ישיבת ועדה של הכנסת ה-20 מתאריך 26/12/2018

הצעת תקנות המועצה לענף הלול (כללים בדבר מכסות לייצור ביצי מאכל לשיווק בשנת 2019), התשע"ט-2018

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים

הכנסת2
ועדת הכלכלה
26/12/2018


מושב חמישיפרוטוקול מס' 902
מישיבת ועדת הכלכלה
יום רביעי, י"ח בטבת התשע"ט (26 בדצמבר 2018), שעה 9:30
סדר היום
הצעת תקנות המועצה לענף הלול (כללים בדבר מכסות לייצור ביצי מאכל לשיווק בשנת 2019), התשע"ט-2018
נכחו
חברי הוועדה: איתן כבל – היו"ר
יצחק וקנין
נורית קורן
חברי הכנסת
איתן ברושי
יהודה גליק
חיים ילין
דן סידה
מוזמנים
סמנכ"ל גורמי יצור, משרד החקלאות - ד"ר אסף לוי

מנהלת לשכת מנכ"ל, משרד החקלאות - רחל מרים שטרן

סגנית בכירה ליועמ"ש, משרד החקלאות - אפרת ורד

רפרנטית חקלאות-מח' יעוץ וחקיקה, משרד המשפטים - הגר סיליקטר

רפרנטית חקלאות באג"ת, משרד האוצר - תמר לוי בונה

מנכ"ל, המועצה לענף הלול - שמואל לויט

מנהל מחוז השפלה וההר, משרד החקלאות - צפניה שאולקר

ראש מועצה מקומית מרום הגליל - עמית סופר

ראש מועצת מעלה יוסף - שמעון גואטה

מנכ"ל, ארגון מגדלי עופות - מרדכי אלקבץ

חבר הנהלה, ארגון מגדלי עופות - שמעון ביטון

חבר הנהלה, ארגון מגדלי עופות - משה רודנסקי

מגדל הטלה, ארגון מגדלי עופות - לאה יוגב

חבר הנהלה, ארגון מגדלי עופות - אסף חן

חבר הנהלה, ארגון מגדלי עופות - איתן דוידי

מגדל הטלה, ארגון מגדלי עופות - עמרם דהן

חבר הנהלה, ארגון מגדלי עופות - חיים דהן

מגדל הטלה, ארגון מגדלי עופות - רמי אריה ג'רבי

חבר הנהלה, ארגון מגדלי עופות - יהושע בשן

חבר הנהלה, ארגון מגדלי עופות - שמעון אלקבץ

חבר הנהלה, ארגון מגדלי עופות - דוד אוזנה

חבר הנהלה, ארגון מגדלי עופות - יוסי אדוני

מגדל הטלה, ארגון מגדלי עופות

אלון יועץ

ארגון מגדלי עופות - יוסי גליקסמן

מגדל פטם, מגדלי עופות למאכל - מוריס פרץ

חבר הנהלה, כפר יובל - ישעיה גבאי

יו"ר האגודה, אגודת כפר יובל - ציון אברהם

חקלאי, לסר ביצים - יחיאל אבוקרט

כלכלנית, התאחדות חקלאי ישראל - אילנה דרור

נציגת פורום קהלת - מיכל שמעון

מנכ"ל, פורום קהלת - מאיר רובין

נציג ארגון יאל - ירון שגיא

נציג הארגון, איגוד לשכות המסח - יצחק דניאלי

שדלן/ית (ריפבליק יועצים בע"מ), מייצג/ת את התאחדות הארגונים הכלכליים הקיבוצים - מבשרת נבו

שדלן/ית, מייצג את המועצה לענף הלול - תומס מנוראלון יואלסדוד עגילנסים רוביןאברהם וקניןמורדכי שמאקה
ייעוץ משפטי
מרב תורג'מן
מנהלת הוועדה
לאה ורון
רישום פרלמנטרי
הדר אביב


הצעת תקנות המועצה לענף הלול (כללים בדבר מכסות לייצור ביצי מאכל לשיווק בשנת 2019), התשע"ט-2018
היו"ר איתן כבל
בוקר טוב לכם, גברתי מנהלת הוועדה, היועצות המשפטיות, רשמת, דובר, ערוץ הכנסת, חברי הכנסת, אורחים נכבדים. אני אשקר אם אני אגיד שאני שמח לראות אתכם.
קריאה
אבל אנחנו שמחים לראות אותך.
קריאה
זה המפגש השנתי.
היו"ר איתן כבל
הוא תמיד צריך להיות בדקה ה-90, בלחץ. ברשותכם, אני אפתח בשיר שאני פותח את הדיונים בוועדה.
קריאה
הבית מתפורר?
היו"ר איתן כבל
לא, חס וחלילה.
קריאה
שריפה, אחים, שריפה.
היו"ר איתן כבל
ניסינו למצוא פה משהו שהוא העלייה השנייה. זה מה שהכינו לי העוזרים שלי הפעם.

אז היום יום רביעי, פעם אחת כי טוב, י"ח בטבת, 26 בדצמבר, בשבת נקרא את פרשת שמות. היום אקריא את שירה של ריטה קוגן, "העלייה השנייה".

קוגן נולדה בסנט פטרבורג ב-1976, עלתה ארצה ב-1990, מהנדסת, משוררת ומתרגמת. גרה בתל אביב. ספר שיריה הראשון, "רישיון לשגיאות כתיב", ראה אור בספטמבר 2015. ספר שיריה השני, "סוס בחצאית", ראה אור במאי 2018. סיפורה "החטא השלישי" זכה במקום ראשון בתחרות הסיפור הקצר של 'הארץ' לשנת התשע"ה. בימים אלה היא עובדת על ספר פרוזה.

העלייה השנייה // אחרי שתיקה נוספת, בת חצי שנה, / אבי התקשר / לספר על תלאותיו. / התקשר בדיוק במוצאי שבת, / כמו אחד שצופה בכוכבים וסופר / האם שלושה. // אמר: זו עלייתי השנייה ולא אדע / איזו מבין השתיים / היא הקשה יותר. / אחר כך שאל: וחייך איך? / עניתי: בחיי הכול כרגיל. / אחר כך בא הריק. // אבי מעולם לא היה אבי מעולם לא סיפר / מדוע עלה, / מדוע ירד, / מדוע עלה שנית, / מדוע עזב, / (ואני בקושי בת שנתיים) // ולא ידעתי לשאול איך יודעים / איזו מבין השתיים / היא הקשה יותר.

בוקר טוב לכם. אנחנו עוברים להצעת תקנות המועצה לענף הלול (כללים בדבר מכסות לייצור ביצי מאכל לשיווק בשנת 2019), התשע"ט-2018. ברשותכם אני רוצה לומר כך, אני מבין שיש כמה וכמה בעיות. כולנו צריכים לעשות את המאמץ כדי שבשעה וחצי או בשעה ו-20 שיש לנו נסיים את התקנות.

כרגיל, משרד החקלאות ברוב חוצפתו מביא את התקנות אחרי הדקה ה-90. ואני מוצא את עצמי בסד שעלול לייצר מצבים מאוד מאוד מאוד לא נעימים, בין היתר, כפי שקרה בשנה שעברה. ואני קורא ומזהיר ואומר את הדברים לפרוטוקול: אם חס וחלילה לא נצליח למצוא את הפתרונות, ויימצא המנוול שינסה – אני אומר, מנוול, כי אנחנו כולנו יודעים את הדברים בצורה הברורה ביותר, שאם חס וחלילה יהיה מי שינסה לנצל את הפתח הזה ולעשות מעשה, שיהיה לו ברור, כבר היה מישהו שניסה לעשות את זה, והוא כבר קיבל על הראש מבית המשפט כי זה באמת להיות נבל ברשות התורה. זאת אומרת, כאילו פועל על פי דין, אבל הוא נבל. ממש ממש כך. והזכרת לי שלא התקשרתי אליו אתמול חזרה. דרך אגב, הוא יכול להתקשר שוב אם לא חזרתי. בשונה ממשרד החקלאות אני עסוק.
קריאה
גם הם עסוקים בלחפור מנהרות.
היו"ר איתן כבל
בוקר טוב לכם. אני רוצה שנעשה את זה כך: ההקראה היא לא הבעיה, ההקראה היא טכנית ובסך הכול על רוב הדברים יש הסכמה סביב השולחן הזה. יחד עם זאת יש כמה נקודות, ואני אפנה לסמנכ"ל האהוב עליי במשרד החקלאות, או כמעט, יש אחד יותר ממנו.
אסף לוי
אני קם והולך. אבל לא באוזניי. קשה לשמוע.
היו"ר איתן כבל
אני אוסיף ואומר, גם המוערכים על ידי. זה צביקה ואתה, שאני באמת מעריך ומוקיר. ואני אבקש ממך לשים את הנקודות על השולחן. אני יודע, שמועה הגיעה לשולחני, שיש כמה וכמה נקודות שצריך לתת עליהן את הדעת. אני אאפשר לך להציג אותן. אני מכיר הכול. זה דומה ברוב המקרים למה שהיה בשנה שעברה. יחד עם זאת, יש נקודה אחת או שתיים או שלוש. הטריחו את עצמם החבר'ה מכפר יובל, ולא לחינם הטריחו את עצמם. אתה אפילו הגבת לפנייה שלהם בעניין, ואני ארצה לראות אם בכלל אפשר להיענות לבקשה שלהם.
אסף לוי
לא לבעיה שלהם, לבעיה של כמותם.
היו"ר איתן כבל
אני התכוונתי שלהם לא במובן – בכלל, אנחנו לא נותנים פתרונות אישיים. החוק והכללים לא מאפשרים לנו להתנהל בצורה אישית.

נקודה נוספת שהיא קצת יותר אישית, אני מוכרח לומר, אבל אני מבקש להעלות אותה למרות הכול, כי הממשלה כושלת ולא הצליחה לתת עד לרגע זה מענה, זה סיפרו דובב. יש פה מישהו מדובב? הנה, אפילו לא ביקשתי את רשותכם. אני רוצה להרגיש שאני עשיתי את המיטב בעניין. ויש את העניין של הגדלת המכסות באופן כזה, אומרים לי החקלאים, שעלול לייצר משבר פטם שני. ואני רוצה לראות את הדברים נכוחה. כמו תמיד, בסוף אנחנו יודעים לתת את המענה הנכון.

אני מבקש מכל החברים פה, בעיקר לאלה שאני כבר מראש יודע שהם התאמנו בבית על הקול שלהם, ואני יודע, אני מסתכל עליהם - - -
קריאה
הוא לא בא היום.
היו"ר איתן כבל
אתה מצונן או משהו?
קריאה
היום אני באתי עם הרבה אנטיביוטיקה.
היו"ר איתן כבל
שתהיה בריא.

אני רק רוצה לומר, ברשותכם, אל תפריעו לי לעזור לכם. הצעקות שלכם לא משכנעות אותי יותר. אני כבר אחרי. זאת אומרת, בסוף בסוף אני בוחן את הדברים, כפי שאתם יודעים ומכירים, לגופו של עניין, ולא התביישתי להוביל ולשנות עמדות. עשו לי טובה, ביחד. גם אם יש בלבכם הרבה, בואו נעשה את זה בשום שכל. תודה.
אסף לוי
אני ד"ר אסף לוי, סמנכ"ל גורמי ייצור במשרד החקלאות ופיתוח הכפר.

תודה רבה, אדוני היושב-ראש, גברתי מנהלת הוועדה, ייעוץ משפטי, חברי כנסת וחבריי המגדלים. התקנות שאנחנו מבקשים להביא לאישור הוועדה הן תקנות בדבר מכסות ל-2019. ברשותך, לבקשתך, אני אסקור את נקודות המחלוקת כפי שאני רואה אותן, ואחר כך נשמע את החברים ונראה איך אנחנו מתקדמים בהקראה.

להבנתי, יש מחלוקת על אופן חלוקת המכסה. האם היא תהיה מכסה קבועה כמו שניתן בעבר, או המנגנון שאנחנו מציעים בתקנות, שהתוספת תהיה תחילה זמנית ותהפוך בתקנות 2020, אם הוועדה תאשר את התקנות שבכוונתנו להביא, בתקווה בזמן, ב-2020.
היו"ר איתן כבל
ובתקווה שמי שיהיה ב-2020 יידע לעמוד בהתחייבותו על 2019.
אסף לוי
א', הבטחתי להתנצל וטרם עמדתי בהבטחתי.
היו"ר איתן כבל
אני רק אמרתי, ובמקרה אנחנו גם לפני בחירות.
אסף לוי
אז העניין הוא איך תינתן התוספת הרוחבית ל-2019. לפי החומר שהועבר אלינו בדיונים שהתחלנו מוקדם עם המועצה, דובר על תוספת של בין 3% ל-5% רוחבית. אנחנו מחלקים את התוספת ל-3% רוחבית ועוד כ-155 מכסות חדשות. אנחנו חושבים שחשוב להכניס מדדים חדשים לענף. בפריסה, ונעבור תיכף לתקנות ואיך שאנחנו מציעים, מבקשים להסדיר את התוספת. אנחנו נותנים מענה ליישובי הטלה. אני מציע לתת מענה ליצרני הפטם שלצערנו הפסיקו לגדל והם מקבלים - - -
היו"ר איתן כבל
זה היה גם בשנה שעברה, בקטנה.
אסף לוי
בשנה שעברה היתה תוספת למגדלי פטם קיימים כדי לפתור בעיה וטרינרית. עכשיו בנוסף לזה אנחנו לא מציעים לתת למי שמגדלים בפועל ושיפסיקו, לאלה שהפסיקו כבר בעבר, כמו מה שהצגת בפתח דבריך. אני אחזור לנושא של אנחנו מבקשים שהתוספת תהיה זמנית בטקט ראשון. לנו מפריע במשרד, ואני מקווה שגם לבית הזה יפריע שהתוספות הללו ניתנות ואנשים סוחרים רק בתוספת. קרו מקרים, מבחינתי אפילו אחד לא צריך לקרות.
היו"ר איתן כבל
אני רוצה לעצור אותך ולומר את הדבר הבא. תקשיב טוב טוב מה שאני אומר, ושישמעו גם המגדלים. כל מי שמשתמש בהחלטות פה ולא עושה בהן את השימוש שאנחנו מתכוונים אליו, אני רוצה ואני תובע שהענישה כלפיו תהיה בלי רחמים, כיוון שאנחנו באמת באים ממקום - - - כי כשאתה נותן מכסה למישהו זה בא על חשבון מישהו אחר, שאולי כן יכול לגדל, שאולי כן יכול לעשות את עבודתו נאמנה, שאולי כן רוצה להיות חקלאי. זה לא יקרה, קומבינות, מסחר. אני מכיר את אלה שבאים עם דמעות תנין והוא כבר סגר עסקה שהוא בכלל לא יראה את הלול, הוא יראה אותו רק בתמונות במקרה הטוב.
עמי דהן
אדוני היושב-ראש, יש בזה תקנה שאומרת שהוא לא יכול למכור אותה. אני הייתי יושב-ראש ועדת מכסות. אין דבר כזה וחבל להגיד את זה.
לאה ורון
אדוני לא ברשות דיבור. ואם אתה כבר מדבר, תאמר את שמך.
עמי דהן
עמי דהן.
היו"ר איתן כבל
עמי, חברי, אתה יודע, הרי הכללים נועדו, לצערי, כדי להפר אותם. דהיינו, לא היינו נדרשים כאן לכל מיני כללים אם האנשים לא היו מפרים אותם חדשות לבקרים. את הכלל שאתה אומר אני יודע. אני גם יודע הרבה דברים שאסור לעשות בעולם החקלאי. ואתה יודע, עמי, שעושים אותם. אני לא אמרתי שאתה יודע שעושים. אין לי ספק שאם אני אתפוס, ואני אפילו לא אצטרך לטלטל פה אנשים, הם ישפכו את כל מה שהם יודעים על הדברים האלה. אז עזוב, אנחנו מכירים את העניין.
יצחק וקנין (ש"ס)
ראשית, גילוי נאות, אני מגדל ביצים בקו העימות, גר במושב יערה, כדי שנניח את דעתם של כולם. מה שאמרת זה הדבר הכי נכון. תוספת צריכה להינתן לאחד שמגדל את מה שנותנים לו. זה לא דבר שאפשר לסחור איתו. תה צודק שאנשים עשו שימושים בתקנות בצורה לא נכונה. והיו לנו פה ויכוחים על הדברים האלה, ולכן אני חושב שצריך להתקדם בדבר הזה. אסף, אני חושב שצריך להתקדם. ברור לחלוטין, מי שמגדל יקבל את התוספת בפועל, והתוספת הזו בסופו של דבר מתווספת לו על המכסה הקיימת. אבל אם הוא לא מגדל, אני צריך לתת לו פרס?
קריאה
מי שלא מגדל, לא לתת לו.
יצחק וקנין (ש"ס)
זה הכול. רבותיי, אנחנו צריכים להיות תמימי דעים כולנו, גם המגדלים, בדבר הזה.
אסף לוי
ואין בכוונתנו שהתוספת תישאר זמנית. בכוונתנו ב-2020, ואני אומר את זה גם לפרוטוקול וזה גם מופיע בדברי ההסבר – אם מגדל יגדל את התוספת בצמוד למכסתו, ב-2020 יהיה סעיף שאומר שכל מי שקיבל תוספת זמנית בהתאם לתקנות 2019 וגידל אותה בצמוד למכסתו, תהפוך לקבועה. אנחנו רק מבקשים שפעם אחת הוא יגדל אותה בצמוד למכסתו. פעם אחת. אחר כך שתהיה סחירה. אבל הרציונל אומר שאם הוא גידל פעם אחת, אז יהיה קשה כבר למכור אותה, אלא אם כן באמת הוא צריך ואז אני לא - - - אותו.
קריאה
אסף, רק לציין את זה שזה לא - - -
היו"ר איתן כבל
חברים, תנו לו להציג. אם הייתי סבור שהכול בסדר, הייתי מתחיל את ההקראה. אני רוצה שהוא קודם כל יציג, שאני אדע על מה מדובר. אני אתן את ההתייחסויות ונתקתק. אני רוצה לתקתק את זה בשבילכם, לא בשבילי.
אסף לוי
בנוסח הראשון שהועבר להתייעצות המועצה כנדרש, הופיע שתוספת מכסות חדשות תהיה בהתאם להחלטת עדיפות לאומית, ליישובים צמודי גדר וסמוכי גבול. בדיונים מול משרד המשפטים הובהר לנו שאנחנו לא יכולים לחלק את זה בצורה הזאת, ולכן אנחנו מציעים פה חלוקה בפרמטרים מקצועיים שמאפשרים פחות או יותר את אותה כוונה. ישבנו גם עם נציגי המגדלים וגם עם חבר הכנסת וקנין, ולהבנתי, עם תיקונים כאלו או אחרים אפשר לאשר את התקנה כפי שהיא מוצעת.

