ישיבת ועדה של הכנסת ה-23 מתאריך 17/08/2020

פניות נוסעים שנותרו בתחנות אוטובוס זמן רב בשל ההוראה לצמצם את מס' הנוסעים בקווי התחבורה הציבורית בתקופת הקורונה

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים-ושלוש

הכנסת18
הוועדה המיוחדת לפניות הציבור
17/08/2020


מושב ראשוןפרוטוקול מס' 20
מישיבת הוועדה המיוחדת לפניות הציבור
יום שני, כ"ז באב התש"ף (17 באוגוסט 2020), שעה 13:14
סדר היום
פניות נוסעים שנותרו בתחנות אוטובוס זמן רב בשל ההוראה לצמצם את מס' הנוסעים בקווי התחבורה הציבורית בתקופת הקורונה
נכחו
חברי הוועדה: יעקב טסלר – היו"ר
מוזמנים
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
עמיחי לוי - מ"מ מנהל אגף תח"צ, משרד התחבורה

ענת פרבר - עוזרת ראשית, בריאות הציבור, משרד הבריאות

שמרית נוטמן - מנכ"לית 15 דקות - ארגון צרכני תחבורה

יעל כצמן - מנהלת תחום החינוך וההדרכות, 25 דקות - ארגון צרכני תחבורה

ארז לבחר - סגן מנהל תח"צ, חברת אגד

תמר בן שלמה - מנהלת תחום שירות לקוחות, חברת דן

איתן פיקסמן - חברת דן

איתי פלייסיג - מנהל שירות, קווים תחבורה ציבורית בע"מ

עדי ללום - מנהלת פניות הציבור, חברת סופרבוס

פיאז האדיה - מנהל מוקד שירות לקוחות, חברת סופרבוס

יוני קריספין - יו"ר ועד אפיקים, ארגון נהגי האוטובוס

ישראל גנון - יו"ר ארגון נהגי האוטובוסים

שוקי שדה - מנכ"ל ארגון חברות ההסעה בישראל

שי מלכה - סמנכ"ל שירות, חברת אפיקים

נאיף דעקה - סמנכ"ל תפעול, פורום התחבורה הציבורית

הישאם מזאוי - מנהל מח' פניות ציבור, פורום התחבורה הציבורית

מקס מורוגובסקי - מנכ"ל, תחבורה בדרך שלנו
ייעוץ משפטי
ורד קירו-זילברמן
מנהלת הוועדה
אתי שבתאי
רישום פרלמנטרי
עופרה ארגס – חבר תרגומים

פניות נוסעים שנותרו בתחנות אוטובוס זמן רב בשל ההוראה לצמצם את מס' הנוסעים בקווי התחבורה הציבורית בתקופת הקורונה
היו"ר יעקב טסלר
צהריים טובים, אני שמח לפתוח את הישיבה לגבי תחנות אוטובוסים. אני רוצה להודות לידידי סגן שר התחבורה שמשתתף איתנו. נושא התחבורה מאוד קרוב אליו, במשך שנים רבות, והוא פועל המון המון בשעות ללא שעות באופן כללי, אבל אנחנו מתייחסים ספציפית כרגע בנושא התחבורה, ואני שמח לראות את ידידי עמיחי, אני שמח שאתה כאן ואני מקווה שנצא מכאן גם עם בשורות טובות לציבור שבאמת זקוק ומחכה לפתרון לבעיה שנקלענו אליה. אני אומר שלום לכל מי שמשתתף איתנו בזום.

לפני שהגעתי לכנסת כיהנתי כחבר מועצת עירית אשדוד וכיהנתי שם כיו"ר ועדת התחבורה בעיר, ונושא התחבורה מאוד קרוב ללבי. פעלתי רבות, יש הרבה דברים שהצלחתי ויש הרבה דברים שלא, אבל המכנה המשותף בין כולם הוא שאני מזדהה עם הציבור, עם משתמשי התחבורה הציבורית. צריכים תמיד להבין ולהקשיב כפי שבכל מצוקה שיש לכל אחד ואחד, להרגיש כמו שזה נוגע אליך, בפרט בנושא של התחבורה כמו שציינתי שמאוד קרוב ללבי.

במצב בו אנחנו נמצאים כיום, בתקופות הקורונה, שכולנו כבר אומרים את זה השכם והערב, אבל לצערנו זו המציאות שהגיעה אלינו בלא הודעה מוקדמת ונכנסה לחיינו, כל אחד בתחום שלו. ממש לפני 20 דקות סיימתי ישיבה אם אחת מקופות החולים שקיבלו את זה בהפתעה וצריכים להתמודד עם זה תוך כדי, זאת אומרת ששאר הדברים לא זזים הצידה וצריכים לתת את המענה למבוטחים, כנ"ל בתחבורה ציבורית.

בגל הראשון בוודאי היה עוצר, שביתה, סגרים, לא יצאו מהבתים, לא יצאו לעבודה, לא יכלו לבקר את ההורים, את הסבים, לא היו ארגונים, לא יכלו לצאת לפארקים, לטייל, אבל ברוך השם היום המצב לא כך, וודאי שאנחנו מתפללים ומקווים שהדבר הזה יחלוף במהרה.

לגופו של עניין, אנחנו נמצאים היום במצב שאחרי שההנחיות של משרד הבריאות, המל"ל, משרד התחבורה הורה להפעלת מערך אוטובוסים במודל של 50%. שבאוטובוסים העירוניים 32, בין עירוניים 30 והדו מפרקי 50. מה שקורה בפועל הוא שאנשים יוצאים לתחנה, מתכננים את נסיעתם, כל אחד לאיפה שהוא צריך להגיע, חלק לעבודה, חלק לשמחות, חלק לביקורים, כל אחד בדברים שלו, הוא מגיע לתחנה, יש את ההוראות וזה לא גוזמה מה שאני אומר עכשיו, שאנשים נאלצים להישאר בתחנות ומה אפשר לעשות? מחכים חצי שעה, ומגיע עוד אוטובוס, הוא שוב מלא, עוברת עוד חצי שעה, עוד רבע שעה, כל אחד בלו"ז שלו, ומה שקורה בפועל אפשר לחכות בתחנה כמה שעות טובות ולא יכולים לעלות על האוטובוס.

את התוצאה של זה אני לא צריך לספר לכם, חברים, את מפח הנפש שהאנשים עוברים. אם היה מדובר בתור לרופא, ואם דברים שאי אפשר לדחות את המועד שהאדם החליט שהוא יוצא החוצה, ויש הרבה אנשים שנאלצים לחזור לביתם. יתרה מכך, עשרות רבות, ואני נזהר ולא אומר מאות, אבל - - - הרבה יותר, שמקבל את הפניות האלה ישירות, סוף היום, אוטובוס אחרון, שהבנאדם יודע שאין לו מה לצפות כבר, אין לו מה לחכות עוד רבע שעה ועוד חצי שעה, אין לו מענה. ומה לעשות, אם אותו משתמש בתחבורה ציבורית לצורך העניין, גר בירושלים והוא נמצא כרגע בחיפה, הוא הגיע לשם לביקור או לאיזה דבר לסדר, ולא יכול לחזור הביתה. אף אחד לא מממן לו מלון. אין לו לאן ללכת.

אני יודע לומר, ועמיחי תתקן אותי, שיש גם חוק שהאוטובוס האחרון לא יכול להשאיר את הנוסעים בתחנה. איך מתגברים באופן ספציפי על הבעיה בתקופת הקורונה בעניין הזה?
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
זה - - - חלק מהחברות החדשות, זה הסכם עם חלק מהחברות, לא להשאיר.
היו"ר יעקב טסלר
על כל פנים אנחנו נמצאים פה במצוקה, אני פה משמש כפה לכל אלפי אלפי, ואני לא מגזים, משתמשי התחבורה הציבורית שאין להם היום את האפשרות כיצד להגיע לכל יעד, לא משנה מאיזו סיבה, ואני חושב לתומי, אני לא ראיתי שדיללו בזמנים. הבעיה היא לא שבעצם, לצורך העניין יש כל רבע שעה אוטובוס בלו"ז הרגיל ועכשיו בתקופת הקורונה צמצמו את הלו"ז. לדעתי הלו"ז ממשיך הלאה כרגיל.
עמיחי לוי
בדיוק להיפך. הוא מתוגבר.
היו"ר יעקב טסלר
הוא מתוגבר עוד, אבל לא נותן את המענה לבעיה, למציאות הקשה. לפני שניכנס יותר לגופם של דברים – נתתי רק כותרת – אני רוצה לפנות לידידי סגן שרת התחבורה אורי מקלב. בבקשה.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
תודה רבה לך אדוני היו"ר. אני קודם כל אפתח בדברי שבח לוועדה וליו"ר הוועדה, אבל זה יהיה מוגזם שאגיד וזה יהיה האמת שאני אגיד שנעניתי מיד לפניה שלך, הזמנת אותי לבוא להופיע בפני הוועדה, ואני גם נעניתי לפגישה, במיוחד אני גם מצאתי בזה הזדמנות לבוא ולברך אותך בתפקיד בתוך הוועדה, אנחנו מכירים את השולחן הזה ואת הקירות האלה, שמעתי בהם דרך המיקרופונים ודרך השולחן עוד לפני המיקרופונים הרבה, וגם השמעתי פה הרבה דברים ויש לי נוסטלגיה, אני מוקיר את הוועדה ואני גם מכיר הכרת תודה לוועדה. אני חושב שהוועדה נתנה לי הרבה כלים לפעול בהם בתקופה שהייתי היו"ר, היו כמה שנים שהייתי היו"ר.
היו"ר יעקב טסלר
אז אני בדרך הנכונה.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
אתה בדרך המאוד נכונה. אני רוצה להגיד לך שאתה כבר יכול ללמוד מהטעויות של אחרים. אבל אין ספק, אני חושב שלוועדה הזאת יש כלים רבים וכשמשתמשים נכון ופועלים נכון ואתה כבר מוכיח בתקופה הקצרה שאתה היו"ר שאתה מנווט את זה לדברים החשובים הנכונים והמעיקים על הציבור, ושהציבור צריך להתמודד איתם, וגם ההישגים בהתאם. אני אומר במאמר מוסגר, הרבה שינוים שהיו באופן כללי בצרכנות ובפעילות הממשלה ובכלל בגופים הציבוריים באופן כללי, לקחת את הרשימות של הנושאים שטיפלנו בהם לאורך ההיסטוריה והוועדה טיפלה בהם לאורך ההיסטוריה, וגם ודאי בתקופה האחרונה, דברים שאולי לא יודעים שהשתנו, רגולציות שלמות שהשתנו, חוקים, זה התחיל מתוך הוועדה. בסופו של דבר זה משרד, והמשרד או שמגיע בצורה כזאת, כל פעם המשרד לוקח את הקרדיט לעצמו. אין לי בעיה, בסך הכל הוא הגיע להישג, אבל אם מסתכלים אחורה מאיפה התחיל הדיון, ודברים גדולים מאוד התחילו מהוועדה הזאת וזה עבר לפעמים לוועדות אחרות, לפעמים עבר למשרדים, ומשם זה המשיך, אני יכול למנות פה הרבה דברים אבל הזמן קצר.
היו"ר יעקב טסלר
תודה. כשיש צוות מסור - - - והרכזות של הוועדה, הם חלק מהעניין. אחרת לא היינו מגיעים לאן שאדוני סגן השר ציין.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
אני חושב שהוועדה הזאת יש לה בייחודיות, זה לא נושאים סטנדרטים שיש הם בתפקיד הוועדה, לקבל את הדו"ח הזה ואת הדו"ח ההוא, ויש חקיקה של משרדים ועוד. הוא בעצם צריך לייצר לעצמו את סדר היום. לייצר כל פעם מ-א' את סדר היום. זה דבר שבאמת יש משמעות מאוד גדולה לצוות הוועדה, הוא צריך להיות בתוך העניין. הוא חלק מתוך העניין, בטח אצלך, ואצלי, חלק גדול, חלק לא מבוטל מהנושאים הגיעו דרך פניות הציבור לוועדה וגם דרך הוועדה עצמה שראתה לנכון מתוך הניסיון ומתוך ההבנה שלהם להביא את הדברים.

