. תהיה הגדרה קבועה, שר הביטחון יאשר אותה. כנ"ל לגבי תשלומי משפחה.
שפרה שחר
אני דווקא חושבת שאין דין חיילי צה"ל משוחררים כדין משרתי שירות לאומי. צריכים לזכור שמשרתי שירות לאומי הם אזרחים שתמיד יכולים לעבוד ללא אישור עבודה מיוחד. אם הם מבריזים או מאחרים יום אחד, הם לא הולכים לכלא ולא נענשים. חיילי צה"ל נמצאים תחת מסגרת הרבה יותר נוקשה, ורק אם הם מקבלים אישור עבודה הם יכולים לעבוד.
היו"ר חיים כץ
אני לא דתי, אני גם נוסע כל שבת לים, אבל יש כלל גדול בתורה האומר: זה נהנה וזה לא חסר. אני לא אומר שהחיילים לא יקבלו.
שפרה שחר
אני מסכימה איתך, אבל הרבה פעמים חורה לי שמשווים את התנאים של החיילים.
היו"ר חיים כץ
זה לא קורה לך פה בוועדה. אנחנו עכשיו גם בזמן קורונה, אנחנו לא בימים רגילים.
שפרה שחר
אני מקבלת את ההערה שלך לגבי האמרה: זה נהנה וזה לא חסר. אני חושבת שזו מידה מאוד יפה. אין לי, חס וחלילה, משהו נגד המשרתים בשירות לאומי. אבל שירות לאומי יכול להיות גם ארבע ושש שעות ביום.
היו"ר חיים כץ
גם לו אין אהבה גדולה לחרדים. יחד עם זאת, הוא חושב שאם הם משרתים, מגיע להם.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
לא ידעתי שיש לי פה כל כך הרבה דוברים.
שפרה שחר
כבוד היושב-ראש, יש כאלה שמשרתים שירות לאומי במשך ארבע שעות ביום ויש חיילי צה"ל שמשרתים 24/7, שלא ראו בית חמישה או שבעה שבועות. יש עוצר יציאות בגלל הקורונה. זו לא אותה הוויה.
היו"ר חיים כץ
יש גם חיילי צה"ל שמשרתים 8/5, והם החלק הארי. אני אומר את זה כאבא לשלושה קצינים ששירתו 24/7. לא כל הצבא הוא מקשה אחת.
שפרה שחר
שני הבנים שלי שירתו 24/7 כי שניהם היו בחוד החנית בצה"ל. אחד היה מ"פ בהנדסה ואחד היה לוחם - - -
היו"ר חיים כץ
מצוין.
שפרה שחר
בואו נייחד אותם ונעלה אותם ולהם מגיע יותר – זה הכול.
היו"ר חיים כץ
תודה רבה.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
אדוני, אני חושב שאנחנו צריכים להסתכל על המהות של החוק הזה ולמה הוא נוצר. הוא נוצר בגלל הקורונה. המטרה היא לסייע לכל מי שמשרת את המדינה, ולא משנה עכשיו איפה, לאחר השחרור. מצבם של אותם צעירים, ולא משנה איפה הם שירתו, אם בצה"ל או בשירות לאומי, הוא זהה. הם לא יכולים למצוא עבודה, הם נמצאים בקשיים. אני מסכים איתך שלוחמים ואלו שמשרתים בצה"ל תמיד צריכים להיות בעדיפות, אבל במקרה הזה אנחנו מדברים על אזרחים צעירים ששירתו את המדינה, ולא משנה איפה הם שירתו. לכן, אני מסכים עם מה שאומר היושב-ראש. חייבים להכליל את כולם, גם את אלה שמשרתים בשירות הלאומי.
שפרה שחר
אני מסכימה, אבל - - -
היו"ר חיים כץ
גברתי, סליחה. אמרת את דברך. את תדברי פה רק כשתקבלי אישור.

האם עוד מישהו רוצה להתייחס? בבקשה.
יעל סלנט
אני רוצה להבהיר. טל אמרה את זה, אבל שיהיה ברור. כולם מקבלים את המענקים של 1,000 שקלים חדשים ו-1,800 שקלים חדשים, גם מי שמשרת בצה"ל, ולא רק צה"ל, גם משמר הגבול, משטרת ישראל ושב"ס – כל מי שמוגדר בחוק שירות מוכר אחר וגם שירות אזרחי ושירות אזרחי-לאומי. את המענק המוגדל של 4,500, שזה הדלתא הנוספת הזו מה-1,000 או מה-1,800, תלוי מה הזכאות, לא מקבל מי שמתנדב, שאלו המתנדבות, או מי שמשרת בשירות לאומי-אזרחי שאלו תלמידי ישיבות. משיחות מקדימות שערכנו הם לא מקבלים כי לעניין חייל משוחרר בודד שקבוע בחוק שצריכים להיקבע כללים של מנהל הרשות לשירות אזרחי, והוא פשוט לא קבע כללים. לכן, להבנתי, אין לנו דרך לאפיין אותם. אולי כדאי לשמוע את נציג השירות הלאומי-האזרחי.

