ישיבת ועדה של הכנסת ה-20 מתאריך 04/06/2018

גביה לא חוקית של תשלומי רשות ברשויות מקומיות

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים

הכנסת21
ועדת החינוך, התרבות והספורט
04/06/2018


מושב רביעיפרוטוקול מס' 633
מישיבת ועדת החינוך, התרבות והספורט
יום שני, כ"א בסיון התשע"ח (04 ביוני 2018), שעה 10:45
סדר היום
גביה לא חוקית של תשלומי רשות ברשויות מקומיות, של חה"כ אלהרר קארין
נכחו
חברי הוועדה: יעקב מרגי – היו"ר
איתן ברושי
יוסי יונה
מאיר כהן
סאלח סעד
חברת הכנסת
קארין אלהרר
מוזמנים
סימה עובדיה פורצנל - מנהלת אגף יישומי חוק ומדיניות, משרד החינוך

שרה יפרח - עורכת דין, לשכה משפטית, משרד החינוך

אמיר שהרבני - סגן מנהל אגף אכיפה, משרד החינוך

הילה פאר - משרד החינוך

שרון רוברטס - עוזרת ראשית, מחלקת יעוץ וחקיקה, משרד המשפטים

אורי שלומאי - עורך דין, מחלקת יעוץ וחקיקה, משרד המשפטים

נעמה קורן - ממונה תחום תקצוב, משרד הפנים

דוד בן שושן - מנהל תחום תקצוב, משרד הפנים

כרמית פולק-כהן - יועצת משפטית, המועצה לשלום הילד

מיכל מנקס - סמנכ"ל חינוך וחברה, מרכז השלטון המקומי

הרן רייכמן - קליניקות לשינוי חברתי, הפקולטה למשפטים

קרן גונן - עובדת סוציאלית קלינית

רעות ברג - רכזת פעילות, המשמר החברתי

זאב גולדבלט - מנכ"ל, פורום ועדי ההורים היישוביים

נעה צפליצקי - חברת מועצה, חולון

אליק קושניר - פעיל, המשמר החברתי

גבריאל פיצ'י דובינר - מטה המאבק לחינוך חינם

עינב לוביץ׳ מצרפי - מטה המאבק לחינוך חינם

שראל חיים - מנהל תפעול, מטה המאבק לחינוך חינם

אבי קמינסקי - יו"ר, איגוד מנהלי מחלקות חינוך ברשויות

עופר אקלר - אחראי תחום מדיה

נירית לייבוביץ' - מוזמן/ת

ישראלה שפר - הורה

יובל סעדון - הורה

טל ברונשטיין - שדלן/ת (מאיר אסרף משרד עו"ד), מייצג/ת את הסתדרות המורים
ייעוץ משפטי
מירב ישראלי
מנהל/ת הוועדה
יהודית גידלי
רישום פרלמנטרי
א.ב., חבר תרגומים

גביה לא חוקית של תשלומי רשות ברשויות מקומיות
של חה"כ אלהרר קארין
היו"ר יעקב מרגי
אני מתכבד לפתוח את ישיבת ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת, 4 ביוני 2018, כ"א בסיון תשע"ח. הנושא: גביה לא חוקית של תשלומי רשות ברשויות מקומיות, של חברת הכנסת שמייד תיכנס, קארין אלהרר.

אפתח בכמה מילים לפני שהיא תיכנס ותציג את הנושא. הכותרת מדברת על תשלומים נוספים, תוכניות לימודים נוספת שהורים נאלצים לשלם שלא בצדק.

מחוץ לדיון העקרוני, אם הורים לא רוצים לשלם, זכותם, ועומדת להם, מישהו רוצה לשמוע את דעתי עד שקארין תיכנס? אין לי בעיה. שהמדינה תאפשר זרם של חינוך פרטי לגמרי לא בממלכתי, ושהורים שירצו לשלם, תבוא עליהם ברכה, שילמדו לפי תוכנית שהמדינה - - - . בסייגים מסוימים, שישלמו. בתוך החינוך הממלכתי מתפתחת תרבות, אין לי מילה אחרת ואני לא אחזור בי למרות שהיא מילה קשה, תרבות של שוד, של שדידה של ההורים. שודדים את ההורים באמתלות כאלה ואחרות. הם עשו עושר ולא במשפט, רשתות חינוך וכל מי שעוסק בחינוך ומרשה לעצמו לגבות, ומשרד החינוך כנראה מאפשר לו לגבות תוך רמיסה של מה שנקרא חוק חינוך - - -
מאיר כהן (יש עתיד)
חובה חינם.
היו"ר יעקב מרגי
חוק חינוך חובה חינם. אנחנו כבר לא שם. אנחנו לא בחוק חינוך חובה.

שבוע שעבר היה פה דיון על תשלומי הורים, שזה כאין וכאפס, קמצוץ לעומת מה שנגבה בתל"נים. הערכה של מחלקת המידע והמחקר של הכנסת, תשלומי הורים נעים בסביבות 4.5 מיליארד ש" ח בשנה, כ-1.25 מיליארד מקסימום, זה תשלומי - - -
זאב גולדבלט
1.54.
היו"ר יעקב מרגי
תודה רבה. תשלומי הורים שמאושרים כאן בוועדה - - -
מאיר כהן (יש עתיד)
לא, אתה טועה.
זאב גולדבלט
לא טועה. זה מה שהממ"מ כתב.
היו"ר יעקב מרגי
תודה. לא להפריע לי. ו-3 מיליארד תל"נים, ואני בגלל הזהירות אומר, כמעט ללא פיקוח ובקרה, שרשתות עושות בהן כבתוך שלהן. על זה אפשר לומר, הכלבים נובחים והשיירה עוברת. מצער אותי עוד שחלק מההורים טועים, משתפים פעולה עם התופעה הזו, כי זה בא למתג את המוסדות שהילדים שלהם לומדים בהם.

אמרתי בדיון הקודם, אני אומר לך, מאיר, ישבה עובדת כנסת בכירה לידי באחד הפורומים ואמרה לי, כן, אני מוכנה לשלם. היא משלמת 8,000 ₪ לשנה על הילדה שלה בכיתה או ג' או ד'. למה? אז היא אומרת לי, לא אכפת לי, העיקר הבת שלי לומדת בבית הספר הזה. זה התיוג. אמרתי לה, אין לי בעיה שתשלמי, אבל את יודעת, אם את מקבלת תמורה. היא אומרת, לא מעניין אותי שאני לא מקבלת תמורה. לא מעניין אותה שהיא לא מקבלת תמורה. מבחינתה זה מיתוג.

צריך לממש את חוק חינוך חובה חינם במערכת החינוך הממלכתית. הורים שרוצים לשלם, שהמדינה תפתח להם. אין לי בעיה. האג'נדה החברתית שלי, אם יאפשרו לפתוח בתי ספר פרטיים במאת האחוזים, שישלמו.

אנחנו מדינה מובילה בפערים בחינוך. מי שמכיר את טבלת הפערים בחינוך של מדינת ישראל, היא מזעזעת. 10% עד 20% למטה כמעט לא מדידים. עוד 10% למעלה וכל החברה הישראלית נעה לאורך כל הסקלה, וזה נקרא חוק חינוך חובה, חינוך ממלכתי, והיא מתקצבת בשופי. המדינה מתקצבת בשופי והרשויות המקומיות מתקצבות, מוסיפות משלהן, מי שיכולה, יותר, פחות, אבל מתקצבות על פי חוק, ועוד נדרשים לשלם. כשבודקים לעומק, חלק מהמוסדות אפילו את שעות התקן לא מספקות ועושים מערכת צלצולים כזו שאפילו עושקות. קחו רק חמש דקות מכל שיעור לאורך כל היום. תעשו את זה בשבוע, תעשו את זה בחודש. בתי ספר כאלה עוד קיבלו אישור לגבות תל"ן.

