ישיבת ועדה של הכנסת ה-23 מתאריך 10/08/2020

צו לתיקון ולקיום תוקפן של תקנות שעת חירום (נגיף קורונה החדש - הגבלת פעילות) (שינוי תוספת לחוק) (מס' 5), התש"ף-2020

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים-ושלוש

הכנסת5
הוועדה המיוחדת לעניין נגיף הקורונה החדש ולבחינת היערכות המדינה למגפות ולרעידות אדמה
10/08/2020


מושב ראשוןפרוטוקול מס' 46
מישיבת הוועדה המיוחדת לעניין נגיף הקורונה החדש ולבחינת היערכות המדינה למגפות
ולרעידות אדמה
יום שני, כ' באב התש"ף (10 באוגוסט 2020), שעה 13:45
סדר היום
צו לתיקון ולקיום תוקפן של תקנות שעת חירום (נגיף קורונה החדש - הגבלת פעילות) (שינוי תוספת לחוק) (מס' 5), התש"ף-2020
נכחו
חברי הוועדה: יפעת שאשא ביטון – היו"ר
מיקי לוי
יואל רזבוזוב
משתתפים (באמצעים מקוונים)
נינא כהן קרן - ייעוץ משפטי, משרד הבריאות

שירה סיידלר - משרד המשפטים
ייעוץ משפטי
נירה לאמעי רכלבסקי
מנהלת הוועדה
לאה גופר
רישום פרלמנטרי
רויטל יפרח


צו לתיקון ולקיום תוקפן של תקנות שעת חירום (נגיף קורונה החדש - הגבלת פעילות) (שינוי תוספת לחוק) (מס' 5), התש"ף-2020
היו"ר יפעת שאשא ביטון
אני פותחת את הדיון בנושא: צו לתיקון ולקיום תוקפן של תקנות שעת חירום (נגיף הקורונה החדש – הגבלת פעילות) (שינוי תוספת תחו) (מס' 5), התש"ף-2020.

אנחנו בדיון הצבעה על הסרת המגבלה של סגר בסוף שבוע. לטעמי ולטעם חברי הוועדה זה נעשה שבועיים מאוחר ממה שחשבנו שצריך להיות אבל אני שמחה שזה קורה.

בהקשר הזה, רצינו להעלות עוד מספר עיוותים שמתרחשים. אני הבטחתי לחבר הכנסת מיקי לוי לדבר על נושא התערוכות ואני רק אוסיף ואומר שגם הנושא של מוזיאוני המדע – גם הוא תלוי ועומד. אמרנו לכל אורך השבועיים האחרונים שאם למוזיאון מותר, אז גם מוזיאון המדע, ואנחנו יודעים שיש תו סגול להפעלה שלהם, ואם מותר חללי תצוגה פנימיים אז שיאפשרו גם חללי תצוגה חיצוניים. אני מקווה שגם העיוותים האלה יתוקנו.

חבר הכנסת מיקי לוי, בבקשה.
מיקי לוי (יש עתיד-תל"ם)
תודה רבה, גברתי. אני באמת רוצה לשאת עוד פעם את דגל התערוכות בגני התערוכה בתל-אביב. גם פניתי במכתב לפרופסור גמזו והפניתי את תשומת לבו כבר לפני כשבוע.

בתערוכות שנערכות בגני התערוכה בתל-אביב עובדים 12,000 איש. זה אומר משפחות רבות. אם תכפילי לכל אחת רק שתיים או שלוש נפשות, כבר מדובר על מספרים אדירים. האנשים האלה יושבים בבית. האנשים האלה, ממוכר הסנדוויצ'ים ועד התאורן ועד השומרים בחוץ ועד המנקים וכולם, וזה טירוף הדעת. התערוכות האלה, גברתי, אינן מיועדות לציבור הרחב. אינני מדבר על פתיחה של תערוכות שאמורות למכור רהיטים ומקררים ומכשירי חשמל. אני מדבר על תערוכות מקצועיות שאליהן מגיעים קניינים. אני מדבר על תערוכה שצריכה להיפתח לקראת סוף אוגוסט, של כל יצרני המזון במדינת ישראל.

