ישיבת ועדה של הכנסת ה-23 מתאריך 29/06/2020

התמודדות המגזר החרדי במשבר הקורונה בהיבט ההסברה

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים-ושלוש

הכנסת21
הוועדה המיוחדת לפניות הציבור
29/06/2020


מושב ראשוןפרוטוקול מס' 4
מישיבת הוועדה המיוחדת לפניות הציבור
יום שני, ז' בתמוז התש"ף (29 ביוני 2020), שעה 12:30
סדר היום
התמודדות המגזר החרדי במשבר הקורונה בהיבט ההסברה
נכחו
חברי הוועדה: יעקב טסלר – היו"ר
חברי הכנסת
אליהו חסיד
יוליה מלינובסקי
מוזמנים
פיני יצחקי - מנהל תחום בכיר הסברה אזרחית, משרד ראש הממשלה

בועז סטמבלר - מנהל לפ"מ-לשכת הפרסום הממשלתית

ציון שלוסברג - ד"ר, מנהל המחלקה לטיפול באוכלוסיות מיוחדות, משרד הבריאות

עינב שימרון - סמנכ"ל הסברה ויחסים בינלאומיים, משרד הבריאות

חיים גריידינגר - ראש מטה ההסברה החרדי למאבק בנגיף הקורונה, לשכת הפרסום הממשלתית

עידית לב זרחיה - דוברת רשות המשרד, אגף שוק ההון, משרד האוצר

שבתאי גרברצ'יק - דובר המשטרה למגזר הדתי והחרדי, המשרד לבטחון פנים

חיים פיטוסי - מנהל אגף הסברה ודוברות, המוסד לביטוח לאומי

אוריאנה אלמאסי - ראש תחום שירותי המידע, מרכז המחקר והמידע של הכנסת

עקיבא הס - מרכז הדוברות העירונית, עיריית בני ברק

ישראל פרוש - ראש עיריית אלעד
מנהלת הוועדה
אתי שבתאי
רישום פרלמנטרי
ס.ל., חבר המתרגמים


התמודדות המגזר החרדי במשבר הקורונה בהיבט ההסברה
היו"ר יעקב טסלר
שלום, צהריים טובים לכולכם, אני פותח את ישיבת הוועדה בנוגע להתמודדות המגזר החרדי במשבר הקורונה בהיבט ההסברה. בתחילת דבריי אני רוצה לומר שכשאני הזמנתי את הישיבה חשבתי לנכון לדבר על איך אנחנו נערכים לגל השני, יותר נכון מה היה בגל הראשון ואיך אנחנו מתקדמים הלאה, אבל בפועל אנחנו יושבים פה היום ואנחנו נמצאים באירוע מתגלגל ומתמשך עם הנגיף, אנחנו בתוך הגל השני.

חשוב לי לומר, חברים, ההסברה של הקורונה, של הנגיף, הוא לא קמפיין פרסומי, זה לא מוצר מסוים שאנחנו אמורים לשווק אותו, זה לא עניין של מפרסם וצרכנים ולקוח, מדובר בכלי להצלת חיים וזה הוכח שבמקומות שהייתה הסברה מנענו הרבה, להציל חיים פשוטו כמשמעו. זה לא סוד שהמגזר החרדי לא נמצא בכל המדיות, הם לא נמצאים בטלוויזיה, הם לא נמצאים באינטרנט, רובם רואים ושומעים את כל הדברים האלה, מקבלים את המשוב ואת האינפורמציה יותר במדיה. אני חושב שבזמן שאנחנו נמצאים פה, כמו שציינתי, בתוך הגל השני, אנחנו צריכים להפיק לקחים מה היה בגל הראשון. אני חייב לומר ולציין שלא תחשבו לרגע שלא נעשה שום דבר, נעשה ונעשו דברים מאוד מאוד חשובים, מאוד מאוד יעילים, התפרסו בכל מיני דברים, תיכף ניכנס לגופם של הדברים, אבל בפועל אנחנו ראינו שבהרבה הרבה מקומות ואוכלוסיות במגזר החרדי, וזה לא סוד שזה מחולק בתוך המגזר החרדי לכמה וכמה סוגי פלגים, שלא כל אחד נחשף לכל הדברים שאתם פרסמתם ואנחנו צריכים לתת את הדעת על זה.

לכן דבר ראשון הייתי רוצה לשמוע מכם, מה נעשה בגל הראשון, איזה דברים בוצעו, מה קורה כרגע, איך שאני רואה את זה, לא כאחד שיושב על הכיסא, כאזרח פשוט, בתוך עמי אני יושב, שאפשר לומר, נראה לי חודשיים, אל תתפסו אותי במדויק, שאני לא רואה שום דבר. איך אומרים באידיש? אַ בִּיסל, פה ושם אני רואה איזה מודעה, פה ושם אני שומע משהו מסוים, ובשטח זה לא קורה. בעצם יכול להיות שאנחנו חשבנו שעברנו את הגל הראשון וכולנו שמחים שאנחנו לא נמצאים שם ומתפללים ומבקשים שהאירוע הזה לא יתגלגל, אבל כפי שאנחנו שומעים שבזמן הזה שאנחנו יושבים פה מתקיים במקביל קבינט הקורונה לראות איך אנחנו מחמירים, לצורך העניין, איך אנחנו מגבילים בכל מיני הגבלות למיניהן כדי לעבור את הגל הזה, אז בעצם אני לא יודע מדוע, כמו שציינתי בערך מחודש מאי, הופסקה ההסברה במגזר.

לפני שניכנס לגופם של הדברים הייתי רוצה לשמוע ממר בועז סטמבלר, מנכ"ל לפ"מ, את ההתייחסות שלך לגבי הדברים שאני ציינתי.
בועז סטמבלר
אני רוצה להבין, אתה רוצה את זה בפירוט רב או אתה רוצה באופן כללי? כי לפ"מ מרגע שהחל כל נושא הקורונה, לקראת סוף פברואר, מהגל הראשון שאנחנו היינו בפרסומות, אני לא קורא לזה פרסום, אבל ברגע שאני רוכש מדיה אז אני קורא לזה פרסום, עלינו בכלל האוכלוסייה, בכלל המגזרים, בחשיפה מאוד מאוד רחבה ומדי פעם גם בחשיפה כפולה, דברים שאנחנו לא עושים ביום יום כדי להגיע לכל אזרח ואזרח במדינת ישראל על מנת להעביר אליו את ההנחיות ואת ההוראות לטובת בריאות הציבור.
היו"ר יעקב טסלר
זה באופן כללי עשיתם דברים נכונים, אני כרגע מתמקד במגזר החרדי, איזה פעולות עשיתם בתוך המגזר ובאיזה מדיות.
בועז סטמבלר
אני מציע שעל פעולות בתוך המגזר משרד הבריאות ידבר, אנחנו רכשנו מדיה בכל הערוצים הקיימים במגזר החרדי, בכל העיתונים, באתרים, פשקווילים, כרזות, מכוניות שכורזות לאוכלוסייה.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אתה עושה את זה לא על דעת עצמך, נכון?
היו"ר יעקב טסלר
תיכף נגיע לזה, חברת הכנסת יוליה, תיכף נגיע, אני גם מייצג את המגזר הרוסי.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
לא, אני אסביר לך, אדוני היושב ראש. אני ביליתי המון שעות בוועדות קורונה, שזה היה בין הוועדות היחידות שדנה בנושא הזה, חלק מהאנשים פה אני ראיתי בזום ויש לי בטן מלאה. לא סתם באתי לדיון הזה כי היה איזה שהוא גל של האשמות על המגזר החרדי, חלק בצדק, חלק לא בצדק, וזה נבע ממשהו. זאת אומרת יש לזה סיבות. אז ברשותך אני אתן פרספקטיבה מה היה שם כי לא נכון לדבר אך ורק על המגזר החרדי.
בועז סטמבלר
אבל זה מה שהוא ביקש.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
דקה, אני אסביר ואנחנו ניכנס לזה. הוא ביקש, אבל הוא גם אמר שאנחנו צריכים לראות את המכלול. אנחנו לא בגל שני, אנחנו באירוע מתמשך, זה לא גלים, אדוני היושב ראש. זה לא שזה ניתוח, אתה עושה ניתוח, פותר בעיה וזה נגמר. לא, האירוע הזה איתנו לפחות עד סוף החורף ואני אגיד לך יתרה מזאת, זה יהיה יותר חמור מזה כי אנחנו נמצאים לקראת החורף בלי חיסונים מספיקים לשפעת, כבר עכשיו יש מחסור עולמי והממשלה שלנו, אני לא יודעת אם הם מודעים לכך, אני לפחות אומרת את זה בכל במה, שאחר כך לא יגידו שלא שמעו, אז תהיה לנו שפעת בחורף שלא יהיו לנו חיסונים ויהיה לנו קורונה בכמויות. לקחת בחשבון שאלה שני דברים מאוד דומים ואז זה טלאי על טלאי. אנחנו באירוע מתמשך, צריך להבין את זה. זה מה שראיתי מוועדת הקורונה ומה שאני כבר חיה ארבעה חודשים.

בדיון הראשון בוועדת הקורונה שאלנו את ראש מל"ל האם יש מטה הסברה מרוכז, לאומי כזה, שמרכז את כל המגזרים. מה לעשות, מדינת ישראל היא לא אותו דבר, אנחנו לא שבדיה, יש לנו חרדים, יש לנו עולים, יש לנו ערבים, יש לנו בתוך החרדים פלגים כאלה ואחרים, צריך לדבר עם כולם, האם אנחנו יצרנו מין שולחן - - -
היו"ר יעקב טסלר
יוליה, בואי תתמקדי.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אני אתמקד. שולחן עגול. עכשיו ארבעה חודשים עברו, שיענו לי, האם יש שולחן עגול שמרכז את כל האירוע? האם יש מין כזה נחמן שי, המסביר הלאומי, שמעביר מסרים? לא היה, ועד היום אין. היום כל מראיין או מרואיין מדבר בשפה אחרת, אין אחדות במסרים. פרופ' סדצקי יוצאת ואומרת שלא צריך מסכות, באותו יום יוצא מל"ל ואומר שכן צריך - - -
היו"ר יעקב טסלר
חברת הכנסת יוליה, את בעצם נוגעת בנקודות על התוכן של ההסברה, אני עדיין לא נמצא בתוכן, אני נמצא כרגע במכלול של הנתונים של ההסברה.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אני אגיד לך, אדוני היושב ראש, ברגע שאתה לא רואה תמונה כוללת, ברגע שאין לך תכנית אז אתה גם כן לא יכול להיכנס בכלל למגזרים, אני כבר לא מדברת על תוכן. שיגידו לי שיש להם תכנית, שיגידו לי שהם מתכננים את הדברים, שיש להם שפה - - -
היו"ר יעקב טסלר
תיכף נשמע את ההתייחסות.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
רגע.
היו"ר יעקב טסלר
תשאירי משהו להמשך, יוליה. או שיש לך עוד משהו, את צריכה לצאת?
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
כן.
היו"ר יעקב טסלר
אם את צריכה לצאת אז תגידי את הכול.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אסטרטגיה הסברתית זה נקרא. יש לכם אירוע צבאי, בצבא יודעים לכנס את דוברות הצבא, לגייס מילואים, אנשים שיודעים לדברר את האירוע. אצלנו בכל ערוץ שאתה פותח, ערוץ טלוויזיה יושב שם נציג כזה או אחר שמדבר בשפה אחרת, עם הנחיות שונות, אף אחד כבר לא יודע מה מותר ומה אסור ברמות הכי פשוטות של שאלות. ואני כבר לא מדברת, אדוני היושב ראש, וזה מאוד יעניין אותך שהיום הממשלה עושה הרבה דברים דרך הטכנולוגיה. למשל את הרכבת פתחו, נכון? אמרו שיירשמו דרך האפליקציה.
היו"ר יעקב טסלר
כרטיסים רוכשים דרך ה – נכון.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אז אני צעקתי את הצעקה הזאת בוועדה ואמרתי איך חבר הכנסת טסלר יעשה את זה? איך חבר הכנסת אבוטבול יעשה את זה? היינו צריכים להרים טלפון לסגן שר התחבורה מקלב כדי למצוא את ה - - -
היו"ר יעקב טסלר
כדי למצוא את הפתרון.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אתם, כל אחד עושה עבודה, כל אחד מתאמץ, סביר להניח שכולכם אנשים טובים, אתם כולכם אנשים טובים, בוודאות, אבל אני רוצה לראות את החוט המקשר, אני רוצה לראות אסטרטגיה, איך אתם מדברים עם כל הציבורים, איך אתם מתכללים את האירוע הזה. הוא רוכש מה שאת אומרת, אתה מנהל את זה במשרד ראש הממשלה, מל"ל הוא בעצם עכשיו גוף על שאף אחד לא יודע מה קורה שם. איך אתם מתקשרים עם כל הגופים? איך אתם מתקשרים עם משרדי ממשלה? איך אתם מתקשרים עם המגזר השלישי?

