פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים-ואחת

הכנסת21
הוועדה המסדרת
20/05/2019


מושב ראשוןפרוטוקול מס' 2
מישיבת הוועדה המסדרת
יום שני, ט"ו באייר התשע"ט (20 במאי 2019), שעה 11:00
סדר היום
בקשת הממשלה להקדמת הדיון בהצעת חוק יסוד: הממשלה (תיקון מס' 8) (ביטול המגבלה על מספרם המרבי של השרים וסגני השרים) (מ/1288), לפני הקריאה הראשונה.
נכחו
חברי הוועדה: מכלוף מיקי זוהר – היו"ר
ישראל אייכלר
יואב בן צור
ניר ברקת
צבי האוזר
תמר זנדברג
מיקי חיימוביץ'
אחמד טיבי
חילי טרופר
מאיר כהן
אופיר כץ
אוסנת הילה מארק
יוליה מלינובסקי
מיכאל מלכיאלי
אבי ניסנקורן
עידית סילמן
מנסור עבאס
רועי פולקמן
יצחק פינדרוס
אריאל קלנר
עפר שלח
איציק שמולי
פנינה תמנו
חברי הכנסת
קארין אלהרר
יעקב אשר
מירב כהן
פטין מולא
אוסאמה סעדי
קטי שטרית
ייעוץ משפטי
דן מרזוק
מנהלת הוועדה
אתי בן יוסף
רישום פרלמנטרי
יפעת קדםבקשת הממשלה להקדמת הדיון בהצעת חוק יסוד: הממשלה (תיקון מס' 8) (ביטול המגבלה על מספרם המרבי של השרים וסגני השרים) (מ/1288), לפני הקריאה הראשונה.
+
<< נושא >
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
שלום לכולם, אני מתכבד לפתוח את הוועדה המסדרת. היום יום שני, ט"ו באייר התשע"ט, 20 במאי 2019, הנושא על סדר היום: בקשת הממשלה להקדמת הדיון - הכוונה היא בקשה לפטור מחובת הנחה - בהצעת חוק יסוד: הממשלה (תיקון מס' 8) (ביטול המגבלה על מספרם המרבי של השרים וסגני שרים), לפני קריאה ראשונה.

מאחר וזו אחת מהישיבות המשמעותיות בכנסת הקרובה, שאני מקווה שגם תחזיק הרבה שנים אחרי שנרכיב את המשלה, בתקווה שבאמת הממשלה הזאת תורכב.. אני מאוד מקווה שהכנסת ועבודת הכנסת, גם במסגרת הוועדות וגם במסגרת הישיבות במליאה, תהיה כנסת איכותית, כנסת עניינית, כך שבסופו של יום כל אחד יאמר את העמדות שלו בצורה הכי נחרצת והכי חדה שהוא רק יכול, תוך כדי כבוד הדדי בין אחד לחברו, בין אחת לחברתה. אני באופן אישי רוצה לומר שאני הפקתי הרבה לקחים והסקתי הרבה מסקנות מהכנסת הקודמת, הסתכלתי על איפה הטעויות שאני בעצמי אפילו עשיתי כנבחר ציבור, איפה אני יכול לתקן, וזו לא בושה לטעות. אני חושב שהשיח בתוך הכנסת, רמת השיח, הכבוד ההדדי בין החברים, גם אם חלוקים על העמדות - זה בסדר שנחלוק על העמדות, זו טבעה של דמוקרטיה - זה דבר שהוא קריטי לשמה הטוב של הכנסת, למעמדה ומעמדנו כנבחרי הציבור פה בכנסת. כולי תקווה שכך הדברים יהיו. קודם כל, בואו נציג את החוק. נציג הממשלה, גיל, הצג בפנינו את החקיקה.
גיל ברינגר
בוקר טוב. הממשלה מבקשת פטור מחובת הנחה על הצעת החוק שמתקנת את חוק יסוד: הממשלה (תיקון מס' 8). בשל הדחיפות בהקמת הממשלה, ההצעה מחזירה אותנו למצב שהיה בשנת 2014. התזכיר הופץ בקיצור זמן משמעותי בשל העובדה שהכנסת הייתה בחמישה חודשים של השבתה דה פקטו. למרות קשיים כאלה ואחרים שהצביעו עליהם בייעוץ המשפטי לממשלה, אין מניעה משפטית בקידום ההצעה.
תמר זנדברג (מרצ)
למה צריך את זה?
גיל ברינגר
זה סוג של "גיטו וידו באין כאחד". הממשלה לא תוכל לקום מבלי שירחיבו את השורות, לכן המעשה הזה נדרש כרגע.
תמר זנדברג (מרצ)
איזו ממשלה?
גיל ברינגר
הממשלה ה-35.
תמר זנדברג (מרצ)
אבל אתה נציג הממשלה ה-34. הוא לא מייצג את הממשלה הזאת בכלל. השרה שאתה מדבר בשמה, בוודאות לא תהיה חברה בממשלה. מדובר כאן בנציג של שרה של מפלגה שלא עברה את אחוז החסימה ובוודאות לא תהיה חלק מהקואליציה.
יצחק זאב פינדרוס (יהדות התורה)
למה בוודאות?
תמר זנדברג (מרצ)
זה בוודאות.
יצחק זאב פינדרוס (יהדות התורה)
ירחיבו את הממשלה כך שהיא תוכל להיות שרה.
