ישיבת ועדה של הכנסת ה-20 מתאריך 25/06/2018

הצעת צו הגז (בטיחות ורישוי) (מיתקנים להולכת גז טבעי), התשע"ח-2018

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים

הכנסת8
ועדת הכלכלה
25/06/2018


מושב רביעיפרוטוקול מס' 794
מישיבת ועדת הכלכלה
יום שני, י"ב בתמוז התשע"ח (25 ביוני 2018), שעה 11:50
סדר-היום
הצעת צו הגז (בטיחות ורישוי) (מיתקנים להולכת גז טבעי), התשע"ח–2018.
נכחו
חברי הוועדה: איתן כבל – היו"ר
עבד אל חכים חאג' יחיא
נכחו
מוזמנים: צחי בר-ציון - ממונה ייעוץ משפטי, רשות הגז הטבעי, משרד האנרגיה והמים

יאשה יורבורסקי - מהנדס ראשי, רשות הגז הטבעי, משרד האנרגיה והמים

עדי גואטה-קורן - עו"ד, לשכה משפטית, רשות הגז הטבעי, משרד האנרגיה והמים

רונן מרקו - יועץ, רשות הגז הטבעי, משרד האנרגיה והמים

יוסי רבי - ראש תחום, הע"ס חומרים מסוכנים, המשרד להגנת הסביבה

טל שפסה היימן - כלכלנית, אגף תקציבים, משרד האוצר

תהילה בורר - עו"ד, לשכה המשפטית, משרד האוצר

אדריאנה הדדי - מפקחת ארצית, מתכת מכונות, משרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים

נירה בוגדנובסקי - מרכזת בכירה, מינהל בטיחות, משרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים

שלמה קרסנר - סמנכ"ל הנדסה, חברת נתיבי הגז הטבעי

סילבי רון - מנהלת תחום לקוחות ורישוי, חברת נתיבי הגז הטבעי

משה שפיצר - מנכ"ל, חברת נגב גז טבעי דרום

בוריס סגלין - מהנדס ראשי, חברת דור אלון טכנולוגיות גז

ארז דאלי - סגן לתפעול אגף הייצור, חברת החשמל

אירדה קריימר - שדלן/ית חברת אימפקט, מייצג/ת חברת החשמל
ייעוץ משפטי
איתי עצמון
מנהלת הוועדה
לאה ורון
רישום פרלמנטרי
רונית יצחק


הצעת צו הגז (בטיחות ורישוי) (מיתקנים להולכת גז טבעי), התשע"ח–2018
היו"ר איתן כבל
אני פותח את הישיבה בנושא: הצעת צו הגז (בטיחות ורישוי) (מיתקנים להולכת גז טבעי), התשע"ח–2018. גברתי מנהלת הוועדה, היועץ המשפטי, רשמת פרלמנטרית, דובר, אורחים נכבדים, אני שמח להיות איתכם כאן, אני מקווה שגם אתם איתי. בבקשה.
יאשה יורבורסקי
שלום לכולם. כשהתחלנו לטפל בכל הנושא של הגז הטבעי באמצע שנות התשעים לא היה לנו פה כלום, והיינו צריכים להתחיל ממשהו. כדי להתחיל לתכנן את המערכת היינו צריכים לבחור basic, איזה תקן בסיסי שעל-פיו נתכנן את המערכת. בדקנו שורה של תקנים, וקיבלנו החלטה, בטח לא לבד, היו גם ועדות, שמה שמתאים למדינת ישראל זה התקן ההולנדי להולכת גז טבעי. ולמה הולנד? כי אנחנו מאוד מאוד דומים להם מבחינת צפיפות האוכלוסין, מבחינת המורכבות. התקן ההולנדי גם איפשר לנו מערכי בטיחות יחסית קטנים. יחד עם זאת, איכות התכנון וההקמה מאוד מאוד גבוהה, ובקרת איכות מאוד מאוד גבוהה. ככה עבדנו שנים רבות, ואז עוד נעשה צו בטיחות ב-1997.