אני קיבלתי תלונה מבני ברק, מהפלג הירושלמי, שיש להם עיתון, פלס, שהם טוענים שבגלל מחלוקות פנימיות אין שם פרסום על נושא קורונה, אני צריכה לטפל בזה. אז הנה שמתי את זה לפתחך.
היו"ר יעקב טסלר
ומה עשית בעניין?
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
באתי לפה, להעלות את זה לפניך.
היו"ר יעקב טסלר
חשוב מאוד, תודה. באמת חשוב. חברים, לפני שנמשיך הלאה, אני רוצה להתייחס ברצינות לכל הנושא הזה. איך שאני רואה את הדברים האלה אנחנו מדברים בהצלת חיים, לא מדובר בקמפיין פרסום על מוצר מסוים, אנחנו ראינו שבמקומות שהייתה הסברה ופרסום נכונים מנעו מאנשים, הם קיבלו את המידע הרלוונטי, איך להתנהל, איך להתנהג, איך להזהיר, וזה לא היה בהרבה מקומות. שוב, היה, אבל. גב' עינב, בבקשה.
עינב שימרון
קודם כל תודה רבה, אני חושבת שהישיבה הזאת מאוד חשובה, במענה למה שאתה ציינת וחברת הכנסת ציינה עכשיו. אנחנו עבדנו במנגנון מאוד מאוד ברור, היו לנו דוברים וגייסנו משרדים לפי אוכלוסיות, זאת אומרת היה לנו מומחה לאוכלוסייה החרדית, היה מטה הסברה שחיים גריידינגר, שיושב פה לשמאלי, עמד בראשו. לאוכלוסייה הרוסית גייסנו את - - -
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
לא, סליחה, האוכלוסייה דוברת רוסית, הם יהודים.
היו"ר יעקב טסלר
חברת הכנסת יוליה, תני לה להשלים את המשפט שלה.
עינב שימרון
האוכלוסייה דוברת רוסית, תודה על ההערה, אני מודה לך.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
במיוחד ממך אני מצפה - - -
היו"ר יעקב טסלר
יוליה, בואי תישארי איתנו עד הסוף, יהיה לך הרבה זמן.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
לא, לא, אתה יודע, סמנטיקה גם כן - - -
עינב שימרון
האוכלוסייה דוברת רוסית, הייתה לנו את אולגה מחברת פרטיזן. באוכלוסייה דוברת אמהרית גם כן עבדנו עם גופי התקשורת ועם רופאים וצוותים רפואיים שהם דוברי השפה האמהרית. כנ"ל לגבי החברה הערבית, גם כאן השתמשנו והסתייענו במטה הסברה שהם דוברי השפה הערבית. ותודה על ההערה שלך. בעצם המנגנונים האלה עמדו באופן שוטף, יש לנו גם מתרגמים וגם המשרדים וגם האסטרטגיה וגם לפ"מ, זאת אומרת כל פעם שהייתה הנחיה היא ירדה בבת אחת לכולם וכל אחד הנגיש את זה לאוכלוסייה בהתאמה תרבותית, לא רק בהתאמה שפתית.

ולמה אני מתכוונת בהתאמה? ותיכף חיים גריידינגר יספר על הפרויקט המדהים שהוא עשה בחברה החרדית, כנ"ל עשינו בכל שאר האוכלוסיות, גם באוכלוסייה דוברת השפה הרוסית, דוברת השפה הערבית, דוברת השפה האמהרית.
היו"ר יעקב טסלר
לפני שנשמע את חיים, תתייחסי גם, עינב, למה קורה כרגע בשטח כשאנחנו יושבים פה.
עינב שימרון
בסדר, אולי חיים בפתח דבריו, אני נורא שנראה לכם סרט של דקה וחצי שממש חשוב לנו להראות לכם.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אבל אם כל זה היה למה לא הרגשנו את זה?
עינב שימרון
אז אני אראה לך.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
לא, אנחנו צורכים תקשורת, אני עוברת מערוץ לערוץ, שומעת את המרואיינים מטעם משרד הבריאות וכל אחד מדבר בשפה אחרת. אני אשאל אותך שאלה פשוטה. אדוני היושב ראש, זו שאלה שאני נתקלתי בה ביום שישי, אולי זה לא רלוונטי למגזר החרדי, אבל עדיין. שאלו אותי אם אני הולכת עכשיו לים מה עליי לעשות מבחינת המסכה?
היו"ר יעקב טסלר
חרדים גם הולכים לים.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אבל לא בשבת.
היו"ר יעקב טסלר
מי מדבר על השבת?
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
עזוב. שאלה, הולך בן אדם עכשיו לים, מה ההנחיות? תאמיני לי, לא מצאנו תשובה אחידה.
עינב שימרון
אז קודם כל באתר משרד הבריאות, שמן היום הראשון שפרץ נגיף הקורונה בארץ ואפילו לפני, הקמנו אתר עם כל ההנחיות, מה עושים בים, מה עושים בפארק, מה עושים - - -
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אז אני אסביר איך זה עובד.
היו"ר יעקב טסלר
שנייה, בבקשה.
עינב שימרון
אני אמתין, זה בסדר.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
לא, לא, אני פשוט, את יודעת - - -
עינב שימרון
חברת הכנסת יותר חשובה.
היו"ר יעקב טסלר
תביני, דבר - - -
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
לא, אני אסביר לך, אני יכולה לדבר על ההנחיות באתר.
היו"ר יעקב טסלר
חברת הכנסת יוליה, דקה, דקה. אני מבין אותך - - -
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אבל יש מה שקורה בשטח.
היו"ר יעקב טסלר
חברת הכנסת, אני מבין אותך, זה דבר כואב, זה דבר שמוציא מאיתנו את האנרגיות. אנחנו כולנו כל כך רוצים להציל חיים ולהיות שותפים לדבר הזה ואנחנו שומעים את השאלות וכל אחד מאוד מאוד קרוב לנושא הזה, אבל בואו ניתן לה להשלים את המשפט ואחרי זה נמשיך הלאה.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
יפה, יש אתר אינטרנט.
עינב שימרון
אני יכולה להשלים?
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
יש אתר אינטרנט, יופי.
עינב שימרון
לא סיימתי, זה היה המשפט הראשון שלי, זה לא המשפט האחרון שלי.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אני רוצה לראות מה כתוב שם.
היו"ר יעקב טסלר
יוליה. אני יכול להציע לך משהו? בואי נתחלף.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
לא, אני אגיד לך, אדוני היושב ראש, אני שומעת את זה ארבעה חודשים, אתה מבין?
היו"ר יעקב טסלר
בואי נתחלף.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
ארבעה חודשים יש אתר אינטרנט, אבל אתה יודע מה קורה בפועל?
היו"ר יעקב טסלר
אַ בִּיסל איפוק. אַ בִּיסל. עינב, תמשיכי בדקה.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
לא, זה נקרא סיפורי סבתא, אתה מבין?
היו"ר יעקב טסלר
בסוף נשמע אם זה סיפורי סבתא או לא, קצת סבלנות.
עינב שימרון
מנגנון אחד זה באמת האתר, מנגנון שני זה כל דוברי הרשויות. יש לנו קבוצת ווטסאפ של כל דוברי הרשויות ומה שעשינו זה שכל מידע חדש שהיה אנחנו גם תרגמנו, היו לנו מתרגמים בכל מיני שפות, גם תרגמנו לשפות, גם יצרנו אינפו גרפיקות וגם הוצאנו אותם לשטח, גם דרך ראשי הרשויות, גם דרך קבוצה של דוברי משרדי ממשלה. הייתה לנו קבוצה וישיבות מדי יום עם המל"ל, עם מטה ההסברה הלאומי ועם משרדים נוספים, עם רשויות ודוברי רשויות, ופשוט הוצאנו לכל המנגנונים בשטח, בנוסף לתקשורת, בנוסף לטלגרם, בנוסף לפייסבוק, בנוסף לשת"פים שעשינו עם הדיגיטל, עם הטלוויזיה, בנוסף למרואיינים בכל השפות מכל המגזרים. כולם שיתפו איתנו פעולה, רופאים, אחיות, מכל קצווי הקשת הישראלית, והם גם התראיינו וגם עם קופות החולים וגם עם בתי החולים וכל המערכות חברו ביחד להגיע לכל בית. אין בית בישראל שלא יודע שצריך לעטות מסכה, לשמור מרחק ולהקפיד על היגיינה וללכת להיבדק אם יש לך תסמיני קורונה. אין בית בישראל שלא יודע מה זה בידוד.

אנחנו עשינו סקרים חוזרים ונשנים ובכל הסקרים שלנו ראינו שהציבור יודע. לעתים הציבור בחר שלא לנהוג, אבל אין אדם בישראל, אלא אם כן הוא נולד אתמול, שלא יודע שצריך לעטות מסכה, שצריך לשמור מרחק של שני מטרים ושצריך להקפיד על היגיינה. אין אדם כזה במדינת ישראל.
היו"ר יעקב טסלר
איך הנושא הזה, עינב - - -
עינב שימרון
ועכשיו אני אשמח להגיד מה עשינו, היות שנדרשנו בדיון, אני יכולה לענות גם על האוכלוסייה הערבית, אני יכולה לענות גם על האוכלוסייה דוברת השפה הרוסית - - -
היו"ר יעקב טסלר
אני אשמח בהמשך לשמוע.
עינב שימרון
אני יכולה גם לענות על העובדים הזרים, אני יכולה לענות על כל דבר, אבל הדיון הזה שאתה כינסת בראשות כבוד יושב ראש הוועדה אמור לדון באוכלוסייה החרדית ומי שניהל את מטה ההסברה, ביחד, בשיתוף פעולה עם לפ"מ, בשיתוף פעולה עם מל"ל, בשיתוף פעולה עם פיקוד העורף - - -
היו"ר יעקב טסלר
עם כל הגורמים.
עינב שימרון
בשיתוף פעולה עם כל הגורמים היה חיים גריידינגר ואני רוצה מאוד לתת לו את הכבוד לדבר.
היו"ר יעקב טסלר
תיכף נשמע אותו.
עינב שימרון
ואגב, לא רק חיים גריידינגר, גם עבדנו עם כל הגורמים בתוך מערכת הבריאות, כולל קופות החולים שיש להם גישה לצוותים.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
מי ניהל את האירוע? שיתוף פעולה זה מצוין, מי אחראי על האירוע?
עינב שימרון
אנחנו.
היו"ר יעקב טסלר
תיכף תקבלי תשובות.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אתם אחראים?
עינב שימרון
כן.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
מי יושב ראש השולחן הזה שמנהל את האירוע?
עינב שימרון
חבר הכנסת יעקב טסלר.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
לא, האירוע ההסברתי.
היו"ר יעקב טסלר
ברשותך, עינב, לפני שנשמע את חיים נשמע את חבר הכנסת הרב חסיד ולפני כן, אינטרנט, ווטסאפ, פייסבוק - - -
עינב שימרון
IVR.
היו"ר יעקב טסלר
טלגרם, טלוויזיה.
עינב שימרון
פשקווילים, עלוני שבת. פשקווילים, מכוניות כריזה.
היו"ר יעקב טסלר
איך זה מתקשר, מתחבר, למגזר החרדי?
עינב שימרון
אז אני אגיד לך. IVR. קודם כל כיכר השבת וחדרי חרדים ויש הרבה אנשים בתוך האוכלוסייה החרדית שיש להם ווטסאפים. IVR עשינו? עשינו. הקמנו מוקד חרדי - - -
היו"ר יעקב טסלר
אתם יודעים לומר כמה במגזר החרדי מחוברים לווטסאפ?
עינב שימרון
כן, כן, 1.7 מיליון הודעות IVR נשלחו לאוכלוסייה. העמדנו מכוניות, 15 מכוניות יצאו מדי יום בכל הערים שיש בהן אוכלוסייה חרדית שהסתובבו ברחובות. יש לי תמונות.
היו"ר יעקב טסלר
את מערבבת פה.
עינב שימרון
מודעות שעשינו, פשקווילים. יש לי תמונות לכול, אם תיתן לי דקה וחצי – כבוד היושב ראש הוועדה, דקה וחצי תיתן לי בבקשה, אני ממש מבקשת, ואני רוצה שתיתן בבקשה שתי דקות לחיים גריידינגר ואני שותקת עד הסוף.
היו"ר יעקב טסלר
קיבלת. אני מפעיל סטופר, דקה וחצי. חיים, להתמקד במה שעשיתם.
עינב שימרון
אבל אתה מרשה לי להראות קודם?
היו"ר יעקב טסלר
דקה, דקה.
עינב שימרון
טוב.
היו"ר יעקב טסלר
דבר.
חיים גריידינגר
אדוני היושב ראש, קודם כל תודה רבה על הדיון הזה שאתה מכנס, זה לא מובן מאליו שדנים בדברים לאחור.
היו"ר יעקב טסלר
בוא תציג את עצמך.
חיים גריידינגר
חיים גריידינגר, בעלים של חברת יחסי ציבור, יועץ אסטרטגי ולצורך הדיון עמדתי בראש מטה ההסברה החרדי מטעם משרד הבריאות בכל הנושא של נגיף הקורונה. זה לא מובן מאליו שאתה מכנס דיון במבט לאחור כדי להבין איך הדברים התנהלו וגם להפיק לקחים להמשך. אני רק רוצה להגיד, לפני שאני אציג את מה שעשינו, שאני באמת רוצה להודות, זה כאילו נשמע קיטשי, אבל גם האנשים של לפ"מ ישבו פה ואני פעם ראשונה יצא לי לעבוד עם לפ"מ ואמרתי עובדי מדינה, ארבע בצהריים, השיחות שלנו היו בשתיים בלילה, שלוש בלילה, אנשים שאני יודע שלא משלמים להם על זה תוספת שעות נוספות - - -
היו"ר יעקב טסלר
שליחות.
עינב שימרון
נכון. הציבור, האוכלוסייה.
חיים גריידינגר
עניין אותם להרים קמפיין ולהציל חיים.
עינב שימרון
נכון.
חיים גריידינגר
אני רוצה לפתוח בסרטון קצר שהכנו במיוחד לכבוד הוועדה הזאת, זה לא שודר בשום מקום, זה הוכן במיוחד בשביל הדיון שלכם ואז אני אשמח להרחיב לגבי הפירוט.
היו"ר יעקב טסלר
הופעת בכורה. בבקשה.

(סרטון).
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
נשים לא חולות בקורונה, רק גברים? יש גרסה לנשים? סליחה, חבר'ה, זה לא מקובל עליי. זה פשוט מוציא אותי מדעתי. אתה עובד מדינה, אתה עושה פה סרטון שפשוט מדיר נשים ממרחב ציבורי. מה, נשים לא חולות בקורונה? הכול בסדר, אדוני היושב ראש? רק גברים?
היו"ר יעקב טסלר
נתייחס לזה בהמשך.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אני מבקשת, כן.
היו"ר יעקב טסלר
בהמשך אני אתייחס. בוא תמשיך.
חיים גריידינגר
כבוד היושב ראש, כפי שיכולת לראות בסרטון, שבאמת מתכלל תקופה ארוכה של עבודה מסביב לשעון, אנחנו מדברים על אנשים רבים שעבדו במשרה מלאה בעניין הזה. אני רוצה להחזיר את תמונת המצב אחורה, כשאני נכנסתי לתוך האירוע קצת אחרי פורים, אני רוצה להזכיר שהמגזר החרדי היה בתודעה כוזבת, כמו כשהיינו בהתחלה של האירוע לגבי הקורונה, כמו שאר הציבור, שהיה אתגר מאוד גדול מטעם משרד הבריאות, אני לא רוצה לחלק, זה יהיה מגוחך שאני אחלק ציונים למשרד הבריאות, אבל אני חושב שהמדד האובייקטיבי והתוצאות, איפה שישראל הגיעה בגל הראשון, מדבר בעד עצמו. ואם מדינת ישראל אומרת בכל מקום שבגל הראשון הגענו לתוצאות טובות מול מדינות העולם כנראה שלהסברה יש חלק בזה. שואלים איפה ההסברה הייתה, אז כנראה שההסברה עשתה את העבודה שלה והגיעה בדיוק למקומות שהיא הייתה צריכה להגיע כדי להציל את הציבור.