עכשיו תגידו – הרי אין טיסות, נכון, אבל כל המוצרים מרוכזים באותו מקום והצרכנים הישראליים מגיעים לשם כדי לרכוש סוגים שונים של מזון. פונים אלי לא מארגני התערוכות כבר, פונים אלי יצרני המזון. יתרה מכך, פנו אלי – זה מצחיק אבל פנו אלי גם מקהילות יהודיות בעולם שכל שנה הם באים, ואני מתפלא שהסיעות החרדיות אינן פה, שכל פעם זו התערוכה שדרכה הם מחדשים את המלאי ומחדשים את אותם מוצרי מזון כשרים שמגיעים לקהילות היהודיות בעולם.

כשישבתי אתם לישיבה גדולה – יש שליטה מלאה על מספר הנכנסים, יותר מכל מקום אחר. מדובר בהאנגרים גדולים, יבואו ויגידו בכל שעה ייכנסו 100 איש – 100 איש, מרחק של ארבעה מטר – ארבעה מטר. עם מסיכות – עם מסיכות. חיטוי בסוף כל יום. זה המקום הכי קל לתחזוקה – בדיקה בכניסה. את יודעת מה? בכנסת יותר מסוכן. למה לא פותחים? לא מבינים את זה?

כל מה שהוועדה הזאת המליצה בעבר התקבל על ידי הממשלה והתגלה כנכון. יש לנו אחריות - -
היו"ר יפעת שאשא ביטון
ומקדם התחלואה יורד. אמרו לנו שהיום אנחנו נהיה עם 1,000 חולים קשים ואנחנו לא, תודה לאל.
מיקי לוי (יש עתיד-תל"ם)
יש לנו אחריות ציבורית. במקומות שאמרנו שמסוכן לא פתחנו אבל עד היום, מה שפתחנו, הוכיח את עצמו, והטיפול של הוועדה בפתיחת השמיים.

אני מבקש בעניין הזה שהוועדה תיזום גם את פתיחת גני התערוכה, זה סתם. אין בזה היגיון. אותו דבר במוזיאון המדע – מה ההיגיון? פתחנו את כל המוזיאונים. הרי זה בשליטה, יבואו ויגידו שבמקום 700 איש ייכנסו רק 70 ילדים, 20 ילדים, 10 ילדים.
היו"ר יפעת שאשא ביטון
יש תו סגול ייעודי שאושר על-ידי משרד הבריאות.
מיקי לוי (יש עתיד-תל"ם)
חד-משמעי. את יודעת, לפעמים בא לי להגיד ואני נזהר כי בעברי התעסקתי עם אכיפת החוק אבל באמת, למה צריך להתחנן לדברים שהם הגיוניים? תפתחו את גני התערוכה בתל-אביב. יש לי אבסורד – לפני כשלושה שבועות קיים משרד הבריאות בגני התערוכה בחינה ל-1,000 אחיות. זה חשוב. לא הייתי אומר את זה כדי לבטל את זה, הייתי מחכה שהם יסיימו את הבחינה כי חסרות אחריות אבל שם זה בסדר ופה זה לא בסדר? בחייכם. קובעי המדיניות, תשמעו אותנו. תודה.
היו"ר יפעת שאשא ביטון
תודה רבה לחבר הכנסת מיקי לוי.

אנחנו יכולים לעבור להקראה של הצו?
נירה לאמעי רכלבסקי
כן. אולי רק כמה מילים לעורכת הדין נינה כהן קרן, נמצאת בזום?
היו"ר יפעת שאשא ביטון
נינה, בבקשה.
נינא כהן קרן
אני רק אגיד לגבי הדברים של חבר הכנסת מיקי לוי: דבר ראשון, בתקנות החדשות שייכנסו לתוקף ככל הנראה היום בחצות, ב-11 לאוגוסט, בוטלה ההגבלה לפעילות של מוזיאונים למדע לילדים והם יוכלו לפעול תחת הוראות מנהל.