אני רוצה להגיד קודם כל, אני לא נמצא כאן בפוזיציה אחרת ממה שאתה נמצא בה וממה שאחרים, אני נמצא מתוך זה שאני חש ומכיר את זה ושאני לא אומר שהכל בסדר, הבאתי לי ככה סתם מימים, רשימות של הודעות, לא מדבר על שעות הלילה והיום שכבר אין מי שרושם, דברים שהמזכירה רושמת שכולה - - - תחבורה ציבורית מה-9.8, זה עשרות עשרות של פניות.
היו"ר יעקב טסלר
בלי הטלפונים האישיים שמתקשרים אליך.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
אני אומר, זה דוגמית אפילו, דוגמית שיש, שביקשתי לרשום, והם רושמים, זה גם פניות שחוזרות על עצמן, - - - שחוזרת על עצמה, זו פניה בסייסת. אוטובוס כאן לא הגיע - - -. אנחנו צריכים קודם כל להעמיד את עצמנו - - -אני רק רוצה להציג את התמונה הכוללת ולהגיד, בוודאי אנשי המקצוע, עמיחי נמצא פה, איש מקצוע מעולה שמתמסר באופן בלתי רגיל, שעות של 23:00 ו-24:00 בלילה זה לא שעות מאוחרות שלו. אני לא מכיר עוד תופעה כזאת של פקיד עובד ציבור שבשעות האלה זמין ופועל ועושה.
היו"ר יעקב טסלר
אדון מקלב, זכיתי להכיר אותו אני שמח על כך שהיה לי את הזכות.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
אז אני רוצה להגיד לך שעם השנים הוא נהפך לאוטוריטה עם ידע ויכולות - - -
עמיחי לוי
זה צוות מאוד גדול, וזה מפעילי התחבורה הציבורית וזה נהגים שיוצאים לדרך.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
כן ודאי. אנחנו מדברים על זה שאתה מייצג את הנוסעים בלי לפגוע ולא רק לתת, בוודאי שזה מערך שלם של אנשים של המנהלים שלך ואחרי זה גם החברות ודאי שמשתפות פעולה מאוד יפה, ומי שלא משתף אתה גם דואג לעשות את זה.

אנחנו אבל נמצאים היום, אתה ביקשת לכנס את הישיבה היום על שירות התחבורה הציבורית בתחנות, לעמידה צפופה בתחנות, בעידן הקורונה, שאנחנו נמצאים באירוע אחר לגמרי. זה לא אירוע רגיל. כל מה שאנחנו נגיד אי אפשר לדמות את זה לשום דבר, ואתה היטבת להגדיר את זה בהתחלה, אנחנו נמצאים בצל תקנות שמגבילות מאוד את נושא התחבורה הציבורית. מצד אחד תפיסה של הגופים המקצועיים, המל"ל, משרד הבריאות, שהתחבורה הציבורית זה כלי שמחולל הדבקות, הוא כלי שמשמש בגל הראשון ובגל השני כבר פחות לאור המלחמה שלנו, זה כלי שהשימוש בו צריך להיות מאוד מוגבל, רק הכרחי, וכך גם ההוראות, וההוראות שיצאו ממש בהחלטות של משרד הבריאות והמל"ל, צמצום בגל השני, להחזיר את זה למצב של 19 נוסעים ולא יותר עד 20:00 ולא יותר, בלי סוף שבוע, והשוני מהגל הראשון לגל השני שהסכימו לאחר מאמצים שהקווים יפעלו, בשונה מהגל הראשון שחלק גדול מהקווים לא פעלו בכלל. היה אירוע יותר קשה, אבל כאן זה החלק של הגמישות שהייתה לי כאן, בגל השני. זה לא סיפק את השרה ואת המשרד ואת אנשי המקצוע והיינו שותפים לעניין הזה, אנחנו במלחמה שלקח כמה ימים, זה היה מסעיף שלא אושר בקבינט הקורונה, עד שנגיע להסכמות עם המשרד, מול הדרישות של המשרד, כדי שהמשרד ידע שאי אפשר להגיד לו 'תבן לא ניתן לעבדיך ולבנים עשה'. אתה לא נותן את התבן, אתה לא נותן חומר גלם ואתה רוצה שהמשק יפעל. אין דבר כזה, לא יכול להיות דבר כזה, שהמשק יפעל, כולם צריכים להגיע לעבודה בתחבורה הציבורית שמשתמשים בה מיליון איש אם לא יותר, לא משנה כמה, אנחנו לא יכולים - - - אני לא מדבר עכשיו על האירוע של הרכבת שזה עוד העמיס על התחבורה הציבורית של האוטובוסים ושזה גם לקח עוד זמן.

מ - - - אנחנו במלחמה ממש. הגדרנו את זה ל-30 איש שזה 50%, הגדלנו את זה שזה עובד בשלב הראשון, בפעימה הראשונה עד 22:00 ולא עוד 20:00, לאחר מכן אנחנו נמצאים כבר היום שזה עובד לפי הלו"ז הרגיל, שזה גם לא דבר שמובן מאליו. וגם בסופי שבוע, נאבקתי על זה קשה מאוד על סופי השבוע, לבוא להסביר למל"ל ולגופי הציבור שלא מדובר על בילויים, שסוף שבוע זה עבודה, צריך להגיע מבית"ר לירושלים לעבוד, להגיע מבית שמש לירושלים לעבוד, צריך להגיע מאלעד לעבוד, אנשים שעובדים, אם זה - - - הם עובדים, הם נותנים שירותים, בעלי חנויות, בעלי עסקים, ניסו לעשות את זה עד 12:00, בסופו של דבר אישרנו. אבל גם במצב הזה שאנחנו מדברים אחרי זה, אנחנו בעצם מדברים על 50%.

כדי לתת את השירות שניתן לא רק לבין הזמנים, לתת את השירות הרגיל בלו"ז הרגיל וכפי שציינת, וזה נכון, מכל האירועים שאנחנו מכירים, לא מדובר על אירוע שאוטובוס לא הגיע. אולי ב-1/10 האחוז. אני מדבר איתך ממש, לא יודע, אנחנו מדברים על אוטובוסים שהגיעו אבל האוטובוס לא הצליח לאסוף. כאן אנחנו מדברים והשאלה מה עושים. ואנחנו נמצאים במצב הזה, אין אפשרות, ואני אומר שאין אפשרות, ואנחנו גם אמרנו את זה בתחילת הדרך אבל אולי אף אחד לא רוצה להיות האיש הרע ולא אומר את זה. אנחנו לא יכולים להבטיח לאנשים שיוצאים למקום ויחזרו שבטוח יהיה להם, ודאי בצורה שהם רגילים, בוודאי בצורה שהם מצפים מהשירות. אז המשרד לקח על עצמו, על אף שהוא יודע שהוא ילקה על כך, ועל אף שהוא יודע שזה קשה, הוא אמר לא, 'אני נכנס לתוך המים הסוערים האלה אני רוצה לתת את השירות ואני אתן את המקסימום על אף שאני יודע שבשביל זה צריך להכפיל את האוטובוסים ולהכפיל נהגים'.
היו"ר יעקב טסלר
קשה לי - - - לקבל את העמדה הזו של המשרד, למרות הכל זה דבר חשוב שהמשרד היה צריך לעשות את זה ואני עד למאבקים ולשעות שהקדשתם לדבר הזה שגם סופי שבוע, אבל יחד עם זאת, היו צריכים למצוא פתרון. לא יכולים לבוא ולתת עונש לאנשים האלה שמשאירים אותם מאחור בתחנה.

אני רוצה, ותיכף אתן לך להמשיך, על הערים שיש שם אוטובוסים שלוש וארבע פעמים ביום, לצורך העניין 11:00 ו-16:00. הוא מגיע ב-11:00 ולא יכול לעלות. מה מצפים ממנו, שיישאר עד 16:00 לאוטובוס השני? לכן אני אומר, נכון, טוב עשיתם שנאבקתם שהדבר הזה יהיה בפועל אבל יחד עם זה היינו צריכים להעמיד פתרון. אני לא אומר שלא ביקשתם את הפתרון, אין לי ספק שביקשתם, אתם צריכים להבין, אני רוצה לצאת היום ולהבין מהגורמים המכובדים שיושבים פה, אם זה משרד התחבורה, אם זה מפעילי התחבורה הציבורית, אם זה משרד האוצר, לבוא ולומר מה חשבתם. אני חושב שיש פתרון, אבל לפני שאומר מה שאני חושב, אני אשמע מהאנשים המקצועיים.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
אבל אתה גם אומר לבד. מקומות שיש ב-11:00 וב-16:00, על פי רוב אלה גם מקומות מרוחקים מאוד, - - - מעפולה לבני ברק, להביא אוטובוס מעפולה, כמו שהיה במוצאי שבת לפני שבוע שטיפלתי בזה באופן אישי, זה לא אוטובוס - - - ככל שהתדירות - - - כדי שאתה תוכל לתת מענה מיידי אתה צריך להכין רזרבות של הרזרבות לכל עת ולכל שעה. לא רק אחד. ואחרי הרזרבות אנחנו מדברים. זה יכול להיות גם שאתה אומר שנשאר, זה נשאר אחרי שעשינו רזרבות. אני אומר לך גם במאמר מוסגר, אני אומר את זה כאן, שעשרות אוטובוסים נוסעים ריקים ביום, או עם שניים, שלושה, ארבעה וחמישה נוסעים, בשעות שלא תיגברת וזה מה שיש.
היו"ר יעקב טסלר
גם נכון.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
זה נכון. זה נכון מאוד, אנחנו לא יודעים. ותיכף אני אגיע ללא צפוי, להכין את עצמנו ללא צפוי. אבל אני רוצה לאתגר אותך כיו"ר הוועדה שהפעילות שלכם בכנסת, אני מוכן לתת הבטחה שאם אנחנו מעלים את התפוסה של האוטובוסים, זו לא החלטה של משרד התחבורה. משרד התחבורה כשלעצמו, לכן אמרתי לך, חלק מהתפיסה המקצועית - - - למה אנחנו צריכים, זה ההוראות שיש לנו, למה אנחנו צריכים עכשיו לעשות דברים, להשקיע בדברים כדי שיתאפשר ככה, כדי לקבל אחרי זה את ה- - - דבר שאומרים לך שהוא מסוכן? אני שומע הוראות. המשרד הוא לא ראש קטן. המשרד יודע שיש לו, המשימה שלו הוא לא רואה לעמוד במה שאמרו לו רק, המשימה שלו כדי כן להצליח להביא את מקסימום האנשים. זה האתגר של כל אנשי המקצוע שעובדים על זה, ובזה אני מאוד הופתעתי, לא הופתעתי אבל מאוד התרשמתי בעניין הזה, שהמשרד לא היה מעוניין 'זה התקנות, אני נותן 50% עד 20:00 בלי סופי שבוע, אני לא צריך לאתגר את עצמי, אני לא אקבל טענות, הציבור יידע שאין אוטובוס בסוף שבוע, אין טענות'. אבל אני רוצה להגיד לך דבר אחד, אני אומר את זה ממש בקצרה, ההוראות שקיימות היום שהתחבורה היא לצורך עבודה ומקרים חיוניים, לא בילוי ולא תיירות. זו נקודת ההנחה שאנחנו - - -
היו"ר יעקב טסלר
אתה יכול להסביר את זה לציבור? הם לא מבינים את זה ולא יכולים להבין את זה.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
כמו שהוא מוגבל בחתונה, הוא גם מוגבל לזה. אני לא רוצה להסביר שאני לא, אני הולך על זה. אבל זאת ההנחיה הקיימת היום, עמיחי אמר נכון, ההנחיה הקיימת, זאת ההוראה שהתקבלה, לא הנחיה. הוראה ש- - - נתן אותה. אבל אנחנו לא שם.
היו"ר יעקב טסלר
'אתה נוסע לעבודה בבקשה תעלה' 'אתה לא נוסע לעבודה אל תעלה'.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
אנחנו לא עושים את זה, על אף ש, אני מוציא היום 10 אוטובוסים לצפת, למירון. 10 אוטובוסים יצאו היום מהר חוצבים למירון, מירושלים. אתה מבין את המשמעות? אתה מבין שבשעה הזו יוצא אוטובוס אחד ביום רגיל? 10 אוטובוסים? אתה מבין שאתמול יצאו ב-422, מירושלים, לאחד האירועים שהיו אתמול בלילה, יצאו 14 אוטובוסים בשעה. כשנוסעים בשעה שלושה אוטובוסים. היה כל 10 דקות, 15 דקות אוטובוס, אתה מדבר על 10 אוטובוסים. ניקח את הדוגמה של הנסיעות הרחוקות, חברת נתיב אקספרס שאליה מתנקז חלק גדול, הם עושים עבודה נפלאה. יש לי גם הערות לחלק מהחברות. אינו דומה קו למירון של נתיב אקספרס לקו 422, מעבר לתגבור, לכל אחד יש את הסגנון, האפשרויות שלו, התפיסה המערכתית והניהולית שלו. אתה מבין שמ-80 נסיעות ביום שיש בקווים של נתיב אקספרס, קח לדוגמה את הקווים הארוכים ששם הבעייתיות הרבה יותר גדולה, גם האלטרנטיבות, לכמה אתה חושב שהגדילו את זה בתקופת בין הזמנים? מ-80 נסיעות לכמה? ל-400 נסיעות. ועל זה עכשיו אנחנו מתגברים.400 נסיעות בתכנון לתת את זה עכשיו וזה מתגברים.

