ישיבת ועדה של הכנסת ה-23 מתאריך 25/03/2020

המלצה לבחירת יושבי ראש לוועדות המיוחדות בנושאים הבאים: א. רווחה ועבודה. ב. מיגור הפשיעה והאלימות במגזר הערבי.

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים-ושלוש

הכנסת2

25/03/2020


מושב ראשוןפרוטוקול מס' 2
מישיבת הוועדה המסדרת
יום רביעי, כ"ט באדר התש"ף (25 במרץ 2020), שעה 10:30
סדר היום
המלצה לבחירת יושבי ראש לוועדות המיוחדות בנושאים הבאים: א. רווחה ועבודה. ב.מיגור הפשיעה והאלימות במגזר הערבי.
נכחו
חברי הוועדה: אבי ניסנקורן – היו"ר
קארין אלהרר
אסף זמיר
אחמד טיבי
מרב מיכאלי
אלכס קושניר
יזהר שי
עאידה תומא סלימאן
חברי הכנסת
מנסור עבאס
ייעוץ משפטי
ארבל אסטרחן
מנהלת הוועדה
נועה בירן - דדון
רישום פרלמנטרי
מאיר פרץ

המלצה לבחירת יושבי ראש לוועדות המיוחדות בנושאים הבאים:א.רווחה ועבודה.ב.מיגור הפשיעה והאלימות במגזר הערבי.
היו"ר אבי ניסנקורן
שלום רב. אנחנו פותחים את ישיבת הוועדה המסדרת. על סדר יום הוועדה: המלצה לבחירת יושבי ראש לוועדות המיוחדות בנושאים הבאים: רווחה ועבודה, לראשות ועדה זו אנו מציעים להצבעה את חברת הכנסת עאידה תומא סלימן. הוועדה השנייה, מיגור הפשיעה והאלימות במגזר הערבי. אנו מציעים להצבעה את חבר הכנסת מנסור עבאס. נעבור לביצוע שתי ההצבעות.
יזהר שי (כחול לבן)
אנחנו יכולים לדבר לפני כן?
קארין אלהרר (כחול לבן)
למה?
היו"ר אבי ניסנקורן
לפני ההצבעה? בבקשה. בנושא הזה או בנושא אחר? הישיבה לא ננעלת לאחר ההצבעה. מי בעד בחירת חברת הכנסת עאידה תומא סלימן ליושבת-ראש ועדת העבודה והרווחה?

הצבעה

בעד – 8
נגד – אין
נמנעים – אין
ההצעה נתקבלה
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
אני מבקש רביזיה.
עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת)
לא, אני אתנגד.
היו"ר אבי ניסנקורן
אנחנו נצביע על ההצעה למנות את חבר הכנסת מנסור עבאס ליושב-ראש הוועדה. מי בעד?
מנסור עבאס (הרשימה המשותפת)
אולי נשנה את נוסח הכותרת ל-"בחברה הערבית" במקום "במגזר הערבי"?
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
רגע לפני ההצבעה אני מבקש לשמוע את הערתו של חבר הכנסת עבאס מנסור. אני מבקש לתקן את השם.
היו"ר אבי ניסנקורן
בחברה הערבית, בסדר. תודה.
ארבל אסטרחן
אי-אפשר לשנות את השם.
היו"ר אבי ניסנקורן
אי-אפשר עכשיו, רשמנו לפנינו.
עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת)
"מגזר" זה כאילו גוזרים ממשהו. אנחנו לא אוהבים את המינוח הזה.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
לפני ההצבעה אני רוצה לדעת מה המכניקה של התיקון.
היו"ר אבי ניסנקורן
מכיוון שזה צריך לעבור למליאה, אנחנו רואים מגזר כחברה ולכן בזימון של הוועדה - - -
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
לא, אבי, אני מבקש.
היו"ר אבי ניסנקורן
צריך להביא את זה למליאה.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
אני מבקש שהיועצת המשפטית תגיד לי איך מתקנים את זה לפני ההבאה במליאה.
היו"ר אבי ניסנקורן
במליאה.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
ארבל, הסבירי לי.
ארבל אסטרחן
המליאה הצביעה על השם הנוכחי.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
אז אני מבקש לתקן את השם.
ארבל אסטרחן
אני חושבת שזה משהו מאוד שולי.
היו"ר אבי ניסנקורן
בואו נעבור שלב-שלב. קודם נבחר יושב-ראש לוועדה, אחר כך נטפל בתיקון השם. אנחנו מצביעים על ההצעה למנות את חבר הכנסת מנסור עבאס ליושב-ראש הוועדה למיגור האלימות והפשיעה במגזר הערבי. רשמנו לפנינו את הבקשה להחליף "מגזר" ב-"חברה". מי בעד?
הצבעה