בעיה נוספת שעולה מהשטח זה הרצון של המשרד בתוספת החד-פעמית. הרי יש תקנה ששנים נמצאת במכלול התקנות, שמגדל שעובר ללול רפורמה מקבל תוספת של 100,000 ביצה. בתקנות האלה מוצע, מאחר שהמשרד מנסה לקדם את המשטחים מחוץ ליישובים ולהסדיר את הענף, למי שעובר למשטח לתת תוספת של 200,000 ביצה כדי לעודד אותם. התקנה הזאת וגם הנושא של הדו-לול מעוררת אמוציות רבות. אני מבקש להתקדם. זו תקנה די אחרונה. להתקדם, לפתור את הבעיות, וכשנגיע אליה נערב את מי שצריך. אלא אם כן שכחתי משהו.
חיים ילין (יש עתיד)
התקנות הן תקנות, זה עניין טכני. אבל גם כשהייתי בחוץ ושמעתי את הסיום של המשפט, הבנתי בדיוק על מה מדובר. אני אומר את זה לכולנו – אנחנו יכולים להאשים את שר החקלאות, אנחנו יכולים להאשים את הממשלה ואנחנו יכולים להאשים את מי שאתם רוצים, ואני איתכם. אבל אנחנו צריכים גם לקחת אחריות. כשאנחנו מספסרים בקרקע שלנו, במים שלנו, במכסות שלנו, לא פלא שבסופו של דבר חושבים עלינו לא אנשי אדמה, חושבים עלינו נדל"ניסטים, חושבים עלינו טייקונים, וחושבים עלינו שגם אנחנו, אנחנו כחקלאים, אחראים לזה שיוקר המחיה בשמיים. אנחנו אשמים בכל, אבל אנחנו צריכים להיות הכי נקיי כפיים ולהיות חקלאים.

דעתי היא מאוד ברורה, ואני אומר את זה בקול רם לכולם – כל עוד שבן אדם רוצה להיות חקלאי, גם הילד שלו, גם הנכד שלו, גם הנין שלו, דורות דורות, ואף אחד לא ייגע בו. אבל ברגע שהוא יהפוך את המכסות לדבר סחיר, או את האדמה לנדל"ן, באותו רגע הוא מפסיק להיות חקלאי, והוא מפיל את כולנו ביחד.
היו"ר איתן כבל
אני מצטרף לכל מילה שאתה אומר.
יצחק וקנין (ש"ס)
חזק וברוך.
עמי דהן
אמרנו את זה לפני ארבע שנים.
חיים ילין (יש עתיד)
לקח לי ארבע שנים ללמוד את זה, אדוני.
עמי דהן
אמרנו את זה לפני ארבע שנים. אתה ישבת פה. אמרנו את זה. ומה שקורה כשבן אדם לא יכול לגדל, ולא נותנים לו מענק ללול הקטן הזה, בסוף הוא נכנס לחובות בבנק, מוכר, מחזיר את החובות האלה, ואז הוא לא נהיה חקלאי ואז חקלאי אחר קונה או לוקח הלוואה בשבילו. אל תעשו את זה - - -
חיים ילין (יש עתיד)
ידידי היקר, אתה יודע כמה משקים בדרום הם כבר בידיים של השוק האפור? לספר לך? אתה רוצה לדעת?
היו"ר איתן כבל
די, חבר'ה.
עמי דהן
אתה יכול לספר לי, ואני גם יכול להזמין אותך לצפון.
היו"ר איתן כבל
די, די, נשמה. די. אח שלי, אתה מפריע לנו.
יצחק וקנין (ש"ס)
עמי, בוא נתקדם. בוא נתקדם.
היו"ר איתן כבל
עמי, אתה חבר שלי, אתה מפריע לי. אני לא רוצה למצוא את עצמי דווקא אותך מוציא.
מרדכי אלקבץ
אני מרדכי אלקבץ, מזכיר ארגון מגדלי עופות, מושב ספסופה.

אני רוצה לפתוח ולמחות על אופן ההתייחסות של משרד החקלאות אלינו כמגדלים על היושרה שלנו. אנחנו ראינו בפתיח שלך על אותו מנוול, ראינו בדיוק מי סייע לאותו מנוול, ועל זה נאמר הפוסל במומו פוסל.

אני בהחלט מקבל את החשש שייעשה מסחר בתוספת הזו. אם אנחנו מסתכלים אחורה, לשנה שעברה ולשנים הקודמות, אנחנו כמעט לא רואים מכירה של תוספת, כי אז היינו רואים מכירה של גודל התוספת, שזה מתייחס כאילו לסחר בתוספת שניתנה. ניתנה לי 3%, פתאום אני בוחר 3% ממכסתי. כמעט ואין מכירות של 3% ממכסתם של חברים. אם נמכרו כמויות גדולות יותר, כל אחד וסיבתו, אבל זה ממש מינורי, אלה מספרים שאפשר לספור אותם על כף יד אחת.

אני בהחלט חושב שניתן להשאיר את הסעיף הזה כפי שהיה בשנה הקודמת, סעיף 4, ולהטיל שם סייג, שייכתב כך: מגדל שקיבל תוספת בשנת 2019, תוספת של 3%, אשר ירצה למכור את מכסתו כולה, כאן אני מגדיל את הסייג, או חלק ממכסתו, ולא משנה איזה חלק, במהלך שנת 2019, תוספת 3% תיגרע ממכסתו אוטומטית.
עמי דהן
מצוין.
מרדכי אלקבץ
אני חושב שאז לא ניתן יהיה לסחור בזה, ואף אחד לא יחשוד בי.
קריאה
ואז משרד החקלאות יהיה רגוע.
היו"ר איתן כבל
הוא לא היה יכול למכור אם החוק לא מאפשר לו. כל העניין של מה שהעלה משרד החקלאות דרך הזרוע הארוכה שקוראים לה אסף, שהחשש הוא שאתה נותן למגדלים את התוספת 3%, והם סוחרים ב-3%, אני לא נכנס עכשיו לדיון, זה עולם תוכן אחר שאני לא רוצה להרחיב בו – בא בן אדם ואומר מסיבותיו הוא, נכנס למשבר, לא יודע, החליט לעזוב את המשק, אני לא נכנס לזה עכשיו, והוא אומר, אני מוכר את הכול. במינהל מקרקעי ישראל, רמ"י, זה עניין מקובל שבו אם אתה קונה קרקע בהטבה, ואתה מקבל את ההטבה, ואם אתה מוכר את זה, ההטבה הזאת נגרעת ממך.
אסף לוי
התוספת ניתנת למגדל שיגדל, לא כדי שיסחר בה.
היו"ר איתן כבל
אמרנו. על זה אין ויכוח.
מרדכי אלקבץ
אתה רוצה להרחיב את זה עד 2020? תרחיב את זה עד 2020.
אסף לוי
אני לא מבין מה ההבדל בין זה למה שאנחנו מציעים.
היו"ר איתן כבל
כי זה אתם הצעתם. אלקבץ, עוד משהו? אתה לא חייב להמציא עכשיו.
מרדכי אלקבץ
לא. אבל בהתייחסות אני מבין שבנושא דובב - - -
היו"ר איתן כבל
תיכף ניגע בזה. עזוב את דובב. בסוף אני אבקש שאסף יתייחס לדברים האלה. אני רוצה רק שנזכיר, דובב, כמדומני, זה עניין של כפל גידול.
מרדכי אלקבץ
מדובר במגדל אחד.
היו"ר איתן כבל
שנייה, חברים יקרים. אתם קבעתם כלל. עכשיו מה העניין? הנה אני אומר פה לחבר'ה מדובב. אתם קבעתם כלל שאתם מפילים לפתחי – מה אתם עושים לי? אתם עושים לי מה שנקרא מעשה שלא ייעשה. מה אתם אומרים לי? אנחנו כבר את עצמנו סידרנו, ועכשיו כבל, אתה תצא לא בסדר. אתם קבעתם את הכלל, אתם כולכם, ועכשיו אתם מבקשים ממני להוציא את הערמונים ממה שלא נעים לכם. אנחנו עוד נגיע לזה. אני רק רוצה שנבהיר, שיהיה לכם זמן למחשבה. אנחנו עוד נגיע לזה.
שמעון ביטון
אני שמעון ביטון, נציג המגדלים, מושב אביבים, מקום שאוהבים. ציין את זה בפרוטוקול.
היו"ר איתן כבל
אמרת, זה כבר בפרוטוקול.
חיים ילין (יש עתיד)
שמענו שגם החזבאללה אוהב אותו.
היו"ר איתן כבל
איפה המנהרה שהגיעה? - - -
קריאה
במטע האפרסק שלו. היו צריכים לקטוף אותו. אני לא יודע מה הוא עושה פה בכלל.
היו"ר איתן כבל
לך תדע, אולי הוא משת"פ שלהם.
שמעון ביטון
יש מנהרה שיותר מטרידה אותנו, וזה לא המנהרות של חזבאללה. עם כל הכבוד, המנהרות של חזבאללה, אנחנו נסתדר איתן, הן לא מדאיגות, הן לא האיום העיקרי כרגע. להעביר את התקנות כמו שאנחנו רוצים לנסות להעביר אותן, זה מה שכרגע צריך להיות על הפרק. וזה מה שיותר חשוב.
היו"ר איתן כבל
אנחנו רוצים לקבל בברכה, יש לנו אורח מכובד - - -
שמעון ביטון
ראש המועצה שלי.
היו"ר איתן כבל
אתה לא חייב להתחנף.
שמעון ביטון
זה אחרי הבחירות כבר.
היו"ר איתן כבל
אז מה? זה עובר מהר, אחי.
קריאה
זה התחנפות. לפני הבחירות זה לא התחנפות.
היו"ר איתן כבל
אנחנו מקבלים את ראש המועצה בברכה.
עמית סופר
בוקר טוב.
שמעון ביטון
לעניין התוספת של 3%, בהמשך למה שאמר מוטי, בהתניה הזאת שלא תימכר, אני חושב שכולנו, נציגי המגדלים מסכימים אם אסף, שאין שום כוונה לתת ולאפשר את מכירת התוספת בשום צורה כזאת או אחרת.
קריאה
ובשום שלב.
שמעון ביטון
בוודאי. תוספת לא תימכר לאורך כל התקופה. כולנו מסכימים על זה לגמרי. רק חייב להיאמר שבנוסף להתניה הזאת, שהיא תינתן ללא הגבלה של רישוי עסקים. זה חייב להירשם בלי שום התניה של רישוי עסקים, למעט גודל המחיה - - -
היו"ר איתן כבל
נשמה, זה לא אני פה.
שמעון ביטון
זה התניה. אם זה התניה, זה אתה פה.
קריאה
לא, לא. בסעיף 4 אין התניות.
היו"ר איתן כבל
חבר'ה, תודה.
שמעון ביטון
לעניין דובב, נדבר כשנגיע לדובב. יש לו מה להגיד גם בנושא של דובב.
עמי דהן
אני רוצה להגיד שבעבר כשלאנשים הוסיפו 5% ו-3%, הייתי יושב-ראש ועדת מכסות, הוספנו. אבל נתקלתי בבעיה אחת קטנה, כשאתה מגיע ללולים ושמים, כי גם אנונימוס, בצדק, אתה לא יכול לשים ארבע תרנגולות בתא, אז הוא אומר, עמי, אין לי איפה לשים אותן, אני לא יודע מה לעשות, צריך להגדיל את הלול, והתקציבים האלה. אז צריך גם להאריך להם את הלולים האלה ולעזור להם. זו אחת הסיבות, שהקטנים האלה, לא למחוק אותם וחשוב לשמור עליהם.
היו"ר איתן כבל
זאת בעיה שאני מכיר אותה.
קריאה
זה רק מחזק אותם.
היו"ר איתן כבל
בבקשה, גברתי.
לאה יוגב
בוקר טוב, שמי לאה יוגב, אני ממושב שומרה, נציגת המגדלים במועצת הלול, ואני מבקשת לומר כמה דברים.