קודם כל זה נכון שהתחיל בין הזמנים לא חשבנו וגם- - - זה כספי ציבור, גם ההיערכות הלוגיסטית כאן לתת מענה זה לקחת מחברות אחרות, החברות האחרות זה לא דבר - - - בגישה, אתה אחרי זה עם תופעות אחרות שאתה לא מכיר בדיוק, הם לא מכירים, הם משאירים אנשים בתחנות, לא מכירים את התחנות, לא דבר שאתה יכול לתת שירות ואתה מקבל את זה בדרך אחרת.

אני רוצה להגיד לך, בסופו של דבר, שאנחנו לא רק ערים, אנחנו חשים את הדוגמה את הבעיה שאנשים שנשארים בתחנות ואתה אומר, אני מכיר אנשים שנשארו בחיפה, אני הייתי באירוע הזה, 970, לא הצלחנו לארגן. אגד, משרד התחבורה, לא הצליחו לארגן ב-24:00 עוד אוטובוס. לא היו נהגים, אף אחד, - - - אומר לי 'אני מרים ידיים'.
היו"ר יעקב טסלר
למה לא לוקחים את זה בחשבון מראש?
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
איך אתה יכול לקחת בחשבון שאוטובוסים שעה לפני זה, נסעו חמישה אוטובוסים ריקים. הוא אומר 'נסע אוטובוס לירושלים, אני ראיתי אוטובוסים ריקים לירושלים'.
היו"ר יעקב טסלר
- - - יש בכל - - -
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
אז כל המומחיות - - -אם בתוך התחבורה הציבורית עלה מ-50%, 60% חזר לקדמותו, בציבור החרדי בין הזמנים, זה חזר, זה עלה ל-90% שימושים בתחבורה. זה אירוע שזה באמת משהו אחר, ומציאות אחרת. נורא קל לבוא להגיד 'תצפה'. הצפי פה הוא לא צפי רגיל שאתה יכול לצפות, אתה לא יודע איזו שעה, אתה לא יודע מתי. ואני רוצה להגיד לך שהיום זה מסה, שמשפחה אחת שיוצאת לתחנה גמרה את האירוע המשפחתי שלה, לא אירוע, מפגש משפחתי שלה, בהרבה ערים בארץ, זה יכול להיות באלעד, יכול להיות בירושלים, למרות שבירושלים אולי טיפה יותר קל, יוצאת לתחנה – זה אוטובוס. זה 25 נפשות.
היו"ר יעקב טסלר
כל השנה יש את ה- - -
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
אני שואל אותך, אתה מכיר את הציבור. אני רוצה להגיד לך, זה בעיקר מתבטא בציבור החרדי. יש אפליה מובנית היום בקורונה, יש אפליה מובנית שיש גם בהוראות שיש, בין מי שיש לו רכב פרטי למי שאין לו. זו אפליה שקיימת והיא מאוד מורגשת. הציבור שתלוי בתחבורה הציבורית סובל הרבה יותר. אני מדבר איתך גם על צרכים הכי רפואיים. כשאנחנו צמצמנו את התחבורה הציבורית ואנשים יודעים שיש רכב, יש להם אלטרנטיבות, למי שתלוי בתחבורה ציבורית אין לו, וזה גם לא בסדר גודל. התחבורה הציבורית היום לא יקרה, אנשים שצריכים במקום זה לקחת רכב פרטי, אני לא שולח אותו לשם בגלל שבתחבורה ציבורית יעלה לו 400 מקרית גת בדרום לבני ברק, יעלה לו בתחבורה ציבורית 400, לאותה משפחה, אותן 25 נפשות, יעלה לו 900 שקל ב- - - זה הפרשים, והתחבורה הציבורית ברור שהיא זמינה יותר וזולה יותר וזה דבר שגם משפחות רוצות לנסוע בתחבורה ציבורית,

להגיד שהכל בסדר אנחנו לא אומרים שהכל בסדר. אבל יש גם רצון יש גם הנחיה והוראה. אני חושב שמה שמשרד התחבורה עשה, וגם למדנו, אני לא אומר שהשבוע, הימים הראשונים של בין הזמנים זה כמו הימים האלה. אנחנו למדים ועדיין האירועים לא ברורים ועדיין לא מצופים ומשתנים, אדוני היו"ר, משתנים ביום. יומיים כאן, שלושה ימים אתה רואה את הלחץ כאן, יום אחד אתה רואה את הלחץ במקום אחר לגמרי. היום אתה באשדוד, מחר פתאום יש לך, אתה יכול להסביר לי איך ברכסים שאתה נותן ונותן אוטובוסים ואיך זה מגיע שאתה נותן עוד אוטובוס ועוד אוטובוס והוא מתמלא בתחנות, וכמה אתה יכול לתת, אתה גם לא הכנת את עצמך, ועכשיו אתה גם יודע שבערב קשה יותר. אתה מדבר על הלילה, על היום ב-11, אין לי ספק שלא הרבה זמן, כמה זמן שלוקח מעפולה או מקום רחוק, לקחת זמן לקחת אוטובוס, אבל עד שהוא מגיע, לא תמיד יש לך און ליין בעניין הזה, גם הידע שלך הוא לפעמים מוטעה, הוא אומר אנשים מחכים, תגיד לי מה - - - שאני קיבלתי טלפון מאלעד, אוטובוס למירון ביום שישי בשעה מסוימת, אני לא זוכר אם זה היה ב- 12:00, השאירו אנשים בתחנה. כמה בסוף התברר, כמה אנשים שנשארו? נשארו זוג עם ילד. שלושה אנשים נשארו. צריך להוציא אוטובוס? מה אתה אומר? צריך להוציא אוטובוס בסדרי גודל של אלפי שקלים? השאלה היא רטורית.
היו"ר יעקב טסלר
לדעתי לא.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
אני אומר לך שאנחנו מוציאים. עמיחי, מוציאים?
עמיחי לוי
נסיעה אחרונה.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
נסיעה אחרונה, ותלוי גם מתי האוטובוס הבא. אבל יכול להיות האוטובוס הבא שלא רלוונטי אז - - - אבל יש בזה גם ביקורת, אנחנו גם בעניין הזה, זה דברים מורכבים מאוד. יש גם בעיות תקציביות, אני לא מתכחש לכך, היום במשרד התחבורה יש את משרד האוצר, יש את התקציב, היום מי שיודע, יש בעיות תקציביות, אין תקציב, לא נותנים לך לחרוג, אתה לא יכול לעשות, עם כל הכבוד לעידן הקורונה, מבחינתם אתה מצמצם את זה ל-50% וגם הסטטיסטיקות אומרות שזה סך הכל 50% מהנסיעות, זה השימושים, זה גדל ל-60% היום?
עמיחי לוי
60% ברמה ארצית.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
אני אתגרתי אותך גם קודם. אם אנחנו היום מעלים את התפוסה של האוטובוסים ל-75%, אני לא מבקש הרבה, במקום 50%, 75%, אני מתחייב כמעט לאפס תקלות. אני לא מבקש 100%. אני אומר 75%. וזאת המטרה שלנו, אנחנו גם פועלים בעניין הזה.
היו"ר יעקב טסלר
זה בעיניך הפתרון?
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
זה חלק מהפתרון. יש כמובן דברים שצריך הרבה יותר, הרבה יותר עמוקים, יש דברים שאני גם לא תמיד אני יכול - - - בשעה מסוימת, אותו נהג, יש הרי גם חוקים, אותו נהג אם אתה מוציא אותו בלילה הוא לא יכול לבצע למחרת נסיעה ב-6:00 בבוקר, אנשים לא יוכלו להגיע לעבודה, הוא לא יכול להוציא את האוטובוס. הוא גר בג'בל מוכבר, או בירושלים.

אני אסיים בזה. עד שלא התוודעתי מקרוב לכמויות - - - הבאתי לך דוגמית מהכמויות. שתבינו מה סדר הגודל של האירוע שאנחנו נמצאים בו. מירון זה יום אחד בשעה מסוימת, אנחנו מדברים על מירון בסדר גודל ארצי, במקום 2,000 נוסעים, אותו אשכול שאמרתי לך, ביום, ב-80 נסיעות האלה 2,000, 2,400 נוסעים, אתה מדבר על מעל 10,000 נוסעים. זה סדרי הגודל שאנחנו מדברים עליהם ואתה צריך את זה לתקופה קצרה. זה לא שהאוטובוסים - - -
היו"ר יעקב טסלר
מאוד קשה לתמרן. בכל זאת.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
וגם להעריך, היו כמה אירועים קשים, אנשים שנשארו בבר אילן ולא יכלו לחזור לבית שמש, ישבו ילדים על מדרכות, דחיפות באוטובוסים, - - - אוטובוס ראשון, לא עוצרים, עמיחי ירחיב בזה. כמה שהמשרד הלך בחבל ארוך שהוא נתן לחברות, יש הוראה שאחרי 24:00 לא - - - בשום אופן, אין דבר כזה, אמרו 'תוציא' עמיחי תתקן אותי אם אני אומר לא נכון, 24:00 בלילה להוציא. יש חברות אחרות, אוטובוסים, תגיד כמה שתיערך, אני לא אומר לך, תבוא ותגיד על השולחן מה שאנחנו צריכים, אבל האחריות. זה הסיפור עכשיו. אני אשמח גם לעקוב אחרי הוועדה הזאת, יש זמן מסוים שאני לא יכול להיות, אבל אנחנו נמצאים פה כדי לבוא ולעזור, כדי לשמוע, אנחנו ביחד באותו צד, אני שומע ואנחנו קשובים לכל הפתרונות, אנחנו רוצים לשמוע את כל הפתרונות שהציבור רוצה להביא, ואנחנו יכולים לעמוד בהם.
היו"ר יעקב טסלר
תודה. לפני שאני פונה לעמיחי, הנושא של התחבורה במשך כל השנה, יש הרבה בעיות. זה דבר מורכב מאוד ושוחחנו על זה רבות. אנחנו צריכים תמיד להסתכל גם על אלה שנותנים את השירות וגם להבין את מקבלי השירות. לפעמים תיאום הציפיות הוא שונה. יש אנשים שחושבים שתחבורה ציבורית זה כמו ספיישל, כשהוא יורד מהבית האוטובוס צריך לחכות לו, וזה צריך להגיע באזור שלו, והוא לא יכול ללכת 5 או 6 דקות ברגל, אנחנו לא נפתח את זה.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
כל הכבוד שלך היו"ר, שאתה אומר את זה, אני לא רציתי להגיד את זה, הזהירו אותי - - -
היו"ר יעקב טסלר
אני לא יודע מי מזהיר, אנחנו מדברים פה חופשי ובצורה שקופה.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
כדאי שתרחיב בזה. אין לי ספק, אם היינו יוצאים מתחנות מרכזיות זה היה הרבה יותר קל להיערך. אתה מדבר על כאלה שאתה צריך, אתה עוצר בחמש-שש תחנות בדרך. אתה אומר נכון. אם אנחנו היינו מעלים בתחנות מרכזיות והיינו יוצאים זה היה - - -
היו"ר יעקב טסלר
ברור. אבל זה לא - - - אני לא רוצה לחרוג, זה לא הנושא. אבל מה, אנחנו התאספנו היום פה, עמיחי, אם אני אישית הייתי חושב שאין לי עם מי לדבר, אין מי שמקשיב, חבל על כל דקה. אבל היות שאני יודע שהמצב לא כך, גם במשרד התחבורה יש אוזן קשבת, גם אצל חברות התחבורה שעוד מעט נשמע אותם, רוצים לסייע, לעזור, מזדהים עם משתמשי התחבורה הציבורית. נכון, יש בעיות כמו שסגן השר כרגע הציג. זה מכלול, זה דבר מורכב כל השנה ובפרט עכשיו בתקופת הקורונה. מאוד קל לבוא ולומר את המשפט 'ראש קטן, הוראות, מל"ל, משרד הבריאות, ממשלה, 50%, שלום ולא להתראות, מה אתם רוצים ממני, תלכו למל"ל, תלכו למשרד הבריאות, אנחנו מעוניינים לתת שירות ואנחנו משתדלים לתת מעל ומעבר ולא תמיד אנחנו מצליחים אבל יש את הרצון, מה אתם רוצים מאתנו'?