תמר זנדברג (מרצ)
לא אמרתי שהיא לא תוכל להיות שרה. תוצאות הבחירות לכנסת ה-21 פורסמו. המפלגה ששרת המשפטים עומדת בראש לא עברה את אחוז החסימה, זאת עובדה. נשאלת השאלה: איזו ממשלה מייצג כאן הדובר - את הממשלה החדשה, את הממשלה הקודמת, את ממשלת המעבר.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אני רוצה להזכירכם, גיל ברינגר הוא לא פוליטיקאי, הוא לא נבחר ציבור, הוא הגיע לעשות את עבודתו. הוא העלה את התכלית של החוק, והתכלית אומרת כדלקמן: אנחנו סבורים שכדי שנוכל להרכיב את הממשלה - -
תמר זנדברג (מרצ)
איזו ממשלה סבורה את זה?
אוסנת הילה מארק (הליכוד)
הממשלה של בנימין נתניהו.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
לא נוכל להקים את הממשלה ללא הרחבתה, זו הערכה כרגע של הקברניטים שרוצים להרכיב את הקואליציה. הם סבורים שללא הרחבת הממשלה לא תימצא האפשרות להקים את הממשלה. זו התכלית של החוק.
תמר זנדברג (מרצ)
זו הצעה שמשרתת את הממשלה שעדיין לא קמה.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
חבר הכנסת אבי ניסנקורן, ראש סיעת "כחול-לבן", בבקשה.
אבי ניסנקורן (כחול לבן)
אנחנו מתנגדים להצעה. זה תנאי פוליטי ראשון לממשלה שמקדשת שחיתות. אנחנו בטח לא ניתן יד לשחיתות. זה החלק הראשון של מתן שחיתות.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
יש לכם אג'נדה חוץ מהמילה "שחיתות"?
אבי ניסנקורן (כחול לבן)
לצערי זו האג'נדה שלך.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
בוא נספר על אג'נדה – תרומה לציבור, נושאים מסוימים.
עפר שלח (כחול לבן)
גם אתה לא אמרת תרומה לציבור, רק אמרת שהממשלה לא תוכל לקום.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אתה מטיח האשמות קשות בממשלה. אתה לא אומר מה אתה תורם לציבור, בשביל מה נבחרת לכנסת. מה היא תרומתכם לציבור?
אבי ניסנקורן (כחול לבן)
זה צעד ראשון בקניית שחיתות. אני חושב שההתנהלות האחרונה באה ומראה שכל ההתמקדות היא לראות איך מצילים את ראש הממשלה מהגשת כתב אישום ומניהול משפט נגדו. זה צעד ראשון, לכן אנחנו מתנגדים.

דבר שני, אני לא מבין למה לא הלכו על הוראת שעה אלא על הוראת קבע. למה לעשות משהו שמנציח קדימה חוסר יציבות שלטונית ובזבוז של מאות מיליוני שקלים בין קדנציות במקום לעשות הוראת שעה?
מנסור עבאס (רע"ם-בל"ד)
הקואליציה שצפויה להיות הפעם – 65 חברי כנסת. בקדנציה שעברה היא אולי הייתה 67 חברי כנסת. הממשלה, הקואליציה הקודמת הסתדרה עם פחות שרים. היא אפילו לא ניצלה את כל מכסת סגני השרים. אין שום סיבה שגם הפעם ראש הממשלה, הקואליציה לא תצליח להרכיב ממשלה באותם מספרי שרים וסגני שרים, למרות שלפי מספר חברי הקואליציה זה צפוי להיות פחות בשניים.
מאיר כהן (כחול לבן)
אדוני היושב-ראש, חברות וחברי כנסת נכבדים, תראו, הסיפור הזה, כמו שחברי ניסנקורן אמר, זה תחילתה של מערכת מאוד מאוד מושחתת. כולנו יודעים שאפשר לנהל ממשלה עם 20 ו-21 שרים, גם עם 18 שרים, והיו דברים. לצערי הגדול, במסע המוטרף הזה של ראש הממשלה להציל את עורו הוא מוכן למכור הכל הכל הכל בשביל הישרדותו. אני רק רוצה להזכיר לכם שהדבר הזה יעלה 500 מיליון שקלים. 500 מיליון שקל זה מה שזה עולה.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אתה מבין שזה נתון מופרך מה שאמרת עכשיו.
מאיר כהן (כחול לבן)
זה לא מופרך.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
נתון מופרך לחלוטין.
מאיר כהן (כחול לבן)
מיקי, זה לא מופרך. לשכה עולה כ-40 מיליון שקלים. תעשו מכפלות. זה ממש לא מופרך.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
מי קבע שיש 32 שרים?
מאיר כהן (כחול לבן)
רק הבוקר כולנו קיבלנו מכתב מהחולים בטרשת. עוד 80 מיליון שקלים היו משנים את חייהם מקצה לקצה. החולות בסרטן השד, כל מי שמקבלות טיפול ביולוגי - עוד 180 מיליון שקלים משנים את חייהן מקצה לקצה. בשביל לשלם אתנן בשביל הישרדותו של ראש הממשלה שמים חצי מיליארד שקלים מיותרים. ראו, אנחנו במשחק הפוליטי, אנחנו בעולם הפוליטי. יש רגעים שכנראה אתם לא מכירים אותם, רגעים שעושים חשבון נפש. תעשו חשבון נפש לא רק על זה, על עוד כמה התפתחויות שתהיינה, כי הן יהיו רשומות על השם שלכם. כל פעם כשייכנס לכאן חולה טרשת או תיכנס חולת סרטן השד אנחנו נשלח אותם אליכם, כי אתם אלה שגזלתם את הכסף שלהם.