איתן, אתה פתחת את הישיבה וממש שנגעת בנקודה, של עלייה ראשונה ושנייה, שמדינת ישראל הבינה שאחרי שתי עליות ברחו מגבול הצפון, חייבים לעג את התושבים על ידי הבטחת פרנסתם, וענף ההטלה ניתן שם כעוגן ואבן שואבת לדורות שהיו בעלייה הראשונה והשנייה, ולאלה שאמורים לבוא אחריהם אם יבואו.
היו"ר איתן כבל
דרך אגב, הייתי בין השותפים פיזית – יושב פה הג'ינג'י שלכם, היה פעם ג'ינג'י, ממש פיזית בשנת 88', כמדומני, שהעבירו מכסות, האסם היה פה מטה יהודה בעיקר, האיזור המרכזי שהיו פה גידולי – איפה החבר'ה ממושב מסילת ציון?
קריאה
אבל גם מהדרום.
היו"ר איתן כבל
לא אמרתי שלא, אבל הליבה, ליבת הגידול היתה.
לאה יוגב
למה אני מציינת את זה? כי התקנות האלו כפי שהן מוגשות, א', אם אנחנו כבר מדברים, לשים את הדברים על השולחן, מן הראוי שהוועדה תדע את האמת. ישנן תוספות וישנם תקציבים. כל התוספות ניתנות לתנאים שהמשקים הקטנים לא יכולים לעמוד בהם, ואיתן, כדאי שאתה תדע, באים אנשים טייקונים, גדולים, לוקחים מהאנשים הקטנים באין ברירה את המכסות ומקימים לולים גדולים בתקציבים שאמורים היו כדי לשפר את התנאים של הלולים המשפחתיים. ולמה אני אומרת את זה? אני אומרת את זה כי אם צריך לתת תוספות וצריך לתת מענקים, צריך לקחת את זה ולהגדיר את זה כשיפור המשק המשפחתי על 3,000 המשפחות שחיות שם. וזה כדאי שייוודע.

ומה שקורה בתקנות האלה, נותנים 200,000 ביצה, ונותנים ונותנים ונותנים, והמשק המשפחתי שחי לפרנסתו לא יכול לעמוד בזה, ואז טייקונים משתמשים משאבים ממשלתיים.
היו"ר איתן כבל
אני אתייחס לזה. תודה, יקירה.
לאה יוגב
זה אחד.
היו"ר איתן כבל
אבל תעשי את זה בקצרה. אם זה יהיה כזה ארוך, לא נגמור השבוע.
לאה יוגב
עדו דקה. מה שרציתי להגיד לך, ומאחר שזה בקצרה, אני פשוט אקשור את מה שאמרתי קודם. ללא עוגן כלכלי אנחנו נהיה הדור האחרון שיכבה את האורות בגבול הצפון. זה מה שרציתי להגיד.
היו"ר איתן כבל
תודה, גברתי.
יוסי אדוני
בוקר טוב, כבוד היושב-ראש. אני יוסי אדוני, ממושב זרעית, יושב-ראש ועד היישוב, נציג מגדלים המעצה לענף הלול.

אנחנו תמיד מבקשים עקרונית, ואתה אחד מהאנשים שעוזרים, ויש פה את איציק וברושי ואחרים – תחזקו את ההתיישבות גם בימי שגרה. ואני לא סתם אומר את זה. בימים אלו כולם יודעים מה קורה בצפון. ואני ממושב זרעית, גם מושב זרעית הוא אחד מהמושבים שעלה לכותרות, וזה מראש הנקרה עד כפר יובל שיש פה גם נציגים.

לצערי, כמו שאמרו פה כבר לפניי, אנחנו לא חוששים מהמנהרות של חזבאללה, אלא אנחנו חוששים מהמנהרות שחופרים לנו מבית דגן. כבר ב-2015, 2016, להזכיר לכולם - - -
היו"ר איתן כבל
- - -
יוסי אדוני
אין מה לעשות.
היו"ר איתן כבל
אם הוא היה כזה שנון, הוא היה גם נבחר. לא השתמשת בשנינות הזאת.
יוסי אדוני
ב-2015 ו-2016, להזכיר לכולם, משרד החקלאות רקם לבטל את התכנון בענף ההטלה.
היו"ר איתן כבל
נכון.
יוסי אדוני
ומאז הם כל היום עושים, בתחבולות תעשה לך מלחמה.
היו"ר איתן כבל
בזה אני איתך.
יוסי אדוני
הם עוסקים בהכול חוץ מלייצב את החקלאות בכל התחומים, גם בענף ההטלה. ועכשיו הם אמרו, לא הצלחנו לבטל את התכנון בענף ההטלה, כי 5,000 חקלאים מכל הארץ ומהצפון עלו לגדר, ובערב, מסיבת עיתונאים, ביטלו את ההחלטה שלהם. ראו שאי אפשר, אז אמרו, בוא נעשה בתחבולות, בוא נוסיף להם מכסות, 200,000, מאה מכסות, 200 מכסות, מחר בבוקר מדינת ישראל, נבקש מהצרכנים לאכול שתי ביצים, לא ביצה.

חבר'ה, זה לבטל את התכנון. יש במועצה, בתקנות, רשום חובת התייעצות עם המועצה לענף הלול. הם אף פעם לא מקבלים את ההתייעצות שלנו. למה הם לא מקבלים? כי יש להם אינטרסים אחרים. יש אינטרסים אחרים. צריך פה ועדת חקירה, צריכים לזרוק אותם מהבית. אולי מלמעלה בוא הבחירות האלה עכשיו. אני אומר לכם, כבוד היושב-ראש, צריכים לקחת את הנושא הזה בשיא הרצינות, המנכ"ל של משרד החקלאות והשר שלו, יש להם אינטרסים אחרים. לצערי, יש בתוכנו אנשים שמשתפים איתם פעולה.

אני מבקש ממך, כבוד היושב-ראש, ויש פה אנשים מוצלחים שאנחנו אוהבים ומכבדים, תיקחו את הנושא הזה בשיא הרצינות, וכל מילה אחרת מיותרת.
היו"ר איתן כבל
תודה.
יוסי אדוני
תודה רבה לכם.
דוד אוזנה
אני דוד אוזנה, ממושב זרעית, יושב-ראש קרן הפטמים.

מה שאמר יוסי זה דברי אלוהים חיים.
היו"ר איתן כבל
חייבים להחליף את השלטון, אוזנה.
דוד אוזנה
בסדר. בוא נעשה את זה.
היו"ר איתן כבל
אוזנה, חייבים.
דוד אוזנה
אנחנו נעשה את זה.
היו"ר איתן כבל
חייבים.
דוד אוזנה
זה יקרה. זה יקרה.
היו"ר איתן כבל
אלא אם כן אתה רוצה לשכנע אותי עוד יותר.
דוד אוזנה
לא, לא. זה יקרה. זה יקרה.
היו"ר איתן כבל
אדוני ימשיך. אני רוצה להשתכנע עוד יותר.
דוד אוזנה
- - -

אסף הוא איש מדהים. זה לא מרצונו מה שהוא מביא פה, זה לא מרצונו. אבל אין לו ברירה, יש לו שר. יש לי עצה אליך, אדוני היושב-ראש, הביאו פה כל מיני דברים, הרצונות שלהם זה לא הכוונות. הכוונות הן שונות. הרצון זה המשחק, הכוונה זה לפוצץ. יש לי עצה, חכה. לפי דעתי, השר הזה כנראה לא יחזור. קחו את זה של שנה שעברה - - -
היו"ר איתן כבל
אוזנה, מכיוון שאני מכיר את המפלגה שאתה מצביע לה, אני אומר לך, אל תבנה על זה. מה שיש לך, קח.
קריאה
אוזנה, חטפת טיל מכל הכיוונים, בלי כיפת ברזל אפילו. בלי כיפת ברזל אפילו.
קריאות
- - -
יצחק וקנין (ש"ס)
חבר'ה, אני מציע לכם, בוא נתחיל את ההקראה, חבל על הזמן.
דוד אוזנה
השר הבא יבוא, שהוא יחליט. למה הוא צריך להחליט?
היו"ר איתן כבל
אוזנה, תודה. שני הדוברים האחרונים, בבקשה.
אלון יועץ
אני אלון יועץ - - -
היו"ר איתן כבל
מכיר את אלון. קהלת? שים שכפ"ץ לפני כן.
אלון יועץ
אני מכפר מרדכי, עברתי לגדל ביצי חופש אורגניות, ויש בתקנות הפליה למגדלי החופש באורגני - - -
היו"ר איתן כבל
הפליה לטובה?
אלון יועץ
לרעה, לרעה. זה מה שאבסורד.

גודל הלול הוא 18,000 עופות. כדי לייצר את כמות המכסה שיש לנו באורגני ובחופש, יש לנו תוספת של 20% ביצים כי התוצאות הן פחות טובות. אנחנו רוצים שבלולי חופש ואורגני יתאימו את זה לפי צרכי הגידול. לדוגמה, אם יש תוספת של 20%, אז מה-18,000 נוכל להכניס לדוגמה 22,000 עופות, ולא שאנחנו ככה לא יכולים למלא את גודל המכסה שלנו.
היו"ר איתן כבל
אני אבדוק את זה. נגיע לזה, אלון.
אלון יועץ
זה בסעיף 7.
היו"ר איתן כבל
אוקיי. תודה. בבקשה, קהלת, שם ותפקיד. מי שיפריע לו, אני כבר אומר מראש, אני אוציא אותו החוצה, שילך ללול. אני כבר מזהיר אתכם מהתחלה, אני מזהיר לפני.
קריאה
אנחנו יושבים לידו לחיסולים.
קריאה
באמצע הוא ישב. עשו ממנה קסטה. מה זה?
מאיר רובין
אני מאיר רובין, מנכ"ל פורום קהלת.
היו"ר איתן כבל
זה המורה של בן.
מאיר רובין
ידעתי איך הדיון הזה ייראה, ראינו כבר הרבה דיונים כאלה. אבל אני רוצה לבוא לפה כי אני חושב שחשוב גם בשבילכם, גם בשביל הילדים שלכם וגם בשביל הנכדים שלכם, להזכיר איזושהי מושכלת יסוד. יש בישראל חוק יסוד: חופש העיסוק, והוא אומר: "אין פוגעים בחופש העיסוק אלא בחוק ההולם את ערכיה של מדינת ישראל, שנועד לתכלית ראויה, ובמידה שאינה עולה על הנדרש, או לפי חוק כאמור מכוח הסמכה מפורשת בו."

ואז, לפני 30 שנה, 20 שנה, 70 שנה, לא משנה, כל פעם באים עם תירוצים אחרים, למה צריך לתת מכסות וסובסידיות ולפגוע בחופש העיסוק ולהעדיף דווקא את גבול הצפון על פני עוטף עזה, על פני עוטף ירושלים, על פני - -
לאה יוגב
תל אביב.
מאיר רובין
- - על פני תל אביב, על פני לא משנה מה, ותסלחי לי, כן, היו מגדלי ביצים שקיבלו מכסה על חוק הגליל, כולל כל ההטבות, וגרו בתל אביב כמה שנים.
עמי דהן
אז שייקחו להם אותה.
מאיר רובין
שייקחו. תודה.

שמעון פרס בעצמו, לא איזה איש ימין ידוע, שאל, בסדר, התיישבות, אבל למה דרך הטוסיק של התרנגולת? תגידו, לא נמאס לכם? באמת.
שמעון ביטון
נמאס לשמוע אותך.
היו"ר איתן כבל
די. תן לו, תן לו, תן לו.
קריאות
- - -
שמעון ביטון
מה יש לשמוע? מה יש לשמוע בזה? מה יש לשמוע בזה?
דוד אוזנה
שמעון, תן לו לדבר.
שמעון ביטון
דוד, לא נותן לו לדבר. על מה לתת לו לדבר?
דוד אוזנה
שידבר.
שמעון ביטון
מה יש פה לדבר?
דוד אוזנה
אבל הוא מדבר לקיר. מה אכפת לך?
שמעון ביטון
אז שידבר - - - על מה יש לו לדבר?
קריאה
שיבוא, יגור שם - - -
קריאה
- - - דמוקרטיה.
היו"ר איתן כבל
חברים, חברים יקרים, אני מודיע לכם, אני אלחם על זכותו לומר את הדברים שאינני מסכים איתם בכלל - - -
שמעון ביטון
שיעדן אותם קצת.
היו"ר איתן כבל
אל תעדן. הוא יעשה איזה שקשוקה מהביצים שהוא רוצה.
שמעון ביטון
שלא יאכל, שלא יאכל את הביצים.
קריאה
אבל השחצנות הזאת, ללמד אותנו על הילדים שלנו.
היו"ר איתן כבל
לא, לא, לא. סליחה, מי מחליט? הוא?
שמעון ביטון
מה הוא מבין בכלכלה? מה הוא מבין? מנכ"ל קהלת מה מבין בכלכלה?
היו"ר איתן כבל
יש לי אליך שאלה, אתם אלה שמצביעים עבורם, אז תרגיעו.
שמעון ביטון
בינתיים מי שעומד בתור בבית מלון לביצים - - -
היו"ר איתן כבל
די, די. אני אוציא. מרגע זה, אלקבץ, אלקבץ, לפחות אתה לא.
מאיר רובין
למי שסקרן לגבי ההשכלה שלי – תואר ראשון בפקולטה לכלכלה מהאוניברסיטה - - -
עמי דהן
שמענו, שמענו.
היו"ר איתן כבל
הי, הי, הי, יקירי, יקירי - - -
קריאה
אני לא רציתי להפריע, אבל הוא - - -
היו"ר איתן כבל
אני עונה לך עכשיו, מרגע זה, אם אתה מדבר אליהם, אלא אם כן אתה חושב שתצליח לעשות להם המרה – אם אדוני לא חושב כך, אז אדוני יסתכל אלינו, חברי הכנסת שאמורים לקבל החלטה, ואתה יודע, זה בסדר, אתה יכול לדבר אלינו, אנחנו אלה שאמורים להחליט.
מאיר רובין
אני משתדל לכבד בני אדם - - -
היו"ר איתן כבל
אדוני יכבד את עצמו, ידבר אתנו.
יצחק וקנין (ש"ס)
חבר'ה, תנו לו לדבר, הוא יסיים, וגמרנו.
היו"ר איתן כבל
חברים, אתם מעכבים. אתם מכירים אותי. אני אומר, הוא ידבר, אם אני אחשוב שהוא חורג ואומר מילה או משהו שהוא לא לעניין, אני אעצור אותו ואני אוציא אותו.
מאיר רובין
אני אומר לכם - - -
היו"ר איתן כבל
אתה אומר אלינו.
מאיר רובין
אני אומר לכם, חברי הכנסת, איתן ברושי, וקנין, אני אומר לכם שמה שאתם עושים התחיל בתור איזה שהוא רעיון שנתפס כמו מעשה ציוני, וזה היה מעשה ציוני לפני 30 שנה. לפני 30 שנה ניסיתם לחשוב איך הכי נכון לייצר מקור הכנסה בגליל, ואמרתם לעצמכם, חוק הגליל, באמת רעיון טוב, מגדלים שם ביצים, יגדלו עוד. עברו 30 שנה. אבל התרגלתם. התרגלתם שבאים לווקנין, לוחצים יד לברושי, מחייכים לאיתן, ומקבלים כסף, 40,000 שקל בשנה - -
היו"ר איתן כבל
הלוואי שהייתי יכול.
מאיר רובין
- - או מכסה. או מכסה, או התחייבות, עד כדי כך שכותב משרד החקלאות בדברי ההסבר להצעה של התכנון: ידוע שבגלל שזה משק מתוכנן זו הכנסה בטוחה. אני רוצה לספר לכם מה קורה לאנשים שיש להם הכנסה בטוחה. הם מתנוונים.
קריאה
זה מה שקורה לך.
היו"ר איתן כבל
הי, הי, עשה לי טובה.
מאיר רובין
ההכנסה שלי – לי אין קביעות.
היו"ר איתן כבל
חברים, הוא יסיים. אני היחיד שאענה לו ואנחנו נתקדם. בבקשה.
מאיר רובין
אדם שיודע שההכנסה – ואני מסתכל עליכם חברי הכנסת – תלויה בזה שהוא יהיה טוב יותר במשהו, טיפה יותר תחרותי, טיפה יותר יעיל במשהו, שהצרכנים שלו רוצים לבוא אליו ולקנות ממנו משהו, הוא קם כל בוקר, מסתכל מסביב בגאווה, ואומר לעצמו, אני עשיתי, אני בניתי, עזרו לי, ביקשתי, ביקשתי גם שלא - - -, אבל זה משהו שאני עשיתי. הוא קם בבוקר ואומר, אף אחד לא יכול מחר בוועדה בכנסת להחליט לא להאריך תקנות או לא לתת מענקים או לא להגביל אחרים שרוצים לקום בבוקר במסילת ציון ולגדל ביצים, ולומר, אתם לא תגדלו ביצים במסילת ציון כי בגליל יקבלו עוד X אגורות ולכן אתם תנצחו.