אני חושב שזה מחולק לשניים. תפקידנו כחברי כנסת לבדוק כמו שסגן השר אמר כרגע, לפעול מול משרד הבריאות, מול המל"ל, מול מקבלי ההחלטות, לראות איך אנחנו יכולים להעלות את זה שבהחלט ייתן פתרון. אבל במצב הנוכחי שאנחנו נמצאים כרגע, זו המציאות. בוא נראה יחד איך אנחנו כן יכולים לפתור את הבעיה. אם זה בעיה תקציבית, אני נוגע ותיכף ארחיב את זה, למה אי אפשר לקחת חברות פרטיות? יש מאות אוטובוסים שאין להם היום עבודה, נעזור להם גם בפרנסה וגם ניתן את המענה למשתמשים בתחבורה הציבורית. אנחנו לא ראש קטן ומסתכלים בחור של האסימון ואומרים 'אלה ההוראות'. לכן אני עכשיו פונה אליך עמיחי, מה אתה יכול לחדש לנו, מה אתה יכול לבשר לנו, בנוסף למה שידידי סגן השר ציין כאן?
עמיחי לוי
אני אתייחס לדברים. קודם כל אני חושב שצריך לפתוח בתודה לנהגים שעושים את העבודה היום-יומית הקשה, בייחוד בתקופה הזאת. למפעילים, לאנשי התפעול שמתמודדים עם כל הבעיות ולנוסעים שמגלים סבלנות גם במקרים הפחות נעימים. אין לנו דרך לכמת את היקף התקלות אל מול היקף המקרים התקינים, אבל כמו שסגן השרה ציין, אני חושב שאנחנו נותנים מענה טוב למרבית המשתמשים וככל שהפעילות גדלה גם השוליים של התקלות גדלים.

צריך לציין קודם כל שהנושא של התגבורים התחיל עוד לפני תקופת בין הזמנים, אנחנו מתמודדים עם זה ברמה ארצית לא רק בהקשר של התקופה הזאת למרות שזה בוער במיוחד כבר עכשיו, כבר בחודש יולי נדרשנו לתגבורים לאור המגבלה של 50% קיבולת אל מול עליה בביקושים. היום אנחנו עומדים על בערך 60% אבל זה לא משויך פר אוטובוס, כלומר יש פיזור של הביקושים לפי קווים שהם עם ביקוש יותר גבוה, וזה נכון, יש את הידע אצלנו, יש את הידע בעיקר אצל המפעילים, איזה קוים נוטים יותר להפתעות, לביקוש יותר גבוה, וכבר בחודש יולי הנחינו לתגבר את הקווים האלה, אישרנו תגבורים בהיקפים גדולים. כמו שיו"ר הוועדה ציין יש באמת חברות היסעים שעומדות כרגע ללא תעסוקה, הגענו לסיכום עם משרד האוצר, נמצאת פה נציגת אגף תקציבים, גייסנו תקציב מיוחד לגיוס של חברות ההיסעים כקבלני משנה שמתגברים את חברות האוטובוסים ואני לא חושב ששם נמצאת הבעיה, יש תגבורים בהיקפים מאוד גדולים.
היו"ר יעקב טסלר
אז איפה הבעיה?
עמיחי לוי
עוד מעט אני אגיע לזה. הבעיה היא שוב, עד כמה שאני רואה נכון להיום היא לא בעיה כספית, אני אתן קצת דוגמאות באמת בכל הארץ, באשקלון קו 4, קו עירוני מתוגבר ב-50 נסיעות ליום, קו אשדוד ירושלים, 448, 64 נסיעות ליום, לקחתי את טבריה כדוגמה כי כולם נוסעים היום במקום לקפריסין וליוון נוסעים לטבריה.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
זה ציבור שלא נסע בין כך ובין כך לקפריסין וליוון אבל במקום לנסוע - - -
עמיחי לוי
כל עם ישראל בכנרת עכשיו. קו 836 מתל אביב, 17 נסיעות תגבור, סובב כנרת טבריה קצרין, רמת מגשימים טבריה, תגבור של 40 נסיעות ביום, בני-ברק טבריה - - -
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
אתה לא אומר כמה זה בסטנדרט.
עמיחי לוי
לסבר את האוזן, טבריה-קצרין ביום רגיל יש 16 נסיעות, עכשיו יש לנו 45 נסיעות זה תוספת של פי 3. זה כל הסובב כנרת, טבריה-בני ברק ביום יום יש לנו 16 נסיעות, עכשיו יש לנו 86, 70 נסיעות תגבור, אלה באמת היקפים חסרי תקדים שנותנים מענה לביקושים. זה קצת בשביל להמחיש את ההיקפים.