עכשיו לגוף ההצעה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
תודה רבה אדוני היושב ראש ותודה שאתה מקיים את הדיון בזמן כה קצר. ההצעה הזו הגיעה בעצם אולי טיפה בהמשך לדיון שהיה לנו כאן שבוע שעבר על התל"ן.
היו"ר יעקב מרגי
שבוע שעבר לא היה תל"ן.
קארין אלהרר (יש עתיד)
בסדר, תשלומי הורים. אני רוצה לומר, תראו, זה שמערכת החינוך מנציחה פערים וכל אחד יכול להוסיף, להוריד, התרגלנו כבר למרבה הצער וזה בהחלט דבר שצריך לטפל בו ואני רוצה בהזדמנות הזאת, אדוני היושב ראש, לפרגן לך. אני יודעת שזה מאבק מאוד - - -
היו"ר יעקב מרגי
אומרים שהמילה "לפרגן" זה באידיש.
קארין אלהרר (יש עתיד)
נכון. הנה, אתה רואה, אני לומדת שפה חדשה.
היו"ר יעקב מרגי
בפרשת השבוע הזו מופיע הפרגון הראשון. כשבא המשרת של משה ואומר לו, "אדוני משה, כלאם אלדד ומידד מתנבאים במחנה", מה הוא אמר להם? "המקנא אתה לי? מי ייתן וכל עם ה' נביאים". חברי כנסת צריכים ללמוד את זה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אני לגמרי חושבת שהמאבק שלך הוא חשוב וטוב שהוא עיקש בעניין הזה.

אני רוצה להתייחס לנקודה אחת ספציפית שאני חייבת לומר שלא נותנת מנוח. העובדה שבתי ספר שמעבירים לרשויות המקומיות רשימות של ילדים שלומדים אצלם בבתי הספר תוכניות, חלקם נכנסים, חלקם לא נכנסים. יש הוראה של משרד החינוך שגם אם ההורים לא שילמו, אז אי אפשר למנוע מהילד להיכנס או לא להיכנס. אפשר להסתכל על זה משני הצדדים, כי בעצם גם הורים שלא מעוניינים בדבר הזה, ויש כזה דבר, הם נמצאים ברשימות. הרשימות האלה מועברות לרשות, כי בית ספר הוא לא גובה. הרשות, וזה מתקשר לדיון בוועדת חוקה, פשוט מעבירה את ה"חוב" הזה.
היו"ר יעקב מרגי
מה קשור לדיון ועדת חוקה?
קארין אלהרר (יש עתיד)
אני אסביר מייד. סליחה, לא ועדת חוקה, ועדת פנים, לעניין חברות גביה, שרשויות מקומיות.

בעצם מעבירים את זה לחברות ופותחים כנגד הורים תיקי הוצאה לפועל.
היו"ר יעקב מרגי
כמו מילגם? חברות גביה כאלה?
קארין אלהרר (יש עתיד)
כן, חברות גביה ועורכי דין פרטיים פשוט פונים להורים במכתבים ובהתראות.

בערוץ 10 התפרסמה כתבה של הכתב עמרי מניב, מקרים שהעלו. בפרדס חנה אב לשני ילדים בחר לא לשלם תוכניות העשרה, קיבל מכתב מעורך דין. אמר לו, אם לא תשלם בתוך 14 יום, הטיפול יעבור להוצאה לפועל. האב התלונן שבית הספר איים עליו שאם לא ישלם, הילדה שלו לא תקבל ארונית. כאילו, נותנים לו בכלל עונש על משהו אחר.

בחולון ילד על הספקטרום האוטיסטי שנמצא בבית שלוש שנים. שלוש שנים האימא בחרה לעשות לו 'הום סקולינג'. היא לא מצאה את המסגרת הטובה ביותר. זה, אפרופו, מתקשר עם הדיון הבא שלנו. המשפחה קיבלה הודעת תשלום על האירועים בהם הבן בכלל לא נכח, ממשרד עורכי דין פרטי. כשהאימא פנתה לעירייה, אמרו לה, גברת, אם את לא תשלמי, נתראה בהוצאה לפועל.

חיפה, פנו להורים לפרוע את החוב בתוך 14 יום. העירייה אמרה טלפונית להורים שחובתם לשלם. לא מעניין אותנו, כן היה, לא היה. היא אומרת, מדובר בתל"ן תורני. אין הוראות ברורות בנושא. זה לא ברור שאם מישהו לא נמצא בכיתה, אז הוא לא צריך לשלם.

תל אביב, שאלו לגבי תל"ן בגני ילדים. זה בכלל לא ברור למה זה קורה שם.

הדוגמאות האלה, והן דוגמאות שעלו מהכתבה, רק מחדדות את הנקודה הזאת. לא יכול להיות שאומרים, מי שרוצה, יכנס, ומי שלא רוצה, לא יכנס, בצד אחד, ובצד שני, לא נכנסת? שילמת. זה דבר שהוא לא יתכן. אני מבינה שהרשויות הרלוונטיות הוזמנו לדיון הזה. אני הייתי מבקשת לשמוע את התשובות של הרשויות, איך דבר כזה קורה? איך אף אחד לא עושה את הסינון הרלוונטי מאוד? הרי אתה לא אמור לשלם על משהו כשאתה לא משתמש בו.
היו"ר יעקב מרגי
השאלה הנשאלת, האם אותם מוסדות חינוך קיבלו אישור לתוכניות לימודים נוספות.
קארין אלהרר (יש עתיד)
זו שאלה מקדמית.
היו"ר יעקב מרגי
ושאלה שאני שואל אותה לאורך כל הדיונים בתל"ן, האם בכלל הזכאות נעשית לפי קריטריונים מסוימים או כל מי שמבקש? זה שאלות שנשאלות כל הזמן ויישאלו היום.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אני רוצה לשאול את נציגי משרד החינוך האם הם בדקו את הטענות שעלו?
היו"ר יעקב מרגי
יהיו עוד הרבה טענות שישמעו והם יתייחסו.
קארין אלהרר (יש עתיד)
וגם אני רוצה לדעת האם יש להם מפקחים ייעודיים לדבר הזה? אני לא מצליחה להבין איך נושא שהוא הליבה של העשייה של משרד החינוך, איך נושא כזה נשאר כל כך פרוץ לרוח? תודה רבה.
היו"ר יעקב מרגי
מאיר, בבקשה.
מאיר כהן (יש עתיד)
אדוני היושב ראש, אני רוצה להאיר מכיוון אחר. יושבים כאן ההורים. אל תכעסו עלי, אבל אני אגיד את זה כמו שאמרתי את זה בשבוע שעבר.
היו"ר יעקב מרגי
יש הורים ויש הורים.
מאיר כהן (יש עתיד)
לא, לא, ואני אומר את זה מהמקום הטוב של מנהל בית ספר 27 שנים וראש רשות, ואני מכיר לפני ולפנים.

נכון שבמשרד החינוך קלה היד על ההדק היום בכל מה שקשור לאישורים של תל"נים. אם אתם לא יודעים, ובוודאי אתם יודעים, יש גם בתי ספר שבכדי לפתוח חמש יחידות במקצועות פיזיקה וכימיה וכו' וכו', מגייסים כסף מההורים.

אני תולה את האשם בראש ובראשונה בהורים. חד וחלק. אתם הם אלה שמאפשרים את הטירוף הזה שקורה בתוך המערכת, ואני רוצה שתבין, אדוני היושב ראש - - -
היו"ר יעקב מרגי
הזדהית עם האמירה שלי.
מאיר כהן (יש עתיד)
לגמרי.
היו"ר יעקב מרגי
הייתי צריך לבחור מילה אחרת.
מאיר כהן (יש עתיד)
אני חושב שהיית צריך לבחור מילה אחרת, אבל לגמרי. זה שבאים לוועדה ומבקשים שאנחנו נוציא להם את הערמונים מהאש, זה לא נכון.
גבריאל פיצ'י דובינר
מסכים איתך. רק דבר אחד, הורים שנמצאים פה הם הורים שלא משלמים.
היו"ר יעקב מרגי
יש ויש, אמרתי.
מאיר כהן (יש עתיד)
אני לא מדבר על ההורים כאן.
גבריאל פיצ'י דובינר
אה, אוקי.
מאיר כהן (יש עתיד)
אני מדבר על ועדי הורים. אני שם נמצא. אני מכיר את זה. אמרתי, 30 שנה התעסקתי עם זה, כל שבוע, כל יום, כל שנה, ועדי הורים וכו', ואני זכור כמה שלעיתים עמדתי, אני כמנהל בית ספר, נחרץ מול הדרישות של ההורים.