עם הזמן למדנו את המערכת, גם התקדמנו טכנולוגית, ואמרנו: אוקיי, בואו נעשה עכשיו תקן ישראלי כדי להסדיר את העניין, כי יש גם דרישות מקומיות. לקחנו יועץ אמריקני וגם אירופי, שניהם הציעו להשאיר כבייסיק את התקן ההולנדי, אבל להכניס דברים שחייבים להכניס, כי הם מתאימים למדינת ישראל ולא כל כך להולנדים ולאחרים.

בתכל'ס אנחנו כבר היום עובדים על-פי התקינה הישראלית, וסך הכול באנו לכאן כדי להסדיר את זה בצו הבטיחות. לא יכול להיות שיש לנו תקינה ישראלית מלפני כמה שנים ויש לנו את צו הבטיחות של 1997. זה הצו שבא להסדיר את העניין. על הדבר הזה עבדנו בשיתוף פעולה עם הקליינט הראשי שהוא קודם כול נתג"ז, הקליינט המשני שהם ספקי גז טבעי, החברות הגדולות שמספקות גז, שגם הן צריכות את הרישיונות. קיימנו שימוע, ואלו התוצרים. לדעתי התוצרים בסדר גמור, כי לפי זה עובדים, ו-15 שנה המערכת מתקתקת כמו שעון.

התקן בתכל'ס מורכב מהתקינה הישראלית, שזה ת"י 5664 חלק 1 ו-2. למערכת ההולכה יש סיווג אזורי סיכון, שזה גם תקן ישראלי שכבר נוצר בזמן כשעשינו את תקן 6464. דרך אגב, נשאר מהצו הקודם תקן 413, שזה תקן לרעידת אדמה, משם היינו צריכים לקחנו את התאוצות כדי לחשב את העמידות של מערכת הגז לרעידות אדמה. לכל הנושא של הריתוכים לקחנו את תקן2 -3834ISO , שזה כל הנושא של הריתוכים, של הדרישות לריתוכים, כי הנושא הרגיש והחלש ביותר בתחום מערכת הולכת הגז ובכל מערכות התשתית זה החיבורים. ISO זה תקן עולמי לביצוע ריתוכים.

נוסף תקן מאוד מאוד מאוד חדש, שזה 18086 ISO, זאת ההשפעה של ה-AC corrosion על מערכת ההולכה. דרך אגב, אנשים לא הבינו, אנשי מקצוע בעולם לא הבינו מה קורה כשבמדינות מתקדמות כמו אנגליה, גרמניה, יפן, פתאום יש תקלות שאין כאלו תקלות במערכות גז טבעי בהולכה במדינות החלשות, במדינות העולם השלישי, לא הבינו למה. התברר עם הזמן שכמה שהמערכת איכותית יותר מבחינת הבידוד ככה היא פגיעה יותר.
היו"ר איתן כבל
שזה אומר?
יאשה יורבורסקי
שזה אומר שאם יש לך השראות של חשמל שיורד לך פקק, מה שקורה זה שלצינור הזה יש בידוד שמגן על זה, אבל אם חס וחלילה יש איזושהי פגיעה בבידוד ופתאום המתכת נפתחת, אז כל הכוח של החשמל תוקף לך את הקטע הקטנצ'יק.
היו"ר איתן כבל
ברור.
יאשה יורבורסקי
דווקא במדינות אחרות שבהן הבידוד הרבה פחות טוב אז השטח לפגיעה הרבה יותר גדול, וסך כול הכוח בפגיעה הרבה יותר קטן. זה כמו נעלי פלסים, אותו דבר, אתה שם כשאתה נכנס לשטח - - -
היו"ר איתן כבל
הבנתי, הנושא של שטח מוקשים, נעלי פלסים.
יאשה יורבורסקי
נכון, בשטח מוקשים, אתה שם נעלי פלסים בדיוק מאותה סיבה.
היו"ר איתן כבל
הבנתי, ואללה, צודק. האמת שלא חשבתי על זה, ועכשיו כשאתה אומר את זה פתאום אני מבין.
יאשה יורבורסקי
מי שמצאו את הקשר הם דווקא הגרמנים, ואז העולם הבין את התופעה. בגלל זה ממליצים מאוד לא לשים במקביל גם את קווי הפלדה עם קווי הולכת החשמל. תלך במקביל אם אין ברירה, אבל אז יש לך כל מיני התנגשויות עם כל המדידות כדי באמת להגן על זה ככל הניתן.

