ישיבת ועדה של הכנסת ה-20 מתאריך 25/06/2018

הפרטת מבחני הנהיגה המעשיים, הפרטת מבחני הנהיגה המעשיים, הפרטת מבחני הנהיגה המעשיים

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים

הכנסת38
ועדת הכלכלה
25/06/2018


מושב רביעיפרוטוקול מס' 796
מישיבת ועדת הכלכלה
יום שני, י"ב בתמוז התשע"ח (25 ביוני 2018), שעה 13:30
סדר היום
1. הפרטת מבחני הנהיגה המעשיים – של חה"כ חמד עמאר (מס' 10400)
2. הפרטת מבחני הנהיגה המעשיים – של חה"כ אחמד טיבי (מס' 10478)
3. הפרטת מבחני הנהיגה המעשיים – של חה"כ רויטל סויד (מס' 10477)
נכחו
חברי הוועדה: איתן כבל – היו"ר
עבד אל חכים חאג' יחיא
דב חנין
עליזה לביא
חמד עמאר
עיסאווי פריג'
נורית קורן
חברי הכנסת
אילן גילאון
אחמד טיבי
ואאל יונס
מוזמנים
ראש אגף רישוי ובקרה, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים - אפרים רוזן

סמנכ"ל בכיר מינהל תנועה, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים - אבנר פלור

מפקח ארצי בתי ספר לנהיגה, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים - שחר פרטוק

מנהל תחום בחינות מעשיות, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים - אבי אלקוצר

סגן מנהל אגף הרישוי, משרד התחבורה - חנן אהרון

עוזרת מנהל אגף רישוי, משרד התחבורה - לירון גואטה

מנהל אגף זה"ב נגישות ואוח"ב, משרד החינוך - מקס אבירם

מתאמת פעולות כנסת, מועצת התלמידים והנוער הארצית - שחף פורטנוי

נציגה, מועצת התלמידים והנוער הארצית - מישל מריה סמיונוב

חבר ועד, ועד בוחני הנהיגה - עמנואל דרעי

יו"ר, ארגון מורי הנהיגה - אבי גולן

יו"ר האיגוד, האיגוד המקצועי של מורי הנהיגה בישראל - עירית זינגר

חבר הנהלה, האיגוד המקצועי של מורי הנהיגה בישראל - כפיר בוריה

יו"ר, העמותה לשיפור הבטיחות בנהיגה ולימוד הנהיגה בישראל - הרצל בר טוב

יו"ר, העמותה לשיפור הבטיחות בנהיגה ולימוד הנהיגה בישראל - יצחק סנדלר

עו"ד למשפט ציבורי והגבלים עסקיים, הגיש את הבג"ץ של הבוחנים - גלעד ברנע

נשיא להב, לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל - רועי כהן

כתב התחבורה של גל"צ - גל חן
מנהל/ת הוועדה
לאה ורון
רישום פרלמנטרי
הדר אביב


1. הפרטת מבחני הנהיגה המעשיים, של חה"כ חמד עמאר (מס' 10400).
2. הפרטת מבחני הנהיגה המעשיים, של חה"כ אחמד טיבי (מס' 10478).
3. הפרטת מבחני הנהיגה המעשיים, של חה"כ רויטל סויד (מס' 10477).
היו"ר איתן כבל
צהריים טובים, גברתי מנהלת הוועדה, חבריי חברי הכנסת, בדרך כלל אני פותח את הבוקר בהקראת שיר, אבל היום, לצערי, מסיבות כאלה ואחרות לא היה סיפק בידי לפתוח את הדיון. היום השחיתו לי את הכניסה לבית. אנחנו מחפשים מי מפחד כל כך ממני ששולח לי איומים.
אילן גילאון (מרצ)
אמרת שאין לך אויבים, לא?
היו"ר איתן כבל
אבל ברוך ה', הכול בסדר. האמת היא שזה לא נעים כשאתה יוצא החוצה מהבית עם שתי הקטנות שלך, ורואים את הכול שם מטונף מכל מיני מרעין בישין. זה לא נעים. אבל הכול בסדר.

צהריים טובים, היום יום שני, י"ב בתמוז, 25 ביוני. בשבת נקרא את פרשת בלק בן ציפור. היום נקרא את שירו של מואיז בן הראש: הבעיה לא קיימת. מואיז הוא סופר, משורר, עורך ומתרגם. מואיז נולד בתטואן שבמרוקו באוקטובר 1959, ועלה ארצה ב-1972. הוא חתן פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים לשנת 2008, וזוכה פרס יהודה עמיחי על ספרו: 'לא הולך לשום מקום' בשנת 2012. מואיז כתב מעל ל-30 ספרים בעברית, באנגלית ובספרדית – שפת אמו, רומאנים, סיפורים קצרים ושירה. ספריו, שיריו ויצירותיו תורגמו לספרדית, אנגלית, צרפתית, אורדו, ערבית, סינית, איטלקית, גרמנית ופורטוגזית. עד כה הופיעו יותר מ-50 תרגומים של ספריו. בן הראש היה בן מקימי כתב העת 'מראות', וכיום גם משמש כעורך משנה של כתב העת לאומנויות הפואטיות שבקנדה.

האמת שלאחר שקראתי את הביוגרפיה שלו, מפליא שדווקא בארץ הוא לא התפרסם. אז לפחות כאן בוועדה אתן לו את הכבוד הראוי. וזה כל כך מתאים לנו הפוליטיקאים, השיר הבא, ומתאים לי גם בתוך הפוליטיקה הפנימית של מפלגת העבודה.

'הבעיה לא קיימת' - - -
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
מפלגת העבודה לא קיימת? לא הבנתי.
היו"ר איתן כבל
הבעיה לא קיימת / מואיז בן הראש, מתוך: שפת הים, הוצאת פרדס.

מאחר והבעיה לא קיימת/אסור לדבר עליה/כי אם אתה מדבר עליה/זה אומר שהבעיה קיימת/ולכן אתה אשם ביצירת הבעיה/ואם הבעיה לא קיימת/ואתה מעז/לדבר על בעיה לא קיימת/אנחנו נסתום את פיך/נחסל אותך/נדאג שיפטרו אותך/כדי שאנשים ילמדו/לא לדבר על בעיות לא קיימות.

זה מאוד מאוד מאוד חזק.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
אהבתי, איתן.
קריאה
זה מתאים גם לדיון שלנו.
היו"ר איתן כבל
יש מי שיאמר שזה מתקשר גם לדיון.

חברים, אנחנו כאן בדיון מהיר. נושא הפרטת הטסטרים זה לא נושא חדש בתוך הוועדה. למגינת לבי הטסטרים הלכו לבית משפט בניגוד לדעתי, כי אני יודע מה המשמעויות שנלוות לאחר מכן לדברים. אבל אנחנו פה, ויש מהלכים נוספים. יש כאן את עורך דין ברנע, לגילוי נאות ייאמר גם שהוא ייצג אותי כמה וכמה פעמים בבתי המשפט בנושא מתווה הגז. צריך שהדברים ייאמרו. והוא מייצג גם את הטסטרים.

יש לנו גם שלוש בקשות לדיון מהיר של חברי הכנסת: חמד עמאר, אחמד טיבי ורויטל סויד שלא נמצאת כאן ברגע זה. הכותרת היא: הפרטת מבחני הנהיגה המעשיים. ברשותכם, אנחנו נפתח עם המציעים. בבקשה, חברי, חבר הכנסת חמד עמאר. ולאחר מכן חברי אחמד טיבי.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
צהריים טובים לכולם. תודה רבה לך שקיימת את הדיון מהר מאוד. אנחנו ביקשנו את זה בשבוע שעבר, והשבוע אנחנו כבר מקיימים דיון. אני חושב שזה דיון מאוד מאוד חשוב. עמדתי בנושא הפרטת מבחני הנהיגה ברורה. הצגתי את זה יותר מפעם גם בוועדה, גם במליאה, דיברתי על זה הרבה, ועד עכשיו אני לא תומך בנושא של ההפרטה. אבל אחרי שראיתי את הנערים החדשים שמחלקים אותם לבוחני נהיגה, ומי יכול להיות בוחן נהיגה, אמרתי, עד כאן. עד כאן. אנחנו לא יכולים לקבל את זה. אני כיושב-ראש השדולה לבטיחות בדרכים, אני כחבר בוועדת הכלכלה, שדנים הרבה בנושא של בטיחות בדרכים ואיך מורידים את הקטל בדרכים ואיך מונעים עוד תאונה ואיך אנחנו מחזקים את הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, איך אנחנו מחזקים את משרד התחבורה, ואיך אנחנו עושים הכול על מנת שיהיו לנו כמה שפחות הרוגים במדינת ישראל – אני קורא את הנהלים האלה ומזדעזע.

המבקש לקבל תעודת בוחן נהיגה מטעם רשות הרישוי, העומד בתנאים הבאים: מלאו לו 21 שנים. היה גיל 25, והחליטו עכשיו, מלאו לו 21 שנים. אתם מבינים את זה? ילד בן 21 שהוא עדיין נהג צעיר, לפי החוק שלנו במדינת ישראל יכול להיות בוחן נהיגה, יכול לתת למישהו לעלות על משאית, יכול לתת למישהו לעלות על אוטו. אני לא מבין. משרד התחבורה כאן נפל.

הוא תושב ישראל. לא נביא מישהו מירדן שיעשה מבחני נהיגה. הוא בעל רישיון נהיגה בישראל תקף בדרגה B, לכל הפחות בקטגוריה ידנית. גיר אוטומט לא יכול. אפילו ניסיון – אתה יכול לקבל את הרישיון היום, לגשת למבחנים. היום תקבל את הרישיון, מלאו לך 21, אתה לא צריך ניסיון בכלל. אני חושב שאנחנו כוועדת הכלכלה לא יכולים לקבל את זה. הנהלים שהוציא משרד התחבורה הם נהלים שלא מתאימים למדינת ישראל. אני לא יודע אם זה קיים באיזושהי מדינה, שמביאים לך מישהו שיכול לקבל את הרישיון היום, ומחר יהיה בוחן נהיגה ויכול לתת למישהו רישיון ולא לקבל רישיון.

לכן אני מבקש כאן נציג של משרד התחבורה - - -
היו"ר איתן כבל
יש כאן שני נציגים בכירים של משרד התחבורה.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
שני נציגים בכירים של משרד התחבורה – אני רוצה לשמוע את העמדה שלהם. איך קבעו שגיל 21 יכול להיות בוחן? למה הורידו את הגיל מ-25? אולי הם לא מצליחים לגייס? אולי יש להם בעיה. שיבואו ויגידו לנו, כל ההפרטה הזאת שאנחנו עשינו, טעינו, יכולים לטעות, זה לא דבר שלא קורה. זה קורה. עשינו הפרטה, טעינו, הוצאנו מכרז, טעינו, קיבלו את זה חברות, והם יעשו עכשיו את המבחנים. עשינו טעות, הם לא מצליחים לגייס אנשים, אנחנו מחפשים להקל עליהם שיכולים לגייס בוחנים. אנחנו נבין כאן כוועדה, נבין את זה. נגיד, יכולים לטעות, ואנחנו מבטלים את כל ההפרטה, הולכים ומחזקים את מערך הבוחנים במדינת ישראל, ורצים. אחרת אני לא מבין יורד הגיל ל-21, ולמה לא צריך ניסיון.
היו"ר איתן כבל
תודה, חברי. אחמד טיבי, בבקשה.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
למען גילוי נאות, אני הצטרפתי להצעתו של חברי חמד עמאר בנשיאות. לא התעמקתי בנושא אז, אבל בימים האחרונים למדתי את הנושא. ויש נקודות רציניות ורציונליות שהעלה חבר הכנסת חמד עמאר. למשל, הנושא של 21 נראה לי בעייתי. אני מסכים עם חמד עמאר. אבל הבנתי לאחרונה שבגלל ההפרטה יש קיצור של תורים של מבחנים. יש קיצור, כך שיש שלילה ויש חיוב.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
אבל ההפרטה עדיין לא התחילה לעבוד. הם עדיין לא התחילו. אז הם עושים עבודה טובה.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
אם יש לכם נתונים, אנחנו רוצים לשמוע נתונים אם ההפרטה מקצרת תורים.
קריאה
אני חושב שגם חבר הכנסת עמר יודע שהיא אמורה לקצר תורים. אין ויכוח על זה.
היו"ר איתן כבל
אני לא קובע עכשיו אם ההפרטה טובה או לא, , והיא עוד תצטרך להוכיח את עצמה. כל המהות של ההפרטה, זה הוויכוח לאורך כל הזמן, האם האופן שבו ההפרטה מבוצעת יגרום לקיצור תורים או לא.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
זאת השאלה העיקרית. אז אנחנו רוצים תשובות למען המתלמדים, וטוב שנשמע מה הביקורת מראש על התוכנית ונשמע את תשובת משרד התחבורה גם כדי שנגבש עמדה.

