ישיבת ועדה של הכנסת ה-20 מתאריך 29/05/2018

תקיפת סייבר ברשויות המקומיות-קביעת מדיניות בנוגע לדרישות תשלומי כופר

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים

הכנסת21
ועדת המדע והטכנולוגיה
29/05/2018


מושב רביעיפרוטוקול מס' 176
מישיבת ועדת המדע והטכנולוגיה
יום שלישי, ט"ו בסיון התשע"ח (29 במאי 2018), שעה 10:30
סדר היום
תקיפת סייבר ברשויות המקומיות-קביעת מדיניות בנוגע לדרישות תשלומי כופר
נכחו
חברי הוועדה: אורי מקלב – היו"ר
מוזמנים
ארז תדהר - ראש מחלקת הנחיית המשק, מערך הסייבר הלאומי

גנית לב-ארי - ראש תחום בכיר קידום מדיניות, מערך הסייבר הלאומי

אהד יצקן - מנהל לקוחות, יחידת יה"ב, רשות התקשוב הממשלתי

עלי קלדרון - הממונה על האכיפה המנהלית, הרשות להגנת הפרטיות

ענבר נוי אליאסי - מנהלת תחום קשרי ממשל, משרד הפנים

ליאור שחר - מנהל אגף בכיר לתכנון מדיניות, משרד הפנים

יפעת גורדון - מתמחה, מח' ייעוץ וחקיקה, משרד המשפטים

מונס שמואל - מנהל תחום אבטחת מידע, משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים

יוסי שביט - מנחה מגזרי על הגנת המידע והסייבר בתעשייה, המשרד להגנת הסביבה

יעקב דולמצקי - מנהל יחידה להגנת המידע, המשרד להגנת הסביבה

שלום בן שמעון - רפ"ק, קמ"ד טכנולוגיות סיגנט, המשרד לבטחון פנים

מוטי קוסקס - רע"ן סייבר שב"ס, המשרד לבטחון פנים

צחי שלום - מנהל מערכות מידע, מרכז השלטון המקומי

אברהם אסרף - ממונה אבטחת מידע, עיריית ראשון לציון

איריס אלפסי - מנמ"רית, עיריית מעלה אדומים

אהוד ויצמן - מ"מ וסגן ראש העירייה, עיריית יבנה

בועז שלמון - מנהל מחשוב, עיריית יבנה

אורי איתן - אחראית תחום GIS ומתאמת מערכות הנדסיות, עיריית נצרת עלית

דורון אופק - איש סייבר, מנכ"ל Suse ישראל, התנועה לזכויות דיגיטליות

דניאל כהן - סטודנט, אוניברסיטת תל אביב

דניאל פרנסקי - מרכז ועדות מחנ"צ
מנהל/ת הוועדה
ענת לוי
רישום פרלמנטרי
ס.ל., חבר תרגומיםתקיפת סייבר ברשויות המקומיות-קביעת מדיניות בנוגע לדרישות תשלומי כופר
היו"ר אורי מקלב
אני מתכבד לפתוח ישיבה של ועדת המדע והטכנולוגיה. היום יום שלישי, ט"ו בסיוון התשע"ח, ה-29.5.18, על סדר יומנו תקיפת סייבר ברשויות המקומיות, קביעת מדיניות בנוגע לדרישות תשלומי כופר. אנחנו נדון בפרט, אבל בעיקר אנחנו רוצים מהפרט ללמוד על הכלל, מה אומר, מה אנחנו אומרים, מה אנחנו מצפים, מה אנחנו מנחים, על מי האחריות, אצל מי הסמכות.

זה לא הדיון הראשון שאנחנו מקיימים בתקופה האחרונה, זה דיון שני, שאנחנו נדרשים תוך תקופה קצרה, הדיון הקודם היה לפני כמה חודשים בנושא הרשויות המקומיות, דנו מהיבטים של אבטחת מידע, הגנה בפני מתקפת סייבר ועכשיו אנחנו נדרשים לדון על דרישות כופר.

קודם כל צריך להגיד שאנחנו מודעים לרגישות הרבה, על החומר הרגיש והפרטני מאוד שיש לרשויות המקומיות ככלל. אין רבים בממשלה, במשרדי הממשלה, שאפשר להגיד שיש מידע פרטני על האזרח כמו שיש ברשות המקומיות. ברוב משרדי הממשלה אין מידע פרטני שהוא יכול להיות מאוד רגיש, אלא אם זה נושא רווחה ונושא חינוך. מעבר לכך, בכלל מערכות מחשוב שקיימות היום ברשויות המקומיות, שיכולות להיות מאוד מאוד נפגעות, אנחנו דיברנו על זה גם, עד כדי כך זו שאלה של השלכות חמורות, אם זה מידע רב, שיבוש מערכות, רמזורים, מים ועוד, וככל שיש הרבה מידע והרבה חומר והרבה גופים שירצו ויהיו מעוניינים לדעת וגם במקביל להתקיל ולשבש מערכות.

אנחנו יודעים שמבחינה מסוימת יש פער גדול מאוד בין מה שהממשלה עשתה למשרדים שלה לבין מה שקורה ברשויות המקומיות. הייתי אומר פער גדול זה בכלל בלי השוואה. אם אנחנו נרצה לדמות מה שקורה בממשלה למה שקורה ברשויות המקומיות זה בכלל ללא השוואה, מכל הבחינות, בין בתקציב, בין בהסדרה, בין בתפקיד, בין בסמכות, בין באחריות. הממשלה היום זה מקום אחר, אנחנו נמצאים במקום אחר לגמרי. לא שאנחנו מחוסנים משום דבר, אבל אנחנו יודעים שיש דברים ברורים יותר. קודם כל אני רוצה להגיד מראש, אני לא מאשים אף אחד, אנחנו יודעים שזה דבר לא קל, אנחנו יודעים שעד שהממשלה בנתה לעצמה את המערכות עברו הרבה גלגולים, עד שהגענו לגופים המוסמכים היום, איפה שאנחנו נמצאים היום, אבל כיום אנחנו כבר יודעים, יש לנו מבנים שאנחנו יכולים לדעת מה אנחנו מצפים, מה אנחנו דורשים, לאן אנחנו רוצים, יש לנו יעד שאנחנו יודעים איך אנחנו רוצים להגיע וברשויות המקומיות התמונה היא מאוד עגומה.

הנושא האחרון שהתוודענו אליו, אני רוצה להגיד שזה היה גם כן באופן די מקרי, אני רוצה להגיד שזו פעולה יפה, שליחות יפה של חבר מועצה במועצת חוף אשקלון. התושבים לא קיבלו שירות כמה ימים ומישהו, חבר מועצה, נדרש ושאל וחקר ושוב חקר ושוב דרש והוא קיבל את התשובה שבעצם המועצה נמצאת בדרישת כופר ואין לה את המידע שהיא יכולה להפעיל והיא בעצם חסומה מלהפעיל את המערכות שלה. המועצה שילמה את הכופר, אבל מהפרט למדנו כלל, שזה לא המקרה הראשון, ששולם, שזה קיים. עצם הנושא הזה שנמצא פרוץ, כפי שאנחנו יודעים במקרים כאלה, כפי שכל קרימינל יודע וכפי שגם אנחנו יודעים, שכל פרצה קוראת לעוד פרצות וזה רק יכול להתגבר.

אנחנו באמת מודעים גם לעניין הזה ואנחנו לא נרצה לחשוף הרבה. אנחנו כן לוקחים אחריות, כדי לא לחשוף את כל הפרטים, מכיוון שאנחנו לא רוצים להגביר את האש, אנחנו רוצים לטובת העניין להציף, לשתף, לדעת מי הגורם, אם יש גורם מנחה, אם יש הנחיות היום, אם יש גורם שיכול לחייב, תחת מי האחריות, מי מתקצב, מודעות שאנחנו - - - כשאנחנו יודעים שיש מודעות, רשויות מקומיות זה דבר מאוד רחב, אנחנו מדברים על 257 אם לא יותר רשויות מקומיות שמתוכן יש ודאי רשויות חזקות, שיודעות, וגם הן אחראיות, יש להן את יכולות. אנחנו מדברים על רשויות קטנות יותר ובינוניות. גם בבינוניות, אני לא חושב שמי שיודע מה הוא צריך לעשות הוא יכול לקחת מדיניות עצמית, בגלל שאין דבר כזה, אני חושב שאין דבר כזה.

אני רק רוצה להזכיר שבדיון הקודם שהיה לנו, שהיה על אבטחת מידע וגם על מניעת מתקפות של סייבר, אז בפרוטוקול שחושף את הרבדים שהיו פה, אנחנו רואים שמצד אחד רשות הסייבר, מערך הסייבר הלאומי, הוא יכול להיות ממליץ, הוא יכול להיות מתריע, אולי גם יכול להיות מקום שיכול לייעץ, אם הוא נשאל, אבל הוא לא מעבר לזה. בוודאי שלא רשות התקשוב הממשלתית, גם אם היא מעורבת במקומות אחרים במקרה הזה אין לה הרבה סיי ואין לה מעורבות. משרד הפנים, אנחנו יודעים שמשרד הפנים, שהוא לכאורה המשרד שהוא הכתובת, גם משרד הפנים עצמו אומר שאין לו שום ידע מקצועי, הוא בתחילת הדרך בקליטת עובדים מקצועיים שיעשו פיילוט במקרים האלה. הוא לא מתוקצב, זה גם כוח אדם, ואני מצטט 'זה לא מעולם התוכן שלנו, מעבר לזה אנחנו מנסים, אבל אנחנו נוגעים בקצה הקרחון'.
אני גם רוצה, ברשותכם, בכל אופן ללמוד על המקרה הזה כדי לדעת מה משרד הפנים, האם יש רצון ויש חשיבה ויש מסקנה שהרשויות המקומיות צריכות להתנהל לפי כללים או הם צריכים כל אחד לקבוע כללים לעצמו, או שיש כללים מנחים כאלה, מכיוון שההרגשה שלי, לפי מה שאני שומע עכשיו, ממה שאני גם מזהה, שבעצם רוצים לתת הנחיות מאוד מאוד כלליות ואחרי זה לתת לכל רשות להתנהל בפני עצמה. אנחנו רוצים ללמוד את זה, אני לא חושב שזה נכון ואני אשמח לשמוע שהדברים האלה לא נכונים.

אני דווקא הייתי רוצה להתחיל את הדיון בעניין שהתחיל מהממשלה, ממערך הסייבר. האם זה נכון שבחלק מהמקומות שזה קרה גם קיבלו התראות מוקדמות? האם יש לכם הנחיות לגבי תשלום או לא תשלום? יש הנחיה בעניין הזה אם יש פגיעה? אחרי זה נמשיך הלאה לראות לגבי משרדים אחרים ומה המידע שיש לכם בעניין הזה, אם יש לכם גם איזה הכוונה מיוחדת לאור התמריצים שיש. זה יכול להיות בהחלט תמריץ.

הסוגיה הראשונה בתלמוד שאני למדתי, כשהייתי צריך להגיש עבודה, הייתה דווקא בנושאים שדומים לזה, על אם פודים את השבויים ביותר מכדי דמיהם. זו הייתה הסוגיה. אם לוקחים שבוי, מהעם היהודי, לוקחים שבוי ועכשיו יש דרישת כופר, מה צריך לעשות? האם לשלם או לא לשלם? יותר מכדי דמיהם? מה שמגיע מגיע, קבעו איזה רף, מה שאנשים עושים, משלמים כופר או לא משלמים כופר, זו הסוגיה הפרטית של כל אחד. האם זו רק סוגיה פרטית של כל אחד או שיש בזה משהו ציבורי ומשהו עם השלכת רוחב? מה שאמרנו קודם, אם זה גם גורם לתמרוץ. התלמוד מחדד את הדבר הזה, אם נותנים ומישהו ייתן יותר מכדי דמיהם יבואו אחרים וזו תהיה תופעה. החלק הזה של ההתנהלות, שהיא לא התנהלות פרטנית, אלא התנהלות כללית, היא צריכה להיות, לדעתנו, כגוף מנחה.

אני רק אומר דבר אחד ובזה אסיים, אנחנו, אחרי שנחשפנו אנחנו לא יכולים, כגורם מפקח וכוועדה ציבורית, אי אפשר להתנהל בדבר הזה בהתנהלות שקטה, אנחנו נעקוב אחרי הדברים. אנחנו רוצים להציף, אנחנו רוצים יעדים בעניין הזה, אנחנו מבקשים להגיע ללוחות זמנים והגדרת סמכויות, אחריות, תקצוב, כל מה שקשור בנושא הזה כדי להסדיר אותו. הצפי והרצון להגיע למה שהממשלה, ואני מכבד ואני מעריך את מה שהממשלה עשתה, בתקופות לא ארוכות היא עשתה צעדי ענק, הדבר הזה חייב להיות. אני לא חושב שצריך להכביר במילים מה ההשלכות לגבי הרשויות המקומיות, מהרבה בחינות הן השלכות מאוד רחבות, מאוד גדולות, מאוד דרמטיות, אני אומר גם מצילות חיים, גם של שאלת חיים. אין ספק בעניין הזה. מעבר לפרטיות כפי שזה צף בדיון הקודם.

אנחנו נבקש מכם להתייחס, שם ותפקיד, בבקשה.
ארז תדהר
בוקר טוב. ארז תדהר, רמ"ח הנחיה במערך הסייבר הלאומי. אני אשמח קצת לעשות סדר בדברים. אני אתן רקע מאוד זריז על מה באמת המערך עושה בהיבט הרשויות המקומיות. שאר המגזרים, או שאר החטיבות הן רלוונטיות, אבל לא לדיון הזה.

אז באופן כללי, לא מדויק שאנחנו לא מנחים את הרשויות המקומיות ושכל אחת מקבלת איזה שהן הנחיות גנריות ועושה כמיטב ידיעתה. לא מדויק. באופן כללי הוקמה יחידת הגנת סייבר במשרד הפנים, הם לא פיילוט, חמישה אנשי מקצוע מהשורה הראשונה, אנשים מצוינים, נבחרו כ-50 רשויות ראשוניות כקבוצת A, הקבוצה שאנחנו מגדירים אותה, לפי גודל אוכלוסייה, איומים שיש על העירייה עצמה, מספר מערכות, הרבה מאוד מרכיבים. בסופו של יום הצוות הזה מגיע לכל אחת ואחת מהעיריות האלה ומתחיל איתן תהליך עבודה מאוד סדור, מהבנת מה נכסי הארגון, מה רמות הסיכון של העירייה, על מה העירייה מעוניינת להגן, יחד עם מקבלי ההחלטות, ואני מדגיש, מקבלי ההחלטות, בישיבות האלה יושבים מנכ"ל, גזבר, יושבים עם מנהל המערכות, המנמ"ר, בונים ביחד תכנית עבודה ישימה והגיונית, לפי היכולות של כל עירייה ועירייה, כי אין דין עיריית תל אביב כדין עיריית נתיבות, ויחד בונים איתם תכנית להגנה בסייבר מ-א' ועד ת' על כל הנכסים החשובים לעירייה עצמה.

אם ניגע ונפתח את חוף אשקלון, חוף אשקלון, היינו בישיבה ספציפית, היא נכנסה בתוך ה-50. לפני שמונה חודשים, ישבו עם חוף אשקלון, בנו איתם מיפוי של כלל המערכות, אמרו להם בנקודות מאוד מאוד כלליות מה הדבר המיידי שצריך לעשות. לצערי, חוף אשקלון עד האירוע עצמו לא הזיזו את העניינים מספיק מהר. על עניין הכופר נדבר בנפרד. עיריית אשקלון, רק לחוף אשקלון, בשבוע שעבר זימנו באופן די בהול ישיבה נוספת כבר להתחיל להטמיע את מספר ההמלצות שניתנו להם לפני כמעט שנה.