זאת תקינה חדשה לגמרי שהוכנסה לעולם, ואנחנו מנסים להיות עם העולם, בגלל זה גם הכנסנו אותה לצו הבטיחות. זאת הפילוסופיה של צו הבטיחות החדש. עוד פעם, יש כאן גם חבר'ה, מנתג"ז שמשתמשים בתקן הזה, הם יכולים גם להוסיף דברים אם צריך.
היו"ר איתן כבל
חברים, הערות, התייחסויות. אפשר להקריא את הצו?
איתי עצמון
אפשר להקריא. אם יהיו הערות ספציפיות.
היו"ר איתן כבל
בבקשה, הקראה.
בוריס סגלין
הייתי ממליץ להכניס תקן שאנחנו מתייחסים עוד פעם לאזורי סיכון, שזה 6000-60-079. אתם הכנסתם תקן שאנחנו מכירים 25/IGEM, מה דעתך להכניס?
יאשה יורבורסקי
תראה, על כל הנושא של אזורי סיווג ואזורי סיכון דיברנו בוועדות התקינה, כי יש כמה שיטות של חישובים של אזורי סיכון. בוועדות התקינה הוחלט שתקן ישראלי גם לקח בחשבון את ההשפעות של יתר התקנים, וכך הוחלט בוועדות התקינה על-ידי ועדת מומחים, ולאחר מכן על-ידי ועדה טכנית שאישרה את זה. גם היה שימוע, וגם אישרו את זה. זאת אומרת, אני ממליץ להשאיר את זה. דרך אגב, ת"י 25000 גם בא מתקינה בין-לאומית.
שלמה קרסנר
אפשר מילה אחת?
היו"ר איתן כבל
אפשר שתיים. בבקשה.
שלמה קרסנר
אנחנו כמובן מיישמים את כל התקנים שרשומים פה, התקנים הבסיסיים בתוך צו הבטיחות.
היו"ר איתן כבל
אלה ש-?
שלמה קרסנר
לא, אין אלה, להפך, אנחנו אפילו מחמירים. בהנחיות הפנימיות שלנו אנחנו מחמירים אף מעבר לזה.
היו"ר איתן כבל
תבורכו.
שלמה קרסנר
אבל כמובן שאנחנו עומדים בכל הדרישות הבסיסיות של רשות הגז.
היו"ר איתן כבל
אתה יודע איך זה, תבורכו, אני תמיד אומר. אתה מקריא? בבקשה.
צחי בר-ציון
רק אציין בכמה מילים שיש כמה תיקונים שנעשו בתיאום עם היועץ המשפטי של הוועדה, אני גם אקריא אותם תוך כדי. אני אקריא קודם מה כתוב, ואז את התיקון שאנחנו מבקשים.

"צו הגז (בטיחות ורישוי) (מיתקנים להולכת גז טבעי)"

רשום פה התשע"ז–2017, אבל מאז עבר זמן, אז כמובן שזה התשע"ח–2018.

"בתוקף סמכותי לפי סעיפים 2 ו-30 לחוק הגז (בטיחות ורישוי), התשמ"ט–1989 (להלן – החוק), בהתייעצות עם שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים ובאישור ועדת הכלכלה של הכנסת, אני מצווה לאמור:
הגדרות
1.
בצו זה -"אתר האינטרנט של המשרד" - אתר האינטרנט של משרד האנרגיה שכתובתו www.energy.gov.il;"חוק משק הגז הטבעי" – חוק משק הגז הטבעי, התשס"ב–2002;"מיתקן גז טבעי" – מיתקן גז כהגדרתו בחוק משק הגז הטבעי;"מערכת הולכה" - כהגדרתה בחוק משק הגז הטבעי, למעט מערכת הולכה לספק המוקמת ומופעלת מכוח רישיון הולכה לספק שניתן לפי סעיף 10 לחוק משק הגז הטבעי;"מפרט" - כמשמעותו בסעיף 24 לחוק משק הגז הטבעי.