אבל אם יש קיצור תורים, הרי התלונות של המתלמדים הן שהם מחכים המון זמן, המון זמן. יש גם תלונות נוספות שאנחנו צריכים לדון בהן כאן בוועדה. אבל אני דורש תשובות ונתונים לגבי מה שאמרתי.
היו"ר איתן כבל
תודה, יקירי. אילן, בבקשה.
אילן גילאון (מרצ)
אני לא מאוהבי ההפרטה באופן אוטומטי, וזה ידוע. הנה גילוי נאות. על הפרטה צריכים לחול שלושה תנאים. האחד, שזה יותר זול למשתמש, זה ברור לגמרי, וגם למפעיל. השני, שהסיפור הוא יותר יעיל, כלומר תור יותר קצר. השלישי, איזו השלכה יש לזה בנושא של כוח אדם, כי אני איש מיושן שחושב שאחד התפקידים של מדינה זה לתת עבודה לאנשים. אם אתה גם צריך לצמצם עבודה של אנשים, גם זה עולה יותר יקר, גם השירות לא יותר טוב – במקרה כזה אני מחפש מה שנקרא follow the money, תעקבו אחרי הכסף, מי מרוויח ומי מפסיד. זה כל מה שיש לי להגיד על האירוע הזה. אני חושב שבשאלה אני גם אומר את התשובות פחות או יותר.

מי הן החברות שהולכות להפעיל את הדבר הזה? כמה זה יעלה למדינת ישראל? אני אומר את זה על בסיס נתונים שיש לי אותם, לא שאין לי אותם. ולכן דעתי לא השתנתה מאז ועד עכשיו. כל מי שחושב שהוא מנהל מדינה כביזנס, שלא ישלה את עצמו, זה פשוט לא עובד בצורה כזאת. אני לא נכנס לעניין של הגיל. אני מאלה שאומרים: אין חכם כבעל ניסיון פשט את הרגל. אני לא מדבר על זה. אני מדבר על שלושת הפרמטרים האלה: להוזיל ולתת שירות יותר טוב, ולשמור על מצבת כוח אדם.

היות ושום דבר משלושת אלה, וכאן, אתה יודע, יש אנשים שמומחים לברווזים, אם הוא לא עושה את כל זה אז הוא ברווז. אז למה מתעקשים על זה כל כך, אלא אם כן יש למישהו עניין מיוחד. מי הוא האדם הזה שיש לו עניין מיוחד? אנחנו נמצא אותו. חברה או משהו אחר.
היו"ר איתן כבל
ברשותכם, אני רוצה להגיד משפט. העניין הרי כבר היה בבג"ץ, ובג"ץ נתן את האוקיי להפרטה. יש כאן מדרגה נוספת, כדי שנהיה ממוקדים ולא נמצא את עצמנו עכשיו פותחים את הכול מהתחלה ועד הסוף. כדי שנהיה ממוקדים היום, יש טענות נוספות שהן מעבר לטענות שכבר היו, כי אם אנחנו עוסקים, גלעד, בטענות שכבר היו, כבר היתה פסיקה בעניין הזה. טיבי, אתה מבין מה אני אומר. לכן צריך לעסוק בטענות שעולות מהיום והלאה. אני מקווה שלא נידרש להגיע לבית המשפט, מכיוון שברגע שזה יעבור לבית המשפט אז אני במקום אחר לגמרי.

עיסאווי פריג', בבקשה.
עיסאווי פריג' (מרצ)
שלום לכולם, ידידי אבנר, ידיד אפי, אני הולך להגיד דברים שלא נעימים לאוזן, אבל כמובן שזה לא אישי, חס וחלילה. אני ציפיתי ורציתי ורוצה לקוות שהשר בעצמו והמנכ"לית בעצמה גם יהיו בדיונים כאלה. אני לא אסתיר את תחושת לבי לאור הדיונים שהשתתפתי בהם.
היו"ר איתן כבל
ייאמר לזכותך, עמדתך תמיד היתה עמדה עקבית שלא צריך לצאת להפרטה.
עיסאווי פריג' (מרצ)
אני לא אסתיר, ואני אפילו אגיד מעבר לכך. אני עקבתי אחרי התהליך, ושמעתי את בג"ץ וראיתי – ההפרטה הזו מריחה לא טוב. שמעת מה שאני אומר? כשאני נכנס לעומק לתוך הסיפור הזה, ואני לומד את זה ברמה מספרית, זה לא מסתדר לי עם ההיגיון הפשוט. ההפרטה הזו שהתחילה, וזה בזמן שיש 150 בוחנים, אני על פי ההפרטה רוצה לעשות אותם 180, אני צריך לתת לשתי חברות שזכו במכרז, אחת מהן הוחלפה דרך בג"ץ, כמה מיליארדי שקלים. וכשאני נכנס לראש של האוצר, שאני מכיר אותו מכל הרפורמות שהתנהלו – האוצר מוותר על כסף. אני שאלתי, למה הוא מוותר על כסף? הרי המדינה לא מפסידה. למה הוא מוותר על כסף בקלות? בגלל העבודה המאורגנת שהוא צריך לבטל אותה, של 150 בוחנים?

אבל כשאני לומד לעומק, איתן, זה דבר מאוד מעניין – 150 בוחנים, ופיטרו אותם כביכול, היום נשארו במערכת 45 בוחנים. אם אני הולך לרפורמה ומעביר לה כסף, מיליארדים בשבע שנים מעביר לה, למה אני משאיר עובדים אצלי במערכת? ומה תפקידה? 45 אני משאיר? שליש מתוך העובדים אני משאיר? הרי אני יצאתי מנקודת הנחה שאני רוצה להרחיב, ולשם כך אני רוצה לייעל. אז עשיתי 180. במקום 150 – 180 על פי הרפורמה. 30 עובדים אמורים לקצר את התורים מחודשיים לשבוע. 30 עובדים. הייתי קולט אותם וחוסך למדינה כסף. מה מסתתר מאחורי זה. זה דבר אחד.

דבר שני, נכנסתי לעומק, אבנר, ידידי, ואני רוצה שהדברים יגיעו לשר, ואיתן, אני רוצה לשמוע את דעתך בנושא – על פי תנאי המכרז יש מנהל פרויקט ויש מנהל מקצועי. אני שואל, ידיד, אילן, אם מנהל פרויקט או מנהל מקצועי נמנע ממנו להיות עובד מדינה, ויום למחרת הוא נמצא עובד הארגון, איך זה? איך זה מסתדר לי? לא מסתדר לי. לא מסתדר לי. אני רוצה לוגית לחשוב, ולא מסתדר לי.

הדבר השלישי, כשחבר הכנסת עמאר דיבר איתי על גיל 21, אני ביקשתי לדעת פחות או יותר מה קורה בתחום. רציתי לשלוח צעירים ערבים שיהיו בוחנים. אמרתי, וואלה, הזדמנות, נפתחה בפניהם הזדמנות עבודה. שאלתי בשטח. בינתיים החברות מקבלות את כל פורשי משרד התחבורה, את כל הזקנים פורשי – היא לא פותחת את זה. ועכשיו באה אלינו בדרישה לעשות 21. אני פוחד שהולכת להיות פדיחה, מסחרה וצחוק אחד גדול. בכדי שזה יעבוד אני אאלץ את התורים להיות קצרים, ואני אעשה חפיפניק שהדברים ימשיכו. לא כך בונים חומה. אסור להפריט סמכויות מדינה, ולא בצורה כזו. ושהשר לא נמצא כאן כי לא נעים לו, לא טוב לו, וימים יגידו שאנחנו צודקים.

סליחה, אבנר, זה לא אישי.
אבנר פלור
אין שום דבר אישי כאן.
היו"ר איתן כבל
זה כמו בקוזה נוסטרה, שום דבר לא אישי. הכול אישי.
עיסאווי פריג' (מרצ)
לא, לא חס וחלילה. אל תגזים.
היו"ר איתן כבל
אני סתם צוחק. סתם, נו.
עליזה לביא (יש עתיד)
זה לא מפלגת העבודה. נו, איתן.
עיסאווי פריג' (מרצ)
דווקא שני אלו הכי זמינים והכי זורמים אותנו.
היו"ר איתן כבל
אמרתי להם את זה קודם.
אפי רוזן
בגלל זה שלחו אותנו.
עיסאווי פריג' (מרצ)
בדיוק. שלחו אתכם וברחו.
אבנר פלור
אדוני היושב-ראש, אני מקווה שבסוף יהיה עוד שיר ככה שנצא שמחים.
היו"ר איתן כבל
תודה, חברי עיסאווי פריג'. חבר הכנסת חאג' יחיא, בבקשה.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
כבוד היושב-ראש, חברים, אנחנו מתעסקים בנושא שהוא בנפשנו, כי אנחנו רוצים שמי שילמד נהיגה, יהיה מוכן לנהיגה ולצאת לכביש, ולא יסכן, לא את עצמו ולא את האחרים. לכן אנחנו רוצים לקבל נהגים שהם מוכשרים. אבל, מה שקורה היום, ואני מדבר מניסיון ומקרה אישי, השאלה היא כמה זמן אחרי הטסט הראשון או אחרי שנכשל בטסט לא משנה כמה הוא צריך לחכות. אתה יכול לתת לי תשובה?
אפי רוזן
בסוף ניתן הכול.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
לא, לא, אני רוצה - - -
אפי רוזן
היום זה בין שבעה ל-14 ימים בין הטסטים.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
אז אני אתן לך נתון ואני רוצה שזה יירשם, למרות שזה אישי ואני בדרך כלל לא רוצה לדבר אישי. הבן שלי נכשל בטסט הראשון בפברואר, ועד היום לא נקבע לו טסט.
אפי רוזן
היום זה בין 60 ל-90 ימי המתנה.
עליזה לביא (יש עתיד)
במקרה הטוב. ולא רק הבן שלך.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
אפילו 90 יום עברו, כבר ארבעה חודשים - - -
עליזה לביא (יש עתיד)
אין טסטים. תיכף מתגייסים לצבא ואין להם טסטים.
היו"ר איתן כבל
חברים יקרים, אתם צריכים לפסול את עצמכם בדיון. אתם בעלי עניין.
עליזה לביא (יש עתיד)
אנחנו נציגי ציבור. אנחנו נציגי ציבור.
היו"ר איתן כבל
סתם, צוחק.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
אני מדבר על המקרה כי הוא מייצג. לא על המקרה של הבן שלי, אלא כמקרה מייצג. כבר עברו ארבעה חודשים, ועד היום לא נקבע לו טסט. אני אומר לכם חד משמעית, לא נקבע לו תאריך. זה נתון לתשומת לבכם, כי מה שקורה פה, אפילו לפני ההפרטה והכול, היה עדיין יותר עדיף לתלמידים שיוכלו לגשת לטסט. אני יודע שיש ישיבה, ושאלתי את הבן לפני שיצאתי לכנסת: מתי עשית את הטסט הראשון? מתי הטסט הבא? לא נקבע לו, וזה היה בפברואר.
אפי רוזן
יכול להיות שאחרי העמדה שלך זה נדחה כבר בעוד שנה.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
ברור, ברור, ברור.

בעניין תנאי המכרז, האם מומחים ישבו ובדקו את התנאים של המכרז? העניין של הגיל, גיל 21, של הניסיון, של מתי וכולי? זה עוד נושא שאנחנו צריכים לקבל תשובה עליו כי אנחנו רואים שזה מקרטע במקום, כי הרפורמה הזו לא עשתה את זה. ויש ברפורמה שלכם גם את הסעיף הזה שפרסמתם ובזה רציתם שתקבלו תמיכה מהציבור – מהלך הטסט מצולם.