מה שאני אומר, כל 50 העיריות האלה מקבלות ליווי צמוד ואחר כך הטמעה וסיוע. אני לא מדבר בכלל בהינתן אירוע סייבר כזה או אחר, אז נפתחים אגפים אחרים במערך הסייבר, האגף האופרטיבי, אגף ה-CERT הלאומי. אנחנו מנסים לטפל באירוע מקצה לקצה, למנוע את ההגעה של האירוע, אבל בהינתן אירוע נכנס לאחת העיריות, לטפל, לעזור ולסייע בשביל לסלק את האיום.

כשאנחנו מדברים על התראות כלליות, כל המשק מקבל התראות על בסיס יומי מה-CERT, זה תפקידו, אוספים מידע מכל העולם, כל פגיעוּת חדשה, כל תקיפה חדשה, כל איום חדש, מקבצים אותו לאיזה שהוא קובץ עם גם התראה וגם מה החיסון שנותנים לנזק שאמור ל - - - ומפיצים את זה לכלל המשק. אז גם כל ה-250 עיריות שלא ישבנו איתם מקבלות בדחיפה את כל ההתראות על בסיס יומי . כל התראה שיוצאת ניתנת לכולם. יש לנו רשימה, יחד עם השותפים שלנו במשרד הפנים, כל מנכ"לי העירייה מקבלים את זה, כל המנמ"רים, כי אין בכל העיריות מנמ"רים, אפילו המצב גרוע, ברוב העיריות אין מנמ"רים, אנחנו מנסים למצוא את האיש מולו לעבוד עם זה, איש המחשוב, אם זה המנכ"ל או אם זה המנמ"ר - - - יש הרבה מאוד בעלי תפקידים. אבל באופן כללי מערך הסייבר הלאומי לוקח אחריות על העיריות בעניין ההנחייתי. אנחנו מבינים את האיום.

דרך אגב, אני לא חושב שמגזר העיריות או המגזר המוניציפלי שונה ממגזר התחבורה או מגזר הגנת הסביבה, האיום קיים. איום הסייבר הוא איום קיים, הוא איום קונקרטי, התוקף, איפה שהוא יוכל להיכנס הוא ייכנס. תפקידנו כממשלה להגן על כל המרחב, כל המרחב האזרחי. ספציפית לעיריות הוקם צוות חזק מאוד שרץ בעיריות ועושה את העבודה שלו. לגבי שאלתך, האם כופר לשלם או לא - - -
היו"ר אורי מקלב
קודם תן לנו תמונה אם אתה יכול לתת על דרישות כופר, תשלומי כופר, מה שאנחנו יכולים להגיד.
ארז תדהר
נחלק את זה לשני דברים. אחת, אנחנו חושבים - - -
היו"ר אורי מקלב
כל פעם זה אחרת, בתקופה האחרונה היא התעצמה.
ארז תדהר
אז חוף אשקלון, למיטב ידיעתנו, זה המקרה היחיד שהותקפו בכופר ושילמו. היו מספר תקיפות, אנחנו מכירים לפחות עוד חמש-שש תקיפות כופרה, אני לא מכיר אף עירייה או אף גוף ששילם, ברשויות המקומיות. הרבה מאוד פעמים זה עלה - - -
היו"ר אורי מקלב
אני אחדש לך.
קריאה
אני מכיר.
ארז תדהר
אני מאוד אשמח לדעת. למה אני אומר את זה? אם עירייה מסוימת לא דיווחה, שמרה את זה בסוף, הדבר לא דלף, אין לי יכולת - - -
היו"ר אורי מקלב
קודם כל ההגדרה של שומרת את זה בסוד, כדי להגדיר שומרת בסוד, בשביל זה צריך גם - - -
ארז תדהר
אז אני לא מכיר, זה חבל שאנחנו לא מכירים כי בסוף, אם נדבר קצת על כופרה לאנשים שטיפה פחות מבינים, כופרה בסוף מצפינים לך איזה שהם קבצים, כנראה מאוד חשובים אצלך, יכול מאוד להיות שבהרבה מאוד מקרים יש מפתחות להצפנה, מפתחות כאלה שאנחנו מכירים, אצל מאגרים שלנו. עירייה שבוחרת לא לפנות אלינו או לא לפנות לגורם מקצוע, יכולות להיות גם חברות אזרחיות, אנחנו לא שוללים את זה, כדי לקבל סיוע - - -
היו"ר אורי מקלב
אני גם לא בטוח שבכלל פנו למשטרה במקרה הזה.
ארז תדהר
אני אפילו בטוח שלא פנו למשטרה. זו טעות. זו טעות טקטית, זו טעות ניהולית, אבל זו החלטה של כל עירייה אם היא עושה את זה או לא.
היו"ר אורי מקלב
זאת השאלה. אתה קובע את זה או שאתה אומר ש - - -
ארז תדהר
אני אומר, אם ראש עיר החליט שהוא לא פונה למשטרה, לא פונה לרשויות החוק, לא פונה למערך הסייבר, זה אומר שאנחנו צריכים לבדוק למה.
היו"ר אורי מקלב
השאלה מה ההנחיה שלכם בעניין הזה. אני גם ארצה את משרד הפנים, כל מה שאתה אומר, זה בסדר, זה מסגרת וולונטרית, או שההנחיה היא לא וולונטרית, אבל מעבר להנחיה, כפי שאתה אומר, חוף אשקלון קיבלו המלצה ולא יישמו את זה. זאת אומרת גם משרד הפנים עדיין לא רואה את עצמו כגורם מחייב, כפי שנאמר. הוא היום מתניע ומלמד ונותן את המידע, את הפן המקצועי יותר, מקרב את הפן המקצועי לרשות, נותן להם את האפשרות ללמוד, אבל עדיין הוא לא גורם מחייב. אבל אני תיכף אגיע למשרד הפנים, מפני שזה באמת - - -
עלי קלדרון
רציתי, אם אפשר להוסיף מילה, דווקא מהרשות להגנת הפרטיות, מהכיוון שלנו. אני רוצה לתקן. שמי עלי קלדרון, אני ממונה על האכיפה המנהלית ברשות להגנת הפרטיות, משרד המשפטים.

עם מעבר התקנות החדשות לאבטחת מידע כל גוף במשק, על כל גוף במשק, כולל עיריות, מועצות מקומיות ורשויות חובה לדווח על כל דלף של מידע שמוגדר בחוק וגרם לשיבוש בגישה למידע. זאת אומרת היום יש חובה חוקית - - -
היו"ר אורי מקלב
שלא רק רשות, גם גופים - - -
עלי קלדרון
על כל גוף - - -
היו"ר אורי מקלב
כל גוף שנמצא תחת מאגרי מידע, זה יכול להיות גם גופים פרטיים.
עלי קלדרון
זה כל גוף שיש לו מאגר מספיק גדול, בוא נקרא לזה ככה, יש תנאים בחוק, אבל זה לא רק על דלף מידע, זה גם על שיבוש, אי אפשרות הגעה למידע, כמו במקרים של כופרה, וגם צריך לומר שכופרה לעתים, חוץ מהעובדה שהיא נעלה או הצפינה את המידע, היא גם שואבת את המידע ו - - -
ארז תדהר
תלוי, יש את היכולת, זה לא - - -
היו"ר אורי מקלב
אבל אנחנו צריכים להסתכל עליה ככזאת. זאת אומרת גם אם נניח היא רק מצפינה, לא נותנת לך להשתמש בזה, גם אם היא לא שאבה את המידע, אנחנו צריכים להסתכל על זה, בגלל שזה - - -
עלי קלדרון
לכן היום רשות שלא תדווח על העובדה שהיה אצלה אירוע כזה, היא עוברת על החוק.
היו"ר אורי מקלב
זה באמת חשוב שנחדד את הדברים האלה, טובה קריאת הביניים בעניין הזה, שלא תצא תקלה תחת ידנו. אני תיכף אשמע אתכם, את השלטון המקומי.

אתה רצית להוסיף עוד משהו? אתם יודעים לזהות - - - אני אשאל אחרת, במשרדי ממשלה הייתה דרישת כופר? לא בשנה האחרונה.
ארז תדהר
התקפות כופר באופן כללי הן אחת מתווי התקיפה היותר נפוצות. שיטת הכניסה היא שיטה יחסית פשוטה ולכן אני מאמין שיש את זה לאורך ולרוחב כל המישור האזרחי.
היו"ר אורי מקלב
מה ההנחיה למשרדי הממשלה?
אהד יצקן
דרישת הכופר האחרונה שהוצגה הייתה במשרד לשירותי דת, מה שהיה לנו עם הרבנות הראשית.
היו"ר אורי מקלב
אני הבנתי שזה היה דווקא תרגיל טוב לראות שה - - -
ארז תדהר
במקרה גם המשרד הזה תחת הנחיה שלי.
היו"ר אורי מקלב
שבאמת הכול פעל ונעצרו ה - - - ולאט לאט הבינו שזה היה, מתוך מה? מתוך כניסה לאתר אופנה או משהו?
קריאה
דואר אלקטרוני חשוד.
ארז תדהר
אני אשמח לפרט כי במקרה זה גם גוף מונחה שלי, המשרד לשירותי דת, וזו דוגמה מצוינת להכנה מקדימה ואיך לטפל באירוע. הם קיבלו סט המלצות, אמנם זה יותר קל כי זה משרד ממשלתי, אז יש חוק שהם חייבים ליישם, אבל יישמו את ההמלצות, הגיעה בקשה לכופרה, יש מערכות גיבוי, הורידו את השרת הנגוע, לא ניכנס לפרטים טכניים, העלו מגיבוי והכופרה לא רלוונטית.
היו"ר אורי מקלב
היה מקרה ששילמו כופרה במשרדי ממשלה?
ארז תדהר
לא.
היו"ר אורי מקלב
יש הנחיה לא לשלם גם?
אהד יצקן
ההנחיה על ידי רשות התקשוב הממשלתי היא לא לשלם כופר עבור התקפות - - -
היו"ר אורי מקלב
דרך אגב, המשטרה, המשרד לבטחון פנים, למה אתם לא יושבים ליד השולחן? אני רוצה גם לשאול אותך שאלה. כמה שנים, אם אני למד נכון או זוכר נכון, מדיונים אחרים שלנו, שיש לכם גם הנחיה כללית לא לשלם כופרה. אני אומר נכון, המשרד לבטחון פנים? רק בעניין הזה.
קריאה
זה שב"כ.
היו"ר אורי מקלב
רק תשובה קצרה, אם יש הנחיה כללית לא לשלם כופרה. עד כמה שזכור מדיון אחר שהיה לנו כאן בוועדה, זה נכון?
שלום בן שמעון
אני לא חושב שיש הנחיה, זה יותר עניין של המלצה, כמו שאר המשטרות בעולם ושאר הגופים, שממליצים לא לשלם מהטעם הראשון, שקודם כל לא בטוח אנחנו נקבל את מה שאנחנו נשלם עבורו ודבר שני, אנחנו נעודד את הכופרה.
היו"ר אורי מקלב
מעניין אותי, המשרד לבטחון פנים, המשטרה, אומרים שוודאי בשאלה של זמן יש הרבה מקרים שהם הצליחו לשחזר, המשטרה הצליחה גם - - -
שלום בן שמעון
התופעה היא תופעה עולמית קודם כל. בעולם אנחנו מכירים את זה מזה כשנתיים, קצת יותר, זה בהיקף של כמה מאות שאנחנו מכירים. הטיפול מבחינת המשטרה הוא מאוד מוגבל בגלל שכל העקבות הובילו למדינות שאין לנו שת"פ חקירתי פורה, כמו סין, אירנים, רוסים, וקצת קשה לנו שם לחקור את הנושא הזה ולכן הטיפול עבר למישור המניעתי.
היו"ר אורי מקלב
מבחינה טכנית מקצועית יש אפשרויות שאפשר כן לשחזר ולתת את ה - - - תיכף נתייחס לעניין הזה.
שלום בן שמעון
משטרת ישראל, אני רק אגיד על זה מילה, על הטיפול, שותפה במיזם של מדינות מובילות עולם הסייבר, שנקרא no more ransom, ושם נותנים כלים, מדי פעם מעדכנים אותם, בסיוע של חברות הגנת תוכנה, נותנים כלים לנסות לפצח את אותן הצפנות שתוקפות את אותם אנשים. אז ככה שמכירים את זה וזה פורסם גם באתר המשטרה.
היו"ר אורי מקלב
זאת אומרת גם להחזיר מידע. טוב, אני שמח לשמוע שאנחנו בסך הכול לא אור לגויים בעניין הזה, אנחנו מעצמת סייבר, אבל לא במתקפות, אנחנו לא בפצחנים, בדרישות הכופר, אנחנו לא מובילים, זה דבר שמניח את דעתנו, דבר משמח. ודאי שזה דבר שמגיע מהעולם, גם נעשים לפעמים מחוץ לישראל, לאו דווקא תמיד גם דרישות הכופר מישראל, אני מניח שזה מגורמים מבחוץ.
ארז תדהר
אחת השיטות הנפוצות.
היו"ר אורי מקלב
כשאנחנו מדברים על לשלם היום במטבע הביטקוין, חלק מהסיבות אנחנו מאי רצון לתת את הדבר החוקי, בגלל שהכופר משולם על פי רוב בכאלה מטבעות שלא נותנות לזהות את ה - - -

תיכף אני אתן לשלטון המקומי, אבל לפני זה משרד הפנים, ליאור שחר. בבקשה, תן לנו תמונה טיפה יותר ברורה. בדיון הקודם, הנציג שלכם, אלי, אלי נמצא פה?
ליאור שחר
אני מתנצל בשמו, הוא לא יכול היה להגיע.
היו"ר אורי מקלב
בכל אופן הוא גם דיבר על כך, הוא הכריז על עצמו ש'אני לא גורם רגולטורי מול הרשויות המקומיות, אני לא גורם מחייב', האם אתם נשארים בעמדה הזאת?
ליאור שחר
ברשותך אני רק רוצה לפרט פעילויות שמשרד הפנים עושה. היות שציינת מצב עגום, אז אני כן רוצה לפרט.
היו"ר אורי מקלב
ואחרי זה תתייחס למה ששאלתי.
ליאור שחר
ואני אתייחס כמובן לנושא הסמכויות הרגולטוריות. בעצם המשרד מתמקד כיום בעיקר בפעולות מניעה, שזה כולל התנעת תהליך יישום חוסן קיברנטי ברשות המקומית, מבדק רמת חוסן במערכות הרשות המקומית. אנחנו מנהלים קשר שוטף עם הרשויות המקומיות בהכנת תכנית הסדרת פערים והיערכות למימושה, כולל כתיבת הנחיות אבטחת מידע. אנחנו עובדים היום על הקמת יכולת רוחבית, מגיבה ברוב רשויות מקומיות. אנחנו כמובן, כמו שנאמר פה על ידי מערך הסייבר, מעבירים למעשה את ההתראות לרשויות המקומיות בנושא אבטחת מידע, סיוע ברכש לרשויות המקומיות בהיערכות שלהם וקידום מודעות הרשויות המקומיות לאבטחת מידע באמצעות כנסים, תרגול בסימולציות, קורסים וכו'.

