ישיבת ועדה של הכנסת ה-21 מתאריך 27/05/2019

חוק התפזרות הכנסת העשרים ואחת, התשע"ט-2019, פניית יושב-ראש הכנסת בדבר קביעת ישיבה מיוחדת ביום שני, כ"ט באייר התשע"ט – 3 ביוני 2019, לבחירת מבקר המדינה ושינוי שעת ישיבת הכנסת הרגילה באותו יום.

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים-ואחת

הכנסת5

27/05/2019


מושב ראשון

פרוטוקול מס' 9
מישיבת הוועדה המסדרת
יום שני, כ"ב באייר התשע"ט (27 במאי 2019), שעה 19:05
סדר היום
פניית יושב-ראש הכנסת בדבר קביעת ישיבה מיוחדת ביום שני, כ"ט באייר התשע"ט – 3 ביוני 2019, לבחירת מבקר המדינה ושינוי שעת ישיבת הכנסת הרגילה באותו יום.
הצעת חוק התפזרות הכנסת העשרים ואחת, התשע"ט-2019
נכחו
חברי הוועדה: מכלוף מיקי זוהר – היו"ר
ישראל אייכלר
יואב בן צור
ניר ברקת
מיקי חיימוביץ'
מאיר כהן
אופיר כץ
אוסנת מארק
יוליה מלינובסקי
מיכאל מלכיאלי
אבי ניסנקורן
עידית סילמן
מנסור עבאס
רועי פולקמן
יצחק פינדרוס
אראיאל קלנר
פנינה תמנו שאטה
חברי הכנסת
אלי אבידר
יעל גרמן
מיכאל מרדכי ביטון
מוזמנים
מזכירת הכנסת ירדנה מלר-הורוביץ
ייעוץ משפטי
איל ינון, היועץ המשפטי לכנסת
דן מרזוק
מנהלת הוועדה
אתי בן יוסף
רישום פרלמנטרי
הדס צנוירט

הצעת חוק התפזרות הכנסת העשרים ואחת, התשע"ט-2019, פ/553/21, הצעת ח"כ מכלוף מיקי זוהר
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אני מתכבד לפתוח את הדיון להקמת ועדה לדיון בחוק התפזרות הכנסת. בהתאם לתקנון הכנסת, הוועדה המסדרת לא יכולה לדון בחוק הזה, ולכן אנחנו צריכים להקים ועדה מיוחדת לעניין הזה. אם וכאשר יימצא לזה רוב היום בוועדה המסדרת, להקמת הוועדה, העניין יחזור למליאה, ושם נצטרך להצביע על הקמת הוועדה. אם המליאה תאשר את הקמת הוועדה, הווה אומר שהוועדה הזאת תוכל להתחיל לדון בחוק – מה שיקרה היום בערב, להערכתי, ואז החוק הזה יובא לדיון.

בחוק הזה, לפני הקריאה הראשונה, אין בכוונתי לדון על מועד הבחירות אלא רק על עיקרון החוק.
איל ינון
אבל מיקי, פה יש עמדה שלנו – חבל שלא דיברת אתי מראש. הליבה של החוק הזה, זה התאריך. לכן אי-אפשר להצביע בקריאה הראשונה. כך גם לא נעשה אף פעם – בלי תאריך. אתם יכולים לרשום תאריך שהוא לא התאריך שבסוף תחליטו עליו בקריאה השנייה והשלישית. אפשר יהיה לשנות אותו בקריאה השנייה והשלישית, אבל יהיה חייבים שיהיה כתוב תאריך בקריאה הראשונה.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
ההערה נרשמה, אז אנחנו ננסה להתכנס לתאריך עוד היום. כפי שאתם יודעים, בשעה 20:00 יש הצהרה של ראש הממשלה, וההצהרה מן הסתם תודיע לנו אם אנחנו צריכים להתכנס לקבוע תאריך, או שמא להפסיק את החקיקה.
פנינה תמנו (כחול לבן)
אתה בלחץ מההצהרה?
מיכאל מרדכי ביטון (כחול לבן)
מי יודע מה הוא יצהיר? אנחנו מופע חימום?
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
לגבי ההצהרה, אני יכול להגיד, שהתוצאות שלה הן לא ידועות בהרבה מאוד דברים חוץ ממקרה אחד: שגנץ בטוח לא יצליח להרכיב את הממשלה.
פנינה תמנו (כחול לבן)
איך אתה קובע בדיוק?
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
ההצהרה יכולה לשנות הרבה דברים, חץ מאת העובדה שגנץ לא יצליח להרכיב את הממשלה. זאת העובדה היחידה שההצהרה הזאת לא תשנה.
מיכאל מרדכי ביטון (כחול לבן)
זה כמו ה-26 שרים.
קריאה
- - -
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
עכשיו לא, אבל בעוד שלושה חודשים – מקווה שכן.
מיכאל מרדכי ביטון (כחול לבן)
אבל זה לא יהיה נתניהו.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
נחיה ונראה.
יעל גרמן (כחול לבן)
אדוני היושב-ראש, בוא תעלה להצבעה את ההצעה שלך.

