ישיבת ועדה של הכנסת ה-23 מתאריך 04/11/2020

הפסקת תקצוב וסגירת תכניות ההכשרה ובי"ס למקצועות קליטה במרכז "מאיה" למעבר בין תרבותי במכללת סמינר הקיבוצים

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים-ושלוש

הכנסת2
ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות
04/11/2020


מושב שניפרוטוקול מס' 79
מישיבת ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות
יום רביעי, י"ז בחשון התשפ"א (04 בנובמבר 2020), שעה 9:00
סדר היום
הפסקת תקצוב וסגירת תוכניות ההכשרה בבי"ס למקצועות קליטה במרכז 'מאיה' למעבר בין תרבותי במכללת סמינר הקיבוצים
נכחו
חברי הוועדה: דוד ביטן – היו"ר
אלכס קושניר
מוזמנים
שי פלבר - מנהל היחידה לעלייה, קליטה ומשימות מיוחדות, הסוכנות היהודית
משתתפים באמצעים מקוונים
טלי איסוביץ - ראש בית ספר ללימודים מתקדמים, מכללות להכשרת מורים
מנהלת הוועדה
שלומית אבינח
רישום פרלמנטרי
ס.ל., חבר תרגומיםהפסקת תקצוב וסגירת תוכניות ההכשרה בבי"ס למקצועות קליטה במרכז 'מאיה' למעבר בין תרבותי במכללת סמינר הקיבוצים
היו"ר דוד ביטן
אני פותח את הישיבה, המשך מעקב על הפסקת תקצוב וסגירת תוכניות ההכשרה בבית ספר למקצועות קליטה במרכז 'מאיה' למעבר בין תרבותי במכללת סמינר הקיבוצים. זה דיון רביעי ואני מקווה שגם אחרון.

בדיונים הקודמים צוין כי המרכז לתמיכה בהורים עולים פועל 19 שנים בסמינר הקיבוצים. בשנת הלימודים הנוכחית הוחלט בסמינר הקיבוצים באופן חד צדדי על הפסקת פעילות בשל היעדר תקציב ותמיכה במרכז.

במסגרת דיוני הוועדה בראשותי, בשיתוף עם שר החינוך, דאגנו לתוספת תקציב בסך 200,000 שקלים במסגרת התקציב התוספתי שחולק על ידי משרד החינוך למרכזים מסוג זה. אני מודה למשרד החינוך שנענה לבקשתי וקיים את סיכום הדיון האחרון שהתקיים בנושא שבו התבקשו להוציא קול קורא להגשת בקשות תמיכה מוקדם ככל האפשר ולכנס את הוועדה בתחילת שנת הלימודים כך שתהיה ודאות כלכלית במרכזים האלה לגבי סכום התמיכה בהם ממשרד החינוך בשנת הלימודים הנוכחית. שוב מודה אני על הפעילות של משרד החינוך בתחום.

בדיון שהתקיים במשרד בוועדה מרכז 'מאיה' קיבלו השנה 82,943, בשנה קודמת קיבלו סך של 55,000. פעולתנו לתוספת תמיכה ממשרד הקליטה והסוכנות היהודית בסך 40,000 שקל על מנת להבטיח את המשך פעילות מרכז 'מאיה' גם השנה בסמינר הקיבוצים. היות ושנת הלימודים התחילה כבר, ב-29 באוקטובר התחילה ללמוד קבוצה של 19 הורים דוברי רוסית ששילמו 6,500 שקל ועוד 250 דמי הרשמה. כמו כן אמורה להיפתח קבוצה נוספת עם 23 סטודנטים, ששילמו 7,100 שקל ועוד 250 דמי רישום. מנהל המרכז, ד"ר מיכאל קיפניס נמצא בחל"ת החל מה-1 באוקטובר 2020.

מטרת הדיון הנוכחי לוודא שמרכז 'מאיה' ימשיך את הפעילות בסמינר בשנה הזאת. בשנה הבאה ימצאו פתרון אחר, אני מקווה, כפי שפעלו במשך כל שנות הפעילות שלהם.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
ראשית, אני מתנצל על האיחור, עם ישראל, כנראה ברגע שיורד הגשם אז הדברים מתחילים להשתבש.