לקראת תקופת בין הזמנים היינו בדילמה מאוד גדולה, מצד אחד ראינו ירידה בביקושים, צפינו שגם בתקופת בין הזמנים הביקושים לא יהיו כמו בשנה שעברה, מצד שני יש את המגבלה של 50% ולכן קשה להתכוונן בין כל וקו מה יהיו הביקושים, הפצנו הנחיות למפעילים איך שראינו לנכון את הדברים, תוך יום-יומיים מתחילת התקופה ראינו את הקווים שבהם הביקושים עולים ומהר מאוד עשינו התאמות, סגן השרה היה מעורב בכמה מהמקרים ומהר מאוד נעשו התאמות והוספנו עוד שני סבבים של תגבורים במהלך בין הזמנים ואני מגיע פה לבעיה. הבעיה שלנו היא לא המשאבים כמו מידע בזמן אמת לביקושים מאוד מאוד משתנים. כי ביום-יום אנחנו יודעים מה היקף הביקושים למשל בין חדרה לנתניה או בין אשדוד לתל אביב. התקופה הזאת בין הזמנים מזמנת לנו המון הפתעות. הדוגמאות הן באמת על ימין ועל שמאל, בשבוע שעבר נדרשנו לתגבור בנסיעה אחרונה מים המלח לירושלים. זה לא יעד שמסומן בתור יעד שמשרת את הציבור החרדי וגם עכשיו אין כמעט תיירות בים המלח, ועדיין נתקענו ושוב היה צריך להקפיץ נהג של אגד שסיים משמרת, והנוסעים נאספו בסוף. אבל זו רק דוגמה.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
היו גם מקרים שלא הצלחנו בים המלח לאסוף. האוטובוסים מאילת מגיעים מלאים, צריך להביא אוטובוס מערד, היו שם שלושה נוסעים שנתקעו בלילה, ועשינו כל מאמץ להגיע. ים המלח זה אחת הדוגמאות כמו שעמיחי אמר, למשל צפת-טבריה, מי חשב שבתחילת בין הזמנים, זה לא אירוע שהיה לנו עד היום שמצפת לטבריה - - -
היו"ר יעקב טסלר
כל בין הזמנים אנחנו יודעים שבמקומות האלה יש לנו - - - לא כמו השנה. נכון.
עמיחי לוי
בחודש יולי ראינו ביקושים מוגבלים, לא ציפינו שהביקושים יהיו קרובים לשנים קודמות. אבל שוב, ברגע שראינו שזה מה שקורה, עשינו שתי פעימות - - -
היו"ר יעקב טסלר
למה שלא נפעיל באוטובוס האחרון, אני לא מדבר איתך מקוממיות לירושלים. בסדר? אבל ערים. ירושלים, בני ברק, אשדוד, כדוגמה, נתתי כדוגמה, שאנחנו יודעים מראש שבשעות האלה יש עומס. כל השנים.
עמיחי לוי
מטבריה לבני-ברק אוטובוס אחרון, מופעלות חמש נסיעות, נסיעה אחרונה מטבריה לבני ברק, חמישה אוטובוסים, בשבוע שעבר התקשר אלי עוזר סגן השר, שנשארו אנשים ברצף, אחרי חמישה אוטובוסים. ישר חברת סופרבוס, מיד הביאו תוך רבע שעה עוד שני אוטובוסים ואספו את כולם. ביום רגיל זה אוטובוס אחד.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
אוטובוס אחד חצי ריק, אם לא ריק.
עמיחי לוי
כלומר שוב, כשיש ביקושים - - -
היו"ר יעקב טסלר
אם העוזר של הרב מקלב לא היה מתקשר ואותו אדם שנמצא שם, לא לכולם יש את ה- - - לכן קודם כל מתקשרים, אבל אני רוצה לומר כך, השאלה אם אפשר לעשות מדיניות מסוימת שבערים שאנחנו יודעים, אני לא לוקח, עמיחי, מה שאמרת אני מתחבר אליו, ים המלח, לא חשבתי על ים המלח, אבל בערים הגדולות שאנחנו יודעים כל השנה, ובוא נתעלם, כמו שסגן השר אמר קודם, שמבחינת הנחיות משרד הבריאות אנחנו צריכים לתת מענה לעובדים חיוניים לעבודה. אנחנו רוצים להיות פרקטיים ולא לרמות את עצמנו. בוא לא נרמה את עצמנו. הציבור נוסע לחתונות, ובין קרובי משפחה מותר לעשות עם 20-30 איש, ונוסעים לדברים אחרים וזו המציאות בשטח, ואני לא בודק כל אחד בציציות שלו למה הוא נסע. אז נכון, בדוגמת ים המלח אני איתך, אבל בערים הגדולות שאנחנו יודעים שכל השנה, אני מבין את הקושי איך אני יכול להוציא שני אוטובוסים, שאני יודע שבסוף - - - אז או ששמים פקח בשטח שיבוא ויבדוק, אתה יודע מה, בסדר. בוא נשים פקח בשטח שיבדוק את המצב. יכול להיות שזה קורה.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
אל תצפה שאם יש מטבריה לבני ברק או מטבריה לירושלים בשעה 20:00 היה מחסור בשני אוטובוסים, עכשיו כל ערב אעמיד עוד שני אוטובוסים באותה שעה. ומה יהיה - - -
היו"ר יעקב טסלר
לא זה אמרתי.
עמיחי לוי
הביקושים משתנים. זו הנקודה.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
זאת המציאות. אחרי זה מתברר שלא בשעה 20:00, למחרת זה קרה ב-22:00. למחרת הוצאת מירושלים לאשדוד סוג של תחבורה - - -
היו"ר יעקב טסלר
סגן השר, אני מתמקד כרגע באוטובוס האחרון.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
אתה מכיר את אגד באשדוד. אני אביא לך מקרה שהוציאו מירושלים עשרה אוטובוסים בשביל פרויקט שהיה שם, בנות נסעו באותם אוטובוסים ובחזור הם קבעו ב-20:00 והחליטו להישאר עוד, וב-20:00 נסעו תשעה אוטובוסים ריקים והגיע - - - לכל התחנות, כל הבנות - - -
היו"ר יעקב טסלר
הבעיה זה לכל השנה. אנחנו לא יכולים לצפות.
עמיחי לוי
אני רוצה להתייחס לשאלה ששאלת על המדיניות. לא צריך טלפון מהעוזר של סגן השר בשביל שזה יקרה ועוד מעט תשאל את המפעילים ונראה מה הם יענו, אבל המדיניות ברורה ויש יד חופשית למפעילים, להוציא תגבורים במקרה שלא נאספו נוסעים, זה לא יד חופשית, זו חובה, אם לא נאספו נוסעים הם מחויבים הסכמית להוציא תגבור, והדברים האלה קורים גם בלי שנתערב, יש מקרים שאנשים לא יודעים לפנות וזה גם לא קורה.
היו"ר יעקב טסלר
בוא נסכים דבר אחד - - -
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
יש מקרים שהחברה לא עושה, ואנחנו - - -
היו"ר יעקב טסלר
זה לא הדיון כרגע, מה שהם לא עושים. בוא נסכים דבר אחד, כל השנה קשה לנו לתכנן את עצמנו, עובדים מאוד קשה לדעת, איך אמרנו לצורך העניין אני תושב אשדוד, אני לא יודע שהיום יש חתונה שהרב של הקהילה באשדוד מחתן היום בירושלים. אף אחד לא מעדכן אותי, פתאום יש מסות בתחנות. אנחנו לא יכולים לדעת. תמיד יש אירועים חריגים. אבל כרגע עם כל הקושי שיש כל הזמן, פה יש משהו, שאני מבין את הקושי. המציאות היא בשטח, שאנחנו יכולים להעלות רק 30 אנשים בתחנה.
עמיחי לוי
אני אמשיל את זה לתחום אחר. תחבורה ציבורית היא תשתית חיונית לתושבים. בוא נדמה את זה לזה שיתנו לנו כביש עם חצי נתיב או חשמל לסירוגין רבע שעה כן רבע שעה לא. אז אנחנו צריכים לפזר גנרטורים בכל הארץ בשביל המקרה הזה של רבע שעה כן ורבע שעה לא, והשאלה איפה אתה מפזר את הגנרטורים. אתה לא יכול בכל מקום ובכל שעה.
היו"ר יעקב טסלר
עמיחי, אני לא הייתי רוצה להיות במקומך, בסדר? אבל אתה שם ואתה יודע להביא את הפתרונות. הוכחת את עצמך, זו הבעיה שלך.
עמיחי לוי
אנחנו עושים באמת הכי טוב שאנחנו יכולים וההוראות למפעילים ברורות ועוד מעט תשאל אותם ותשמע מה הם אומרים. נמצא פה הנציג של נתיב אקספרס שמעדכן אותי בדיעבד למחרת כמה אוטובוסים תיגבור הוא הוציא ממירון. אז אני חושב שבהיערכות נעשה הכי טוב שיש, אבל לא תמיד יש לנו את כל המידע בזמן אמת.
היו"ר יעקב טסלר
אחזור אליך בהמשך.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
- - - מידע, לא תמיד - - - מהשטח, לא תמיד - - -וכשהתחנות מפוזרות אתה עוד יותר לא יודע - - -
היו"ר יעקב טסלר
סגן השר, אני מזדהה עם כל מה שאתה אומר, איך אמרת קודם, אנחנו בצד אחד. אני מנסה לראות איך עם כל הקושי שיש במשך כל השנה, ואני מכיר כמו שציינתי את נושא התחבורה, ויש קושי ועובדים מאוד קשה לנתב ולראות איך בכל זאת מקלים ונותנים את האשפרות למשתמשים, אבל כיום אנחנו נמצאים בשגרה מסוימת.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
אני רק אענה על זה ואשחרר אותך. אני נמצא כאן, באתי לא בשביל תקופת הקורונה, אבל כדי לשנות כמה דברים מהשטח, - - -הטיפול היסודי. חשבנו שזו תהיה תקופה קצרה, ואנחנו עדיין באירוע מתמשך, - - - ברגיל, בשגרה. אבל אין ספק שהנושא שאתה מעלה כאן זה נושא שנכון לשגרה ולאו דווקא לאירוע הזה, האירוע הזה הוא אירוע יותר קשה, אני רואה את הפתרון והמשרד גם מקדם אותו, מוקד על ידי משרד התחבורה, עם כל הכבוד למוקדים של החברות, יש מוקדים יותר ופחות טובים, יש מישהי או מישהו שעונה במוקד ואין לו סמכות אפילו להעיר את מי שיכול לקבל את ההחלטה, ההוראה או שהוא לא עושה את הצעד הבא ומבקש ממשרד התחבורה אישורים בתקופה אחרת, לא בתקופה הזו. ואני גם רוצה להגיד לך שגם בין הזמנים, איך הוא אמר, נכון להיום אין בעיה של תקציב, אבל זה לא היה נכון בתחילת בין הזמנים, וגם בעניין הזה היינו צריכים לפעול. זה תהליך שקרה וקורה ועדיין משתפר, בתקופה, בזמן קצר. אבל אם אנחנו נקים מוקד שהמשרד - - - מוקד ששם נמצאים כל הנציגים של משרד התחבורה, של חברות התחבורה הציבורית באון ליין. הוא לא צריך לשבת פיזית, אבל הוא צריך להיות מקושר ולתת את הפתרונות - - -
היו"ר יעקב טסלר
איך הוא ידע לומר מה קורה בתחנה ברחוב בר אילן?
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
היום יש טכנולוגיות שאתה גם עושה את זה, אנחנו רוצים לשפר גם את הנושא הטכנולוגי, החלק שאתה - - -
היו"ר יעקב טסלר
אם אתה מדבר על טכנולוגיה, אם הנוסע היה מרים טלפון והיה יודע שיש 30 אנשים באוטובוס הוא לא היה יורד גם מהבית. זה גם אפשר לחשוב איך לעשות את זה. אבל הוא יודע על הקו שאוסף אותו, הוא לא יודע באמצע הדרך כשהוא יורד. יותר קל באוטובוסים הבין עירוניים, אבל בעירוני זה יותר קשה.
עמיחי לוי
נתחיל בלתת מענה טוב למי שכן פונה, כי כמו שסגן השרה אומר היום אין לו כתובת מספיק טובה, המוקד של המשרד רק נותן מידע מתוכנן ולא נותן מענה לתקלות.
היו"ר יעקב טסלר
נכון. כולנו מברכים על היוזמה.
עמיחי לוי
ובהחלט רוצים להגיע לשם.
היו"ר יעקב טסלר
תודה. לפני שאפנה למפעילים אני רוצה לשמוע בקצרה את שמרית נוטמן.
שמרית נוטמן
אני רוצה קודם כל להודות ליו"ר הוועדה וגם לחברי הוועדה שהם מעלים על סדר הים את הזעקה האילמת של הנוסעים, צריך להגיד דרך אגב לזכות תושבי מדינת ישראל לא כמו ברוב מדינות העולם, בתקופת הקורונה תושבי מדינת ישראל חזרו לנסוע בתחבורה הציבורית, זה בדיוק המוקד של הנושא שלנו היום והבעיה היא בדיוק מה שתיארתם, זה שלחלק מהם פשוט אין אלטרנטיבה אחרת וצריך לדון בפתרונות של מה קורה לנוסעים האלה שצריכים לחזור הביתה עם ילדים ומחכים לפעמים שלוש שעות באמצע הלילה, באמצע הכביש, לאוטובוס שיעצור להם.

הכנתי לא מעט דברים שרציתי להגיד, אבל אני שמחה לומר שאני יכולה לוותר עליהם כי נראה שיש קשב מאוד גדול גם במשרד התחבורה, גם ברשות הארצית לתחבורה ציבורית לנוסעים, אני יכולה לספר לכם שאנחנו איתם בקשר יום יומי, ואכן מה שמתאר עמיחי זאת באמת הבעיה המרכזית ששמנו לב אליה, הבעיה המרכזית שהיא סוג של בעיית תקשורת, ניתוק קצת ממה שקורה בשטח לבין מה שמדווחות עליו המפעילות למשרד ומה שהמשרד שומע מהנוסעים, מכל הסיבות שהזכירו וגם מסיבות אחרות, וכמו שאנחנו יודעים אם המשרד או הרשות לא מודעים לכך שיש בעיה, כמובן שהם לא יכולים לטפל בה וכמובן שהם לא יכולים לטפל בה גם בזמן אמת.
היו"ר יעקב טסלר
מה הפתרון לדעתך שמרית?
שמרית נוטמן
בדיוק, מה הפתרונות שאנחנו מציעים? אנחנו מציגים וגם העברנו כמובן מסמך עמדה לוועדה שמפרט את כל הדברים האלה, אבל בקיצור אנחנו ממליצים שהרשות תקים חמ"ל בשבועות הקרובים, יחד עם המפעילות, ה יא תנחה את מוקד הרשות של 8787* להעביר את התלונות של הנוסעים בזמן אמת למוקד הזה, תוכל להצליב את המידע, להוציא תגבורים מתי שצריך וכמובן תוכל לתכנן מראש את השירות בצורה כזאת שיהיו כמה שפחות תקלים, כמה שפחות בעיות בזמן אמת.

לסיום אני רוצה לציין לטובה את הרשות. הם הבטיחו לנו שבנושא של הרשות לפחות כבר מהיום ייערכו שינויים שם כדי לוודא שהדיווחים מועברים בזמן אמת ואנחנו חושבים שזאת נקודת אור ראשונה כדי להתגבר על התחושה של הניתוק שהנוסעים מרגישים ולתת להם מענה שראוי גם להם וגם למדינה שבה אנחנו חיים.
היו"ר יעקב טסלר
תודה שמרית. אני רוצה לפנות לארז לבחר מאגד.
ארז לבחר
קודם כל ברכות ליו"ר הוועדה, לחברי הוועדה, אני מברך על הזכות שניתנה לי לדבר. קודם כל יש לי מספר תשובות. אני רוצה להתייחס למה שעמיחי אמר, והוא אכן צדק, יש לנו יד חופשית לגבי כל התגבורים, אנחנו מעדכנים כמובן בדיעבד איזה קווים תוגברו ומה לא, יש לנו פקחים שפרושים בכל הערים הגדולות, אשדוד, בני ברק, טבריה, ירושלים, יש לנו פקח בכל עיר שנותן מענה עם מספר אוטובוסים שעומדים לרשותו ואנחנו מדי פעם מוציאים אוטובוסים בהתראה של מספר דקות, כולל חיפה הן ברכסים הן בחיפה גם כן, יש לנו פקחים, שנותנים מענה ואנחנו מיום ליום מפיקים לקחים וכמובן מוסיפים בהתאם לביקושים של יום קודם. אני ל א אומר שלפעמים נוצרים מצבים שאוטובוסים נוסעים כן דלילים בשעות מסוימות ואנחנו פתאום מופתעים בשעות הלילה המאוחרות, אנחנו מנסים להתארגן כמובן, ונותנים מענה די טוב לכל מה שקורה.

כמו שציינתם, יש בעיה עם כמו שסגן השר מקלב ציין, עם לוחות הזמנים שאנחנו מחויבים לעמוד בהם, שהוא ציין שיש אוטובוסים שנוסעים לחוף הים באשדוד, אז האוטובוסים האלה מחויבים לצאת בשעה מסוימת ואם הציבור החליט להתעכב או מסיבה כזאת או אחרת, להישאר באשדוד, אכן האוטובוסים צריכים לנסוע בזמנם. קיבלנו גמישות תפעולית לנושא, עדיין זה לא מספיק, זה דבר שצריך לקבל פתרון ואת זה נעשה מול משרד התחבורה, מול עמיחי.

אבל שוב, אני חייב להדגיש יעקב, שיש באמת שיתוף פעולה ואנחנו מתגברים היכן שצריך ואנחנו באשכולות מסוימים שאנחנו יודעים שהדרישה שם גדולה יותר, אנחנו עומדים שם על מעל 100%, 120% פעילות, מה שנותן מענה.

אני לא אומר שאין בעיות, יש בעיות אבל אנחנו עושים את כל המאמצים ובאמת הפקחים שפרושים בשטח, אנחנו בסדר גודל של 200-220 אוטובוסים פרטיים מדי יום שאנחנו מפעילים אותם בכל הקווים, כמובן שגם פה משרד התחבורה גילה גמישות ונתן לנו אישורים להפעיל את האוטובוסים האלה. אנחנו באמת עושים את כל המאמצים לתת את השירות הטוב והמסור ביותר לנוסעים.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
ארז, קיבלתי את הטלפון שלך במוצאי שבת בשעה 00:20, ואני נותן לך דוגמה קלאסית, אוטובוס מבני ברק לחיפה, 970, אסף, היה עוד תגבור ובכל זאת נשארו, ניסינו להשיג איפה הסמכות שתוכל להוציא עוד אוטובוס בשעה כזאת, ב-00:20 בלילה, והייתה בעיה. ארז לא צריך לענות ב-00:20, הוא לא ענה, ניסו להשיג אותו שימי ועוד אנשים והוא לא ענה ובצדק, הוא לא חייב לתת מענה ב-00:20. אבל אנחנו צריכים כמו שאתה אומר, המוקד בתל אביב שנקרא הריכוז, גם לא יכל לתת מענה, לא היה בסמכותו, ואנחנו היינו צריכים לעשות שמיניות באוויר ובסוף סיימנו את זה. אבל זו דוגמה קלאסית שגם בנאדם שמאוד רוצה אנחנו יכולים.