מילא זה שזה קורה לכם, אחרי שנה, שנתיים, עשר, מתרגלים, עד כדי כך שבחוק הגליל - - -
יוסי אדוני
מה, אין לו עצירה?
היו"ר איתן כבל
אדוני, כולכם נגדו. הוא אחד.
קריאה
אתה נותן לו במה.
יוסי אדוני
מה, מה שקט? מה שקט? מה שקט?
קריאה
אתה נותן לו במה.
יוסי אדוני
יש לנו צימרים ריקים בצפון, אין תפוסה כי כולם - - -
היו"ר איתן כבל
אני אענה, אדוני - - -
עמי דהן
תן לו לדבר, תן לו לדבר - - -
יוסי אדוני
שיגור שם, שיגור שם - - -
קריאה
אתה נותן לו במה, יוסי. אתה נותן לו במה.
עמי דהן
תן לו לדבר.
מאיר רובין
גרתי בנוה דקלים עד שממשלת ישראל הרסה לי את הבית.
עמי דהן
אדוני, קיבלת מיליונים כשעזבת את נוה דקלים.
מאיר רובין
גרתי בנוה דקלים, גרתי בנוה דקלים עד שממשלת ישראל הרסה לי את הבית.
היו"ר איתן כבל
אדוני, די - - -
עמי דהן
עזוב. אתה הלכת לנוה דקלים כדי לקבל כסף - - -
היו"ר איתן כבל
די, די.
יצחק וקנין (ש"ס)
עמי, מספיק.
עמי דהן
איפה אתה גר היום?
יצחק וקנין (ש"ס)
עמי, - - -
יצחק וקנין (ש"ס)
איפה אתה גר היום? בירושלים.
היו"ר איתן כבל
עמי, אני קורא אותך - - -
מאיר רובין
כי הרסו לי את הבית. אני חוזר לנוה דקלים היום. היום.
קריאה
אז אתה רוצה להרוס לנו את הבית? אתה רוצה להרוס לנו את הבית?
היו"ר איתן כבל
עמי ואלקבץ, אני קורא אתכם לסדר פעם ראשונה.
קריאה
אל תתנו לו במה. אתם נותנים לו במה.
קריאה
הרסו לו את הבית, הוא רוצה להרוס לנו את הבית.
היו"ר איתן כבל
אני קורא אותך לסדר פעם שנייה, חברי אלקבץ.
קריאה
תן לו שתי דקות לדבר ושיפסיק לדבר. הוא מדבר שטויות, שיפסיק.
היו"ר איתן כבל
די, אלקבץ. לא מתאים לך.
קריאה
אל תיתן לו במה, מוטי.
מאיר רובין
- - - ציונים, אתם חיים על סובסידיות, אתם חיים מזה שלא מאפשרים לאף אחד להתחרות בכם.
עמי דהן
אנחנו חיים על חשבונך.
מאיר רובין
רק מזה.
היו"ר איתן כבל
אני קורא אותך לסדר פעם שנייה.
עמי דהן
לא טוב לך, אתה יכול ללכת.
מאיר רובין
על חשבוני? אני אחזיק מעמד.
יוסי אדוני
אתה חי במדינה שלך, אתה חי במדינה שלנו על חשבון הגב שלנו.
מאיר רובין
אני עושה מילואים חודש בשנה.
עמי דהן
היושב-ראש, אני חושב שהוא הגזים.
היו"ר איתן כבל
עמי, פעם ראשונה - - -
עמי דהן
היושב-ראש, - - -
היו"ר איתן כבל
עמי, החוצה. עמי, החוצה. עמי, החוצה.
מאיר רובין
- - -
קריאה
- - -
מאיר רובין
אני לא מתבייש בכלום.
היו"ר איתן כבל
עשה לי טובה, ביקשתי החוצה.
עמי דהן
- - -
מאיר רובין
אני מבטיח לכם, הילדים שלי אוכלים ביצים כל יום ולא משנה מה המחיר. בסדר? הילדים של אנשים אחרים לא אוכלים ביצים כל יום בגללכם, בגלל התכנון הזה, בגלל התכנון הזה המחיר של הביצים הוא מהיקרים בעולם המערבי, בגללכם.
היו"ר איתן כבל
תודה. תודה.
מאיר רובין
עכשיו שנייה, אני רוצה להגיע לנקודה.
היו"ר איתן כבל
משפט אחרון.
מאיר רובין
אני רוצה להגיע לנקודה.
היו"ר איתן כבל
כפרה, מה, התחלת ממלחמת השחרור? מה, אתה בששת הימים רק אני רואה.
קריאה
איתן, זה נאום של שטנה ושנאה. זה מה שיש פה.
היו"ר איתן כבל
עשה לי טובה. תן לי. תראו מול מי אני צריך – גם מולכם, גם מול השר וגם מולו. תודה. עכשיו תשתקו.
קריאה
אבל אני מפחד יותר ממשרד החקלאות ממנו.
היו"ר איתן כבל
אדוני, פעם שנייה - - -
דוד אוזנה
עזוב, הוא לא שווה כלום. מה אכפת לך? תנו לו לדבר. בלאו הכי הוא לא שווה כלום.
מאיר רובין
איתן, אני רוצה 20 שניות בלי שקוטעים אותי.
דוד אוזנה
די, די. אל תפריעו.
מאיר רובין
20 שניות.
היו"ר איתן כבל
דוד צודק, אדוני. חוץ מזה, בבחירות, כפרה עליך, אם היית נלחם ככה היית נבחר.
קריאה
אבל הוא לא רוצה.
קריאה
זה דמוקרטיה.
היו"ר איתן כבל
יאללה, עכשיו שקט. שקט עכשיו, בבקשה.
מאיר רובין
אם אתם רוצים גאווה, אם אתם רוצים התיישבות, אם אתם רוצים לקום בבוקר ולדעת שאתם עשיתם את זה ולא להיות תלויים בכוח הפוליטי של שר כזה או אחר או של חבר כנסת כזה או אחר, אני אומר לכם, תפסיקו את זה אתם כי בסוף זה ייגמר. בסוף התכנון בביצים ייגמר, בסוף חוק הגליל ייגמר, אני אומר לכם.
לאה יוגב
דבר לוועדה. אל תטיף לנו מוסר.
היו"ר איתן כבל
די, די.
מאיר רובין
וגם עוד דבר אחרון. העניין הזה, כל התכנון הזה, הוא בכלל לא גזירת גורל. יושבים עכשיו בוועדת הכנסת ומדברים על פיזור הכנסת. אני אומר לכם, בכלל לא ברור שמותר להעביר עכשיו את התקנות האלה של - - -
קריאה
לך לבג"ץ, לך, לך לבג"ץ.
מאיר רובין
לא, אני לא עותר לבג"ץ נגד הכנסת - - -
קריאה
לך לבג"ץ.
מאיר רובין
כי לפי החוק השר בסך הכול יכול לקבוע מכסות. אם התקנות האלו לא עוברות, אין מכסות.
היו"ר איתן כבל
תודה.
מאיר רובין
שנייה.
היו"ר איתן כבל
לא, אין שנייה.
מאיר רובין
עכשיו זה עניין פוליטי לחלוטין.
היו"ר איתן כבל
די, עכשיו עצרתי אותך, יקירי.
קריאה
שחצן.
קריאות
- - -
היו"ר איתן כבל
הי, הי, אתה מכיר, זה לא נוהל ניפוח עצמי בהליום ולעוף.
קריאה
תוציא אותו. תוציא אותו.
קריאה
שחצן.
היו"ר איתן כבל
חלאס, די, נתתי לך מעל ומעבר מול כולם.

עכשיו אני רוצה לענות בקצרה דבר אחד. חברות וחברים, תקשיבו טוב טוב, זו מדיניות שהולכת ותופסת מקום בממשלה שרובכם מצביעים עבורה. אז אל תבלבלו לי את המוח. הוא, שאני מחבב אותו מאוד, לא מסכים עם אף מילה שיוצאת מפיו, גם לא כשזה מימיקה. אבל אני מאוד מכבד את העמדה שלו ואת העניין שהוא מציג. אתם גם צריכים ללמוד ולדעת עוד דבר, זו המדיניות שהולכת להיות במשרד החקלאות.

עכשיו אני אומר לך עוד דבר ואני לא מתכוון להתווכח איתך. אני רק אומר לך את הדבר הבא, חקלאות בלי תכנון אין לה זכות קיום. אני כבר שמעתי את זה, אני משנת 1987 בתוך הסיפור הזה. וכבר ראיתי את כל קודמיך בהתהוותם, כשהם היו עדיין בשלב של ביצית, לפני שהם בנו לעצמם תפיסת עולם. הם לא נתנו פתרון למחלות, הם לא נתנו פתרונות לבעיות של גידול שלא הצליח ואף אחד לא הצליח לתת להם - - -
לאה ורון
פגעי מזג אוויר.
היו"ר איתן כבל
פגעי מזג אוויר וכל מיני דברים כאלה, שהממשלה לא ידעה לשלוט ולמנוע מהטייקונים להשתלט עליהם כי הם הגיעו למצב של להיות רעבים ללחם, חלקם. אני מכיר, עשיתי שם מילואים לא פעם ולא פעמיים, בזרעית ובמקומות אחרים. זה לא מצגות. אלה החיים. ואני רוצה לראות אחד, אחד שילך לגור במקומם.
קריאה
בוא תגור, בוא תגור איתי, בוא, בוא.
היו"ר איתן כבל
האמת היא, אני מסתובב שם – מדינת ישראל שכחה אותם.
יצחק וקנין (ש"ס)
יש גן ילדים? יש מעון יום? מה יש? מרפאה יש? מה יש שם? מה? מה? מה יש שם?
קריאות
- - -
יצחק וקנין (ש"ס)
את הדמגוגיה שלך, זרוק אותה לפח זבל.
היו"ר איתן כבל
יצחק, אל תגיד את זה - - -
קריאות
- - -
היו"ר איתן כבל
תודה. תודה.
מאיר רובין
הכול בסדר, אנחנו חיים מצוין, עם שתי מכוניות - - -
היו"ר איתן כבל
תודה. תודה. תודה. תודה.
קריאה
מילים כדורבנות.
היו"ר איתן כבל
אני מודה לאדוני הדורבן.
קריאות
- - -
היו"ר איתן כבל
חבר הכנסת סידה, בבקשה. האחרון איתן ברושי, והקראה. די, שקט. די. זה בשבילכם אני רוצה. הוא עושה לכם פיליבסטר.
קריאות
- - -
לאה ורון
אתה לא ברשות דיבור. חבר הכנסת סידה ברשות דיבור.
קריאה
על מה אתה קם בבוקר גאה? - - -
לאה יוגב
זה על חשבון התקנות. אתם לא מבינים את זה?
היו"ר איתן כבל
אלקבץ, - - -
לאה ורון
לאה, את לא ברשות דיבור.
היו"ר איתן כבל
אני בדקה ל-11 עוזב הכול, לא משנה איפה זה.
דן סידה (ש"ס)
אדוני היושב-ראש, לצערי, מכל מה שנאמר פה, מכל האנשים שדיברו מדם ליבם, אני בטוח שבסופו של דבר אנחנו נראה בעיתונות, עיתונות מסוימת, רק את הציטוטים של האיש הזה מקהלת, לדאבון ליבי. אבל לא בשביל זה אני באתי לשאול. אתה ותיק בפורום קהלת?
מאיר רובין
שבע שנים.
דן סידה (ש"ס)
אתה מכיר את כל החברים שהיו שם וישנם היום?
מאיר רובין
כן.
דן סידה (ש"ס)
אתה יכול לענות לי, אם המנכ"ל הזה היה חבר פעם בפורום קהלת?
מאיר רובין
אני המנכ"ל.
דן סידה (ש"ס)
לא. מנכ"ל משרד החקלאות?
מאיר רובין
לא.
דן סידה (ש"ס)
אתה יכול לבדוק?
מאיר רובין
אני יודע. אני המנכ"ל.
דן סידה (ש"ס)
לא, אמרתי אם הוא היה בעבר?
מאיר רובין
אני אומר לך שלא היה.
דן סידה (ש"ס)
לא היה לו שום קשר לפורום קהלת? הדברים שלך ייבדקו.
מאיר רובין
הוא לא עבד ולא עובד בפורום קהלת.
דן סידה (ש"ס)
לא אמרתי עובד. אמרתי אם הוא היה חבר בפורום קהלת.
מאיר רובין
הוא לא חבר - - -
דן סידה (ש"ס)
הוא לא היה אף פעם חבר בפורום קהלת?
מאיר רובין
לא, לא היה אף פעם - - -
היו"ר איתן כבל
הוא מושפע מאוויר הפסגות של קהלת.
דן סידה (ש"ס)
יש לי בידי חומר אחר לחלוטין. אבל אני אציג אותו כש - - -
היו"ר איתן כבל
דן, בוא תסיים.
דן סידה (ש"ס)
סיימתי.
היו"ר איתן כבל
תודה. איתן ברושי, משפט אחרון.

עמי, אני באמת אוציא אותך עכשיו ולא אחזיר אותך.,
עמי דהן
- - -
היו"ר איתן כבל
אתה לא דיברת?
עמי דהן
לא, אמרתי - - -
היו"ר איתן כבל
אה, הוא קורא שפתיים. נכון?
עמי דהן
לא משהו רע. אמרתי לו שיבוא לאביבים, אני רוצה להזמין אותו לביקור.
היו"ר איתן כבל
תודה רבה. אז כן דיברת. עכשיו שקט.
לאה יוגב
די, באמת, חבר'ה.
איתן ברושי (המחנה הציוני)
אדוני היושב-ראש, חברי הכנסת, חבריי המגדלים ובעיקר מהגליל, אנחנו דנים בשעה קשה לענף כולו, גם בפטם וגם בהטלה. אני לא רוצה להיכנס לעניין הפוליטי, אבל זה לא מצב שהיינו צריכים להגיע אליו ובעיקר צריך לצאת ממנו כמה שיותר מהר. אנחנו צריכים להבחין בין הטווח הארוך של רפורמות גדולות אם הן נכונות בענף הזה, גם בהטלה בפטם, אני לא נכנס לזה, בין הטווח הקצר, אדוני היושב-ראש, של התושבים והיישובים. שאלת קיום היישובים היא לא שאלה שרק תלויה בענף הזה, אבל במידה רבה הענף הזה הוא תנאי לקיומם של התושבים והיישובים.