בעד – 9
נגד – אין
נמנעים – אין
ההצעה נתקבלה
היו"ר אבי ניסנקורן
טוב, בואו נצביע גם על שינוי השם. ארבל אסטרחן אומרת שמכיוון שהשינוי הוא טכני אז היא מאשרת לוועדה המסדרת לעשות זאת, אנו נודיע על כך במליאה אם יהיה צורך בכך. אנחנו מצביעים על שינוי השם ל- "מיגור הפשיעה והאלימות בחברה הערבית". מי בעד?

הצבעה

בעד – 9
נגד – אין
נמנעים – אין
השינוי אושר
היו"ר אבי ניסנקורן
ברכות למנסור. אני רוצה להוסיף שני דברים: מברך את ראשי וחברי הוועדה. וועדת העבודה והרווחה תתכנס היום על מנת לאשר את ההמלצה. הוועדה למיגור הפשיעה והאלימות במגזר הערבי גם תתכנס היום על מנת לאשר את ההמלצה. נועה בירן דדון תהיה בקשר עם מנהלות הוועדה על מנת לראות שזה קורה.

אני מקווה מאוד שתתמקדו במשבר המתגלגל הנוכחי, הפשיעה והאלימות בחברה הערבית, זהו משבר מתמשך. וברווחה והעבודה יש כרגע משבר גדול שגם בו צריך לטפל. אני אשמח שתתמקדו בזה בתיאום עם ועדת הקורונה. אני חושב שהאזרחים זקוקים לטיפול בוועדות הללו.

יש היתכנות ממשית שנצטרך לכנס היום את הוועדה המסדרת בשנית. אם זה יקרה אנחנו נודיע על כך.
יזהר שי (כחול לבן)
אדוני היושב-ראש, רוצה לברך אותך על כך שהולכת את הכנסת והנהגת את המהלך הסבוך הזה למרות התנגדויות ותרגילי השהיה. הגענו למצב שהוועדה המסדרת מתכנסת ומאשרת הקמת וועדות קבועות ומיוחדות שלכל אחת יש חשיבות בלתי-ניתנת לתיאור לגבי המאבק הנוכחי במשבר הקיים. אני בטוח שהוועדות יעשו את עבודתן נאמנה. כל הכבוד לך על כך שהולכת את הכנסת לשלב הזה.

במסגרת הספינים וההסתה הגזענית שמגיעה מבלפור, הסתובבו ביומיים האחרונים אינסוף ספינים על כך שבראש הוועדה שעוסקת ברווחה ועבודה עומדת חברת כנסת ערבייה ומשום כך היא לא תטפל נכון בנפגעי פעולות הטרור. אני רוצה להעביר מפה את אמונתי שכל מי שיגיע לטיפול בוועדה, ללא קשר למגזר, רקע, ומצב – יקבל טיפול. הכאב שלהם הוא כאב אישי עצום והוא כאב לאומי גם כן. אני בטוח שכשיגיעו נושאים כאלה ואחרים לטיפולך את תטפלי בהם בלא משוא פנים. אני משוכנע בזה לחלוטין ומגנה בכל תוקף את הספינים וההערות וכל הדברים הגזעניים שהיו ברשתות בנושא הזה.