לגבי תשלומי משפחות – משיחות מקדימות שערכנו הבנו שבתשלומי משפחות יש אלמנט כלשהו של מבחן הכנסה. כן יש לעניין שירות לאומי-אזרחי לגבי החרדים, הם מקבלים דמי כלכלה. זה גם תלוי בשאלת המצב המשפחתי, אם הוא נשוי, נשוי פלוס ילד. אבל זה לא מותנה במבחן הכנסה, אלו דמי כלכלה שהם פיקס בהתאם למצב המשפחתי, בין היתר. לגבי חיילים בודדים – אנחנו במצב עוד יותר קשה כי אין דרך לאפיין אותם. לגבי תשמ"ש – אני לא יודעת, מה שחברי הוועדה יחליטו כמובן, אולי אפשר ללכת לשאלת דמי הכלכלה המשולמים להם.
אנדרי קוז'ינוב (יש עתיד-תל"ם)
שאלת הבהרה לגבי המתנדבים – המתנדבים בתוך השירות הצבאי, אלו שהם לא מחויבי גיוס ומתנדבים לשירות צבאי ומשלימים 12 או 22 חודשים, זכאים לקבל את הכסף הזה?
טל שטראוס
כן, והשלים 12 חודשים.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
ומה עם מח"ל?
טל שטראוס
אותו דבר, כל המשרתים 12 חודשים.
היו"ר חיים כץ
12 - זה המענק הקטן.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
לא, אני מדבר איתך על המענק הגדול. אני שואל על המענק הגדול.
היו"ר חיים כץ
לא מקבלים.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
מח"ל – מתנדבי חוץ לארץ, שבאים ומשרתים פה, לא מתאזרחים, ואחר כך הרבה מאוד מהם משתחררים ואז מתאזרחים.
טל שטראוס
ככל שהם מוכרים כחייל בודד, הם מקבלים את המענק המוגדל.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
האם מתנדבי מח"ל מוכרים כחיילים בודדים בחוק?
טל שטראוס
הגורמים המקצועיים באגף חיילים משוחררים יבררו עכשיו לגבי מתנדבי מח"ל.
היו"ר חיים כץ
נציג משרד המשפטים, תן לנו הגדרות, בבקשה.
דרור גרנית
לעניין החיילים המשוחררים הבודדים – צריך לומר שיש פה את הסיפור עם ההגדרות ויש פה את הצד הכספי. נציגי האוצר יתייחסו לצד הכספי, אבל רק אגיד בכותרת שכשהצעת החקיקה הזו גובשה היא גובשה על סמך איזשהו תחשיב מסוים ושינוי ההגדרות עשוי לשנות את התחשיב. נציגי האוצר בוודאי ירחיבו על זה.

לעניין ההגדרה – בשירות האזרחי לא הוגדרו מי הם משרתים בודדים. זאת אומרת, אין היום המשגה כזו, למרות שבמציאות יש כנראה משרתים שהם בודדים. אבל אין איזושהי הגדרה חוקית קבועה שנמצאת בנהלי הרשות שעושים בה שימוש ומשתמשים בה באופן שוטף. לכן, החוק הזה הוא לא הוראה קבועה אלא הוראה חד פעמית שהיא הוראה זמנית למענק חד פעמי והאנשים שזה יחול עליהם הם אנשים שכבר סיימו את שירותם ובעת שירותם האזרחי לא הייתה הגדרה כזו, לכן הם ממילא לא נהנו מההגדרה הזו, לא נכללו בה, ולכן אי אפשר לייצר החלה רטרואקטיבית. זאת אומרת, התוצאה תהיה שבשביל להעניק את המענק אנחנו עכשיו נכיר בהם רטרואקטיבית שהם היו בודדים בעת שירותם, שיכול להיות שנגמר כבר, אבל יכול להיות שנגמר כבר לפני שלוש-ארבע שנים. התוצאה של זה היא קצת אבסורדית.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
אבל אתה מדבר רק על אלה שהשתחררו ב-2020, אתה לא מדבר אחורה. אתה מדבר רק על 2020, זה מה שהחוק אומר.
דרור גרנית
סליחה, זה נכון. אבל עדיין אנחנו מדברים על מי שהוא כבר חייל משוחרר. זאת אומרת, הוא סיים את שירותו.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
כן, אבל במהלך השנה האחרונה.
היו"ר חיים כץ
בשנת 2020 סיים את שירותו ובינואר יקבל. עכשיו אני רוצה שתתייחס גם לינואר 2021, וזה עוד שלושה שבועות. מה יקרה אז? תפעילו את הראש, תהיו יותר יצירתיים. תחשבו רחב, אל תהיו מקובעים בקופסא וזה מה יש לנו. אנחנו נמצאים בסיטואציה שאנחנו לא אוהבים אותה. יחד עם זאת, אנחנו רוצים לנסות ולמצוא פתרונות לאנשים שאנחנו חושבים שאנחנו צריכים למצוא להם פתרון. למה אנחנו לא חושים ומאריכים את התקופות ואומרים: עד מרץ 2021 לכל מי שהשתחרר? אנחנו בתקופת קורונה, זה לא הולך להשתנות בחודשיים-שלושה הקרובים.
חוה אתי עטייה (הליכוד)
כמו בדמי אבטלה.
היו"ר חיים כץ
כפי שאמרה חברת הכנסת חוה אתי עטייה, מרחיבים את התקופה עד יוני כמו בדמי אבטלה. למה לא מאריכים את התקופה עד יוני? למה לא חושבים טיפה יותר? טיפה. זה דרישה מופרזת ממשרד המשפטים? מילא אתם לא כותבים תקנות.
דרור גרנית
ההצעה היא הצעה של משרד הביטחון בשיתוף פעולה עם משרד האוצר במטרה למצוא פתרון נקודתי. משרד המשפטים הוא לא האבא של ההצעה הזו במירכאות.
היו"ר חיים כץ
אבל אתם יכולים להעיר הערות.
דרור גרנית
לעניין משך הזמן – אני לא צריך לומר לאדוני היושב-ראש שיש איזושהי מידה של חוסר ודאות לגבי התמשכותה של הקורונה, לכן הרבה מאוד מהחקיקה בדבר הזה נעשית כהוראות שעה קצרות מועד, מתוך מחשבה שבהמשך אנחנו נאריך את הוראות שעה או נתקן אותן או נשלים אותן בהתאם להתפתחות הדברים. אני לא אומר פה שום דבר מהפכני בדבר הזה.
היו"ר חיים כץ
ה-benchmark שלנו זה דמי חל"ת. אלה שחשבו, אמרו: יש לנו דמי חל"ת. אנחנו נותנים דמי חל"ת עד יוני 21', זה ה- benchmark. זה גם החלק הארי של האוכלוסייה ושל הכסף. הכי הרבה אנשים נמצאים בחל"ת, זה מאות אלפים. אבל אין מאות אלפי חיילים. למה לא הולכים לפי ה- benchmark ואומרים יוני 21'? זה הקו המנחה לכל הוראות השעה בעניין הקורונה.