מיד כאשר הנושא הזה עלה לסדר היום אנחנו התחלנו בכל הפעילות הזו שראית, אדוני היושב ראש, כאשר אני מדבר איתך גם על דברים שנעשו ולעולם לא נוכל לקחת עליהם קרדיט, לא משנה אם אני אעמוד בתפקיד הזה או אנשים שיחליפו אותי, כדי להימנע - - -
היו"ר יעקב טסלר
העניין פה הוא לא קרדיטים כרגע.
חיים גריידינגר
כן, להימנע ממצב שלא נוכל להשתמש באותן טקטיקות בציבורים תת מגזריים בתוך המגזר החרדי שאי אפשר להגיע אליהם בפרסום רשמי ובכל מיני אמצעים כאלה ואחרים וגם האמצעים הללו הופעלו ואנשים לקחו פה את הדברים עד הסוף.

אדוני היושב ראש, כאשר אנחנו מדברים על מצב שבו אנחנו צריכים ציבור שלם, ואני רוצה לקחת כדוגמה את הנושא של המסכות, משרד הבריאות באמצע אירוע קיבל החלטה מקצועית, כולם זוכרים את זה, שצריך להתחיל לעטות מסכות. היה לנו אתגר מאוד גדול, כל הממצאים בשטח הראו שתוך ארבעה ימים מתחילת העבודה שלנו כל הציבור החרדי היה מהודק לגמרי עם הנושא של המסכות. כנ"ל בנושאים נוספים.

אני רוצה עוד מילה אחת, ראיתי פרסומים מקדימים לקראת הכינוס של הוועדה ודיברו על כל מיני נושאים של היומונים והעיתונים והפרסומים, אז חוץ מהפרסומים שהיו אני רוצה להגיד מילה טובה לעורכי העיתונים ולעורכי היומנים, וזה ראיתי מאוד מעניין בקמפיין הזה - - -
היו"ר יעקב טסלר
גילו אחריות.
חיים גריידינגר
מעבר למה שאנחנו יזמנו ומעבר למה שלפ"מ פרסמו והם פרסמו הרבה - - -
היו"ר יעקב טסלר
למה הם נאלצו לעשות את זה?
חיים גריידינגר
הם לקחו - - -
היו"ר יעקב טסלר
למה הם נאלצו לעשות את זה?
חיים גריידינגר
אני אגיד לך את דעתי, רק דעתי, אדוני היושב ראש.
היו"ר יעקב טסלר
אני מדבר איתך, זו דעתך.
חיים גריידינגר
דעתי שעורכי העיתונים והיומונים החרדיים נמצאים בתוך עמם והם מבינים שיש להם שליחות, בעצם העיתון הזה מגיע לכל אדם. מעבר למה שאנחנו עושים הם גם ראו את המאמץ שאנחנו עושים והם נרתמו ויזמו משלהם. אני אתן לך דוגמה אחת, עיתון למשל, אני לא רוצה להיכנס פה עכשיו לקרדיטים של שמות, אבל פעולה אחת שבעיניי הייתה הרואית, התחיל לקחת את כל השמות של הנפטרים ממגפת הקורונה, לצערנו, ושם אותם ממש עם שמות ועודד את הציבור לקרוא תהלים.
היו"ר יעקב טסלר
עשה זעזוע.
חיים גריידינגר
ראיתי בדבר הזה פעילות חינוכית. ראינו גם ארגוני הצלה נוספים. אני יכול להגיד לך, אדוני היושב ראש, שכשהגענו לפוסק הדור, הרב זילברשטיין, שאתה מכיר, וגם לרב משה שאול קליין ולכל פוסקי הדור קיבלנו מיד דלת פתוחה, המכתבים יצאו במהירות, גדולי הדור הבינו שצריך לחלל פה שבת וצריך להגיד לאנשים לענות לטלפון בשבת וכל הדברים שהיו.

אני אשמח לענות לשאלות שלך אם יש וצריך להבהיר דברים נוספים, אבל אני רוצה להגיד מילת סיום שאני באופן אישי שמח שהייתה לי הזכות לעמוד בראש המערך הזה בתקופת הגל הראשון, אני חושב שזכינו להערכה, אני בטוח שיש דברים, גם לי באופן אישי, לקחים שצריך להפיק להמשך, אבל אני חושב שבמבחן התוצאה, כשבודקים את הדברים מול הסכנות ותרחישי הייחוס שהיו לנו ומול המשימה שקיבלנו וקבועי הזמן שאנשים עבדו פה מעכשיו לעכשיו, אני חושב שברוך ה' עמדנו במשימה.
היו"ר יעקב טסלר
תודה, חיים.
עינב שימרון
אני רוצה להראות על הגל השני, זה מהגל השני. זה כבר מהגל השני.
היו"ר יעקב טסלר
תיכף, תיכף נגיע לזה, אני עדיין בגל הראשון. אני רוצה, בבקשה, את חבר הכנסת חסיד. לפני כן, חיים, אני אשאל אותך עכשיו שאלה, יש לך זמן לחשוב עד שהוא ידבר, האם יש לקחים שהפקתם מהגל הראשון או שהכול טוב, הכול ורוד? אם כן, אם אין לך את התשובה עדיין אז תחשוב. בבקשה.
אליהו חסיד (יהדות התורה)
שלום. אני חבר כנסת חדש, נכנסתי בחוק הנורבגי. אני מגיע מהשטח, אני מגיע גם ממוסדות ציבור, אני חושב שזה מתחלק לשני דברים. חלק ראשון זה שההוראות לא ירדו בצורה ברורה. ההוראות, גם למוסדות חינוך, גם לציבור, מי צריך להיות בבידוד, אח שלו, מה עושה אחד שהיה איתו. ההוראות לא ירדו בצורה ברורה. זה מתחלק לשני דברים, קודם כל היה נראה שאין בהירות, שאצלכם זה לא ברור, במשרד הבריאות ההוראות לא היו ברורות, לא ידעו בדיוק מה עושים, איך אומרים למוסד איך לפתוח את המוסד, איך לפתוח פנימייה, איך לפתוח גן, איך לפתוח ישיבה. ההוראות בציבור החרדי לא הגיעו ברורות. אנשים עד היום מסתובבים, מנהלי מוסדות, אפשר לעבור ולראות שבכל מוסד חינוכי בציבור החרדי נוהגים אחרת, במקום אחד נוהגים כזה קפסולה, במקום אחר נוהגים קפסולה אחרת.
היו"ר יעקב טסלר
השאלה, חבר הכנסת חסיד, מי אמור לתת את ההוראות, זה אני גם לא יודע, האם משרד הבריאות או האם משרד החינוך או האם מישהו אחר?
אליהו חסיד (יהדות התורה)
את ההוראות האלה אמרו משרד הבריאות, משרד החינוך שלח מכתבים שאין לו הוראות ברורות ממשרד הבריאות ולכן הוא לא נותן הוראות ברורות. זה דבר ראשון שאצלכם זה נראה, בכל זאת כלפי חוץ, שבתוך משרד הבריאות יש איזה שהוא בלגן עם ההוראות.

דבר שני, צריך לקחת בחשבון, כמו שאמר היושב ראש, שבציבור החרדי יש ציבור גדול שלא רואה את המדיה, לא רואה את כל המדיות המפותחות היום, ווטסאפים וכל הדברים האלה, לא רואים אותם. לכן זה ששמים מודעה שמרתיעה, זה חשוב מאוד ועשיתם את זה ועשיתם מודעות ברחוב ועשיתם פשקווילים והכול בסדר, אבל הציבור צריך לשמוע יותר מה קורה, נתונים, כמה, מה מו מי, לרזולוציה הזאת לא ירדתם, לספר את הסיפור.
חיים גריידינגר
אני רוצה לענות, אם אפשר להתייחס? אני מסכים איתך, אדוני חבר הכנסת חסיד, ובהצלחה בתפקידך, שיהיה בעזרת ה' בהצלחה בשליחות, אני חושב שאתה צודק לגמרי שיש ציבור שבאמת לא מחובר לכל המדיה החדשנית שהבאנו, וזה מאוד מלהיב להראות סרטונים ואני בעצמי נהניתי לראות, אבל בסוף צריך להגיע לכל אחד ואחד ואני רוצה להרחיב ולהתייחס לשאלה. אז קודם כל אנחנו מיד הבנו בתחילת האירוע שיש לנו אתגר כזה ולכן עשינו כמה פעולות ואני אפרט לך.

הפעולה הראשונה, בעצם ייסדנו שיתוף פעולה עם כל העולם הזה שנקרא קווי מידע, כמו איצ'ה מאיר דז'לובסקי עם קו המידע שיש לנו שם בשיא האירוע מאות אלפי דקות צפייה ביום. שם אנחנו מעלים כל שעה, שעה וחצי, עדכון, מה קורה, מה ההוראות, מה ההנחיות, לשמיעת הרבנים הקש 1, לשמיעת זה הקש 2, להנחיות עדכניות הקש 3. אי אפשר להמציא את הדבר הזה, זאת אומרת הכול אפשר לבדוק אחורה, כל הנתונים קיימים והציבור האזין בהמוניו. לאחר מכן ראינו שיש קווי מידע נוספים, החלטנו על מדיניות שאנחנו בחירום לא עושים הבחנות, נתנו לכולם את המידע ומני גירא, מטעמי, עלה לשידור בכל קו שביקש את זה ונתן את המידע. דבר ראשון.
אליהו חסיד (יהדות התורה)
בדקתם מי מסתכל בקווים האלה?
חיים גריידינגר
כן.
אליהו חסיד (יהדות התורה)
באיזה גיל מסתכלים בקווים האלה? תבדוק ותראה שמגיל 35 ומטה שומעים את הקווים האלה. אף יהודי בגיל 45 לא מרים קו לשמוע את ה - - -
חיים גריידינגר
יפה, אני מסכים איתך - - -
היו"ר יעקב טסלר
לכן היינו צריכים להתפרס - - -
אליהו חסיד (יהדות התורה)
הייתם צריכים פרסום בבתי כנסת, הייתם צריכים פרסום במקומות ציבוריים.
עינב שימרון
אנחנו עשינו.
חיים גריידינגר
אני מסכים איתך, חבר הכנסת חסיד, נראה לי שבסופו של דבר התשובה תיתן מענה לכול.
היו"ר יעקב טסלר
תתמצת, בבקשה, חיים.
חיים גריידינגר
הפעולה השנייה זה דבר שנקרא IVR. צריך להבין את הכלי הזה כדי להבין מה עשינו פה. אנחנו התקשרנו עם חברות שמחזיקות בדאטה, בנתונים, של כל טלפון שיש לו קומה כשרה. צריך להבין, אלה פעולות שעולות משאבים אדירים, כל סיבוב כזה זה עשרות אלפי שקלים, להודעה של דקה.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
כמה הקמפיין שלכם עלה?
חיים גריידינגר
סליחה, אני רק אפרט על הפעולות.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
מעניין כמה זה עלה.
חיים גריידינגר
את צודקת. הודעה של דקה. ביצענו כמה וכמה מטווחים כאלה כאשר היה לנו מידע חשוב להעביר. זו פעולה שנייה.
אליהו חסיד (יהדות התורה)
ואיך זה הגיע לאזרח הפשוט?
חיים גריידינגר
הוא קיבל טלפון, קיבלת טלפון - - -
אליהו חסיד (יהדות התורה)
הודעה קולית?
חיים גריידינגר
לא, טלפון מחייג אליך, אתה עונה: שלום, כאן מני גירא, משרד הבריאות, לידיעתך, מרגע זה חובה לעטות מסכה.
אליהו חסיד (יהדות התורה)
כמה פעמים עשית את זה לאזרח בארבעה חודשים?
חיים גריידינגר
מספר סבבים, אני לא רוצה שתתפוס אותי במילה - - -
אליהו חסיד (יהדות התורה)
כמה פעמים נכנסת לבן אדם כזו שיחה?
חיים גריידינגר
מדובר על שלושה מיליון שיחות שהוצאנו סביב הקמפיין הזה. פעולה נוספת זה עלוני שבת, כאשר אנחנו נכנסנו בפרסומים בתוך עלוני השבת שמגיעים לבתי כנסת לציבור שאולי לא מחובר. ופעולה אחרונה זה כל מערך ההסברה המבצעית כאשר אנחנו בעצם לקחנו את הערים ואמרנו שהערים ירושלים, בני ברק, בית שמש, ביתר עילית וקרית ספר, הם הרי מיקוד של רוב הציבור החרדי, מדי בוקר בירושלים, ואני שולט בנתונים, בירושלים שלושה רכבים, בני ברק שלושה, קרית ספר שניים.
היו"ר יעקב טסלר
מובן.
חיים גריידינגר
אני רק רוצה לומר, בבית שמש שילמנו נזקים על רכבים, אנשים עצרו רכבים ואנשים קיבלו מכות למה הם באים להכריז. היו לי ראשי עיר שמתקשרים - -
היו"ר יעקב טסלר
התמודדתם עם קשיים.
חיים גריידינגר
- - בעשר בערב: תשתיקו את זה, יצאתם מכל החורים
אליהו חסיד (יהדות התורה)
זה שההוראות שלכם לא היו ברורות, שאתם לא הייתם ברורים איך צריכים להתנהל במוסדות, לא ענית בכלל תשובה.
היו"ר יעקב טסלר
בואו נעשה קצת סדר. אף אחד לא אומר פה שלא עשיתם. מה שעשיתם מצוין, יותר ממצוין. 100, חיים. קיבלת קרדיטים, 100, מה שעשית.
חיים גריידינגר
אני מעביר את זה, ברשותך, לכל אנשי הצוות, אדוני היושב ראש, כי עבדו פה הרבה אנשים.
היו"ר יעקב טסלר
אני וחבריי פה לצדי מדברים על מה שלא עשיתם, ומה שעשיתם בצורה הטובה שעשיתם, האם התמקדתם במגזר החרדי במקומות הנכונים להביא את המידע? זה, חברים, האירוע פה. אם אף אחד לא הבין, על זה התכנסנו. לכן שאלתי אותך אם יש לך הפקת לקחים מהגל הראשון. אז, לפני כן, יוליה, בבקשה.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אדוני היושב ראש, בדקנו תוך כדי לגבי ההוראות, לגבי הים, שגם הציבור החרדי מאוד אוהב.
עינב שימרון
זה משרד הפנים.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אין שום דבר. אגב, זה מאותן סיבות, אף אחד לא יודע מה מותר. אין מישהו שאחראי. תראו לי עכשיו פה בין כל האנשים שיושבים פה מי הסמכות שמנהלת את האירוע ההסברתי במדינת ישראל.
היו"ר יעקב טסלר
בעצם את חוזרת על אותה שאלה, מי מנהל את האירוע. תיכף נשמע תשובה. עינב, אני רוצה לפנות למישהו בזום, הוא פשוט יוצא.
עינב שימרון
רק דבר קטן.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
כי מזה הכול מתחיל.
עינב שימרון
רק דבר קטן, משפט אחד. אני רק רוצה להגיד, אנחנו לא הדוברים של משרד החינוך, אנחנו לא דוברים של משרד הפנים - - -
היו"ר יעקב טסלר
בהחלט, של משרד הבריאות.
עינב שימרון
אנחנו לא מנהלים את המדינה, אנחנו מנהלים את משרד הבריאות. גם בהתייחסות של חבר הכנסת המכובד שדיבר עכשיו, אנחנו נותנים למשרד החינוך את ההמלצות שלנו.
היו"ר יעקב טסלר
במילים פשוטות, בנושא מוסדות חינוך משרד הבריאות לא אמור להעביר את המסרים ואת ההוראות. אוקיי, קיבלת תשובה לשאלתך.
עינב שימרון
יפה, בנושא של חופי ים משרד הפנים קיבל את ה - - -
היו"ר יעקב טסלר
אז אנחנו פונים מפה למשרד החינוך, מדוע הם לא פרסמו ולא העבירו את הנתונים שלהם ואת ההוראות למגזר?
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
לא, אתה מבין? זה רע מאוד.
עינב שימרון
אני מצטערת, אני לא דוברת של משרד הפנים.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
לא, זה לא קשור, כי את צריכה לתת הנחיות והם צריכים לכוון לשטח.
עינב שימרון
אני נותנת הנחיות למשרד המקצועי, המשרד המקצועי מקבל את - - -
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
בעצם אתה צריך לנהל את זה.
היו"ר יעקב טסלר
תיכף נגיע, יוליה, תיכף נשמע.
עינב שימרון
המשרד המקצועי מקבל את ההחלטה.
היו"ר יעקב טסלר
עינב, הסברת את עצמך מאוד טוב.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אז כולם שותפים ואף אחד לא אחראי, הבנו את זה.
היו"ר יעקב טסלר
ראש העיר, הרב ישראל פרוש, איתנו? ראש עיריית אלעד.
ישראל פרוש
שלום לך, אדוני היושב ראש.
היו"ר יעקב טסלר
כן, מה בפיך?
ישראל פרוש
אמרת מקודם משפט, נכון, משרד הבריאות עשו עבודה, שמענו רמקולים, שמענו דברים, אבל תבדקו גם – לצערי, כראש עיר אין לי, דרך אגב זה הפלאפון שלי, אין לי עוד משהו בכיסים אחרים או דברים אחרים, זה הפלאפון שלי וזה מה שיש גם בבית שלי, אותו סוג טלפון.
קריאה
גם אני אותו דבר.
ישראל פרוש
נכון שהיה מדי פעם בפעם הודעה של מני גירא, נכון שמפעם לפעם ראינו איזה שהוא נייר, היו רמקולים אחת לשבוע אולי, כל הדברים האלה הם כאין וכאפס לעומת מה שהעובדים שלי מראים לי שהם קיבלו בתקשורת הכללית. הרי יש כזה דבר, להם יש את האייפונים ואת כל הדברים האלה. דרך אגב, גם כיכר השבת וכל הדברים האלה, הם טובים לאלה שיש להם בלאו הכי את כל התקשורת הכללית, לנו אין את הדברים האלה.