אם תרשה לי, אני חייב לצאת, אני מברך אותך על הישיבה הזאת, אני חושב שאתה עושה דברים חשובים מאוד בעצם ההעלאה. אני חושב שזה מוסיף למחויבות שיש. לא אתכחש לכך שאני יכול לדבר עם בכירים במשרד התחבורה והם יגידו לי 'תשמע, לא מחכים יותר מ-20 דקות, 30 דקות'. אני מזדהה עם מה ש- - - אנשים מחכים שעות, יש אנשים שמחכים, אנשים לא מספיק חזקים שיכולים למלא אוטובוס - - - אנחנו רואים בתחנות המרכזיות צפיפות שמסוכנת מאוד, אנחנו רוצים למנוע את זה. אני חושב שהנושא הזה, אני מבקש גם מהוועדה פה שתצא פניה ונעשה את זה בשיתוף פעולה, להגדיל את מספר האוטובוסים.
היו"ר יעקב טסלר
מבחינת התפוסה.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
אני אומר, אם התפוסה הזאת של 50% שאנשים ממתינים בסופו של דבר, עד שלא שולחים גדודים של שוטרים לפזר את האנשים בתחנות מרכזיות אבל כל עוד שמותר לחכות בתחנה המרכזית - - -
היו"ר יעקב טסלר
לא ציינו בכלל שהדבר הזה שקורה עם כל הציבור שעומד בתחנות צפוף בלי שמירת מרחק, זה הרבה יותר גרוע.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
ביקרתי עם השרה לפני שבועות, לפני הסבב הראשון, שר הבריאות היה, היו מנכ"ל משרד הבריאות דאז, מנכ"ל משרד התחבורה, בסופו של דבר מה שהכריע את הכף להעלות את מספר הנוסעים זה היה התמונות שהוצאנו מהתחנות המרכזיות. גרמת לאנשים לעמוד צפוף, לעמוד הרבה, הוא לא התרחק בגלל שהוא מפחד על המקום שלו, אם לא מישהו יותר חזק, ועם הילדים הקטנים והאיש הקשיש, והדברים האלה בסופו של דבר אנחנו צריכים עוד - - - אז אמרת שאנחנו לא שואלים כל אחד 'לאן אתה נוסע', - - -
היו"ר יעקב טסלר
אנחנו נעקוב אחרי הדברים. תודה רבה. אני רוצה לומר לך לגבי ארז, אני מכיר אותו שנים, אין לי ספק שזה שהוא לא ענה לך זה בגלל שהוא היה עסוק בפניות קודמות גם בגלל שהוא עובד שעות לא שעות.
ארז לבחר
עמיחי יכול להעיד שהשבוע הסתמסנו עד השעה 24:00.
היו"ר יעקב טסלר
אני לא צריך עדות. על כל פנים אני מודה לך אדוני סגן השר.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
- - -שקיבלתי, במודיעין עלית יש בתקופת בין הזמנים תגבור של יותר מ-10,000 נסיעות. 10,000 נסיעות תגבור.
היו"ר יעקב טסלר
חברים בואו ניכנס לפרופורציה. אני לא מדבר על הדברים המעולים היפים הטובים שאתם עושים, אני מוריד בפניכם את הכובע. אני כרגע מתמקד בנושא שאנחנו צריכים להביא לו פתרון, אני מזדהה ומסכים עם ידידי סגן השר לגבי העלאת הנוסעים, אבל אני רוצה הלאה להמשיך איתך, ותודה על השתתפותך.
סגן שרת התחבורה והבטיחות בדרכים אורי מקלב
אנחנו נשתף פעולה עם כל מה שיוחלט, אני רוצה שתמשיך בעניין - - -בעניין הזה. זה נושא שכמה שאנחנו דנים ודנים בו, הרי יש חשיבות - - -
היו"ר יעקב טסלר
תודה. סליחה שאשאל אותך, נעשה זאת בקצרה, כי אני רוצה להספיק לדבר עם כולם. הכל טוב? יש לך פקחים שמסתובבים, אני רוצה לדעת בפועל, מהשטח, שאתה שומע האם יש מקרים שאנשי נשארים או לא נשארים בתחנות. ואם נשארים בתחנות, איך זה קורה?
ארז לבחר
אני לא שמעתי, יכול להיות שאנשים התעכבו, המתינו לאוטובוס הבא, כמו שנאמר באוטובוס המסיים אנחנו מחויבים לקחת את כל הנוסעים ואנחנו מוציאים אוטובוסים נוספים לאוטובוסים המסיימים. אני לא מכיר תופעה כזאת של נוסעים שנשארו, לא ידוע לי. השבוע שלחנו אוטובוס שעה אחרי הזמן לים המלח להעלות אנשים לירושלים, או שלחתי אוטובוס לחיפה לקחת אנשים לתל אביב. לא ידוע לי על אנשים שנשארו ללון בעיר שהם המתינו בה.
היו"ר יעקב טסלר
היועצת המשפטית רוצה לומר משהו. בבקשה.
ורד קירו-זילברמן
ארז, איך אתם יודעים בכל רגע נתון שיש כמה נוסעים יש באוטובוס? זאת אומרת 30 או 32 או 50, נניח בדרך עירונית עולים-יורדים, איך הדבר הזה נאכף, הרי יש לזה השלכות על כמות הנוסעים שאתם יכולים להעלות ועל התגבורים שאתם צריכים להוציא?
ארז לבחר
יש לנו ככה, קודם כל בכל אוטובוס יש לנו מערכת שנקראת מערכת נצר, הנהג בעצירה מוחלטת מדווח על קורונה תפוסה מלאה, כמובן שזה בבין עירוני 30 נוסעים, בעירוני 32 נוסעים. ואני יכול לומר לך שהנהגים מסתכלים במראה ובוחנים את פנים האוטובוס ויודעים לפי המושבים פחות או יותר מהי כמות הנוסעים. בנוסף יש את פקחי הקורונה שעולים לאוטובוסים בתדירות גבוהה אפשר לציין, וגם כן במידה וכמות הנוסעים היא מעל המותר כרגע הם דואגים להוריד את הנוסעים ולהעביר אותם לאוטובוס אחר. אבל הנהגים עושים חשבון, ואם צריך בבין עירוני הרחוק הם עוצרים בצד, סופרים את כמות הנוסעים ויודעים כמה להעלות או כמה לא להעלות.
היו"ר יעקב טסלר
אני חושב אישית, עמיחי, ומי שנמצא פה ממשרד התחבורה, הנהג צריך להתרכז בנסיעה, הוא צריך להיות מפוקס בדרך ובנסיעות ה בין עירוניות אני יכול להבין, עולים לצורך העניין בירושלים, בתחנה מרכזית או במקום אחר, והוא ידע, אבל באוטובוסים בין עירוניים מאוד קשה, לעשות את החישובים האלה ולחשוב 'רגע, כמה ירדו עכשיו, שניים-שלושה, עכשיו אני יכול להעלות אחד' וכולי. זה מאוד קשה, אני לא יודע גם אם זה נכון.
עמיחי לוי
אנחנו גייסנו מאות פקחי קורונה שתפקידם להתעסק בדברים האלה.
היו"ר יעקב טסלר
שזה אומר? איך הוא בפועל אוכף את זה?
עמיחי לוי
אין לו סמכות כמו לשוטר, אבל הוא אמור לפקח א. שאנשים עם מסכות, וב. שכמות הנוסעים באוטובוס לא עולה על המותר.
היו"ר יעקב טסלר
זה נכון שהנהג הוא משלם את הקנס אם - - -
עמיחי לוי
אנחנו הבהרנו חד משמעית מול משרד המשפטים ומשטרת ישראל, הנהג תפקידו לנהוג, לא לאכוף את תקנות הקורונה, במשטרת ישראל הקצו - - -
ארז לבחר
בתחילת הדרך היו נהגים שקיבלו ונכון לרגע זה זה נרגע קצת.
עמיחי לוי
זה היו שני מקרים של שוטרים שטעו. נכון. היו מקרים.
היו"ר יעקב טסלר
אתה יודע לומר לי כמה פקחים יש לצורך העניין הזה?
עמיחי לוי
אנחנו תקצבנו אם אני לא טועה כ-400 פקחים בפיזור ארצי.
היו"ר יעקב טסלר
פיזור ארצי, 400 זה - - -
עמיחי לוי
זה לא מעט. גם הפקחים הקבועים שעוסקים בבקרת גביה, גם הם למעשה עוסקים באכיפת התקנות, כלומר יש לנו כוח מוכפל אז למעשה זה 800.
היו"ר יעקב טסלר
תודה. ארז בקשה קטנה. אתה אומר שאתה לא שמעת ויכול מאוד להיות שזה הנתון, אבל אולי כדאי לבוא ולחדד לאנשים בשטח בכל הארץ אצלך באגד, להיות יותר ערניים לאוטובוס האחרון, שהפקח יעשה איזה סיבוב. כי אני שמעתי מאנשים, אולי זה לא הגיע לידיעתך, אבל אלי זה כן הגיע, אתן כדוגמה, גילוי נאות אני גר באשדוד ובדרך כלל הפניות מהאזור מגיעות יורת אלי, ואני מניח שזה מגיע גם לחברים האחרים. במוצאי שבת זה היה, מאשדוד לירושלים. ארז אתה מכיר אותי שנים, אני תמיד משתדל לומר 'לדבריו'. לא בדקתי, לכן אני לוקח את הכל בערבון מוגבל, אבל שזה יכול להיות אם יש את ההגבלות, ייתכן שכולם החליטו לצאת ב-24:30 בלילה. אתה לא יודע מראש, אף אחד לא יודע מראש. תהיו יותר ערניים לדבר הזה באמת לראות אם אנשים נמצאים בשטח.
עמיחי לוי
הנהגים הקבועים של התחבורה הציבורית מתודרכים, מודעים לנקודה הזאת. ברגע שאתה מפעיל עוד 800 נהגים של קבלנים הם פחות מתודרכים.
היו"ר יעקב טסלר
אם יהיו פקחים בשטח נפתור את זה.
עמיחי לוי
פחות יש להם איש קשר למסור לו מידע. זה חלק מהבעיה של הפעלת קבלנים. יש גם חסרונות.
ארז לבחר
רק להוסיף, כמו שנתת דוגמה באשדוד אני יכול לומר לך שאנחנו מדי ערב באוטובוס המסיים מוציאים חמישה אוטובוסים, לאור מסקנות של ימים קודמים.
היו"ר יעקב טסלר
תמחק מהפרוטוקול. לא אמרתי. אז שאר אזורי הארץ. אני מדבר על הרעיון. תודה ארז, תמשיך להצליח. נמצאת איתנו ענת ממשרד הבריאות. אנחנו רוצים לשמוע את עמדת משרד הבריאות לגבי העלאת האחוזים בתפוסה באוטובוסים. מה שקורה בשטח, אני לא פונה למשרד הבריאות כדי לקבל מענה איך אנחנו פותרים את הבעיה לאלה שנשארים בתחנה, אני כן מתייחס למשרד הבריאות לכל אלה שנשארים בתחנות והם קבוצה שלמה, לא שומרים על ההנחיות, לא שומרים על מרחקים, אין להם את הדרך והיכולת אפילו כשהם רוצים, גם בזמן המתנה להגעת האוטובוסים. ברגע שאנחנו נגדיל ל-75% כפי שציינו פה קודם, זה ייתן את המענה גם למשתמשי התחבורה הציבורית שאנחנו רוצים לעזור להם ולהטיב איתם, וגם לגבי שמירת המרחקים.
ענת פרבר
אני אתחיל ואסביר מה עומד מאחורי ההנחיה של ה-50%. אנחנו רואים מנתונים מהעולם וגם פה בארץ שמקומות שיש בהם צפיפות גבוהה חלל סגור, בלי החלפה מתאימה של אויר, אנחנו רואים שהתחלואה עוברת בו הרבה יותר טוב, יש הרבה יותר הדבקה. אפשר לראות את זה גם באתרים של ארגון הבריאות העולמי, ה-CDC וכולי, והתחבורה הציבורית גם עונה על הקריטריונים האלה, ולכן הוחלט כדי להוריד את הצפיפות לפחות, להוריד את כמות האנשים שנמצאים באמצעי התחבורה הציבורית ל-50%.