אני מבין שהזמן שלנו הוא זמן בטל, חברי הכנסת יכולים להתכנס ולשבת בישיבות על תיקון הוראת שעה כזו ואחרת. יש לנו הרבה זמן. אנחנו מקבלים משכורת גלובלית ואולי אנחנו מקבלים יותר ממה שאנחנו שווים. יחד עם זאת, תחשבו שזה עסק פרטי ושאתם צריכים להיות יעילים ולהעיר את ההערות שלכם. עשרים שנה אני בכנסת ואני רואה שאם למשרד המשפטים לא מתאים משהו אז הוא אומר את דברו. פה הייתם צריכים לשים נקודה ולהגיד: על מנת שלא נשב פעם, יש לנו מספר תקנות עם הוראת שעה וכמשרד המשפטים אנחנו מציעים: ראשית, תוקף ההוראה – יוני 21'. כל מי שהשתחרר עד יוני 21' – אם הוא מצא עבודה אז הוא מצא עבודה, אם הוא לא מצא עבודה, נתייחס. שנית, אוכלוסיות שלא כתבנו לגביהן תקנות, כי אנחנו כל היום עסוקים ולא יוצא לנו במשרד המשפטים לרשום תקנות. אין לנו זמן, אנחנו עסוקים בדברים גדולים. אלעזר, תקנות הם דברים קטנים, בייחוד שזה נוגע לחיילים, נכון? אז אנחנו לא מוצאים זמן. תעבוד מסודר כאילו זה עסק פרטי, כאילו אתה בא בבוקר ואומר: יש לי עסק משפחתי. אני מפרנס את אשתי ואת ילדיי מהעסק הזה, איך אני עושה את זה מושלם ואיך אני גורם שלא יהיו לי נזקים עתידיים - שנוכל להגיש הצעת החוק מסודרת, מושלמת, בלי חורים. אבל את זה אני מתקן בהוראת שעה כזו ואת ההוא נתקן בהוראת שעה אחרת.

אני רציתי לגמור את זה, לפזר את העבודה, תודה רבה ולהתראות. אני מדבר אליו, אבל אני רוצה שגם משרד האוצר ישמע, כי הייתה פה הצעה להעלות את התוקף ליוני 21', במקביל לחל"ת, בשביל לא לעשות עוד פעם הוראת שעה.
דרור גרנית
לגבי ההשוואה עם החל"ת – המחשבה לגבי החל"ת הייתה שחיילים משוחררים לא הספיקו לרכוש את תקופת הזכאות לדמי אבטלה ולתחליפו כדמי חל"ת. לכן, ההוראה היא למי שהשתחררו בשנה הזו, כי לא היה להם את הזמן אחורה.
היו"ר חיים כץ
מה ההבדל בין ה-31 בדצמבר ל-1 בינואר? האם הוא כבר כן יספיק? כאחד שגמר בהצטיינות לימודי משפטים באוניברסיטה העברית, תן לי תשובה מושכלת לשאלה הזו.
דרור גרנית
בתל אביב – הכול בסדר. שוב, לאיזה אוכלוסייה הייתם רוצים להרחיב את ההוראה כי ההוראה מתייחסת כרגע לאנשים שמסיימים את שירותם בשנת 2020 מתוך מחשבה שאותה קבוצת אוכלוסייה היא קבוצת האוכלוסייה שנקלעת לתוך המשבר, ולכן לא יהיה לה אפשרות לרכוש את תקופת ההכשרה לדמי אבטלה או חליפו כדמי חל"ת, ולכן אנחנו באים ומעניקים להם את המענק הפרטני הזה. שוב, אני מנסה להבין איזה קבוצה אתה חושב שמתפספסת פה. כלומר, לאיזה קבוצה הייתה רוצה להרחיב את ההוראה?
היו"ר חיים כץ
עד יוני 21'.