אדוני, כשמאשרים לבית ספר תל"ן וכל ההורים משלמים ויש הורה אחד שלא משלם, כדאי שנדליק מצלמה ורמאור לתוך הישיבות של ועדי ההורים, כי ועדי ההורים באים למנהל בית הספר ואומרים לו, אדוני, אין דבר כזה שאנחנו נשלם והוא לא ישלם. אנשי חינוך מוצאים את עצמם נלחצים על ידי ההורים. אילו ההורים במערכת החינוך הישראלית היו מבינים מה המשמעות של חינוך ציבורי, אז אנחנו יכולנו לתת להם סעד כחברי כנסת, כוועדת החינוך, אבל לא להרים את הערמונים מהאש. גם הדיון הזה, אני מבין את הכאב של קארין, אבל כשאתה רואה מה שקורה במשרד החינוך וההורים שותקים - - - .
קריאה
הוועדים מכורים.
קריאה
אז הנה, הם לא שותקים.
היו"ר יעקב מרגי
סליחה, גבירתי. אני הערתי פעם ברמז, עכשיו זה ישיר. פעם שלישית לא תהיה הערה. אין קריאות ביניים לאלה שיושבים סביב השולחן.
מאיר כהן (יש עתיד)
הדבר האחרון שהייתי רוצה להגיד על ועדי ההורים, זה שהם מכורים. חס ושלום. אין מקום בשולחן הזה. יש להם אלף ואחת סיבות משלהם. אני יודע מה קורה אפילו במקומות הפריפריאליים. כשוועד הורים רוצה, בא למנהל בית הספר והוא אומר, הרשות היא חלשה ואני רוצה לפתוח גם פיזיקה וגם כימיה והורים אומרים, יאללה, אנחנו מוכנים לשלם. אני מבין את הכאב של ההורים, אבל אני לא מבין את ההליכה בעיניים עצומות.
היו"ר יעקב מרגי
גם פיזיקה חמש יחידות לא צריך שההורים ישלמו, כי משרד החינוך מתגבר ומעצים.
מאיר כהן (יש עתיד)
בוודאי.
היו"ר יעקב מרגי
זה אפרופו הדיון הקודם.
מאיר כהן (יש עתיד)
אין מקום בעולם שיש בו חוק חינוך חובה חינם, שההורים מממנים את התל"נים ותשלומי הרשות, כ-8% מתקציב משרד החינוך. אין דבר כזה בעולם, חבריה. כשאנחנו מחפשים למה הפערים, הנה הפערים. אנחנו מחפשים למה המתחים בתוך בתי הספר. הנה המתחים. אנחנו מחפשים למה הורים שמרוויחים מעט, מתוסכלים, הם והילדים שלהם בתוך בתי הספר. זה נמצא כאן. ואני פונה אליכם, זאב, את וכל האנשים. אם אתם לא תבינו שתפקידכם, ואני אוהב אותך אהבה גדולה, אתה יודע את זה, זאב, אתה איש טוב, אבל תפקידכם לא לבוא ולהיות כאן כל יום בישיבות. תפקידכם להיות בחצרות הערים, בבתי הספר ולהקים את קול המחאה שמסביר למשרד החינוך, יש גבול למה שאנחנו כהורים צריכים לשלם, ולנקות את האורוות, וזה לא השר הזה, זה הרבה שרים לפניו שבכל פעם שנפתח איזה סדק, הם הרשו.
איתן ברושי (המחנה הציוני)
הקודם, אתה מכיר אותו.
מאיר כהן (יש עתיד)
אמרתי ברוב הגינותי והגינותך. לא אמרתי, זה השר הקודם. כל שר חינוך, היה לו נוח לפתוח עוד פיסה בתשלומי ההורים. תודה.
היו"ר יעקב מרגי
תודה, מאיר. בבקשה.
איתן ברושי (המחנה הציוני)
אני רוצה לומר שהדיון הזה הוא המשך של הדיון הקודם על תשלומי ההורים והיה צריך ליצור פה איזה גבול. בסופו של דבר אני חושב שזו לא רק שאלה אם יש יכולת לשלם. השאלה אם זה נכון ומוצדק לשלם, פעם אחת, מההיבט הכולל של הקהילה והחברה, ופעם שנייה, אדוני, נאמר שיש כסף, האם זה נכון, האם זה נחוץ, האם זה חיוני לדמות הבוגר?
היו"ר יעקב מרגי
האם זה מוצדק?
איתן ברושי (המחנה הציוני)
כן, ולכן הדיון הזה הוא קצת בעייתי. אם היינו באים ואומרים, יש תקציב הגדול ביותר בתולדות מדינת ישראל מאז 70 שנה, למשרד החינוך השנה. מצד שני אישרנו פה תשלומי הורים על איזה קיזוז של סל תרבות, שזה לא משמעותי, אבל צריך לומר שיש איזה גבול. גם אתה לא יכול להגיד להורים מה לעשות בשעות הפרטיות של הילדים כשמישהו הביא מורה הביתה.
היו"ר יעקב מרגי
אחד הכללים לאישור תל"ן, בית ספר שעושה תל"ן, שתוכנית הלימודים תהיה אחרי שעות התקן כדי שהורה שלא שילם, תעמוד לילד שלו הזכות ללכת הביתה אם הוא רוצה. מנהלים, סליחה על הביטוי, 'מצפצפים' על משרד החינוך והם מכניסים את שעות התל"ן בתוך שעות התקן.
איתן ברושי (המחנה הציוני)
אז אני חושב, בשביל לסכם, אני מתנצל שאני צריך לצאת, שהיה מותר גם לוועדה להיות קצת יותר מעשית ואולי יותר קשוחה, ולומר שהזכות לקבל את התקציבים ואת התל"ן מותנית בזה שיש גבולות. מי שחוצה גבולות, הוא לא יכול להיות כאילו אין לזה שום תגובה.
היו"ר יעקב מרגי
תגיד לי, בעוטף עזה אם שמנו גדר ולא נשים את צה"ל, יפרצו את הגדר או לא?
איתן ברושי (המחנה הציוני)
אבל אל תערבב.
היו"ר יעקב מרגי
אז ההשוואה זה בדיוק ככה. יש גבולות, אין פיקוח ובקרה ואין אכיפה.
איתן ברושי (המחנה הציוני)
אני בא משם בימים האחרונים וכדאי שתקדיש דיון מיוחד על מערכת החינוך בעוטף עזה, כולל את החינוך המיוחד וההיענות לצרכי ההורים. זה נושא רציני.

לעניין עצמו, אני חושב שיש קצת בעיה לקיים דיון כשאתה בעצם עומד חסר אונים מול תופעות שאתה מגנה אותן, אדוני היושב ראש, לכן לפי דעתי צריך לקבוע כללים ולומר שהיכולת לקבל את האישור, היא מותנית גם בגבולות. מה תמיד רצינו חבריי מהשלטון המקומי? אמרנו, בואו נקבע סל חינוך. סל החינוך קובע מה הם הצרכים לתלמיד במערכת החינוך לאורך כל המסלול ובסל הזה צריך לעמוד. גם כשאומרים תקציב דיפרנציאלי, הוא מתייחס לסל חינוך.

ועדת החינוך של הכנסת הייתה צריכה לקבוע סל חינוך שבו מחויבת המדינה קודם כול, ואם אין ברירה אז השלמה של ההורים, אבל יש גבולות לסל הזה, והסל הזה מתייחס אדוני, לדמות הבוגר. הוא לא שאלה כמה כסף יש לי, אלא מה הם צרכי מערכת החינוך שמתחשבים גם ביכולת וגם בתועלת. תודה.
היו"ר יעקב מרגי
תודה. עכשיו בקשות דיבור שקיבלתי. בקצרה, אין לנו הרבה זמן. להיות ממוקדים. בבקשה.
סאלח סעד (המחנה הציוני)
אני דווקא רוצה להתחיל בדבר הזה שאני מצדיע להורים. באמת אני מצדיע לכם, ההורים שנמצאים כאן. איך זה יכול להיות, אדוני היושב ראש, שבשנת 2018 אני שומע עכשיו דברים ממש מדהימים. הורים צריכים לשלם לרשות המקומית? 3.5 מיליארד שקל שגובים הרשות המקומית ללא פיקוח?
היו"ר יעקב מרגי
לא הכול דרך הרשויות. יש רשתות.
סאלח סעד (המחנה הציוני)
הרשתות והעירייה וכל הרשתות שאנחנו מכירים אותן, אבל ללא פיקוח ובקרה? איפה אנחנו נמצאים? על מה אנחנו מדברים בכלל? זה משהו שצריך להיפסק מייד. לא יכול להיות שבעיריית חיפה או בעיריית נתניה או בעיריית תל אביב מקבלים מעורך דין פרטי או מאדם כלשהו, מנהל מחלקת גביה קוראים לו, שהורים צריכים לשלם 13,000 שקל ו-14,000 שקל. למה מה קרה? רק לפני שבוע היה דיון סוער מאוד, וצר לי שלא הייתי חלק ממנו, הייתי חייב להיות בצפון באיזשהו אירוע. חברים, יש גבולות. אדוני היושב ראש, אנחנו חייבים להפסיק את זה באופן מיידי ולקרוא למשרד החינוך להיכנס לעובי הקורה. לא יכול להיות שהורים משלמים דרך חברות גביה לרשות המקומית 12,000 ו-7,000 ו-15,000 שקל. אני עכשיו מתחיל לגלות למה יש פערים בחינוך. ריבונו של עולם, צריך להפסיק עם זה מייד, ובאמת יש לך סמכות, אדוני היושב ראש. פתחת בדברים מאוד מדהימים. זה שוד באור יום. תודה.
היו"ר יעקב מרגי
תודה. נכנס פרופ' יוסי יונה. הוא ישמע ואחר כך ניתן לו להתייחס. ברוך הבא.