לצערי, נכון לאמש בשעה 23:00 יצאה הודעה מבית ראש הממשלה, הנאשם מבלפור, שהוא יתמוך בכל צעד שיושב-ראש הכנסת יחליט לעשות בקשר להחלטת בג"ץ. זו שערורייה ושפל שלא היה כדוגמתו. ראש ממשלת ישראל מביע תמיכה תאורטית ביושב-ראש כנסת שעלול להמרות את הוראת בג"ץ. זה אחד הדברים החמורים ביותר שנעשו במשטר הדמוקרטי בישראל אי-פעם, וגם את זה צריך לגנות בכל תוקף. תודה רבה.
היו"ר אבי ניסנקורן
קארין אלהרר, בבקשה.
קארין אלהרר (כחול לבן)
הוועדות מוקמות וזה משמח. בנוסף, צריך לחשוב על דרך שכל חברי הכנסת יוכלו להשתתף בדיונים. כרגע ההוראות הן עד עשרה אנשים בכל חדר. דמיינו מצב שחבר כנסת יגיש הצעה לסדר או בקשה לדיון. איך הדבר הזה קורה? חייבים לתת לזה מענה בתקנון מוקדם ככל האפשר. בין מרחוק, בין אם מעוד חדרים. צריך לחשוב על הדבר הזה מהר, מבקשת לקיים דיון בנושא.
היו"ר אבי ניסנקורן
בוועדת הכספים ביצעו זאת אתמול בעזרת Zoom.
קארין אלהרר (כחול לבן)
אני רק אומרת שזה לא מוגדר בתקנון.
היו"ר אבי ניסנקורן
לא צריך שינוי תקנון בשביל משהו טכני. אם אנחנו מחליטים שבשני החדרים יראו על המסך אז זו החלטה טכנית.
קארין אלהרר (כחול לבן)
אדוני, תאר לך שיש דיון שמעניין הרבה חברי כנסת, אי-אפשר לאסור עליהם להגיע לדיון.
מנסור עבאס (הרשימה המשותפת)
אולי אפשר לייתר חברי כנסת שאינם חברי ועדה.
היו"ר אבי ניסנקורן
חבר הכנסת אחמד טיבי.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
אדוני היושב-ראש, זה רגע משמח בשבילי כיושב-ראש וחבר הסיעה המשותפת. אנחנו מקימים היום שתי ועדות שבראשן יעמדו חבריי מהרשימה, ועדת העבודה והרווחה בראשות עאידה תומא סלימן שכבר עשתה עבודה מצוינת גם בראש הוועדה למעמד האישה שטיפלה בכל הנושאים האזרחיים שהיו תחת ידיה, בניגוד לספינים וההשמצות שיצאו מבלפור אתמול. אני רוצה לברך אותה מקרב לב, ואני בטוח שהיא תעשה את העבודה המתחייבת בוועדה המאוד חשובה הזאת. מברוק, עאידה.

חברי מנסור עבאס עוסק בנושא שהוא הופקד עליו מזה תקופה ארוכה. הנושא הזה נמצא בנפשו ובנפשנו. היינו אמורים להקים את הוועדה הזאת לפני מספר חודשים. לא יצא לנו, אבל טוב שהגענו אל הרגע הזה. אני חושב שזה רגע מאוד חשוב לרשימה המשותפת ולרשימה הערבית בכללותה, שמוקמת ועדה כזו ובראשה עומד נציג של הרשימה המשותפת – חברי, דוקטור מנסור עבאס. זאת תולדה של הישג חסר תקדים של הרשימה המשותפת – 15 מנדטים – והמגעים שהיו ביננו. המגעים לא היו קלים ולפעמים האוקטבות עלו ביננו אבל שמרנו על כבוד הדדי. אני רוצה להודות לך על שהגענו לרגע הזה אבל בעיקר לציבור שלנו שבגללו אנחנו נמצאים פה. לראשונה בוועדת הכספים יש לנו שלושה נציגים מתוך תשעה שמטים את הכף, זו גם תולדה של אותו ההישג. אין לי ספק שחבר הכנסת עבאס יעשה את הכול כדי להביא את הוועדה למיצוי כל יכולותיה מול כל רשויות המדינה ולמען הציבור הערבי. ההצלחה של ועדה זו היא הצלחה של הכנסת כולה כי זה נושא שאמור להדאיג את כולם.
מרב מיכאלי (העבודה-גשר)
ברשות אדוני היושב-ראש, רק להוסיף מילה על מה שאמר חבר הכנסת טיבי. הוא ציין זאת כהישג לחברה הערבית בישראל אבל לדעתי זה הישג לחברה הישראלית כולה.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
אמרתי זאת בסיפא של דבריי.
מרב מיכאלי (העבודה-גשר)
קלעתי לדעת גדול.
היו"ר אבי ניסנקורן
חבר הכנסת איתן גינזבורג.
איתן גינזבורג (כחול לבן)
תודה, אדוני היושב-ראש. אני רוצה להצטרף לברכות ליושבי-הראש שנבחרו היום, לכל ארבעת חברי הכנסת אאחל הצלחה רבה. אני חושב שזה חשוב שכל נבחרי הציבור יהיו שותפים למלאכה הפוליטית, וגם חשוב שאנחנו דנים בנושאים כל כך חשובים לאזרחים.