לגבי מהלך הטסט המצולם, זה כדי שהתלמיד יוכל לערער? או שיש מישהו במשרד שבודק אפילו באופן אקראי? יכול להיות שזה הפוך, מי שלא מגיע לו רישיון, שהטסטר הזה – סליחה, אני לא רוצה לפגוע באף אחד, אבל זה קיים בכל המקומות בכל תחום – יש אנשים שמקבלים גם כסף בצד, לא רוצה להשתמש במילה שוחד.
אילן גילאון (מרצ)
אין בישראל דברים כאלה. תפסיק.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
אני לא רוצה להשתמש במילה שוחד, אבל יש כאלה. יכול להיות שמי שעובר את הטסט לא מגיע לו לעבור. השאלה היא מי מפקח. אנחנו מצלמים כדי שאם הוא נכשל, יבוא ויערער, כדי שיידעו והוא היה בסדר ומגיע לו, והטסטר טעה. מישהו בודק במשרד, אפילו באופן אקראי, אחד מ-50, אחד מ-100, בודקים אותם? בודקים את הטסטרים עצמם? כי המספר שלהם לא כל כך גדול.

אני רוצה שני דברים. קודם כל, לייעל מבחינת הזמן ומתי עושים את הטסט, ואני רוצה גם נהגים שהם מוכשרים והם טובים. שניהם ביחד. אלה השאלות שרציתי לקבל עליהן תשובות.
היו"ר איתן כבל
בבקשה.
ואאל יונס (הרשימה המשותפת)
חבר הכנסת חמד עמאר, תודה רבה על הדיון החשוב הזה. אני חושב שההפרטה היא דבר טוב שיש הרבה-הרבה עובדים ויש הרבה מעמסה על הממשלה לנהל דבר כזה. והפרטה, כמו משרד החינוך, שיש בו הרבה עובדים זה מצוין. אבל כשבאים לעשות הפרטה בדבר כזה, כשאין הרבה עובדים ואין הרבה בוחנים בארץ, ורק עם קומץ של עובדים אפשר לפתור את הבעיה, אני חושב שההפרטה הזאת לא באה לקצר תורים אלא באה לקצר חיים. כי אם אנחנו נתחיל לשים בוחנים לחברות שהשורה התחתונה זה הכסף ומה שמעניין אותן זה הכסף, ולא אכפת להן, אולי בהתחלה היא תתחיל ברגל ימין, אבל אחר כך כשיתחילו להסתכל קדימה, בטח מה שיעניין אותן זה הכסף. והבוחנים מגיל 21 או מגיל 22, לא משנה, אני פשוט צריך שהמדינה תפקח על הבוחנים. אפשר לגייס עוד 30, 50, 70 בוחנים, אני לא יודע מה הבעיה בזה, בלי שום הפרטה. הפרטה עושים בדרך כלל כשיש הרבה עובדים במגזר מסוים, כמו משרד החינוך ודברים כאלה. אבל הפרטה בשביל 150 בוחנים בארץ, צריך עוד 30, עוד 50, אז מה, בשביל מה צריך לעשות הפרטה? זה פשוט בזבוז כסף של המדינה וגם בזבוז חיים. אני מקווה שההפרטה הזאת לא תעבור.
היו"ר איתן כבל
חבר'ה, כדי לעזור לכם, כדי שנהיה ממוקדים, שהדיון לא יהיה על דיון שכבר היה. אני אומר את זה גם לחברי עיסאווי, היה בג"ץ - - -
עיסאווי פריג' (מרצ)
אבל משמיע את דעתו בכל הזדמנות. תמיד שיהיה המצפן שיזכיר - - - לאן זה הולך.
נורית קורן (הליכוד)
עיסאווי, אני חושבת שאני ואתה היינו פה. אנחנו כבר דיברנו על הפרטה - - -
היו"ר איתן כבל
לכן אני לא רוצה שנבזבז, ותיכף ידבר גם היועץ המשפטי – צריך להתמקד סביב הדברים שחמד עמאר ואחרים אמרו. למה אני אומר את זה? כי אם אתם חוזרים להיסטוריה, אם אתם אוהבים או לא אוהבים, אנחנו כבר לא שם. אני אומר את זה גם לחברים. הרכבת יצאה מהתחנה. אתה מנהל דיון על משהו שכבר לא קיים.
עיסאווי פריג' (מרצ)
אבל שתיסע על מסלול נכון.
היו"ר איתן כבל
בסדר. יפה.
נורית קורן (הליכוד)
זה הכי חשוב.
היו"ר איתן כבל
אני עדיין לא קובע עמדה. אני מנסה לשים את הדיון על הנתיב. אבי גולן, בבקשה.
אבי גולן
אני יושב ראש מורי הנהיגה בישראל. אני בעל בית ספר נהיגה גדול, והרבה הרבה שנים אנחנו יושבים כאן בוועדת הכלכלה ודנים בנושא מדוע יש 14% של הצלחות בצפון, ובכל הארץ יש 40% או 30% ומשהו. שנים אנחנו יושבים כאן, עוד לפני שכבוד היושב-ראש היה, וישיבות על גבי ישיבות, ואף אחד ושום שר לא הצליח לאזן את זה. והיום באים ומתקינים מצלמות. מה טוב. וזה בפרט לחבר הכנסת חמד עמאר, שהוא צריך לתמוך בהפרטה, והוא יגיד למה, אם הבת שלו נכשלה במספר טסטים, ואני לא אגיד את המספר, הוא סיפר לי, שהיה מסתכל והיה רואה למה היא נכשלה, ולמה היא עברה בטסט בסוף - - -
עיסאווי פריג' (מרצ)
עשיתם פיילוט לזה? עשיתם פיילוט לזה?
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
- - - הבת שלי עברה בטסט הראשון. אני חושב שאני לא סיפרתי לך. אתה טועה. הבת שלי עברה בטסט הראשון.
אבי גולן
אל תפריע לי.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
לפני שבועיים היא קיבלה את הרישיון.
עיסאווי פריג' (מרצ)
עשיתם פיילוט לתוכנית הנקודות?
אבי גולן
- - -
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
אני חושב שאתה טועה.
אבי גולן
אני לא טועה. אני לא טועה.
היו"ר איתן כבל
אני רק רוצה להעיר הערה, לא כל חמד או אחמד זה אותו דבר. תגיד לו, אחמד טיבי. את זה אני גנבתי לך.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
אחמד, מוחמד, מחמוד.
היו"ר איתן כבל
שלא ייווצר כאן מצב לחשוב, אם הוא אומר שהבת שלו עברה - - -
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
לפני חודש בערך, עברה בטסט ראשון.
היו"ר איתן כבל
אבי, אבל עזוב. מה אתה רוצה עכשיו? - - -
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
לא דיברנו איתו. אני לא דיברתי איתך כמה חודשים.
אבי גולן
אני יודע מה שאני אומר.
נורית קורן (הליכוד)
לא הבנתי. אתה בעד להתקין מצלמות?
אבי גולן
איזו שאלה? איזו שאלה. אם עולה אליי בוחן שבחיים שלו לא העביר בני מיעוטים, אני רוצה לדעת למה. או להיפך - - -
עיסאווי פריג' (מרצ)
אה - - -
קריאה
וואי, וואי, וואי, יש דבר כזה?
אבי גולן
יש דברים כאלה.
עיסאווי פריג' (מרצ)
- - - שיש ערבים במדינה.
אבי גולן
אותו דבר גם לחרדים.
היו"ר איתן כבל
סליחה, עיסאווי. אבי, אבי, רטרואקטיבית אני שולל את דבריך.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
כבוד היושב-ראש, אם יש דבר כזה, אם יש טסטר כזה, צריך לדעת מי הוא וצריך - - -
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
זו אמירה מאוד קשה, מה שנאמר כאן.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
מה הוא אמר?
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
שאולי יש טסטר שלא מעביר בני מיעוטים.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
לא אולי. הוא אמר שיש טסטר שלא מעביר ערבים.
היו"ר איתן כבל
חאג' יחיא, לא מתאים לך.
נורית קורן (הליכוד)
הוא עשה הנחה. הוא סתם אמר דבר. הוא לא התכוון.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
הוא מזכיר לי שוטרי תנועה ופקחי עיריית ירושלים שבאיזור הגבעה הצרפתית, אתה רואה שורה של מכוניות, והוא יודע לפי מספר הלוחית מי ערבי ומי יהודי. פתאום אחד כן רפורט, אחד לא, אחד כן, אחד לא.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
אבל איך הוא יכול לדעת לפי מספר?
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
הוא מקיש על המחשב - - -
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
אה, חשבתי לפי המספר.
היו"ר איתן כבל
הוא אמר, לפי המספר - - -

אבי, סיים. אבל עשה לי טובה, אבי, בלי חרדים, בלי ערבים, בלי כלום. תתעסק בעניינך.
קריאה
לא. אם הוא יודע. טוב שיגיד.
חנן אהרון
לא. אבל זה לא נכון. זו סתם השמצה. אני רוצה לומר פה, אני אגן פה על הבוחנים - - -
נורית קורן (הליכוד)
הוא סתם נתן הנחה. זה לא נכון.
עיסאווי פריג' (מרצ)
אבל אבי אמר.
חנן אהרון
רגע, רגע. סליחה, מכבודכם, הבוחנים הולכים הביתה. דמם מותר, הלכו הביתה, ועדיין משמיצים אותם ללא הרף. אין מצב כזה. אין דבר כזה. ודרך אגב, ראיתי שהמורים עכשיו מתנגדים למצלמות בשיעורי נהיגה. מדוע לא יהיו מצלמה בשיעור נהיגה אם הם כל כך רוצים שזה יהיה אצל הבוחן? - - -
נורית קורן (הליכוד)
יש לי חוק כזה שמונח שלוש שנים כבר.
חנן אהרון
אין פיקוח על השיעורים. שישמו מצלמה.
נורית קורן (הליכוד)
נכון. נכון.
עיסאווי פריג' (מרצ)
אה, הם רוצים מצלמה בבוחן ולא בשיעורים?
חנן אהרון
אני רוצה לומר לכם שהיה בתקנה, הכניסו בתקנה לפיקוח שהמצלמה תשמש גם בשיעורי נהיגה, אחרי שהמורים התנגדו, הורידו את זה. זאת אומרת, הם צועקים כבר שנים שהבוחנים לא מעבירים חרדים, לא מעבירים, לא מעבירים, משמיצים אותם, ובסוף כשצריך מצלמה אצל המורים - - -
היו"ר איתן כבל
אבי - - -
אבי גולן
- - -
היו"ר איתן כבל
חנן, קודם כל אין גבול.
חנן אהרון
יש גבול להשמצות.
היו"ר איתן כבל
אתה חושב. פה אין גבולות.
חנן אהרון
על שולחן הכנסת להשמיץ אנשים?
אילן גילאון (מרצ)
- - -
היו"ר איתן כבל
תודה. נורית קורן - - -
אבי גולן
רגע, תן לי לסיים.
היו"ר איתן כבל
כפרה, זה הרצאה.
אבי גולן
איזו הרצאה? אני לא דיברתי. הם דיברו. אני דיברתי?
היו"ר איתן כבל
אתה עונה לכולם. דבר.
אבי גולן
אתה לא נותן לי לדבר - - -
היו"ר איתן כבל
אבי, אני חייב לתת לך לדבר. בבקשה.
אבי גולן
בי"ת, הגיע הזמן שהילדים האלה יפסיקו לחכות כל כך הרבה זמן. כל כך הרבה שנים מאיימים עלינו, שורפים לנו את המכוניות, אין לנו יום, אין לנו לילה, ואין לזה סוף. זה דיון ועוד דיון ועוד דיון, עד שסוף סוף הגיע השר והחליט לעשות סוף לזה, ולתת טסטים לאנשים האלה שלא יחכו. וכמה מתגייסים בלי רישיונות בכלל? אז אי אפשר לתקוע גלגלים לדבר הזה שנקרא הפרטה. היא צריכה לצאת לדרך שלאנשים האלה יהיה טסטים. והגיע הזמן, וחבל שזה לא נעשה עוד מזמן.
היו"ר איתן כבל
תודה, אבי חברי. חברת הכנסת נורית קורן, בבקשה.
נורית קורן (הליכוד)
אני מבינה שהרפורמה כבר יצאה לדרך והכול כבר כמעט מוכן. אז יש לי רק כמה שאלות מאוד מאוד חשובות. מה קרה עם הבוחנים? כמה היו, 120 בוחנים?
קריאה
150.
נורית קורן (הליכוד)
כבר 150. אז הוסיפו עד לתקופת הביניים. מה קרה איתם? האם הם יעבדו בחברות הפרטיות? מה בדיוק קורה איתם? מתי הרפורמה אמורה להתחיל? לי יש הצעת חוק שדיברה על זה, כמו שחנן אמר, שתהיה מצלמה ברכב, שתהיה ביקורת גם על השיעורים וגם על הטסט. אבל אני מניחה שזה לא ייצא לפועל, ויהיה רק בזמן הטסט. אני חושבת שהמורים צודקים פה, ואם זה רק לטסט, צריך שהבוחן יבוא עם מצלמה, יניח אותה בזמן הבחינה, יוריד אותה. הם לא צריכים שהיא תהיה מותקנת ברכב אם היא לא נשארת לכל הזמן. אם היא נשארת לכל הזמן, אז היא צריכה להיות מותקנת.