נציגת האוצר, בבקשה.
יעל אגמון
עלות הגדלת הזכאים עד יוני 21' היא עוד כ-65 – 70 מיליון שקל. זה עוד 50% מעלות החוק, אפילו טיפה יותר.
היו"ר חיים כץ
כמה אנשים ייהנו מהחוק הזה?
יעל אגמון
יש 70,000 איש בשנה שמקבלים מענקי שחרור בשירות לאומי ובצה"ל.
היו"ר חיים כץ
מה עלות החוק?
יעל אגמון
132 מיליון שקל לשנה.
היו"ר חיים כץ
עשית חיתוך חודש יוני – חצי, 50%.
יעל אגמון
כן.
היו"ר חיים כץ
זאת אומרת, בגלל כסף החלטתם שמגיע למי שמשתחרר ב-2020 ולמי שמשתחרר ב-2021 לא מגיע, למרות שאתם שמים 100 מיליארד שקל על תופעות הקורונה. 100 מיליון תשלומים, ואת מחליטה ש-60 מיליון לא מגיע.
יעל אגמון
אני לא מחליטה, את זה החליטה הממשלה. אני באה ומסבירה את המשמעויות. הגדלת החוק תעלה בין 60 ל-70 מיליון שקל. כמו שדרור אמר, גם בפעם הקודמת הבאנו איזושהי הוראת שעה לחיילים משוחררים ועכשיו אנחנו מביאים עוד אחת. אנחנו מאוד מקווים שעם תחילת החיסונים המצב ישתפר והחיילים המשוחררים כן יוכלו יותר בקלות להצטרף לשוק העבודה, ואנחנו לא חושבים שנכון כרגע להאריך את תקופת החוק מעבר לזה. אנחנו גם חושבים שיש הבדל בין האוכלוסייה של מקבלי חל"ת לבין חיילים משוחררים שכן יכולים למצוא עבודה בשליחויות ובכל מיני מקומות אחרים.
היו"ר חיים כץ
אם אנחנו מעלים הסתייגות ומאשרים, האם אתם מושכים את החוק או לא מושכים את החוק?
יעל אגמון
אני צריכה לחזור לשר שלי ולבדוק.
היו"ר חיים כץ
תחזרי ותתני לי תשובה. אם אתם אומרים שאתם מושכים את החוק, אז יכול להיות שתמשכו את החוק ואז אל תיתנו לאף חייל. יכול להיות, זה יהיה השיקול של הוועדה. תעשי חושבים. כמה זמן את צריכה בשביל לחזור?
יעל אגמון
זה חוק גם של שר הביטחון, אלך לבדוק גם עם שר הביטחון וגם עם שר האוצר ואחזור עם תשובה.
היו"ר חיים כץ
כמה זמן אתם צריכים?
יעל אגמון
אני אנסה לתפוס אותם. אני אדבר עם הרמ"ט של שר האוצר ואני אראה כמה זמן הוא צריך בשביל לארגן כזו שיחה.
היו"ר חיים כץ
אוקיי.
יעל סלנט
וגם שיעדכנו את הקבוצה ושיגידו לנו על מי מדובר.
היו"ר חיים כץ
תעדכנו את כל הקבוצה.
יעל אגמון
מה זה אומר לאפיין?
היו"ר חיים כץ
תנו לנו יותר נתונים.
יעל אגמון
אין לי נתונים על חיילי צה"ל, לאכ"א ולקרן יש נתונים והם אלו שיכולים לתת.
היו"ר חיים כץ
יעל, אני מכיר אותך ואני יודע שאת מגיעה מסודרת, ואת יודעת. כבר עבדנו שעה ורבע יחד.
יעל אגמון
נכון, אבל במקרה של חיילי צה"ל הנתונים הם באמת אצל אכ"א ולא אצלי.
יעל סלנט
לא חיילי צה"ל, אנחנו מדברים על המענק המוגדל של ה-4,500 למי שהוא משרת בשירות לאומי- אזרחי או בשירות לאומי.
היו"ר חיים כץ
תני לנו יותר נתונים לגבי החיסכון התקציבי שאתם עושים לגבי אלה שצריכים לקבל את ה-4,500 שקל.
יעל אגמון
אני לא מבינה עד הסוף למה אתם מתכונים. אני אבקש שהיועצת המשפטית תחדד איתי אחרי זה בדיוק מה אתם רוצים.
היו"ר חיים כץ
כמה אנשים לא יקבלו את ה-4,500 שקל בגלל שהם לא מוגדרים בודד חיילים?
יעל אגמון
לא, כל מי שמשתחרר משירות לאומי גם זכאי. אני מציעה שאני והקרן לחיילים משוחררים והיועצת המשפטית של הוועדה נעשה אחרי הדיון שיחה ונבין בדיוק על איזו אוכלוסייה אתם מדברים כי לי זה לא ברור עד הסוף. אני לא מבינה עד הסוף איזה אוכלוסייה אתם רוצים להחריג או חושבים שהיא מוחרגת.
היו"ר חיים כץ
אבל רצינו להצביע היום. אנחנו לא רוצים להחריג, אנחנו רוצים לקחת אוכלוסייה שלא מוגדרת ולראות אם היא זכאית. היא לא מוגדרת כי אתם לא הגדרתם.
יעל אגמון
שוב, מי האוכלוסייה הזו שלדעתכם היא לא מוגדרת?
יעל סלנט
בקבוצה של המענק הגבוה, של ה-4,500, של הבודדים ושל התשמ"ש - מי שנכנס שם זה רק חיילים משוחררים במובן הצר. כלומר, מי שהשתחרר מהצבא וכל הנלווים של השב"כ, משטרה, וכל השירות המוכר. מי לא נכנס לשם? מי שהוא חייל בודד ששירת בשירות לאומי או בשירות לאומי-אזרחי ומי שהוא חייל בודד שזכאי לאיזושהי מקבילה לתשמ"ש כי אין תשמ"ש בשירות לאומי אזרחי, יש כל מיני דמי כלכלה כאלה שלא מותנים במבחן הכנסה. אנחנו רוצים להבין איך מאפיינים את הקבוצה הזו, ואולי בזה תוכל לעשות לנו גם הרשות לשירות לאומי-אזרחי כי זה באמת הגדרות שלה.
יעל אגמון
עכשיו הבנתי את הכוונה, יעל. אנחנו נברר לכם את זה. השירות הלאומי באגף יושב אצל רכז תעסוקה איציק דניאל, ואני אעשה גם איתו שיחה וננסה לראות אם יש משהו שאנחנו - - -
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
יעל, לפני שבועיים הגענו בוועדת הקליטה להסכם שחיילים בודדים בשירות, שהיו זכאים להיתר עבודה, יקבלו חלף דמי אבטלה – 1,500 שקלים, עד סוף יוני. אנחנו מבינים שהדבר הזה לא נסגר. רציתי לדעת מה קורה.
יעל אגמון
כמו שסיכם חבר הכנסת ביטן בדיון, זה משהו פנימי בתוך צה"ל. צה"ל אמור לעשות את זה. זו שאלה שצריך להפנות אליהם. להבנתי, זו הייתה בקשה של חבר הכנסת ביטן מצה"ל.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
אתמול נפגשתי עם צה"ל ואין להם תשובה. היא מעבירה את האחריות לצה"ל, אבל צה"ל אמרו לי שהם מחכים למשרד הביטחון.
היו"ר חיים כץ
זה אותו דבר.
יעל אגמון
בכל מקרה, זו לא שאלה לאוצר, זו שאלה למשרד הביטחון וצה"ל.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
יש פה מישהו שיכול לענות על זה?
טלי פלוסקוב (הליכוד)
זה מאוד חשוב. האם יש מישהו בזום?
ליטל שורץ
בדקתי, מח"ל מוגדרים כבודדים.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
מח"ל זה מתנדבי חוץ לארץ. הם מוגדרים כבודדים - מצוין.
חוה אתי עטייה (הליכוד)
מה המענק שיקבלו מח"ל?
ליטל שורץ
המענק הגבוה, הקבוצה הראשונה של 4,500 שקל.
היו"ר חיים כץ
אני רוצה להאריך את התאריך עד יוני. נציגת משרד הביטחון, מי הגיש את החוק? אתם או האוצר?
טל שטראוס
זה במשותף.
היו"ר חיים כץ
אם אנחנו מאריכים את המועד עד יוני, את מושכת את החוק? תבדקי.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
אז את משרד הביטחון. האם את יודעת לענות על חלף דמי אבטלה או לא?
קריאה
לא.
טלי פלוסקוב (הליכוד)
לא, היא אומרת שצה"ל יודע. זה לא חיילים משוחררים, אלו חיילים שיש להם זכות עבודה. מדובר בסך הכול ב- 935 חיילים.
היו"ר חיים כץ
אנחנו נעביר את החוק ונאריך את התקופה עד יוני. אני אעשה רוויזיה ואתן להם זמן להביא תשובות.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
גם לגבי שירות לאומי וגם לגבי זה.
היו"ר חיים כץ
הכול יהיה עד יוני. אני אבקש רוויזיה אחרי שנעביר את זה. אני אתן לכם עד סוף היום לתת תשובות. לא נראה לי שציבורית תוכלו למשוך את החוק הזה. בחיים צריך לדעת לקחת סיכונים. זה סיכון מחושב.