ברורה ההשפעה על ההמתנה, ולכן כשהמתווה סוכם מול משרד התחבורה, סוכם גם שנדרש לתגבר את הקווים. וזה משהו שהבנתי שנעשה. אני מבינה שזה בעייתי לתגבר עוד ועוד, מצד שני אם אנשים לא שומרים על ההנחיות ולא שומרים על הנהלים בתחנה, מן הסתם גם כשהם יעלו על האוטובוס הם לא ישמרו על ההנחיות, לא ישמרו על הנהלים. אנחנו מנסים בכל זאת ליצור פה איזה שהוא שיווי משקל לטובת הבריאות של האנשים ולכן חלק מזה זה באמת לשמור על ירידה בצפיפות בתוך הרכבים עצמם. אלה אגב גם ההמלצות של ארגון הבריאות העולמי, של ה-CDC, של ה-ECDC להוריד את הצפיפות בתוך התחבורה הציבורית.
היו"ר יעקב טסלר
וגם צריכים להוריד את הצפיפות בתחנות. אז מה ההבדל. זאת אומרת כך, אחד מהשניים, אנחנו לא יכולים לבוא ולשמור בפועל על שמירת המרחק, אז זה או באוטובוס שומרים או בתחנות לא שומרים.
ענת פרבר
אני לא מבינה למה או/או. מה שאתה אומר זה התחנות יהיו בסדר, התחנות שהן דווקא אגב באוויר הפתוח, אז איך שהוא הסיכון שם הוא קצת פחות, זה נכון, יכול להיות שצריך להגביר שם את האכיפה, יכול להיות שצריך להגביר את ההסברה, מה שאתה אומר זה 'בואו נעזוב את התחנות, שם אני רוצה שזה יהיה נקי, בואו נפוצץ את האוטובוסים באנשים ששם יידבקו, לא אכפת לי, העיקר שיגיעו ליעדם'.
היו"ר יעקב טסלר
ענת, לא זה מה שאמרתי.
ענת פרבר
מה שאתה אומר זה או-או. אבל זה לא צריך להיות או-או. צריך לשמור גם פה וגם שם.
היו"ר יעקב טסלר
או-או זו המציאות ואפשר לפתור שלא יהיה פה ולא יהיה שם. ברגע כפי שציינת קודם הם מתגברים וכמה שאפשר עושים ויעשו עוד מאמצים ויתגברו עוד, אבל ברגע שאנחנו נעלה את התפוסה, אז יהיו פחות בתחנות וגם נוכל בתגבור לתגבר יחד עם, שיוכלו לעלות יותר אנשים, נפתור את שתי הבעיות האלה.
ענת פרבר
כן אבל גם ההדבקה תעלה והתחלואה תעלה. אז מה עשינו בזה. אנחנו מנסים למנוע תחלואה.
עמיחי לוי
מה הנתונים של הדבקה בתחבורה הציבורית?
היו"ר יעקב טסלר
שואף לאפס.
ענת פרבר
יש בעיה עם נתונים של תחבורה ציבורית, כי בניגוד לאנשים שאני יודעת, למשל בעבודה כשאני מכירה את מי שיושב לידי ואני יודעת שהוא חלה ואז אני יודעת - - - שלו, לעומת זאת בתחבורה ציבורית אני בדרך כלל לא מכירה את מי שישב לידי, זאת אומרת אני לא אדע שנדבקתי ממנו. ויש לנו הרבה מקרים שאנחנו יודעים שאין לנו מקור הדבקה ידוע, שזה יכול להיות שזה היה בתוך תחבורה ציבורית. אם מסתכלים על חללים סגורים צפופים, זה בדיוק תחבורה ציבורית. זה הדברים שמעלים את שיעור ההדבקה.
היו"ר יעקב טסלר
תודה רבה. איתי פלייסיג מ"קווים" צהריים טובים. מה נשמע ב"קווים"?
איתי פלייסיג
האמת שתקופה מאתגרת, אבל אני יכול להגיד שלפחות בחברה שלנו בורכנו בתוצאות של התקופה הזאת, היא מהטובות יותר שידענו בשנים האחרונות. אנחנו מייחסים את זה לכבישים פנויים ומחוסרי פקקים אבל אנחנו, התוצאות שלנו הן תוצאות טובות.

בהקשר לנושא הוועדה, אז יש עומסים, אצלנו הם נקודתיים יחסית, אני מוציא רגע את בין הזמנים מהסיפור אבל לפני בין הזמנים העומסים אצלנו היו נקודתיים. הם מטופלים בדרך כלל, אנחנו מעדיפים שלא לעשות תגבורים מהרגע להרגע אלא להיערך אליהם כמה שיותר מראש ולשים אותם ברישוי, זאת אומרת שהציבור יידע שיש נסיעות ולא אנחנו לא נותקל והציבור יידע מה מצפה לו. איפה שיש דברים שלא הצלחנו להיערך אליהם מראש, אז כן אנחנו מוציאים נסיעות תגבור בנסיעות האחרונות.
היו"ר יעקב טסלר
דרך אגב, עמיחי, כל הנסיעות בסוף שיש לכל אחד, התיגבור, זה לא ברישוי?
עמיחי לוי
אם ידוע מראש הצורך, כמו למשל מה שהזכרתי בטבריה, זה כן ברישוי. כשידוע מראש ויש היערכות מראש, זה ברישוי.
היו"ר יעקב טסלר
זה הקושי פה. או.קיי. הבנתי. אני איתך איתי. סליחה.
איתי פלייסיג
אלה פחות או יותר פני הדברים. בין הזמנים אצלנו זה כמו כל שנה, זו תקופה מאתגרת במיוחד, השנה למרות שיש יחסית מיעוט נוסעים אבל - - -
היו"ר יעקב טסלר
אני חושב איתי, צריך קודם כל להגיד תודה לכל מפעילי התחבורה הציבורית במצב היום לבוא ולתת את השירות עם כל הפניות זה מאוד קשה, אבל אני חושב שמבחינת משרד התחבורה אין להם את הקושי לתת את זה ברישוי. כל הקושי הוא שברגע שאין להם את הנתונים, אין להם את הידע, קשה להם, כמו שעמיחי וסגן השר הסבירו, שברגע שמקבלים את האינפורמציה זה ייתן להם את הכלים ולראות איך מסדרים את הדברים. לבוא ולהכניס לרישוי דברים שאנחנו לא יודעים מראש זה הרבה יותר קשה, כמו ששמענו עכשיו שלצורך העניין בטבריה הוא שמע מראש ונערך מראש, הוא יכל להכניס את זה לרישוי.

אני מדבר אליך איתי אבל אני מדבר לכל החברות שנמצאות כאן, לבוא וליידע מראש דברים שאתם יודעים לומר מהנסיון שיש לכם במקום, זה יקל הרבה יותר על אלה שמקבלים החלטות להכניס את זה לרישוי. אני מודה לך בשלב זה.
איתי פלייסיג
אני רוצה להוסיף עוד משהו שאולי יצליח לקדם טיפה. היה דיון, עמיחי בטח תיכנן או רצה להגיד את זה בדבריו, היה איזה שהוא דיון במשרד התחבורה, איך מהדקים את הקשר בין מוקד משרד התחבורה לחדרי הבקרה של המפעילים, שזה בעיקר בשעות קיצון, זאת אומרת אצלנו פניות הציבור, המוקד הטלפוני באיזה שהוא שלב נסגר ואז הנסיעות האחרונות זה בשעות קצה - - -
היו"ר יעקב טסלר
איתי, אני שואל "ו-" ועמיחי מתפרץ, הוא רוצה לענות.
עמיחי לוי
אני אשלים את מה שאיתי התחיל להגיד. אנחנו יוצאים לדרך לקראת החגים בנוהל שקושר את מוקד המידע של משרד התחבורה עם חדרי הבקרה של החברות. אבל צריך להגיד, זה לא מה שסגן השר אמר קודם. זה במסגרת כוח האדם הקיים, במסגרת - - - הוא מדבר על מוקד שירות שהעלות שלו זה כמה עשרות מיליונים בשנה, זה לא משהו שיתקיים מחר בבוקר.
היו"ר יעקב טסלר
או.קיי. איתי תודה. יוני מאפיקים. מה קורה באפיקים?
יוני קריספין
כפי שיו"ר הוועדה אמר וגם נציג משרד התחבורה, כנהגים אנחנו קודם כל מתמודדים עם כל הסיטואציה הזאת של הקורונה אם זה עם ספירת הנוסעים, אז לצערי בשבוע שעבר נהג שלנו קיבל דו"ח שהעברנו אותו כרגע לעו"ד, של 5,000 על חריגה בכמות נוסעים, שהוא היה צריך לספור. עדיין המשטרה כן נותנת דו"חות. אם קיבלנו בשבוע שעבר זאת אומרת שיש שוטרים שלא יודעים את ההנחיה של משרד התחבורה. הנהגים מתעכבים בשל חסימות של אוטובוסים, והחסימות האלה גורמות לשירות לאחר לצד השני ואותו קו מתגלגל, מפסידים פה אוטובוס של שתי נסיעות שגם מתעכב כי מישהו חסם את האוטובוס הזה, והציבור יודע שהוא פוגע בעצמו ברגע שהוא חוסם את האוטובוס.
היו"ר יעקב טסלר
מתי הוא קיבל את הדו"ח, לפני כמה זמן?
יוני קריספין
בשבוע שעבר.
היו"ר יעקב טסלר
איך זה מסתדר עם מה ששמענו פה קודם?
עמיחי לוי
אני מקווה שיש פה נציג משטרת ישראל, אני לא יודע אם יש כאן נציג המשטרה אבל הם הכתובת לזה.
היו"ר יעקב טסלר
אין. מי נתן את הדו"ח?
יוני קריספין
העברנו את זה כרגע לעורך דין שיטפל בזה.
היו"ר יעקב טסלר
זה לא הנושא אבל זה דבר חשוב מאוד ואני לא יכול להתעלם מזה. זה היה בנסיעה עירונית או בין עירונית?
יוני קריספין
עירונית באשדוד.
היו"ר יעקב טסלר
עירוני, זה מאוד קשה להתמודד. איך נהג יכול כשהוא נוסע מתחנה לתחנה הוא צריך להחזיק את הראש ולראות כמה יורדים וכמה עולים? זה אבסורד.
יוני קריספין
ולספור, ולעשות חשבון, ירדו שניים, עלו שלוש, וכמות הפקחים שמשרד התחבורה נותן לנו זה 15 פקחים ל-850 אוטובוסים, לא כולל התגבורים. זה 30 פקחים שהם 15 בוקר, 15 ערב. על כמות של למעלה מ-1,000 אוטובוסים, 30 פקחים יעבדו 24 שעות.
היו"ר יעקב טסלר
יוני אני צועק וזועק אותה זעקה. נטפל בזה. תודה, והמשך יום טוב. איתן פיקסמן מדן בבקשה.
איתן פיקסמן
טוב לראות את כולכם וטוב לדון בנושא אקטואלי וברכות לוועדה.
היו"ר יעקב טסלר
תודה. בדן יש דו"חות? נהגים קיבלו דו"חות בדן?
איתן פיקסמן
בדן יש הכל. אני רוצה לומר לכם שב-75 שנות דן אתה למד להיות יצירתי גם בעיתות מצוקה ואנחנו עכשיו נמצאים בעיתות מצוקה. עידן הקורונה הוא קשה, הוא מגביל, השמיכה קצרה וצריך להוציא את המוץ מן התבן כדי למזער את מידת הנזקים ולתת לבטח בתקופת בין הזמנים לציבור החרדי את השירות שלו הוא ראוי ואותו אנחנו משתדלים להעניק לו.