וגרוע מכך, הרי זה לא סוד שהבעיה במגזר החרדי, אנחנו שומעים בדיוק כמו כולם ואפילו יותר מזה, לנו יש בעיה, אנחנו משפחות ברוכות ילדים בדירות צפופות מאוד.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
זו ברכה, זה לא בעיה.
ישראל פרוש
גם כרגע, כשאלעד נמצאת תחת סגר, עד לדקה הזו אף אחד לא סיפר לנו מה אנחנו צריכים לעשות. כן, קיבלתי אני איזה שהיא הנחיה בהתחלה, אף אחד לא סיפר מה צריך לעשות, איך צריך לעשות, מה צריכים לעשות בעקבות הסגר או ההסגרים שעושים. לכן גם אם מראים לך סרטון, דרך אגב סרטון מאוד יפה, של נשמרתם, של בכיות, של מודעות, של טלפונים, שלושה מיליון טלפונים, זה כלום לעומת מה שקורה בתקשורת הכללית.

צודק הרב חסיד ואתה, הרב טסלר, צודקים, זה שהם בראש הכללי חושבים על איך נכנסים לתוך הראש החרדי לא יעזור. טוב היו עושים אם היו מדברים עם כל עירייה, אם אנחנו היינו נכנסים לתוך בתי הכנסת, אם אנחנו היינו מכניסים מסרונים לתוך הקהילות, אם אנחנו היינו מדברים איתם בצורה הנכונה וחודרים להם לתוך הפרט כדי להסביר לכל אחד איך על פי האדמו"ר והרב צריכים לנהוג. ולכן הם אולי צודקים שהם ניסו לעשות עבודה נכונה ואתם צודקים שאולי קיבלנו 3% הסברה מ-100% שהציבור הכללי קיבל.

עכשיו לא מדברים על אחורה, טוב תעשה, הרב טסלר, אדוני היושב ראש, והרב חסיד לידך מדבר דברים נכונים, כי הטלפון שאנחנו מקבלים אחרי דקה זה נעלם, על כל טלפון שלנו במגזר הכללי מקבלים 100 הודעות, ווטסאפ או כאלה דברים. צריכים לחשוב בחשיבה אמיתית ונכונה איך מגיעים לציבור שלנו כי אף אחד שלא יטיף לנו מה זה ונשמרתם מאוד לנפשותיכם, אנחנו הראשונים שמה, רק תסבירו לנו איך עושים את זה. תודה רבה לכם.
היו"ר יעקב טסלר
תודה, אדוני.
פיני יצחקי
אתמול בערב, בחדשות ערוץ 12, שזה ללא ספק אולי מדורת השבט הישראלית, הראו בכתבה, הראו סרטון מתוך חתונה שנערכה במגזר החרדי לפני שבועיים או שלושה שהייתה שם שמירה מופתית על ההנחיות. ראו שם חבורה של חסידים, לא משנה, כולם עם מסכות, רוקדים עם כיסאות בהפרדה.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
זה רץ ברשת כבר חודש.
פיני יצחקי
נכון, זה רץ כבר מזמן, אבל אתמול במקרה זה היה שוב ואמרו: תראו איזה יפה איך יודעים לשמור, לעומת שבמקומות אחרים לא רואים את זה. הדבר הזה לא היה צומח על קרקע אם היא לא הייתה פורייה, כלומר אם מישהו לא היה עובד על כך, ובאמת כמו שציינו כאן גם חיים וגם עינב, נעשתה פעילות מאוד מרובה. נכון שבהתחלה גילינו בעיות בהסברה במגזר החרדי, אבל אני חושב שעם הזמן זה השתפר וזאת ההוכחה שטוב שכך.

ההסברה בכלל, וזה חשוב להזכיר פה לכולם, היא לא קובעת את המדיניות, אלא היא נועדה לשרת את המדיניות. אם חברת הכנסת פה הזכירה שבאמת היו חילוקי דעות מקצועיים ברמות הכי גבוהות אולי, של הרופאים, של הדוקטורים, של אנשי המחקר, שלא החליטו, מכיוון שאנחנו באירוע מתגלגל, כי זו מחלה שאף אחד לא הכיר אותה, כי זו מגפה שלא הייתה כדוגמתה 100 שנה, אז תוך כדי, אז פעם אמרו כן מסכות, אחר כך אמרו לא מסכות. וראינו את זה גם ברכבת, פעם אמרו כן רכבת תחזור ואחר כך אמרו הרכבת לא תחזור.
היו"ר יעקב טסלר
תוך כדי תנועה אתם צריכים - - -
פיני יצחקי
תוך כדי תנועה ואתה חייב כל הזמן - - -
היו"ר יעקב טסלר
ברור.
פיני יצחקי
ולכן באמת נתפס בציבור כאילו בלגן בהסברה, כי היה בעצם בלגן בהנחיות, בלגן ברמה המקצועית, בלגן במה כן לעשות ובמה לא לעשות, זה נעשה תוך כדי תנועה והיו חייבים להגיב על הדבר הזה.

דבר נוסף שהוזכר פה, באמת גם ראש העיר אמר, אני שמעתי את ראש העיר מדבר ברדיו והוא העיד בעצמו שהוא בשיחה קולית הגיע לכל תושבי אלעד. אני חושב שזה דבר יפה מאוד, שאולי אפילו בציבור החילוני הכללי לא יכול להתבצע דבר כזה, שראש עיר מגיע לכל אחד ואחד. זו צורה הסברתית מצוינת. יש לי פה דוגמאות, בערב ל"ג בעומר כותרת ראשית של העיתונים החרדיים: אל תגיעו למירון, תעשו השנה מרחוק. הדבר הזה לא עולה כסף, הוא מתבצע על ידי תדרוך של העיתונאים, תדרוך של העורכים, הוא לא עולה כסף, אבל האפקטיביות שלו הרבה יותר גדולה מכל מסע פרסום ממומן.