אני חושבת שמשרד התחבורה אמר שבעצם מה שיקרה עכשיו עם ההפרטה, שבעצם כל יומיים אפשר יהיה לגשת לטסט. האם זה נכון? האם זה יקרה? איזה חברות? - - -
יצחק סנדלר
האם זה בטיחותי? זה בטיחותי כל יומיים טסט?
נורית קורן (הליכוד)
מה זה קשור?
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
אתם לא יודעים איזה מסכנים ההורים יהיו אם כל יומיים טסט. איזה מסכנים ההורים יהיו.
קריאה
- - - אפשר להגיד כמה דברים שרוצים, אבל בואו נתייחס לעובדות.
אבנר פלור
אנחנו נתייחס לעובדות כי יש הרבה דברים לא מדויקים, ונציג אותם.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
אני מקווה שהדברים שאני אמרתי, שהקראתי מהדוחות שלכם לא מדויקים.
אבנר פלור
אני מקווה שאני אציג לך את כל מה שהיה לנו במהלך החודשים האחרונים, כולל בתי משפט, אז יהיה לכם רקע יותר טוב ממה שהיה - - -
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
אני מדבר בדיון הזה על הגיל. אני ביקשתי את הדיון הזה, אני רוצה לקבל תשובה ברורה על הגיל.
אבי גולן
טייס בגיל 18 מטיס מטוס במיליונים - - -
היו"ר איתן כבל
בואו נעשה סדר ונסכם את הדברים. שחף פורטנוי, בבקשה.
שחף פורטנוי
צהריים טובים. אני שחף פורטנוי, אני בת 17, אני ממועצת התלמידים והנוער הארצית.

חשוב לי להגיד כמה דברים. אנחנו כתלמידים מברכים את הרפורמה החדשה, את ההפרטה. אני חושבת שזה משהו שמקדם שקיפות ויעילות. יש פה עניין של חיסכון כלכלי. אני יכולה לתת דוגמה אישית על עצמי. אני עובדת, אני צריכה בשכר מינימום של גיל 16 – חגגתי 17 בשבוע שעבר – צריכה לעבוד כארבע שעות וחצי כדי לממן שיעור נהיגה אחד. מחירי השיעורים עדיין מופקעים, נעים בערך בין 110 ל-220 שקלים, שזה משהו באמת מטורף. זה חיסכון כלכלי לתלמידים שעובדים בשביל רישיון הנהיגה שלהם, להורים שמממנים את זה. ואני חושבת שזה משהו שמאוד מקדם.

זה יעיל. יש פה שיפור של רמת הבחינה והמקצועיות, גם בעניין הערעורים, גם בעניין הזמן של הטסטים. שלא יהיה מצב שתלמידי בתי ספר יתגייסו לצבא בלי רישיון, ואני מכירה כמה וכמה סיפורים כאלה. אני חושבת שהרפורמה היא מצוינת ומבורכת.

וכן אני רוצה להעלות כאן משהו לגבי כל הדברים שעלו. אני חושבת שגם לאחר שהיא תצא לדרך בצורה רשמית, בצורה מעשית, יש מקום אחרי זה לתת משוב ולייעל את הדברים. משהו שקורה בפעם הראשונה עוד ממשיך, ואפשר בדרך לייעל אותו ולשפר אותו, כמובן במידת הצורך. ואני פה כמועצת התלמידים והנוער הארצית, ואנחנו קוראים אחרי זה לכל החברים בדבר הזה - - -
עיסאווי פריג' (מרצ)
אבל איפה הרפורמה חוסכת לכם בכסף הפועל?
שחף פורטנוי
כי ברגע שאני מחכה שלושה חודשים לדוגמה בין טסט לטסט - - -
עיסאווי פריג' (מרצ)
עוד לא קרה. זה הצפי.
שחף פורטנוי
אני עכשיו לומדת נהיגה. אם הייתי נכשלת טסט ואני צריכה למשל לחכות חודשיים, בחודשיים האלה - - -
נורית קורן (הליכוד)
חודשיים זה כבר טוב. היה ארבעה חודשים וחמישה חודשים.
שחף פורטנוי
היה עוד הרבה יותר מזה. אני לא נהגת מיומנת, אני צריכה לשמר את כישורי הנהיגה שלי, ואני צריכה לעשות שיעורי נהיגה - - -
היו"ר איתן כבל
תודה, שחף, תודה, יקירה. תודה גם על הצגת העניין בצורה מאוד עניינית.

אני רוצה שוב להגיד לחברים שלי שמגיבים. אתם מתעסקים וכל הזמן רבים על דבר שכבר ברח מהאורווה. הסוסים כבר ברחו. תיכף נשמע את העורך דין גלעד ברנע, הוא ינסה להחזיר חזרה את הסוסים לתוך האורווה.
אילן גילאון (מרצ)
אבל זה ברור. רק אחרי סוסים שברחו – אם הם לא ברחו, מה אכפת לנו?
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
עד שלא ברחו אך אחד לא דן בהם.
היו"ר איתן כבל
שחף, תודה. עירית, בבקשה.
עירית זינגר
אני יושבת-ראש איגוד מורי הנהיגה.

כן, הסוסים ברחו מהאורווה ואין לי שום כוונה לרוץ לתפוס אותם משתי סיבות. איפה שהוא נראה לי שאתם מערבבים קצת את תוכן ההפרטה עם עצם העובדה שצריכה להיות הפרטה. צריכה להיות הפרטה, לא נעים להגיד, בלי לפגוע באף אחד, כי משרד התחבורה לא כל כך הסתדר עם הנושא הזה, ולא חשוב עכשיו מה הסיבות, אם זה כלכליות. אבל כשאנחנו מקבלי את ההפרטה כמו שהיא, יש בתכנים שלה הרבה דברים שפוגעים בעוד אנשים, קרי: המורים לנהיגה, אולי אחר כך גם בתלמידים. עוד שום דבר לא הוכח כי שום פיילוט פה לא נעשה.

ויורדים כאן לעומק שהוא חסר תכלית, כי הייקור, יקירתי, שיש לך היום בשיעורי הנהיגה הוא מעצם המצב שאין מספקי מבחנים. אז אם היה צריך לעשות הפרטה כדי קצר את התורים, זה אחד. רוצים לייעל ולשדרג כי אנחנו מתקדמים, גם זה בעד, כולנו בעד, גם המורים לנהיגה, גם התלמידים. זה ברור. אנחנו חטיבה אחת. השאלה היא מה המחיר שמדינה דמוקרטית צריכה לשלם, עד כמה נמוך אנחנו יורדים. שאנחנו, כמו שנאמר פה, וזה עניינם של הבוחנים אבל אנחנו הולכים כולנו באותה מקשה.
אילן גילאון (מרצ)
זה עניינם של כולם. לא של הבוחנים. של כולם.
עירית זינגר
נכון. נכון.
אילן גילאון (מרצ)
להוזיל, לייעל ולשמור על מקום העבודה. אלה שלושת הדברים של כולם.
עירית זינגר
לרדת לגיל 21 של בוחן, יש עם זה בעייתיות ולא קטנה. להכניס מצלמות ומכשירים טכנולוגיים לתוך רכבים פרטיים של מורים, זה פגיעה קשה בחופש הקניין - - -
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
זה נמצא בבג"ץ עכשיו.
היו"ר איתן כבל
- - -
עירית זינגר
אני יודעת שזה נמצא בבג"ץ, אבל אתם נבחרי הציבור. אנחנו ישבנו כאן בוועדה המסוימת הזאת כבר הרבה מאוד פעמים על כלל התמונה של ההפרטה, עברנו את המשוכה, ואמרים, עכשיו הסוסים ברחו - - -
היו"ר איתן כבל
את יודעת כמה דיונים קיימה פה הוועדה?
אילן גילאון (מרצ)
לדעתי, אתה צריך לשים את המצלמה באורווה, אדוני.
היו"ר איתן כבל
למה אני אומר את זה? אני התחננתי וניסיתי והפצרתי, אתה זוכר את זה, חנן? אמרתי, הליכה לבית משפט – נכון, אנשים לא שמים לב, בתי המשפט עם כל הכבוד, אם לא כל מי שנמצא פה, רוב מי שנמצא פה נלחם תמיד למען בג"ץ, ונלחם פה בכנסת, אבל אף אחד לא שם לב שב-90% אם לא יותר מהמקרים, בג"ץ לא פוסק לטובת האזרחים, הוא פוסק לטובת המערכת. אנשים לא שמים לב לזה.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
Don't tell me, I tell you.
היו"ר איתן כבל
בוודאי. לכן אני אומר את זה.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
בכל זאת נלחמים בו.
עירית זינגר
שמים לב, כבודו, וגם מצרים, ובכל זאת ממשיכים - - - את זה בבג"ץ. אבל אני מבקשת מנבחרי הציבור הפעם לתת יד קצת יותר - - - כדי שדברים יהיו אחרים.
היו"ר איתן כבל
תודה, עירית. גל, בבקשה.
גל חן
שלום, אני גל חן. אני כתב התחבורה של גל"צ. בן 19, גם עדיין תלמיד נהיגה. אין לי רישיון.
היו"ר איתן כבל
תנוח דעתך. לי עד גיל 37 לא היה.
נורית קורן (הליכוד)
ויש חברי כנסת שאין להם רישיון.
גל חן
כפי שאמרנו, השורה התחתונה היא שוב שהרפורמה כבר יוצאת לדרך, ב-15 לחודש זה קורה. עכשיו השאלה היא לא כמו שאתם דנים על הרפורמה בכלליות, אלא על היישום שלה. ביישום עצמו איך זה הולך להתבצע וכמה טוב זה יהיה. אני רוצה להקריא לאפי את הדברים שהוא כתב במכתב למורה נהיגה.

בשבועות הראשונים למימוש הרפורמה, זמני ההמתנה יהיו גבוהים מהאמור באמנת השירות, זאת נוכח תהליכי החניכה של הבוחנים החדשים, הטמעת השימוש במערכות הטכנולוגיות, היקף ממתינים משמעותי ועוד. השאלה היא כמה זמן זה יימשך, והשאלה היא גם למה הגענו למצב הזה בשורה התחתונה.
היו"ר איתן כבל
תודה, גל. עורך דין גלעד ברנע, בבקשה. פתח פיך ויאירו דבריך. בבקשה, חברי.
גלעד ברנע
תודה רבה, חבר הכנסת כבל.

אני רוצה לדבר לא על מה שהיה, על מה שיהיה. אני ייצגתי את הבוחנים בבג"ץ שהוגש נגד שר התחבורה. אכן העתירה נדחתה. כפי שאתם יודעים, בית המשפט לא בחן את חוכמת ההפרטה, הוא בחן את החוקיות, ועל סמך המצגים שניתנו על ידי משרד התחבורה הוא לא מצא להתערב. מה שאנחנו רואים היום – ואני אומר את זה מניסיון של הרבה שנים, לא ראיתי דבר כזה עד היום – תופעה חמורה ביותר. משרד התחבורה שהוא גם הרגולטור והוא גם עורך המכרז, הולך ומשנה תנאים מהותיים בתנאי הכשירות של הבוחנים, מוריד את התנאים, אני מיד אתייחס, וכל זאת כדי לעשות דבר אחד, להגיע ליעד הנכסף, שזה למיטב הידיעה 15 ביולי, ואז שני הזכיינים צריכים להתייצב ולהגיד, יש לנו לכל אחד כ-90 בוחנים.