דרור, מה יש לך להגיד?
דרור גרנית
אני מצטער, לא שמעתי מה שאמרתם כי כל הדקות האחרונות של הדיון הייתם על שקט.
אנדרי קוז'ינוב (יש עתיד-תל"ם)
כשאנחנו דרשנו דמי אבטלה לחיילים משוחררים, הטענה של משרד הביטחון ומשרד האוצר הייתה שהם לא עשו בדיוק חצי שנה של תקופת ההכשרה. דרשנו לבטל את זה ומשרד האוצר התנגד. הוחלט אז ששלושת החודשים האחרונים לשירות ייחשבו כניסיון עבודה. חודש יוני 21' זה תום תקופת הסמכויות המיוחדות. אפשר להגדיר את זה אחרת: עד תום תקופת הסמכויות המיוחדות.
היו"ר חיים כץ
ההגדרה לא מעניינת, אם יקבעו את התאריך, שיגדירו מה שהם רוצים. לא משנה איך קוראים לילד אם הוא ישנו. אם יש ילד אתה יכול לקרוא לו: חיים, משה, אלכס, ומה שאתה רוצה.
אנדרי קוז'ינוב (יש עתיד-תל"ם)
הטענה היא שהחיילים ימצאו עבודה עד סוף 2020, אבל זה מענק חד-פעמי, זה 4,500 שקל ואתה לא סוגר עם זה את החודש. אתה בקושי משלם שכירות.
היו"ר חיים כץ
האם עוד מישהו רוצה להתייחס?
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
טל, את לא יודעת על חלף דמי אבטלה? אומרים לי שאת זו שמטפלת בזה?
טל שטראוס
לא, לא אני. לא הייתי בדיון בשבוע שעבר, אבל אני יכולה לתת לכם סטטוס איפה זה עומד.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
אנחנו מאוד נשמח.
טלי פלוסקוב (הליכוד)
אנחנו מבקשים. זה לגבי 935 חיילים שמשרתים כרגע ו - - -
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
זה היה בוועדה של דוד ביטן לפני שבועיים.
היו"ר חיים כץ
אבל זה לא שייך לחוק הזה פה.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
אבל אנחנו מנצלים את זה שהם פה.
טלי פלוסקוב (הליכוד)
זה לא שייך, אבל אם הם כבר פה אז - - -
היו"ר חיים כץ
אני אבקש ממך לשבת איתם בסוף הדיון, את לא חייבת לקבל, והוא ישאל אותך את כל השאלות שנשארו לו מלפני שבועיים.
טלי פלוסקוב (הליכוד)
לפני שבועיים התקבלה החלטה והשאלה היא איפה זה. הייתה החלטה – זה בדיוק העניין. אין ביצוע.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
זו הייתה החלטה והיא לא מיושמת.
היו"ר חיים כץ
זה לערב מין בשאינו מינו.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
אבל זה אותם חיילים.
היו"ר חיים כץ
לא, אלו אחרים.
טלי פלוסקוב (הליכוד)
חיים, אבל אנחנו יודעים שאם אנחנו מעלים פה בוועדה נושא כלשהו אז אתה יודע - - -
היו"ר חיים כץ
אני הבטחתי לדוד שהיום אסיים לו את החוק.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
תאמין לי שאם הוא יידע שסיימת לו את חלף דמי אבטלה הוא ישמח - זו יוזמה שלו.
טלי פלוסקוב (הליכוד)
גם את זה הוא התחיל, זה היה בוועדה שלו.
היו"ר חיים כץ
כן, אבל זה בוועדה שלו וזו הוועדה המשותפת שהוא היה צריך לנהל. הוא נתן לי הנחיות איך לנהל אותה.