תכנון, הקמה והפעלה של מערכת הולכה"

יש פה כמה שינויים, אני אקריא את מה שכתוב, ואחרי זה אני אקריא את השינויים."
לא יקים אדם מתקן גז טבעי שהוא חלק ממערכת ההולכה, לא יפעילו ולא יבצע בו עבודת גז, אלא אם כן התכנון, ההקמה, ההפעלה, וביצוע עבודות הגז תואמים את" - - -
היו"ר איתן כבל
רגע.
איתי עצמון
אתה לא קורא מהנוסח שמונח בפני הוועדה.
צחי בר-ציון
אמרתי שאני אקריא את מה שהיה, ואז אני אקריא.
היו"ר איתן כבל
אין צורך.
איתי עצמון
שלחתם נוסח מתוקן לוועדה.
צחי בר-ציון
סליחה.
היו"ר איתן כבל
אבל יפה, אני מודה, זה מרשים.
צחי בר-ציון
רק דבר אחד, בנוסח ששלחנו, מכיוון שיש פה שני צווים אז חלה פה טעות סופר, וזה לא בעל רישיון חלוקה, אלא בעל רישיון הולכה. זה מהצו השני, כי אלו פשוט שני סעיפים זהים.
היו"ר איתן כבל
זה כבר תוקן על-ידי היועץ המשפטי קודם.
צחי בר-ציון
אין ספק. אז אקריא את המתוקן.


"2.
בלי לגרוע מחובת הרישוי לפי חוק משק הגז הטבעי, בעל רישיון הולכה לא יקים מיתקן גז טבעי שהוא חלק ממערכת הולכה, לא יפעילו ולא יבצע בו עבודת גז, אלא אם כן התכנון, ההקמה, ההפעלה וביצוע עבודת הגז תואמים את התקנים כמפורט להלן:(1) כל אחד מהתקנים הישראלים הבאים; לעניין זה, "תקן ישראלי" – תקן שנקבע לפי חוק התקנים, התשי"ג–1953, כתוקפו בזמן הגשת המפרט, שעותק שלו מפורסם באתר האינטרנט של מכון התקנים הישראלי; הפניה אל אתר האינטרנט של מכון התקנים תפורסם באתר האינטרנט של המשרד:
(1) ת"י 5664 – "חלק 1 - מערכת הולכת גז טבעי: כללי";
(2) ת"י 5664 – "חלק 2 - מערכת הולכת גז טבעי: דרישות נוספות לצנרת פלדה";
(3) ת"י 25000 – "סיווג אזורי סיכון למיתקני גז טבעי";
(4) ת"י 413 – "תכן לעמידות מבנים ברעידות אדמה".(2) כל אחד מהתקנים הבין-לאומיים הבאים; לעניין זה, "תקן בין-לאומי" – תקן שקבע ארגון התקינה הבין-לאומי (ISO), כתוקפו בזמן הגשת המפרט; הפניה אל אתר האינטרנט של ארגון התקינה הבין-לאומי תפורסם באתר האינטרנט של המשרד:
(1) ISO 3834-2 - Quality requirements for fusion welding of metallic materials. Comprehensive quality requirements;
(2) ISO 18086 Corrosion of metals and alloys - Determination of AC corrosion - Protection criteria."
איתי עצמון
אני מציע לעצור כאן, ואני אסביר את התיקון שמסומן בעקוב אחר שינויים. ביקשתי להבהיר שהחובה לפעול לפי התקנים חלה כמובן על בעלי הרישיונות, ולא על כל אדם, ולכן הצעתי להבהיר שלא מדובר על אדם, אלא על בעל רישיון הולכה לפי חוק משק הגז הטבעי. כמובן שהחובות שכתובות כאן אינן גורעות מחובות הרישוי לפי חוק משק הגז הטבעי, דהיינו, ביצוע של אותן עבודות, ככל שהוא טעון רישיון לפי חוק משק הגז הטבעי. ההוראות האלה לא גורעות מהחובות האלה. כלומר, גם אם אדם שחייב בחובת רישוי מבצע את הפעולות האלה ללא רישיון החובות יחולו עליו.
צחי בר-ציון
רק עוד משהו אחד. תוך כדי קריאה אנחנו שמים לב שאנחנו חושבים שצריך להוסיף פה גם הגדרה של בעל רישיון הולכה.
איתי עצמון
נוסיף.
צחי בר-ציון
בגלל התיקונים שעשינו פה, רק בשביל הפרוטוקול. בוא נגיד, ככל שצריך אז נוסיף.
איתי עצמון
על סעיפים 1 ו-2 אפשר להצביע.
היו"ר איתן כבל
שיקרא כבר עד הסוף. כמה נשאר לנו.
צחי בר-ציון
אז אמשיך להקריא.