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
חצי מיליארד שקל זה העלות של הרחבת הממשלה. כל פעם כשמבקשים תקציב לנושא חשוב, אומרים: אין תקציב. למשל, העלאת מספר פקחים בתאונות עבודה - אין תקציב. יש רק 13 פקחים. אמרו שיהיו 60 בהסכם בין ההסתדרות לממשלה, אבל עדיין אין, ההסכם מקרטע. טיפול בפשיעה בחברה הערבית - מידי פעם אתה שומע את האמירה: "אין תקציב". יש תקציב ליותר כסאות מעור צבי לממשלה. כנראה שיהיה עוד חצי סהר, עוד סהר, עוד חצי עיגול בתוך אולם המליאה. זה מכער את המליאה, זה מאוד לא יפה. גיל, האם ידועים לך השמות של חברי הכנסת שמועמדים להיות שרים? מי השרים שהם התוספת למספר - -?
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
דבר עם ראש הממשלה, הוא יעדכן אותך.
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
ראש הממשלה לא יודע. יכול להיות שגיל, שהציג את החוק כי הוא עומד מאחורי הצעת החוק, יודע את השמות של השרים שיעלו לציבור חצי מיליארד שקלים. תגיד לנו אם סמוטריץ' במשפטים או באוצר, אם מירי רגב בביטחון הפנים - זה חשוב לדיון, חשוב להצבעה. אני חושב שהדרישה הזאת של חצי מיליארד שקל היא חוסר בושה, אתם פשוט לא מתביישים.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
המספר הזה הוא מספר מופרך.
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
יש לך מספר מדויק?
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אף אחד לא קבע תוספת של 10 שרים.
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
החוק מדבר על ללא הגבלה.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
גם המספר של 40 מיליון שקל למשרד הוא מספר מופרך.
איציק שמולי (העבודה)
מחר יצאו מאות קשישים להפגנה כדי למחות כנגד הכוונה של הממשלה לפגוע להם בפנסיה.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
לא נעשה את זה, לא נפגע להם בפנסיה.
איציק שמולי (העבודה)
זה הולך להיכנס לתוקף בשבוע הבא.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אנחנו נטפל בזה, אנחנו נמנע את זה. לא נפגע בקשישים, זה לא יקרה בממשלה שלנו.
איציק שמולי (העבודה)
אל"ף, זה כבר קרה.
אבי ניסנקורן (כחול לבן)
זאת מציאות מדומה.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אנחנו פועלים בקדנציה הזאת להעלות את קצבאות הקשישים. הן גם יעלו בקדנציה הזאת.
איציק שמולי (העבודה)
אשרי המאמין.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
לא אשרי המאמין. אל תשכח רק לפרגן.
איציק שמולי (העבודה)
מי שהפיל את החוק להעלאת קצבאות הקשישים היה הליכוד.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אנחנו נעלה את הקצבאות.
איציק שמולי (העבודה)
בוא לא נדבר על מציאות מדומה, נדבר על האמת. מחר יצאו מאות גמלאים להפגנה כדי למחות כנגד הפגיעה בפנסיות שלהם. האם נשמע לך סביר שבאותו שבוע שבו מודיעה הממשלה, ממשלת הליכוד החברתית, על העלאת תעריפי המים ועל הפגיעה בפנסיות של הקשישים - לא בעלמא, אלא מחר, בשבוע הבא זה נכנס לתוקף - הממשלה תנפח את עצמה לדעת? זה נראה לך מעשה מוסרי?
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אין לך את המספרים.
איציק שמולי (העבודה)
מה זה חשוב, זה עוד יותר גרוע. אם הייתה הממשלה באה ואומרת לנציג הממשלה: תשמע, אתה רוצה להעלות מ-19 שרים ל-24 כי יש איזה צורך להזיז כמה אנשים, אז בסדר.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
זה לא יהיה רחוק מהמספר שציינת. זה יהיה מאוד קרוב ל-24.
איציק שמולי (העבודה)
מה שאתם מבקשים כאן זה אפילו יותר גרוע. מה שאתם רוצים כאן זה צ'ק פתוח - אתם לא מגבילים במספר את השינוי החוקי שאתם רוצים לעשות. אני מזכיר לך, אדוני היושב-ראש, שעד לפני שבועיים-שלושה אתה, אני ועוד כמה חברים מכובדים היינו בישיבה אצל יושב ראש הכנסת, דיברנו על דבר שהייתה עליו הסכמה רחבה סביב השולחן, על חולשתה של הכנסת מול הממשלה. מה אתה חושב שיקרה אם עכשיו תמנה עוד שרים כמעט ללא הגבלה? עוד פעם תקבל את המחזה המביש הזה שאתה סיפרת עליו – איך חבר כנסת בקואליציה מנסה לתמרן בין שבע לשמונה ועדות בכנסת ולא מצליח לעשות את עבודתו נאמנה למרות שהוא רוצה לעשות את זה. זה דבר שהוא פשוט רקוב ומחליש את הכנסת עוד ועוד ועוד.

אי אפשר להתעלם גם מההיבט שבסוף יש פה תיאטרון בובות. זה לא מקרי שנציג הממשלה לא הצליח להסביר מה התכלית האמיתית של החוק. בסופו של דבר יש פה עסקה שמתגבשת, והעסקה אומרת דבר מאוד מאוד פשוט: להרחיק את ראש הממשלה מאימת הדין, אולי גם מהמאסר, ובתמורה לזה לקרב אחרים קרוב מאוד לצלחת. זה דבר חמור מאוד, שאני חושב שגם היועץ המשפטי לממשלה צריך לבדוק אותו.