פיצ'י, בבקשה בקצרה, אנחנו קצובים בזמן.
גבריאל פיצ'י דובינר
בוקר טוב, אני רוצה להודות על עצם הקיום של הישיבה הזאת. זאת ישיבה בחשיבות עליונה.

אדוני היושב ראש, אני רוצה לחזק את הדברים שנאמרו פה. צריך לדעת שאני כאבא שלא משלם כבר שבע שנים ולא מתכוון לשלם תשלומים מרצון או חובה כבר שבע שנים וגם בעתיד אני לא מתכוון לשלם, נתקלתי בשמות גנאי, נתקלתי בדברים איומים מצד ועדי הורים, מצד המועצה המקומית, מצד משרדי עורכי דין, והיום אפשר להגיד שבגלל המאבק הזה שאנחנו מנהלים כרגע, הצודק, כל הסיפורים שחברת הכנסת קארין אלהרר העלתה, זה סיפורים שבאו לשולחן שלנו במטה המאבק.

כשמנהלים ישיבות בפורום ועדי הורים, לא יתכן שקוראים להורים סרבנים. זאב, אני לא סרבן. אני שירתי בצה"ל. הלכתי לאן ששלחו אותי ואני לא מסרב, כי התשלום הזה הוא מרצון ורשות. אם אני לא משלם, אני לא סרבן. לשם הזה יש כוונה אחת, שיכנסו בנו, שישברו אותנו, אבל יש לי חדשות, זאב. אותך שלחו היום לבד פה לא סתם, ואנחנו באנו מלא הורים פה, כי אנחנו צודקים, כי אנחנו ננצח, אנחנו נפסיק את הפרטת החינוך במדינת ישראל.

כבוד היושב ראש, עם הספר לא יכול להרשות לעצמו להפריט את החינוך. אני שמח שיש פה חברי כנסת שתומכים בדבר הזה. אני מבקש מהשלטון המקומי להפסיק מייד את הגביה הלא חוקית הזאת, להוציא מכתב מפורט גם ממשרד הפנים, גם מהשלטון המקומי, שיפסיקו, כי זה לא חוקי. אצלי הפסיקו לשלוח את המכתבים האלה כשאיימתי להוצאת דיבה, כי אמרתי, אם במכתב כתוב שאני חייב, זאת דיבה. הוא אומר לי, אבל רק אתה קיבלת. אמרתי, אבל המזכירה כתבה. הדוור קיבל, שלח את המכתב. יש פה יותר משני אנשים. אתם מוציאים את דיבתי. אני לא חייב לכם כלום. אני חייב לילדיי. כשנכנסתי למטה המאבק לחינוך חינם, אני חייב עכשיו לכל עם ישראל. אני עושה את העבודה הזאת עם החברים היקרים שבאו לפה. כל אחד פה לקח חופש בשביל לבוא, כי כואב לנו מה שקורה, כי הפערים החברתיים האלה פוגעים במדינת ישראל לא פחות מהטרור.
היו"ר יעקב מרגי
תודה. ישראלה שפר.
ישראלה שפר
משרד החינוך וההורים כפופים לחוקים ולהוראות של חוזר מנכ"ל, ויש להבין שהורים שלא משלמים תשלומי הורים, זה בגלל שקשה לנו עם התשלומים הגבוהים, במיוחד שלרובנו יש יותר מילד אחד במערכת החינוך ואנחנו משלמים כבר מיסים שהולכים לטובת החינוך. האכיפה מול אותם הורים היא אגרסיבית ומגובה בהוראות חוזר מנכ"ל. מאיימים על אימא לארבעה ילדים שיפנו לעורך דין כדי לגבות ממנה כספים, מוציאים לנו מכתבים ממשרדי גביה ומאיימים בהוצאה לפועל. הגיעו אלינו מקרים שבוכים ואומרים, די, נשברתי, אני אקח הלוואה, אני לא צריך את הבלגן הזה. מנגד, בנושא תשלומי הורים אין מי שאוכף את ההתנהלות הלא תקינה של מנהלים. מנהלים לא מאשרים חוזרי תשלומים במערכת אפיק ובכל זאת גובים כסף מההורים. הם גובים גם עבור סעיפים אסורים, הם עושים שימוש לא ראוי בכספים, מאשרים ומפעילים את התל"ן לא על פי ההנחיות, מדירים ילדים מפעילויות, שמים הורים מול הורים בנושא הגביה ומוסרים מידע על הורים להורים אחרים, והכול בניגוד להוראות חוזר מנכ"ל. יתרה מכך, משרד החינוך מוביל מדיניות של חוסר שקיפות כלפי הורים. מנהלים לא מוכנים לתת להורים דיווח על השימוש שנעשה בכספים שלהם.
מאיר כהן (יש עתיד)
הם חייבים.
ישראלה שפר
הם חייבים והם לא נותנים. הוראת קבע בחוזר שמחייבת לתת להורה העתק כתוב של הדוח, שונתה, והשנה משרד החינוך קבע שהורה שמעוניין לעיין בדוחות, יוכל לעשות זאת במזכירות בית הספר. איך אפשר להבין מה נעשה עם אלפי השקלים שהעברנו על ידי עיון בדוחות ולא על ידי קבלת עותק? כשאנחנו פונים לבעלי תפקידים, בכירים במשרד, הם בוחרים לענות לנו בשני אופנים: להכחיש ולגבות את המנהלים או להתעלם. מצטיירת תמונה מאוד ברורה שהחוקים והנהלים חלים עלינו ההורים ביתר שאת, אבל לא חלים על משרד החינוך. כלום לא השתנה מדוח מבקר המדינה ב-2012. סליחה, בעצם כן, הכבידו עלינו יותר מיסים. אנחנו מוכיחים שאין להם דרך ורצון להגן עלינו ואין לכם רצון לתת מענה ענייני כשאנחנו מציתים דברים. מעניין אתכם רק שנעביר לכם שנה אחרי שנה כספים, והופכים אותנו לקורבנות.
היו"ר יעקב מרגי
תודה. אני מאוד מודה לך.

רעות ברג, המשמר החברתי.
רעות ברג
תודה. שלום, אני רוצה לדבר על החלק של חברות הגביה. חברות הגביה הן חברות פרטיות שהאינטרס שלהן הוא פשוט לגבות בצורה כמה שיותר אלימה כדי להרוויח פה בסופו של דבר. חברת הכנסת קארין אלהרר דיברה על זה. בימים אלה בוועדת הפנים מתקדמת הצעת חוק שבדיוק הולכת להסדיר את הגביה המאוד בעייתית של הדבר הזה. אני בכלל לא נכנסת למה קורה, איך זה נעשה. מדובר כאן בהורים שעל פי חוזר מנכ"ל לא חייבים לשלם את הדבר הזה וחברות הגביה הבעייתיות האלה פשוט משסות בהם בצורה מאוד אלימה, כי ככה זה למטרת רווח.
מאיר כהן (יש עתיד)
אני חושב, גבירתי, מפעילים אותם כנגד תשלומי חובה, לא כנגד תשלומי רשות.
רעות ברג
כל מה שמדובר כאן זה בדיוק על הדבר הזה. זו הדרך של הרשויות המקומיות להפעיל את הגביה.
היו"ר יעקב מרגי
אנחנו נשמע.
מאיר כהן (יש עתיד)
אני חושב שאחד מהדברים שצריך לעשות, שגם בתשלומי החובה אסור להפעיל את החבר'ה האלה, כי היות והייתי שם, זה חבר'ה שמרוויחים על פי הגביה.
רעות ברג
במקביל למה שקורה היום בוועדת הפנים, היום בוועדת החוקה עברה ממש לפני שבועיים הצעת חוק שמדברת על זה שהרשויות יתחילו לעבור לגבות על ידי מרכז ארצי לגביית תשלומים, מרכז שהוא מפוקח, שהוא נעשה בצורה יותר מסודרת. יש פה בעייתיות שהיא קורית במקביל בכמה ועדות. צריך לראות איך מדברים אחד עם השני.
היו"ר יעקב מרגי
תודה. אני אגיד לך איפה החמצת. גבירתי, לפי הבקשה שלך האחרונה החמצת את הדיון. אנחנו עוד לפני הגביה. אנחנו בדיון שעוד לפני בכלל אם בכלל.

