ישיבת ועדה של הכנסת ה-23 מתאריך 17/11/2020

הצעת צו הסדרת הטיפול בחופי הכנרת (שינוי תחום האיגוד), התש"ף-2020

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים-ושלוש

הכנסת5
ועדת הפנים והגנת הסביבה
17/11/2020


מושב שניפרוטוקול מס' 103
מישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה
יום שלישי, א' בכסלו התשפ"א (17 בנובמבר 2020), שעה 13:00
סדר היום
הצעת צו הסדרת הטיפול בחופי הכנרת (שינוי תחום האיגוד), התש"ף–2020
נכחו
חברי הוועדה: מיקי חיימוביץ' – היו"ר
מוזמנים בהיוועדות חזותית
זאב מוק - עו"ד, עוזר ראשי ייעוץ משפטי, לשכה משפטית, משרד הפנים


נעמה רוט - רפרנטית שלטון מקומי, משרד המשפטים


עידן גרינבאום - ראש מועצה, מועצה אזורית עמק הירדן, ויושב-ראש איגוד ערים כנרת
ייעוץ משפטי
תומר רוזנר
היאלי נחום – מתמחה
מנהלת הוועדה
לאה קריכלי
רישום פרלמנטרי
אורי פנסירר


הצעת צו הסדרת הטיפול בחופי הכנרת (שינוי תחום האיגוד), התש"ף–2020
היו"ר מיקי חיימוביץ'
שלום לכולם, אנחנו מתחילים דיון נוסף של ועדת הפנים והגנת הסביבה. הנושא על הפרק הוא הצעת צו הסדרת הטיפול בחופי הכנרת (שינוי תחום האיגוד), התש"ף–2020. יש כאן בקשה בהתאם לסעיף 4(ב) לחוק הסדרת הטיפול בחופי הכנרת, התשס"ח–2008. שר הפנים מוסמך באישור הוועדה שלנו לשנות בצו את תחום איגוד ערים כנרת. זה מה שאנחנו צריכים לעשות כאן היום, המטרה היא שחוף צמח יוסף לתחום האיגוד, כדי להעביר לאיגוד את האחריות והסמכות לניהול החוף, תחזוקתו והפעלתו. על כך אנחנו דנים כאן היום.

אבקש מנציג משרד הפנים, זאב מוק.
זאב מוק
שלום.
היו"ר מיקי חיימוביץ'
שלום לך אדוני, אם תוכל בבקשה לציין את תפקידך במשרד?
זאב מוק
אני מהלשכה המשפטית במשרד הפנים. אנחנו מדברים על הצעה לתיקון הצו בנוגע לשטח תחום האיגוד – להרחיב אותו ולצרף את חוף צמח. קיבלנו את בקשת האיגוד והרשות המקומית ופעלנו מתחילת 2019 או 2018. וכמובן לבקשת שר הפנים ושר האוצר, הדבר מובא לפתחה של הוועדה.
היו"ר מיקי חיימוביץ'
אוקיי. מי רוצה להגיד לנו מה עומד מאחורי הבקשה הזאת? עידן גרינבאום?
עידן גרינבאום
שלום, שלום ליושבת-ראש הוועדה, תודה לך שאת מקיימת את הדיון הזה. כאן עידן גרינבאום, ראש המועצה האזורית עמק הירדן, ולצורך הדיון פה: יושב-ראש איגוד ערים כנרת.

אנחנו מברכים על הדיון הזה כי אנחנו מחכים לו כשנתיים אם לא יותר. אתן כמה מילות רקע: חוף צמח שמוכר לרבים בציבור, היה בעבר אבן שואבת לציבור גדול במדינת ישראל שהיה מגיע אליו. החוף היה שייך למועצה אזורית עמק הירדן ותופעל על ידי קיבוץ אלומות. היו שם מגלשות מים, לינת לילה, והוותיקים בינינו עוד זוכרים את ההופעות שהיו שם –בליל האהבה ודברים מהסוג הזה. עברו השנים והחקיקה השתנתה, עם חוק החופים, הכניסה החופשית, והתערבות גם של גורמים כמו רשות מקרקעי ישראל. ההבנה הייתה שקיבוץ אלומות סיים את דרכו, יצא מן החוף, ובגלל זה הוא לא נמצא כאן. לשביעות רצונו הוא חתם על הסכם והחוף חזר למועצה האזורית עמק הירדן.