ספציפית בנוגע לחוף אשקלון, כפי שכבר דווח פה, אכן הייתה פגישה עם הרשות המקומית לפני התקיפה של הסייבר, נערך מיפוי, לצערנו באמת לא היה שיתוף פעולה מלא, אני אומר את זה בזהירות. ביום ראשון הייתה ישיבה נוספת עם חוף אשקלון שלמעשה מהתקיפה עד יום ראשון כבר שודרגו והוחלפו מספר מערכות אבטחת מידע ובנוסף אושרה העסקה של מנהל אבטחת מידע עבור המועצה.
היו"ר אורי מקלב
אני חושב שזה חוסר אומץ ציבורי לראש המועצה שלא הגיע, על אף ההזמנה. אני חושב שהיה צריך להגיע - - -
ליאור שחר
אני אקטע אותך, יכול להיות שבגלל המצב הביטחוני אז נדון לכף זכות.
היו"ר אורי מקלב
תמיד נדון לכף זכות, אני רק רוצה להגיד שבתגובה שלו לעיתון 'מעריב' בכתבה שהתפרסמה אתמול, שבאמת הציפה - - - יש התעניינות מאוד מאוד גדולה בנושא הזה, בגלל שבסך הכול אנשים לא מכירים את הממשלה על כל ענפיה, אבל את המועצה המקומית, הרשות המקומית, מצפים ממנה, יודעים, חוששים הרבה יותר בעניין הזה. אני חושב שכולנו מסכימים שהמידע הפרטני, הקטן, נמצא ברשות המקומית הרבה הרבה יותר מ - - - יכול להיות שלמוסד לביטוח לאומי, בקבוצה שהוא מטפל, בחלק האוכלוסייה, אבל לרשות מקומית יש דברים רבים, כאיש שמגיע מהשלטון הזה אני יודע, והוא אומר לא, לא היה מודעות, מי ידע?

אז שני דברים אנחנו למדים ממה שאתה אומר, קודם כל שהייתה מודעות. מודעות, אבל לא יושמה. אני גם לא יכול להאשים אותו בגלל שהוא לא היה חייב ליישם אותה, זה היה בגדר המלצה והצפת הדברים. ודאי שאנחנו שואלים היום איפה האחריות שלך, איפה - - -
ליאור שחר
זה היה יותר מהצפה, יש לנו סיכום דיון מאוד מאוד מפורט על כל המערכות.
היו"ר אורי מקלב
אני שואל אותך, ליאור, האם הייתם בחוף אשקלון בגלל שהוא מסווג ב - - -
ארז תדהר
ב-50.
היו"ר אורי מקלב
לא בגלל שידעתם משהו?
ארז תדהר
לא, לא, היינו שם באוגוסט בשנה שעברה, כמעט שנה. לא קשור לכופרה. הוא נבחר, ספציפית חוף אשקלון, בגלל סמיכות הגדר. יש עשר רשויות, לא קשור, כי הוא לא גדול ולא - - -
היו"ר אורי מקלב
למה הסמיכות לגדר? הגדר הפיזית היא גם גדר - - -
ארז תדהר
הפיזית, כן.
היו"ר אורי מקלב
יש לזה גם השלכה על ה - - -
ארז תדהר
בוודאי, האיום הקינטי משפיע יחד עם - - -
היו"ר אורי מקלב
על הדיגיטלי?
ארז תדהר
בוודאי.
היו"ר אורי מקלב
זו מילה חשובה שנאמרה פה, אני לא חשבתי, למדתי עוד משהו, שגם קרבה פיזית משפיעה על ה - - - תמיד חשבנו שהגבולות הם גבולות אחרים.
ארז תדהר
לא, זו הבעיה בדיוק בסייבר, אין גבולות וברגע שאתה מוסיף לזה איום קינטי אתה יכול להשבית מערכות קיברנטיות על ידי איום קינטי ואנחנו בעוד בעיה.
היו"ר אורי מקלב
אתה רק מציף שאנחנו בעניין הזה גם כן נקיים ישיבה. ליאור, נמשיך הלאה. אני כן ציינתי את חבר המועצה לשעבר שחפר בדבר הזה כדי להציף את זה. לא בגלל שזה חוף אשקלון או לא חוף אשקלון, אני חושב שההצפה של הדבר הזה תביא את האחריות, אני מתכוון לגבי השלטון המקומי, לגבי ראשי הרשויות. אני מבין ראש רשות שלא רוצה להציף דבר כזה מכיוון שזה לא תעודת הוקרה וכבוד, כמו גם אנשים שלפעמים נכנסים להם, זה לא דבר נעים שנכנסים לך הביתה, ודאי שהרשות עמדה בפני הדבר הזה, גם אם אין לו אחריות ולא אשמה וחוסר מודעות, בסופו של דבר זה לא תהליך שהוא רוצה שתושבי המקום יידעו שאתה בעניין הזה. גם עם המידע, זה מביא חששות רבים והשלכות רבות במערכת האמון והדימוי של אותו יישוב, אותה מועצה.

זה בסדר, אבל אם זה פוגע בהיערכות אז לפעמים אנחנו מפרסמים, כמו שלפעמים מפרסמים עושה מצווה מפרסמים גם עושה עברה, כפי שהמשטרה נוקטת, כפי שכל המשק. אנחנו מציפים דברים גם במחשבה שהמקרה יביא עוד מקרה, אבל במערכת האיזון זה מודעות ומחויבות. אני אומר לכם כמשרד הפנים, בעניין הזה, במערכת השיקולים שיש לכם בהנחיה לרשויות המקומיות. בבקשה, ליאור.
ליאור שחר
אם אני מסתכל על מה שאמרת יצא הפסדו בשכרו, כלומר הוא שילם אמנם על הנושא הזה של שיפרצו את המתקפה, אבל הפרסום שהיה בעניין, אני חושב שזה הכניס למודעות אדירה את כל הרשויות המקומיות. לפעמים אירועים כאלה, צריך באמת למנף אותם.
היו"ר אורי מקלב
ואם היינו מפרסמים את האירועים שהיו קודם והיו אירועים לפניו אז יכול להיות שגם זה לא היה קורה. חכם עיניו בראשו, סוף מעשה במחשבה תחילה, כל הפתגמים הם טובים, אבל לא המקרה האחרון, יכול להגיד את זה כבר קודם.
ליאור שחר
חשוב לי עוד משהו לציין. בדצמבר 17' הייתה החלטת ממשלה שאיחדה את מטה הסייבר והרשות להגנת הסייבר לרשות אחת, לפחות מה שנאמר זה ש - - - הייתה הגנת הסייבר במרחב האזרחי, החל מגיבוש מדיניות ובניין כוח טכנולוגי ועד להגנה מבצעית בסייבר. היו דיונים בנושא הזה. מצאתי פה ציטוטים מראש מערך הסייבר הלאומי, הייתה איזה שהיא קואליציה של דיון בנושא הזה וגם מצוין פה שהחל מתחילת השנה מערך הסייבר, כארגון מאוחד שהוא כיום הכתובת הממלכתית לכל המתרחש בתחומי הגנת הסייבר ובטחון סייבר. זה המהלך החשוב שנעשה בתחום מאז שיצאה ישראל למסע הסייבר שלה לפני 16 שנה.

חשוב לי לציין את הדברים האלה, אנחנו בהחלט רואים במערך הסייבר כדמות שמנחה אותנו ומובילה אותנו ובאמת הדמות שמבינה יותר מכל משרדי הממשלה בתחום הזה. היה חשוב לי להביא את הדברים האלה. אני יודע שחוף אשקלון, אתה ענית להם גם וכתבת להם שלמעשה 'מעבר לעובדה כי פעולה זו נוגדת נחרצות את הנחיות מערך הסייבר הלאומי' כלומר הפעולה של תשלום כופר, אתה בפירוש כתבת להם במכתב, אז המדיניות פה מאוד מאוד ברורה בעניין הזה, אנחנו חושבים שזה היה נכון שכן יבוא ממערך הסייבר וזה אכן בא ממערך הסייבר.
היו"ר אורי מקלב
ההנחיה היא לא לשלם כופר? או שההנחיה היא לפנות מיד למערך הסייבר?
ארז תדהר
אני אסביר. בסוף אמרת את זה נכון, כשאנחנו מגיעים בסוף לאירוע המבודד, כשכבר חטפנו כופר ואז מנהל הארגון, לא משנה אם זה ראש עיר או ראש עסק, עושה את השיקולים שלו. אנחנו, כמערך, לא חושבים שאנחנו יכולים להגיד או להנחות או לחייב לשלם או לא לשלם.
היו"ר אורי מקלב
להמליץ? זאת ברגע שמגיע אליכם דיווח על אירוע? אני חושב שאם ככה נצא באיזה - - -
ארז תדהר
המדיניות שלשלם - - -
היו"ר אורי מקלב
כל אירוע כזה צריך להעביר לכם ואתם יושבים עכשיו כאנשי מקצוע. הרי אתם גם או מישהו צריך להסתכל על כל התמונה באופן כללי. לפעמים צריך לראות מה הנזק כדי למנוע מאחרים, כמו שאני אמרתי, לא - - - דהיינו שלא להגביר את התמריצים לתופעה הזו, שמישהו צריך להנחות אותה. אני עוד אחזור אליך, אני לא רוצה להפריע לו באמצע. ליאור, תמשיך.
ליאור שחר
אז באותו עניין, זו באמת סוגיה שהיא לא פשוטה, אם לשלם דמי כופר או לא. אתה פתחת בגמרא, אני קצת אנסה טיפה להתפלפל איתך, אמרת שאם פודים שבויים יותר מכדי דמיהם, אם פודים או לא פודים, אז התוספות היה מציין אם יש לך מקרים, והיו מקרים בעולם, של בתי חולים - - -
היו"ר אורי מקלב
איפה זה, גיטין או קידושין?
ליאור שחר
לא עד כדי כך. אז במקרה הזה של הסייבר הוא מאוד מאוד מורכב, והיו כאלה מקרים בעולם, של השתלטות על חדרי ניתוחים, על תיקים של חולים, זאת אומרת מה אתה עושה בכזה מקרה שיתבקש כופר על כל תיק, משהו כמו 700 דולר.
היו"ר אורי מקלב
אני רק מזכיר שהמהר"מ מרוטנבורג, הוא נפטר בכלא. הוא לא הסכים שיפדו אותו והוא נשאר ונפטר בכלא כדי - - -
ליאור שחר
לא ליצור תקדים. אז בהחלט זו סוגיה מורכבת. שוב, אנחנו חושבים, כמו שאתה אמרת, שאכן מערך הסייבר זה הגוף שייתכן ש - - -
היו"ר אורי מקלב
אבל הנחיה צריכה לצאת מיד, כל אירוע במקום הזה דבר ראשון צריך לפנות ל - - - הוא הגוף המנחה. זה צריך להיות מיד.
ארז תדהר
חד משמעית.
ליאור שחר
זה ידוע וברור.
ארז תדהר
זה גם יצא.
היו"ר אורי מקלב
מתי יצא?
ארז תדהר
יצא מיד אחרי האירוע של חוף אשקלון, יצאה הנחיה לכל 256 הרשויות דרך היחידה המגזרית של משרד הפנים, כל אירוע יש לפנות במיידי ליחידה המגזרית, הם זמינים 24/7 וכתוב להם 'בהיעדר מענה לפנות ל-CERT הלאומי', 24/7, טלפונים, מיילים, אנחנו רוצים להכיר את האירוע כדי לנסות להכיל אותו. זה חד משמעית הנחיה שיצאה.
היו"ר אורי מקלב
מצוין.
ליאור שחר
אני מגיע לסמכויות. לא בורח מהסמכויות. אז באמת יש מכתב של המנכ"ל בעניין הזה למנכ"ל משרד ראש הממשלה ומנכ"לית משרד הפנים, היות שבאמת אנחנו סבורים שאין סמכות מעוגנת בחוק בעניין הזה בתחום מערכות הסייבר, בדגש על רשויות מקומיות, ולכן ביקשנו ואנחנו נפעל, לכן גם הישיבות האלה בעיניי הן חשובות, צריכה להתקיים הישיבה הזאת וצריך באמת לסגור את הנושא הזה אחת ולתמיד. הסמכות הרגולטורית, של מי היא, לסכם את הדברים ואם צריך לתקן חקיקה בעניין הזה. בוא נגיד כמה שיותר מהר זה - - -
היו"ר אורי מקלב
ליאור, אני אשאל וזו שאלה אחרונה שלי אליכם, אני רוצה לעבור לשלטון המקומי. לדרג את הרשויות, מי חייב להפעיל מה, מי מיישם סייבר, סדר גודל, מישהו צריך, עוד לפני שזה מחייב ואחריות, בהנחיה הזאת אפילו, להתחיל להגדיר לרשויות, כמו כל חוזר מנכ"ל, או כמו דברים מקצועיים שאתם מנחים אותם, להגדיר את הרשויות, איזה רשות צריכה להעסיק מישהו. לא בגלל כופר, כופר זה רק חלק, יש לנו הרבה דברים מעבר לזה, בעצם מה - - - המידע ובכל מה שאנחנו צריכים למלחמה בסייבר. היום כל בעל עסק קטן כבר בודק את עצמו 'מה אני צריך', היום הממשלה מעודדת מיישמי סייבר, מלמדת אותם, הם מנחים את הגופים הפרטיים, אז אנחנו לא יכולים את הגופים הציבוריים?

יחד עם זה, לפני שאני נותן לך, מפני שאני יודע שיכולה להיות מתקפה רבתי על השלטון המקומי, האם יש שיפוי כספי? זה עלויות כספיות. אנחנו יודעים את מצבו של השלטון המקומי, לא יכול להיות גם הדבר הזה, אני מבין גם את חוסר ה - - - לקחת מחויבות וסמכויות מכיוון שהנושא התקציבי הוא מאוד - - - זה עננה, זה חלק מהסיבה. אם היו לכם תקציבים יכול להיות שהייתם מסתכלים על הכול אחרת. אני חושב שהשילוב הזה והדרישות האלה זה לא רק דרישות של סמכות, צריכות להיות גם דרישות כלכליות. בסופו של דבר אם אנחנו רוצים להנחות את השלטון המקומי, זה לא דברים זולים בהסדרה הכוללת, השלטון המקומי היום מתחבט בנושא הכלכלי, הוא בסיסי שם, המון במצוקות וזה צריך להיות חלק, להיות מובנה בתהליך.

אבל אני אחזור אליך, ליאור, אני רוצה לפנות לשלטון המקומי, אני קצת לומד את הדברים ואז אעשה עוד סבב שני, כדי שתהיה תשובה גם לדברים אחרים. תם ולא נשלם, ליאור.
צחי שלום
אני אגיב קודם קצת לדברים שנאמרו פה, כי הם הוצגו בצורה מאוד יפה, אבל הם קצת חוטאים לאמת, בעדינות אני אגיד את זה. מטה הסייבר באמת מוציא מדי פעם הנחיות והוא שולח את ההנחיות, אבל זה לא מגיע לכל מקום. לדוגמה, אני נרשם לפני שלושה חודשים לניוזלטר ואני עדיין לא מקבל את העדכונים. אז אנחנו נשמח לעזור, להפיץ את זה - - -
ארז תדהר
אני אשמח לדעת מה זה ניוזלטר.
צחי שלום
העדכונים השוטפים של התקפות, יש וקטורים, נרשמנו - - -
היו"ר אורי מקלב
אתה המנמ"ר הראשי של - - -
צחי שלום
נכון, של מרכז השלטון המקומי. תיכף נגיע לכל הקונסטלציה. אני נרשמתי בכוונה - - -
היו"ר אורי מקלב
כמה זמן אתה בתפקיד?
צחי שלום
חצי שנה. בשנה שעברה הייתי מנמ"ר של רמת השרון, הייתי רשום וקיבלתי ואמרתי שאני אנסה את הרישום מחדש.

יחידת הסייבר. יחידת הסייבר באמת משותפת לשני הגופים והיא מתוקצבת מהדיון הקודם שגילינו במיליון שקלים, משהו כזה, סכום שהוא מגוחך לכל הדעות, במיוחד כשאנחנו מתחילים בהתניה והבניה של תקנות אבטחת המידע שעלו פה מקודם, שהרשויות לא ערוכות להן. דיברנו על זה והסברנו, התקנות נפלו, לא כרעם ביום בהיר, אבל היכולת שלנו להתכונן ולהחיל אותן, אין סיכוי בחיים שרשות תהיה מוכנה ואנחנו לא מוכנים ויודעים את זה. אני לא בטוח שגופים אחרים ממשלתיים ערוכים ומיישמים אותן.