יובל סעדון. ממש בקצרה.
יובל סעדון
דיברו קודם שההורים לא בסדר בזה שגובים מהם את הכספים. אני יכול להגיד לכם שאצלנו בעירוני ב' עשרות הורים באו לדגל ולא שילמו מעשרות סיבות.
היו"ר יעקב מרגי
מאיפה בארץ?
יובל סעדון
מקרית שמואל, חיפה. מעשרות סיבות. אנחנו שנתיים מחפשים שקיפות, שנתיים מחפשים דוחות כספיים, מבקשים דוחות כספים ומתחננים לדוחות כספיים. לא מקבלים. מינו ועד הורים שהוא קשור איכשהו להנהלה ואיכשהו לעירייה. עשו את זה בצורה לא חוקית, אבל לא נורא, אז באו הורים מבינים את החוק, אמרו - - -
היו"ר יעקב מרגי
כמה תלמידים יש בבית הספר הזה בקריית שמואל?
יובל סעדון
כ-300 תלמידים.
היו"ר יעקב מרגי
כמה הורים שעומדים על זכותם יש?
יובל סעדון
מכתבים יש כ-30-40 ואני מעריך שיש עוד 20. סך הכול לדעתי מדובר ב-70 הורים.
היו"ר יעקב מרגי
הם לא סובלים מלחץ חברתי, הדרה?
יובל סעדון
בוודאי שהם סובלים מלחץ חברתי.
היו"ר יעקב מרגי
אז תאמר. למה אני צריך לשאול אותך?
יובל סעדון
אז אני אומר, לחץ חברתי איום ונורא, אבל העניין הוא יותר מזה. באה עיריית חיפה ובחרה דרך הנהלת בית הספר לאלו הורים לשלוח מכתבים. אתם רואים את המכתבים האלו? יש עוד עשרות הורים שלא שילמו, שלא קיבלו מכתבים. יותר מזה אני אגיד, יש עוד בית ספר סמוך - - -
יוסי יונה (המחנה הציוני)
מה הסיבה?
היו"ר יעקב מרגי
יש אקטיביסטים ולא אקטיביסטים.
יובל סעדון
בית ספר סמוך לידו, אני בוועד הורים שם ואני דוגל בתשלומים - - - , מה שצריך לשלם, ואני יודע שיש עשרות הורים שם שלא שילמו. למה עיריית חיפה לא נתנה מכתבים גם להורים האלה? לא שאני רוצה חלילה.
היו"ר יעקב מרגי
תודה. הבנתי.
גבריאל פיצ'י דובינר
בבית ספר שלו מדובר על מאפיה ואלימות כלפי הורים. הייתי שם. הדיחו שם כמעט במכות שם.
היו"ר יעקב מרגי
מה, בחיפה? העיר של יונה יהב?
גבריאל פיצ'י דובינר
אלימות מטורפת הייתה שם.
היו"ר יעקב מרגי
בבקשה, אדוני.
הרן רייכמן
מה שקורה בכל התיקים, שלושת המקרים שחברת הכנסת אלהרר ציינה בהתחלה, יש מכתבים שלנו. עצרו את הליכי הגבייה ומה שקורה, ההורים עדיין לא מקבלים את זה באופן פורמלי ואז מה שקורה, באמת מפעילים אמצעי לחץ אחרים ישירות של בית ספר ושל ההורים האחרים.
היו"ר יעקב מרגי
מה שאומר על פניו, אם הם הפסיקו על סמך פניה, זאת אומרת שפועלים בניגוד לחוק.
הרן רייכמן
אין שאלה שפועלים בניגוד לחוק. דרך אגב, באחד מבתי הספר שפה ציינו, התשובה של משרד החינוך, דרך אגב, שנפתור את זה על ידי שמשנה הבאה נעשה רישום מראש לחלוקה לבתי ספר של אנשים שמשלמים תל"ן וכאלה שלא משלמים תל"ן.
יוסי יונה (המחנה הציוני)
מה זאת אומרת החלוקה הזאת?
היו"ר יעקב מרגי
מה קורה במיוחד בחמ"ד? הרי יש די.אן.איי שבסוף מה לעשות שיש חיסול העדר. גם בדי.אן.איי מסוים שהוא מתפשט גם בלי הזרקה. אני אסביר. זה נקרא שיבוט של חברות. בוא אסביר לך איך קורה. פעם בחסידויות היה מושג של אנ"ש, אנשי שלומנו. הם היו סוגרים קהילות-קהילות. בחינוך הממלכתי-דתי, שם התופעה בולטת ביותר. יש קבוצה אליטיסטית. סלחו לי, זה המילים שלי. קבוצה אליטיסטית, הם יותר שייכים לגרעין. בדרך כלל גם חברי הגרעין הם 80% מהצוות החינוכי של היישוב. הם נהנים מכל העולמות ואז יוצא שהם מייצרים תוכנית לימודים נוספת וצריך לשלם, לא משנה שאין תוכנית לימודים נוספת, כי גם עד שעת התפילה המדינה משלמת. אין עילה לשלם שקל. גובים 3,000, 4,000, 2,000, כל אחד מאיפה שהצליח לו. הורים שלא מצליחים להיכנס למועדון הסגור הזה, יש להם בית ספר ממלכתי-דתי ואז יוצא, יש בית ספר ממלכתי-דתי של האליטה ויש בית ספר ממלכתי-דתי של החצר האחורית של כל העירייה.
יובל סעדון
אצלנו גם אין עוד בית ספר.
היו"ר יעקב מרגי
אז בקריית שמואל זו דוגמא רעה, אבל קח בערים אחרות כמו באר שבע או מקומות אחרים. דימונה גם, ואז אנחנו אחר כך מדברים למה יש את הפערים בחינוך. זה מה שהוא התכוון, אם הסברתי אותך על רגל אחת.
הרן רייכמן
עכשיו אני אגיד, לנסות לצפות שהפתרון יגיע מההורים, זה לא יגיע.
היו"ר יעקב מרגי
לא יגיע מההורים ואני לא מצפה. הביקורת היא להורים. אני לא סתם התבטאתי בתקיפות, כי בדיון הקודם היה מסע של צביעות. מילא, אני מוכן לספוג נאומים חוצבי להבות כשאני לא מכיר את הסיפור. תסתכלו לי בלבן של העיניים, כן, ארגון ההורים. תסתכלו לי בלבן של העיניים, קחו את הנאומים שלכם, תחזרו בכם ותגנזו אותם.
זאב גולדבלט
אם תיתן לנו לדבר.
היו"ר יעקב מרגי
תחזרו, לפחות לא לעשות מצג שווא. אם זו מזימה, הייתם שותפים לה. אם זו גניבה, הייתם שותפים לה, אבל המאבק פה של ה-3 מיליארד שהם שורש הרע של מערכת החינוך. אתם יודעים מה? מילא אם זה היה מתגבר. סלחו לי על הביטוי, זה בלוף אחד גדול. יש יוצאים מין הכלל, אני לא אומר. יש מעטים יוצאים מין הכלל. תאמין לי, בא לי לפנות למשרד החינוך ולהגיד להם, תגידו, אתם ראיתם מה קורה במדינה הסמוכה שלנו? איך הייתם מתנהגים בה? אבל זה אצלנו, זה פה.
יוסי יונה (המחנה הציוני)
זה סלקציה באמצעות כסף?
היו"ר יעקב מרגי
לא, לא, אני אומר לך, זו לא סלקציה, זה עושק, זה בצע כסף. לומר לך שרשתות חינוך מחזיקות מכוניות בכסף של ההורים? לומר לך שרשת חינוך מסוגלת לגבות ממשה בקריית שמונה תל"ן ולהשתמש בגבעת שמואל בכסף הזה? כי ההורים מקריית שמונה לא תובעניים ויש הורים תובעניים, אז ישקיעו יותר? אף אחד לא בודק את זה? משרד החינוך יושב וכאילו מקבל איזה 'פריז' כזה כי הוא השד?
מאיר כהן (יש עתיד)
אנחנו לא מצפים שההורים יהיו הפתרון, אבל כשאתה מדבר מול משרד החינוך כחבר כנסת או כאיש ציבור והמשרד אומר, ממה נפשך? אנחנו מקבלים את הגיבוי של ההורים, אז מה אתה בכלל מדבר? אז מה אתה רוצה?
היו"ר יעקב מרגי
לומר לך כמה טוקבקים אני קיבלתי מהורים, 'אל תתערב לנו', 'מי אתה בכלל?' המילה פלצן הייתה עדינה לעומת מה שנכתב.
הרן רייכמן
הזכרת שרק תשלומי החובה אולי אפשר. יש רק 49 שקלים תשלומי חובה, אבל התפיסה הציבורית, שתשלומי הרשות הם חובה. אף אחד לא שואל אותך, והיום התל"נים הם חובה.
היו"ר יעקב מרגי
עושים שיימינג להורים ולתלמידים, מי שלא משלם.
הרן רייכמן
הציפייה מהמוסד הזה וממשרד החינוך, להבין, כל עוד קיימת פרצה בכלל, יכנסו בה ויהיו מה שידרשו לשלם.
היו"ר יעקב מרגי
והפרצה הזו הולכת ומשתכללת.
הרן רייכמן
שום סיפור אחר לא יעזור.
היו"ר יעקב מרגי
תודה. המועצה לשלום הילד.
כרמית פולק-כהן
כרמית, היועצת המשפטית של המועצה לשלום הילד.