אנחנו נעבור להקראה. יעל, בבקשה.
יעל סלנט
"הצעת חוק קליטת חיילים משוחררים (תיקון מס' 23 – הוראת שעה – נגיף הקורונה החדש) (מענק חד-פעמי נוסף), התשפ"א–2020

תיקון סעיף 18ג 1. בחוק קליטת חיילים משוחררים, התשנ"ד–1994‏ , בסעיף 18ג –
(1) בכותרת השוליים, במקום "מענק חד-פעמי" יבוא "מענקים";
(2) במקום סעיף קטן (א) יבוא:
"(א) חייל משוחרר שסיים את שירותו הסדיר..."

זה לא יהיה בשנת 2020 אלא החל מינואר 2020 ועד יוני 2021.

"...החל מינואר 2020 ועד יוני 2021 זכאי לקבל מאוצר המדינה, באופן חד-פעמי, את המענקים המפורטים להלן:
(1) מענק בסכום של 500 שקלים חדשים..."

זה כבר המענק שחוקק בעבר וחוזרים אליו בגלל השינוי של הסעיף.

"...(2) מענק אחד מהמענקים המפורטים להלן, לפי העניין:
(א) חייל משוחרר בודד או חייל משוחרר אשר במהלך שירותו הצבאי אושרה בקשתו לתשלום משפחתי, בהתאם להוראות חוקת התשלומים למשפחות חיילים בשירות חובה כנוסחה בפקודות הצבא – 4,500 שקלים חדשים;..."

פה לא נכנסים החבר'ה של השירות לאומי-אזרחי. אם לא יתנו לנו הגדרה מי הם האנשים האלה, אין לנו דרך להכניס אותם לחוק. אנחנו תלויים ברשות לשירות לאומי-אזרחי, ואולי יש לה פה נציג בזום.
היו"ר חיים כץ
נציג הרשות לשירות אזרחי, בבקשה.
יואב ארבל
בוקר טוב. אנחנו היינו בשיח גם לפני הדיון בוועדה הזו לגבי אפשרות להכניס את המשרתים שלנו גם לתוך המדרגה השלישית. לגבי משרתים בודדים - לצערי, עד היום טרם עודכנו הכללים ברשות. הייתה בעיה תקציבית מול האוצר' שכנראה נפתרה בימים האחרונים, אבל עדיין אין לנו נהלים שלפיהם עובדים. לכן, זה לא היה רלוונטי להצעת החוק הזו.