לגבי התערוכות – גם הנושא הזה עלה בשולחנות עגולים שנערכו בשבוע האחרון במשרד. אני אגיד שאני לא יודעת מה הכוונה בדיוק בתערוכה, המילה "תערוכה" לא מופיעה בתקנות ואין הגבלה על תערוכה - -
מיקי לוי (יש עתיד-תל"ם)
אז אני יכול להגיד להם לפתוח. מצוין.
נינא כהן קרן
יש הגבלה לירידים, והכוונה באמת למנוע ירידים כמו שבוע הספר, חוצות היוצר וירידים מהסוג הזה.
מיקי לוי (יש עתיד-תל"ם)
לא מדובר על זה.
נינא כהן קרן
אנחנו נבחן את הדברים. מקומות שהם פתוחים לציבור כמו מוזיאונים ומקומות כאלה – יכולים - -
מיקי לוי (יש עתיד-תל"ם)
זה לא פתוח לציבור. תערוכות מקצועיות לקניינים, 12,000 עובדים, אני מתחנן כבר חודש ימים – תפתחו את גני התערוכה בתל-אביב. תגידו לא שבוע הספר, לא מכירת רהיטים, לא מכירת מוצרי חשמל – תערוכות מקצועיות. אפשר לשלוט על מספר הנכנסים, אפשר למדוד להם חום, אפשר להפוך את המיזוג, אפשר הכל רק תגידו. את יודעת מה? אני מקבל תחינות מהמאבטחים במקום.
נינא כהן קרן
אז נערך שולחן עגול והנושא הזה - -
מיקי לוי (יש עתיד-תל"ם)
מתי תשובה בבקשה? זה לא מופנה אליך, אני מתנצל. מתי תשובה על התערוכות לוועדה?
נינא כהן קרן
אני לא יכולה להתחייב על תאריך, אני כן יכולה להגיד שזה ביחד עם עוד מכלול של הגבלות נבחנים, ונערכת לגביהם חשיבה האם גם מבחינת לוחות זמנים - -
מיקי לוי (יש עתיד-תל"ם)
אנחנו יכולים להתקשר אליך ביום רביעי, חמישי? בקולי כבר יש תחינה.
נינא כהן קרן
זה לא אני מחליטה, וזה בעיקר עניין של מדיניות מקצועית.
היו"ר יפעת שאשא ביטון
אני רק אומר, נינה, בגלל שאת נותנת את הייעוץ המשפטי ולהתחבר גם לדברים של חבר הכנסת מיקי לוי ואפילו להרחיב – הרי איפשרו חללי תצוגה במוזיאון אז שיאפשרו חללי תצוגה חיצוניים. הרי כל הזמן משרד הבריאות אומר שבחוץ זה בסדר, נכון? אז מה הבעיה לאשר חללי תצוגה חיצוניים? צריך לראות איך אנחנו בודקים את הדברים ולא יוצא שמישהו נופל לנו בין הכיסאות רק בגלל הגדרה משפטית כזו או אחרת, בדומה למה שהיה לנו עם המתקנים בעיר אילת, שהוגדרו כמתקני שעשועים והם בכלל אטרקציות. זאת אומרת, אנחנו צריכים לראות איך ההגדרות המשפטיות לא מפילות לנו פה משפחות שלמות שמאבדות את הפרנסה שלהן, ואנחנו מפספסים אותם. אז בבקשה תשימו לב גם לזה.