אז זה שיש חמישה אנשים שמסתובבים בארץ ומכינים אותנו לתקנות, זה נחמד, זה יפה, זה התחלה, אנחנו מברכים, אבל בטח שזה לא מספיק בתקופה שלנו. זאת אומרת אי אפשר לבוא ולהגיד 'אנחנו באים, נותנים לכם ניירות', אני שותף לכמה רשויות שעושות את זה, מקבלים ניירות ו'תתחילו לעבוד ותתחילו לעשות ותרשמו את המערכת'. אז אם יש שבויים מחוף אשקלון, ואני לא בא להגן על חוף אשקלון, כי אני לא מכיר את הפרטים והפגישות והכול, אבל אם יש שבויים מחוץ אשקלון ואמרו להם 'אתם צריכים להחליף את הפיירול שלכם' מן הסתם לא היה להם תקציב. וכנראה גם לא היה מישהו שיעשה את זה, כי החברים פה, אף אחד מהם לא בא עם תקצוב לסיפור הזה.

זאת אומרת אנחנו נכנסים לתוך שנת בחירות, לתוך תהליכים שקורים ברשות עם תקציבים מועטים למערכות מידע בכלל ולהגנת הסייבר ו - - -
היו"ר אורי מקלב
בקריאת ביניים אני שואל את משרד הפנים, הכנתם איזה הערכה תקציבית?
ליאור שחר
אני חייב להתייחס בקצרה.
היו"ר אורי מקלב
אתה לא חייב, אתה מבקש להתייחס.
ליאור שחר
מבקש.
היו"ר אורי מקלב
אבל זה לא הוגן להפריע לו ברצף הדיבור שלו.
צחי שלום
אנחנו בקשר עם החבר'ה שלכם.
ליאור שחר
אתה לא מקבל את בקשתי כרגע אז נחכה.
היו"ר אורי מקלב
אני הייתי בטוח שאני אחזור אליך עוד, לכן אמרתי תם ולא נשלם. השאלה אם עשיתם הערכות תקציביות לפי רשויות מקומיות, בכללי? הרי אתם רוצים לבוא בדרישה, אני רוצה לבוא בדרישה, לא אתם רק, אני רוצה לבוא ולהעלות את זה ככנסת, כגוף שמפקח, לשאול תקציב ממשרד האוצר, אני גם לא יודע על מה לדבר. אני מחר מבקש מיושב ראש ועדת הכספים, יש לנו הלימה בדיונים שלנו, גם מפני שהוא היה היושב ראש הקודם של הוועדה, הוא מחבב את הוועדה הזו מאוד, אבל מעבר לזה הוא גם מודע לדיונים שקיימים ולצרכים שעולים, ואני בא ואומר לו 'תשמע, אתה מקיים דיון עם משרד הפנים, אתה יושב עם האוצר, יש כאן נושא שהוא מאוד קריטי וחשוב, צריך לתקצב', צריך להגדיר מה ההכנה, מה התכנית השנתית, תלת שנתית, דברים כאלה. ככה מתחילים דברים, אם לא, אנחנו לא זזים. ככה הממשלה גם התקדמה.

אני לא מבקר את משרד הפנים, ממש לא, ידעתי מראש איפה אתם נמצאים, אתם נסחפתם בעל כורחכם, בגלל שאין ברירה, אף אחד לא - - - אני איתכם, זורם איתכם בעניין הזה, אבל עם כל זה צריך להיכנס פה לדבר הבסיסי שזה הנושא התקציבי. לפני שאני נתתי לו לדבר אני שאלתי אותך שאלה תקציבית, ידעתי שזה יגיע בנושא הזה.
צחי שלום
אז לגבי המענה. אני מכיר אירוע אחד לפחות שהייתה פנייה למטה הסייבר והתשובה הייתה 'תודה רבה, אין לנו מה לעשות עם זה, תמשיכו לבד'. זו הייתה התשובה. זה לא נעים.
ארז תדהר
אשמח לדעת את הפרטים של המקרה.
צחי שלום
אתן לך אותם בקלות. אנחנו נתקלנו בשלטון המקומי בכופר, אני התקשרתי אישית, פתחתי קריאה, עשיתי את כל התהליך מול הגוף שלכם ואמרו לי 'תודה רבה, תמשיך לבד'. זו הייתה התשובה.
היו"ר אורי מקלב
אתה יכול להגיד - - -
צחי שלום
מרכז שלטון מקומי. אצלנו. היה לנו אזור מאוד קטן שהצליחו לגעת בו.
ארז תדהר
אפשר - - -
צחי שלום
ברור.
ארז תדהר
לא, עכשיו, תגיד לי.
צחי שלום
כרגע את כל הפרטים?
ארז תדהר
לא את כל הפרטים, מתי זה היה.
צחי שלום
לפני חמישה חודשים.
ארז תדהר
באופן חריג אני לא מכיר את האירוע הזה ואני אמור להכיר כל אירוע בשלטון המקומי, כל אירוע.
צחי שלום
אז זה קרה ו - - -
ארז תדהר
למי פנית אישית?
צחי שלום
אני פניתי אישית, אני התקשרתי, הייתי בצפון, נסעתי לתקופה קצרה.
ארז תדהר
ל-CERT? לאן?
צחי שלום
ל-CERT, בזמנו זה היה ה-CERT - - -
ארז תדהר
זה עדיין ה-CERT.
צחי שלום
פתחו קריאה, אמרו 'יופי, אין לנו תשובה בשבילך, תודה'.
היו"ר אורי מקלב
ארז, הוא גם לא מקבל את העדכונים.
צחי שלום
לא, בסדר, זה היה - - -
ארז תדהר
יושבים פה נציגים של יחידות מגזריות אחרות, מקבלים עדכונים על בסיס יומי. פה יש תקלה טכנית.
היו"ר אורי מקלב
בסדר, אנחנו לא מתנצחים פה, אנחנו רוצים ללמוד.
צחי שלום
אנחנו רוצים לתקן. אני אמרתי, אני אשמח להפיץ את זה בשמכם כדי שזה יגיע לכל הרשויות. בכיף, נשב ונעשה עבודה.
ארז תדהר
להיפך, אני אומר אם יש פה תקלה, נלמד את התקלה.
היו"ר אורי מקלב
בשלב הבא אנחנו נעשה את זה, אבל עכשיו דבר ראשון אני רוצה להציף וללמוד, אני רוצה לעשות ישיבה שבאמת תומכת ומקדמת. אין לנו עניין עכשיו להאשים מישהו.
צחי שלום
אם נמשיך לפרוט את זה לפרוטות, אז בעצם זה לא רק תקציב, זה גם כוח אדם. אנחנו מדברים על תקן של מנמ"ר שלא קיים ברשויות, הוא מופיע בספר התפקידים, הוא לא מספיק בכיר, אנחנו עוד לא מדברים על ממונה אבטחת מידע.
ארז תדהר
הוא גם לא - - -
צחי שלום
הוא לא סטטוטורי, הוא לא בכיר מספיק, הוא לא לב המהות. מנהל אבטחת המידע הוא תפקיד של מנהל מחלקה, שאני חוזר ואומר, זה בסביבות 10,000 שקלים, אין לנו סיכוי בחיים להביא אנשים, תשכחו מזה.
ארז תדהר
אני חייב פשוט לחזק אותו, היום אנשי מקצוע רציניים לא יגיעו לשכר כזה לשום עירייה, הם יילכו לחברת פרטיות בהייטק. אני מסכים.
היו"ר אורי מקלב
אני רוצה להגיד לך שאם הוא יעבוד ברשות המקומית כמיישם סייבר השכר שלו כבר יהיה יותר גבוה.
ארז תדהר
נכון.
היו"ר אורי מקלב
מיישם סייבר, יותר ממנמ"ר ואיפה גודל האחריות ואיפה התפקידים ומה ההשוואה.
ארז תדהר
נכון, חד משמעית.
היו"ר אורי מקלב
ליאור, היום הממשלה מאשרת סכום של 200 שקל לשעה, אני חושב, למיישם סייבר. הנציבות מאשרת, לא יודע, מי שצריך לאשר את זה. אז אתם מבינים עכשיו כמה ש - - -
צחי שלום
בצר לנו, בכל האירועים האלה אנחנו פונים לחברות פרטיות, משלמים כסף, משלמים המון כסף ו - - -
היו"ר אורי מקלב
והמידע גם נשאר אצלכם בסך הכול.
ארז תדהר
זה תלוי, זה לא פשוט.
היו"ר אורי מקלב
אני חושב שיש בזה משהו, לא משנה.
צחי שלום
זה תהליך מעוות. אין לנו אבא, אין לנו אמא, אנחנו די ילד חורג בסיפור הזה של אבטחת מידע ועוד כמה דברים. כמו שראית, הדיון הוא בעצם בין גופים שכולם רוצים להנחות, כולם רוצים לתת, לא לתת, להנחות אותנו, להפנות אותנו לכיוון, אבל בעצם אף אחד לא בא עם פתרונות או עם כסף או עם יכולות לקדם את הנושא. מרכז שלטון מקומי אמר את זה לפני שנה, אנחנו כבר שנה עושים מול כל הגופים האלה עבודה, גם מול ישראל דיגיטלית, על רעיון שהעלינו. הבנו שאף אחד לא מרים את הכפפה ואנחנו אמרנו שאנחנו נקים ענן עבור הרשויות שבעצם ייתן את כל שירותי התקשוב עבור הרשויות, דבר שיפתור לנו את בעיות אבטחת המידע, משהו כמו התקשוב הממשלתי. אנחנו נתקלים, לצערנו, בהרבה בירוקרטיה והמון קשיים ביישום של הפרויקט הזה, לא בגלל שאף אחד לא רוצה, כל הגופים באים ואומרים 'אנחנו רוצים להיות שותפים', ישראל דיגיטלית, מטה הסייבר, משרד הפנים, ברור, אלי, כולם רוצים להיות שותפים אבל התנועה היא בלתי הגיונית. זאת אומרת אם אני מוכן לעשות פרויקט אני מוגבל במכרז כי הרשויות לא יקבלו פטור ואז משרד הפנים לא נותן לי את הפטור. אוקיי אז אני אומר, אני אעשה פרויקט עם פיקוד העורף ואז פיקוד העורף אומר 'אני לא יודע לתקצב פרויקט אזרחי בטופ שלי', אז אני אומר, 'אוקיי אז אני אביא כסף', אבל אני לא יודע גם לקבל ממך כסף אז אנחנו תקועים.

זאת אומרת הבירוקרטיה קצת תוקעת אותנו בכל התהליכים האלה. אם נוסיף את זה לכל החבילה - - -
היו"ר אורי מקלב
הייתה לכם ישיבה עם משרד הפנים בעניין הזה?
צחי שלום
כן, כן.
היו"ר אורי מקלב
הצפתם את הבעיות האלה?
צחי שלום
כן, ישבנו עם אלי לפני חודש ב - - -
היו"ר אורי מקלב
קודם כל אני מברך את המרכז לשלטון מקומי שלקח תפקיד מנמ"ר. אני כבר רואה כמה שזה היה חשוב, מתחיל להזיז את העניינים. זה יפה מאוד שהשלטון המקומי הגיע למסקנה - - -
קריאה
לא היה עד עכשיו?
היו"ר אורי מקלב
כן, לא היה תפקיד כזה.
צחי שלום
המנמ"ר היה, אבל הוא היה יותר מנמ"ר פנימי, פחות חשוף לגופים החיצוניים. ברשויות אנחנו מנסים ליישם פיילוט, לדוגמה של מנמ"ר אזורי. אנחנו מתחילים לעבוד על זה, כדי לתת איזה שהוא מענה שיהיה איש עם ידע בסיסי, טכנולוגי, שיעשה את העבודה. אבל הוא לא יהיה סתם, יעמוד שם וייתן - - -
היו"ר אורי מקלב
- - - באופן פרטני ברשויות המקומיות, מה המצב שלכם מבחינת הגנת הסייבר?
צחי שלום
יש לנו בסביבות 50 מנמ"רים.
היו"ר אורי מקלב
בוא נפריד את הערים הגדולות.
צחי שלום
נוריד את תל אביב, נוריד את חיפה, נוריד את ירושלים, מרמת עיר בינונית ומטה אנחנו די בבעיה. ברשויות הבינוניות המסודרות יש מנמ"ר וממונה אבטחת מידע, יש כאלה - - -
קריאה
אתה אומר את זה באותו משפט, אל תגיד את זה באותו משפט.
צחי שלום
אני אומר את זה באותו משפט כי יש שתי ישויות נפרדות, כרגע - - -
היו"ר אורי מקלב
על פי חוק, אני מבין.
צחי שלום
אני אסדר את הסדר. כשאני אומר מנמ"ר וממונה אבטחת מידע, החובה עליהם למנות ממונה אבטחת מידע זה משנת 81', מחוק הגנת הפרטיות. הרשויות לקחו את זה ברצינות ומינו, אבל הם מינו את המנמ"ר, באו תקנות הגנת הפרטיות ואמרו 'לא, עכשיו אסור, צריך להפריד את זה', המנמ"ר לא יכול להיות ממונה אבטחת מידע. זה מהישיבה האחרונה שלנו עם - - -
היו"ר אורי מקלב
אלה התקנות?
צחי שלום
כן.
עלי קלדרון
כן, זה בגלל הקונפליקט המובנה בין מי שאחראי על אבטחת המידע ובין מי שבונה - - -
צחי שלום
אבל זה תרגום לא נכון לגוף שקוראים לו רשות מקומית.
היו"ר אורי מקלב
לעם הארץ, תסביר לי רגע שאני אבין. למה יש סתירה בתוך ה - - - כדי להבין, סליחה שאני מטריח את זמנכם כדי ללמוד.
עלי קלדרון
קודם כל מה ששלום צחי אמר הוא נכון. אנחנו, דרך אגב, גם נפגשנו לפני חודש איתם והם העלו חלק מהבעיות, אבל אני רוצה לציין שהתקנות אמנם נכנסו לתוקף לפני שלושה שבועות, אבל הן פורסמו כבר לפני שנה ואכן רוב - - -
צחי שלום
גם בדיון הקודם, אנחנו אמרנו את זה, גם כשהיה פה את הדיון על התקנות, הסברנו שאנחנו לא נוכל לעמוד בהן, הן לא הגיוניות והן לא מתאימות לגוף שקוראים לו רשות מקומית. אי אפשר לבוא ולעשות את ההפרדה הזאת. במקום אחר יש את הקונפליקט שאתה מדבר עליו, ברשות מקומית אין את הקונפליקט, כי אם המנמ"ר הוא ממונה אבטחת מידע - - -
היו"ר אורי מקלב
תסביר לי על רגל אחת למה יש קונפליקט ולמה במקומות אחרים אין קונפליקט? המנמ"ר בתפקיד שלו, למה הוא לא יכול להיות גם ממונה על אבטחת המידע?
עלי קלדרון
קודם כל התקנות מגדירות שלא יכול להיות אותו אדם בשני התפקידים האלה. אני יכול לבדוק רגע מה הסיבה הספציפית ואני יכול להגיד גם שבאותה פגישה שדיברו עם הרשויות המקומיות כן דיברו על איזה שהיא יכולת אולי לחשוב על אכיפה סובלנית בעניין הזה ובעוד כמה עניינים שהם העלו, אולי באופן זמני, אני לא יודע בדיוק מה היה הסיכום - - -
היו"ר אורי מקלב
לפני זה, מה הסיבות שיש קונפליקט?
דורון אופק
יש לזה סיבה מקצועית. העניין הוא מאוד פשוט, - - -
ענת לוי
תציג את עצמך.
דורון אופק
שמי אופק דורון מהעמותה לזכויות דיגיטליות, אני גם מרצה לסייבר באוניברסיטה, עושה הרבה מאוד פרויקטים בתחום של סייבר.