עפר שלח (כחול לבן)
אני רוצה להתייחס לתכלית שאמר פה נציג משרד המשפטים. אני רוצה להזכיר שבנימין נתניהו פעמיים בחייו הפוליטיים הצביע בעד הקטנת הממשלה. זה היה כשהוא הצביע על פי אמונתו - פעם אחת בחוק הבחירה הישירה, פעם אחת ב-2014 כשאנחנו, "יש עתיד", הובלנו את הקטנת הממשלה, וזה נעשה בתהליך שכיבד את הכנסת, בתהליך ראוי שבו היה דיון בכנסת, שבו לא באו וכינסו ועדה מסדרת ואחר כך ועדה מיוחדת בשביל לעשות משהו מעכשיו לעכשיו. עכשיו אומר נציג משרד המשפטים - בטח אין לי טענה אליו, הוא פקיד שאומר את מה שאמרו לו – שהתכלית היא הרכבת הממשלה. מה זאת אומרת "הרכבת הממשלה"? בנימין נתניהו בא ואומר לנו: זה לא עכשיו אמונתי, זה הכורח שלי מול שותפיי הקואליציוניים כי אחרת אין לי ממשלה. בטח שזה הכורח שלך מול שותפייך הקואליציוניים כשהדבר היחיד שאתה שם על השולחן זה את הצורך שלך בחסינות.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
מתי זה קרה? אתה יכול לתת את נקודת הציון למתי אנחנו דיברנו על חוק החסינות מול השותפות שלנו?
אוסנת הילה מארק (הליכוד)
מדברים על חוק החסינות, אבל מהפה של ראש הממשלה עוד לא יצאה המילה "חסינות". הוא מגרונו עוד לא דיבר על זה.
עפר שלח (כחול לבן)
מגרונו הוא עוד לא דיבר על זה?
אוסנת הילה מארק (הליכוד)
הוא לא דיבר על זה. זו רק קונספירציה.
עפר שלח (כחול לבן)
זה כמו הקונספירציה שלא היה כלום כי אין כלום.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
חבר הכנסת שלח, אתה מציג עובדה שאתה מקבע אותה במסמרות כאילו היא אמת, בזמן שהיא שקר מוחלט. אף אחת מהשותפות הקואליציוניות שלנו לא העלתה שיג ושיח בעניין חוק החסינות.
עפר שלח (כחול לבן)
היא אמת לאמיתה.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
זה חוק שלי ושל בצלאל סמוטריץ' שאנחנו שואפים לקדם, ואנחנו גם נקדם אותו.
עפר שלח (כחול לבן)
על אפו וחמתו של ראש הממשלה.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אני חושב ומקווה שגם הוא יתמוך בחוק הזה. זה חוק בשביל כל חברי הכנסת, לא רק בשבילו.
פנינה תמנו (כחול לבן)
מיקי, אתה ממשיך באותה מגמה של הכנסת הקודמת, עם חוקים פרסונליים.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
מה פרסונלי בזה? החוק משפיע על 120 חברי כנסת, מה פרסונלי בזה?
פנינה תמנו (כחול לבן)
הציבור מטומטם?
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
איך זה פרסונלי?
עפר שלח (כחול לבן)
לא דיברתי בהכרח על חוק החסינות, דיברתי על החסינות, דיברתי על עיר המקלט שראש הממשלה הזה רוצה לבנות לעצמו במחיר כבד. שותפיו הקואליציוניים באים אליו ואומרים: אם זה מה שאתה רוצה, אנחנו רוצים את זה, כאשר מה שהם רוצים מתחבר לדבר האבסורדי שאנחנו רואים עכשיו. זה דבר אבסורדי שרוצים להעביר אותו בתהליך אבסורדי - אנחנו מדברים על תיקון לחוק יסוד. הרי הסיבה שאתם באים לפה עכשיו - מה לעשות, יש בינינו גם אנשים שהיו בכנסת הקודמת – היא שבכנסת הקודמת הדבר הזה תוקן בהוראת שעה רק לכנסת ה-20. אחרי שבית המשפט העליון הביע את דעתו על תיקון חוק יסוד בהוראת שעה על ידי ועדה זמנית, אתם רוצים לעשות את זה עכשיו חוק של קבע. התהליך מגיע לאבסורדים שבהם אנחנו, עוד לפני שהממשלה קמה, עוד לפני שהכנסת התייצבה, נעשה תיקון לחוק יסוד, הכל בשביל שראש הממשלה יוכל לבנות את המגדלור. תראו, הגירעון הממשלתי הולך ומתקרב לארבעה אחוז.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
מי עדכן אותך? מי אמר לך את המספרים האלה?
עפר שלח (כחול לבן)
אלה הנתונים. 3.8 זה נתון ממשלתי.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
הציגו אותם?
עפר שלח (כחול לבן)
כן. לצערי יהיה ארבע. אני לא שמח מזה.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
לא יהיה.
עפר שלח (כחול לבן)
לממשלה הזאת לא תהיה ברירה אלא להעלות מיסים, לקצץ בשירותים.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
לא נגיע לשם. שמעת את שר האוצר, הוא התחייב. שר האוצר לא יעלה מיסים. הוא יעשה קיצוץ, הוא לא יעלה מיסים.
עפר שלח (כחול לבן)
אני קצת בקי בנתונים.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
גם אני, תתפלא.
עפר שלח (כחול לבן)
לממשלה הזאת לא תהיה ברירה אלא להעלות מיסים ולקצץ בשירותים. כשהיא תעשה את זה, היא תתייצב מול הציבור שיגיד לה: לכולם קיצצת, את כולם דפקת, רק את עצמך הגדלת וניפחת במחיר שהוא בלתי נסבל לציבור.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
כמה תיקים היו ל"ישראל ביתנו" בקדנציה הקודמת? שני תיקים. כמה תיקים יהיו להם הפעם? שני תיקים. כמה תיקים היו ל"איחוד מפלגות הימין"?