"ביצוע עבודות גז במיתקן גז טבעי קיים בשל שינוי בתקן
3.
נערך תיקון בתקן מן התקנים המנויים בסעיף 2(א) או (ב) (להלן – תקן מתוקן) ונקבעה במסגרתו חובה לבצע עבודות גז במיתקן גז טבעי קיים שהוקם טרם התיקון האמור, ובכלל זה שינוי במיתקן כאמור (להלן – הוראת שינוי), יבצע בעל מיתקן גז טבעי שהוראת השינוי חלה על המיתקן שהקים את עבודות הגז הדרושות בהתאם להוראות התקן המתוקן ויגיש בהקדם האפשרי מפרט לפי הוראות סעיף 24 לחוק משק הגז הטבעי לשם ביצוע אותן עבודות."
איתי עצמון
כאן אני מבקש להעיר לעניין החובה להגיש מפרט. לפי סעיף 24 לחוק משק הגז הטבעי, כדי לבצע עבודות, לרבות שינוי במתקן גז, בעל הרישיון נדרש להגיש לרשות הגז הטבעי מפרט בהתאם להוראות לפי סעיף 24 לחוק משק הגז הטבעי. לכן אני חושב שצריך להבהיר כאן בסעיף 3 לצו, במקום הסיפה "ויגיש בהקדם האפשרי מפרט", אני מציע לכתוב "בכפוף להוראות לפי סעיף 24 לחוק משק הגז הטבעי". דהיינו, יש חובה לבצע את העבודות בהתאם לשינוי באחד מהתקנים, וכמובן שהחובה הזו אינה גורעת מהחובה להגיש מפרט לרשות, ושהרשות כמובן תאשר את המפרט לפי כל ההוראות שחלות על העניין הזה.
צחי בר-ציון
מקובל עלינו.
יאשה יורבורסקי
מקובל.
היו"ר איתן כבל
בסדר.
צחי בר-ציון
"שמירת דינים
4.
אין בהוראות צו זה כדי לגרוע מהוראות כל דין.

העמדה לעיון הציבור
5.
התקנים המנויים בסעיף 2 ותקנים מתוקנים כמשמעותם בסעיף 3, כפי שהותקנו מזמן לזמן, יועמדו לעיון הציבור במשרדי רשות הגז הטבעי שבמשרד האנרגיה, בלא תשלום, באופן שיאפשר עיון גם במהדורות התקנים הקודמות.

ביטול
6.
צו הגז (בטיחות ורישוי) (מיתקנים להולכת גז טבעי), התשנ"ז–1997 – בטל.

תחילה
7.
תחילתו של צו זה 30 ימים מיום פרסומו."
היו"ר איתן כבל
אפשר להצביע? הערות היו.
איתי עצמון
עם התיקונים שהוקראו תוך כדי.
היו"ר איתן כבל
עם התיקונים שהכנסתם. תודה. מי בעד? ירים את ידו. תודה.

הצבעה

בעד – פה אחד
הצעת צו הגז (בטיחות ורישוי) (מיתקנים להולכת גז טבעי), התשע"ח–2018, אושרה.
היו"ר איתן כבל
הצו אושר. תודה. הישיבה נעולה.


הישיבה ננעלה בשעה 12:07.

קוד המקור של הנתונים