מי בעד החברים הבאים לוועדה המיוחדת, לדיון בחוק התפזרות הכנסת, ואלו הם: מטעם חברות האופוזיציה – כחול-לבן: אסף זמיר, פנינה תמנו-שאטה, צביקה האוזר. מפלגת מרצ: תמר זנדברג. תע"ל: אחמד טיבי. רע"ם-בל"ד: עבאס מנסור. סך הכול: 6 חברים. מטעם הליכוד שלושה חברים, מטעם הקואליציה 8 חברים. אז כולנו: רועי פולקמן, יהדות התורה: אורי מקלב, ש"ס: יואב בן צור, איחוד מפלגות הימין: אופיר סופר, ישראל ביתנו: עודד פורר – תיקון: אלי אבידר.
אלי אבידר (ישראל ביתנו)
אם זה בסדר.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
בשמחה. אתך יותר קל לי.
מהליכוד שלושה חברים
שלמה קרעי, ניר ברקת ואנוכי מיקי זוהר, יושב-ראש הוועדה.
שם הוועדה
הוועדה לדיון בחוק התפזרות הכנסת, סמכויות הוועדה: פיזורה של הכנסת. הוועדה תכין את הצעת החוק לפיזור הכנסת ה-21 בקריאה הראשונה, השנייה והשלישית.
דן מרזוק
והוועדה מחליטה באותה הזדמנות, להעביר את הצעת החוק לדיון בוועדה המיוחדת.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
מה שאמר היועץ המשפטי.

מי בעד – ירים את ידו. מי נמנע? מי נגד?

הצבעה

בעד ההחלטה – פה אחד
ההחלטה נתקבלה.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
ההחלטה התקבלה פה אחד.פניית יושב-ראש הכנסת בדבר קביעת ישיבה מיוחדת ביום שני, כ"ט באייר התשע"ט – 3 ביוני 2019, לבחירת מבקר המדינה ושינוי שעת ישיבת הכנסת הרגילה באותו יום.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
נושאים על סדר-היום, לבקשת מזכירות הכנסת. הנושא: פניית יושב-ראש הכנסת בדבר קביעת ישיבה מיוחדת ביום שני, כ"ט באייר התשע"ט – 3 ביוני 2019, לבחירת מבקר המדינה ושינוי שעת ישיבת הכנסת הרגילה באותו יום. גברתי, בבקשה.
מזכירת הכנסת ירדנה מלר-הורוביץ
ערב טוב. בהתאם לחוק מבקר המדינה, התשי"ח-1958, מבקר המדינה נבחר בישיבת כנסת מיוחדת שעוסקת בעניין זה בלבד. בגלל הבחירות אפשר היה לבחור בין 90 יום לבין 30 יום לפני פקיעת כהונתו של מבקר המדינה היוצא יוסף שפירא. המועד האחרון הוא 3 ביוני, כלומר יום שני הקרוב.

כפי שהודיע יושב-ראש הכנסת מראש במכתב אליכם, חברי הכנסת, בחירת מבקר המדינה תתקיים ביום שני, כ"ט באייר התשע"ט, 3 ביוני 2019.

אנחנו מבקשים, בהתאם לסעיף 19א1 לתקנון הכנסת, מבקש יושב-ראש הכנסת לקבוע ביום זה ישיבת כנסת נוספת מיוחדת, שתתחיל בשעה 14:00, וכי ישיבת הכנסת הרגילה תיפתח בשעה 17:00. כלומר מבקש ישיבה מיוחדת, ומשנה את שעת הפתיחה של הישיבה הרגילה, שבה יציינו גם את יום ירושלים ויום הנספים - יהודי אתיופיה בדרך לציון.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
היועץ המשפטי, יש שאלה פה מחברי הכנסת.
מיכאל מרדכי ביטון (כחול לבן)
ההערה האחרונה שלה היתה הכי חשובה – הכנסת זה לא רק שרים וכנסת שקמה ונופלת. היא דיברה על נושא חברתי חשוב. אני מבקש שיישמע בדממה, כמו שכל השאר נשמע.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אדוני היועץ המשפטי, יש כאן שאלה של חברי הכנסת, מה קורה אם מתפזרת הכנסת? מה אומר אדוני?
מזכירת הכנסת ירדנה מלר-הורוביץ
אני אשלים. בישיבה הרגילה, שאת השעה שאנחנו מבקשים לדחות – באישורכם, כמובן - היא תהיה ב-17:00, אנחנו נציין את יום ירושלים. יום ירושלים השנה יהיה בכ"ט באייר – זה נופל על יום ראשון, אז הכנסת מציינת את זה סמוך לתאריך, ואז זה יהיה ביום שני, ונציין בדיון מיוחד את הנספים בדרך, בני יהודי אתיופיה שעלו לציון. אלה שני ימים מאוד חשובים שאנחנו מבקשים לציין אותם. תודה.
איל ינון
לגבי הנושא של בחירת מבקר המדינה, אם תתקבל הצעת החוק להתפזרות הכנסת עד יום שני הבא, תצא חוות דעת מסודרת שלי ליושב-ראש הכנסת. נשקול את כל השיקולים - זה באמת מצב חסר תקדים – וניתן עמדה מסודרת ליושב-ראש הכנסת, ואתם כמובן תקבלו עותקים ממנה.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
מי בעד הבקשה שהוצגה? מי נגד? מי נמנע?

הצבעה

בעד הבקשה – פה אחד
הבקשה נתקבלה.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
תודה רבה, הישיבה נעולה.


הישיבה ננעלה בשעה 19:35.

קוד המקור של הנתונים