העניין הוא מאוד פשוט. המנמ"ר, תפקידו הוא בעצם להפעיל את מערכת המחשוב הארגונית ובדרך כלל אנשי ההפעלה יחפשו את הדרכים הקלות והזולות כדי להפעיל באמת וליצור את אותה הפעלה. מצד שני, אנשי ההגנה, תפקידם לבוא ממקום אחר ולהגיד 'אני גם עשוי להקשות על המערכת כדי להשיג אותה יותר מוגנת'. בין שני הפערים האלה איש אחד לא יידע לקבל את ההחלטה, או לא יוכל, כי זה שני כיוונים סותרים לחלוטין, מצד אחד אני רוצה להקשות על המערכת, כדי להגן עליה, מצד שני אני רוצה להקל עליה. זה לא יכול להיות - - -
היו"ר אורי מקלב
יש לו מחויבות גם ל - - -
דורון אופק
יש לו גם וגם.
צחי שלום
יש לו מחויבות פלילית. אני אסביר את ההיגיון. למה הרשויות הלכו לפתרון הזה? כי המנמ"ר - - -
היו"ר אורי מקלב
למה אתם חושבים שאצלכם אין את הקונפליקט הזה?
צחי שלום
אני אסביר. המנמ"ר בעצם הוא מנהל המאגר ברשויות, במקומות אחרים יש חלוקה - - -
עלי קלדרון
הוא גם, לפי התקנות החדשות גם.
צחי שלום
נכון, אבל ברשות יש לנו בין עשרה מאגרים ברשות קטנה למאות מאגרים ברשות גדולה, לא יכול להיות שיהיו מאות מנהלי מאגרי מידע שמנהלים אותו בן אדם, לכן המנמ"ר הוא מנהל המאגר. לו החבות הפלילית על פי התקנות, זאת אומרת שאין לו פה קונפליקט כמעט, האחריות היא עליו בלבד לפי התקנות החדשות ולכן כמנהל המאגר הוא תמיד ייטה לטובת אבטחת המידע.
עלי קלדרון
לא נכון, זה לא רק עליו, יש מי שמיישם ויש את המנהלים ויש שם שרשרת אחריות.
צחי שלום
לא, לא, לא, מנהל המאגר הוא הנושא באחריות הפלילית.
היו"ר אורי מקלב
בסדר, צחי, בוא נתקדם. המצב של הרשויות המקומיות, אני מבין, הוא לא בכי טוב.
צחי שלום
הוא במצב לא טוב בכלל.
היו"ר אורי מקלב
אתה יכול להגיד לי, אתה יכול לתת כמה מקרים, מה שאתה יכול לפרט, חוף אשקלון זה לא מקרה ראשון.
צחי שלום
נכון, זה לא מקרה ראשון, היו עוד רשויות שפשוט חזרו משחזור.
ארז תדהר
אני שואל, אמרתי היו כמה רשויות שהותקפו, העלו משחזור גיבוי, האם יש כאלה ששילמו שאתה יודע?
צחי שלום
אני יודע על אחת ששילמה, אני לא בטוח שהם באמת שילמו. אני אומר עוד פעם, אני זהיר.
ארז תדהר
אז זה בדיוק המידע שאמרתי, זה המידע שיש לי. אין עוד רשות חוץ מחוף אשקלון ששילמה, זה מדויק.
היו"ר אורי מקלב
אני רוצה לעבור, אנחנו נחזור אליך. אתה רוצה להשלים איזה משפט או שניתן לך אחרי זה?
צחי שלום
לא, תודה רבה.
היו"ר אורי מקלב
מסקרן, כשאמרתי על עוד איזה מקום אז הרמת את היד, מה?
אורי איתן
שמי אורי איתן, אני אחראית תחום GIS ומערכות הנדסיות בעיריית נצרת עלית. מי שמהנהן מכיר את הסיפור שלנו. ראש העיר קיבל זימון, נבצר ממנו להגיע, אני הגעתי כי בעצם מי שנפגע אצלנו זה היה מחלקת ההנדסה ואני אחראית על המחשוב במחלקת ההנדסה. אנחנו נפגענו מווירוס כופר באוגוסט 2016, שנעל לנו בעצם את כל הנתונים פרט ל-SQL, שזה היה מזל, של השרת של הנדסה. זה כלל את כל הקבצים של התמונות, כל הקבצים הסרוקים, בעצם כל הקבצים שלנו. התבקשנו לשלם כופר, אני חייבת לציין, כאדם שממונה על המחשוב בהנדסה אני המלצתי לשלם את הכופר, כי פשוט אנחנו כרגע - - -
היו"ר אורי מקלב
ידעת מה הנזק כנראה.
אורי איתן
הנזק הוא מאוד גדול. הכופר היה יחסית מאוד צנוע, 10,000 שקל, בזמנו זה היה ארבעה ביטקוין, היום זה כבר הרבה יותר מ-10,000 שקל.
קריאה
בחוף אשקלון זה עלה ל-17.
ארז תדהר
חבר'ה, זה בפעם הראשונה.
אורי איתן
אז אנחנו לא שילמנו את הכופר. אני קודם כל רוצה לברך את הוועדה על ההתכנסות ועל הדיון הזה, אנחנו לא שילמנו את הכופר, מכל מיני סיבות, אני אנסה טיפה ככה - - - קודם כל כבר עברו שנתיים, טיפה לתת את הרקע. אצלנו זה גם היה מייל שעובדת לצערנו פתחה את הקישור והדביקה את השרת. מסיבות שאני לא אתחיל לפרט אותן, לצערי הרב מאוד, זה היה שרת חדש שלא היה לו גיבוי. השרת הישן שהיו בו החומרים כבר בעצם גם לא היה מגובה, בקיצור כל החומר היה נעול בשרת החדש.
היו"ר אורי מקלב
זה מקרי או שזה באמת מישהו שיודע את זה.
אורי איתן
לא, מקרי, הווירוס הזה היה - - -
היו"ר אורי מקלב
זאת אומרת זה לא מישהו שיודע ש - - -
אהד יצקן
זה בדרך כלל רנדומלי.
אורי איתן
מאוד רנדומלי, זה וירוס שגם באותו זמן רץ בהמון מקומות. אנחנו באמת היינו במצב, אני באתי להרים את הגיבוי ואז ראיתי שאין גיבוי, זה היה באמת - - - הדבר הכי חשוב בנושא הזה לפי דעתי זה תמיד מניעה, שלצערי הרב לא היה פה, אז על זה צריך לשים את הדגש. אבל במקרים בהם באמת אנחנו נתקלנו בזה שכל החומר שלנו נעול פנינו דבר ראשון למשטרה. אני הלכתי אישית לתחנת המשטרה בנצרת עלית, הגשנו תלונה, נאמר לנו שזה לא הגיע למערך הסייבר, אני לא כל כך יודעת אם הגיעה אליכם התלונה שלנו או לא הגיעה התלונה. התייעצנו עם היועצת המשפטית שלנו, הנושא הוא מאוד סבוך, כמו שאתם יודעים התשלום נדרש על ידי הדארקנט, קניית ביטקוינס, דבר שהוא מאוד בעייתי. ראש העיר שלנו, בדיון שהיה איתנו אמר שהוא לא מאמין שכספי ציבור צריכים ללכת לדארקנט ובעצם נתקלנו פה בסוגיה משפטית, לפי דעתי, שזה משהו שבעצם אתם לא דיברתם עליו בכלל. דיברת על הנחיות, על המלצות, על כן המלצות מחייבות, לא מחייבות, בסוף יש פה עניין משפטי כי מדובר על כספי ציבור והשאלה אם אני, כגוף ציבורי, יכולה ללכת לקנות ביטקוין ולשלם בדארקנט למישהו שסחט אותי כדי לקבל את החומר שלי בחזרה.
היו"ר אורי מקלב
נכון, השאלה שלך נכונה גם לא בעולם הווירטואלי, סתם בעולם הפיזי. מישהו בא ומבקש משהו, איך עושים את התשלום עם קבלה, תשלום חשבונית לשודד? איך עושים את זה?
צחי שלום
זה הוצאה לא מוכרת.
אורי איתן
הנושא התגלגל זמן רב, כי הנזק בסופו של דבר, הכספי, אני מדברת כרגע, הנזק הוא גם כספי, אבל הוא כמובן גם מעבר, הוא של מאות אלפי שקלים בגלל שמדובר על כל החומר של תיקי הפיקוח של הוועדה ובעצם כל התביעות המשפטיות נמחקו. אין לנו שום יכולת לעשות תביעות משפטיות - - -
היו"ר אורי מקלב
כן, במקרה שלכם זה לא היה - - - הנזק מבחינתכם היה יותר מאשר בחוף אשקלון? אני קודם כל רוצה לברך אתכם, גם על הפתיחות שבאתם מנצרת עלית, רונן פלוט הוא באמת ראש עיר שאנחנו מכירים אותו, הוא היה מנכ"ל פה, ואני בטוח שאם הוא היה פה, אז קודם כל יש שקיפות מלאה וביטחון וצריך אומץ ציבורי וזאת החוכמה, לא צריך להתחבא. צריך להביא את הדברים, אנחנו לא גוף מאשים, לא מי שמחביא למד, אלא - - -
אורי איתן
אני רק אציין שהנושא הגיע למועצת העירייה, ההחלטה בעצם הייתה לפתחה של המועצה, המועצה החליטה שכן לשלם את הכופר, התחלנו בתהליכים ואז הנושא הגזברי, בינתיים עוד סיבוך של איך בכלל מבצעים תשלום.
היו"ר אורי מקלב
אז באיזה שלב הגעתם למערך הסייבר?
אורי איתן
זה היה לפני שנתיים ו - - -
היו"ר אורי מקלב
באיזה שלב הגעתם?
אורי איתן
לא הגענו.
ארז תדהר
לא הגיעו. קודם כל לדעתי לא הייתה קיימת היחידה המגזרית של משרד הפנים.
אורי איתן
לא הייתה ב-2016. אנחנו פנינו למשטרה, דבר ראשון. יום אחרי היינו בתחנת המשטרה, הגשנו תלונה, זה הדבר הראשון שעשינו.
ארז תדהר
אני אגע בזה מיד.
אורי איתן
בסופו של יום התייעצנו עם היועץ המשפטי של המשטרה.
היו"ר אורי מקלב
אוקיי, בגלל שהזכרנו את רונן פלוט שהיה מנכ"ל הכנסת, אז בכנסת עושים מדי פעם תרגילים על פתיחת קבצים. אגב, זה הנחיה - - - בעיריות יכול להיות שצריך לעשות את זה. התרגול נותן את הדברים האלה.
ארז תדהר
אני מאוד רוצה להגיב לשני דברים.
היו"ר אורי מקלב
עוד מעט. דורון, ואחרי זה אולי ניתן לך. דורון אופק, בבקשה.
דורון אופק
האמת שמקודם חיפשתם נורא את הסיפור של הנחיה, מה ניתן לעשות והאם יש הנחיה לשלם או לא לשלם. אני אישית סבור שאי אפשר לייצר כזאת הנחיה מהטעם הפשוט שמערכות מחשב הפכו להיות תכנית ההפעלה של ארגון ואי אפשר יהיה לבוא, לא לראש רשות או לשר ולהגיד לו 'תשמע, הארגון מייצר ואתה לא תשלם?' שמעתם את הפרופורציה - - -
היו"ר אורי מקלב
אבל כן הנחיה לפנות למערך הסייבר, זו צריכה להיות הנחיה - - -
דורון אופק
זה כן. מה שכן, וכאן הבעיה, לדעתי, אמנם מערך הסייבר נותן הנחיות לאורך ציר הזמן, אבל אני חושב, הדגישו את זה ברשויות, הבעיה שאין בצד השני מי שמקשיב. זאת הבעיה המרכזית שבסופו של דבר זה לא מחלחל לשטח ובמבחן התוצאה אנחנו כושלים, ולכן עיריות יחזרו ויגיעו שוב ושוב ולא רק עיריות, אגב. אז השאלה איך כן - - -
היו"ר אורי מקלב
מה אתה אומר? שאין מישהו ש - - -
דורון אופק
אין מי שמקשיב, כי ראש רשות, כשאתה יושב ואומר לו 'בוא תסדר את הפיירול', התפקיד שלו זה לנהל רשות, לא לסדר פיירולים, הוא לא מבין בכלל מה לעשות עם הדבר הזה, הוא לא יודע לאן לקחת את זה, הוא חייב שם אנשים שיתמכו בו.
היו"ר אורי מקלב
יש לו אנשי מקצוע. הוא מחזיק אנשי מקצוע.
דורון אופק
לא, אין, ברוב הרשויות אין. אולי ברבע - - -
היו"ר אורי מקלב
הוא לא מחזיק, אבל הוא יכול לפנות. אבל זה יותר תקציבי, זה לא שהוא לא יודע, הבעיה תקציבית.
צחי שלום
תקציבית ותקנית.
דורון אופק
נכון, תקנית, בסופו של דבר כאן הבעיה. אז רשות הסייבר יכולה להגיד, אבל כשאין מי ששומע ומיישם אנחנו בסופו של דבר מגיעים ל - - -
היו"ר אורי מקלב
אבל אני עדיין שואל, גם את משרד הפנים, שמערך הסייבר הוא הכתובת לכל הרשויות המקומיות? מבחינתכם אתם ערוכים לזה?
ארז תדהר
מקצועית, כמובן, אנחנו כבר היום עושים את זה.
היו"ר אורי מקלב
גם ארגונית. זאת אומרת בוא נניח אם עכשיו היה לוקח לכם מהזמן הרבה פניות, נקווה שלא, אבל אם היה - - -
ארז תדהר
זה תפקידנו. יש תפקידים ייעודיים - - -
היו"ר אורי מקלב
אתם לא מתחמקים מהאחריות הזאת.
ארז תדהר
לא מתחמקים, ולהיפך, יש אגף שלם ייעודי למשרד הפנים, לשלטון מקומי, לרשויות המקומיות. אני חייב שני דברים רק להגיד. לגברת, ראשית - - -
היו"ר אורי מקלב
לפני שאתה מגיב, אני רוצה לשאול. אם אני עכשיו ארים טלפון לראש רשות, לכמה, במדגמי, אתה חושב שהם יידעו את זה? אתה חושב שהם יודעים את זה?
צחי שלום
לא. הם לא יידעו, נקודה. אין פה דיון, הם לא יידעו.
ארז תדהר
אני חושב אחרת.
היו"ר אורי מקלב
בואו נשמע - - -
ליאור שחר
אפשר לסגור את הדיון, מצוין. קודם כל דווקא אני רוצה להתייחס למה שצחי אמר, כסף. אני רוצה להגיד בנוגע לכסף כמה דברים. מה שלמדתי, אני מ-2001 בשירות הציבורי, כסף, לא חסר אף פעם כסף. שתיים, אפשר לעשות הרבה בלי קשר לכסף, ושלוש, אם חסר כסף אפשר להשלים כסף.
היו"ר אורי מקלב
אתה עומד מאחורי האמירה הזאת?
צחי שלום
אלי היה פה לפני חודשיים ואמר אחרת.
ליאור שחר
צחי, אני לא הפרעתי לך. אני עומד לגמרי מאחורי הדברים האלה. אני רוצה להגיד דבר פשוט, אני קצת למדתי על הסייבר, נאלצתי ללמוד לקראת הדיון וכמו שהיא תיארה, עיקר המתקפות זה פשוט אנשים שפותחים מיילים שהם לא מוכרים. חבר'ה, הנחיה כזאת, זה לא מדובר בכסף. לתת הנחיה, להכניס את המודעות לעובדים ברשות המקומית, לא לפתוח מיילים לא מוכרים.
צחי שלום
ליאור - - -
היו"ר אורי מקלב
ליאור, זו תורה שלמה שאי אפשר לתת על רגל אחת - - - תשובה כשכן פותחים. זה נכון שזה - - -
ליאור שחר
שנייה, אני - - -
היו"ר אורי מקלב
נכון שזה המכה, אבל אחרי שיש מכה, אחרי שיש חולי צריך גם תרופה.
ליאור שחר
רגע, הדברים שאני מציין, אני קורא פה גם את סיכום הפגישה שהייתה עם הרשות המקומית. יש פה הרבה דברים שיכלו להתבצע והם לא רלוונטיים לכסף. נושא של מיקום של חדר השרתים, אין פרק של אבטחת מידע במכרזים, שרת גיבוי. אני לא יודע, שוב אני אומר, משרד הפנים, ואני אומר בזהירות, אני חושב שהעבודה הזאת שהוא מבצע, ממש עובד בצמוד לרשות המקומית, על תכנית עבודה, על מיפוי סיכונים, אני חושב שזה לגמרי מהלך שהוא מאוד מאוד משפיע ויכול למנוע את הדברים האלה. וכן, לגמרי, אם יצטרך סיוע תקציבי יש אפשרות באמצעות תקציבי הפיתוח, קודם כל, שמשרד הפנים נותן וגם באמצעות תקציבים ייעודיים לצורך העניין הזה והם קיימים.
היו"ר אורי מקלב
עם כל הכבוד לתקציבי הפיתוח, לאנשים יש סדרי עדיפויות.
ליאור שחר
אני רק אומר, חשוב להבהיר - - -
היו"ר אורי מקלב
אם זה ייעודיים, בתוך סדרי העדיפויות, אתה ממקד את זה.
ליאור שחר
חשוב להבהיר, עוד פעם, השאלה ששאלת אותי האם ראש הרשות, זה הנושא של המודעות. זה הנושא שחשוב, לא שנצא מפה שחסר כסף לרשויות המקומיות, חסר תקנים, זה לא העניין.
היו"ר אורי מקלב
ליאור, מדובר גם בראשי רשויות בינוניות, אתה לא מדבר על - - -
ליאור שחר
אני מכיר את המצב ברשויות.
היו"ר אורי מקלב
גברתי, רצית משהו. מאיפה את ומה?
איריס אלפסי
אני איריס אלפסי, מנמ"רית במעלה אדומים. קודם כל אני חלק מ-50 הרשויות שמשרד הפנים מלווה ואני רוצה להגיד מילה טובה, אני מקבלת ליווי צמוד. אני חייבת לספר על מקרה אחד שקרה אצלנו - - -
ליאור שחר
אנחנו לא הזמנו אותה.
צחי שלום
רגע, אולי זה ייגמר לא טוב.
ארז תדהר
לא, זה בסדר, אנחנו מכירים את המקרה.
איריס אלפסי
לא, אני רוצה להיות מספיק הוגנת, היה לנו מקרה אחד, למזלנו זה היה הקונסרבטוריון, בית הספר למוזיקה, שלא מחובר לשרתים, אבל כן, טעות של מנהל שקיבל מייל שהתחזה למייל של מייקרוסופט ובאמת הצפין את כל הקבצים. פניתי מיד, אלעד פלג ממשרד הפנים, מהצוות של - - -
ליאור שחר
הוא ראש היחידה המגזרית.
איריס אלפסי
כן, והוא באמת הנחה אותנו בדיוק. לא שילמנו, שחזרנו, אבל אני רוצה להגיד משהו גם לצחי וגם ל - - -
היו"ר אורי מקלב
אבל את פנית למשרד הפנים. מה היא הייתה צריכה לעשות, לפנות למשרד הפנים או לפנות אליכם?
ארז תדהר
לא, מצוין, זו בדיוק הדרך, זה הקשר הישיר ל - - -
איריס אלפסי
אבל אני אולי דוגמה אחרת, יש 256 רשויות, סליחה, אני לא חס וחלילה נגד, אני באמת בעד, אבל אני חושבת שבראש ובראשונה אני לפחות נוהגת ככה, אי אפשר במרכאות לבכות ולהגיד 'עד שלא יהיה לא יהיה', יש לנו אחריות כמנמ"רים. אז קודם כל גיבויים, קודם כל גיבויים, צריך לגבות, לעשות - - - צריך להעלות לענן. קודם כל, שאם תהיה עכשיו תהיה טעות אנוש ויש הרבה - - -
היו"ר אורי מקלב
מזעור הנזק.
איריס אלפסי
מזעור הנזק. כמובן שאנחנו צריכים לקבל עזרה, אין לנו כסף. אצלנו באו ואמרו לנו 'אתם חייבים לשים מנהל אבטחת מידע' ואמרו לי 'אוקיי, בבקשה, צאי לקורס, תהיי את'. עכשיו זה עוד תפקיד ועוד תפקיד, תקשיב, מנמ"ר - - - קודם כל אין לנו צוות, אתה מדבר על מנהל אבטחת מידע, אני ניסיתי להשיג מנהל רשת, הציעו לו 10,000 שקל, זה 30% שכר מנכ"ל, עוד כאילו זה הבסט. אנשים צחקו עליי, הם אמרו לי 'תקשיבי, אנחנו מרוויחים בחוץ 25, נראה לך שנבוא אלייך?' אז באמת יש עניין של תקציב, יש עניין של הגדרות, יש עניין של המעמד שלנו, המנמ"רים, אנחנו צריכים הרבה עזרה, אבל קודם כל אנחנו צריכים לעשות - - -
היו"ר אורי מקלב
מנהלת הוועדה ככה הציעה לי לעשות חוק בנושא המנמ"רים, לדחוף את זה או משרד הפנים לבד, אבל לחייב את ה - - -
איריס אלפסי
דרך אגב, אם תפנו לראש העיר שלנו - - -
היו"ר אורי מקלב
משהו קצת למסד.
קריאה
אגב, אולי אפשר לעשות את זה באשכולות של עיריות. עיריות שלא מסוגלות להחזיק אחד, אז - - -
איריס אלפסי
דרך אגב, תפנו לראש העיר שלנו, גם הוא לא יידע. אני שולחת מייל, 'חבר'ה, תפסיקו לפתוח, לא לפתוח, תיזהרו, תיזהרו'. לא מזמן היה מייל שגם - - -
צחי שלום
אבל השיטות משתפרות, המיילים הם כבר נראים יותר הגיוניים, מאוד קשה לזהות את המיילים האלה. עם כל המערכות של מסננים עדיין המיילים האלה נכנסים וזה מאוד קשה.
איריס אלפסי
נכון. זה הכול עניין של כסף ואנחנו צריכים את זה.
ענת לוי
אני מציעה שתעצרו. אלה דברים חשובים שלא נרשמים בפרוטוקול.