רק בספטמבר האחרון אחרי שאישרנו את תשלומי ההורים של שנה שעברה, היינו פה בדיון מאוד דומה. משרד החינוך באמת הציג לנו משהו מאוד יפה, וסיכמנו את הדיון בזה שלא שמענו מהם מה הקריטריונים שלהם לוועדות חריגים בתל"ן. לא שמענו מהם מי בתי הספר - - -
היו"ר יעקב מרגי
את זוכרת גם את הדרישות שלי בסיכום?
כרמית פולק-כהן
נכון.
היו"ר יעקב מרגי
גם את זה לא קיבלנו.
כרמית פולק-כהן
יפה, אז לכן אני אומרת, אלה דברים שיכולים באמת - - -
היו"ר יעקב מרגי
אני לא תמה על הגורמים המקצועיים במשרד החינוך. את יודעת על מי אני תמה? זה המשרד היחיד שהצליח לביית את הלשכה המשפטית שלו. הבנתם את הביקורת שלי עכשיו כלפי מי? כנראה אין השפעה מרחוב סאלח א-דין ישירה ללשכה המשפטית של משרד החינוך.
כרמית פולק-כהן
מה שאני אומרת זה שהדברים האלה יכולים בעצם להוות איזושהי תמונת מצב על מה קורה ולתת לנו אפשרות להתמודד איתה. השיימינג שאנחנו שמענו פה, אנחנו הרבה פעמים מקבלים פניות מהורים ורק לאחרונה קיבלנו פניות מהורים. גם אם שומרים על הוראות חוזר מנכ"ל במפורש, אז באמצע כיתה שלמה המנהל אומר לילד, בוא, תצא רגע החוצה להתקשר לאימא ואבא. כשהוא חוזר הילדים שואלים אותו, למה הוציאו אותך? הוא אומר, לא יודע, אמרו לי להתקשר לאימא שלי כי לא שילמתי, אז אני לא יכול לצאת לסיור סליחות או כדומה, אז אנחנו רואים פגיעות שהן כביכול עומדות בחוזר מנכ"ל. לכאורה, בית הספר בסדר, כולם בסדר, אבל בעצם רואים שהילד נפגע, המשפחה בקבוצות הוואטסאפ של הכיתה וכו'. אנחנו רואים שם שיימינג. 'מי לא שילם?' 'למה לא משלמים?' 'איך כולם יצאו?'. אחד בא על חשבון השני. חייבים להגיד כאן, לא כל ההורים הם אותו דבר.

אני חושבת שחשוב שאדוני יבקש שוב ממשרד החינוך להביא תמונת מצב שקופה של קריטריונים, של מי בתי הספר שקיבלו ועדת חריגים, מי בתי הספר שקיבלו אפשרות לגבות יותר וכו'.
היו"ר יעקב מרגי
תודה. יוסי יונה.
יוסי יונה (המחנה הציוני)
אדוני היושב ראש, אני לא אראה לכם את התמונה שיש כאן כדי לא לחשוף את זהותו של הילד, כדי להגן עליו, אז הנה פה תמונה כיצד מכפישים וכיצד מפחידים בבתי ספר. מפרסמים תמונה של הילד ולמעלה כתוב – אביו של הילד הזה נכנס לכלא משום שלא היה מוכן לשלם, ואז שולחים את זה לילדים בשכבה כדי להגיד להם - - -
היו"ר יעקב מרגי
זה בישראל?
יוסי יונה (המחנה הציוני)
כן. אבא שלך פושע. תבינו מה הם עושים. הם אומרים, אבא שלך פושע כי הוא לא שילם, והילדים בוודאי האחרים לא מבינים האם זה חובה, מרצון, ועוד דברים שכאלה, והנה נוצרת תדמית שלילית לילד הזה בבית הספר ומופעל עליו לחץ. על ההורים בוודאי. אתם יודעים איך זה הולך, הילד בא הביתה ואומר, אבא, אני לא רוצה להיות במקום הזה. תעשה טובה, תשלם, לשחרר אותי מהכאב, מהמציאות הזאת, אז זו המציאות של בית הספר בישראל היום.

אדוני היושב ראש, שערורייה. אתה יודע מה? אלה הם דברים שמנוגדים לחוק ויש להם גם אלמנט פלילי. רבותיי, יש כאן אלמנט פלילי מאוד ברור שכאשר יש לנו חברות גביה, ריבונו של עולם, חברות גביה שאני בכלל מזעזע לשמוע, חברת הכנסת קארין אלהרר, שהעלית את זה, שלכאורה במשרד הפנים הולכים לאשר את דפוסי פעולתם. זה יהיה חוקי שהם יפעלו למרות הגביה היא בעליל אינה חוקית, אז ריבונו של עולם, זה לא עכשיו שאנחנו נמצאים בסיטואציה שאנחנו אומרים למשרד החינוך, משרד החינוך היקר, אנא עשה משהו. אנחנו צריכים להבין, משרד החינוך משתף פעולה עם הדבר הזה.
היו"ר יעקב מרגי
תודה.
יוסי יונה (המחנה הציוני)
זה שהוא עוצם עין, זה בעצם לבוא ולומר, מצידי שזה יהיה.

אנחנו אכן יודעים שמה שקורה שם ומה שקורה במערכת שלנו, בחברה שלנו, ישנו את האלמנט הזה של היעדר סולידריות. אכן ישנם הורים שאומרים, אתם יודעים מה? אני מוכן לשלם, והאחרים שאינם יכולים לשלם, עליהם אנחנו נפעיל את הלחצים האיומים הגדולים הללו. אני מקווה שתהיה סולידריות בחברה הישראלית בין הורים, אבל כאן המערכת צריכה לפעול. אין בקרה ואין פיקוח, והייתי מוסיף ואומר, אדוני היושב ראש, אין בקרה ואין פיקוח מרצון, אפרופו תשלומים מרצון. אין פיקוח ואין בקרה מרצון. זה דבר נורא.
היו"ר יעקב מרגי
ד"ר קרן גונן.
קרן גונן
שלום לכולם, יש לי כמה כובעים אבל פה אדבר דווקא בתפקיד המקצועי שלי. אני עובדת סוציאלית קלינית ומטפלת בילדים.

לצערי הרב אנחנו פה מכשירים איזשהו שרץ, שמצד אחד קוראים למשרד החינוך.
היו"ר יעקב מרגי
רגע, את אמרת, משרד החינוך הוא שרץ?
קרן גונן
לא, לא, לא.
היו"ר יעקב מרגי
תסבירי את עצמך.
קרן גונן
בתוך התל"ן הזה, בתוך התהליך הזה שדיברו כאן לא מעט עליו, אני לא ארצה לחזור עליו, אבל בסופו של דבר אם מדברים על שיימינג ומדברים על חוויה של ילד שלא מגיע, מדירים אותו מתוך פעילויות חינוכיות, אז יש כאן אחר כך בסופו של דבר הצורך בלטפל רגשית בילד הזה. הוא זקוק אחר כך לטיפול פסיכולוגי רגשי, אז אני באה פה בתפקיד שלי כמטפלת, ואומרת, יש כאן איזושהי בעיה הרבה יותר חמורה. לא יכול להיות ששמים או על ההורים או על הרשות את הנושא הזה של תל"נים למיניהם, שאפרופו, אני העברתי תל"ן בעברי. עם כל הכבוד, אני מתנצלת על המילה, הרבה מזה זה בולשיט אחד גדול. סליחה על המילה.
היו"ר יעקב מרגי
אז מה יותר קל לומר, אני מתחברת לדברים שאמרת, היושב ראש, כי אמרתי שזה בולשיט.
קרן גונן
אמרת, זה בולשיט. אני יכולה להגיד לך, חצי מהדברים או שלושת רבעי מכל התוכניות האלה, זה סתם העברת זמן, ומרבית מהדברים האלה נעשים על חשבון שעות הלימוד של ילדים שמוקצים ממשרד החינוך, וזה לא הגיוני.