אני שמחה לגבי מוזיאון המדע, שגם כאן העיוות מתוקן, ואני גם אתן לכם ואשים עוד נדבך אחד, זה הנושא של פארק מים, שהם אטרקציות. יש מקומות שיש בהם מגלשה אחת. זה לא פארק, זה לא לונה-פארק, זה לא משהו המוני, וגם שם אפשר בצורה מאוד מסודרת – אגב, גם בלי הקורונה, מעלים אחד, אחד, בגלל שאסור שאחד יגלוש על השני מטעמי בטיחות. אז גם את זה תנסו לקחת בחשבון ולראות איך אנחנו לא פוגעים באנשים שהשקיעו את מיטב כספם לקראת הקיץ והולכים לאבד הכל כי ייגמר הקיץ, אין להם מועד ב'. אז תנסו לבדוק גם את הדקויות בעניין הזה. הם לא לונה-פארק, הם לא מה שמתכוון אליו המחוקק לצורך העניין אלא משהו אחר לגמרי. אני אשמח אם זה יישב בשולחנות העגולים על השולחן.

את רוצה להתייחס לגבי הצו הנוכחי בכמה מילים?
נינא כהן קרן
בכמה מילים – הצו הנוכחי מבקש לבטל את ההגבלות שנותרו למעשה רק לפעילות של חנויות ועסקים בסופי שבוע, ובבחינה של מכלול ההגבלות הוחלט שאין כרגע סיבה להשאיר רק את ההגבלה הזאת. אמנם החוק בכל מקרה פוקע היום אבל בגלל ההשלכות הכלכליות שיש לזה הוחלט לעשות את התיקון הספציפי הזה עוד קודם, כדי לאפשר גם בסוף השבוע האחרון את הפעילות שלהם.
נירה לאמעי רכלבסקי
הצו הזה נכנס לתוקף כבר ב-6 לאוגוסט, ואני מבינה שהיום בין שש לשבע כבר יגיעו תקנות הגבלת פעילות לפי חוק - -
נינא כהן קרן
הם הגיעו אתמול בצהרים והם אמורות בשעות הקרובות להיכנס לתוקף ב-11ל אוגוסט כי זה מועדי תחילה אבל הם יתפרסמו ברשומות בשעות הקרובות
היו"ר יפעת שאשא ביטון
אוקי.
נירה לאמעי רכלבסקי
אז אני מקריאה את הצו: "צו לתיקון ולקיום תוקפן של תקנות שעת חירום (נקיף הקורונה החדש
– הגבלת פעילות) (שינוי התוספת לחוק) (מס' 5), התש"ף-2020.

בתוקף סמכותה לפי סעיף 2(א)(2) לחוק לתיקון לקיום תוקפן של תקנות שעת חירום
(נגיף הקורונה החדש – הגבלת פעילות), התש"ף-2020 (להלן – החוק), מצווה הממשלה לאמור:

שינוי התוספת 1. בתוספת לחוק, בתקנות שעת חירום המובאות בה –
לחוק
(1) בתקנה 5, תקנת משנה (ג) – בטלה;" זאת תקנת סוף השבוע שהייתה.
"בתקנה 6, בפסקה(1), הקטע החל במילים "או (ג)" עד המילים "למעט לעניין תקנה
5(ב)(2) – יימחקו." זאת העבירה הפלילית שהייתה מלווה.

זה היה בט"ז באב (6 באוגוסט 2020).
היו"ר יפעת שאשא ביטון
מי בעד לאשר את הצו?

הצבעה

בעד – 3
נגד – אין
נמנעים – אין
הצו אושר.
היו"ר יפעת שאשא ביטון
3 בעד, אין נגד, אין נמנעים. הצו אושר.

אני רק יכולה להבטיח לכם, חברים, אני מבינה שסביב החוק החדש וההגבלות שיגיעו לוועדות אחרות, אנחנו נמשיך לקיים דיונים בוועדה גם סביב הגבלות שלא יגיעו לשולחן הזה כדי לראות את הנתונים ואת ההיגיון שעומד מאחוריהם ולהציף את הדברים ככל שנידרש. אני מקווה שלא נידרש, שהדברים יהיו הגיוניים. תודה רבה לכולם. הישיבה נעולה.הישיבה ננעלה בשעה 14:27.

קוד המקור של הנתונים