(הישיבה נפסקה בשעה 11:45 ונתחדשה בשעה 11:53.)
היו"ר אורי מקלב
אני רוצה להבין על מעלה אדומים, לקבל סדרי גודל, אם נניח עיריית מעלה אדומים הייתה רוצה לתת מענה סביר בתחום של הגנה, בתחום הסייבר, מה העלות השנתית של דבר כזה?
איריס אלפסי
אני יכולה להעריך, לא הגענו לזה. היום אנחנו מקבלים את כל מערך ההגנה שלנו דרך החברה לאוטומציה, שכולם יודעים מה רמת האבטחה, כדי להתנתק מהחברה לאוטומציה ולהקים, להיות כמו ארגון הייטק שמגן על עצמו, לדעתי מדובר בעשרות אלפי דולרים.
היו"ר אורי מקלב
לשנה?
איריס אלפסי
רק על הקמה.
קריאה
זה גם תלוי בגודל הרשות ובכמות המערכות שיש.
צחי שלום
נכון. לכולם צריך פיירול, פיירול זה 200,000 שקל, בוא נתחיל.
ארז תדהר
זו שאלה מאוד רחבה, זה לא קשור לגודל העירייה, זה תלוי במערכות המחשוב, לתשתיות הקריטיות שיש בתוך העירייה, תחת העירייה.
היו"ר אורי מקלב
זאת אומרת זה להחליף מערכות שלמות בשביל לקבל את המענה. זה אתה אומר.
ארז תדהר
צריך לעשות אדפטציות שיעלו הרבה מאוד כסף.
היו"ר אורי מקלב
אתה יכול להכניס דברים חדשים, הם לא יכולים להכיל את זה בכלל.
אהד יצקן
בהחלטת הממשלה 2443, אנחנו הכנסנו 8% עבור משרדי הממשלה, מתקציב ה-IT. צריך לזכור שגרטנר, כשעשו את הבדיקה על המצב בעולם, הם שמו את זה כ-9.3% מסך תקציב ה-IT. אפשר אולי לגזור מזה וצריך לקחת את זה בחשבון להבא.
היו"ר אורי מקלב
אני רוצה לתת את זכות הדיבור גם ליבנה. אני בכלל רוצה לציין אתכם, שיש לכם מודעות פרלמנטרית רחבה. זה לא הדיון הראשון שעיריית יבנה משתתפת, וזה באמת ראוי לציון. לא רק כאן, גם במקומות אחרים. אתה רוצה להוסיף משהו?
אהד יצקן
אני רק מציין שהנושא הזה של תקציב, אנחנו סגרנו את זה במשרדים הממשלתיים, כמו שאמרתי, ב-8% מסך תקציב ה-IT. בהנחה שכן, אולי צריך לראות ש - - -
היו"ר אורי מקלב
אבל הוא טוען שזה תלוי גם במערכות הקיימות. אולי אתה יודע ששם יש מערכות יותר חדישות, אז יכול להיות שזה - - -
אהד יצקן
נכון.
היו"ר אורי מקלב
אני מניח שכאן זה צריך להיות יותר כי בחלק גדול מהרשויות המקומיות זה החלפת מערכות או הקמה בכלל של מערכת.

אני אספר לכם קוריוז, אנחנו באנו ודנו בהצעת חוק, שני חוקים, אבל החוק הזה היה של חבר הכנסת מיקי לוי, אפשרות להתקשר במכרזים במשרדי ממשלה רק בדרך דיגיטלית, גם לשלם תשלומים רק בדרך דיגיטלית. באו לכאן משרד הפנים או השלטון המקומי ואמרו שיש רשויות שאין את זה בכלל, על מה אתה מדבר? אין שום דבר, אין בכלל מחשוב, אנחנו נמצאים רחוק. החרגנו את משרד הפנים לפי דרישת שר הפנים, בגלל שאנחנו לא יכולים - - - אולי סיווגנו קצת יותר, אבל הוא ייתן הנחיה ו - - -

על מה אנחנו מדברים? יכול להיות שאין מחשוב, אז לא נורא, אין מי שיפרוץ. אבל אנחנו רואים ש - - -
צחי שלום
יש פה מחשב שיחזיק את המידע של הרווחה, שמשתתף במייל הפרטי ושם אנחנו נקבל את ההפתעה. זה בערך ה - - - זה יותר חמור.
היו"ר אורי מקלב
תיכף אני אגיע אליך.
עלי קלדרון
אדוני, אולי בכל זאת אני אגיד עוד מילה על תקנות אבטחת המידע. קודם כל ברורה הבעיה של הרשויות המקומיות בנושא התקציב, זו בעיה, אני מניח, בכל נושא שמחויב, אבל הרגולציה החדשה הזאת של התקנות, חוץ מחובת הדיווח שדיברתי עליה קודם, כוללת הרבה מאוד חובות שבמידה שהרשות תעמוד בהן היא תהיה מוגנת יותר. נכון, יש הדרכות, נכון, יש הנחיות, אבל פה יש חוק שלצורך העניין אם העירייה תשכיל לעמוד בדרישות היא לפחות תהיה מוגנת יותר. אז גיבוי כבר יהיה, מישהו שמומחה בנושא אבטחת המידע יהיה ויוכל לתת עזרה פנימית, דיווח על דלפים, זה אומר שהם יקבלו סיוע חיצוני.

בעצם התקנות האלה, הכנסת העבירה אותן, השכילו להעביר אותן אחרי הרבה שנים שרצינו להעביר אותן, כי אנחנו צריכים פה בכל זאת בסופו של דבר גם פטיש גדול מעל העיריות ומעל המועצות, כיוון שאם לא יהיה פטיש כזה הם פשוט לא יעשו את זה. עירייה שלא עומדת בדרישות התקנות, לצורך העניין היא מפרה את החוק וזה יכול להיות אפילו עבירה פלילית במקרים מסוימים. כמובן שכל זה בא בנושא התקציב, כי בלי תקציב בסופו של דבר הטענה שלהם היא שיש פה רגולטורים וכל אחד בא עם הדרישות שלו - - -
היו"ר אורי מקלב
אני לא בטוח שיש הלימה בין החשיבה או העמדה של האוצר לבין מה שהממשלה, כקו ממשלתי. אין ספק שלראש הממשלה יש בעניין הזה מודעות גבוהה, אני אומר את זה עכשיו, לא קשור להשתייכות פוליטית, אני חושב שכל הבית הזה יגיד אותו דבר, לראש הממשלה בנושא הזה יש מודעות. הוא מעורב, הוא מעורב בדברים, הוא פעל הרבה, אבל בעניין הזה הוא שקוע, הוא מתעניין והוא ער ויש לו מבחינתו רגישות.

בבוקר רציתי להזמין אותו, יש פה מכתב שאני מכין על נושא של בינה מלאכותית, אבל אני אומר באופן כללי אנחנו גם יודעים את שיתוף הפעולה שיש לנו עם הסייבר, אני גם הובלתי את הנושא של מאגר ביומטרי ועוד דברים, לכן הממשלה לא - - - הממשלה מודעת, מודעות ודאי יש ורצון, לכן החלק התקציבי הוא לא תמיד בעניין הזה.
עלי קלדרון
זה נכון, אבל אני רוצה להזכיר, שלפחות מהכיוון שלנו, כרשות להגנת הפרטיות, הסיבה והצורך לאותה אבטחת מידע זה לא רק צורך עסקי, המשכיות ו-IT, זה צורך של אותה עירייה שמטרתה בסופו של דבר לסייע לאזרח ובמקרה שלנו לשמור על המידע שלו. כיוון שבמקרה שיש כופרה או במקרה - - -
קריאה
זה לא רק לשמור, זה לא רק מהמקום של אבטחת מידע.
עלי קלדרון
אני מדבר על הנושא של המידע האישי, כי כל פעם שייכנס האקר ויגנוב את המידע האישי ובסופו של דבר יפגע באזרחי אותה מועצה, בסופו של דבר העירייה אחראית והיא זו שנאמנה למידע הזה. אז אני אומר עוד פעם - - -
צחי שלום
אני מסכים איתך, התקנות הן מצוינות, אנחנו לא מסוגלים לממש אותן. אני אסביר גם למה, אירוע שקורה בימים אלה, רשות האוכלוסין החליטה שהיא מיישמת את התקנות עד הסוף והן רוצות השוואה של תנאים של אבטחת מידע בין המידע שיש להם למערכות שלנו יש. זאת אומרת שאני לא אקבל יותר מידע, זאת אומרת הרשויות לא יקבלו יותר מידע מרשם האוכלוסין כי אנחנו לא עומדים באותם תקנים.
עלי קלדרון
כי אם הם יעבירו לכם מידע ולא תהיו מאובטחים המידע הזה יילך - - -
צחי שלום
אבל עכשיו זה מחייב אותם לעבוד כששני הצדדים מחזיקים באותה מערכת, זה מצוין, אבל אנחנו לא - - -
היו"ר אורי מקלב
ואם הוא רוצה לשלוח מכתבים? בממשק שלך לרשות - - -
צחי שלום
אנחנו מקבלים המון מידע.
היו"ר אורי מקלב
המון מידע בזכות הקשר.
צחי שלום
נכון. עכשיו, החלטה חד צדדית שאומרת עכשיו 'בוא תשווה את התנאים שלך למה שלי יש' זה אומר שנסגור את הרשויות, לא נוכל לתת שירות. זו פגיעה אוטומטית וזה דיון שאני עכשיו מבצע מולם. הם הוציאו החלטה כזו - - -
אהד יצקן
כאזרח אתה צריך להיות מרוצה.
צחי שלום
אני צריך להיות מאוד מרוצה מהמון דברים - - -
אהד יצקן
כאזרח אני אשמח לדעת שהמידע - - -
צחי שלום
אני אשמח מאוד, אבל אני לא אתן לך שירות כאזרח.
היו"ר אורי מקלב
כן, אבל האזרח גם נפגע אם לא יהיה המידע הזה.
צחי שלום
או שתיתן לי פתרון ותחזיק את המערכת אצלך ואני רק אעשה שאילתות יזומות, כי את זה הם לא מוכנים - - -
היו"ר אורי מקלב
סליחה, צחי, האזרח מאוד מרוצה משמירת המידע, אבל לא מרמת השירות.
צחי שלום
לא תקבל שירות. לא יהיה לי מידע אני לא נותן לך שירות.
היו"ר אורי מקלב
אנחנו חייבים לסיים. בועז או אהוד.
בועז שלמון
אני בועז שלמון, מנהל המחשוב וטכנולוגיות בעיריית יבנה, מה שנקרא המנמ"ר. אני בסקר הזה של אבטחת מידע ובתהליך הזה של משרד הפנים מקושר ל-CERT מהיום הראשון שלו, עוד מה-CERT של משרד ראש הממשלה.