עפר שלח (כחול לבן)
כמה תיקים היו לליכוד?
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
12.
עפר שלח (כחול לבן)
כמה יהיו להם עכשיו? 17.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
לא.
עפר שלח (כחול לבן)
אתה אמרת לי 17.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
כמה תיקים היו ל"איחוד מפלגות הימין"? שלושה. כמה יהיו להם הפעם?
עפר שלח (כחול לבן)
בסוף זה מגיע ל-28.
תמר זנדברג (מרצ)
מה זה חשוב מה החלוקה?
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אתם טוענים שאנחנו משלמים אתננים. אנחנו מורידים תיקים מהחברות שלנו לקואליציה. אנחנו משלמים אתננים? אנחנו נותנים שוחד פוליטי? נו, באמת, קצת להתחבר למציאות. הם היו איקס תיקים היום, הם יהיו מינוס איקס תיקים מחר. אתם אומרים שאנחנו נותנים אתננים פוליטיים. מה הקשר בין מה שאתם אומרים ובין המציאות בשטח?
עפר שלח (כחול לבן)
אם ככה, זה בידיים של הליכוד - אז אל תגדילו את הממשלה, לא צריך יהיה לשלם.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אנחנו די בטוחים שהמספרים שהוזכרו פה יופרכו בעוד מספר ימים, כשנדע באמת מה מספר התיקים שיוחלקו. אני חושב שהמספר לא יהיה רחוק מהמספר 24 שציין פה חבר הכנסת שמולי.
מיקי חיימוביץ (כחול לבן)
אני חושבת שיש פה כמה היבטים שצריך להתייחס אליהם. קודם כל, ההיבט הערכי, החוקי – שזאת ממשלת מעבר שמנסה להעביר שינוי בחוק יסוד בצורה מהירה ודורסנית.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
למה מהיר ודורסני?
מיקי חיימוביץ (כחול לבן)
מה שאנחנו עושים כאן היום זה דורסני.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
מה דורסני בזה?
מיקי חיימוביץ (כחול לבן)
יכולתם לחכות.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
את מרגישה שאנחנו דורסים אותך?
מיקי חיימוביץ (כחול לבן)
לא אותי. אתם דורסים ערכים דמוקרטיים. אתה כל הזמן מתלונן על הנושא של הסכומים, של הכסף. אני לקחתי נתונים של משרד האוצר, דוח של משרד האוצר על עלות של שר. אתה רוצה להתווכח אם זה חצי מיליארד או רבע מיליארד. זה עדיין המון כסף.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
מה הנתון שיש לך?
מיקי חיימוביץ (כחול לבן)
אני הגעתי ל-224.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
כמה עולה משרד?
מיקי חיימוביץ (כחול לבן)
48 מיליון לשנה עולים המשרדים.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
המספר מופרך. תקציב שכר שנתי לשר ולכל העוזרים שלו הוא בקושי מיליון שקל. איך הגעתם ל-40 מיליון? מאיפה הבאתם את הסכומים המטורפים האלה? הבאתם מספרים שאין להם ולמציאות שום קשר.
אבי ניסנקורן (כחול לבן)
באים עם הצעה שעולה מיליונים.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
זה לא עולה מאות מיליונים. זה לחסוך שניים וחצי מיליארד שקל כל שנתיים על בחירות. אתה רוצה להוציא שניים וחצי מיליארד שקל על בחירות? אני רוצה ממשלה יציבה. זה חוסך שניים וחצי מיליון שקל על בחירות. שניים וחצי מיליון שקל זה לא כסף? אני רוצה לחסוך את ההוצאה הזאת באמצעות ממשלה חזקה ויציבה עם תוספת של 3-4 שרים.
מיקי חיימוביץ (כחול לבן)
למה שמדינת ישראל לא תשאף להיות כמו מדינות אחרות בעולם? בפורטוגל יש 16 משרדים, בצ'כיה יש 14 משרדים, בהולנד יש 14 משרדים.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
מה שיטת הבחירה שם? בדקת גם את זה? אולי יש להם שיטת ממשל שונה קצת מישראל. אין כאן שיטת בחירה שדומה למה שיש שם.
מיקי חיימוביץ (כחול לבן)
ממשלה יכולה להיות יעילה עם מספר שרים יותר קטן.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
הייתי מציע לך לבדוק את זה.
מיקי חיימוביץ (כחול לבן)
אני מציעה גם לך לבדוק איך ממשלה יכולה להיות יעילה עם מספר שרים יותר קטן.
איציק שמולי (העבודה)
אולי לפורטוגל אין משרד לעניינים אסטרטגיים, אין משרד לשיתוף פעולה אזורי.
מיקי חיימוביץ (כחול לבן)
ברור לחלוטין שחלוקת המשרדים היא מופרכת, היא לא מעוגנת בשום מציאות. במקום לחבר דברים אנחנו רק מפלגים אותם. אתם יכולים לריב פה עד מחר על הכמות, על המספר המדויק, אם זה רבע מיליארד או חצי מיליארד, או, כמו שאתה אומר - עשרות מיליונים. אני רוצה להגיד לכם שהקמת מרכז חוסן בעוטף עזה עולה מיליון שקל. זה מסוג מרכזי החוסן שאתם לא עשיתם בשנים האחרונות.
קטי (קטרין) שטרית (הליכוד)
זה לא בשולחן הזה. את רוצה שהשולחן הזה יחליט עכשיו על זה?
מיקי חיימוביץ (כחול לבן)
אני רוצה להראות שאתם מבזבזים כסף על משרדים מופרכים כדי לתת אתנן לשותפים הקואליציוניים שלכם.