עכשיו מה אנחנו רואים? אנחנו רואים שמנהל אגף הרישוי שנמצא אתנו פה, שבמשך שנים התעקש והסביר וכתב שמבחני ההתאמה שעושים למורי נהיגה ולבוחנים הם מבחנים חשובים, משמעותיים שבוחנים בין היתר דיוק בפרטים, התמודדות עם מצבי לחץ, עצמאות, אחריות ומשמעת עצמית, הקפדה על חוקים ונהלים ואמינות. משרד התחבורה התעקש שצריך ציון עובר 7 במבחנים האלה, התנגד לעתירות שהוגשו נגדו להוריד את הציון ל-6.

עכשיו אותו מנהל אגף רישוי, לפני חודשים ספורים, וזה אחרי שהזכיינים יצאו לדרך, מוריד את הדרישה המהותית הזאת מ-7 ל-6. וזו דרישה שמשפיעה באופן ישיר על איכות הבוחנים, ומשפיעה באופן ישיר בסופו של דבר על חיי אדם. נקודה. רישיון נהיגה זה בסופו של דבר רישיון שמאפשר לסכן חיי אדם, וכאלה יש היום במדינת ישראל מעל ארבעה מיליון, וכל יום מצטרפים. אז אותו מנהל אגף רישוי, כשהזכיינים לא מצליחים למצוא בוחנים, הוא מוריד את תנאי הסף. כשאני כותב לו, ואני מבקש תשובה, ואני כותב לו ולמר פלור, ואני מסביר גם למר פלור שהוא היה מצהיר בבג"ץ, ואמר שהבוחנים יעמדו, אותם בוחנים, הוא הציג את זה לבג"ץ בתצהיר תשובה, יעמדו בתנאי סף דומים לאלה שנדרשים לעמוד בהם כיום. ואז הוא אומר לי, אבל זה לא היה כתוב במכרז. זה מה שהוא אומר לי. זאת אומרת, הוא מוריד את תנאי הסף של הבוחנים, הוא מאפשר שייכנסו אנשים שבמצב הקודם לא יכלו להיות בוחנים בשירות המדינה, ואומר, הכול בסדר.

לזה מצטרף מה שאמר גם חבר הכנסת חמד עמאר, מורידים את הגיל ל-21, אפס ניסיון בנהיגה. עוד דבר, שימו לב, וחס וחלילה, שאני לא אואשם בגילנות. אבל בשירות המדינה אנשים יכולים לעבוד על גיל 67, אולי שנה יותר מקסימום. עכשיו הם פונים לבוחנים ללא מגבלת גיל.
אילן גילאון (מרצ)
זה הגיל המינימלי להיות חבר הכנסת.
גלעד ברנע
נכון. נשיא ארצות הברית זה 25, נדמה לי.

עכשיו הם פונים לבוחנים, אנשים שיצאו לפנסיה, לכאורה 70, 75, אין שום מגבלה, והם מגייסים אותם כי אין מאיפה להביא בוחנים. אני לא אומר, שלא ישתמע שיש לי משהו נגד אנשים מבוגרים, אבל אותם אנשים שלא יכלו להיות בשירות המדינה, היום בשירות הזכיין הם יהיו בוחנים. והדבר הזה נעשה כי משרד התחבורה "צריך", במרכאות, לעזור לשני הזכיינים שלא עומדים ביעדים לגייס את הבוחנים.
נורית קורן (הליכוד)
הבוחנים לא נמצאים בשוק בכלל. שום חברה אחרת לא תצליח לגייס אותם.
גלעד ברנע
ברור. יש מספר קטן. רובם לא מעוניינים.
אילן גילאון (מרצ)
- - -
גלעד ברנע
עכשיו לחוסר התקינות, פנינו גם והסברנו, הציגו לי מסמכים וראיתי, המנהל המקצועי, שזה גולת הכותרת, זה האיש המקצועי הכי בכיר בכל אחד מהזכיינים, דרשו ממנו דרישות מפליגות. כל רישיונות הנהיגה שהוא בחן בפועל בכל סוגי הכלים בחמש השנים האחרונות, אינסוף שאלות הבהרה שנשאלו על ידי זכיינים שהתמודדו, אמרו, בחן בפועל על כל הכלים. קיבלתי את המסמכים וראיתי שלפחות לאחד הבוחנים יש בחינה אחת, תקשיבו טוב, על טרקטור בחמש שנים אחרונות – זה בחן בפועל בכל הכלים, בחינה בודדת, רישיון E, זה סמי טריילר, שלוש בחינות על רישיון C, ושבע בחינות על אוטובוס. זה המנהל המקצועי שאמור להיות האיש הכי מקצוען בתוך הזכיין, אלה הדרישות. ומה כותב לי מר פלור? זה לכאורה עומד בפרשנות סבירה של הוראות המכרז. הוא אפילו לא טרח לפנות לוועדת המכרזים ולבקש שתיתן החלטה. הוא ענה לבד. וזה מזכיר עוד דבר. כשהיינו בבג"ץ, והשופטים ביקשו איפה יש החלטה של השר על ההפרטה ומה השיקולים ואיך ולמה וכמה, התברר שאין החלטה, יש איזה שרבוט.

אני לא רוצה ללכת עוד פעם לבג"ץ. אפשר לעשות את זה, אבל וזה יהיה ביזיון - - -
היו"ר איתן כבל
מה אתה מציע, גלעד?
גלעד ברנע
אני מציע, וההצעה פה מופנית לאנשי משרד התחבורה, שהם יעצרו את המהלך הזה עכשיו.
עיסאווי פריג' (מרצ)
את ה-21?
גלעד ברנע
לא. יעצרו את המהלך הזה, ישאירו את הבוחנים, הבוחנים ישנם כרגע, הם עוד לא הלכו הביתה.
עיסאווי פריג' (מרצ)
ה-150 עדיין קיימים?
גלעד ברנע
כן, ישנם. אני מציע שהם יעצרו את המהלך ויעשו חושבים מחדש על כל המהלך הזה. עוד לא מאוחר. כי מה שהם עושים היום, ואני לא נכנס לחוכמת ההפרטה, אבל פי שכבר ראיתם, זה לא ייתן מענה לכל מה שאמרו, קיצור הזמנים, זה מסכן חיי אדם, זה מוריד את הרמה, זה מפר את דיני המכרזים; חברות שהתחרו, והן לא מעניינות אותי, אין לי שום אינטרס איתן, אבל כאלה שהתחרו או שבכלל לא התמודדו, פגעו בעיקרון השוויון כי הם לא יכלו להתמודד, כי אמרו להם, מנהל מקצועי, כל הכלים בחן בפועל. אז בשביל כל הביזיון הזה, אני מציע לאנשי משרד התחבורה, לא מאוחר לעשות את מה שאתם צריכים לעשות. תשאירו את המצב כפי שהוא. תודה רבה.
היו"ר איתן כבל
תודה, גלעד. אדוני, בבקשה.
רועי כהן
אני עורך דין רועי כהן, נשיא להב. להב זה לשכת ארגוני עצמאים ועסקים קטנים בישראל. איגוד מורי הנהיגה שעירית ייצגה אותו חבר בלהב. ואני באתי לכאן כדי להגיד, ואני נפגשתי עם עשרות מורי נהיגה, שהם הפכו להיות בשר התותחים של כל הרפורמה הזאת, ובעצם כל האשמה מגיעה אליהם מצד הציבור ומצד אותם תלמידים. ואלה הם האנשים שקמים בבוקר, לובשים שכפ"ץ ויוצאים במציאות הלא-פשוטה היום להביא פרנסה.

אני באתי לכאן גם כדי לחזק את מורי הנהיגה שברגעים אלה עושים את מה שמוטל עליהם, וזה ללמד נהיגה, ומכניסים אותם לתוך דיונים ורפורמות כאלה ואחרות מבלי בכלל ששמעו את הקול שלהם. אני הייתי אצל אבנר פלור ביחד עם המנכ"לית של משרד התחבורה, והצגתי בפניו שיש פה מצוקה של מורי נהיגה שמבקשים לשבת ולהיות חלק מתוך המערך הזה. קרה משהו אחרי זה? שום דבר לא קרה. וזה לא יקרה יותר בבית ספרנו, שאנשים שקמים בבוקר, לובשים שכפ"ץ והולכים להביא את הפרנסה שלהם, לא נספרים בכלל. 4,000 איש שקמים ורוצים להתפרנס פה, ואדון משרד התחבורה לא רוצים להיפגש איתם.
אבי גולן
אתה לא מדייק. אנחנו כן נפגשנו איתם - - -
רועי כהן
אתה אולי נפגשת.
אבי גולן
- - -
רועי כהן
אתה אולי נפגשת.
אבי גולן
אתה לא מדייק בכלל.
רועי כהן
אתה אולי נפגשת.
אבי גולן
- - -
רועי כהן
יש פה אנשים שביקשו להיפגש - - -
אבי גולן
זה לא נכון לחלוטין.
רועי כהן
אדוני, אל תפריע לי.
עיסאווי פריג' (מרצ)
אבי לא מורה נהיגה? הוא מדבר על מורי נהיגה, אז למה?
היו"ר איתן כבל
- - - מייצג את הבוחנים.
עיסאווי פריג' (מרצ)
לא הבנתי.
היו"ר איתן כבל
הוא מייצג את כל העובדים.
רועי כהן
הוא מייצג גם את הבוחנים, גם את המורים, את כולם הוא מייצג.
היו"ר איתן כבל
מה אתה רוצה? הוא נהיה אימפריה.
רועי כהן
חבר הכנסת כבל יושב-ראש הוועדה, אני מבקש שבכל תהליך שיקרה מעכשיו והלאה שהוועדה שותפה לה, לבקש שתהיה נציגות למורי הנהיגה ושקולם יישמע, ושיהיו חלק, ושמחר לא יגידו להם מחר בבוקר שמכניסים לכם מצלמות לתוך זה, ואף אחד לא דיבר איתם, ומי יהיה אחראי על המצלמות.
אבי גולן
דיברו ודיברו.
רועי כהן
איתך אולי דיברו. איתם לא דיברו.
אבי גולן
דיברו. מי זה אתה?
היו"ר איתן כבל
אבי, די, די. אתה מנצל - - -
נורית קורן (הליכוד)
האם בהפרטה עכשיו, התקנות האלה של בוחנים והסמכה והכול, זה מגיע לוועדה? שום דבר לא מגיע לוועדה.
היו"ר איתן כבל
לא. נגמר. זה כבר - - -
נורית קורן (הליכוד)
בנושא הזה של בוחן בן 21 אני רוצה להציע משהו.
היו"ר איתן כבל
הצעה שלי, אחרי שהם ייתנו תשובה אז תדעי אם זה נכון או לא נכון.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
אני כל הזמן פה מחכה כדי לשמוע אותם.
היו"ר איתן כבל
חנן, בבקשה.
חנן אהרון
הרבה אין מה לומר. את דעתנו השמענו. אני חושב שעדיין, כשבודקים את הסוסים, עם כל זה שהסוסים ברחו, דקה לפני שהם בורחים עוד אפשר לסגור - - -

אחרי הדברים שנאמרו פה, יש פה טענות קשות גם על תקינות המכרז, דרך אגב, היה צריך לבדוק אותה אצל מבקר המדינה. אתה שלחת, והיה סיכום של הוועדה בנובמבר - - -
היו"ר איתן כבל
גם אני לא יכול לכפות - - -
חנן אהרון
נדמה לי שעד היום אף אחד לא בדק. אני חושב על מצב כזה שאנשים רצו לגשת למכרז ופסלו אותם, ובסוף בחרו כאלה שלפי הפרסומים עשו מבחן אחד בטרקטור ב-15 השנים האחרונות, אני חושב שזה עניין של תקינות, מישהו צריך לבדוק את תוצאות המכרז האלה. ואני אומר, דעתי שתישמע בפעם האחרונה, בסוף שיישאר להמשך, שכל ההפרטה הזאת אף אחד לא יודע מה המטרה, דרך אגב. אבל אחת המטרות המרכזית שאמרו זה שיפור של רמת הבחינה, שלוקחים את אותם בוחנים שעבדו, שכולם נגד אותם בוחנים ומשמיצים אותם היום, היום הם רודפים אחריהם כדי לגייס אותם.