לעניין עצמו, אני חושב שנעשה פה משהו שלא נעשה הרבה מאוד זמן, גם נמצא תקציב יש מאין וגם הצלחת באמת לרתום את משרד החינוך למהלך כדי שיוציא את הקול הקורא כמה שיותר מוקדם ובסך הכול אין היום שום דבר שאמור למנוע ממרכז 'מאיה' להמשיך ולהתקיים במסגרת סמינר הקיבוצים השנה ואני גם מאוד מקווה שזו התשובה שאנחנו נשמע.
היו"ר דוד ביטן
גם יש שני קורסים שנפתחו.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
כן, יש סטודנטים שרשומים, יש אנשים ששילמו כסף ואני מאוד מקווה שמרכז 'מאיה' - - -
היו"ר דוד ביטן
למי הם שילמו את הכסף, למרכז 'מאיה' או לסמינר?
שלומית אבינח
תשאלו.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
לא, אין דבר כזה לשלם למרכז 'מאיה', משלמים לסמינר הקיבוצים. ככה אני מבין.
היו"ר דוד ביטן
אז מה הם רוצים בסמינר? לא הבנתי.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
בוא נשמע.
שלומית אבינח
טלי איסוביץ, בבקשה.
טלי איסוביץ
בוקר טוב. אני אגיד קודם כל שאני מודה מאוד על הפעילות שלך ושל אלכס קושניר להקדמת הקול קורא ובאמת הכנסת תקצוב, אנחנו רואים את התקצוב של משרד החינוך שעומד על סך 84,000 שקלים וזה נהדר.

אני רוצה להזכיר שאנחנו ביקשנו 150,000 שקלים למרכז עצמו ואנחנו אמרנו שאנחנו נסתדר גם בפחות, גם עם 120,000 שקלים, כשהסוכנות היהודית תכניס את ה-40,000 שקלים. אני מבינה שכרגע הסוכנות היהודית לא יכולה להכניס את התשלום אלא אם היא תזמין איזה שהיא פעילות. הפעילות שהוזמנה היא בסך 30,000 שקלים ואני מבינה שהתקצוב מהסוכנות הוא רק 35,000 שקלים. אז אני כן רוצה להגיד שאני מאוד אשמח להסדרת העניין הזה. התקצוב של ההסתדרות לא היה אמור לתחזק פעילות, אלא לתחזק את פעילות המרכז.