כלומר יש הרבה פעולות שנעשו מאחורי הקלעים, נסתרות מהעין, מה גם שבמקרה היו לנו מספר פלגים במגזר החרדי שלא רצו לשמוע את ההוראות הממוסדות מהמדינה או ממשרד הבריאות, אז היינו צריכים לפעול, וחיים ידע להפעיל את הדברים האלה. חיים, אם תרצה להרחיב - - -
חיים גריידינגר
אני לא רוצה לשרוף את זה לפעמים הבאות.
פיני יצחקי
בסדר. אז היו צריכים לעבוד בלוחמת גרילה מאחורי הקלעים, לא ברמה הממוסדת, לא תמיד תחת הסמל של משרד הבריאות או מדינת ישראל. אלה דברים שנעשו מאחורה והדברים האלה, חלקם עולים כסף, חלקם דרך לפ"מ, חלקם לא עולים כסף, חלקם נעשים בשיחות כאלה ואחרות מתחת לפני השטח ואני חושב שנעשתה גם עבודה שכזאת.
עינב שימרון
דבר על זה שחטפנו מכות פעם בחלק מה - - -
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
מי הדוברים במגזר החרדי שיודעים להעביר בצורה ה - - -
פיני יצחקי
כבוד היושב ראש, הייתה הערה מקודם של חברת הכנסת שדיברה על היעדר נשים.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
כן, זה לגבי הסרטון.
פיני יצחקי
עשיתי תנועה כי רק רציתי להגיד, דבר ראשון, זה לא המקום פה לדון בנושא הזה, כי אנחנו כרגע פעלנו לציבור מסוים, הציבור המסוים הזה - - -
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
לא, אני התייחסתי לסרטון ההסברה שהוצג כ'הדבר'. אוקיי, עשיתם את הסרטון הזה עם הדמויות הגבריות, בסדר, יש אלטרנטיבה לנשים?
היו"ר יעקב טסלר
פיני, אמרתי שנתייחס לזה בהמשך.
פיני יצחקי
בסדר.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
לא, זה לא להתייחס ב - - -
היו"ר יעקב טסלר
למה? אני רציני. אני אתייחס לזה.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
רגע, יש בבית גם גבר וגם אישה, הוא חשוב והיא לא חשובה?
היו"ר יעקב טסלר
הם גם אמורים לקבל את ה - - -
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אתה יודע מה? לאמא מושכלת, רוב הסיכויים שהבן שלה יהיה יותר מושכל כי האמא היא זו שקובעת בבית. אם האמא תדע את החשיבות של הדברים האלה, להיפך, אתם צריכים לפנות לנשים כי הן מנהלות את הבית, היא מנהלת אותך, אתה תעשה מה שאשתך רוצה בסוף.
היו"ר יעקב טסלר
ברור, ברור.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אתה יודע, אתה האחרון בשרשרת המזון שם.
היו"ר יעקב טסלר
תודה.
קריאה
אני יכולה הערה?
היו"ר יעקב טסלר
ממש בדקה.
קריאה
במחקר שנעשה באוניברסיטת בן גוריון על ההסברה של הקורונה בחברה הערבית ובחברה החרדית הם גילו שהנשים הן הסוכנות הטובות להעביר את המידע כי הן באמת מנהלות את משק הבית.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
בלי מחקר אמרתי לכם את זה.
חיים גריידינגר
וגם שכרוזים היא ההסברה הכי אפקטיבית.
היו"ר יעקב טסלר
מר בועז, בבקשה. אני תלמיד חדש, יש לי עדיין 'ל'. נראה לי שבמשרד הרישוי זה שנתיים?
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
לא, 'ל' זה אנחנו, זה ישראל ביתנו. תיזהר.
היו"ר יעקב טסלר
כל דבר את מקשרת אלייך. באמת. אני לומד, איך הולך הנושא הזה של לפ"מ מול משרדי הממשלה, באופן כללי.
בועז סטמבלר
לפ"מ - - -
היו"ר יעקב טסלר
אני עוד לא שאלתי את השאלה. או שאתה כבר קורא את המחשבות שלי ואתה יודע כבר מה לענות לי.
בועז סטמבלר
אני תלמיד חכם.
היו"ר יעקב טסלר
מכל מלמדיי השכלתי. איך זה עובד? המשרד מתקצב אירוע והוא אומר ללפ"מ: קחו איקס כסף ומה לעשות עם הכסף אתם מחליטים איך, מה, מי, מו למי? או שזה הולך בצורה אחרת, שאתם מגיעים למשרד הבריאות: כדי להסביר לציבור ולדעתנו זה אירוע ובאירוע הזה אנחנו צריכים להשקיע בדיגיטל ובמדיה ובטלוויזיה ובכל הערוצים ואנחנו צריכים איקס. איך זה עובד?
בועז סטמבלר
ללפ"מ אין תקציב משלה, לפ"מ היא מפעל עסקי של הממשלה, היא מתנהלת כמו חברה לכל דבר כדי שקמפיין ייצא אל הפועל נדרשים פה בקשה של המשרד עצמו, עם העברת התחייבות תקציבית ובְּרִיף מסודר שאומר מה - - -
היו"ר יעקב טסלר
על גובה התקציב מחליט המשרד?
בועז סטמבלר
כן, כמובן.
היו"ר יעקב טסלר
אצלי לא מובן.
בועז סטמבלר
אוקיי. ובְּרִיף פרסום שמגדיר גם את קהלי היעד. אם אנחנו בקורונה עסקינן, לאורך כל החודשים האחרונים קהלי היעד היו כלל הציבור וכלל המגזרים, למעט אם זה קמפיין ייעודי לחברה הערבית, לדוברי רוסית, אמהרית וכו' וכו', את פריסת המדיה, איפה לרכוש, אנחנו מציעים, לרוב מאשרים את זה עם הלקוח, לפעמים ללקוח יש תיקונים כאלה ואחרים.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
הלקוח זה המשרד הממשלתי?
בועז סטמבלר
כן, הלקוח הוא המשרד הממשלתי או גופים חיצוניים, לצורך העניין משרד ממשלתי, ואחרי זה יוצאים לדרך.
היו"ר יעקב טסלר
לפי מה אתם קובעים בכל מקום? מה הפרמטרים שלכם?
בועז סטמבלר
לפי מה שמוגדר לנו. אם אני צריך עכשיו - - -
היו"ר יעקב טסלר
זאת אומרת יש בלפ"מ לצורך העניין נציג מהמגזר הרוסי, נציג מהמגזר האתיופי, נציג המגזר האמהרי, נציג המגזר החרדי שיודע לבוא ולכוון אתכם ולומר לכם, כמו שהחברים ציינו פה, במגזר יש איקס אחוזים שמחזיקים בטלפון הזה וחבל להשקיע באינטרנט, חבל להשקיע באתרים.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
לא, זה דברים שונים.
היו"ר יעקב טסלר
צריכים להשקיע, אבל באחוזים – מאיפה אתם לוקחים את המידע?
בועז סטמבלר
בעניין הזה הייתה לנו הכוונה מחיים והמשרד, לצורך העניין.
היו"ר יעקב טסלר
זאת אומרת באופן כללי, לאו דווקא בקורונה, בכל נושא, בכל פרסום שאתם עושים יש לכם מישהו, נקרא לזה יועץ לאותו מגזר שמייעץ לכם?
בועז סטמבלר
לא בדיוק.
היו"ר יעקב טסלר
אז איך אתם יודעים באופן כללי?
בועז סטמבלר
אני רוצה לענות. כדי להגיע למגזר דוברי הרוסית אני יודע שיש ערוץ טלוויזיה אחד, ערוץ 9, יש עיתונים ויש כמה אתרי אינטרנט. אין מעבר לזה. בחברה הערבית יש ערוץ של כאן, ערוץ הלא tv, שזה ערוץ פרטי, אתרים. המגזר החרדי, אנחנו פעם בשנתיים עושים סקר בחברה הערבית והחרדית, אנחנו יודעים איפה הציבור נמצא ואנחנו מגיעים אליו באמצעים האלה.
פיני יצחקי
אם יורשה לי רק להוסיף על בועז, יש לי פה דוגמה במקרה של התכתבות שלי עם התקציבאית של לפ"מ, היא שלחה לנו לראות קבוצה מסוימת, הנה התמהיל שאנחנו מבקשים ואני כתבתי לה: האם לא חסר קצת התייחסות למגזר החרדי? אולי לחזק ברדיו? היא כתבה: מסכימה, נכון, נבקש עוד תוספת.
קריאה
ראית? הוא דואג לחרדים.
פיני יצחקי
בבקשה הנה, אני אומר: אולי חסר רדיו, לחזק? היא אומרת: אוקיי, נבקש עוד 30,000 שקל לחזק עוד, לחזק את הרדיו של המגזר החרדי, מתוך הבנה שאין טלוויזיה, שאין אינטרנט, שאין דיגיטל וכו'.
היו"ר יעקב טסלר
אז אם ככה אני מפנה את השאלה הבאה למשרד הבריאות ביחד עם לפ"מ. פורסם שהשקיעו במגזר החרדי 5.6% מכל התקציב. כמה המגזר החרדי היום?
בועז סטמבלר
12. תרשה לי לענות קודם?
היו"ר יעקב טסלר
מה שאתה רוצה, אני איתך.
בועז סטמבלר
לכל שוק יש כללים איך אתה בודק את החלוקה התקציבית בתוכו. בעולם הפרסום לא מחלקים מעוגה שלמה את החלק היחסי שלך באוכלוסייה. המדיה היקרה, לצורך העניין, היא הטלוויזיה. בחברה החרדית אין ערוץ טלוויזיה שמדבר לחברה החרדית והם לא צופים בטלוויזיה, אז אני לא שֹם שם את הכסף.
היו"ר יעקב טסלר
ולאן אתה כן שם את הכסף?
בועז סטמבלר
אני שם בעיקר בעיתונים, גם ברדיו, יש לנו קול ברמה, רדיו קול חי.
עינב שימרון
הודעות - - -
בועז סטמבלר
בסדר, זה פשקווילים, דיגיטל, הכול מודעות. ואני שם גם באתר האינטרנט, בחדרי, כיכר השבת, חרדים 10 וכו' וכו'. אתה עשית את החישוב של 5.6, הוא חישוב נכון, אבל אם אני - - -
היו"ר יעקב טסלר
זה מה שאתם פרסמתם, אני לא יודע חשבון, אני יודע לקרוא.
בועז סטמבלר
אבל אם אני עכשיו מוציא את רכיב הטלוויזיה אז אנחנו מגיעים ל-14%. הטלוויזיה היא לא רלוונטית לחברה החרדית.
היו"ר יעקב טסלר
אני לא עשיתי את החשבון ככה, אני לא יודע לומר לך, אבל אני מאמין לך.
בועז סטמבלר
אני עשיתי כי אני הכנתי את עצמי לאירוע.
היו"ר יעקב טסלר
זה לא סוד שטלוויזיה עולה יותר כסף, בעשרות אחוזים יותר במדיה הרגילה ולדעתי לא עשו פה איזה השוואה נכונה. אני לא מבקש ממך לומר כזה דבר, אם בטלוויזיה עולה לי איקס כסף ובמגזר החרדי לא צופים בטלוויזיה, אז החלק הזה אנחנו מוציאים מהמשבצת, זה לא נמצא ואז אנחנו מגיעים ל-5.6. מה ששמעתי קודם בקשב רב את חיים ואת עינב וראינו את הסרטון היפה שעשיתם, ואני אומר עוד פעם, לא מתלונן, אני מודה על הדברים הטובים שעשיתם, אבל לדעתי ולדעת חבריי היה חסר פה בכל הקמפיין באמת את הפילוח הנכון איך להגיע לכל אחד ואחד. האמת חייבת להיאמר, ורק האמת, רוב הציבור נמצאים יותר במדיה מאשר נמצאים בווטסאפ ובכל האתרים. אני לא אומר שלא נמצאים - - -
בועז סטמבלר
תגדיר, למה אתה מתכוון?
עינב שימרון
בפרינט?
היו"ר יעקב טסלר
בפרינט. רוב הציבור, זה מציאות.
בועז סטמבלר
עלינו שם כל יום, כל יום.
היו"ר יעקב טסלר
סליחה, אדוני, אני אסביר את עצמי ממש בדקה ואחר כך נמשיך הלאה. ילדים קוראים עיתונים, קוראים את הפרינט, אין להם מחשבים, אלה שכן מחוברים לאתרים, אלה שצופים, לא מדובר בגילאים האלה. כמו שידידי אמר פה קודם, מגיל מסוים יותר מתבגר גם לא נמצאים שם. אם נעשה את הפילוח הנכון אנחנו נגלה שבעצם התמקדתם ועשיתם דברים נהדרים, אבל לא התמקדתם נכון להביא באופן מעשי ביום יום, כשבן אדם קם בבוקר הדבר הראשון, או שהוא פותח את העיתון, או שהוא שומע מחבר שראה את העיתון, הוא פחות צופה.

לכן אני לא מדבר על מה שהיה, חבל סתם להתמקד. אנחנו נמצאים פה, אפשר לשבת שעות וימים על מה שהיה ומה כן היה טוב ומה לא היה טוב, מה שהיה טוב אנחנו צריכים לקחת את הדברים הטובים ולהמשיך הלאה, ומה שלא היה טוב לתקן את זה, אבל במיידי. מה שאישית מציק לי שכבר חודש ימים, אם לא יותר, אומרים באידיש גורנישט וגורנישט, לעומת זאת בטלוויזיה יום יום. אני לא יודע לומר לכם שעה שעה מכיוון שאני לא צופה, יום יום יש את הפרסום. איפה אנחנו? איפה נעלמנו? איפה אנחנו נמצאים?
אליהו חסיד (יהדות התורה)
אנחנו צריכים לצאת מנקודת הנחה, הציבור החרדי נמצא בבעיה עם הקורונה שעוברת עלינו הרבה יותר מאשר הציבור הכללי. הסיבה לזה היא הצפיפות שברוך ה', כמו שאמרנו קודם, שבכל בית שבתל אביב גרים עשרה דיירים, מדובר על עשר משפחות, 20 נפש, בבני ברק בבית של עשרה דיירים יכולים אפילו להגיע ל-100 נפשות שגרות באותו בית. הבעיה בציבור החרדי של הצפיפות היא בעיה הרבה יותר גדולה ממה שקיימת בציבור הכללי. כך שכשאתה אומר שהשקעת רק 5.6 בציבור החרדי, הייתם אמורים להשקיע הרבה יותר בציבור החרדי כי הבעיה של הקורונה זה ההידבקות של אחד מהשני, היא קיימת בציבור החרדי הרבה יותר.
קריאה
אבל זה לא רלוונטי.
אליהו חסיד (יהדות התורה)
הבנתי את התשובה שלך, שאתה אומר שהכסף הגדול הולך לטלוויזיה, אבל בכללי, אני לא נכנס כעת לאחוזים כי באמת אתה צודק, הטלוויזיה זה הכסף הגדול, אבל ההסברה, כמו שהוא אומר הגורנישט של החודש האחרון זה דבר שזועק לשמים. מדברים פה על ציבור שגר בצפיפות של 100 נפש בבניין. איפה ההסברה הצועקת בתקופה הזו? לא רואים אותה. אני גר בבני ברק, לא רואים את ההסברה שלכם.
פיני יצחקי
סליחה, אני מחזיק פה ביד מודעות משבת שעברה, פרשת קרח, כ"ח בסיון תש"ף, זה השבת שעברה, כל העיתונים. כל העיתונים.
עינב שימרון
ביום שישי האחרון הקדשנו קמפיין בכל העיתונים החרדיים, בשישי האחרון.
אליהו חסיד (יהדות התורה)
עמוד אחד בעיתון זה לא נקרא קמפיין. בעיתון של ערב שבת יש 35 עמודים.
היו"ר יעקב טסלר
חבר הכנסת חסיד, עינב, אני לא רוצה להביא את הדיון הזה שבפרשת קרח מה היה ובפרשת בלק ובפרשת שלח, לא נכנס לזה. חברים, עזבו.
עינב שימרון
משפט אחד.
היו"ר יעקב טסלר
אני אשמע אותך. אני שוב מחדד, אני לא רוצה לצאת מהמסגרת. מה שהיה היה, מה שלא היה טוב לא יהיה, אני מפה רוצה לצאת ולשמוע מה מתכננים לעשות, איך מתכננים לתקן מה שלא היה טוב ואם אנחנו מתכוונים באמת, אחרי שאנחנו מבינים שהציבור החרדי לא נמצא בכל המקומות האלה, אני לא כרגע אומר את המשפט, אני רוצה להיות אחראי וזהיר בדבריי, רובם, רובם יכול להיות 90% ורובם יכול להיות 51%, אז אני לא נכנס כרגע לאחוזים בדיוק, להביא להם את האפשרות להיות מודעים בנושא הזה. ושוב אני חוזר, פעם שלישית, אני מחדד לעצמי ואתם תסבלו שתשמעו אותי עוד דקה, מדובר בהצלת חיים, לא מדובר פה במוצר לשווק, לא רוצה לעשות פה פרסומת. שתיים, אם היינו חושבים שמדובר בהצלת חיים לא היינו מסתכלים אם עוד אחוז, אם יש לי כן טלוויזיה, אם אין לי לא טלוויזיה, היינו לוקחים את הכסף שנותנים והיינו מתפרסים ומסתערים בכל מקום שאנחנו יודעים שכל מודעה ומודעה – כל דבר שהציבור היה מודע לפני כן היה מונע מאיתנו.