לפני 30 שנה התחלתי להיות בוחן, פנו אליי בוחנים שעבדו איתי, חלקם בבתי אבות אפילו, מתקשרים אליהם ושואלים אותם אם הם רוצים להיות בוחנים. אם זו הרמה וזה מה שרצינו ללכת, אני חושב שהסוסים ברחו למקום בכלל לא טוב.
אילן גילאון (מרצ)
חבר'ה, אם יש בעיה בחברה הישראלית זה שאנחנו לא יודעים מה זה סולידריות. למורים ולבוחנים יש את אותו אינטרס. בוועדה שלך אתה רואה את זה יום יום. ככה היה ברשות השידור, ככה זה פה, יש מישהו ששמח מ'הפרד ומשול' הזה כדי לקחת אחד ולהכות אותו בשני. תאמינו לי, היו צריכים לדאוג אלה לאלה, הבוחנים למורים והמורים לבוחנים. זה בסופו של דבר יסתכם באותו דבר. אנחנו חיים במציאות שבה פחות אנשים מקבלים יותר ויותר אנשים מקבלים פחות. תדאגו ליותר אנשים. זה חשוב מאוד.
היו"ר איתן כבל
לפני שאני מעביר את רשות הדיבור לאנשי משרד התחבורה, שוכחים עוד דבר, שבסוף אנחנו רוצים שתהיינה בחינות לבני הנוער. כל הסיפור הזה. אני אומר את זה לך, גלעד, אני אומר את זה לך, חנן, אני אומר את זה לכולם. אם עדיין לא הבנתם, מבחינתו של השר, סיפור ההפרטה של הבחינות היא - - - לא משנה עכשיו אם אני אוהב את זה, לא אוהב את זה, בעד זה, נגד זה, זו עובדה.

עכשיו מה יקרה? ממה אני מפחד? אני אומר את זה גם לך, גלעד, שאנחנו נעשה פה חפירות 1914, נתחפר בתוך התהליך, התהליך לא יתקדם, והיחידים שישלמו את המחיר זה התלמידים. נכון לרגע זה, התלמידים הם המשלמים את המחיר הכבד ביותר בתוך כל התהליך הזה, מבלי חס וחלילה להמעיט – ואתה יודע, חנן, שמתחילת הדרך אני מנסה לתת לכם רוח גבית לאורך כל הדרך. אתם לא יכולים לבוא אליי בטענה. בכל הנוגע לזכויות עובדים, עשיתי את המיטב שבמיטב, מבלי שאני אפתח פה את כל הסאגה לגמרי.

יושבים פה שניים מהבכירים והטובים שיש במשרד התחבורה, ואני מצפה מכם קודם כל להשיב. יש כאן שלושה מעגלים שאני מבקש שתייחסו אליהם. האחד, למה שאמר גלעד כתפיסה. דבר שני, לשאלות שחמד עמאר ואחרים העלו. יש פה שאלות נוקבות שגם אני לא יודע לענות עליהן.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
בפעם האחרונה שמישהו כינה אותי בכירים, הוא גמר את הקריירה.
נורית קורן (הליכוד)
במיוחד אם תרצה לדבר במליאה.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
אני מודה לאדוני - - -
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
שחס על עצמו.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
שאלתי לגבי קיצור תורים. זאת היתה השאלה.
היו"ר איתן כבל
אמת. וכאן אני מבקש לראות מתי הסיפור הזה מצליח לקבל פרצוף.
אבנר פלור
אני אציג את הדברים ואני אנסה לענות על מה שנאמר פה, ואני אשלים את ההיבט המקצועי לגבי הנושא של הדרישות.
היו"ר איתן כבל
אני רק מבקש מכם להיות ממוקדים, מנכ"לית משרד התחבורה ממתינה לי.
אבנר פלור
אני אעשה את זה בזריזות.

אדוני היושב-ראש, לפני מספר חודשים היה פה דיון ואחד מחברי הכנסת הלין על ועדת המכרזים של המשרד לגבי עבודה והמינהל התקין. ב-8 באפריל ישנו פסק דין של השופט נועם מבית המשפט המחוזי בירושלים בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים וכך הוא כותב בהחלטה שלו: "החלטות ועדת המכרזים היו אפוא סבירות ובהתאם לעקרונות היסוד של דיני המכרזים, ולא נפל בהם כל פגם מינהלי המקים עילה להתערבות שיפוטית." כלומר, ישנו הכשר של בית המשפט לפעילות ולעבודת ועדת המכרזים. הוא בדק לפניי ולפנים - - -
גלעד ברנע
זה תלוי ועומד - - -
אבנר פלור
סליחה, תן לי - - -
גלעד ברנע
אני נותן לך. אני רק מדייק את העובדות.
אבנר פלור
אדוני היושב-ראש, כפי שאתה יודע, מדובר פה ברפורמה גדולה, רפורמה מורכבת, רפורמה לא פשוטה. כעומק הרפורמה, ככה עברנו המון המון מכשולים, בתי דין, בג"ץ, מכתבים של מבקר המדינה, דיונים בכנסת, כל מיני מכתבים ותכתובות, וצלחנו את הכול עד כה. מה שאני מציג פה ומה שיוצג פה זה על קצה המזלג, המטרות של הרפורמה ומה אנחנו רוצים בסוף להגיע. ואני אתייחס גם לשאלה שלך, אדוני היושב-ראש, מה תהיה בתקופת הביניים הזאת, תקופת ההרצה.
לאה ורון
וגם האם ומתי שונו תנאי המכרז.
אבנר פלור
אז קודם כל, נכון לרגע זה לא שונו תנאי המכרז. אני לא מכיר שינוי שנעשה. אני לא מכיר שינוי שנעשה. אני לא יודע על מה הוא מדבר, ואפי יוסיף יותר. במסגרת המכרז עצמו בוחן נהיגה מחויב להיות עם בדרגת רישיון C1 עם שלוש שנים ותק לפחות. כלומר, מבחינת הדרישות שלנו היום בוחן יכול להיות עם רישיון עם רכב פרטי. פה אנחנו מחייבים אותו ב-C1. זאת אומרת, יכול להיות משא 12 טון. החמרנו יותר. לא הקלנו.
נורית קורן (הליכוד)
סליחה, יש לי שאלה. אתה אותם תנאים שעד עכשיו הבוחנים היו עומדים בהם?
אבנר פלור
חלק גדול מהבוחנים היום עומדים בתנאים של C1 עם ותק של שלוש שנים, לשאלתך.
נורית קורן (הליכוד)
לא. השאלה שלי היא אם התנאים היום להפרטה זה מה שהבוחנים היו, גם בגיל 21? לא, זה לא יכול להיות.
קריאה
היה גיל 25 עם שמונה שנים B או חמש שנים C.
אבנר פלור
איפה זה היה 25? אני לא מכיר את זה.
קריאה
ככה זה נהוג 20 שנה.
נורית קורן (הליכוד)
אני לא קונה את זה, שלוש שנים. אני לא קונה שלוש שנים. אני נורא מצטערת. אני חושבת שצריך בין שמונה ל-10 שנים אם אנחנו רוצים שיהיו לנו נהגים כמו שצריך. שלוש שנים לא מספיק בגיל 21 ממש לא בא בחשבון.
קריאה
זה המשרד שאחראי על הבטיחות.
אבנר פלור
הנושא השני, כפי שנאמר פה, להפרטה הזו היו שלוש מטרות עיקריות - - -
לאה ורון
לא, רגע, מר פלור, תתייחס בבקשה לטענות שהועלו לגבי השינוי במכרז. האם הורדתם את גיל הבוחנים לגיל 21?
אבנר פלור
לא, לא - - -
לאה ורון
לא נעשה שום שינוי?
אבנר פלור
הנה, המכרז לפניי פה. לא כתוב פה גיל 21. להיפך. היום התנאי להיכנס לקורס זה רכב פרטי, ופה ביקשנו משאית - - -
גלעד ברנע
אבל מר פלור, אתם שיניתם את תנאי הכשירות של הבוחנים. אתה לא מדייק.
אבנר פלור
- - - וזה לא במכרז. לשאלתך, לא שינינו - - -
גלעד ברנע
שיניתם את תנאי הכשירות של הבוחנים.
אבנר פלור
לא שינינו את תנאי המכרז.
גלעד ברנע
אתה לא רוצה לתת תשובה לוועדה.
אפי רוזן
רק רגע, עורך דין ברנע.
גלעד ברנע
תענו - - -
אפי רוזן
לא, לא. אתה תענה לי.
גלעד ברנע
אני לא אענה לך - - -
אפי רוזן
אתה אוחז בנוהל או תקנה מקדמת דנא ועד היום שקובעת מה הגיל המינימלי לבוחן ממשרד התחבורה?
גלעד ברנע
אני אוחז במכתב שלך - -
אפי רוזן
המכתב שלי, אני מכיר אותו.
גלעד ברנע
תקשיב טוב, ובתצהיר שלך, שאתה הצהרת שצריך ציון 7.
אפי רוזן
מה אתה עונה לי ומה אני שואל? בוא תענה לי רגע.
גלעד ברנע
אתה כתבת לפני כמה חודשים שאתה מוריד את הציון - - - ל-6.
אפי רוזן
שאלתי אותך שאלה.
גלעד ברנע
אני לא אמרתי על הגיל.
אפי רוזן
אתה אמרת.
גלעד ברנע
לא.
אפי רוזן
אתה אמרת.
גלעד ברנע
לא. את הגיל אתה שינית לפני שנה וחצי.
אפי רוזן
לגבי הציון, תותיר לי, אני אתייחס.
נורית קורן (הליכוד)
אפי, אם היו מכרזים לקלוט בוחנים, לא עכשיו, בשנים האחרונות – מה היו תנאי הסף?
אפי רוזן
יותר פשוטים מהתנאים במכרז. חברת הכנסת קורן, יותר פשוטים, ויודע את זה גם חנן. רמת הבוחנים שגויסו בשנה-שנתיים האחרונות, אלה שגויסו, לא יורדת, שלא לומר עולה, מרמת הבוחנים שהיו לפני כן. אבל התקופה השתנתה, הדברים השתנו.
גלעד ברנע
אתה הורדת את ציון הסף מ-7 ל-6.
אפי רוזן
אני אענה לך. אתה קצר סבלנות. אני אענה לך. תאמין לי, לדבר אני יודע לפחות כמוך. אפילו ביושר.
נורית קורן (הליכוד)
אנחנו צריכים לראות את טובת הציבור ואת הביטחון - - -
לאה ורון
האם יהיה מצב שבוחן למבחן נהיגה מעשי יהיה בגיל 21?
אפי רוזן
בהחלט.
לאה ורון
כן יהיה מצב כזה?
אפי רוזן
יכול להיות מצב כזה, בהחלט.
נורית קורן (הליכוד)
למה? אתם השתגעתם. זה לא נורמלי.
לאה ורון
על אף שהוא מוגדר כנהג חדש?
אפי רוזן
הוא לא נהג חדש.
אילן גילאון (מרצ)
הוא בא עם אימא שלו. הוא יכול לבוא עם ההורים, לאה.
לאה ורון
מה זאת אומרת? הוא כן נהג חדש.
נורית קורן (הליכוד)
חברים, הגיל הזה לא מקובל. אני אומרת לכם, זה לא נורמלי.
לאה ורון
תקנה בתקנות התעבורה מגדירה אותו נהג חדש.
קריאה
נהג צעיר.
אילן גילאון (מרצ)
לאה, הוא יכול לבוא עם ההורים שלו.
אפי רוזן
בוא נעשה סדר. הוא לא נהג חדש גם אם תגידו את זה 20 פעם. תקנת התעבורה קובעת: נהג חדש הוא שנתיים, לאחר מכן הוא נהג צעיר.
נורית קורן (הליכוד)
אנחנו נשנה אותה.
אפי רוזן
חברים, הוראת נהיגה, אלה שמלמדים את הילדים שלנו, גם את הילדים שלי, לעלות ולנהוג בכביש, פה אין תושב"ע, פה יש תקנה – גיל 21 מורה לנהיגה.
נורית קורן (הליכוד)
יש לנו מורה לנהיגה בגיל 21?
אפי רוזן
רק רגע, חברת הכנסת קורן.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
חבר'ה, תנו לו לענות. יא רבאק, אני חצי שעה מחכה - - -
לאה ורון
מר רוזן, נהג מוגדר כנהג חדש בשנתיים הראשונות לאחר קבלת רישיון הנהיגה.
אפי רוזן
נכון.
לאה ורון
נהג חדש צעיר הוא נהג חדש שטרם מלאו לו 24 שנים. זה מתוך האתר של משרד התחבורה.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
הוא לא נהג חדש. הוא נהג צעיר.
לאה ורון
עד גיל 24.
נורית קורן (הליכוד)
אבל איך יכול להיות שנהג צעיר יהיה בוחן בנהיגה? זה עוד לא מובן לי.
היו"ר איתן כבל
צעיר זה לביטוח.
נורית קורן (הליכוד)
אבל הביטוח לא מבטח אותו. איך זה יכול להיות?
היו"ר איתן כבל
חברים, עשו לי טובה, נורית, את העלית נקודה אבל זו לא הנקודה היחידה. נורית, בבקשה, ברשותך, בואו נתקדם.
נורית קורן (הליכוד)
סליחה. חברים, אני לא תוקפת אתכם, אני רק מעמידה אתכם על דברים שהם לא במקום.
היו"ר איתן כבל
מרגע זה אני לא אאפשר להפריע.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
המשמעות היא שבתי הספר לנהיגה יבטחו את הרכבים שלהם מתחת לגיל 24.
היו"ר איתן כבל
חברים יקרים, זאת נקודה שהעלינו, הבנו אותה, תיכף יצאו מים מתוך הבאר. בואו נתקדם לדברים הנוספים ונסכם אותם בסוף.
אפי רוזן
מכיוון שיש דברים, כמו שהגדרה, שכבר בוצעו, אני לא אתייחס להפרטה. 80% מהדברים שעורך-דין ברנע דיבר עליהם – אגב, אנחנו לא נגיב עליהם כי הם - - - בבית משפט עדיין. אני אענה לכל אחד.