קודם כל אני מברך על התהליך הזה שמשרד הפנים מקבל, ומה שאני אומר זה במסגרת זה, הקושי הוא קושי גדול מאוד מהצד שלנו, קודם כל צריך להביא בחשבון, בין הרשויות ההבדלים הם בין 1,000 ל-1, זה לא בין 10 ל-1. לרשויות הגדולות יש כסף, יש יכולות, יש להם איש אבטחת מידע, יש להם עם מי לעשות את העבודה. כשאין מנמ"ר, ראש המועצה, כשאמרו לחוף אשקלון, 'אני לא מבין את המשפטים שאתם אומרים', הוא בכלל לא יודע למי לפנות כדי לקחת איש אבטחת מידע שיעשה את העבודה. אין לו מושג - - -
ארז תדהר
לא, הוא דווקא - - -
בועז שלמון
אני לא מדבר אישית עליו, אני לא מכיר אותו, אני אומר באופן עקרוני, אין להם את הכלים. לפני שש שנים אני הגעתי לעירייה, היה בן אדם, איש מחשוב אחד, היום אנחנו שמונה. מה זה שמונה? זה טכנאים ואני. צריך להביא בחשבון, אני עושה את כל העבודה. בשמונה וחצי אתמול הלכתי הביתה, ערימות של עבודה, לתקשב בתי ספר, לבנות עיר שגדלה בקצב מטורף, הגנת הפרטיות. רק בנושאים שפה יש לי עשרה דברים לטפל בהם ואין לנו את הכלים.

אני מקבל את המכתב מהם כל שבוע, כל יומיים, על בעיות שיש, ואני מנסה להעביר את זה למישהו, למי להעביר את זה? אין לי למי להעביר את זה, אין לי מי שיעשה את העבודה. אז אני תקוע עם זה באמצע, לא לבלוע ולא להקיא.

אנחנו מדברים גם על חלק מהבעיה, צריך להביא בחשבון שבעיריית קרית אונו שרפו ארכיון בגלל שהיה שם איזה שהוא חומר שלא התאים לאיזה מישהו, אז הלך החומר. זאת אומרת זה לא רק בעיות, כמו שאנחנו מדברים פה, אבטחת המידע זה עוד הרבה היבטים.
היו"ר אורי מקלב
זה שמירת המידע. כן.
בועז שלמון
דבר אחד שרציתי להגיד, יש פה כמה שכבות. שכבה ראשונה זה הגנה, אף אחת מהשכבות היא כמובן לא הרמטית ולכן שכבת הגנה, שכבת גיבויים ובסוף מה גרם הנזק. כמו שאמרו כאן - - -
היו"ר אורי מקלב
מודעות והסברה.
בועז שלמון
יש הבדל גדול להחליט מה עושים במקרה ש-, זו בעיה כי זה גורם נזק גדול ויש שם נתונים מאוד בעייתיים. כמו שקרה אצלנו, לפני כשנה וחצי נכנס וירוס, מעך תחנה אחת, מיד כיבינו אותה, התקנו עוד פעם מחדש, כמה תיקיות ברשת שנדפקו שחזרנו, בערך בכמה שעות עבודה גמרנו את הכול, להתחיל לדווח על דבר כזה זה לא ריאלי.
היו"ר אורי מקלב
וזה יכול להיות אחרת.
בועז שלמון
זה כמו וירוס בתחנה, מתקינים. בקיצור, למדנו מזה, אבל - - -
היו"ר אורי מקלב
אתם כעירייה לא גדולה, אתם היום עם שמונה אנשים ומנהל.
בועז שלמון
שמונה אנשים, שוב, זה אחד. זה טכנאים ואחד.
היו"ר אורי מקלב
כן, הבנתי.
בועז שלמון
אי אפשר - - - אוקיי. מה שציינתי קודם, כשהיית בחוץ, אני מציע לפחות להתחיל מדברים שמשרד הפנים והממשלה יכולים לעזור לנו יחסית בקלות. ללכת לעזור לכל רשות זה קשה, אבל ללכת להטות פתרונות שהם מערכתיים, שהם עוזרים לכולם, כמו שמשרד החינוך נותן ענן של בתי ספר, לעשות משהו כזה. קודם כל אנחנו בשכבה יותר טובה.

ציינו פה שפתח מישהו מייל ונדפקו כל הקבצים, ברור, אם מגיעים אלפים ומסוננים בדרך, אצלי זה על ידי מוצר טוב שנקרא Pineapp, שמסנן בדרך. הוא נמצא בחברה לאוטומציה והחברה לאוטומציה מתפעלת אותו בצורה איכותית וטובה, עדיין בערך פעם בשבוע מסתנן אליי איזה מכתב כזה. אז להגיד לא יקרה או לא תהיה איזה מישהי שתלחץ על הכפתור ותפתח אותו, זה לא ריאלי, ברור שזה יקרה. ברור. מה אנחנו עושים כשזה קורה, איך אנחנו מתמודדים?
היו"ר אורי מקלב
גם אם זה לא יקרה אנחנו צריכים לתת את התרופה למקרה שקורה. מערכת מסודרת, כמו בכל דבר, לא יקרה, הלוואי שלא יקרה, אבל אנחנו צריכים לתת - - - צריך לדעת לתת פתרון גם אם זה לא יקרה, צריך לתת תשובה גם אם לא יקרה. לא צריך להגיד ולא למדוד את זה לפי המקרים, לפי הסתברויות.

אנחנו ניתן לעוד מישהו, סגן ראש העיר.
אהוד ויצמן
אני ממלא מקום ראש העיר, אני מודה לך על הזימון. אני יושב פה ותוהה כמוך פחות או יותר, אני שומע את השאלות שלך. אני עכשיו ממלא מקומו של ראש העיר, יושב על הכיסא ונוחתים עליי, שים לב - - -
קריאה
כל הכנופיה.
בועז שלמון
זה רק חלק.
אהוד ויצמן
כל החבר'ה האלה, כל אחד מהצד שלו. הוא רוצה אבטחה כי זה הכי חשוב לו, והוא רוצה זה והוא רוצה פה ואני עכשיו צריך להתארגן ואין לי אותו. במקרה של יבנה אני חושב שאנחנו מסודרים לא רע, עדיין יש הרבה מאוד שאלות ותהיות כמו למשל, כשאנחנו פונים אליך ואומרים לך, בעניין של כופרה, זה מהות הדיון, ואתה אומר לי 'אל תשלם', מי לוקח אחריות על המאגרים שיילכו לאיבוד?
ארז תדהר
קודם כל אתה לא תקבל תשובה כזאת מאיתנו.
אהוד ויצמן
אני לא איש מחשבים, אני שואל שאלה כמקבל החלטות. אם רוצים באמת לקחת את העניין הזה צעד אחד קדימה מישהו צריך לרכז, להנחות אותנו, לעשות הכנה מסודרת, לתקצב את העניין הזה ואז אנחנו יכולים, כמי שמנהל, ואמר יושב ראש הוועדה, יבנה באמת עם מודעות גבוהה, ראש העיר לא יכול היה להגיע, לכן אני פה, אני חושב שאנחנו עושים דברים לא רעים ביבנה, אבל חייבים לעשות סדר. אם אתם רוצים - - -
היו"ר אורי מקלב
מה מספר התושבים היום ביבנה?
אהוד ויצמן
אנחנו קרוב ל-49.
היו"ר אורי מקלב
יש לכם הסכם גג?
אהוד ויצמן
אנחנו בהסכם הגג, תוך עשור יהיו 100,000 איש.
היו"ר אורי מקלב
ההסכם מתקדם?
אהוד ויצמן
ההסכם מתקדם יפה, אנחנו בפתחה של - - -
היו"ר אורי מקלב
אחד המקומות שאני חושב שציינו שמתקדם, יש רצון.
אהוד ויצמן
כן, אנחנו בפתחה של שכונה מאוד גדולה ביבנה.
היו"ר אורי מקלב
יפה. אתה באמת היטבת לשקף את הדברים. אני רוצה לתת לעיריית הרצליה ואחר כך נעבור לסיכומים. בבקשה.
אברהם אסרף
אנחנו מכירים את החוליות החלשות, אני חושב שפה דווקא המנגנון ליצור מארג אחיד לכל המערכות בעירייה, שכל העיריות יהיו במארג אחיד. אם לדוגמה מחליטים לשים firewall אז העירייה תחליט איזה firewall היא שמה, אבל מחליטים ששמים firewall, אז כולם שמים firewall. כשבאים עם תקנה שאף אחד לא יודע מה העדיפות, התקנה מאוד מפורטת, אבל לא יודעים מה העדיפות הנכונה ולאן פונים, לתחילת המסמך או לסוף המסמך וכל הרישומים וכל ה - - - יש שם דברים מאוד מאוד לא ריאליים, למרות שבסך הכול כולנו עובדים לטובת האזרח, כולם רוצים שהאזרח בסוף יקבל את המענה הנכון, נראה לי שהתקנה הקדימה את זמנה בלפחות ארבע שנים. זו ההערכה שלי.
היו"ר אורי מקלב
לא הבנתי את המשפט האחרון, התקנות הקדימו?
אברהם אסרף
התקנה הקדימה את זמנה. היא יצאה, נכנסה לרשויות ב-8.5 ואף אחד עוד לא מוכן.
עלי קלדרון
התקנות האלה היו, הוורסיה הראשונה שלהן הייתה לפני תשע שנים. לקח הרבה זמן להעביר אותן וכאמור הן פורסמו כבר לפני שנה. יש בעיות, צריך להיערך אליהן, יש בעיות תקציביות, הכול מודע, אבל אני אומר, טוב שבסופו של דבר, עכשיו כשיש פטיש לפחות תיעשה עבודה, כי אחרת גם עוד עשר שנים לא היה קורה - - -
אברהם אסרף
השאלה מתי אתה תשתמש בפטיש הזה. למי אתה תיתן אותו בראש?
בועז שלמון
אם אפשר לציין עוד פרט? צריך להביא בחשבון שאנחנו עומדים בפני קפיצת מדרגה מטורפת, אצל כולם, אני מעריך, של כמות המידע. פשוט מה שקורה עכשיו בכל הרשויות, קונים סורקים, מתחילים לסרוק את כל החומר, במקום ניירת ותיוקים הכול מתחיל להיכנס לסריקות.
היו"ר אורי מקלב
השלטון המקומי יהיה עכשיו - - -
בועז שלמון
כמות המידע, אני רואה בנפח של הדיסקים שאנחנו מגבים כל פעם, כמות המידע צומחת בקצב מטורף.
היו"ר אורי מקלב
גם אם זה לא ברצון, אז בהכרח. כמו כל המשק, אף אחד לא יכול להישאר אדיש ולהישאר מאחורנית כל כך. כל שלטון, כל רשות בעצמה, כל מועצה, היא חייבת להיות, אחרת היא לא יכולה לתפקד.
קריאה
יש גם תקנות, תקנות של הרווחה, תקנות של - - -
היו"ר אורי מקלב
כן, גם רגולציה, גם תקנות ואם אתה רוצה באמת להיות עדכני ולתת את השירות המינימלי שמצפים לך, אתה לא יכול לתת היום, לתפקד בתפקוד אפילו מינימלי אם אין לך את הדברים האלה.