חילי טרופר (כחול לבן)
הפעולות שלנו, בטח בתור שליחי ציבור, צריכות תכלית ראויה. אני אשמח להבין איך זה טוב למדינה. להגיד: "ככה נוכל להקים ממשלה" זו לא תשובה. אותי מעניין איך זה טוב למדינה.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אתה יודע מה העלות של בחירות כלליות?
חילי טרופר (כחול לבן)
כמה מיליארדים.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
האם אתה מעדיף להיות במדינה שיהיו בה בחירות כל שנתיים?
חילי טרופר (כחול לבן)
אתה יכול להקים ממשלה רזה, אתה לא חייב ללכת לבחירות.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אתה יכול להקים ממשלה רזה שתחזיק שנתיים, ואתה יכול להקים ממשלה רחבה שתחזיק ארבע שנים. נניח אנחנו מדברים על שניים וחצי מיליארד שקל. אם אתה מדבר על שנתיים, זה 1.25 מיליארד שקל לשנה. אם אתה רוצה שאני אחלק לך את זה בתוך השנה, זה בסביבות 50 מיליון שקל בחודש. חסכת 50 מיליון שקל בחודש - לא רע.
חילי טרופר (כחול לבן)
למה אתם לא יכולים להקים לטובת אזרחי ישראל ממשלה רזה?
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
מדובר כרגע בארבעה משרדים נוספים - מ-22 ל-26. זו הערכה גסה. זה במקסימום.
מאיר כהן (כחול לבן)
מה לגבי סגני שרים?
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
לא יהיו הרבה סגני שרים.
מיקי חיימוביץ (כחול לבן)
איזה משרד חסר לכם?
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
מקסימום ארבעה שרים, יכול להיות פחות. יכול להיות שזה יהיה שלוש, יכול להיות שזה יהיה שניים.
צבי האוזר (כחול לבן)
אז אולי הממשלה תקבע 26 בחוק.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
העלות של שר עם כל העוזרים שלו זה מיליון וחצי שקל בשנה.
צבי האוזר (כחול לבן)
יש תזכיר חוק שהממשלה הפיצה, הוא מדבר על בין ארבע וחצי לשש וחצי.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אם תוסיף על זה את העלויות של המפרט, של האבטחה, אתה תגיע לחמישה-שישה מיליון שקל. נניח שמדובר ב-10 מיליון שקל למשרד. 4 תיקים בשנה – 40 מיליון שקל. אם אני חוסך שניים וחצי מיליארד שקל על בחירות, זה לא משתלם לעשות את התהליך הזה?
פנינה תמנו (כחול לבן)
חיסכון של שני מיליארד מצדיק כל דבר?
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
הציבור בבית מאוד חכם - כשזורקים מספרים הוא לא באמת קונה את זה, הוא הולך לבדוק. הוא בודק מאיפה המספר של 500 מיליון, ואז הוא אומר: וואלה, מקשקשים, המספר הוא אחר לחלוטין.
אבי ניסנקורן (כחול לבן)
אתה מציג פה הצעה שאומרת שאוצר המדינה יחסוך כסף? בחייאת.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
חילי, אם אתה רוצה לטעון טענה שהיא טענה עקרונית, אני יכול להבין. אם אין לך שום עניין שהממשלה הזאת תהיה רחבה כדי שהיא תהיה כמה שפחות יציבה, אני גם יכול להבין כי אתה מהאופוזיציה, יש לך שאיפה להפיל את הממשלה. עד פה הכל בסדר. לזרוק פה סכומים שלהם ולמציאות אין כל קשר?
איציק שמולי (העבודה)
אם זה 100 מיליון, זה בסדר?
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
לא.
אבי ניסנקורן (כחול לבן)
זה מאות מיליונים.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
איציק, זה לא יגיע למספרים האלה, אתם ממציאים אותם עכשיו.
פנינה תמנו (כחול לבן)
גם בחוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה וגם בפסיקה כבר נקבע שממשלת מעבר צריכה לנהוג באיפוק וריסון. לטעמי, כל שינוי בחוק יסוד הוא מחטף, בטח כשאתם עושים את זה לצורך סגירת דילים פוליטיים. אני חושבת שהתשובה של משרד המשפטים אינה מתקבלת על הדעת. נכון, בחירות עולות שני מיליארד שקלים. לא ייתכן שבשביל שנצליח להקים ממשלה אנחנו נפרוץ את כל - -
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אנחנו רוצים לתת לקשישים, אנחנו רוצים לתת לנכים, אנחנו רוצים לתת לגמלאים. אם אני אוציא שני מיליארד שקלים, איך יהיה לי לתת להם?
פנינה תמנו (כחול לבן)
אתם רוצים לתת לעצמכם. מיקי, מה שכואב זה שאתה מזלזל. דין פרוטה כדין מאה. אתה אומר - אולי זה עולה שישה מיליון שקלים. מה עם עלויות הקמה?
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אני לא מזלזל בשקל, אני רק נותן את הנתונים האמיתיים, כדי שלא תזרו חול בעיני הציבור.
פנינה תמנו (כחול לבן)
זה לא יהיה שר הגליל והנגב, זה יהיה שר הגליל ושר הנגב, שר הספורט ושר התרבות.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
ממש לא.