אני רוצה להתייחס לדברים שאמרה חברת הכנסת קארין אלהרר: אני חושב שההחלטה של מנכ"ל הכנסת – מתוקף הסמכתו על-ידי יושב-ראש הכנסת – היא בעייתית. אומנם הוא התייעץ עם מנהלי האגפים בכנסת אבל אני חושב שבסוף מי שצריך לקבוע את סדרי העבודה בכנסת, בייחוד בתחומים הפרלמנטריים, אלו חברי הכנסת והם בלבד. אמרתי זאת בישיבה הקודמת ואני חוזר על זה. עלינו להקים בוועדה זו או בצוות משנה או צוות חיצוני כל מנת להביא המלצות לאישור פעילות הפרלמנט בתקופה כזו של מגבלות בריאותיות. אני חושב שהגזירה על הכנסת עד עשרה אנשים לחדר כשאנחנו מוגדרים כמקום עבודה חיוני, כשבסופרים ובפארמים נכנסים יותר מעשרה אנשים לחדר – רבותיי, מי שרוצה לעבוד בפרלמנט צריך לדעת שיש פה סיכונים. אני לא אומר שנצטופף כמו סרדינים, אלא שחייבים לעבוד ואי-אפשר להגביל אותנו כמו בכל בית או בכל מקום עבודה רגיל. לכן, יש לקבוע הסדרים כמו שקבעו בפרלמנטים אחרים בעולם, וכמו שאנחנו יכולים לחשוב בעצמנו. חברי הכנסת צריכים לקבוע זאת ולא מנכ"ל ההכנסת.

מעבר לכך, ביחס לסוגיה החוקתית שבפנינו, אדוני היושב-ראש, שבה כנראה יושב-ראש הכנסת המכהן עתיד להתפטר ממש בשעות הקרובות, יש פתרונות לכך וגם בתקנון הכנסת. הדברים הם מאוד ברורים - - -
היו"ר אבי ניסנקורן
שנייה אחת. ההתפטרות נכנסת לתוקף תוך 48 שעות. לכן, לעניין הדיון של היום, אין משמעות להתפטרות.
איתן גינזבורג (כחול לבן)
אבל מישהו צריך לנהל את הישיבה.
היו"ר אבי ניסנקורן
אז אני אומר שכרגע לא קיבלנו הודעה שיולי לא מנהל את הישיבה.
איתן גינזבורג (כחול לבן)
אני רוצה לתת פתרון לדבר הזה.
היו"ר אבי ניסנקורן
אני אומר - - -
איתן גינזבורג (כחול לבן)
אני רק אומר שהתקנון קובע שליושב-ראש צריכים להיות סגנים ומי שממליץ על הסגנים זו הוועדה הזאת. מי שמאשר אותם זו המליאה. אם נאשר סגנים אז החוק קובע שאם היושב-ראש מתפטר הסגן ממלא את מקומו באופן אוטומטי. בכל מקרה כדאי למנות סגנים.
היו"ר אבי ניסנקורן
זה לא על סדר היום כרגע.
איתן גינזבורג (כחול לבן)
זה בסמכותך.
היו"ר אבי ניסנקורן
בסמכותי מה שבסדר היום של הישיבה.
איתן גינזבורג (כחול לבן)
לא, זה בסמכותך - - -
היו"ר אבי ניסנקורן
טוב, אני לא רוצה להתווכח, תן לי לנהל את הישיבה. כרגע המצב הוא שגם אם יולי מתפטר הוא צריך לנהל את הישיבה. אם יולי לא יקיים את הישיבה, הוועדה המסדרת תתכנס בשנית ותייצר פתרונות בכיוון ההצעות שלך. חבר הכנסת אלכס קושניר, בבקשה.
אלכסנדר קושניר (ישראל ביתנו)
זה לא סוד שהמדינה במצב חירום ושהממשלה קובעת תקנות חירום ללא שום פיקוח. אני שמח מאוד שמח שמוקמות ועדות שיכולות לפקח על פעילות הממשלה. עוד פעם, אינני רופא אבל אותי הדהים לראות שאוסרים על אנשים פעילות ספורט יחידנית. אם אדם רץ לבד, את מי הוא יכול להדביק? השאלה היא אם אנחנו יכולים לייצר מנגנון פיקוח על הדברים האלו שאינם תורה מסיני ובהחלט ניתן להתווכח איתם. אני מקבל תגובות מאנשים, כולל רופאים, שנדהמים מחלק מהתקנות. אני חושב שיש לראות איך אנחנו מתייחסים לדבר הזה.