יש לי ילדה בת 18. אמנם היא סיימה, אבל לאורך כל השנים אני כן שילמתי. אני יכולה להגיד שהלחץ החברתי שיש על הילדים האלה הוא נורא. אני במשך שנים לא יכולתי לדבר בשם הבת שלי, כי היא אמרה לי, אימא, אני אהיה שונה, אימא, אני אהיה אחרת, אני לא מוכנה, אז אני באה משני התפקידים האלה, אני באה ואומרת, יש כאן בעיה הרבה יותר עמוקה. לא הגיוני שמשרד החינוך ישים את כל התל"ן הזה כאיזושהי מערכת הכרחית, כי היא לא הכרחית. תודה רבה.
היו"ר יעקב מרגי
תודה. נירית לייבוביץ'.
נירית לייבוביץ
שלום, אני דווקא רציתי להציע משהו אחר. אנחנו מדברים פה על גביה של העיריות. כיום הגביה מתנהלת בבתי הספר המנהלים מבזבזים המון זמן. ועדי ההורים מבזבזים המון זמן. יש כוח אדם שעולה כסף. בבית ספר יושבת מזכירה, כל היום מתקשרת להורים להזכיר להם לשלם. יש מריבות בוועדים, יש מריבות בקהילה, יש פגיעה בתלמידים. בואו נוציא את הגביה מבית הספר. תעבירו את כל הגביה לעיריות. לעירייה יש מחלקת גביה. בעירייה יש מישהו שאפשר לדבר איתו. כשאני פונה לאגף האכיפה והפיקוח, אף אחד לא עונה לי, אף אחד לא מדבר איתי. לעירייה אני אבוא, אני אגיד, סליחה, החוק אומר א', ב', ג', את לא יכולה להכריח אותו לשלם. זה יגמר.
היו"ר יעקב מרגי
תודה. אני לא מסכים איתך, לא פה ולא שם.
נירית לייבוביץ
את הגביה צריך להוציא מבתי הספר.
היו"ר יעקב מרגי
זאב.
זאב גולדבלט
פורום ועדי ההורים היישוביים מתנגד לחלוטין לתשלומי הורים מכל סוג, וסבור בדיוק כמו שלוש ועדות שמינו שרי החינוך לדורותיהם, שתשלומים אלו הינם גורם מרכזי לפער חברתי, השכלתי והנצחתו. נכון, חובה לבטל את כל התשלומים, אבל בראש ובראשונה את מה שהוגדר על ידי המשרד עצמו והוועדות שהוא מינה כתשלומים המממנים את תוכנית הלימודים הבסיסית עוד לפני התל"ן. הסתת הזרקור לתל"ן עושה לחברי ועדת החינוך עצמה הקלה ומסיר מהם את האחריות. מי שאישר ואפילו המציא את התל"ן זה בית המחוקקים עצמו, ותשלומי ההורים דרך אגב, מה שאמר קודם מאיר, זה לא אחוזים בודדים, זה 12%. בבית הספר שאני למדתי, 5 מיליארד מתוך 60 זה 12%, וזה באמת סכום בלתי נסבל. זה שתשלומי הורים הינם שוד ברשות על ידי הריבון, על זה אני זועק כבר כמה שנים, אבל אתם חברי ועדת החינוך, מכריזים, מבטיחים ומתקפלים בגלל סדר היום של הקואליציה ואולי גם חוסר אומץ.

ממתי הריבון נענה לטוקבקים? תחליטו ותשלטו. תבטלו גם את זה וגם את זה, גם את תשלומי הרשות וגם את התל"ן, אבל זו רק דעתי האישית כפלצן גאה.
היו"ר יעקב מרגי
אני אגיד לך, זאת דעתך האישית, אבל כשאתה הולך לקבל אישור בהנהלה, אתה אומר לי, לא הצלחתי להביא אישור בהנהלה, אז התאפקתי, זאב. כשאמרתי פלצן, אמרו לי, זו לא מילה פרלמנטרית, בוא תחזור בך. חזרתי. ציפיתי מהנאום החוצב להבות להטיח פה דברים. לפחות תגיד לציבור ולפרוטוקול שהיה ניסיון הידברות.
זאב גולדבלט
בוודאי שהיה ולא הסכמנו.
היו"ר יעקב מרגי
תן לי רגע. אם היית קצת לוקח את זה, לא הייתי מוכיח אותך על זה, אבל אתה ממשיך באותה דרך. הסכמתם אצלנו בחדר על המתווה הזה.
זאב גולדבלט
לא הסכמנו על שום מתווה. משרד החינוך הטיל על זה וטו.
היו"ר יעקב מרגי
לא. הסכמתם.
זאב גולדבלט
אמר נציג השר שהוא לא מסכים.
היו"ר יעקב מרגי
זאב, אל תפריע לי. הסכמתם אצלי והלכתם לבקש את אישור ההנהלה. פעם שנייה לא הצלחתם להעביר. הודיתם שהשנה היא שנה רוויית תשלומים ומודים על המאמץ, אבל לא נורא, מה לעשות, אתם לא חייבים דין וחשבון לאף אחד. תודה.
זאב גולדבלט
חייבים להורים בלבד.
היו"ר יעקב מרגי
תודה. אני רוצה מספר דוברים אחרונים לפני שאשמע את משרד החינוך.

עינב, בבקשה.
עינב לוביץ׳ מצרפי
דובר פה על שיסוי הורים בהורים, דובר פה על שיסוי הרשויות בהורים, דובר פה על אלימות כלכלית שמופעלת, על לחץ פסול, על כל האספקטים האלה. חבר הכנסת מאיר כהן דיבר על הנהגות ההורים ששם לא יושבים הורים מהשכבות המוחלשות, ואני רוצה לתת לכם עוד אספקט נוסף של העניין הזה. אני פועלת בתוך פרדס חנה ומרכזת את העניין של מכתבי הוצאה לפועל של ההורים. אני פועלת רבות בעניין הזה. לאחרונה, שבוע שעבר נכנסו אל תוך הקלחת הזאת גם הבעלות, והם כותבים כך לראש המועצה, ואני קוראת מהמכתב, מכתב שכמובן נושא את שמי הפרטי עליו. כתוב שם ככה: "הקלות הבלתי נסבלת בה יכול אדם יחיד או אפילו קומץ אנשים לפגוע ולהשמיץ מעל כל במה וברשתות חברתיות, היא דבר מעציב וחמור הדורש חשיבה מעמיקה ורחבה של הנהלת מערכת החינוך בישראל ושל גורמי אכיפת החוק". הבעלויות מאיימות על הורים פעלתניים כמוני וכמו חבריי הטובים כאן במסר בעייתי.
היו"ר יעקב מרגי
אנחנו נשמע ממשרד החינוך. יש להם איזה סיכום דיון מספטמבר.

נעה צפליצקי, בבקשה.
נעה צפליצקי
אני חברת מועצה בעיר חולון. אני יחד עם ההורים האלה שהגיעו פה. אני נגד תשלומי הורים. אני חושבת שעד שוועדי ההורים והפורום לא יהיו יחד יד אחת נגד התשלומים האלה, שום דבר לא יקרה. הבוקר, בדרך, קיבלתי טלפון מאחד היו"רים אצלנו בחולון והוא אומר, ביום שישי אני נפגש עם מנהלת בית הספר ואני מודיע לה חגיגית שאין תשלומי הורים בבית הספר שלנו. רק אם ככה זה יקרה, רק אם אתם תיקחו את כל זה בשתי הידיים, תוכלו להתמודד עם משרד החינוך ועם האמת.