אני רגע רוצה להסביר משהו לגבי התוכניות. התוכניות הן תוכניות ללימודי תעודה והן תמשכנה להתקיים עם או בלי מרכז 'מאיה', הן תוכניות ללימודי תעודה כמו שיש אצלנו הרבה מאוד תוכניות ללימודי תעודה אחרות, הן מיועדות לאוכלוסייה הרוסית, אבל הן תמשכנה להתקיים. אנחנו מאוד רוצים להמשיך לקיים את מרכז 'מאיה' ואני כן אודה להסדרת העניין מול הסוכנות.
היו"ר דוד ביטן
תראי, קודם כל אני רואה שינוי בגישה, זה כבר טוב. אני רוצה להסביר לכם, הם נכנסו לחל"ת אז יש פה חיסכון תקציבי שלא היה קודם והסוכנות היהודית, תיכף היא תתייחס לעניין הזה, היא רוצה לתת את התקציב, זה לא משנה, 30,000 או 40,000, זה יכול להיות 40,000, זו לא הבעיה, אבל כמובן שהם רוצים איזה שהוא תפקוד של מרכז 'מאיה' בעניין הזה. אני מזכיר לך שלגבי הקורסים כל אלה נרשמו בזכות מרכז 'מאיה', זה לא נראה לי סביר שהסמינר ימשיך לטפל בזה ומרכז 'מאיה' לא יתפקד. זה קצת לא נראה לי סביר.
טלי איסוביץ
נכון, אתה צודק, הקורסים הם במסגרת מרכז 'מאיה', זה מאוד מאוד נכון, נעשתה פה פעילות בשנה שעברה באמת למלא את הקורסים האלה, אני מסכימה איתך.
היו"ר דוד ביטן
אז אנחנו מדברים רק על השנה, בשנה הבאה כשמרכז 'מאיה' ימצא משהו אחר לא נתעסק בזה יותר. בבקשה, הסוכנות היהודית.
שי פלבר
טוב, אז טרום משבר הקורונה אנחנו תכננו לבצע הכשרה לצוותים שלנו עם מרכז 'מאיה', רכישת שירותים, משבר הקורונה דחה את העניין, לצערנו הרב. לפני כחודש, להערכתי, פנינו שוב פעם למרכז 'מאיה' כדי שיבצע את ההכשרה לצוותים, קיבלנו תשובה שהם בחל"ת והם יוכלו להתפנות לזה רק כשהם ישובו מחל"ת. אנחנו ערוכים לעניין. אנחנו כסוכנות לא יודעים לעשות תמיכה לגופים כאלה ואחרים, אנחנו ודאי יודעים לרכוש שירותים ומכיוון שבכל מקרה השירות הזה נדרש עבורנו, וגם צריך להגיד שכבר לפני שנה וחצי עשינו איתם הכשרה, אנחנו מחכים רק לתשובתם ואנחנו ערוכים לכך.
היו"ר דוד ביטן
על איזה תקציב אתם מדברים?
שי פלבר
כ-35,000 שקלים. יש לנו גם את ורד אחירון אצלנו על הקו, אנחנו עובדים איתם בצורה מקצועית, פשוט פנינו ואנחנו מחכים שהם יחזרו אלינו.
טלי איסוביץ
אני אשמח להגיב. קודם כל אנחנו כבר הוצאנו הצעה לסוכנות היהודית, מיכאל כבר הוציא הצעה במאי, ההצעה עומדת על סך 30,000 שקלים. זה אומר שאם נכנסים 35,000 שקלים לטובת המרכז ויוצאים 30,000 שקלים אז זה באמת לא מכסה את עלויות המרכז והכוונה הייתה תמיכה במרכז. אני חושבת שיכול להיות שאפשר יהיה לדבר על פעילות בגובה פחות מ-30,000 שקלים ואז היתרה באמת תישאר למימון המרכז. זו ההצעה שבעצם הצענו להם בעבר.
שי פלבר
אז אני אומר עוד פעם, אנחנו כסוכנות יהודית לא יודעים לעשות תמיכות בפעילות מהסוג הזה, אנחנו לא ערוכים לכך וזה לא התהליך. אנחנו בוודאי נשמח לרכוש שירותים שמממנים הוצאה שעבורה אנחנו מקבלים, על סמך ניסיון העבר השירות הזה הוא טוב. אני חושב שזו הדרך הנכונה מבחינתנו להתקדם, אנחנו ערוכים. אמרתי, קיבלנו תוכנית במאי, לפני כחודש פנינו, קיבלנו תשובה שכל עוד הם בחל"ת אין עם מי לשוחח, אז אני מחזיר את הכדור אליכם, טלי, במובן הזה שאנחנו נשמח להתקדם בביצוע הפעילות.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
טלי, יש לי שאלה אלייך. בשנה שעברה בשנת הלימודים הקודמת מרכז 'מאיה' תוקצב בפחות כסף.
טלי איסוביץ
נכון.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
ועדיין הצלחתם לתפקד.
טלי איסוביץ
לא, והגירעון הושלם על ידי המכללה. לא הצלחנו לתפקד, לכן סגרנו, כי היה גירעון שהושלם על ידי המכללה.
היו"ר דוד ביטן
כמה ההוצאה? ההוצאה היא לא 150, את יודעת את זה.
טלי איסוביץ
אז אני אומרת שב-120 זה יהיה ממש ממש בסדר, אנחנו נוכל להתקיים עם 120 לשנה הזאת. לכן כשקיבלנו את התקצוב ממשרד החינוך מאוד שמחתי לראות שהתקצוב הוא 80,000 שקלים ואני עשיתי חישוב שבאמת יש לנו את ה-40,000 שקלים הנוספים, אבל אני מבינה שה-40,000 שקלים הם בעצם 40,000 שקלים רק לפעילות.
היו"ר דוד ביטן
מה קורה עם החיסכון התקציבי שהיה בעקבות הקורונה?
טלי איסוביץ
אין חיסכון תקציבי כי מיכאל יצא לחל"ת עכשיו, אבל הוא קיבל משכורת עד סוף אוגוסט, זה לא שיש פה חיסכון תקציבי. הכוונה היא להחזיר את מיכאל כמה שיותר מהר לעבודה, אנחנו לא הולכים עכשיו למרוח את זה עוד חצי שנה שיש פה חיסכון של עשרות אלפי שקלים. נהפוך הוא.
היו"ר דוד ביטן
אני מציע שתסתפקו השנה ב-100,000 שקל ואנחנו ננסה לטפל בזה שיהיה לכם את ה-100,000 שקל. נראה לך?
טלי איסוביץ
כן.
היו"ר דוד ביטן
אוקיי. בסדר, אז אנחנו נעשה מאמץ, זה עוד 16,000 שקל, זה לא – בסדר, תודה לך.
שלומית אבינח
רגע, אנחנו חייבים לדעת, הוא בחל"ת.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
לא, שיחזור מחל"ת ברגע שיהיה כסף.
היו"ר דוד ביטן
נדאג להם ל-100,000 שקל, אנחנו נפתור את זה תוך כמה ימים. אני מבקש הפסקה בישיבה. שי, בוא נשב רגע לבד.


(הישיבה נפסקה בשעה 09:23 ונתחדשה בשעה 09:32.)
היו"ר דוד ביטן
אני פותח את הישיבה. טוב, ניהלנו גם שיחות פנימיות וגם שיחות עם הסמינר, אנחנו נמשיך לטפל בזה בהתאם למה שדיברנו, אני מקווה שהנושא הזה ייפתר במהרה.

תודה רבה, אני נועל את הישיבה.


הישיבה ננעלה בשעה 09:33.

קוד המקור של הנתונים