ליאור, רצית להוסיף משהו או שאני יכול לעבור? אתה רוצה להגיד משפט אחד ואחר כך אני רוצה לעבור ל - - -
ליאור שחר
משפט אחד. דווקא גם בנוגע לתקנות. אני כן לוקח לתשומת לבי את מה שאמר צחי ואת מה שאמר הנציג מהרצליה. אם אתם תוכלו באמת לבחון את נושא התקנות ולא לחייב בהקשר לרשות המקומית את ההפרדה בין המנמ"ר למנהל אבטחה. אני מבקש את זה באופן רשמי ואם גם צריך אעביר את זה בכתב, לבחון את ה - - -
עלי קלדרון
נוהל דיון, גם עם משרד הפנים וגם עם - - -
צחי שלום
כתוצאה מהדיון הזה אנחנו אמורים להיפגש ולשבת עם ה - - - שלכם ואנחנו נגיש מסמך משותף.
היו"ר אורי מקלב
זה דבר חשוב, אבל אני רוצה להעיר כאן הערה. אני לא חושב שרק השלטון המקומי צריך לעבוד מול - - - לא רק בנושא הזה, בנושא הזה זה בסדר, זה ודאי, אבל גם בנושא הזה של העברת מידע. אם אנחנו גורמים לכך שהשלטון המקומי היום נמנע מלקבל מידע שהוא קריטי עבורם, חשוב מאוד, אז אני חושב שגם צריך ברשות להגנת הפרטיות, יחד איתכם משרד הפנים, בממשק הזה, בדיונים האלה, בהוראה היום שקיימת שלא להביא אם אין להם את הכלי שהוא יכול לשמור ולשמר באותה רמה שאתם דורשים, נניח רשות האוכלוסין, זה תיכף יצוף בצורה מאוד חדה. זה לא רק הם, ביטוח לאומי, אני חושב שהוא מעביר, המשרד - - -
צחי שלום
ביטוח לאומי, משרד התחבורה.
היו"ר אורי מקלב
המערכת היום מנוהלת על ידי המידע שמקבלים. בקיר כמעט צמוד לפה, בוועדת חוקה, אנחנו נותנים להם את האפשרות יותר להרחיב ולאפשר לתת את זה בגלל שאנחנו יודעים שזה הצורך.
עלי קלדרון
אדוני, החוזק של השרשרת נמדד בחוליה החלשה שלה ואם אנחנו נאבטח את המידע של הממשלה בצורה מצוינת, אבל בסוף נעביר אותו למישהו שלא יודע לשמור עליו - - -
היו"ר אורי מקלב
מאה אחוז, אבל צריך למצוא פתרון.
עלי קלדרון
אני מסכים שצריך למצוא.
היו"ר אורי מקלב
עדיף חי, לא רוצה להגיד חי מזוהם מאשר מת סטרילי. אני פניתי לליאור, משרד הפנים צריך להיות כאן מעורב ולתת - - - בסך הכול הגישה למשרדי הממשלה ולתקציבים, כשזה עובד מול משרד הפנים זה יותר קל, יש לו את היכולות שלו והתקציב שלו ומשרד הפנים צריך להיות שותף בעניין הזה.
ארז תדהר
שתי נקודות קצרצרות לסיום. אחת, אני חייב לצחי. צחי, אנחנו ביררנו, ב-28.2 באמת נוצר קשר, נשלח אליך קובץ סיומות של כל ההצפנות הידועות במדינת ישראל ואמרו לך 'בהיעדר עזרה', אם זה לא עוזר, המפתחות, שלחו לך גם קובץ הנחיות כללי להתגוננות ועומדים מאחורי הקלעים. זאת אומרת שלא קיבלת מענה, קיבלת מענה.
צחי שלום
שלחו את המייל ואמרו 'תקשיב, אין לנו תשובה בשבילך, זה משהו חדש, תמשיך לבד' - - -
ארז תדהר
ידידי, זה לא ויכוח.
צחי שלום
תסתכל על המייל, תסתכל על המייל ששלחו. בשורה התחתונה נשארתי לבד.
היו"ר אורי מקלב
בואו נעשה את זה אחרי הישיבה.
ארז תדהר
אחרי הישיבה אנחנו נדבר ארוכות.
גנית לב-ארי
וגם מעבר לזה ממשיכים לבדוק את זה. גם כשכרגע לא נעשה, זה משהו שממשיכים לבדוק ואם נמצא זה נכנס למאגר - - -
צחי שלום
ברגע ש - - - אתה נשאר לבד.
גנית לב-ארי
רגע, שנייה. זה נכנס למאגר ואם אנחנו נמצא - - -
ארז תדהר
ברגע שיש מפתחות הצפנה אתה מקבל את זה ישר.
גנית לב-ארי
כי המטרה שלנו זה לתת לך שירות, זה לא הפוך.
היו"ר אורי מקלב
כבר הרווחנו משהו מכל הישיבה, אפילו קטן.
ארז תדהר
לא, זה אנחנו נסגור. דבר נוסף, וזה כללי לכולם, מערך הסייבר הלאומי הוציא תורת הגנה בסייבר, היא מיועדת גם לארגונים שכרגע אין להם את הידע או את אנשי המקצוע טופ אוף דה ליין, מקבלים, זה נגיש גם דיגיטלית, להוריד את זה. זה נותן צעד אחרי צעד יכולות התמודדות, גם הבסיסיות ביותר, ממדיניות החלפת סיסמאות וקומפלקס סיטי וכמובן קמפיינים של מודעות. כל דבר כזה יכול לעזור לרשות קטנה, בינונית, אפילו בצעד אחד. בסוף המטרה היא להעלות את החוסן בכל המרחב האזרחי וזו גם דרך. ואני שוב אומר את זה, ושזה ייכתב פה לפרוטוקול, כל רשות, כל עירייה שנתקלת בכל בעיה, אנחנו נשמח לקבל את הפנייה ואנחנו נשמח לסייע.
היו"ר אורי מקלב
בסיכום יהיה כתוב שאנחנו מבקשים גם ממשרד הפנים והרשויות המקומיות לקדם את הדבר, להביא למודעות. זה בהחלט נגיד בסיכום.
ארז תדהר
בוודאי.
היו"ר אורי מקלב
אני רוצה שתחדד את מה שאמרת, מעניין אותי - - -
בועז שלמון
תנו לנו גם משאבים לעשות את זה.
היו"ר אורי מקלב
תקצוב, בוודאי. משאבים מקצועיים.
ארז תדהר
הוא צודק.
היו"ר אורי מקלב
מה אנחנו יכולים לעשות משהו לכלל ומזה כל אחד יכול לשאוב. דיברנו על ענן, אני כבר מגיע לסיכום שלי. יש דברים שאפשר לקחת מהשותפות הכללית, מה שאנחנו אומרים, נר לאחד נר למאה, יש דברים שכל אחד פרטני. אנחנו נמצא את הדרך,

אני אפילו אסכם ואחרי זה אני אשאל אותך שאלה. בעצם אנחנו הצפנו את הנושא היום. עצם הישיבה, אני חושב שכבר - - - זה לא ייגמר בישיבה אחת. אנחנו נותנים לכם בשיעורי הבית להכין את זה, לקדם את הדברים, כל אחד לעשות את השיעורים, ישיבות מקצועיות ביחד כדי לראות איך אנחנו מקדמים. גם בממשלה זה לא הלך קל, אבל אנחנו הגענו לתוצאה שבעיניי, גם לא רק בגלל מה שקרה, אנחנו נמצאים בעולם אחר לגמרי, גם הגופים הציבוריים והפרטיים, אנחנו לא נמצאים רחוק מגופים שהשקיעו הרבה כמו בנקים וכאלה. יש לנו עוד הרבה מה לעשות, חלק עשינו בחקיקה, חלק גם כדי זרז לעשות את הדברים האלה, יש לנו ויכוח על החקיקה, וגם בימים האלה, חקיקה שעברה פה לגבי חיוב של מיילים. כל דבר זה חוליה וזה מורכב מהרבה הרבה חוליות, חוליות יותר חזקות, יותר מרכזיות, חוליות יותר - - - שרשור של הדברים.

כל עיר, אני מודע, אני התרשמתי, בכל הכנות, מרגישים שהדברים יוצאים מהלב, את ההתחבטויות, או ערים אחרות, כל אחד מהמקום שלו, אז אין שפה אחת לכולם, אבל צריך להיות משהו בשפה כוללת ואחרי זה צריך לראות, כל אחד בהתאמה לדברים.

אבל אני רוצה מילה, זה די חידוש בשבילי, שהקרבה לגבול הפיזי גורמת גם לקרבה וירטואלית או מתקפה וירטואלית, או ניסיון, משהו ברמה האישית?
ארז תדהר
אנחנו נשמור את זה ברמה של דברים שאי אפשר להגיד פה, אבל - - -
היו"ר אורי מקלב
מה שאפשר להגיד, בגלל שהדיון הוא פתוח ובשידור.
ארז תדהר
יש לנו היום מידע שיש ל - - -
היו"ר אורי מקלב
אנשים לא יודעים, אנחנו גם השתכללנו בעניין הזה. אנחנו עכשיו בשידור אינטרנטי ברמה טובה, אבל בסך הכול אנחנו מקבלים פידבקים מאנשים שבשעות הערב, עכשיו כשהוא בעבודה אין לו זמן, אבל הנושא הזה, המנמ"ר או מישהו שלא יכול היה עכשיו, אבל אחרי זה בערב הוא עוקב אחרי הדיון פה ואחרי זה הוא מגיב לנו, הוא הוא רוצה לדעת פרטים, הוא מיידע אותנו במשהו, נותן תובנה כזו או אחרת.
ארז תדהר
אז בזהירות הנדרשת.
היו"ר אורי מקלב
בזהירות הנדרשת, אבל כל מה שאתה יכול להגיד תגיד.
ארז תדהר
יש מספר מערכות שהן מערכות התראתיות, פיזיות, שאנחנו מכירים יכולת יריב לשבש את המערכות האלה בשביל לבצע פעולת חדירה. נפליג בדמיון, שיבוש של מערכת הגדר ההתראתית בשביל להחדיר חוליה. אז כל היישובים סמוכי גדר ובטווח קילומטרים מסוים החלטנו שהם נכנסים תחת סל העיריות, קבוצת ה-A, הקבוצה שאנחנו מטפלים בהם באופן אישי מיידי.
היו"ר אורי מקלב
לא רק בגלל הגודל, אלא בגלל - - -
ארז תדהר
לא קשור, יכול להיות חוף אשקלון, שהיא מועצה מאוד קטנה. נתיבות, אופקים נכנסו לשם, אשקלון עצמה, נחל עוז.
היו"ר אורי מקלב
אני הבאתי דוגמה של שיבוש מערכות רמזורים במתקפת סייבר.
ארז תדהר
זה טיפה יותר מסובך, אבל אני אתן לך מערכת הרבה יותר פשוטה לשיבוש, מערכת ההודעה לתושב על ידי אס.אמ.אסים. כל עוטף עזה, היום הכניסה למקלטים והיציאה מהמקלטים דרך אס.אמ.אס מהרבש"צ, מהקב"ט. המערכת הזאת ניתנת לשיבוש, יש ליריב את היכולות. עכשיו דמיין לעצמך שנותנים הודעה לכל התושבים לצאת מהמקלטים ואז יש נפילת טילים. אנחנו לא רוצים את זה, כי אין זמן לשמוע את האזעקה, זה גם משהו שאנחנו מתעסקים איתו.
היו"ר אורי מקלב
שתושבי מדינת ישראל יידעו שגם בנושא הזה - - -
ארז תדהר
גם בנושא הזה נעשית עבודה יחד עם פיקוד העורף ועם - - -
היו"ר אורי מקלב
יש דריכות מיוחדת גם בעניין הזה.
ארז תדהר
בוודאי.
היו"ר אורי מקלב
רצית להוסיף מילה?
דורון אופק
רציתי רק להגיד מילה קטנה, וזה בעיקר לאנשים מהרשויות המקומיות וגם מהממשלה. בסופו של דבר שימו לב שיש איזה שהוא שינוי בדירקטיבות העולמיות. ה-GPPR, מעבר לרגולציה שנכנסה, בעצם בא ואומר שהמידע שנמצא בעיריית הרצליה הוא לא של עיריית הרצליה, המידע עליי כמובן, הוא שלי והם מאחסנים לי אותו. זאת אומרת שבסופו של דבר אם הם יחטפו אירוע אתם עשויים למצוא את עצמכם בתוצאה שהאזרחים יוכלו לתבוע את העיריות, זה לא ייגמר טוב. אני חושב שצריך לעשות - - -
היו"ר אורי מקלב
דורון, לא צריך להלך אימים, הם נמצאים בעניין הזה. הם יודעים את זה בחלק הזה.
אורי איתן
רגע, רק מילה אחת אחרונה. אני רק רוצה להגיד דבר אחד, נושא הדיון היה מדיניות בנוגע לדרישות תשלומי כופר ואני חשה, כמי שבאמת נתקלה בעניין הזה ולא שילמה את הכופר, אני לא יודעת אם כרגע זה בכלל רלוונטי, התשובה לא ניתנה. לא שחשבתי שתתקבל תשובה של כן או לא, אבל אפילו לא ברמת קביעת מדיניות. זאת אומרת לא נאמר אם - - -
היו"ר אורי מקלב
קביעת מדיניות כן, אז אני אולי לא הכנסתי את זה ל - - -
אורי איתן
הדיון נסב הרבה סביב התקנות, הוא היה דיון חשוב, אני לא - - -
היו"ר אורי מקלב
משרד הפנים היום אמור לתת את המענה, אבל המענה הוא בהלימה יחד עם מערך הסייבר. זאת אומרת המענה שמשרד הפנים נותן זה דרך הנחיה מקצועית והליווי של מערך הסייבר. זה יכול להיות מקביל יותר, לא משנה אם יפנו אליכם ישירות או שיפנו - - -
ארז תדהר
זה לא משנה.
אורי איתן
אבל הם מראש אמרו שהמלצה הם לא ייתנו. אני שואלת מבחינה משפטית אפילו.
היו"ר אורי מקלב
זה דיון שהעלית את זה ואני מקווה שייתנו על זה תשובות. אין על זה תשובה, לא על כל הדברים אנחנו - - -
אורי איתן
לא, בוודאי.
היו"ר אורי מקלב
אבל דבר ראשון ההנחיה שלנו היום, אני חזרתי בי, לא לתת ולא לשלם, אלא ההנחיה הראשונית היא לעמוד בקשר עם הגוף המוסמך והגוף המוסמך היום קיבל על עצמו לתת תשובות והתשובות יהיו פרטניות יותר, למידה של הדברים האלה ואחרי זה - - - נכון שאנחנו באנו בטרוניה שמועצה כמו חוף אשקלון, שקיבלו את ההתראה וקיבלו את הדברים, הם לא יישמו את זה. אז כאן יש את התשובה של נושא של תקציבים ומודעות. יכול להיות שצריך את זה לחקור, אבל לא באתי לעשות עכשיו - - -
ליאור שחר
סליחה שאני קוטע, היושב ראש, אני חושב שכן ניתנו פה תשובות. אני חושב שמערך הסייבר אמר תשובות מאוד מאוד ברורות, אני אמרתי תשובות מאוד ברורות, הוא אמר יותר מעשר פעמים, כשרשות מקומית נתקלת בכזה אירוע אז היא פונה והיא תקבל - - -
היו"ר אורי מקלב
לא, היא שאלה כבר הלאה.
צחי שלום
ואם לא פתחנו את הקבצים מה היא עושה?
היו"ר אורי מקלב
מה היא עושה?
ליאור שחר
אני רוצה להסביר. הנושא של מדיניות, אי אפשר להגיד לא מוסרים, כל עניין לגופו וזה מה שנאמר פה. אני ממש מתנגד למה שאמרת, שלא קיבלנו תשובות, אני חושב שניתנו פה תשובות וניתנו פה תשובות מצוינות. יש עוד מה לעשות, מה לעבוד, אבל בהחלט - - -
היו"ר אורי מקלב
אוקיי, אחרי דברי הסיכום אני לא ממשיך, אבל אדוני רצה להגיד משהו.
מונס שמואל
שמי מונס, אני מנהל אבטחת מידע של משרד הרווחה. בזמן שהיית בחוץ אני אמרתי משהו לנוכחים והם אמרו שכדאי שאני אגיד את זה לפרוטוקול. במשרד הרווחה יש שיתוף פעולה ביחד עם המרכז לשלטון מקומי ומשרד הרווחה הוציא הנחיות אבטחת מידע במסגרת תקנון התע"ס שמותאמות לנושא של סייבר, מותאמות לנושא של אבטחת מידע. אני, כמנהל תחום אבטחת מידע, מבצע היום הדרכות לעובדי מחלקת הרשויות המקומיות שאני מוזמן, אז אם תזמינו אותי אני אשמח להגיע. כל נושא של אבטחת מידע בקורסים של עובדי זכאות ועובדי תפעול, או יש שם היבט של אבטחת מידע וסייבר והתייחסויות לדברים האלה, זאת התחלה של משהו לפחות בהיבטים האלה. זה לא עולה הרבה כסף, זה בחינם, דרך אגב, אני עושה את זה תוך כדי עבודה.
היו"ר אורי מקלב
אתם בחרתם את הנושא של משרדי הרווחה או אגפי הרווחה בגלל המידע הרגיש?
מונס שמואל
בגלל המידע הרגיש, בהחלט.
היו"ר אורי מקלב
דרך אגב, עיריית תל אביב, התרשמנו למשל שהם לקחו את מחלקת הרווחה - - - אתה בטח תסכים איתי, צחי, שגם ברשויות מקומיות, גם בתוך הרשות יש מחלקות או אגפים שהם מאוד מתקדמים ויש אגפים שהם לא נמצאים - - - קח לדוגמה אגף הרווחה בעיריית תל אביב, אני חושב שהוא מצוין, אני לא בטוח שבעיריית ירושלים באותה מידה כמו האגפים האחרים. זה בכלל לא אומר, לפעמים יש פערים מאוד מאוד גדולים. גם במשרדים הממשלתיים, למשרד הבריאות יש אגפים מאוד מאוד מתקדמים במערכת שלהם ויכול להיות טיפות חלב, שזה גם משהו שקשור לזה, ושם אנחנו מאוד מאוד מיושנים. ניקח לדוגמה באותו משרד, בטיפות חלב אין כמעט שום דבר. אני לא מדבר, לא על מערכת תורים, גם לא מידע, כרטיסי החיסונים, מה שנקרא פנקס החיסונים ועוד דברים כאלה, שזה רחוק מאוד, אנחנו מיושנים, עוד לא גדלנו שם, הילד נשאר תינוק.
מונס שמואל
אני מדבר על שיתופי פעולה קיימים כבר.
היו"ר אורי מקלב
בסדר, מאה אחוז. נציין את זה. אני רק אומר, תמריץ לרשויות המקומיות, לכולם, גם אם אין תשובות מלאות, יש חלק, אפשר להיעזר. צריך להיכנס לעניין הזה, המודעות היא בוודאי בעיה אצלכם. תודה רבה.


הישיבה ננעלה בשעה 12:25.

קוד המקור של הנתונים