ראשית, אני רוצה לענות לך לגבי השאלות מה קרה עם הבוחנים. בהסכם סגירת יחידה, כפי שקיים, בהתדיינות מול נציגי עובדים, אנחנו לקחנו 25 מתוך 45 עובדים שיהיו מפקחים כדי שסוף סוף יהיה פיקוח על הבחינות. חשוב לי שכל חברי הכנסת ידעו שהיום במדינת ישראל רמת הפיקוח על הבוחן, על הנבחן ועל רכב הבחינה, אם אני אגיד שהיא קיימת אני אחטא לאמת. היא לא קיימת כמעט. חזקה עלינו שכשאנחנו מפריטים שירות משמעותי, קודם כל, כפי שאמר חבר הכנסת גילאון, כדאי מאוד שנעשה פיקוח כמו שצריך. בי"ת, שזה יהיה יותר יעיל, וגם שזה יגדיל את היקף העובדים.

בפועל, אם עד היום עבדו 120 עובדים, חנן, 120 בוחנים יש, אל תכניסו את הבוחנים הזמניים שגייסנו בשנתיים האחרונות בלי תנאים ובלי קביעות כדי שיעזרו לנו. מחר בבוקר יעסקו בתחום הזה, בחר הכנסת גילאון, 25 מפקחים ועוד 180 בוחנים. זאת אומרת, הגדלנו את המאגר הזה של אנשים שעוסקים בבחינה.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
אם יראו את הסרטונים - - -
אפי רוזן
אני אענה גם לך. אני פשוט עונה אחד אחד - - -
עיסאווי פריג' (מרצ)
המדינה הפסידה כסף, ועוד צריכה מהכיס שלה להחזיר - - -
אפי רוזן
חבר הכנסת, אני בסוף לא אמצה את הדברים שלי וחבל.
היו"ר איתן כבל
חברים, המבחן הוא אחד, האם המהלך יגרום לקיצור – כפי שאמר חברי אילן גילאון, הוא הגדיר את שלוש הנקודות, אם זה לא יעמוד בשלוש הנקודות האלה, אז ההפרדה נכשלה.
אפי רוזן
אני פה מתחיל ב-7:0 לטובתכם. אני לא מתכוון לשכנע אתכם שההפרטה טובה. גם אני אבא לילדים, דרך אגב. אני לא חבר בשום מקום. אני עובד מדינה. ואני רוצה שתצאו מפה לפחות עם הבנה שהבטיחות של הילדים כן חשובה לנו ורצינו לעשות משהו אחר, משהו יותר טוב. אם לא תרצו, אני לא אדבר.

חבר הכנסת חאג', אין פיקוח היום. מחר בבוקר יש 17 מפקחים על 160 עד 180 בוחנים. אין רמת פיקוח כזו, אתם יכולים ללמד אותי, בשום גוף במדינת ישראל.

יתירה מזאת, אנחנו מנהלים את הכול דרך ארבעה חדרי בקרה מחוזיים וחדר בקרה שמנתר בכל נקודת זמן ביום איזה בוחן סטה מהמסלול שהותווה לו. הילדים והמורים, כל המורים שאומרים, אנחנו מאוד רוצים את ההפרטה, ואין סלע שלא זרקו לי בראש בשנתיים האחרונות, אומרים לי, יש בוחנים שלוקחים אותנו בכוונה לרחוב כצנלסון כי שם יש פרסה קשה כדי להיכשל. נגמרה החגיגה. למה שנים המורים שטענו שיש בוחנים שמכשילים ויש שמעבירים, פתאום לא מפריע להם שאנחנו רוצים לעצור את זה?

יש לנו מסלולים אקראיים. הבוחן שנכנס לרכב בוקר, לא מכיר את המסלול. רק אחרי שהוא אישר את התלמיד בטאבלט עולה אחד מתוך 30 מסלולים. עשינו מסלולי בוקר, צהריים וערב, כדי שלא ייווצר מצב – היום אתה יכול בתל אביב להכניס לד לאוטו, הוא רבע שעה עומד ברמזור, נהג עוד שש דקות, קיבל רישיון.
עיסאווי פריג' (מרצ)
עשיתם פיילוט?
אפי רוזן
יש פה מאחורה שורה של אנשי מקצוע שנסעו בכל רחבי המדינה, שני מפקחים ארציים שבדקו מסלול מסלול. 2,000 מסלולים אנחנו נסיים לבדוק.
יצחק סנדלר
- - - פיילוט, פיילוט.
היו"ר איתן כבל
סנדלר, סנדלר.
אפי רוזן
סנדלר, אתה רוצה לצלם, תצלם ואחרי זה תן לי לדבר.
היו"ר איתן כבל
סנדלר, סנדלר, - - - או שאתה - - - או שאתה יושב.
אפי רוזן
לא זוכר שקיבלת רשות דיבור.

המסלולים אקראיים. אני אגב עוד מניח רגע מה שאבי אמר. אותי כמנהל אגף הרישוי, אתם יודעים שאני שנתיים באגף הזה, לא בראתי את מה שהיה, אבל אני אתקן את מה שיש. אותי מטריד שבוחן בעיר מסוימת בצפון מעביר 17% ובוחן בדרום 70%. זה מעביר יותר מדי, וזה פחות מדי. אבל למה זה קורה? לא כי אנשים רמאים. אן לי מילה רעה להגיד על הבוחנים, מעולם לא דיברתי בהם סרה, הם אנשים נפלאים. הסיטואציה שנוצרה דרשה שינוי. זה קורה מחוסר מקצועיות ועם מצבי רוח. אני לא רוצה בבחינות מצב רוח של בוחן שישפיע. על כולנו מצב הרוח משפיע, אבל מסכם הילד שסובל מזה. ולכן הצילום נועד קודם כל בשבילי. נכון, הוא תומך בערעור, הוא מחזק את התלמיד, ממחר בבוקר לאוטו לא נכנס בן אדם חלש. נכנס בן אדם חזק שיודע שאני מצלם אותו ורואה אותו.
היו"ר איתן כבל
אתה אומר, זה כמו בפנדלים.
אפי רוזן
חבריי חברי הכנסת, יש יום שלם בשבוע שבחדר הבקרה הארצי בחולון ישבו 17 מפקחים וייצפו כל היום בסרטים. לא אקראי. אנחנו נדע מי הבוחנים, נדע מה הטעויות, נדע ללמד אותם. יש דברים שלא עשינו נכון עד היום. אין פה אשמה רק לשיטה, אבל אנחנו רוצים לתקן את זה. מבחינת הזמינות, מי שהקשיב לי במשך שנתיים, מעולם לא אמרתי שקיצור זמן ההמתנה הוא המטרה העליונה. הוא by-product. המטרה העליונה זה שיפור המקצועיות, זה שיפור רמת הבחינה. אם בדרך גם כל שבועיים לילד יהיה טסט – ברכה, ברכה. למה נראה קל בעיניכם שילד ימתין שלושה חודשים וההורים שלו ישלמו 10 שיעורים? כי זה הגיוני. אם הבן שלי היה ממתין שלושה חודשים, הייתי דואג שכל חודש הוא ייקח שניים-שלושה שיעורים כי אחרת הוא מאבד את כל מה שהוא למד.

אין שום בעיה. יש פה בחדר אנשים שמייחסים לעצמם תארים, המומחים למדע הנהיגה, אני לא רוצה לנקוב בשמות, שתוקפים אותנו השכם והערב. מה עם האנשים מאחוריי?
אבי גולן
מתחיל עם ס'.
אפי רוזן
מה עם האנשים מאחוריי? הם מומחים, הם בחנו אלפי תלמידים. אגב, אף אחד היום לא חבר בשום ארגון, הם כולם עובדי מדינה נקיי כפיים. מישהו עכשיו יכול לטעון שקיצור זמן ההמתנה נועד כדי לתת למישהו משהו? אני אגיד לכם עוד פעם. אם בסוף הרפורמה היינו מגיעים למצב שזה לא היה חמישה ימים, שזה היה שבוע, זה לא נורא. הרפורמה משיגה קודם כל שלושה דברים: אחדות מקצועית, שקיפות ויכולת של הילד לערער באמת. עד היום בכל ערעור, זה כמו שאתה מקבל דוח משוטר, לך תוכיח שהוא טועה. אתה לא יכול. אני רוצה שהילדים שלנו שנכנסים לאוטו, אם באמת הגיע להם לעבור, שהם יעברו.

עוד דבר, מה קורה ל-1% שמקבל היום תשובה חיובית בערעור? מה אומרים לו? תקבל מבחן נוסף. מה זאת אומרת? באוניברסיטה, אם המרצה קיבל את העמדה שלי, עברתי את המבחן, נכון? מה זה, תעשה עוד מבחן? זה נגמר.
עיסאווי פריג' (מרצ)
כל אלו, היית צריך רפורמה בשביל לתקן אותם?
אפי רוזן
חבר הכנת, אני לא עוסק - - -
עיסאווי פריג' (מרצ)
אתה מדבר יפה מאוד.
אילן גילאון (מרצ)
אף אחת מהמטרות שאתה מעלה פה - - -
אפי רוזן
אבל אני לא הכתובת לשאלה שלך. אני מנסה להסביר מדוע היא נכונה.
היו"ר איתן כבל
חברים יקרים, הוא לא הכתובות בעניינים. יש שר, החליט. שוב אני אומר את זה, בואו לא נחזור.
אפי רוזן
חבר הכנסת גילאון, זה חשוב לי מה שאמרת. אתה גם יודע שאני לא הכתובת, אבל מרגע שזה נעשה, וזה אולי נעשה בשיטת הפעלה שהיא פחות נוחה מבחינתך, פחות בתפיסת עולמך. אני רוצה שתדע, גם כשזה לא תפיסת עולמך, תנוח דעתך שאנחנו נעשה הכול שזה יהיה בטוח לפחות באותה מידה ויעיל הרבה יותר במידה. זה התפקיד שלי. אני לא יודע לחזור שלוש שנים אחורה. אני יודע איך שלוש שנים קדימה. בשביל זה המדינה לקחה את שירותיי. ואני מתחייב לכם, זה יהיה הכי מקצועי.
קריאות
- - -
עיסאווי פריג' (מרצ)
הוא מדבר יפה.
היו"ר איתן כבל
זה לא חדש.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
לגבי גיל 21.
היו"ר איתן כבל
אפי, מה שחבר הכנסת אחמד טיבי, אחד המגישים של ההצעה המפורטת, הדיון המהיר, אני רוצה לחדד רק בנקודה אחת – גיל 21. אני אומר לך, זה לא מקובל. יש דברים שאתה אומר, it's not done, לא נעשה. טיבי וחבריו לא שומעים. אני אומר את זה לחברים היהודים שבחדר. בגיל 21 אנשים כבר מפקדים על חיילים, בגיל 21 אנשים כבר עושים דברים שאנשים לא יכולים לחלום עליהם. לכן גם זה, במחילה, זה לא משהו שהוא מופרך. הם גם נותנים לנו הדרכות בכל מיני עניינים. אני רואה את הילדה שלי שתהיה בריאה, בחיים האזרחיים הסיכויים שמישהו ייתן לה לעשות דברים כמו שהיא עושה במסגרות האלה, היא יכולה רק לחלום בגיל הזה. וצריך להגיד את הדברים גם כפי שהם. בואו לא נמעיט מערכם. אבל יחד עם זאת, למרות כל מה שאמרתי, אני מבקש מכם לעשות מחשבה חוזרת בעניין שגיל 21 הוא גיל שיכול להיות בוחן.