אני רוצה להגיד למשרד החקלאות שהבאתם אותנו פעם נוספת למצב גבולי עם לוח הזמנים. לכן, איתן, אני רוצה להציע פה הצעה. משום שיש פה אחריות של משרד החקלאות, משום שהגענו לקצה גבול הזמן עוד לפני הבחירות של לוח השנה, כל שינוי לעומת 2018 שלא מקובל יורד מסדר היום וחוזרים ל-2018. חייבים לגמור את ההחלטות האלה תוך חצי שעה.

לאה, אני רוצה שתשמעו מה שאני מציע.

אם יש מחלוקת עם המגדלים והיישובים על שינוי לעומת 2018, אנחנו הולכים ל-2018. אנחנו לא נאפשר למשרד החקלאות גם להביא אותנו בדקה ה-90 וגם לעשות שינויים לא מוסכמים. עכשיו צריך לגמור את זה.

והערה אחרונה – אני התרשמתי ביישובים לאחרונה, אין שום סיכוי שתיבנה איזושהי חווה ב-2019 משום שהאוצר שיושב פה נציגהּ, לא נתן כסף אלא לתשתיות, אז יכול להיות שעוד קבלן יתעשר מהתשתיות, לא יקימו שום לול בתנאים של היום, לרבות ממשלת מעבר. ולכן נשאלת השאלה אם זה נכון לשריין ביצים לחוות שלא יקימו. בואו ניתן את הביצים שמשריינים לחוות שצריך לעזור להן, ונשמור את ההחלטה אם היא נכונה לשנה שתבוא אחר כך. ב-2019 לא יקימו שום דבר.

ולכן צריך לדבר עכשיו על החברים האלה שבאים מפתחן של המנהרות, וזה לא משנה אם זו מנהרה אמיתית או רעיונית. הם יושבים על פתחו של הר געש. הלילה יכול להתפתח שם אירוע. ולכן צריך לתת להם את כל העזרה הנדרשת, והשאלה שלהם היא מה קורה מחר, לא מה קורה בעוד שנים. אני מבקש שנרוץ להחלטות ונקבל את מה שמוסכם. ומה שלא מוסכם, שיישאר לשנה הבאה.
היו"ר איתן כבל
אנחנו עוברים להקראה.
אפרת ורד
אני עורכת דין אפרת ורד, לשכה משפטית במשרד החקלאות.

"תקנות המועצה לענף הלול (כללים בדבר מכסות לייצור ביצי מאכל לשיווק בשנת 2019), התשע"ט-2018

בתוקף סמכותי לפי סעיפים 31 ו-53 לחוק המועצה לענף הלול (ייצור ושיווק), התשכ"ד-1963 (להלן – החוק), לאחר התייעצות עם המועצה ובאישור ועדת הכלכלה של הכנסת, לפי סעיף 2(ב) לחוק העונשין, התשל"ז-1977, - - -"
קריאה
קיבלתם את ההתייעצות של המועצה?
היו"ר איתן כבל
די, חבר'ה, די. חברים יקרים, אם תהיה עוד הפרעה, אני מסיים את הדיון. זה הכול. פשוט מאוד. אני מכנס, עושה את הכול בשבילכם, ואתם אלה שמפריעים לי? די, אתם רוצים את הענבים או לריב עכשיו עם השומר? חלאס. באמת, די.
אפרת ורד
"הגדרות
1.
בתקנות אלה –"אגודה חקלאית" – כמשמעותה בתקנה 2(1) לתקנות האגודות השיתופיות (סוגי אגודות), התשנ"ו-1995;"אזור עדיפות לאומית" ו"ישוב חדש" - כמשמעותם בסעיף 1 להחלטת הממשלה מס' 3738, מיום ל' בניסן התשע"ח (15 באפריל 2018), שהתקבלה לפי פרק כ"ו לחוק ההתייעלות הכלכלית (תיקוני חקיקה ליישום התכנית הכלכלית לשנים 2009 ו-2010), התשס"ט-2009 (להלן – חוק ההתייעלות הכלכלית);"אזור עוטף עזה" - כמשמעותו בסעיף 1 להחלטת הממשלה מס' 4328, מיום כ"ד בכסלו התשע"ט (2 בדצמבר 2018), שהתקבלה לפי פרק כ"ו לחוק ההתייעלות הכלכלית;"אפרוחות" – אפרוחים משעת בקיעתם מהביצה עד גיל שבעה ימים;"אתר חדש" – אתר שיוקם בשנת התכנון או שהוקם בשנת התכנון הקודמת, אשר יועתק אליו לול הבסיס ומתקיימים לגבי הלול שהוקם בו התנאים הקבועים בתקנה 9(ב)(4)(א) ו-(ב);"בעל מכסה" – מי שנקבעה לו מכסה לשנת התכנון לפי תקנות אלה;"בעל משק לול לייצור פטמים" – חקלאי או אגודה שיתופית חקלאית שהיו בעלי מכסה לייצור פטמים לפי החוק והפסיקו לייצר פטמים לפני שנת התכנון;"המועד הקובע" – כ"ג בטבת התשע"ט (31 בדצמבר 2018);"המועצה" – המועצה לענף הלול שהוקמה לפי סעיף 2 לחוק;"
אסף לוי
""כללי 2018" – תקנות המועצה לענף הלול (כללים בדבר מכסות לייצור ביצי מאכל לשיווק בשנת 2018), התשע"ח-2018;"כללי 2017" – תקנות המועצה לענף הלול (כללים בדבר מכסות לייצור ביצי מאכל לשיווק בשנת 2017), התשע"ז-2016;"כללי 2016" – תקנות המועצה לענף הלול (כללים בדבר מכסות לייצור ביצי מאכל לשיווק בשנת 2016), התשע"ו-2015;"להקה" – מטילות בגיל אחד שמחזיק מגדל;"לול הבסיס" – לול המצוי במשקו של בעל מכסה במען הרשום שלו או במשק של בעל מכסה אחר בתחום אותו יישוב;"לול חדש" – לול שהוקם במהלך שנת התכנון או במהלך שנת התכנון הקודמת ומתקיימים לגביו התנאים הקבועים בתקנה 9(ב)(4)(א) ו-(ב), ובלבד שהשטח שיעמוד לרשות כל תרנגולת מטילה בתא לא יפחת משבע מאות וחמישים סמ"ר; לעניין הגדרה זו, "לול שהוקם" – לרבות לול קיים שהותאם לדרישות הקבועות בהגדרה זו;"לול בלא כלובים" – לול שהמטילות בו מוחזקות במבנה בלא כלובים;"מגדל פטם" – בעל משק ובו לול לייצור פטמים, אשר הלול המצוי במשקו היה מאוכלס בעופות באחת משלוש השנים האחרונות שקדמו לשנת התכנון, לפחות;"מגדל פרגיות" – אדם העוסק בגידול פרגיות;"מטילות" – תרנגולות שגילן עולה על חמישה חודשים;"מכסת הבסיס" – מכסה אישית שנקבעה למגדל לראשונה לפי כללים או תקנות שהותקנו מכוח סעיפים 31 ו-53 לחוק, כולל תוספות קבועות שהוקצו להם מכוח הכללים והתקנות כאמור, למעט תוספת שניתנה לפי תקנה 7(א) לתקנות אלה ולתקנות 2018;"עופות להטלה" – מטילות, פרגיות ואפרוחות;"פטמים" – תרנגולים ותרנגולות שגילם אינו עולה על חמישה חודשים המיועדים לגידול לצרכי מאכל;"פרגית" – תרנגולת בגיל שמונה ימים עד חמישה חודשים;"שנת התכנון" – שנת 2019;"שנת התכנון הקודמת" – שנת 2018."
היו"ר איתן כבל
עד לכאן יש הערות? אפשר לאשר עד כאן? מי בעד?
יצחק וקנין (ש"ס)
אני לא מצביע.
לאה ורון
חבר הכנסת ברושי יצביע במקום חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין.
יצחק וקנין (ש"ס)
אני מגדל.
לאה ורון
דן סידה יצביע במקום חבר הכנסת וקנין שלא מצביע.
היו"ר איתן כבל
אתה גם מגדל.
יצחק וקנין (ש"ס)
גם דני מגדל.
היו"ר איתן כבל
אז עשה לי טובה, אל תצביע.
נורית קורן (הליכוד)
כן, כן. הוא אמר שהוא לא מצביע. אז זה רק אני והוא.
היו"ר איתן כבל
מי בעד? ירים את ידו שוב. תודה. אושר.

הצבעה

בעד – פה אחד
תקנה 1 אושרה.
אפרת ורד
"מכסה ארצית
2.
גודל משק הלול לייצור ביצי מאכל לשיווק בהיקף ארצי בשנת התכנון, יהיה גידול מטילות לייצור 2,440 מיליון ביצי מאכל לשיווק (להלן – המכסה הארצית)."
אסף לוי
אדוני היושב-ראש, סעיף סעיף?
היו"ר איתן כבל
כל עוד לא מרים מישהו את היד ועוצר אותנו, אז לקרוא, ואז אני אעצור פה, נצביע על כל מה שלא היתה עליו המחלוקת עד לאותו רגע, כדי שנוכל להתקדם בהקראה.

יש לך הסתייגות?
יוסי אדוני
כן, לגבי גודל המכסה הארצית, 2,440 מיליון. זה יותר מדי. זה כולל בפנים את התוספות של 200,000 - - -
אסף לוי
זה לא כולל. זה כולל את אותה מסגרת שהיתה בשנה שעברה לאותה תקנה, זה מורכב מהתוספת הרוחבית של עד 3% - - -
יוסי אדוני
השאלה היא אם לא יאשרו את - - -
היו"ר איתן כבל
אני כבר אומר לכם, זה לא הולך להסתיים עכשיו. אני כבר מבין. אני רוצה להבהיר, אם על זה אתם מגיעים לפה, מר לויט, בלי שיש הסכמה בין המגדלים לבין המועצה - - -
יצחק וקנין (ש"ס)
לא, יש הסכמה - - -
היו"ר איתן כבל
אז עזוב, אל תעצרו אותי על כל דבר. זה ברור. הוויכוח הוא לא על הדברים האלה. אני אומר לך, אתם סתם מעכבים אותי. מר לויט, יש הסכמה?
קריאות
אין בעיה. אין בעיה.
היו"ר איתן כבל
תודה רבה, אני מעלה להצבעה.
יצחק וקנין (ש"ס)
אין בעיה עם זה.
יוסי אדוני
יש בעלי אינטרס שיש להם עניין עם זה.
יצחק וקנין (ש"ס)
אין בעיה, יוסי, אתה סתם מעלה בעיות - - -
היו"ר איתן כבל
יקיריי, שאלתי את מר לויט. אדוני, אי אפשר שמר לויט ברצונכם הוא בסדר, וכשלא אז לא בסדר.
נורית קורן (הליכוד)
אפשר לקבל הבהרה לגבי המספר? מה הוא מתכוון?
אסף לוי
באחת התקנות יש תוספת קבועה למי שיעבור ללול רפורמה של 100,000 או 200,000 ביצה. המסגרת שנקבעה בתקנה הזאת זהה למסגרת שנקבעה בתקנות 2018. אין פריצה של אותה מסגרת. התוספת שמובאת פה, הגדילה בכמות מורכבת מתוספת של עד 3% רוחבית למגדלים הקיימים כל עוד יעמדו בתקנות, ותוספת של כ-155 מכסות חדשות למגדלים, לחיזוק היישובים. אני לא מבין איך אפשר לחזק את הצפון בלי לתת מכסות למגדלים חדשים.
נורית קורן (הליכוד)
כלומר, אתם רוצים לתת גם למגדלים חדשים, אבל עד שיהיו מגדלים חדשים אתם נותנים את זה כרגע לקיימים?
אסף לוי
לא, מה פתאום? לא נותנים כרגע לאף אחד.
היו"ר איתן כבל
נורית, איחרת, וגם ככה הלו"ז – כל הדברים האלה כבר עסקנו בהם. אני מעלה להצבעה את תקנה 2. מי בעד? ירים את ידו.

הצבעה

בעד – פה אחד
תקנה 2 אושרה.
היו"ר איתן כבל
אושר. ויהודה מצביע במקום חבר הכנסת דוד ביטן.
אפרת ורד
"קביעת מכסות אישיות
3.
העקרונות לקביעת מכסות אישיות לייצור ביצי מאכל לשיווק לכל מגדל לשנת התכנון, במסגרת המכסה הארצית, יהיו כאמור בתקנות 4 עד 8.

מכסה אישית
4.
לכל מגדל תיקבע מכסה אישית לייצור ביצי מאכל לשיווק בשנת התכנון, שתהיה שווה למכסה האישית לייצור ביצי מאכל לשיווק שנקבעה לו לשנת התכנון הקודמת."
שמואל לויט
לגבי סעיף 4 - - -
היו"ר איתן כבל
קודם כל נצביע על סעיף 3. מי בעד תקנה 3?

הצבעה

בעד – פה אחד
סעיף 3 אושר.
שמואל לויט
התוספת בדבר 3% שעליה דובר כל השנים, ב-30 השנים האחרונות, היתה תמיד בסעיף 4 והיא צריכה להופיע גם השנה פה, כפוף להסכמה שהושגה, שמי שירצה למכור - -
אסף לוי
אף אחד לא הסכים.
שמואל לויט
- - מי שירצה למכור את התוספת הזו, תיגרע התוספת ממכסתו.
היו"ר איתן כבל
עוד לפני השאלה אם תיגרע או לא תיגרע, מה הבעיה כמו שמר לויט - - -
אפרת ורד
הסוגיה הזו נבחנה על ידי הלשכה המשפטית מול משרד המשפטים בשלב אישור נוסח, ועל רקע הקבוע בחוק בדבר עבירות המכסה המנגנון המתאים לוודא את מימושן של התכליות שעומדות - - - הקביעה של התוספת הוא באמצעות קביעת התוספת כתוספת חד פעמית, ובתקנות לשנת התכנון הבאה, כפי שאסף הודיע קודם לכן, בכוונת המשרד להביא לאישור הוועדה הצעה לקביעת תוספות אלה כתוספות קבועות אם המגדל ייצר את מלוא מכסתו.
היו"ר איתן כבל
בבקשה, אדוני.
תומס מנור
אני עורך דין תומי מנור, משרד - - -, יועץ משפטי של המועצה.

התקנות הן במהותן תקנות חד פעמיות משום שהן נעשות לשנה אחת. ההגדרה של חד פעמית, אנחנו לא בדיוק מבינים מה היא מוסיפה למטרה שבשנה הבאה ינהגו כך או אחרת. ולכן לא היתה שום סיבה, משפטית לפחות, לקבוע את ההגדרה של חד פעמית. מכסה ניתנת לשנה אחת, כך קבוע בחוק, כך קבוע גם בתקנות האלה.