מצד אחד מגיעים ואומרים, כמו שמר פיני אמר קודם, שהוא היה באירוע והוא ראה שהציבור החרדי שמר על ההנחיות. איך אומרים? כיף לשמוע. מצד שני, למרות זאת, זה דיון אחר, אבל אני רק אגע בזה בנקודה, איפה רואים בימים האחרונים את התחלואה? איפה עשו סקר? איפה מדברים לעשות סקר? אז רגע, אם שומרים על ההנחיות אז איך זה קורה? התשובה לא באה מהשולחן הזה, זה בקבינט הקורונה, שם ייתנו את התשובה. יש לי את התשובות, אבל האמת זה לא זה, אבל זה מביא אותנו, ידידי, מר פיני, לחשיבה מחודשת, לחשב מסלול מחדש, האם אנחנו משקיעים את כל הדברים הנפלאים שאתם עושים במקום הנכון. כן, עינב.
עינב שימרון
תודה רבה. אני רוצה רק להגיד משפט. ארבעה משפטים. אחת, מקום המדינה לא נעשה מה שעשינו בחמישה חודשים בכל אוכלוסיית מדינת ישראל.
היו"ר יעקב טסלר
מברוק, נכון.
עינב שימרון
ועבדנו באמת מחמש לפנות בוקר עד אחת בלילה - - -
היו"ר יעקב טסלר
נראה לי שהקורונה גם לא הייתה במדינה. ככה נראה לי.
עינב שימרון
בלי חגים, בלי שבת, בלי ימי מנוחה - - -
היו"ר יעקב טסלר
שעות נוספות.
עינב שימרון
בלי כלום, בסדר? מתוך שליחות, מתוך שליחות. זה מה שעמד לנגד עינינו, מתוך שליחות והגנה על הציבור, זה המקום שממנו אנחנו באים. זה דבר אחד.

דבר שני, תמיד יש מקום לשיפור ואני שמחה שזה חשוב לכם, זה חשוב גם לנו ואנחנו ננסה לשפר בעת הקרובה את הלקחים שהפקנו ולשמר את מה שעשינו, ועשינו באמת דברים שאני אומרת לכם, שום משרד ממשלתי, אני אומרת את זה בהתחייבות, תתבעו אותי אם זה לא נכון, שום משרד ממשלתי מעולם לא עשה את מה שאנחנו עשינו לכל האוכלוסייה במדינת ישראל, אפילו בתקופה הקצרה הזאת, לא עשה מעולם, מקום המדינה. נשפר מה שצריך לשפר. בסוף השבוע הזה היו מודעות, אנחנו נמשיך גם במגמה הזאת וגם במגמות הנוספות של כריזה ושל דברים אחרים.

ואני רוצה גם לבקש מכם משהו. כל אדם שעובד בממשלה, בכנסת, כל אחד מבחינתי הוא שליח, כל אחד, כולנו פה בשליחות ציבורית, לא משום מקום אחר, וגם לנו, כל מי שיכול לעזור לנו אנחנו נקבל בשמחה כל עצה וכל רעיון טוב. אנחנו כאן כדי להקשיב ולהשתפר וכולנו פה ביחד למען הציבור בישראל, לא לשום דבר אחר. ותודה רבה.
היו"ר יעקב טסלר
תודה. בהמשך למה שהצהרת כאן, עינב, איך את מתרגמת את זה מעשי? תעדכני אותי?
עינב שימרון
אנחנו נעמוד בקשר. זה תלוי, אני לא קובעת, אני מקבלת תקציב. זה לא תקציב שאני קובעת אותו, אני צריכה לקבל אישורים לתקציב הזה, צריכים לאשר לי, יש מנגנון מקצועי ש - - -
היו"ר יעקב טסלר
עינב, בכנות, אם את יושבת פה במקום שלי כרגע ואני יושב במקום שלך היית מקבלת את התשובה?
עינב שימרון
מה זה?
היו"ר יעקב טסלר
אם היית יושבת איפה שאני יושב כרגע ואני במקום שלך, האם היית מקבלת את התשובה? אם את אומרת לי כן, אני לא ממשיך, אני זורם.
עינב שימרון
אני אומרת לך כן - - -
היו"ר יעקב טסלר
אבל אני מכיר אותך כאישה כנה.
עינב שימרון
אני אומרת לך כן, ואני רוצה להסביר לך. זה לא עסק פרטי שלי, זה לא שאני קובעת כמה משאבים אני מקבלת. אני פונה ללפ"מ, הם נותנים לי הצעה - - -
היו"ר יעקב טסלר
אבל את קובעת את גובה הסכום.
עינב שימרון
אבל אני לא מאשרת, יכולים לא לאשר לי.
היו"ר יעקב טסלר
את קובעת. ככה הבנתי ממך.
בועז סטמבלר
נכון, אדוני, אבל אנחנו בשנה ללא תקציב וכל בקשה שלה צריכה לעבור ועדת חריגים.
עינב שימרון
יכולים לא לאשר לי.
היו"ר יעקב טסלר
יכולנו לפתוח את הדיון: רבותיי, אנחנו בלי תקציב, אנחנו נעשה מה שאנחנו יכולים במקסימום ושלום על ישראל.
בועז סטמבלר
לא, אבל אתה לא – אתה לא רוצה לשמוע?
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אדוני היושב ראש, אני פשוט חייבת ללכת, ברשותך שתי דקות ואני אעזוב אותך.
היו"ר יעקב טסלר
אני רוצה שתישארי איתנו.
עינב שימרון
אנחנו כבר מסיימים.
היו"ר יעקב טסלר
יוליה, את מכבדת אותי שאת פה, תישארי איתנו ואז ניתן לך לדבר בסוף.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
מה שקרה בקורונה, כאילו הכול שלום, הכול בסדר אצלנו, אז לא. כל מה שקרה בקורונה זה פגע קשות, גם ביחסים בתוך החברה הישראלית כולה, החרדים נגד החילוניים, החילוניים זה, זה סגר, אתם מפיצים מחלות. זה כל כך רע, זה כל כך פוגע. למה זה קרה? זה חוסר הסברה, חוסר יכולת לתקשר עם האוכלוסיות. אל תשכחו, מדינת ישראל זה לא שאנחנו כולנו אותו דבר, חרדים, ערבים, עולים, מבוגרים שלא צורכים - - -
היו"ר יעקב טסלר
הנגיף הזה לא מזהה את ה - - -
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
לא, אני רק רוצה להסביר. זאת אומרת מצוין, מהדורת חדשות בערוץ 12, אתה יודע מה? זה מכסה פלח מאוד מאוד גדול, אבל יש לך מיליון אנשים שלא דוברי עברית כשפת אם. אל תשכחו את זה. הנקודה שאני כל הזמן חוזרת ויגידו לי שאני נודניקית, אבל אני לא נודניקית, זה נקרא מינהל תקין, זה נקרא אסטרטגיה, זה נקרא מחשבה לטווח ארוך. אתם כל הזמן מכבים שריפות.
היו"ר יעקב טסלר
סוף מעשה במחשבה תחילה.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אתם כולכם אנשים טובים, אבל אני רוצה לראות מישהו שכל בוקר קם עם דבר אחד, הסברה, הסברה, הסברה, שהוא רואה את כל התמונה הכוללת ולא שיגידו לי: אנחנו זה זה וים זה משרד הפנים וזה זה משרד אחר.
היו"ר יעקב טסלר
שאלת שאלה, מי מנהל את האירוע.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אין מישהו שמנהל את האירוע. וגם פה, היא מעבירה בקשות, הוא כן מאשר, הוא מאשר, ועדת חריגים.
היו"ר יעקב טסלר
לא, ככה זה עובד. רצינו להבין איך זה עובד.
עינב שימרון
אני רוצה להתייחס.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אתה לא אשם בזה, זו המציאות. אגב, אתם הייתם צריכים לנהל את זה, או אתם, אבל אתם – אתה יודע מה אני כל הזמן שמעתי במהלך כל ארבעה החודשים האלה בוועדת קורונה? שכולם שותפים, אבל אף אחד לא אחראי. אם אתה תשאל עכשיו מי אחראי על זה, הם כולם עובדים ביחד, אבל בסופו של דבר צריך להיות מישהו שהוא מרכז את האירוע, אחראי על האירוע ורואה את התמונה הכוללת.
היו"ר יעקב טסלר
ברור, ברור.
עינב שימרון
הדבר היחיד שאני כן מוכנה לומר לך, שאני ממשיכה לעשות את הכול עם השר ועם אנשי המקצוע במשרד ועם מטה ההסברה הלאומי ועם המל"ל ועם הלפ"מ ועם כל הגופים הממשלתיים, להמשיך לטייב את ההסברה. אני לא מתחייבת על א' או על ב' או על ג', אני אעשה את המקסימום שאני יכולה שהמידע יגיע לכולם, להשתפר ככל שניתן.
היו"ר יעקב טסלר
בצורה נכונה.
עינב שימרון
בצורה נכונה ככל שאני אוכל.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
והדרת נשים זה רע. מה שלא תגידו ולא תסבירו לי. בכל מגזר.
היו"ר יעקב טסלר
חשבתי שאת נשארת איתנו.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
לא, אבל הסרטון הזה הוא כל כך לא נכון. עשיתם הכול עם הגברים, זה כמו שמחלקת יולדות בלי נשים.
היו"ר יעקב טסלר
יוליה, ידעת קודם שיש סרטון?
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
יש סרטון לנשים?
חיים גריידינגר
עשינו.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
עשיתם, יופי, בואו נראה אותו.
היו"ר יעקב טסלר
נשלח לך. תודה. מעבר לפרסום שהיה בכל התקופה, מתי שהיה, בנושא של הסברה, היו עוד פרסומים לגבי זכויות, הטבות, בעלי עסקים, אלה שנפגעו, אני לא מדבר כרגע על הצלת חיים, מידע קונקרטי לאנשים שהם אמורים לקבל את המידע הרלוונטי לגבי הדברים שלהם, איפה אנחנו היינו שם? יכול להיות שבמגזר החרדי אין אנשים, אין אנשים שיצאו לחל"ת? הרי כולם מובטלים, כנראה לא עובדים. מה עם זה? לאן זה נעלם?
חיים גריידינגר
זה פחות לפתחנו, אדוני היושב ראש.
היו"ר יעקב טסלר
אתה יושב מולי, הסתכלתי עליך.
עינב שימרון
לא, אני אחביא אותו.
היו"ר יעקב טסלר
אחר כך אני אספר לך משהו באידיש. מיינד בשוויגער, אתה מכיר את ה –?
חיים גריידינגר
לא, אבל זה כבר נשמע לי מעניין, עם השוויגער.
היו"ר יעקב טסלר
בועז, מי יודע לתת לי תשובה?
עינב שימרון
זה לא משרד הבריאות.
פיני יצחקי
בוודאי שניתן מענה - - -
היו"ר יעקב טסלר
בוא נתחיל עם חיים פיטוסי בביטוח לאומי, שמעת את השאלה האחרונה שלי?
חיים פיטוסי
אני שומע אתכם, אבל לא שמעתי את השאלה שלך.
היו"ר יעקב טסלר
ביטוח לאומי פרסם הנחיות ודרכים לאנשים שהיו זקוקים כדי לדעת איך למלא את הטפסים, איך אלה שנמצאים בחל"ת, איך להגיש לדמי אבטלה? כל הדברים שנקלעו במשבר הזה. היכן פרסמו את הדברים, איך הדברים האלה הגיעו לאנשים שאין להם אתרי אינטרנט, אין להם ווטסאפ, אין להם את כל המדיות האחרות, הם נמצאים רק בדיגיטל פרינט, איך המידע הזה הגיע אליהם?
חיים פיטוסי
אנחנו פרסמנו כמובן דרך לפ"מ בכל האמצעים שעומדים לרשותנו, אנחנו גם יכולים תמיד לראות לפי הפידבק שמגיע מהאזורים שאנחנו מפרסמים. אנחנו קיבלנו גם בקשות לחל"ת גם בבני ברק, גם בביתר עילית, גם בירושלים. אנחנו פרסמנו את זה בעיתונות, במיוחד בעיתונות, וברדיו וכמובן באמצעים שאפשר יהיה לפרסם אותם, אחרים, דרך לפ"מ. אבל בייחוד זה עיתונות ורדיו, כיוון, שוב, שאין לנו שום דרך להגיע למקומות אחרים. יש גם את מה שהזכיר בועז, את האתרים החרדיים, אבל אפשר היה גם – אנחנו מודעים לכך שלאנשים אין אתרי אינטרנט, איך לשלוח לעתים את הטפסים ורוב רובם, או לא רוב רובם, אבל הרבה מהטפסים שקיבלנו קיבלנו דרך הסניף כיוון שיש תיבה בסניף שאפשר לשים בתוכה את הטפסים.
היו"ר יעקב טסלר
כל השנה יש את זה, כן. בן אדם צריך להטריח את עצמו להגיע לשם, אבל אני שואל, שם הוא מגיע לשלשל את הטפסים, אבל איך הוא יודע מה ההטבות, איך הוא צריך בכלל למלא את הטפסים, את כל ההטבות האלה?
חיים פיטוסי
הטפסים, אגב זה שום דבר, זה טופס אחד, אנחנו פישטנו כמה שיותר את המילוי של הטפסים של החל"ת, זה טופס אחד, אין שם הרבה בירוקרטיה, הסרנו את החסמים ועובדה שאנשים שפנו אלינו, שקיבלנו מהם את הטפסים וכמובן גם שילמנו להם. יש לנו בבני ברק, למשל, הסניף שלנו מחובר גם לרבנים - - -
היו"ר יעקב טסלר
חיים, ביטוח לאומי יצאו עם פרסום לגבי דמי אבטלה, אני לא מאמין למה שאני רואה פה, אם זה נכון, סביר להניח שזה נכון, התקציב הכללי היה 1,419,000 ובמגזר החרדי, במקום אחד זה התפרסם, ברדיו, אתה יודע כמה כסף? 13,000 שקל. 13,000 שקל, פעם שנייה, מתוך התקציב של 1,400,000 פלוס ואיפה? ברדיו. אז מי שלא שומע רדיו אין לו את הגישה, הוא לא יודע. על הטבות של דמי אבטלה, כדוגמה.
חיים פיטוסי
אתה צריך להבין גם שעובדי הסניף שלנו, גם בירושלים, גם בבני ברק, הם מחוברים לקהילה ואנחנו - - -
היו"ר יעקב טסלר
איך הם מחוברים לקהילה? בוא נדבר דוגרי, איך הם מחוברים לקהילה? באיזה צורה? במה?
חיים פיטוסי
הביטוח הלאומי עושה פעולות בקהילה, כמו למשל ערבי אינפורמציה למגזרים שונים, לקבוצות שונות באוכלוסייה, גם בבני ברק, גם בירושלים ואנחנו עובדים איתם כל הזמן.
היו"ר יעקב טסלר
חיים, זה מילים יפות, אינפורמציה, הסברה, יש לנו קשר, איך? מה? מו?
אליהו חסיד (יהדות התורה)
איפה רואים אתכם?
היו"ר יעקב טסלר
באמת אני לא מתכוון פה לקחת את כל החומר שיש בידי, כל משרד ומשרד, רשות המסים, משרד האוצר, משרד הכלכלה ולעבור משרד משרד, אדון בועז, לבדוק כמה פורסם במגזר הכללי ומה לא פורסם כלל במגזר החרדי. לא נכנס לזה, חברים, עזבו, נתתי לדוגמה. אני לא הולך להיכנס לזה, אני לא אגמור פה גם בשעה חמש, למרות שיש זמן, נעשה דיון נוסף אם נצטרך, אבל אני מתכוון למשהו אחר לגמרי, אני הבאתי את אלה רק כדוגמאות למה שהיה בעבר, בואו נשים הכול מאחורינו, שוב חוזר על אותו משפט, מה שהיה היה, מכאן להבא. אנחנו צריכים לתת את הדעת על ההסברה של הצלת חיים, איפה להשקיע, הציבור בגדול במגזר החרדי נמצא בדיגיטל בפרינט ולא נמצא במקומות אחרים, שמה להשקיע יותר. שם רואים יותר ילדים, כמו שציינתי קודם, שם רואים יותר את המבוגרים, יש את גיל הביניים באמצע, לא אומר, הם נמצאים במקומות אחרים גם. לעשות חישוב מסלול מחדש. יחד עם זאת כל ההטבות שמגיעות לכל אחד ואחד, אם מדובר באבטלה, אם מדובר בהטבות של חל"ת, אם מדובר בהטבות של מעסיקים, שבכל המקומות יהיו פרסומים איך להגיש את המאזנים לגבי מעסיקים, איך הם מקבלים את המענקים.
עינב שימרון
אבל זה לא אנחנו.
היו"ר יעקב טסלר
אני מדבר באופן כללי. הציבור לא קיבל את המידע. אם זה הולך דרך לפ"מ, אם, לא יודע, אז צריכים לתת את הדעת על זה.