אני אתן דוגמה פשוטה. קו 33 של דן ממסוף וינטר לרידינג שעובר דרך רחוב בבני ברק, הוא זה שמשרת את תושבי העיר לרידינג שמשם הם קופצים לפארק, לחגוג ולנוח בתקופת בין הזמנים. ראינו ואנחנו מכירים את זה מזה שנים, שהקו הזה לא נותן את המענה הראוי ויש ביקוש יותר גדול מההיצע. מה עשינו? אנחנו דן, יזמנו, לחצנו, קידמנו, פעלנו למען התושבים, ומשרד התחבורה אישר לנו את פתיחת קו 133 שזה קו קצר מתוככי בני ברק לרידינג והקו הזה משרת משעות הצהריים עד שעות הלילה המאוחרות את תושבי בני ברק בהמוניהם, אתם מוזמנים לראות את האוטובוסים גדושים באופניים ובעגלות ילדים.
היו"ר יעקב טסלר
זה בכל בין הזמנים או רק בקורונה?
איתן פיקסמן
לא לא, זה השנה. אתה חייב להיות יצירתי, תודה לאל לא כל שנה יש קורונה. אז בגלל האילוצים של המספרים, פתחנו את הקו הנוסף. יתרה מזאת, דיברה הגברת מקודם על זעקת הנוסעים, אז הזעקה של חלק מנוסעי דן בגין אילוצי הקורונה היא לא זעקה אילמת. במרבית המקרים ובוודאי שבמקרה של דן היא לא נופלת על אזניים ערלות. גם אנחנו פועלים. יש לנו יד חופשית לגבי תגבורים ואנחנו חדשות לבקרים עם אצבע על הדופק מאתרים את הנקודות ששם זקוקים לתגבורים, ושולחים לשם תגבורים כפי שניתן. אנחנו פורשים פקחים שלנו ברחבי גוש דן. אנחנו מנהלים מעקב צמוד אחר התרחשות יום-יומית ובסוף כל יום מבצעים הפקת לקחים. אנחנו לא מתביישים לעשות שינויים, זה דינמי מאוד. שינויים תוך כדי תנועה. אם יש לחץ בנ"צ מסוים, שעה אחרי זה זה עובר לצידה השני של העיר, אנחנו שם עם התגבורים.
היו"ר יעקב טסלר
תודה. מנהלת הוועדה אומרת לי כאן שהיינו צריכים לסיים כבר לפני חצי שעה. אבל - - -את הדברים שאמרת, ואני מבטיח לך שבוועדה הבאה נזמין אותך ונקשיב לך קשב רב, את הדברים המעולים שאתם עושים. תודה.

שוקי שדה לא מצליח להתחבר בזום, אבל חשוב לי לשאול אותו שאלה, ונבקש שהוא יעביר לנו את התשובה במייל.

שמעתי שאכן יש מאות אוטובוסים בישראל, חברות פרטיות שעדיין אין להן את העבודה הרגילה ואנחנו מאחלים להם שתהיה להם בקרוב עבודה, מה אתה יודע לספר לי על זה, מה אתה יודע לומר לי, כמה אוטובוסים פרטיים שולבו בתחבורה הציבורית, אם תוכל לשלוח את התשובה במייל או בכל דרך שהיא, אתה יכול גם להרים אלי טלפון אישית, אני אשמח.
אתי שבתאי
שי מלכה נמצא במקום מנדלסון.
שי מלכה
שלום.
היו"ר יעקב טסלר
שלום שי מלכה. אנחנו ממש בסיכום אבל בוא נשמע ממך כמה מילים, מה שאתה יודע לומר, איך אתה מתמודד, מה האתגרים שעומדים לפניך כל יום, כל שעה, בכל אזורי הארץ ובפרט באזורים שבהם אתם נמצאים.
שי מלכה
חברת אפיקים כמידי שנה מתגברת את קווי השירות הרלוונטיים במהלך תקופת בין הזמנים, גם השנה תיגברנו את הקווים הקיימים ופתחנו קווים מיוחדים לחופי הים ולפארקים. השנה מצבנו אפילו יותר טוב משנים קודמות - - -
היו"ר יעקב טסלר
וואלה, תספר לי למה, איך יותר טוב?
שי מלכה
בגלל שינוי שיטת התגבורים שעשינו. השנה תיגברנו באופן שונה, השתמשנו בהמון קבלני משנה, כ-100 אוטובוסים של קבלני משנה ממסיעים פרטיים, רק כדי לסבר את אזניכם, אנחנו מפעילים 340 נסיעות יומיות נוספות על מפת התנועה הרגילה שלנו, לאורך כל התקופה מדובר בכ-7,000 נסיעות תיגבור, כאמור בעזרת אוטובוסים של מסיעים פרטיים. בשונה משנה שעברה, אנחנו הצרחנו את השימוש בקבלני משנה דווקא לקווים שלא נאלצנו לתגבר אותם באפיקים, ואת הקווים שדרשו תגבור שמנו אוטובוסים של אפיקים, מתוך ראייה שנהגי האוטובוסים של אפיקים, המיומנים יותר בנסיעות מהסוג הזה - - -
היו"ר יעקב טסלר
תודה שי. הקבלנים שלקחתם את האוטובוסים, לאן לקחתם אותם, לבין עירוניים או לעירוניים?
שי מלכה
לא, לבין-עירוני בלבד.
היו"ר יעקב טסלר
למה לא לעירוניים?
שי מלכה
אין אוטובוסים עירוניים - - -
היו"ר יעקב טסלר
אני לא רציתי להזכיר, אבל אתה הזכרת אז אני לא יכול שלא להמשיך ואני חייב להתייחס, כתושב אשדוד, אני מקבל עשרות תלונות לגבי האוטובוסים לחוף הים. אני חשבתי לתומי שאתה אומר שקבלנים פרטיים, תיקח אוטובוסים פרטיים גם לים. מה שקורה שאין מספיק אוטובוסים, אני יודע לומר גם, וזה בעיני תקלה מאוד פשוטה, שבעצם עומדים ברציף לאסוף את האנשים, יוצא אוטובוס אחד, כנראה לפי הזמן לצורך העניין הוא צריך לצאת כל רבע שעה, הפקח במקום רואה שיש אנשים שעומדים בתחנה אבל מסתכל על השעון, עוד 10 דקות. אנחנו פה בשמש, ילדים קטנים, בוא תשחרר את האוטובוס. למה לחכות? אבל לא רציתי לגעת בנקודה הזו. אם אתה יכול לומר לי תשובה במשפט אני אשמח.
שי מלכה
ממש במשפט אדוני, בוודאי אדוני מכיר את מגבלות הרישוי שחלות על מפעילת התחבורה הציבורית.
היו"ר יעקב טסלר
עמיחי, הוא זורק את הכדור אליך?
שי מלכה
עמיחי בוודאי מכיר את זה שאם הייתי מקדים את יציאת האוטובוס, הייתי נקנס על הקדמה.
היו"ר יעקב טסלר
שי, עמיחי רוצה לענות.
עמיחי לוי
קודם כל אני אסביר שבתחבורה עירונית אי אפשר להפעיל קבלני משנה כי אין קבלני משנה עם אוטובוסים עירוניים. תקנות הנגישות מחייבות הפעלת אוטובוסים נגישים, ובשוק הפרטי אין חברת היסעים שמחזיקה אוטובוסים עירוניים. אין דבר כזה.
היו"ר יעקב טסלר
לא קיים. או.קיי. אז אין פתרון.
עמיחי לוי
לא, יש פתרון לתגבר באמצעות של המפעילים, אין להם עכשיו קוים של התלמידים למשל, יש להם יכולת לתגבר.

לגבי הסוגיה שהעלית, נוסע מן השורה שהסתכל בלוח הזמנים ותכנן להגיע לשעה היעודה והוא הגיע והאוטובוס יצא, אז - - -
היו"ר יעקב טסלר
לא, סליחה, לא הסברתי את עצמי נכון. לא זו הבעיה. אם אחד שלא מגיע לפי הזמן אני איתו, שיחכה חצי שעה, ידעת מראש. אני מדבר עכשיו עמיחי, כרגע שיש לו את - - - 30 אנשים, כשהוא יוצא מהחוף הוא יודע שיש לו בשעה 14:00 ובשעה 14:15, אבל הוא לא יודע כמה אנשים יצאו לתחנה.
עמיחי לוי
הבנאדם ה-31 וה-32 שעוד מותר להם לעלות על אוטובוס עירוני, הוא תכנן לנסוע ב-14:15. הוא תכנן לאסוף את הילדים מהצהרון ב-14:15. והוא תכנן לבוא לנסיעה הזאת, אם נוציא את הנסיעה קודם, פגענו בו. זה שהצטברו 30 אנשים לא אומר שאפשר להוציא את האוטובוס. יש לוח זמנים, יש מי שבונה על לוח הזמנים הזה ואנחנו מחויבים אליו. זה החוזה הלא כתוב בינינו לבין הנוסע.
היו"ר יעקב טסלר
עמיחי אתה עונה לי ואתה אומר לי תשובה נכונה, ואני רוצה עוד פעם שתחשוב דקה, לא שאני לא מבין אותך, בוא נמצא כן את הפתרון. לא הייתי בא בטענה לא בעניין הקורונה, בשעה 13:00 יש אוטובוס, ב-13:15, וב-13:30. אתה יצאת החוצה אמרת 'אולי נתפוס את האוטובוס' והגיעו 60 אנשים לתחנה, כל הקודם זוכה. תחכה בבקשה. אני לא צריך שיצא אוטובוס. אבל אם אנחנו נמצאים בזמן רגיש שאנחנו לא יודעים בדיוק כמה אנשים הולכים לצאת, ה-31, 32 אנשים, אולי יש דרך, לא יודע. מה שאתה עונה לי, אני מתחבר בגלל שזה בעצם הכללים אבל אולי יש דרך כן לחשוב, ואני לא מבקש את זה ממך בעירוני, אם מדברים על אשדוד, ברובע ז' או ג' או ח', שהוא נמצא כבר במקום, הוא הגיע, והאוטובוסים נמצאים בשטח. אולי יש איזו דרך. עמיחי, לשיקולך. שי תודה רבה.
אתי שבתאי
שוקי שדה הצטרף לדיון.
היו"ר יעקב טסלר
מאוד מאוחר לי. שוקי אחרון חביב. שמעת את השאלה, אתה רוצה לענות? הוא לא שומע. למנהלת הוועדה יש את הטלפון של שוקי, אני אצור איתו קשר בשעות הערב. סליחה שוקי, רציתי מאוד לשמוע ולכבד אותך, אבל בהזדמנות הבאה.

חברים תודה רבה לכולכם. להגיד לכם שאני מרוצה? 50%. כמו הוראות המל"ל ומשרד הבריאות. זה שאתם עושים עבודה מעולה, מנסים מעל ומעבר, עמיחי, אני מכיר את היכולות שלך אישית, מכיר את החשיבה שלך. ושאר המפעילים בתחבורה הציבורית שנמצאים איתנו, חלקם אני מכיר אישית שנים, חלקם שמחתי עכשיו להכיר, אבל שמעתי ממכם רבות ואתם עושים עבודה נפלאה.

אל תהססו, תפנו אלינו, תפנו לוועדה. זה שאתם פונים לעמיחי זה בסדר. עמיחי לא יכעס אם תפנו גם אלי, אני יודע להסתדר עם עמיחי והוא יודע להסתדר איתי, כך אני חושב. ובוא נחשוב יצירתי, עמיחי. אני מהצד שלי עם סגן השר ביחד נפעל להעלות את התפוסה, ולגבי האוטובוסים הפרטיים אני לא יודע כמה זה באמת נותן מענה. אם לקחתם 100, 200, 300, אין לי מושג - - -
עמיחי לוי
800 אוטובוסים. השבוע עובדים 800 כל יום, 800 מחברות ההיסעים.
היו"ר יעקב טסלר
אם באמת זה לא מספיק, כנראה עליתם בהדרגה?
עמיחי לוי
עלינו. כן.
היו"ר יעקב טסלר
תבדקו את עצמכם כל הזמן לתת את המענה. תודה רבה לכולכם. הישיבה נעולה.


הישיבה ננעלה בשעה 14:45.

קוד המקור של הנתונים