ולכן המשטר הקודם שבו בסעיף 4 הנושא הזה נכלל, לא מפריע לשום תכלית כפי שהמשרד מבקש וכפי שאני מניח שגם מוסכם על המגדלים שיירשם בפרוטוקול שבשנה הבאה, אם מישהו מכר את התוספת הוא לא יקבל אותה בשנה הבאה. אבל זה לשנה הבאה.
יצחק וקנין (ש"ס)
אם התכלית היא אותה תכלית, אז מה הבעיה?
היו"ר איתן כבל
אני לא מבין מה הבעיה פה. יש פה נציג של משרד המשפטים? בבקשה, גברתי.
הגר סלקטר
החוק קובע שמכסה אישית ניתנת להעברה.
היו"ר איתן כבל
ולמה בשנה שעברה לא היתה בעיה, והשנה - - -
הגר סלקטר
לא, דרך אגב, גם בשנה שעברה – ובגלל זה הופתעתי לשמוע את היועץ המשפטי של מועצת הלול – גם בשנת 2017 וגם בשנת 2018 - - -
היו"ר איתן כבל
לא, הוא אומר שזה היה כתוב בסעיף 4 בשנה שעברה.
שמואל לויט
התוספת הקבועה תמיד היתה בסעיף 4.
אפרת ורד
ואנחנו חושבים שזה לא נכון, בגלל זה שינינו את זה לתוספת חד פעמית, בדיוק מהטעמים שדיברתי עליהם.
היו"ר איתן כבל
סליחה, זה לא לזה ולא לזה. אני לא רוצה פה לשלוח אתכם עכשיו להתדיינות משפטית. אם אין פגיעה במהות של הרצון של הסעיף, והוא לא מבהיר את הסעיף, אז לא צריכה להיות מניעה, מר לויט.
שמואל לויט
אז שזה יהיה בסעיף 4, כמו ב-30 השנים האחרונות.
היו"ר איתן כבל
לא הבנת אותי. אני רוצה להבין ממה אתה חושש, אם זה לא בסעיף 4?
שמואל לויט
כפי שאמרה היועץ המשפטי, המכסות ככלל הן לשנה אחת. אין פה בכלל - - -
אסף לוי
אי אפשר. מתבססים על המכסה של שנה קודמת - - -
מרב תורג'מן
זה לא נכון להגיד שזה מכסה לשנה אחת, כי יש פה התבססות על השנים הקודמות, ותמיד מתייחסים למכסה שהיתה בשנה הקודמת פלוס משהו.
היו"ר איתן כבל
אדוני היועץ המשפטי ומר לויט, אני לא רואה פה בעיה במהות. אנחנו תיכף ניגע במהות. אני גם לא מקבל, ואסור שתגידו את זה גם אתם, שהמכסה היא זמנית. היא מכסה שמתחדשת מדי שנה. הפרוצדורה היא של התחדשות שנתית, אבל המכסה היא מכסה קבועה. זה לא שמחר מישהו יכול להגיד, אוקיי, בא לי, אני לוקח לך את המכסה. האופן שבו הדברים מתגלגלים הוא שנתי.
מרדכי אלקבץ
כבוד היושב-ראש, הרציונל אחרי ההתנגדות ואחרי העברת הסעיף הזה לסעיף 8, הוא לא משפטי כלל. אמר אסף היום והוא אומר את זה בחודש האחרון, שההתנגדות היא מכיוון שיש חשש שאנחנו נסחור במכסה, בתוספת. זה הסיפור.
היו"ר איתן כבל
יש כאן שני עניינים שונים. נגיע לתוספת. גם אם היא תהיה כתובה בסעיף חרבת א-טנאק, נצטרך להתייחס אליה לגופו של עניין ולא איפה היא מונחת. זה לא רלוונטי. תיכף נגיע לזה. אני לא רואה בזה שום בעיה, זה על המיליארד לדון שתי דקות, ועל האלף שקל עכשיו אנחנו פה – זה כולה חארטה בארטה שמארטה. אין שום דבר שמשפיע על העניינים.

מי בעד תקנה 4? ירים את ידו.

הצבעה

בעד – פה אחד
תקנה 4 אושרה.
היו"ר איתן כבל
תודה. אושר. הלאה.
אפרת ורד
בתקנה 5 יש לנו כמה עדכונים. אני אגיד אותם תוך כדי.

"מכסות חדשות
5.
1. ועדת המכסות תקבע עד 155 מכסות אישיות בהיקף של 500,000 ביצי מאכל כל אחת (להלן – ההיקף הכולל של המכסות החדשות) למגדלים חדשים כמפורט להלן:
1. עד 40 מכסות אישיות מתוך ההיקף הכולל של המכסות החדשות יוקצו למגדלי פטם ביישובים שבהם מגדלים מטילות לפי מכסות; מכסה לפי פסקה זו תיקבע למגדל פטם כאמור בהתמלא כל אלה:

1. הלול המצוי במשקו נמצא במרחק של פחות מ-300 מטר מלול מטילות מאוכלס;"
אסף לוי
"
1. מספר בעלי המכסות ביישוב עולה על מספר מגדלי הפטם;

1. הגידול יתבצע בלול חדש ביישוב שבו מצוי משקו, במתחם שאינו במשקו של בעל מכסה אחר;

1. המבקש הצהיר כי הוא לא יאכלס את הלול בעופות משלוחה שאינה עופות להטלה, ואם הוא מגדל בלול עופות משלוחה כאמור הוא יתחייב להפסיק את הגידול בתום המדגר; בתקנת משנה זו, "שלוחה" – אחת מאלה: עופות לרבייה, עופות להטלה או עופות לפיטום;
1. עד 50 מכסות אישיות מתוך ההיקף הכולל של המכסות החדשות יוקצו למגדלים חדשים מיישובים באזור עדיפות לאומית, אם גודל נחלתם קטן מ-20 דונם ומספר בעלי המכסה ביישוב שבו מצוי משקם בשנת התכנון הקודמת עולה על 40, ובלבד שלא נקבעה להם או לבני זוגם, בעבר, מכסה לייצור פטמים לשיווק לפי חוק זה; נותרה מכסה מהמכסה שהוקצתה לאוכלוסייה זו, לאחר קביעת המכסה לכלל המבקשים בקרב אוכלוסייה זו העומדים בתנאי הסף, תועבר המכסה לחלוקה בקרב המגדלים לפי פסקה (3);"
קריאות
רגע, רוצים להתייחס לסעיף הזה.
יצחק וקנין (ש"ס)
גם תיקוני נוסח וגם תיקון מהותי. אתם מדברים על 20 דונם, ועל התקן של נחלה. תקן נחלה הוא 30 דונם. ולכן אני חושב שצריך ללכת לפי התקן שנקבע במשרד החקלאות ובמינהל. ולכן תשימו את זה על 30 דונם. זו דעתי שלי. אי אפשר לעשות את זה בתקן בצורה הזאת.
קריאה
אין תקן 20.
אסף לוי
אדוני היושב-ראש, אין התנגדות. המשרד יתקן ל-30.
היו"ר איתן כבל
תודה.
קריאות
וגודל המכסות. גודל המכסות זה 50. גודל המכסות מ-40 ל-50.
יצחק וקנין (ש"ס)
אני מסביר. אני רוצה לנגוע בדברים מהותיים מכיוון שזה התקן של הנחלות גם בתוך היישובים החקלאיים. ברובם אין שום יישוב שהוא פחות מ-60. לכן הייתי אומר לשים את זה ב-50 ולא ב-40.
אסף לוי
אין לי התנגדות לתקן את ה-40 ל-50, אבל רק שים לב כי יש בעוד סעיף שאנחנו מתייחסים ליישוב כיישוב מוטה הטלה, וגם במקום השני נצטרך לעדכן, במקום 40 ל-50, כי אנחנו צריכים להיות אחידים. אין לי התנגדות - - -
קריאה
איזה סעיף זה?
אסף לוי
בסעיף שאומר לעבור למועצה איזורית בתנאי שמספר מגדלי הטלה נמוך מ-40. אז צריך גם את זה לתקן כי צריכה להיות אחידות.
יצחק וקנין (ש"ס)
אין בעיה מאחר שזה התקן.
מרב תורג'מן
זו פשוט היתה הערה למה הכוונה בתנאי הסף, כי אין פה הגדרה לתנאי הסף ולא ברור מה הם התנאים, ולכן אנחנו חושבים שצריך להיות כתוב פה: העומד בתנאים הקבועים בתקנות אלה.
אסף לוי
אוקיי, זה מה שהוספת בסעיף (3) ולא העברנו אותו גם ל-(2).
מרב תורג'מן
וזה יהיה תיקון לכל הפסקאות שמתייחסות לתנאי הסף.
אסף לוי
בסדר. זה מופיע לי גם בפסקה (3) ונעתיק אותה גם לפסקה (2). לקרוא את הסיפה עוד פעם?
היו"ר איתן כבל
תקריא, כן.
אסף לוי
"לאחר קביעת המכסה לכלל המבקשים בקרב אוכלוסייה זו העומדים בתנאים הנוספים הקבועים בתקנות אלה, תועבר המכסה לחלוקה בקרב המגדלים לפי פסקה (3);"
מרב תורג'מן
אנחנו חושבים שצריך להגיד: "בתנאים הקבועים בתקנות אלה".
אסף לוי
בסדר.
מרב תורג'מן
בסדר. לא משנה, נוסח.

ויש פה תיקון כך שבמקום 20 דונם יהיה כתוב 30 דונם ובמקום 40 יהיה כתוב 50.
מרדכי אלקבץ
אני רוצה לבקש התייחסות לגלגול שכל הזמן אנחנו מגלגלים. אנחנו יודעים בסופו של דבר לאן זה מכוון. אני לא רואה שום סיבה אמיתית לגלגל מכסות שלא מנוצלות כאן – מן הסתם הן כן ינוצלו. אין בזה שום היגיון לגלגל. בסוף זה מגולגל לשבע. אם תשימו לב, תקראו את המשך התקנות, ואנחנו נראה, בסוף זה מתגלגל לשבע ושם יש כוונת מכוון.
אסף לוי
המכסות נשארות באיזורים שאנחנו רוצים. מתקנה (2) זה עובר ל-(3), ואת (3) תיכף נקריא. זה פותר את הבעיה של האנשים שהפסיקו לצערנו לגדל פטם, ונותנים להם אפשרות. המעבר מ-(2) ל-(3) חשוב.
קריאה
אבל (3) מתגלגל ל-(7).
אסף לוי
ו-(3) יתגלגל ל-(7) כי אנחנו רוצים לחלק מכסות חדשות. למה שלא יתגלגל? כולנו יודעים שימלאו את זה, אז מה? - - -
היו"ר איתן כבל
אסף, אני מסכים איתך.
אסף לוי
תודה.
היו"ר איתן כבל
די, חלאס, חבר'ה, נו.
יוסי אדוני
בכללים של 2018 אנחנו הבאנו בפניך את הנושא של צביעת 35 מכסות ליישובים צמודי גדר.
היו"ר איתן כבל
עשה לי טובה, דבר על זה עכשיו, אחי.
יוסי אדוני
אתה אישרת את זה והתנית את האישור הזה בצביעה של יישובי גדר בהארכת חוק איזור עדיפות לאומית. האריכו את החוק, זה לא נמצא בתקנות, הורידו את זה. איפה הצמודי-גדר, מה שאתה אישרת?
היו"ר איתן כבל
א', אני אזכיר לך, אני לא הממשלה.
יוסי אדוני
בממשלה זה עבר בסדר. פה, בתוך משרד החקלאות - - -
אסף לוי
אני מוחה על הדברים האלה. זה לא נכון. עובדה שהנוסח הראשון שהובא להתייעצות המועצה כולל סמוכי גבול וצמודי גדר.
יוסי אדוני
ואיפה התייעצות המועצה? - - -
אסף לוי
ואם היית שומע את הדברים שדירתי בפתח דבריי - - -
יוסי אדוני
יש לי החלטה של התייעצות המועצה שהבאתי לכם, תביעה של 35 מכסות ביישובי גדר - - -
היו"ר איתן כבל
אדוני, אדוני, תודה רבה. אני מצביע על מה שהוקרא עם התיקונים.
יוסי אדוני
איציק, אתה פספסת את הדבר הזה.
היו"ר איתן כבל
בסדר, אחר כך הוא יקרא את הפרוטוקול.

תקנות 5(א)(1) ו-(2) עם התיקונים והתוספות, מי בעד? ירים את ידו.
נורית קורן (הליכוד)
נמנעת.
היו"ר איתן כבל
חברים, אל תעשו על הגב שלי סיבוב. אני סוגר את הישיבה. חבר'ה, פה אם לא יהיה פה אחד, אני מעיף אתכם החוצה. תודה רבה. לא עליי. לא עליי.
יוסי אדוני
- - -
היו"ר איתן כבל
אדוני, אני קורא אותך לסדר פעם ראשונה, אני קורא אותך לסדר פעם שנייה. פעם שלישית אתה לא תחזור לדיון. לא יקרה, לא יקרה, לא אצלי. אתם רוצים? אני סוגר את הדיון עכשיו. פה אחד. שמעתם אותי? זה הכול. לא יהיו פה טובים ויותר טובים. זה הכול. תודה.

מי בעד? ירים את ידו.
איתן ברושי (המחנה הציוני)
איזה סעיף?
היו"ר איתן כבל
הסעיף שהקראנו עכשיו.
מרב תורג'מן
5(א)(1) ו-(2).
היו"ר איתן כבל
תודה. חברים, אני לא מוכן לזה, נורית. אני פה קורע את התחת בשבילם כל השנה.

הצבעה

בעד – פה אחד
תקנות 5(א)(1) ו-5(א)(2) אושרו.
היו"ר איתן כבל
תודה. אושר.
אסף לוי
"
1. עד 25 מכסות מהיקף הייצור הכולל של המכסות החדשות, בתוספת יתרת המכסה לפי פסקה (2) יוקצו למגדלים חדשים מיישובים באזור עדיפות לאומית, בעלי משק לול לייצור פטמים, אם מספר בעלי משק לול לייצור פטמים ביישובם עולה על 20; נותרה מכסה מהמכסה שהוקצתה לאוכלוסייה זו, לאחר קביעת המכסה לכלל המבקשים בקרב אוכלוסייה זו העומדים בתנאים הנוספים הקובעים בתקנות אלה, תועבר המכסה לחלוקה בקרב המגדלים לפי פסקה (7);"
היו"ר איתן כבל
הערות? בבקשה, אלקבץ.
מרדכי אלקבץ
סעיף זה בא לעשות תעדוף ליישובים צמודי גדר, כמו כפר יובל. שם יש קבוצה של מגדלי פטם שחדלו לגדל והם יכולים להיכנס לתוך - - -
היו"ר איתן כבל
תגיע לעניין. אני רוצה לעזור להם. בלי הקדמות.
מרדכי אלקבץ
היתה החרגה, שזה יישובים צמודי גדר. משרד המשפטים פתאום טוען שלא ניתן חוקית להחריג אותם כיישובים צמודי גדר, בעוד שאנחנו נראה בסעיף (4), הסעיף הבא, יש איזור עוטף עזה. למה עוטף עזה זה נכון וצמודי גדר זה לא נכון?
היו"ר איתן כבל
חברים, לפני שאתם עונים כי אין הגדרה של צמודי גדר – סליחה, אני רוצה למצוא פתרון - - -
קריאה
תעלה את זה ל-30.
היו"ר איתן כבל
אדוני מוכן לתת לי לעזור לו? שאדוני לא יעזור לי.
קריאה
זה לא ייתן כלום, ה-30. מה זה ייתן?
היו"ר איתן כבל
חברים, אתה מוכן בבקשה לא להיות היועץ שלו? יכולת לייעץ לו כל הדרך בנסיעה איתו.
קריאה
הוא לא נסע איתי.
היו"ר איתן כבל
אז אל תייעץ לו. בדיוק נזכרתם לייעץ כשהגענו לפה. תשתקו וזהו.

אני רוצה להבהיר. אני אומר לך, אסף, אם לא, אני לא אעביר את התקנות האלה. אני רוצה לעזור להם.
אסף לוי
לשכמותם, ולהבנתי זה עוזר להם.
היו"ר איתן כבל
לשכמותם. שמעת אותי? תודה. אני רוצה פתרון. זה הכול.
ציון אברהם
אני ציון אברהם, יושב-ראש ההנהלה של כפר יובל.