בנוסף, מעציב אותי לראות כאן רק חצי כנסת. אני לא רואה פה חברי כנסת מהליכוד, מהמפלגות החרדיות, ממפלגת ימינה. בסופו של דבר הכנסת אמור לפעול לטובת האזרחים ואני לא רואה שום סיבה שאנחנו לא נשב פה גם אם אנחנו חלוקים בדעות. אפילו בחדר הזה יש אנשים שחלוקים בדעותיהם אבל זה לא אומר שאנחנו לא יכולים לשבת ולעבוד לטובת האזרחים. לכן, אני רוצה לקרוא לכל חברי הכנסת, ללא קשר לשיום המפלגתי, לקחת חלק בוועדות שהוקמו אתמול והיום על מנת שנוכל לעבוד לטובת האזרחים. אחרת, לשם מה אנחנו פה?
היו"ר אבי ניסנקורן
חברת הכנסת סלימאן.
עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת)
אני מודה לחברים והחברים וחייבת להודות שאני מתרגשת. רוצה להודות לך, חבר הכנסת ניסנקורן. אני חושבת שרבים עסקו בחודשים האחרונים בלהסית, מראש הממשלה הזמני – אני מקווה שזמני מאוד – הסית והסית נגד האוכלוסייה הערבית ונציגיה. אתה, אדוני היושב-ראש, ברוגע שלך עשית מעשה שהיום ירשם שהוא הקונטרה. איתות מאוד חשוב שעונה על כל ההסתה הזו. אני מודעת לנטל האחריות שמוטל עלי בימים אלה. אני רואה את הבחירה הזו כאחריות ולא שום דבר אחר, יודעת שהיא זמנית אבל מתכוונת לנצל כל רגע כדי לשרת את כל האזרחים המוחלשים והמוחלשות מתוך העקרונות שאני מאמינה בהם. כולם יודעים שאני קומוניסטית וגם פמיניסטית אז זה מה שינחה אותי. תודה רבה.
מנסור עבאס (הרשימה המשותפת)
אני רוצה להודות לחברי הוועדה המסדרת ולעומד בראשה, שהוא יחד עם עופר שלח ניהל איתנו את המשא ומתן. אני חושב שבוועדה זו אנחנו מתעסקים בחיי אדם. אומנם זה מוגבל לחברה הערבית אבל אני מתחייב, גם כחבר כנסת, וגם כיושב-ראש הוועדה לשרת את כל החברה. זה הישג לרשימה המשותפת אך גם לחברה הישראלית. זה גם הישג לגוש שמתגבש בראשות בני כחול לבן. אני מתחייב לפעול לא רק למיגור האלימות אלא לקדם את ערך הסובלנות בחברה הערבית והכללית, תודה לכם, מאחל הצלחה לכולם.
היו"ר אבי ניסנקורן
תודה לכולם. הישיבה נעולה.


הישיבה ננעלה בשעה 11:00.

קוד המקור של הנתונים