כן, עינב, מה רצית להגיד? הבטחתי לך שאני חוזר אלייך, או ששכחת כבר.
עינב שימרון
אני רק רוצה להגיד, אני תמיד אגיד שגם בסוף השבוע הזה, זה לא כל כך מזמן, אם יושבים פה נציגים שמכירים, בטוח שיש פה נציגים, לפחות אחד-שניים, שמכירים את העיתונות החרדית ויודעים שגם בסוף השבוע הזה היה. אנחנו לא ניתן, אם יש עיתון של 35 עמודים, אין היגיון לשים ב-35 עמודים את אותו דבר, יש היגיון לשבוע ויש היגיון בקבועי זמן מסוימים. אנחנו מודעים לחשיבות של העיתונות החרדית, אנחנו רואים בכם שותפים מלאים לדרך שלנו ועבדנו מאוד יפה ביחד.
אליהו חסיד (יהדות התורה)
מערכת הבחירות, אלה שמנהלים את הקמפיין יודעים להגיע כשיש 35 עמודים.
עינב שימרון
אני לא קשורה לבחירות, אני מצטערת.
אליהו חסיד (יהדות התורה)
הם יודעים להגיע לכולם.
עינב שימרון
אני לא בחירות, אני מצטערת.
אליהו חסיד (יהדות התורה)
כן, אבל אפשר להתייעץ בציבור החרדי, יורדים לרבנים, יורדים לקהילות.
עינב שימרון
מבחינתי חיים גריידינגר הוא - - -
אליהו חסיד (יהדות התורה)
ואז מגיעים לכל אחד, זה לא דווקא עוד עמוד בעיתון או פחות עמוד.
עינב שימרון
אני התייעצתי לאורך כל הדרך עם הציבור החרדי ועם אנשים מתוך הקהילה החרדית, הם היו חלק מאוד מרכזי בקמפיין החרדי.
היו"ר יעקב טסלר
מובן. אני רוצה לפנות, בבקשה, לעיריית בני ברק, נמצא איתנו קיבי הס.
עקיבא הס
איתכם, שומע.
היו"ר יעקב טסלר
שלום לך. תתמקד, קיבי, בקצרה, חד וקולע.
עקיבא הס
קודם כל אני רוצה קצת לקלקל את החגיגה. אני שומע כאן את החברים ממערך ההסברה ואני אומר להם תודה רבה, אבל אני רוצה לשאול שאלה קשה ושאלה כואבת, אמיתית. קודם כל מה זו הסברה. הסברה זה העברת הנחיות? הסברה זה הנחתה או הסברה זו הבנת סיטואציה? אני מייצג את בני ברק, עיר של 210,000 תושבים, עיר שהייתה בחזית הקורונה, אנחנו מוצאים את עצמנו, כן, עם המון המון כרוזים, המון רמקולים, מי שיוצא מהבית הוא רוצח, או הודעה: 'זלזלת הדבקת'. חרדי, הופה הופה הופה, למה אני רוצח? ומי אמר שאני מזלזל? אני עושה את הוראת רבותיי. תסבירו לי.

אני רוצה לתת דוגמה. מדינת ישראל במשך חודש שלם ראתה ערב ערב את ראש הממשלה ואיתו את שר הבריאות הקודם, כשראש הממשלה מסביר לנו ככה מתעטשים, מצייר לנו גרף מה קורה בכל עיטוש, איך עובר הנגיף, יושב המגזר החרדי, אני לא רוצה לדבר באחוזים, אבל עשרות אחוזים, לדעתי חוצה את רף ה-50%, כפי שאמר חבר הכנסת הרב חסיד, כפי שאמר כאן ראש עיריית אלעד, פשוט לא מודע לחגיגה. זאת אומרת כל מה שנקרא הסברה, הבנה והפנמה, הוא נמצא בחוץ. נכון, צודקים נציגי משרד הבריאות ולפ"מ, היו מודעות, 'זלזלת הדבקת'. חבר'ה, זה לבוא לציבור החרדי עם לום של 100 קילו על הראש ולהגיד לו: חביבי, אל תפיץ מחלות כי אם תפיץ לא תסלח לעצמך. זה נכון, אבל תשתפו אותנו, תסבירו.

ופה אני שואל שאלה, השלטון המרכזי, נקרא לזה הממשלה, מול השלטון המוניציפלי, אנחנו מוצאים את עצמנו מפרקים מוקשים בידיים חשופות, ממש כך. אני אתן לכם דוגמה. הנחיות פשוטות, יש תו סגול לאירועים, שואל בן אדם נורמלי, ושאל את זה כאן חבר הכנסת הרב חסיד, אדוני היושב ראש, גם אתה העלית את זה, איך מתנהלים בחתונה? רוקדים, לא רוקדים, נותנים ידיים, לא נותנים ידיים? מה עושה גיל הזהב, מותר לארח, אסור לארח? חברת הכנסת יוליה העלתה כאן את הנושא של חופי הים, זה לא רק חופי הים, שאלה פשוטה, איך עושים בידוד בבית חרדי?
היו"ר יעקב טסלר
ברור. קיבי, ברור. בעצם ההסברה מתרחבת להרבה פרמטרים ולהרבה נקודות ועל זה צריך לתת את הדעת.
עקיבא הס
אדוני היושב ראש, אנחנו רוצים לציין מה אנחנו כן עשינו. אנחנו מוצאים את עצמנו חשופים, עירייה שמתמודדת עם מספר חולים גדול ועם כשלי הסברה של המערכת, שהייתה אמורה לשבת איתנו. אני שואל שאלה, גם את נציגי לפ"מ, אולי במקום לתכנן תכניות אסטרטגיות של פיזור הכספים, שבו עם הרשויות בהתאם לצורך. רשות שיש לה חוף ים צריכה הסברה על חוף ים, רשות שיש לה מגזר חרדי צריכה הסברה למגזר חרדי. רשות צפופה יותר צריכה הסברה לרשות צפופה. רשות עם אחוזי תחלואה גבוהים צריכה הסברה מותאמת. רשות שהיא הטרוגנית ולא הומוגנית, יש שם שכבות שונות של קהלים - - -
היו"ר יעקב טסלר
לשלב כוחות ביחד ולכל אחד יש את המיוחדות אצלו בעיר שהוא מכיר את כל הנתונים.
עקיבא הס
לשלב כוחות ביחד. אני אתן לכם דוגמאות. למשל על המסך, דברים שאנחנו עשינו לבד, רק תסתכלו, בכמויות, שרשות עירונית צריכה לעשות לבד, אנחנו עשינו אולי ארבעה או חמישה כינוסי רבנים, אנחנו עשינו - - -
היו"ר יעקב טסלר
קיבי, תודה. אני חייב להמשיך הלאה. תודה. ואני מקווה שלא תהיה לכם הרבה עבודה בתקופה הקרובה.

ד"ר ציון שלוסברג נמצא איתנו? ד"ר שלוסברג, בבקשה, ממש בדקה-שתיים. שלום לך, צהריים טובים.
ציון שלוסברג
שלום שלום. אז תודה, כבוד היושב ראש, הרב טסלר, וכבוד חבר הכנסת החדש, הרב חסיד, בעזרת ה' שתצליחו שניכם להיות שליחים טובים לעם ישראל.
היו"ר יעקב טסלר
תודה.
ציון שלוסברג
במילה-שתיים. אני מנהל את המחלקה לאוכלוסיות מיוחדות במשרד הבריאות ואני רוצה לתת קצת פרספקטיבה נוספת מצד המשרד לגבי ההתנהלות. אני תושב בני ברק, חי ועובד עם מרפאה עמוסה, כולל רופאם של חלק מגדולי ישראל שהוזכרו שמותיהם פה. אני מכיר וחי את הציבור, אני מקורב לבתיהם של גדולי ישראל והרבה ממה שהושג ברמת השטח, קיבי מכיר אותי, היה הרבה בזכות עבודת שטח ואני אתן כמה דוגמאות.

בתקופה של הגל הראשון המשנה למנכ"ל אצלנו, איתמר גרוטו, הקים חפ"ק משלו ואני הייתי אחראי על הדסק החרדי, אז התחלנו וייסדנו, עוד בהתחלה כשרוני נומה נכנס לבני ברק, איזה שהוא חפ"ק מקומי שעבד מול הקופות וההבנה שהתפיסה צריכה להיות של אנשי שטח מהקופות שמכירים את הציבור על מנת להניע את האנשים לכיוון המלוניות. בהמשך כמובן, למי שמכיר, הבאנו את מתווה חזרת הישיבות בצורה בטוחה בצורת קפסולות. עשינו 3,000 קילומטר בכל רחבי הארץ של לעבור מיישוב חרדי ליישוב חרדי ומישיבה לישיבה בשביל באמת בסוף לבסס אמת מקצועית ברמה הזאת שהאוכלוסייה יכולה להתחבר אליה. וגם לאחרונה הנושא של הסקר הסרולוגי בעיריית בני ברק.

אני חושב שהעבודה צריכה להיות לא פחות מרמת ההסברה וכל מה שציינתם פה עד עכשיו, היא צריכה לצד ההתחברות לשטח להבין את הצרכים, כמו שאמר קיבי, מה כל רשות ורשות צריכה על פי האוכלוסייה, צריכים גם להבין שהעבודה בציבור שלנו צריכה להיעשות בשטח. אמנם אני מנהל את המחלקה לאוכלוסיות מיוחדות במשרד הבריאות וכרופא חרדי אחראי על נושא - - -
היו"ר יעקב טסלר
ד"ר ציון, אתה אמור להכיר מקרוב את, נקרא לזה את הניואנסים של המגזר החרדי, אני חייב לציין בהזדמנות הזו שאתה היית ממונה מטעם משרד הבריאות בנושא הקפסולות בישיבות ואנחנו ראינו הישג רב, בוודאי מי שמכיר את הנושא הזה, וברוך ה' אפשר לומר כמעט ללא נפגעים, וברגע שהדבר הזה יצא לדרך כל אחד מאיתנו אמר: זה יתפוס? לא יתפוס? איך זה יילך? אבל היהודי הזה, ד"ר ציון שלוסברג ירד, כמו שהוא ציין בתחילת דבריו, לגדולי ישראל, הוא הגיע והסביר להם את הרעיון הזה וזה הצליח מאוד במקומות האלה, וזה אחד הדברים שגרם גם שתהיה פחות תחלואה, שאם הם נמצאים בישיבות, במסגרת מסוימת, אז מנענו בדבר הזה גם.

עוד משפט אחד אתה רוצה להוסיף? אני חייב להמשיך הלאה.
ציון שלוסברג
כן, אז אני רק רוצה לומר שבסוף לצד ההסברה צריך לעבוד בשטח מול האוכלוסייה ובוודאי שאם יש איזה נציג שמכיר את האוכלוסייה, עובד איתה יום יום, מכיר את רחשי הלב ומחובר לחצרות ולבתים הרלוונטיים, אני חושב שזה עוד ערוץ שצריך למנף אותו.
היו"ר יעקב טסלר
תודה תודה. אני רוצה לפנות לדובר המשטרה, שבתאי גרברצ'יק. נמצא איתנו?
שבתאי גרברצ'יק
כן, בהחלט.
היו"ר יעקב טסלר
שלום לך, צהריים טובים. אתה יודע מה זה מנחה קצרה?
שבתאי גרברצ'יק
אני יודע מה זה מנחה קצרה, אבל אצלנו נוהגים להגיד את הקורבנות קודם אז זה ייקח עוד דקה.
היו"ר יעקב טסלר
אוקיי, קיבלת.
שבתאי גרברצ'יק
אני רוצה לדבר בכמה מילים על הדוקטרינה שאנחנו מנהלים כל הזמן מחודש אדר, למעשה מחודש מרץ, איך אנחנו במשטרת ישראל פועלים מול המגזר החרדי ואיך הדוברות שלנו מתנהלת.