אלה בדיוק הדברים. כדי לפתור את המחלוקת הזאת וכדי ש-25 מכסות לא יהוו בעיה, יכול להיות שאם יש באיזורי צמודי גדר כמונו, ממש 300 מטר מהגבול, שזו פרנסתם, אז יכול להיות שלא צריך להיצמד ל-25 מכסות, אלא צריך להגדיל ל-35 או ל-30 מכסות, וזה בטוח יפתור את כל הבעיות.
אסף לוי
המשרד לא יתנגד להוסיף את התוספת. אני רק מבקש להזכיר שהצבענו על הכמות הכוללת, ואם אנחנו מגדילים את מספר המכסות, נצטרך לחזור לסעיף - - -
מרב תורג'מן
ל-155, להגדיל את ה-155. זו הכוונה.
אסף לוי
150, וגם את (2) שקבענו 2 מיליארד ו-440 אלף, כי אם אני מוסיף עוד מכסות אז צריך גם להגדיל - - -
היו"ר איתן כבל
אני כבר רואה את הראש של אסף, איך הוא מכניס עיזה.
אסף לוי
למה עיזה? לא. למה? אני צריך את המסגרת.
היו"ר איתן כבל
אני רואה את החיוך, אחי. אל תתאמץ. תיכף תתפקע לך. עזוב, עזוב.

זה מה שנקרא עכשיו, חובת ההוכחה היא עליכם.
שמעון ביטון
תן לי.
היו"ר איתן כבל
לא. אתה תיתן לי עכשיו להגיד לך לפני שאתה נותן את ההרצאה מהצד שלך.
שמעון ביטון
שלי לעזור להם.
היו"ר איתן כבל
לא. שנייה.
שמעון ביטון
אתה תדאג שיצביעו וזהו.
היו"ר איתן כבל
תן לי, תן לי להגיד מילה. תאמין לי, מה אתה חושב, שאני פראייר? אני מבין עניין.

תקשיבו טוב טוב, זה חבל דק. אם יש סולידריות, היא תהיה סולידריות אמיתית מצדכם. שלא פתאום עכשיו תגידו, אה, המכסות כולן עולות, יהיו יותר מדי ביצים. אני מכיר גם את כל הדברים האלה. אני אומר את זה בזהירות. אני אמרתי להם, וזו חובתנו לנסות לעשות מאמץ לסייע להם ולשכמותם. סולידריות היא לא רק במילים. סולידריות היא גם במעשים. שותפות היא במעשים. ואני כבר אומר את ההרצאה, לפני שאדוני ייתן לי עצה שאני לא יודע מה לעשות איתה.
שמעון ביטון
אדוני היושב-ראש, אין ספק שנושא כפר יובל הוא נושא כאוב מאוד, וניסה אדוני לפתור את הבעיה כבר ב-2018. ניסינו לפתור את הסוגיה של כפר יובל כבר בתקנות 2018, והיה אחד מסעיפי התקנות ב-2018 שבעצם נתן להם מענה חלקי. בעצם היתה שם עז עם קרניים שמישהו גידל - - -
היו"ר איתן כבל
זה תיש. עז עם קרניים זה תיש. עז זו הנקבה.
שמעון ביטון
אני מגדל עופות.

אז אחרי שהבהרת לנו מה ההבדל בין עז לתיש, רשמתי את הדברים, היתה שם מגבלה של חקלאי שלא גידל בפועל באחת משלוש השנים שקדמו, לא יכלו להיכנס.
היו"ר איתן כבל
יש לנו הצעה. אני חושב שהיא טובה. היא יכולה לעבוד לציפיות שלכם. אסף, תן את העצה.
יצחק וקנין (ש"ס)
חבל על הזמן, שמעון. תן לו.
היו"ר איתן כבל
שמעון, תאמין לי. אסף, בבקשה.
לאה ורון
לא, לפני העצה של אסף, שחבר הכנסת וקנין יתייחס לזמנים של הישיבה.
יצחק וקנין (ש"ס)
יש תוספת זמן. דיברתי עם היושב-ראש.
היו"ר איתן כבל
אנחנו מודים לך.
לאה ורון
עד מתי?
יצחק וקנין (ש"ס)
עד 11:20.
שמעון ביטון
זה שיגדילו את המספר ל-45 או ל-55, זה אחיזת עיניים. הם לא בפנים עם כל העדיפות הלאומית, עם כל עם ישראל. בעצם אם לא יהיה כפי שאסף יודע שהוגש לנו בזמנו, יוקצו למגדלים חדשים בעלי משק, לול, ייצור פטמים, ביישובים צמודי גדר, הם לא יהיו בפנים, הם יהיו עם כל עם ישראל.
היו"ר איתן כבל
שמעון, שמעון, שמעון - - -
שמעון ביטון
זה לא פותר להם את הבעיה.
היו"ר איתן כבל
שמעון, אצלנו בשכונה אומרים, כפרה עליך, בדאלק, אתה. תקשיב. מה אתה ממציא לי דבר שכבר אלף פעם אמרתי לך, הוא איננו קיים? אין יותר הגדרה. הממשלה שלכם שאתם מצביעים עבורה - -
שמעון ביטון
גמרה אותנו.
היו"ר איתן כבל
- - ביטלה את המושג צמודי גדר. עבדכם ניסה להילחם בזה אלף פעם. אל תביא לי המצאות שהם לא יכולים לעמוד, שזה סתם – אתה נותן לי אחיזת עיניים.
שמעון ביטון
אז תן לי פתרון.
יוסי אדוני
- - -
היו"ר איתן כבל
סליחה, אדוני. אני עכשיו אאשר משהו שהוא לא חוקתי, יבואו לזה, יתחיל משרד הנשפטים, יתחיל פה, יתחיל זה. תגידו לי, מה, ג'יננתם את רבי. אסף, לעמדה שלך ותן את ההצעה. תציע, אני אחשוב, כן אפשר לעשות את זה או אי אפשר. אבל קדימה, בלי עצות. אל תקפצו. תזכרו, לפני שאתם קופצים, סולידריות.
אסף לוי
אני מציע לאור בקשת חברי הכנסת להוריד חמש מכסות מסעיף 7, שעוד לא קראנו, עדיפות לאומית, ולהגדיל את הסעיף הזה במקום 25 ל-30. הבעיה שידידי שמעון ביטון אמר, שאנחנו נותנים את זה בכל איזור עדיפות לאומית. זה לא ככה. זה מוגדר באיזור עדיפות לאומית למגדל פטם שביישובו היו מעל 20 בעלי מכסות. אם חושבים פה הוועדה, ואפשר להתייעץ עם הלקוחות אם צריך להגדיל את המספר הזה, אפשר לבחון.
היו"ר איתן כבל
תודה.
מאיר רובין
אני רק רוצה להעיר שבתקופת בחירות, להעביר חמש מכסות משם, מידידי של סמנכ"ל לידידי של ההוא, טיפה טיפה, איך לומר, לא נעים - - -
היו"ר איתן כבל
שאדוני ייגש לבג"ץ. תודה.
מאיר רובין
חלילה לי מלעשות את זה.
היו"ר איתן כבל
אדוני, סליחה. זה ממש אפילו נתלית עכשיו, כפרה עליך, אין אילן עוד שהגיע לגודל שנתלית עליו. די, חלאס. די, מספיק. נתתי לך. נסחפת. די.
מרדכי אלקבץ
שאלה אחת.
היו"ר איתן כבל
אין בעיה. נזמין נרגילות. נשב. תזמינו גם גת, יש לנו זמן עד הלילה.
מרדכי אלקבץ
איתן, איתן, האם יישובי גדר כלולים בהגדרה?
היו"ר איתן כבל
כמה פעמים, חברים יקרים, נלחמתי בשבילכם לנסות להחזיר את העניין הזה? האמינו לי, באמת. אני. לא אתם.
אסף לוי
כדי לעשות סדר בצמודי גדר וסמוכי גבול – יש החלטת ממשלה 3738 שמגדירה את האיזורים האלה. אבל בהגדרה הזאת, באותה החלטת ממשלה, כדי להצדיק, לתת העדפה לזה או אחר בתוך איזורי עדיפות לאומית, צריך טיעונים מקצועיים. האמן לי שהם התחילו - - -
היו"ר איתן כבל
אני הייתי שותף.
אסף לוי
ולכן מצאנו פתרון.
יוסי אדוני
הפירים של המנהרות זה לא טיעון מקצועי?
היו"ר איתן כבל
נשמה, אמרתי לך, יהיו בחירות, אדוני יעלה את זה כטיעון, יצביע ואז יגיד, אם יהיה טיעון כזה אז אנחנו נבחר במי שייתן טיעון כזה.
מרב תורג'מן
התיקון שאתם מציעים הוא גם ל-(2)?
אסף לוי
לא, הוא לא לסעיף (2). הוא רק לסעיף (3) – במקום 25 לתקן ל-30. וכשנגיע לסעיף (7) אני אקרא חמש במקום 10. ואז אנחנו לא פורצים את המסגרת - - -
היו"ר איתן כבל
תודה. מי בעד? ירים את ידו.

הצבעה

בעד – פה אחד
תקנה 5(א)(3) אושרה.
היו"ר איתן כבל
תודה. אושר.
אסף לוי
"
1. עד 10 מכסות מתוך ההיקף הכולל של המכסות החדשות יוקצו למגדלים חדשים ביישובים באזור עוטף עזה; נותרה מכסה מהמכסה שהוקצתה לאוכלוסייה זו, לאחר קביעת המכסה לכלל המבקשים בקרב אוכלוסייה זו העומדים בתנאי הסף, תועבר המכסה לחלוקה בקרב המגדלים לפי פסקה (7);" – וכאן גם נכניס את התיקון שהכנסנו, בתנאים הנוספים הקבועים בתקנה זו."
1. 10 מכסות מתוך ההיקף הכולל של המכסות החדשות יוקצו למגדלים חדשים ביישובים חדשים; נותרה מכסה מהמכסה שהוקצתה לאוכלוסייה זו, לאחר קביעת המכסה לכלל המבקשים בקרב אוכלוסייה זו העומדים בתנאי הסף, תועבר המכסה לחלוקה בקרב המגדלים לפי פסקה (7);
1. 10 מכסות מתוך ההיקף הכולל של המכסות החדשות יוקצו למגדלים חדשים באזור עדיפות לאומית מקרב האוכלוסייה הערבית, הדרוזית והצ'רקסית בלבד, נותרה מכסה מהמכסה שהוקצתה לאוכלוסייה זו, לאחר קביעת המכסה לכלל המבקשים בקרב אוכלוסייה זו העומדים בתנאי הסף, תועבר המכסה לחלוקה בקרב המגדלים לפי פסקה (7);"
כאן אני מתקן, אדוני היושב-ראש
"
1. חמש מכסות מתוך ההיקף הכולל של המכסות החדשות, בתוספת יתרת המכסות לפי פסקאות (3) עד (6) יוקצו למגדלים חדשים ביישובים באזור עדיפות לאומית."
היו"ר איתן כבל
יש הערות?
אסף לוי
רק נתקן, בהתאמה - - -
היו"ר איתן כבל
בהתאמה. בדיוק.

מי בעד? ירים את ידו.

הצבעה

בעד – פה אחד
תקנות 5(א)(4) עד 5(א)(7) אושרו.
היו"ר איתן כבל
תודה, אושרו סעיפים (4) עד (7). הלאה.
אסף לוי
"
1. על אף האמור ברישה לתקנת משנה (א), קביעת מכסה לפי תקנת משנה (א)(1) למגדל פטם שהוא בעל מכסה, תהיה בהיקף של 250,000 ביצי מאכל בלבד, ובלבד שמתקיימים לגביו שאר התנאים הקבועים בתקנת משנה (א)(1)."א', התקנה הזאת זהה לתקנה שהיתה ב-2018, לבקשת חבר הכנסת - - -
שמואל לויט
זה נכון, ומאחר שלמדנו את הבעיה, אנחנו מעלים את הסוגיה עכשיו. העילה של התוספת הזו ניתנה בשביל לפתור את הבעיות של קירבה בין לולי פטם ללולי הטלה. והלוגיקה אמרה, בוא ניתן מוטיבציה להוציא את לולי הפטם. דא עקא, יש כאלה שמחזיקים גם לול הטלה וגם לול פטם, ואז הוחלט בתקנות לתת רק 250,000 למי שהוא בעל שתי מכסות. ועכשיו ההגבלה היתה שבשביל זה הוא צריך לבנות לול חדש. ואנחנו רוצים שבעל מכסת הטלה יוכל לגדל את המכסה הנוספת, על מנת שהוא יפסיק לגדל את הפטם, בלולו הוא.
היו"ר איתן כבל
מה הבעיה עם זה?
אסף לוי
אנחנו פותרים בעיה וטרינרית ולא יוצרים בעיה וטרינרית חדשה, כשאנחנו נותנים הטבה של מכסות חדשות, הקו המוביל אותנו שאנחנו רוצים שאלה יהיו לולים חדשים, לולים שיעמדו בכל התנאים, ובדיון מקצועי שלנו אנחנו מעדיפים להשאיר כרגע את סמוכי הגדר מאשר ליצור עוד לול גדול של הטלה שימנע - - -
שמואל לויט
מעדיפים להשאיר פטם על יד הטלה.
היו"ר איתן כבל
שנייה, מר לויט. לא כל מה שמדבר משרד החקלאות זה שטויות. אני הולך לקראתכם כברת דרך בהרבה מאוד דברים. אני בעניין הזה תומך. אני אומר את זה בצורה מאוד ברורה. יש דברים שאני יודע ללכת לקראתכם, אבל יש דברים בעיקר שקשורים לווטרינריה – אחר כך יבואו אליי, איך אני אישרתי את הדברים האלה.

אלקבץ, בבקשה.
מרדכי אלקבץ
הבקשה שלנו לגרוע את המגבלה הזו היא מתוך בדיקה – קודם כל מדובר כאן במספר שאפשר לספור על כף יד אחת - - -
היו"ר איתן כבל
אז אין בעיה בכלל.
מרדכי אלקבץ
לא, לא. רגע, רגע. במושב עלמה מגדל פטם שהיה בתוך איזור גידול של הטלה, של מטילות, שהיה לו לול מתקדם מאוד, הוא השקיע שם הון תועפות, מפסיק לגדל פטם. זאת אומרת, הוא פוגע בפרנסתו אם הפטם ירוויח. תיאורטית, יש לו בנייר תוספת של 250,000 ביצה. הוא לא יכול לממש את זה. יחד עם זאת, הוא לא יכול לממש את זה. יחד עם זאת, הוא לוקח את לול הפטם שהיה לו, הופך אותו ללול מתקדם. כל אלה ששינו ורוצים לנצל את התוספת הזו הפכו את זה ללול חופש שעומד בסטנדרטים הגבוהים ביותר, הוא מורה דרך לכיוון של לולים חדשים מתקדמים, לולי חופש, והוא עומד בכל הדרישות של השוטרים הווטרינריים, אושר על ידי השירותים הווטרינריים. אני לא רואה שום סיבה שהוא לוקח לול שהוא גדול מאוד, שמותאם להרבה יותר ממכסתו פלוס 250, לא לאפשר לו לגדל שם. הוא הולך 10 צעדים קדימה. אני לא מבין למה לא לאפשר לו.
שמעון ביטון
אסף, אנחנו מבקשים את זה רק ב-250, לא ב-500.
היו"ר איתן כבל
אלה דברים כל כך קטנים שהיה צריך לסיים אותם בפגישות ביניכם, לא בבלבולי מוח מולי.
אסף לוי
אדוני היושב-ראש, כשנגיע להמשך התקנות יש מספר הקלות לאוכלוסיה הזאת, כמו מחזור גידול אחד לתת להם לגדל בכל מקום, בכל לול, רפורמה. אנחנו מאפשרים לראשונה בתקנות לבעלי מכסות חדשות להקים לול במשותף כשנגיע לתקנה הזאת בגלל היתרון לגודל. אז יש מספיק בעיות אחרות. יש מספיק פתרונות אחרים.
היו"ר איתן כבל
הבנתי. ראש המועצה רוצה להגיד משהו?
עמית סופר
אני עמית סופר, ראש מועצה איזורית מרום הגליל.