מליאת המועצה האזורית עמק הירדן החליטה פה אחד שהיא מבקשת להעביר את החוף – כמו שהיא עשתה עם כמעט כל החופים הפתוחים והמוכרזים שלה – לטיפול של איגוד ערים כנרת. איגוד ערים כנרת הוא היום הגוף היחידי שיודע לתת שירות מעולה בחופי הכנרת לעם ישראל. בשנה האחרונה היו 2,300,000 ישראלים בחופי הכנרת שמתופעלים על ידי איגוד ערים כנרת. כולם חופים שקטים, עם מצילים, עם מלתחות ושירותים נקיים. הגוף הזה יודע לקחת חוף ולהביא אותו לציבור הישראלי עם המגבלות של האיסור לגבות כסף בכניסה, ודברים מהסוג הזה, הוא הגוף היחידי שיודע לעשות את זה.

הבקשה שנמצאת על השולחן, ביחד עם משרד הפנים ועם כל הגורמים, היא להעביר את חוף צמח – להכניס אותו לתכולת האיגוד, לאחריות האיגוד. אנחנו באיגוד מתכוונים לשקם את החוף הזה. יש בו היום המון מטרדים מסוכנים לציבור. אנחנו מתכוונים לשקם אותו ולהכשיר אותו הכי מהר שאפשר. והלוואי, אני אומר פה לפרוטוקול בלי נדר: לפתוח אותו כבר בעונה הבאה לציבור כעוד חוף בכנרת שהציבור יכול להגיע אליו ולהתרחץ בו וליהנות ממנו. זו השאיפה וזו המטרה.
היו"ר מיקי חיימוביץ'
יפה מאוד, הלוואי. יש עוד מישהו מהנוכחים בזום, משרד המשפטים, רשות ניקוז כנרת, שרוצה להתייחס? נעמה רוט, ממשרד המשפטים, יש איזה התייחסות לסוגיה?
נעמה רוט
לא מצאנו קושי משפטי בהצעה של משרד הפנים, מבחינתנו אין עם זה איזו שהיא בעיה.
היו"ר מיקי חיימוביץ'
אוקיי. תודה. תומר, אתה רצית לשאול את עידן גרינבאום? בבקשה.
תומר רוזנר
רציתי לשאול את יושב-ראש האיגוד: העברת החוף לתפעול האיגוד, גם לפי מה שציינת, הנושא של שיקום החוף – זה דורש תקציבים. האם הוקצו תקציבים מהמדינה? איך האיגוד נערך מבחינה תקציבית לעניין הזה?
עידן גרינבאום
אני שמח מאוד על השאלה הזו, ברור, מכיוון שהאיגוד מתוקצב ישירות באמצעות משרד הפנים ממשרד האוצר. בוודאי שהפרויקט הזה של שיקום החוף ותפעולו ידרוש תקציב ממשרד האוצר. ובלי העברה היום, התקציב הזה בוודאי לא יגיע. אנחנו מאמינים כשהחוף יועבר לרשות האיגוד, אז על פי המחויבות שלו, משרד האוצר יצטרך לתקצב אותו ביחד עם משרד הפנים – גם את תקציב השיקום וגם את תקציב התפעול שיצטרפו לתקציבים שמועברים היום על פי ההסדרים והחוקים לתפעול כל החופים של איגוד ערים כנרת.
היו"ר מיקי חיימוביץ'
אין לנו אף אחד ממשרד האוצר?
תומר רוזנר
זה לא משנה, שר האוצר חתם על הצו.
היו"ר מיקי חיימוביץ'
זה לא משהו שישפיע על ההצבעה שלנו כאן.
תומר רוזנר
בהנחה ששר האוצר הוא חלק מהבקשה.
היו"ר מיקי חיימוביץ'
כן, הוא חתום על הבקשה.
תומר רוזנר
אז יש להניח שאכן הדברים יתוקצבו.
עידן גרינבאום
הם מבינים היטב מה המשמעות של זה. זאת אומרת, בוודאי, זו אחת הסיבות שזה התעכב במשך למעלה משנתיים, ההעברה הזו, ולצערי הרב בשתי העונות אחרונות החוף הזה הוא סגור. ועם כל הביקוש האדיר לכנרת, החוף הזה עמד שומם ולא יכולנו להחזיר אותו לציבור. מכיוון שמשרד האוצר שותף לבקשה הזו, אז אנחנו מאמינים שהם בדקו היטב את המשמעויות שלה ולכן הם יחד איתנו בכיוון הנכון, כדי להחזיר את החוף הזה לציבור בישראל.
היו"ר מיקי חיימוביץ'
יפה. אנצל את ההזדמנות החגיגית הזו שאנחנו מדברים איתך, עידן, ולבקש ממך: סוגיית ניקיון החופים היא סוגיה כואבת שצריכה טיפול, ולספר לך שבידך עכשיו לחוקק חוקי עזר עירוניים שמאפשרים אי הכנסה של כלים חד פעמיים לחופים. פתחנו את הפקק שהיה. וזה בידך עכשיו, לקראת העונה הבאה.
עידן גרינבאום
הלוואי. כבר קיבלנו את ההחלטה העקרונית הזאת, כבוד היושבת-ראש, על מניעת כניסת כלים חד פעמיים. אני מזכיר לך ולנוכחים בדיון, שבסופו של יום אנשים באים לכנרת לפעמים לשבוע או לשלושה-ארבעה ימים. ומאוד קל לקבל החלטה כזו, אבל זה לא חוף ים בתל אביב שאנשים באים מקסימום לכמה שעות והולכים הביתה. אנשים נוטעים אצלנו את אוהלם ואנחנו צריכים לחשוב טוב, איך אנחנו עושים את זה - - -
היו"ר מיקי חיימוביץ'
צריך עמדות לשטיפת כלים. עמדות שבהם יוכלו לשטוף את הכלים הרב פעמיים שהם יביאו איתם. אני זוכרת שכשאני הייתי ילדה והגענו לכנרת ככה עשינו.
עידן גרינבאום
אנחנו "על זה" והתפרצת לדלת פתוחה.
היו"ר מיקי חיימוביץ'
כשהייתי ילדה והגענו לכנרת לא היו כלים חד פעמיים. היינו מגיעים עם כלים רב פעמיים ושוטפים.
עידן גרינבאום
אנחנו מאמינים ומקבלים את זה. ההחלטה העקרונית כבר התקבלה, זה החלק היותר הקל, עכשיו צריך לרדת לפרטים שלה ולממש אותה בפועל.
היו"ר מיקי חיימוביץ'
יפה. תודה רבה. הילאי תקרא את ההצעה, בבקשה.
הילאי נחום
צו הסדרת הטיפול בחופי הכנרת (שינוי תחום האיגוד), התש"ף–2020
בתוקף סמכותנו לפי סעיף 4(ב) לחוק הסדרת הטיפול בחופי הכנרת, התשס"ח–2008 (להלן – החוק), ובאישור ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, אנו מצווים לאמור:


שינוי תחום האיגוד
1.
תחום האיגוד המפורט בפרט 1 לתוספת הראשונה לחוק, במקטע 22, יהיה בשטחים המסומנים בצבע תכלת מקווקו במפה שבתוספת, החתומה ביד שר הפנים וביד שר האוצר ביום ________________ התש"ף (__________________ 2020), שהעתקים ממנה מופקדים במשרד הפנים, ירושלים ובמשרדי האיגוד , ושתפורסם באתר האינטרנט של משרד הפנים וכל אדם יהיה רשאי לעיין בה.
היו"ר מיקי חיימוביץ'
אוקיי. ויש כמובן מפה שמצורפת להצעה.

אני מעמידה את הצו להצבעה. מי בעד?

הצבעה

בעד ההצעה – פה אחד
צו הסדרת הטיפול בחופי כנרת (שינוי תחום האיגוד),התש"ף-2020 אושר.
היו"ר מיקי חיימוביץ'
פה אחד. ההצעה התקבלה ואני מכריזה על כך שהיא התקבלה והועברה. בשעה טובה
תומר רוזנר
חוף צמח סופח.
היו"ר מיקי חיימוביץ'
החוף סופח, הריהו שלך, עידן גרינבאום.
עידן גרינבאום
אנחנו מאוד מודים לך יושבת-הראש. מפה אני וכל צוות ההיגוי שנמצא כאן, נזמין אותך בתקווה בתחילת עונת הרחצה בשנה הבאה, ביחד עם כל הציבור ליהנות מחוף נוסף בכנרת. זו בשורה גדולה.

תודה.
היו"ר מיקי חיימוביץ'
בשמחה. תודה רבה.


הישיבה ננעלה בשעה 13:20.

קוד המקור של הנתונים