החיים בנויים גם ממראית עין. אתה יודע מהי אחת הסיבות שאמרו לי ללבוש חליפה? כי אני נראה טוב, ואני נראה צעיר. אמיתי. אז אומרים לי, אתה צריך להראות סמכותיות. כשאתה לובש חליפה, אז אתה נראה יותר – לא ייאמן, דרך אגב, זה מדהים כמה זה עובד. אנשים שופטים אותך, כולה שמת עניבה, שמת עניבה, שמת זה, כבר מתייחסים אליך כאילו לפחות סיימת את הרווארד.
קריאה
שים משקפיים - - -
היו"ר איתן כבל
שים עוד משקפיים. בכלל. לכן הנראות, יש לה משמעות מאוד גדולה. אני פונה אליכם, וזאת אולי הנקודה הכי חשובה בתוך התהליך הזה, לפחות מנקודת המבט שלי, כי מה שאתם מציגים לגבי כל אחת מן הטענות שאתם טענתם, ואני אומר את זה גם לחברים שלי, אני אומר את זה גם לך, גלעד, ואני אומר את זה לך, חנן, לגבי היכולת לערער וכל מיני יכולות כאלה, אלה דברים שתלמידים לא הפסיקו להתלונן בעניין הזה.

בסוף יקום או ייפול הסיפור, האם ההפרטה הזו תקצר הליך או לא תקצר הליך? האם היא תוציא מתחת ידכם ותעלה לכביש נהגים יותר טובים או פחות טובים? בסוף זו המלחמה האמיתית. ואם לא תעמדו בשתי הנקודות המרכזיות האלה, של קיצור ההליך, של תלמידים יותר טובים, כל זה לא שווה כלום. אז אולי סידר עבודה לכמה חבר'ה, אבל לא מעבר. וזה המבחן.

לכן אני אומר לכם, לפחות מנקודת המבט שלי, ואני חושב שאני מדבר בשם כל חבריי בוועדה, וזאת מבלי חס וחלילה להמעיט מיכולתם ומערכם של בחורים ובחורות בני 21. לא סתם נתתי את הדוגמה על היכולות של בני 21 לנהל מערכות עצומות קצת יותר מבוחן נהיגה, ובלי חס וחלילה להמעיט ביכולותיו של אבי וחבריו.

אני מבקש מאדוני התייחסות לעניין הזה.
אפי רוזן
אתה הרי למוד ניסיון שבכל פעם ששלחת אותי לשיעורי בית, אז אנחנו בודקים ובוחנים את זה, וגם כמובן נשיב לך בעניין.

אני רק רוצה להשיב לעורך דין כי אני חייב לך תשובה, זה לא משנה אם אני כועס או לא, זה לא אישי. לגבי גיל 21, אני חייב לומר לך, מעולם כאשר אני חיפשתי וביקשתי לראות גם תקנה וגם נוהל, אין תקנה שעוסקת בתנאי הכניסה לבוחנים. אין גם נוהל. היתה תורה שבעל-פה. כאשר אני הוצאתי את הנוהל לראשונה ב-2016, עוד הייתי די צעיר בשביל לחשוב בכלל על מי נגד מי, אז נשענתי על הוראת הנהיגה. אפילו אתה יכול לחשוב שהרפרנס הוא סביר, שאם מורה לנהיגה שאמור להכין את התלמיד לבחינה שהיא 20 דקות, הוא יכול להיות בן 21 וכל התקנה שמסביב 15ב, אז כך גם נשענו על זה וזה היה הרעיון של העניין הזה. כמובן מה שביקש חבר הכנסת כבל, אנחנו נחזור הביתה, אנחנו משרד שיודע לעשות שיעורי בית.

באשר לציון באדם מילא, אני חייב לומר לך – עם אדם מילא יש לנו תהליך שבכל שנה אנחנו בודקים את הספים מחדש. אני אחזתי בעמדה ועדיין לא שיניתי אותה לגבי ציון 7. דבר אחד לא אמרת, שההקלה ל-6 ניתנה לאוכלוסיה של מישהו שכבר עבר בציון 7 את המבחן להוראת נהיגה והוא מורה לנהיגה. קרי: אדם מן היישוב שירצה להיות בוחן, אני לא הורדתי לו את הציון. הורדנו את הציון ל-6 למי שהוא כבר מורה לנהיגה ואני מקווה - - -
גלעד ברנע
את זה לא ידעתי. רק שאני אבין, אם אני רוצה להיות אני צריך 7, ואם סנדלר רוצה - - -
אפי רוזן
סנדלר יכול ב-6, סנדלר יכול גם ב-5 כי יש לו כאלה ידיעות שחבל על הזמן.

עוד מילה אני אומר לך, הלוא במערך קציני הבטיחות שאנחנו יושבים פה פה אצל חבר הכנסת כבל כבר שנתיים בשולחן, שהוא לא הלך לשום הפרטה, גם החלטתי השנה להוריד את הציון ל-6. אגב, זה מקובל, זו הסמכות שלי, זה נעשה אחרי דיונים עם חברת אדם מילא, עם פסיכולוגים חיצוניים, וכל שנה אנחנו מסתכלים על היקף האוכלוסיה. זאת התשובה לך. את מה שביקשת נבחן, ותודה שאפשרתם לנו.
היו"ר איתן כבל
תודה, אפי.
אבנר פלור
אדוני היושב-ראש, יש לי שני משפטים להוסיף.
היו"ר איתן כבל
רק בתנאי שאתה לא מקלקל.
אבנר פלור
אתה חייב תמיד בסוף - - -
אילן גילאון (מרצ)
הוא פותח עם שיר - - -
אבנר פלור
זה חשוב.
היו"ר איתן כבל
בבקשה, אבנר.
אבנר פלור
אנחנו בתקופה של תחילת ההפרטה, עדיין לא יעמדו ברמת השירות הנדרשת. כמו שאתה יודע, זה תהליך של הפרטה - - -
לאה ורון
מתי היא יוצאת לדרך?
אבנר פלור
מבחינת התקנות היא אמורה לצאת באמצע חודש יולי.
נורית קורן (הליכוד)
כמה בוחנים יהיו?
היו"ר איתן כבל
כמה זמן להערכתכם ייקח לכם להתחיל להגיע? - - -
אבנר פלור
אנחנו כרגע בדיונים האלה כדי לדעת בדיוק. אנחנו נצא לציבור עם הזמנים האלה.
היו"ר איתן כבל
אני מבקש שוועדת הכלכלה תקבל באופן סדור כל התפתחות בתוך התהליך הזה.
לאה ורון
דיווח כל חודשיים.
היו"ר איתן כבל
כל חודשיים.
היו"ר איתן כבל
ב-1 בכל חודשיים מכתב דיווח לוועדה.
אבנר פלור
אין בעיה.

והנושא השני שהוא חשוב – אחד התנאים לביצוע הטסט במסגרת הרפורמה החדשה זה התקנת הערכה הטכנולוגית ברכב מורה הנהיגה. מי שלא יתקין, לא יקבל הקצאות לטסטים. שיהיה ברור. שיהיה ברור.
נורית קורן (הליכוד)
אבל למה הוא צריך להתקין? למה לא הבוחן יבוא עם זה?
אבנר פלור
סליחה, זה עכשיו עוד דיון.
היו"ר איתן כבל
נורית, אני לא רוצה לפתוח את הדיון הזה. אם הם ירצו, שיגישו. אני חושב שגם זה לא מופרך. הייתי רוצה שיהיה אחרת, אבל - - -
נורית קורן (הליכוד)
אני חושבת שהבוחן צריך לבוא עם מצלמה, מניח את המצלמה, לוקח את המצלמה - - -
היו"ר איתן כבל
לא, לא. זה לא מצלמה ששמים - - -
אפי רוזן
חברת הכנסת קורן, אני אענה לך ב-20 שניות.
אבי גולן
חברים, זה לא ניתן.
קריאה
אפשרי, אפשרי.
אבי גולן
בשביל להרכיב את זה - - -
היו"ר איתן כבל
אבי, את מי אתה מייצג עכשיו, את המורים או את? - - -
אפי רוזן
הלוא חלק מהמורים, הטרוניה שלהם היתה מדוע לא נתנו להם חוזה אחזקה לשמונה שנים, למה רק לשנה. ואז אמרנו להם, רמת הציוד שונה לגמרי בין ציוד ארעי שאתה כל פעם מניח אותו - - -
היו"ר איתן כבל
לבין ציוד קבוע.
אפי רוזן
אני אשלח סרטון איך נראה צילום ממצלמה קבועה - - -
היו"ר איתן כבל
אתה צודק, עזוב, אפי.
נורית קורן (הליכוד)
הבנתי. קיבלתי.
היו"ר איתן כבל
שהמורה במקום לבחון אותו, הוא גם יצלם אותו.
אפי רוזן
מאחר שהיא הבינה, אז אני מרוצה.
היו"ר איתן כבל
אני מסכם. חבר הכנסת אחמד טיבי - - -
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
האמת היא שאפי רוזן, לפי כושר הביטוי שלו, יכול להגיע למשכן בתפקיד אחר.
היו"ר איתן כבל
נכון.
אפי רוזן
ואיך אני אמשיך לעזור לאנשים, חבר הכנסת טיבי?
קריאות
- - -
היו"ר איתן כבל
קודם כל, תודה על שהעליתם את הנושא, טיבי - - -
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
ערן, זה כדי שתבין במה עוסקים הח"כים הערבים. כל הזמן - - - אותנו.
היו"ר איתן כבל
יש עבודה. הם עובדים למען שולחיהם.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
- - - זה ערן זינגר, למי שלא הבין. הערבים מכירים אותו. היהודים לא כל כך.
קריאה
יופי, עכשיו כולם יגידו שאני עובד אצלך.
היו"ר איתן כבל
זה לא קשור. עכשיו אני בטוח שאתה עובד אצלו.

חברים, ברצינות, הנושא הזה הוא נושא חשוב. לא סתם אנחנו מבקשים דיווח כל חודשיים ובכתב. בוודאי ובוודאי בשנה הראשונה שבה חשוב לנו לראות את ההתפתחות באמת, שההתחייבות של השר – אני תמיד אומר, אפרופו אילן, אני לא מאלה שמתנגד להפרטות ונשכב על ההפרטות, כל עוד יש את שלוש הנקודות המרכזיות האלה: שיודעים להגן על העובדים, שיודעים לעמוד ביעדים, וזה באמת מוזיל את זה.

וכאן המבחן הוא כמו שאמרתי לכם, ואני אעקוב אחרי הדברים האלה מקרוב, שבאמת באמת זה מקצר - - - בצורה משמעותית. זה המבחן הכי חשוב כמעט, ולצדו באותה נשימה שאנחנו מוציאים תלמידים יותר טובים. אלה שני המבחנים האמיתיים, וזה מונח לפתחכם. תודה רבה לכם. אתה נותן לנו את התשובה על הסיפור של גיל 21. תודה, אבנר חברי. תודה, אפי חברי.
נורית קורן (הליכוד)
היושב-ראש, וגם שנקלטו כמה שיותר בוחנים.
היו"ר איתן כבל
את זה הם עושים בכל מקרה. כולם קלטו. תאמיני לי, אני אומר לך את זה מידיעה אישית. תודה רבה. הישיבה נעולה.

הישיבה ננעלה בשעה 14:57.

קוד המקור של הנתונים