לגבי הקבלה לחיילים שמקבלים תשמ"ש – על זה דיברנו אתמול גם עם נציג משרד הביטחון וגם עם הצבא. לגבי זה עלתה הצעה שגם משרתים נשואים אצלנו יקבלו את המדרגה הזו. זה נכון שלא נעשות לגביהם הבדיקות שנעשות לגבי החיילים. אבל בהחלט יש לנו אצלנו קבוצה של משרתים בשירות לאומי- אזרחי, ומדובר בעיקר על חבר'ה חרדים שהם נשואים, והייתה הצעה לאשר אולי להם את התוספת.
היו"ר חיים כץ
כמה אנשים כאלה יש לכם?
יואב ארבל
בערך 1,000 אנשים כרגע בשירות. זה אומר שאם מדובר לפי התקופה המקורית, מדובר בערך על 500 איש שסיימו בשנת 2020.
יעל סלנט
באיזה קבוצה הם נכללים? אבל מי האנשים האלה? אתמול אמרת שגם אותם אין לנו דרך לאפיין. איך תאפיין אותם? מה לכתוב?
יואב ארבל
אני יכול לאפיין אותם רק בתור משרתים בשירות לאומי-אזרחי שהם נשואים – זה האפיון שאני יכול לתת לכם.
יעל סלנט
הם נשואים בלי ילדים.
יואב ארבל
לא, רובם הגדול עם ילדים ועקב כך הם מקבלים דמי כלכלה יותר מוגדלים אצלנו.
יעל סלנט
אם אני מבינה נכון את מה שאתה אומר, אתה אומר שלגבי החיילים המשוחררים הבודדים כרגע אין לנו מה לעשות, אבל אתה אומר שלגבי המקבילה למי שמקבל תשלומי משפחות, אפשר ללכת למי שמקבל דמי כלכלה והוא נשוי פלוס ילד. כלומר, מי שמקבל דמי כלכלה לפי תקנות שירות לאומי-אזרחי (דמי כלכלה והיקף השתתפות של גוף מפעיל), ולהגיד שמי שמקבל דמי כלכלה לפי התוספת הראשונה בהרכב של נשוי פלוס אחד הוא יוכל להיכנס למענק הגבוה. האם זה מה שאתה מציע?
יואב ארבל
זו אפשרות שהעלינו אתמול. מדובר על כ-500 איש אם מדובר - - -
היו"ר חיים כץ
ומה ענו לכם? אם אנחנו מאריכים את התקופה זה כ-1,000, וזה סדר גודל של 6 מיליון שקל. 4,500 כפול 1,000 כפול 12, נכון?
יואב ארבל
לדעתי, אם תאריכו בחצי שנה זה לא יהיה עוד 500, זה יהיה עוד 250 בערך.
היו"ר חיים כץ
750 כפול 12 כפול 4,500 – זו הנוסחה.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
40.5 מיליון.
היו"ר חיים כץ
זה ידפוק לנו את התאריך. אני לא עוצר בשביל זה את החוק. תסגרו את זה עם האוצר ועם משרד הביטחון, ואז נעשה שינוי בחוק.
טלי פלוסקוב (הליכוד)
נכון.
יעל סלנט
אוקיי, כרגע אנחנו משאירים את זה כמו שזה, רק הארכנו את התקופה.

"(ב) חייל משוחרר ששירת 22 חודשי שירות לפחות – 1,800 שקלים חדשים...;"

פה ייכנסו כל החיילים המשוחררים, גם המתנדבים, וגם שירות לאומי-אזרחי.