נקודתית, אני חייב להתייחס כי לול הפטם שהוא מדבר הוא מפגע תברואתי קטסטרופלי ביישוב עלמה. הריחות שהוא מפיץ הם לא נורמליים. המהלך הזה לייצר קטליזטור מידי להוציא ולנטרל את לול הפטם, אם לא כן, בן אדם ימשיך לגדל פטם בתוך היישוב. אני אומר לכם, זה מפגע של 100 משפחות - - -
אסף לוי
אבל מה? להכניס הטלה יפתור את המפגע?
עמית סופר
ודאי. לול הפטם מפיץ עם מאווררים מטורפים ריחות - - -
אסף לוי
אבל לול חופש - - -
עמית סופר
אני מזמין אותך למוקד שלי, 10 פניות ביום מהמוקד למושב עלמה.
היו"ר איתן כבל
אסף, אמון עליי ראש המועצה כמי שצריך להתמודד עם הדברים האלה. אין לו אינטרס נקודתי כזה או אחר, ואחת הבעיות הכי גדולות במועצה האיזורית שלו זה מפגעי הריח וזבובים. אני אומר את זה כמי שחווה את זה יותר מפעם אחת בשירות מילואים באיזור. לכן אני מבקש, יש כאן עניין אמיתי שצריך לתת עליו את הדעת. לא כזה מסובך.
אסף לוי
אני צריך לבדוק את זה וטרינרית.
שמעון ביטון
אסף, - - -
היו"ר איתן כבל
שמעון, די. אתה גם וטרינר?
שמעון ביטון
כן. יש לנו תשובה לזה, אסף.
היו"ר איתן כבל
כפרה עליך, אני לא רוצה את התשובות שלך. הוא רוצה את התשובות שלו.
אסף לוי
אדוני, אני מבקש, תיכף נעשה התייעצות. נמשיך בהקראה.
היו"ר איתן כבל
אין שון בעיה, יקירי. ממילא ב-10 הדקות הקרובות לא נסיים את הכול. אם הם ממשיכים להפריע, כנראה גם בדיון הבא לא נסיים.
נורית קורן (הליכוד)
אני רק מתפלאה שתמיד מביאים את זה בשבוע האחרון - - -
היו"ר איתן כבל
את שלי כבר אמרתי בצורה קצת יותר חריפה מהעדינות שבה גברתי משתמשת.
נורית קורן (הליכוד)
אני לא יכולה אחרי שצעקת - - -
קריאה
המנכ"ל פשוט עסוק בקריאת דוחות קהלת, אז הוא לא מגיש את הדוחות בזמן.
אסף לוי
אני חייב לשם הסדר – התקנות האלה הופצו, התחלנו את העבודה באוגוסט יחד עם המועצה, שלחנו להתייעצות, אם אני לא טועה בחודש אוקטובר. היה לנו דיון של כמעט שלושה שבועות על הנושא של צמודי גדר וסמוכי גבול כדי להביא את מה שהם מבקשים, ולא צלחנו.
היו"ר איתן כבל
אדוני ראש המועצה, אני לא מאשר את הסעיף הזה עכשיו. ממילא אני לא אספיק. מכיוון שזה עניין וטרינרי – אם הוא ייתן תשובה שזה אפשרי, מה טוב, ואם לא, תבואו בדברים עם ראש המועצה.

אני רק אגלה לך סוד, לעניין הפצנו – כמה פעמים ישבנו והסכמנו והפצנו והגעתם לא מוכנים? אז איך אומרים, תרגיש מה שאני מרגיש.
נורית קורן (הליכוד)
זה פשוט לא ייאמן שכל שנה זה בדיוק אותו סיפור.
היו"ר איתן כבל
עזבי. כבר התייחסתי לזה. אני רוצה להתקדם.
מרב תורג'מן
אז על 5(ב) אדוני מדלג?
היו"ר איתן כבל
כן. אסף, בבקשה.
אסף לוי
"
1. קביעת מכסה לפי תקנות משנה (א) ו-(ב) תותנה בהתקיים כל אלה:
1. המגדל הוא תושב ישראלי; לעניין זה "תושב" – כהגדרתו בחוק מרשם האוכלוסין, התשכ"ה-1965;
1. המגדל הוא בעלים של קרקע חקלאית שנועדה לשמש לגידול בעלי חיים ושניתן לפי כל דין להקים עליה לול לגידול מטילות; לעניין זה, "בעלים" – לרבות מי שזכאי על פי דין להירשם כבעלים – אם זו קרקע פרטית, וכן בעל זכויות בנחלה, שהוא מחזיק כמשמעותו בסעיף 2 לחוק ההתיישבות החקלאית (סייגים לשימוש בקרקע חקלאית ובמים), התשכ"ז-1967 (להלן – מחזיק);
1. המגדל מתגורר מגורי קבע בסמוך לקרקע החקלאית הנזכרת בתקנת משנה (ג)(2), ואם הוא מחזיק – הוא מתגורר בנחלתו ויקים לול חדש ביישוב שבו מצויה הנחלה, או ביישוב אחר באותה מועצה אזורית, ואם הוא מגדל חדש ביישוב באזור עוטף עזה – ביישוב אחר באזור עוטף עזה באותה מועצה אזורית, והכול בלבד שאם ייצרו בלול מספר מגדלים, מספר המגדלים החדשים שייצרו באותו הלול לא יפחת מ- 50%; לעניין זה "לול חדש" - לול שהוקם במהלך שנת התכנון ומתקיימים לגביו התנאים הקבועים בתקנה 9(ב)(4)(א) ו-(ב), ובלבד שהשטח שיעמוד לרשות כל תרנגולת מטילה בתא לא יפחת משבע מאות וחמישים סמ"ר."ברשותך, אני רוצה להסביר את התקנה הזאת. זה מה שאמרתי בתחילת דבריי. אנחנו מאפשרים לבעלי מכסות חדשות להקים לול במשותף כל עוד הם נמצאים באותה מועצה איזורית או ליישובי עוטף עזה, אם הם נמצאים ביישובים של עוטף עזה, כדי שיהיה יתרון לגודל. אבל שמנו כאן תנאי, שהלול חייב להיות לול שיוקם בשנת התכנון ובלבד שמספר המגדלים החדשים באותו לול לא יפחת מ-50% גם ליתרון לגודל. למשל, אם יש בעל מכסה חדש שרוצה להקים לול חדש לבני משפחתו, יכול לעשות את זה כל עוד הם שומרים על 50-50, בעל מכסה חדש ובעל מכסה קיימת.
איתן ברושי (המחנה הציוני)
יש לול שעונה לדרישות האלה?
אסף לוי
יוקם. המכסות חדשות.
איתן ברושי (המחנה הציוני)
ב-2019 יהיה לול שיענה לדרישות האלה?
אסף לוי
מה הבעיה? כן.
איתן ברושי (המחנה הציוני)
תשאל אותם.
היו"ר איתן כבל
אנחנו רוצים לעשות כאלה.
אסף לוי
זה דבר שמופיע לראשונה. לדעתי הוא פורץ דרך, אדוני היושב-ראש, שמאפשר יתרון לגודל.
היו"ר איתן כבל
אני מעלה להצבעה. מי בעד?
מרב תורג'מן
מעלה להצבעה את תקנה (ג), פסקאות (1), (2) ו-(3).
היו"ר איתן כבל
מי בעד? ירים את ידו.

הצבעה

בעד – פה אחד
תקנות 5(ג)(1), (2) ו-(3) אושרו.
היו"ר איתן כבל
תודה. אושר. הלאה.
אסף לוי
"
1. המגדל, או בן זוגו, לא היה במועד כלשהו קודם לשנת התכנון אחד מאלה:

1. בעל מכסה לייצור ושיווק ביצי מאכל מכוח החוק, למעט מגדל פטם שהוא גם בעל מכסה ומתקיימים לגביו התנאים הקבועים בתקנת משנה (א)(1);

1. בעל מכסה מכוח צו הפיקוח על מצרכים ושירותים (ייצור חלב), התשכ"ז-1967, או מכוח חוק תכנון משק החלב, התשע"א-2011 (להלן – חוק תכנון משק החלב), למעט מי שנקבעה לו מכסת חלב עזים, וועדת המכסות שהוקמה מכוח סעיף 5 לחוק תכנון משק החלב, הכירה במשקו כמשק סגור.1. בקשה לקבלת מכסה תוגש בתוך 60 ימים מיום פרסומן של תקנות אלה ותהיה ערוכה לפי הנוסח שבתוספת הראשונה; ועדת המכסות תהיה רשאית לקבוע מועד נוסף להגשת בקשות מטעמים שיירשמו ובלבד שהודעה על כך תפורסם בשני עיתונים יומיים לפחות, מהם אחד בשפה הערבית ובאתר האינטרנט של המועצה שכתובתו www.ofot.org.il (להלן – אתר האינטרנט של המועצה); הדרך והמועדים להגשת בקשה לפי תקנת משנה זו יפורסמו באתר האינטרנט של משרד החקלאות ופיתוח הכפר שכתובתו www.moag.gov.il."
היו"ר איתן כבל
הערות? אני מעלה להצבעה את פסקה סעיף קטן (ד). מי בעד? ירים את ידו.

הצבעה

בעד – פה אחד
תקנה 5(ג)(4) ותקנה 5(ד) אושרו.
היו"ר איתן כבל
אושר. הלאה.
אסף לוי
"
1. ראתה ועדת המכסות כי קביעת מכסה לכל המבקשים העומדים בתנאים לפי תקנות משנה (א)(1) או (ב) וכן בתנאים לפי תקנת משנה (ג) עולה על היקף המכסות הכולל הקבוע לאותה תקנת משנה, תפעל כדלקמן:
1. תחילה תקבע מכסה לקבוצת מבקשים שהיחס בינם לבין סך כל מגדלי הפטם המגדלים את הפטמים בלול הנמצא במרחק של פחות מ-300 מטר מאותו לול מטילות הוא 1, ושמספר המבקשים באותה קבוצה הוא הקטן ביותר, בסדר עולה; ראתה ועדת המכסות כי בשתי קבוצות או יותר יש אותו מספר המבקשים וכי הביקוש עולה על ההיצע תערוך הגרלה בין הקבוצות בהתאם לקבוע בתקנת משנה (ו);
1. נותרה מכסה לאחר קביעת מכסות לפי תקנת משנה (ה)(1), תחילת תיקבע מכסה לקבוצת מבקשים שהיחס בינם לבין סך כל מגדלי הפטם באותו יישוב המייצרים בלול הנמצא במרחק של פחות מ-300 מטר מאותו לול מטילות הוא הגדול ביותר, בסדר יורד; ראתה ועדת המכסות כי לשתי קבוצות או יותר יש אותו יחס וכי הביקוש עולה על ההיצע תערוך הגרלה בין הקבוצות בהתאם לקבוע בתקנת משנה (ו);
1. ראתה ועדת המכסות כי בקביעת מכסות לפי פסקאות (1) ו-(2) לאותה קבוצת מבקשים, הביקוש עולה על ההיצע, תערוך הגרלה בין חברי הקבוצה בהתאם לקבוע בתקנת משנה (ו);בתקנה זו, "קבוצת מבקשים" – סך כל המבקשים העומדים בתנאי הקבוע בתקנת משנה (א)(1)(א) ביחס לאותו לול מטילות.1. ראתה ועדת המכסות כי קביעת מכסה לכל המבקשים שעומדים בתנאים לפי פסקאות (2) עד (7) לתקנת משנה (א) וכן בתנאים לפי תקנת משנה (ג) תביא לכך שהיקף המכסה הכולל יעלה על היקף המכסה הכולל הקבוע באותה פסקה, תערוך הגרלה פומבית בין אותם המבקשים ותקבע מכסה אישית כאמור באותה פסקה לזוכים בהגרלה; ההגרלה תיערך בפיקוח עורך דין, ויוזמנו אליה כל המבקשים; הוועדה תערוך רשימות של כל המבקשים לפי תקנה זו בהתאם לתוצאות ההגרלות."אציין שבכל הסעיפים שקראתי עכשיו אין שינוי במה שהיה ב-2018.
שמעון ביטון
- - - הסף היה מוגבל בכל יישוב שלא יעלה מעל 20% בהגרלה.
אסף לוי
זה לא יהיה אפשרי, כי אם אנחנו רוצים לעזור בבעיות כאלו או אחרות - - -
מרדכי אלקבץ
למה זה לא אפשרי? זה היה אפשרי. למה לא?
שמעון ביטון
למה לא? ההיפך הוא. ההיפך הוא.
אסף לוי
אתם לא מקשיבים.
שמעון ביטון
אתה מונע מיישובים - - -
היו"ר איתן כבל
תו לו שנייה לדבר.
אסף לוי
קודם כל, ב-2018 הסעיף הזה לא היה. אם שמנו 30 מכסות למגדלי פטם ביישובים שהיו יישובי פטם, אם תהיה הגבלה של 20%, אז בסך הכול ביישוב מסוים יכולים להיות רק שישה.
שמעון ביטון
אני אתן הסבר, אני אתן הסבר - - -
היו"ר איתן כבל
שמעון, שמעון, סליחה.
שמעון ביטון
דקה. דקה.
היו"ר איתן כבל
חברים יקרים, סליחה - - -
שמעון ביטון
דקה, אני אתן לך את - - -
היו"ר איתן כבל
אתם רוצים לעזור להם או אתם עכשיו רוצים לדפוק אותם בדרך אחרת?
שמעון ביטון
אני אעזור לו לעזור לי.
היו"ר איתן כבל
לא. זה לדפוק אותם בדרך אחרת.
שמעון ביטון
יש משמעות ליישוב שיש בו 100 מגדלי פטם, והם מגישים לה קול קורא, מן הבטוח שיקרה כשהם יגישו 100 בקשות לקול קורא, הסיכוי שלהם שם לקבל 80% מהמכסות, כשביישוב אחר יש רק ארבעה מתמודדים, יגישו כל הארבעה האלה, אין סיכוי שהם יקבלו. אז הגבלנו שביישובים גדולים כאלה לא יעבור מעל 20% - - -
היו"ר איתן כבל
אני לא מקבל את עמדתכם בעניין הזה. סליחה, חברים.
שמעון ביטון
תן למי שאתה רוצה. אתה נותן ליישוב גדול שהוא מגדל פטם, ונותן לו את הסיכוי לקבל את כל המכסות האלה.
היו"ר איתן כבל
חברים יקרים, אני מסיים. אני מצביע על זה ואני חייב לסיים. מי בעד הסעיפים שהוקראו? ירים את ידו.
מרב תורג'מן
פסקאות (ה) ו-(ו) בתקנה (5).

הצבעה

בעד – פה אחד
תקנה 5(ה) ו-5(ו) אושרו.
היו"ר איתן כבל
תודה. אושרו. אני חייב לעצור פה.


הישיבה ננעלה בשעה 11:24.

קוד המקור של הנתונים