למעשה אנחנו פועלים בשלושה צירים מקבילים. הציר הראשון זה מחלקת האוכלוסיות שלנו שאוספת יום יום, שעה שעה, יום וליל, מכל הערים החרדיות את כל המידע שאפשר לאסוף, עם מפגשים עם רבנים, עם מעצבי דעת קהל, עם המש"קים שלנו והשוטרים ומפקדי התחנות כדי להעביר לנו מהם הלכי הרוח באותו רגע. הציר השני שאנחנו מנהלים אותו מתחילת הדרך זה ציר שחייב לגבות אותנו כדוברים וזה הציר הרבני ההלכתי, כאשר גם הרב הראשי למשטרה, הרב רמי ברכיהו, גם מפקדי התחנות, מפקדי המחוזות וקצינים אחרים, לכל אורך הדרך ועד היום הזה מנהלים שיח עם הרבנים בהבנה שללא גושפנקא רבנית וללא פסיקה רבנית ואמירה רבנית, כל רב לקהילתו וכל אדמו"ר לחצרו, ואנחנו לא נצליח להעביר את המסרים ובסוף כל הדרך הזו אני, כדובר המשטרה למגזר הדתי והחרדי, מנקז את המידע הזה ומכין את המסרים ומדבר אל התקשורת. עם איזה תקשורת אנחנו מדברים, המטרה שלי היא לנסות ולהגיע ל-100% מהציבור הדתי והחרדי, יש גם ציבור דתי ויש גם ציבור חרד"לי, שגם הוא לא צורך את כל הניו מדיה שאנחנו מכירים. 100%, לא פחות. לשם כך אני משתדל להקיף את כל צורות המדיה שאני מכיר, מהפרינט שאתה אמרת, שזה מדבר על כמות גדולה של עיתונות שיוצאת כל היום. יותר מהמגזר החילוני יוצאת במגזר הדתי עיתונות יומית, חלקה אינטרנטית, יש לי למעלה מ-30 אתרי אינטרנט שאנחנו מגיעים אליהם, כמובן שעיתוני סוף השבוע, תחנות הרדיו החרדיות, קווי הנייעס, שמספקים מיליוני דקות האזנה, עלוני פרשת השבוע וכמובן דברים נוספים ודברים ייחודיים.

אחד הדברים שאני זיהיתי בעקבות המידע שקיבלתי מהשטח, למשל בעיר מודיעין עילית, שישנה קבוצה של עשרות אלפים שלא צורכת גם את המדיה הדתית והחרדית, אז איך אנחנו נעביר את המסר? איך אנחנו בכלל נדבר איתם על אכיפה מצילת חיים? לקחנו שבע ניידות, את ההקלטות לקחנו ממשרד הבריאות והתחלנו לגהץ את העיר הזאת בלי סוף עד שאני וידאתי שאחרון התושבים, לפי רכזים של שכונות, לפי עמותות שדיברתי איתן ולפי זה שהסתובבתי בשטח, מבין את המסרים שאנחנו נותנים.

הקמנו פאנל של מסבירנים, יש לנו שישה קצינים מהטובים במשטרת ישראל, שהם הנחמן שי שלנו, שעוברים בכל האולפנים, גם במדיה הכללית וגם במדיה החרדית, בכולם הם מתודרכים על ידי הדוברים הרלוונטיים, במקרה שלי זה הדוברות למגזר הדתי והחרדי, כדי לתת את כל מה שצריך למגזר הדתי והחרדי. מפורים ועד היום הם עלו 44 פעמים במדיה החרדית, אותם מסבירים, אני מדבר על קצינים בדרגת תת ניצב וסגן ניצב.

אני, כמי שעובד מול התקשורת החרדית עליתי עד היום בצהריים 60 פעם, 60 פעם מה-31 במרץ בכל התקשורת החרדית וזה כולל מעבר לזה גם המון המון תדרוכים, המון המון שיחות שיש לנו עם עורכים ועם כתבים והמון המון רקע שאני נותן גם לרבנים וגם לכל מה ש - - -
היו"ר יעקב טסלר
יישר כוח, שבתאי. תודה תודה. לפני שאני מגיע לסיום ולפני סיכום הדברים נמצא איתנו הרב רביץ, ראש מועצת קרית יערים.
חיים פיטוסי
אפשר להוסיף משהו?
היו"ר יעקב טסלר
כן, חיים.
חיים פיטוסי
בדקתי את הנושא, אנחנו כן פרסמנו במגזר החרדי לגבי דמי אבטלה. אני לא יודע למה זה לא הועבר אליך, אבל כן פרסמנו.
היו"ר יעקב טסלר
לא אמרתי שלא פורסם, אמרתי שפורסם 13,000 שקלים. ככה מופיע אצלי.
חיים פיטוסי
לא, לא, לא, גם בעיתונות.
היו"ר יעקב טסלר
אני שמח שזו טעות. בכמה פורסם?
חיים פיטוסי
בכסף אני לא יודע, אבל זה פורסם בעיתונות, בקו עיתונות דתית.
היו"ר יעקב טסלר
תודה על התיקון, תודה. קודם כל אתה זריז, ככה צריך להיות.
חיים פיטוסי
זה מה שקיבלנו רק מלפ"מ.
היו"ר יעקב טסלר
הרב רביץ נמצא איתנו? לא נמצא איתנו. רשות המסים נמצאים איתנו?
עידית לב זרחיה
כן, אני איתכם.
היו"ר יעקב טסלר
שלום לך, צהריים טובים.
עידית לב זרחיה
שלום, צהריים טובים.
היו"ר יעקב טסלר
אני לא יודע אם היית כל הזמן איתנו, עידית.
עידית לב זרחיה
הייתי כל הזמן.
היו"ר יעקב טסלר
השאלה שהפניתי לביטוח הלאומי, חבל לחזור בגלל שאנחנו רוצים לסיים, מה היה ברשות המסים במגזר החרדי? האם פורסם?
עידית לב זרחיה
אז אני אגיד כמה דברים, אני אשתדל להיות קצרה, כי אני מבינה שאנחנו לקראת סוף הדיון. נמצאת פה גם נציגת משרד האוצר. את הטיפול בהסברה והדברור למגזר החרדי אנחנו מחלקים לשני חלקים, הודעות לעיתונות, ריאיונות, כל מה שקשור בדברור, ניתן שם דגש מיוחד, אין הודעה לעיתונות שיצאה שלא יצאה גם למגזר החרדי, רובן ככולן פורסמו, מתוך 30 ומשהו הודעות אולי שלוש לא באו לידי ביטוי במגזר. גם הפרסום, עשינו את הקמפיינים כמסגרת הקמפיינים הפרסומיים של הממשלה בעניין הקורונה, במהלך משותף עם משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר.

דבר חשוב שכדאי להתייחס אליו זה בסוף מבחן התוצאה, כי בסוף בסוף כל הפרסום על המענקים, על ארכות בתשלומים וכו', בסוף השאלה האם הפרסום הזה, ההסברה הזאת, הגיעו לציבור, הגיעו לעסקים וכשאני מסתכלת על נתוני המימוש של המענקים לעצמאים - -
היו"ר יעקב טסלר
אז אתם שבעי רצון? את אומרת שזה עבד?
עידית לב זרחיה
- - פעימה אחת, שתיים ושלוש, אנחנו רואים נתוני מימוש מאוד דומים לנתונים באוכלוסייה הכללית. אם אני מדברת על הפעימה הראשונה, באוכלוסייה הכללית אנחנו מדברים על אחוז מימוש של 85% אז אם אני לקחתי שלוש ערים חרדיות כמו בני ברק, אלעד, מודיעין, כדי לקבל תחושה, אז הממוצע שלהם הוא 82%. הפעימה השנייה הממוצע הוא 64% ובאותן ערים הממוצע הוא 71%, אפילו גבוה יותר במגזר הכללי, וכך גם בפעימה השלישית, במגזר הכללי 61% ובמגזר החרדי 72%. אז אנחנו רואים שהמידע הגיע ליעדו.

ועוד דבר שחשוב לי לציין, מאחר שכל הגשת הבקשות למענקים נעשתה בצורה מקוונת דרך אתר רשות המסים היינו מוטרדים מהשאלה האם יש אנשים שלא תהיה להם נגישות לאפשרות להגיש בקשה ובמיוחד לצורך זה פתחנו בכל משרדי הרשות, משרדי מס הכנסה, עמדות מיוחדות ונציגים שסייעו לאנשים שאין להם בבית מחשב, אין להם גישה, גם לא בטלפון למערכת הזאת והם סייעו להם להגיש את הבקשה.
היו"ר יעקב טסלר
תודה.
פיני יצחקי
אם יורשה לי רק להוסיף משהו, ברשותך, היושב ראש. אני חושבת שמה שעידית, דוברת רשות המסים, אמרה עכשיו, אני חושב שהוא מעיד אולי טוב מכול על העניין, שלא הכול נמדד תמיד דרך החור של הגרוש. 13,000 שקלים הוקצבו פה, אמרת, אבל אם בסופו של דבר - - -
היו"ר יעקב טסלר
הבאתי כדוגמה.
פיני יצחקי
אחוז המימוש של הפונים, בתוצאה, הוא אותו דבר או אפילו יותר בחלק - - -
היו"ר יעקב טסלר
אבל אנחנו לא יכולים לדעת מראש מה תהיה התוצאה ואנחנו לא יכולים להסתמך על זה.
פיני יצחקי
בסדר, היא גם סיפרה איך. אני גם מניח שעל פי הפילוחים המקצועיים יודעים שבעלי עסקים גם מהמגזר החרדי, ברוב העסקים יש מחשב, יש טלפונים וכו', אני לא יודע, אבל אני חושב שהדבר הזה הוא נכון.

עם זאת, ולקראת סיום כל מה שנאמר, אני חושב שנאמרו פה דברים מאוד חשובים בדיון הזה, הדיון הזה הוא מבורך, אנחנו נעשה את החשיבה שלנו, העלו פה דברים שגם אולי לא ידענו, שנסתתרו מעינינו, או שבחרנו במודע או שלא - - -
היו"ר יעקב טסלר
זו המטרה שלנו, יש לנו מטרה אחת.
פיני יצחקי
נכון. יש לנו כמה פורומי חשיבה ואסטרטגיה, גם בתחומי הבריאות, שזה מה שבאמת עינב וחיים מנהלים, וגם בתחומים הנוספים, אני עובד מול רשות המסים ומשרד האוצר בשאר הדברים הללו, נעשה חשיבה והפקת לקחים מכאן ולהבא ונקווה שבאמת נצליח. שלא נזדקק ושיהיו לנו רק בשורות טובות לכולם.
היו"ר יעקב טסלר
אמן ואמן, תודה. מילת סיכום, חיים, אתה רוצה להגיד מילה לפני שאני אסכם?
חיים גריידינגר
כן. קודם כל אני מודה לך, אדוני היושב ראש, על הדיון. אני רוצה להגיד תודה, שוב, לכל האנשים שהיו חלק מהדבר הזה ואני חושב שגם ההערות שאמרת ייושמו. אני לא יודע אם אני אהיה חלק מהמערך שיטפל בהמשך הדרך בעניין הזה או לא, אבל בכל מקרה הדברים האלה יועברו ואני גם אדאג באופן אישי להעביר אליך בהמשך, אם תרצה, גם נתונים נוספים ככל שיהיו לך שאלות לגבי דברים שעשינו. ותודה לך על הדיון הזה.
היו"ר יעקב טסלר
תודה. אני באמת לסיכום רוצה להודות לכל המשתתפים ולהודות לצוות הנפלא שעשו עד היום את כל הדברים האלה. אין ספק שכל אחד מאיתנו מתכוון לעשות את המקסימום וכל אחד מאיתנו מבין שאנחנו נמצאים באירוע של הצלת חיים וכדי להציל חיים אנחנו צריכים לחשוב איך אנחנו יכולים להיות עוד יותר טובים.

אני חושב, תקנו אותי, אנחנו בדיון פתוח, א', לקחת את הדברים שנאמרו פה, שצריכים להשקיע במקום מסוים שנמצאים יותר אנשים, ב', בערים שכרגע אנחנו יודעים שיש שם תחלואה יותר גבוהה, להשקיע שם ספציפית. איך להגיע? אני לא אומר לכם איך להגיע בתוך הערים האלה, אתם במשרד הבריאות יכולים כבר לדעת את הנתונים כמה ימים קודם. כמו שהתקשרו לכל עיר ועיר או לראש העיר ואמרו להם: תדע לך, אתם מתקרבים ליעד. אז לעשות פעילות מסוימת שזה לא רלוונטי לצורך העניין בעיר באילת, לא רלוונטי שם, להתמקד שם. את הפרסומים שצריך להיות, זה חייב להיות יום יומי. הרי אם אנחנו מדברים בהצלת חיים, כמו שאמרתי בתחילת דבריי, זה לא קמפיין שמשווקים איזה מוצר שעושים את הקמפיין בסוף שבוע ואז יותר יש חשיפה למדיה, אנשים יותר שומעים, יש להם יותר זמן, פה זה לא העניין כרגע של יותר זמן או פחות זמן, יום יום. אם אנחנו נטפטף ונגיע לכל היעדים, ילדים, מבוגרים, קבוצות סיכון, בערים המסוימות אנחנו נוכל בעזרת ה' לנצח את הנגיף.

בהזדמנות זו אני רוצה להודות לגב' אוריאנה אלמסי מהממ"מ. עבדת קשה, הבאת לנו את כל החומרים ובזכותכם התחלתי ללמוד, להבין. כמו שאמרתי, יוליה לא נמצאת כאן, אני יכול להגיד שאני תלמיד חדש ומגיע לך תודה. ולך, ידידי בועז.
בועז סטמבלר
אני העברתי לה את החומרים.
היו"ר יעקב טסלר
תודה לך, תודה לכולם. רוח הקודש אין לי, אז ככה שאני לא יודע. אז, אנשים נפלאים, ובואו נמשיך הלאה לעבוד ביחד. כולנו מבינים אחד את השני, יש לנו מטרה משותפת, לכולם, ובואו נעשה את ההדגשים ובפעם הבאה שאנחנו נפגשים - - -
בועז סטמבלר
לא יהיה קורונה בעזרת ה'.
היו"ר יעקב טסלר
הלוואי, הלוואי. בכוונה דילגתי על כמה תשובות לשאלות ששאלתי, איך נערכים, מה עושים, תכניות, אני לא שם. אני מציין פה, אם אנחנו נראה בהמשך שהעניינים זורמים והדברים חלחלו הכול טוב, אם לא, ניפגש שוב. תודה רבה.
עינב שימרון
אני מציעה שניפגש שוב בכל מקרה.
היו"ר יעקב טסלר
ודאי. תודה, עינב. תודה.


הישיבה ננעלה בשעה 14:10.

קוד המקור של הנתונים