פנינה תמנו (כחול לבן)
יהיו שרים ללא תיקים ועבודה. כל הדבר הזה עולה לציבור כסף. זה לא כסף שלך, זה לא עסק פרטי. הבוקר הגשתי הצעת חוק שאומרת שממשלת מעבר לא צריכה לשנות חוקי יסוד. אתם לא תשימו פה מסך עשן ותגידו לציבור שאתם רוצים למנוע בחירות בזמן שאתם במצוקה, אתם לא מצליחים להקים ממשלה, אתם מוכנים שיסחטו אתכם, אתם מוכנים להקים פה ממשלה שתסרבל. ממשלת המעבר הזאת קיבלה החלטה שתסרבל את הממשלה הבאה. מה אתה עושה בריבוי שרים? אתה מפריט את החברה הישראלית, מסרבל את החברה הישראלית. זה יפגע רק בציבור.
תמר זנדברג (מרצ)
אני רואה שהדיון כאן הלך לאם זה עולה מיליון, ארבעה מיליון או שישה מיליון. מדובר כאן בדיל נורא ברור: ג'ובים תמורת חסינות - זה מה שהקואליציה המתרקמת, החדשה עושה. היא עוסקת אך ורק בדבר אחד, וזה למלט את ראש הממשלה מהעמדה לדין. תמורת זה צריך לתת לא רק לאיחוד הימין שאולי אם חס וחלילה לא יהיה סיפוח הם יברחו ולא יצביעו בעד חסינות, לא רק לליברמן שאולי אם לא יוציאו מישהו להורג בעזה הוא יצביע נגד חסינות, אלא גם לסיעות בתוך הליכוד. מה צריך לתת לסיעת גדעון סער על-מנת שתתייצב ותצביע בעד חסינות?
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אין לו שום סיעה. יש סיעה אחת, סיעת הליכוד. אל תבנו על זה כל כך מהר. חברת הכנסת זנדברג, תכווני אותי לנקודה בה גדעון סער, מיכל שיר או שרן השכל אמרו פעם אחת שהם יצביעו נגד חוק החסינות. מישהו פעם אמר דבר כזה? אף אחד לא אמר דבר כזה.
תמר זנדברג (מרצ)
אתם צריכים לתת שוחד כדי שיצביעו בעד החסינות, נקודה.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אף אחד מהם לא אמר דבר כזה. לקבוע מראש שהם יצביעו נגד, זה לא יותר ממופרך.
תמר זנדברג (מרצ)
בשביל זה שולחים לפה נציג ממשלה בשבוע האחרון של הכהונה שלו - סליחה, זה לא פקיד שאמרו לו מה להגיד. אדון גיל ברינגר, אני מעריכה אותך קצת יותר מזה - עם שרה ממפלגה שלא עברה את אחוז החסימה, כדי שממשלת מעבר שיש לה עוד שמונה ימים מהיום תשנה חוק יסוד. כשמחוקקים חוק יסוד, את חוק הלאום, אומרים שאסור לגעת בו כי זה חוק יסוד, אומרים: מה פתאום להטיל ספק בחוק יסוד, אבל כמשליכים חוק יסוד אחר לפח בשבוע האחרון של ממשלת מעבר - פתאום הכל בסדר. עמית סגל פעם אמר שיש הבדל בין שר ה.. לשר ל... שר ה.. זה שר שצריך אותו – שר הביטחון - -
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אורי אורבך אמר את זה.
תמר זנדברג (מרצ)
אז עמית ציטט גדולים. שר ל.. זה שר שלא צריך אותו. שר לעניינים אסטרטגיים, שר לנושאי.., שר לכלום, שר לשום דבר – זה מה שאתם רוצים לעשות פה. כל השרים שאתם מוסיפים זה שטויות. מה שעומדת במוקד הדבר הזה זו עסקת שחיתות של ג'ובים תמורת חסינות - על זה כל הציבור מסתכל, רואה אתכם עושים את זה, רואה אתכן מגינות על זה, רואה אתכם מתייצבים לצד זה. במקום לייצג את הציבור אתם מרימים יד לממשלת שחיתות, תתביישו לכם.
יואב בן צור (ש"ס)
אפשר גם לומר ש-120 חברי כנסת זה יותר מידי, אולי נקצץ בחצי, זה יחסוך הרבה כסף. דמוקרטיה עולה כסף. אדם צריך לדעת שהעולם הוא גלגל. אולי בגלגל יהיו כאלה שיצטרכו את מה שאנחנו עושים היום. יש במפלגת "כחול לבן" המון אנשים מוכשרים, בעלי אגו, שיכול להיות שבשלב מסוים או בסיטואציה מסוימת ירצו להצטרף, או אנשים אחרים ירצו שהם יצטרפו.
אבי ניסנקורן (כחול לבן)
אם אתם דואגים לנו אנחנו נגד ההצעה הזאת, תורידו את ההצעה הזאת.
יואב בן צור (ש"ס)
כדאי מאוד שנעביר את החוק הזה, בסופו של דבר זה יכול להיות גם לטובתכם.
קארין אלהרר (כחול לבן)
אין שום סיבה לחוקק חוק יסוד, לתקן חוק יסוד בממשלת מעבר. אגב, בכלל לא ברור אם תוקם הממשלה על ידי בנימין נתניהו.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
תוקם גם תוקם.
קארין אלהרר (כחול לבן)
אין ספק שבלעשות קסמים, בלחלק מתנות הוא קוסם, אבל על מה הוא עושה את זה? על חשבון הציבור. תראה, זה קל לחלק תיקים, הבעיה היא לעבוד בשביל האזרחים.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
ב-10 השנים האחרונות לא עבדנו למען הציבור?