"...(ג) חייל משוחרר אחר – מי שלא נכנס באחת מהקטגוריות הקודמות יקבל 1,000 שקלים חדשים.
אנדרי קוז'ינוב (יש עתיד-תל"ם)
כלומר, כל מי שלא השלים 22 חודשי שירות יקבל 1,000 שקלים.
יעל סלנט
אלא אם הוא במדרגה הגבוהה, ב-4,500.
אנדרי קוז'ינוב (יש עתיד-תל"ם)
ברור, אבל זה מ-12 חודשים עד 22 חודשים. מי שהוא מתחת ל-12, לא מקבל.
יעל סלנט
יש כל מיני הגדרות מיוחדות בחוק איך סופרים את 12 החודשים.
היו"ר חיים כץ
כן, צריך לעשות נקודה.
אנדרי קוז'ינוב (יש עתיד-תל"ם)
ברור, זה פחות רלוונטי. הכוונה שלי שיהיה ברור – עד 12 חודשים לא מקבלים. מ-12 עד 22 חודשים מקבלים 1,000.
היו"ר חיים כץ
נכון, כן.
אנדרי קוז'ינוב (יש עתיד-תל"ם)
בסדר גמור.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
האם חייל בודד, שהשתחרר אחרי שמונה חודשים מכל מיני סיבות, יקבל?
היו"ר חיים כץ
לא.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
למה? איפה זה כתוב?
היו"ר חיים כץ
היא אמרה מעל 12.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
לא, אני מדבר איתך על המדרגה הגבוהה. במדרגה הגבוהה לא כתוב תקופת שירות.
יעל סלנט
זה נכון שאתה לא רואה את זה פה, אבל בתוך ההגדרה של חייל משוחרר בחוק כתוב: מי שסיים את שירותו הסדיר, אף אם שוחרר כדין לפני תום התקופה שהוא חייב בה, ובלבד שהוא שירת 12 חודשים לפחות. אומרים אז שאם הוא משוחרר מטעמי בריאות ייקחו גם את זה בחשבון.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
הערה לגבי שירות לאומי – אני חושב שאם נפריד בין בודדים לנשואים אולי אז תוכל להגיע לפתרון כי יש הבדל בין נשואים לבודדים. אם נתרכז רק בבודדים אולי נוכל - - -
היו"ר חיים כץ
מאחר ואנחנו בסיטואציה שאנחנו לא יודעים מה יילד יום וכמה זמן תחיה הכנסת הזו, ואם אתה רוצה לתת לחיילים האלה, שהם החלק הארי, את מה שמגיע, היה צריך להעביר את זה ואחר כך לעשות תיקונים. אם אנחנו במצב רגיל, אני מחכה שבועיים כי זה רטרואקטיבי - נחכה שבועיים-שלושה. יכול להיות שבעוד שלושה שבועות הוועדה הזו לא תהיה ואז החיילים האלה לא יקבלו.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
אני איתך.
היו"ר חיים כץ
גברתי, בבקשה.
שפרה שחר
יש מעט מאוד חיילים שמשתחררים מצה"ל אחרי פחות מ-12 חודשים בגלל פציעה או מחלה והם לא זכאים.
היו"ר חיים כץ
לא יקבלו. יש לזה התייחסות בחוק, תקראי את החוק.
יעל סלנט
תסתכלי על ההגדרה "חייל משוחרר".
היו"ר חיים כץ
סליחה, אחר כך תשבי איתה ותסבירי לה.
יעל סלנט
"...בסעיף קטן (ב) במקום "בסעיף קטן (א)" יבוא "בסעיף קטן (א)(1)..." – זו ההוראה שדיברה מתי ישולמו ה-500 שקלים ואנחנו רק משמרים אותה.

"...אחרי סעיף קטן (ב) יבוא: מענק כאמור בסעיף קטן (א)(2)..." - וזה המענקים החדשים -... "ישולם לחייל משוחרר בתוך 30 ימים מיום שירותו הסדיר, ולעניין חייל שסיים את שירותו הסדיר לפני יום פרסומו של חוק קליטת חיילים משוחררים (תיקון מס' 23 – הוראת שעה – נגיף הקורונה החדש) (מענק חד-פעמי נוסף), התשפ"א–2020, – עד יום ט"ז בטבת התשפ"א..."

זה לא טוב כי אנחנו מאריכים פה את התקופות.
היו"ר חיים כץ
נכון, תשני את התאריכים.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
לא, זה בסדר כי זה רק מי שהוא רטרואקטיבי.
יעל סלנט
זה בסדר.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
מי שהשתחרר במהלך 2020 יקבל עד ה-31. אם תצליח להגדיל את התקופה אז מי שישתחרר ב - - -
היו"ר חיים כץ
לא "אם נצליח".
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
כשתצליח, סליחה.
יעל סלנט
זה כבר בחוק, זה מה שהוועדה החליטה.
היו"ר חיים כץ
הוועדה החליטה אבל הם יכולים להגיד שהם מושכים את החוק ואז אנחנו עושים רוויזיה. אנחנו נחליט. אם הם מושכים אותו - נבטל אותו, או שהם יתנו לנו את התקופה.
טלי פלוסקוב (הליכוד)
כן, הכי נכון.
היו"ר חיים כץ
אתם תחשבו. אם אתם לא נותנים לנו, נבטל. נבטל את החוק - שלא יהיה בכלל.
יעל סלנט
אז כרגע הוועדה מצביעה על מי שהשתחרר החל מינואר 2020 עד יוני 2021.
היו"ר חיים כץ
מתי נגמר החל"ת?
יעל סלנט
לגבי דמי אבטלה וגם המענקים של ה-67 ומעלה - מדברים על יוני 2021. אני לא מאוד בקיאה בדמי אבטלה אבל העניין הוא שאם ירד שיעור האבטלה מתחת - - -
היו"ר חיים כץ
מאה אחוז – אותו דבר פה, הראשון ביוני 21'.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
לדעתי, 30 ביוני.
היו"ר חיים כץ
אבטלה זה עד ה-30?
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
אם אני לא טועה, כן.
היו"ר חיים כץ
עד ה-30 ביוני.
יעל סלנט
רגע, יחד עם המנגנונים של ירידה באחוזי אבטלה? זה נורא מסובך.
היו"ר חיים כץ
לא.
יעל סלנט
אז עד יוני 2020, בסדר.
היו"ר חיים כץ
מאה אחוז. מי בעד? ירים את ידו.

הצבעה
בעד – פה אחד
הצעת חוק קליטת חיילים משוחררים (תיקון מס' 23 – הוראת שעה – נגיף הקורונה החדש) (מענק חד-פעמי נוסף), התשפ"א-2020, אושרה
היו"ר חיים כץ
נמצאים כאן חמישה חברי כנסת וכולם תומכים בהצעת החוק כהכנה לקריאה שנייה ושלישית.

אני מבקש רוויזיה. אנחנו מחכים לכם, יהיו לנו תשובות.

תודה רבה, הישיבה נעולה.


הישיבה ננעלה בשעה 10:50.

קוד המקור של הנתונים