קארין אלהרר (כחול לבן)
אני מצטערת, לא כמו שהייתם צריכים.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
איזה זלזול, איזו התנשאות. 10 שנים ראש הממשלה עובד מבוקר עד ערב למען מדינת ישראל, ואת אומרת - -
אוסנת הילה מארק (הליכוד)
סביב השולחן הזה הכל נאמר, רק על דבר אחד לא דיברו כאן - הכותרת ב-20:00 בטלוויזיה תהיה: הליכוד מרחיב את הממשלה - נגד הגמלאים, נגד בריאות, נגד, נגד, נגד. לא לקחו בחשבון שאנחנו מחפשים פה יציבות שלטונית. מדינת ישראל, אזרחי ישראל צריכים יציבות שלטונית, זו המטרה כאן. המטרה כאן היא להגיע לסיטואציה שתהיה פה יציבות שלטונית.
צבי האוזר (כחול לבן)
אדוני היושב-ראש, הדיון כאן הוא דיון על ביצה שעוד לא נולדה. אני מבין שיש הערכות וסברות כאלו ואחרות.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
דוגרים עליה.
צבי האוזר (כחול לבן)
בכל זאת מדובר במדינה מתוקנת, זו לא מדינת עולם שלישי. במשך 71 שנים נחתמו הסכמים קואליציוניים - אם היה צריך לשנות שינוי חוק כזה או אחר, שלא לומר חוקה ישראלית, הכנסת התכנסה ועשתה את זה בהליך נאות. ראש הממשלה רק לפני שבוע הודיע לנשיא שלא עלה בידו להקים ממשלה.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
דווקא זה צידוק. מה שאתה אומר זה צידוק.
צבי האוזר (כחול לבן)
ראש הממשלה בכנסת הקודמת, אחרי שחתם על ההסכמים והודיע לנשיא, בא וביקש כאן הוראת שעה, ואז דנו על הסכומים. אני רק רוצה לחזק את עניין הסכומים כי הממשלה הניחה תזכיר חוק. שם, באותיות הקטנות איפה שהשרים לא אוהבים לקרוא, יש את הסכומים. אנחנו מדברים על סדר גודל של כשישה מיליון שקל אך ורק ללשכת השר לשנה.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
זה קצת פחות מ-500 מיליון שקל.
צבי האוזר (כחול לבן)
הנורמה בחוקה הישראלית היא 18 שרים. אתה מדבר מהרהורי ליבך על 28. אולי יהיו 30, אולי יהיו 32.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אמרתי 26.
צבי האוזר (כחול לבן)
אני לא יודע. תניח את ההסכמים הקואליציוניים ונדבר. בהינתן שזה 28, זה 250, 300 מיליון שקל רק ללשכת השר. לפחות תודו במספרים.
אופיר כץ (הליכוד)
בוא נסתכל על ממשלות אחרות שהיו.
צבי האוזר (כחול לבן)
למה להסתכל, יש חוקה ישראלית. הכנסת הזאת קבעה נורמה.
אופיר כץ (הליכוד)
אצל אולמרט היו 30 שרים, אצל שרון היו מעל 30. לא נגעתם בשרון. פעמיים היו 30 שרים. פה אנחנו מדברים על משהו כמו 26 שרים.
תמר זנדברג (מרצ)
האם אפשר לשמוע חוות דעת של הייעוץ המשפטי לוועדה על שינוי חוק יסוד בממשלת מעבר?
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
זה פטור מחובת הנחה. כשיהיה דיון על החוק נדבר על זה.
תמר זנדברג (מרצ)
זה פטור מחובת הנחה בשביל החוק. אנחנו בממשלת מעבר. שבוע לפני הסוף משנים חוק יסוד.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אנחנו מדברים על פטור מחובת הנחה, אנחנו לא מדברים על העיקרון של החוק.
דן מרזוק
תיקון דומה הובא גם בתחילת הכנסת הקודמת, אמנם כהוראת שעה. העתירה הוגשה בשעתו ונדחתה. הייעוץ המשפטי לממשלה נדרש לטענות שהעליתם במסגרת ההליכים המקדמיים לפני שההצעה הזאת הובאה לכנסת. יש חוות דעת משפטית של הייעוץ המשפטי של הממשלה שלא מנעה את הבאת הצעת החוק לכנסת.
אוסאמה סעדי (חד"ש-תע"ל)
אז זאת הייתה הוראת שעה, עכשיו אתה מבטל חוק יסוד.
דן מרזוק
הוגשה עתירה לבג"ץ גם ביחס להצעת החוק הנוכחית. העתירה הזאת נדחתה על הסף על ידי בג"ץ.
מיקי חיימוביץ (כחול לבן)
איזה יופי שיש בג"ץ.
תמר זנדברג (מרצ)
מה העמדה של הייעוץ המשפטי לכנסת בנוגע לשינוי חוק יסוד באופן קבוע בממשלת מעבר?
דן מרזוק
הקשיים החוקתיים - ככל שישנם - ראוי שיתקיים לגביהם דיון במסגרת הליך החקיקה עצמו בוועדה.
תמר זנדברג (מרצ)
כלומר, יש קשיים חוקתיים.
דן מרזוק
אני רוצה להזכיר לחברי הכנסת, גם אם מדובר בממשלת מעבר, כמו שאת קוראת לה, לא מדובר בכנסת מעבר. הכנסת היא לא כנסת מעבר.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אני עובר להצבעה. מי בעד הצעת הפטור מחובת הנחה, שירים את ידו?

הצבעה

בעד – 14
נגד – 10
נמנעים – אין
אושר.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
אני קובע כי הצעת החוק תעבור למליאה לאחר מתן פטור מחובת הנחה.
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
רביזיה.
היו"ר מכלוף מיקי זוהר
הרביזיה תידון בשעה 12:50.


הישיבה ננעלה בשעה 12:15.

קוד המקור של הנתונים