אני ניהלתי חטיבת ביניים עשר שנים. אני מודה, הייתי שם בתשלומים. אני יודעת בדיוק לאן הולכים התשלומים. אני מכירה את הסיפור של שעות התקן. אני מכירה את הסיפור של חוסר שעות התקן. אני מכירה את התל"ן. אני מכירה את זה מקרוב. הייתי שם 36 שנה בסך הכול.
זאב גולדבלט
חבל שבחולון לא נענו לקריאה שלנו בראשית השנה.
היו"ר יעקב מרגי
סליחה, זאב, לא להפריע לי.
נעה צפליצקי
מה שזה עושה, זה פוגע בילדים. דיברתם על מקרים פה שאני פעם ראשונה שומעת. זה גורם לילדים להתאבד, ואף אחד מאיתנו לא רוצה להיות שם. לחשוב על הפגיעה בילדים.

אני רוצה להעלות עוד דבר חשוב. קודם כול יש פה צנעת הפרט. ההורים פונים להורים? ההורים פונים לילדים? איך זה? ממתי פונים לילדים? ממתי הורה פונה להורה? אין דבר כזה. מי שיכול לפנות זה או מנהל בית הספר או המזכירה. ההורים הופכים לזירה של מלחמה. ממתי?
היו"ר יעקב מרגי
הפרד ומשול. תודה. עופר אקלר.
עופר אקלר
שלום לכולם, אני עופר. רק גילוי נאות, אין לי ילדים במערכת החינוך היום. הבת שלי סיימה בשנה שעברה, אבל נכנסתי למאבק הזה כי הייתי יושב ראש ועד הורים. אתה זוכר את אותו מקרה ברמת גן, "אוהל שם". דיברנו הרבה בטלפון.

אני חושב שנעה סיכמה בצורה מדהימה את כל מה שצריך להיאמר פה, בשורה אחת, מה שאתה חותר אליו ומה שכולנו חותרים אליו, וכמובן ככה צריך גם פורום ההורים לנהוג, אבל יש לי רק שני דברים שלא עלו פה. בגלל זה אני מדבר.

יש עוד נתון אחד שהוא חמור בפני עצמו. אחרי שגובים את תשלומי ההורים, נשארים גם שאריות. אני יכול לתת את הדוגמא של "אוהל שם" ברמת גן, שזו עיר חזקה. נשארו קרוב לחצי מיליון שקלים שבית הספר גם לא רצה להחזיר אותם להורים.
היו"ר יעקב מרגי
חייב להחזיר לפי החוק.
עופר אקלר
לא רצה להחזיר אותם והיה צריך לעשות מאבק, ורק שכבה י"ב - - -
היו"ר יעקב מרגי
בוא אני אגלה לך שיטה חדשה. ש"אוהל שם" לא ישמעו, בסדר? באותו מוסד במודיעין שהייתה ביקורת כלפיו, והוכרח, גם זה באונס, שאנסנו את המשרד, אפרופו מה הוועדה עושה. אנסנו את המשרד לעשות ביקורת ולאחר מכן אנסנו את המשרד לפרסם את דוח הביקורת. לאחר מכן אנסנו את המשרד לדרוש השבה. הם הלכו, החתימו את כל ההורים שהם תורמים.
עופר אקלר
דבר נוסף ואחרון שלי. בבית ספר "אוהל שם", שזו הדוגמא שאני מביא אותה, הייתה מנהלת שפוטרה. היא פוטרה כי היא חלק מהעניין שקרה שם, זה שהיא חשפה את תשלומי הורים בצורה הכי שקופה שאפשר, ואז יכולנו לראות מה קורה עם הכסף, שכספים מועברים מסעיף לסעיף כמו שאמרו פה, שכספים נגבים מעבר לחוק, שנגבים כספים למגמות, מעל 750 שקל בלי אישור. כל הדברים האלה נעשים. היא חשפה את הכול והיא פוטרה. היא פוטרה כי זו כבר הפכה להיות מאפיה.
היו"ר יעקב מרגי
תשמע, אם הולך לפוטין, למה שלא ילך גם פה?

בבקשה, מיכל, שלטון מקומי.
מיכל מנקס
מיכל מנקס, סמנכ"ל חינוך וחברה, מרכז השלטון המקומי.

אני מבקשת קודם כול לעשות איזושהי הבהרה בין המהות, שזה תשלומי הורים בכלל ותל"ן בפרט, וזה דיון בפני עצמו, לבין הדרך שלשם כך התכנסנו כאן בשל פנייה של חברת הכנסת אלהרר ליו"ר הכנסת. אז בראש ובראשונה אני רוצה לומר את עמדת מרכז השלטון המקומי שגם כתבנו לכם אתמול במכתב. אנחנו מתנגדים לתשלומי הורים ותל"ן בפרט. אנחנו אפילו, ציין את זה חבר הכנסת ברושי, כינסנו ועדה שתדון בסל חינוך בסיסי הוגן לתלמיד. את הדוח מסרנו לכל השרים הרלוונטיים, חברי הכנסת וראש הממשלה. לצערנו באופן לא מפתיע לא מקדמים את הנושא הזה. ההמלצה השנייה מבין 12 ההמלצות היא ביטול תשלומי ההורים ואפילו הצעה לאיזשהו מנגנון גביה חלופי.

דבר נוסף, חסרות לי פה הרשויות שהועלו בכתבה וחבל לי שאנחנו לא יכולים לשמוע את תגובתן, משום שאין פסול בגביה, לצערנו, באמצעות הרשות המקומית, על אף שמרבית הגביה קורית במוסד החינוכי עצמו או על ידי רשתות כפי שצוין כאן, ואין חולק שדרך הגביה חייבת להיות על פי נהלי משרד החינוך, ועל כך אנחנו גם התחייבנו להעביר מכתב להבהיר את הדברים. זה לא הופך אותנו לבעד התשלומים.

אני רוצה לציין פה עוד כמה נקודות. המצב האיום הזה שהוא הכי נוח כנראה למי שנוח לו, הוא להביא למצב של התכתשות הורים מול הורים. כאן בוועדה במסמך של הממ"מ ביוני 2016 בנושא תשלומי הורים הוצג במסמך שעומדות נכון ל-2016 שש עתירות בבג"צ מצד הורים ובעלויות בנוגע לתשלומי הורים, חמש מתוכן תוקפות את החוזרים על הגבלת הגביה ורק אחת תוקפת את משרד החינוך על הגביה בעצמה. אני לא מעלה את זה כטיעון משפטי. אני מעלה את זה כדי לתאר את הלך הרוחות ואת הדברים שקורים.

עוד חסרים לי פה הנציגות של מנהלי בתי הספר. אנחנו מדברים עליהם ובשם והדברים לא קורים.

לסיכום, אני מצרה על דברים שראיתי בכתבה. אין לי שום דבר לאושש או לא. אנחנו מתחייבים, כל עוד יש תשלומי הורים, לסייע לבתי ספר לבקשתם, ולוועדי ההורים. אין רשות שגובה תשלומי הורים ללא אישור של ועד ההורים, זאת אומרת, צריך שניים לטנגו.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אני מנסה להבין, האמירה הזאת שבלי שוועד ההורים אישר את זה. אנחנו מדברים גם מקרים פרטניים, לא על העניין העקרוני. בעקרוני כולנו מבינים שיש תשלומי הורים. זו מציאות קיימת. עכשיו לעניין הגביה. אם בעצם בית הספר שולח לרשות רשימה, ועד ההורים עובר על הרשימה הזאת?
מיכל מנקס
אני לא יכולה לדבר בשם בית הספר. אני יודעת שבשביל שרשות מקומית תגבה תשלומי הורים במקום המוסד החינוכי, מה שהרשות המקומית צריכה לקבל לידיה זה את רשימת התלמידים, את חוזר התשלומים המאושר לגביה - - -
זאב גולדבלט
כמעט כל ועדי ההורים לא נחשפים - - - . אוסרים עלינו את זה.
היו"ר יעקב מרגי
זאב, סליחה, אתה לא ברשות דיבור. מיכל.
מיכל מנקס
אני מדברת על המנגנון ועל איך הוא צריך לפעול. אני לא יודעת איך זה קורה במקום אחר ובטח לא מתכוונת לדבר בשם, אבל על חוזר התשלומים לגביה חתום יחד עם מנהל בית הספר, גם יושב ראש ועד ההורים המוסדי. אותו הוא שולח למשרד החינוך לקבלת אישור לגביה, שמועבר לרשות המקומית. לא יכולה להיכנס לפרטי הפרטים.
היו"ר יעקב מרגי
מיכל, אני אגיד לך למה לי לא חסרים לא העיריות ולא זה ולא זה? כי אני קודם כול הולך לרגולטור. אם הייתי יודע שהרגולטור עשה את עבודתו נאמנה, ואני לא שם, אתחיל לרדת הלאה, הלאה. אם אני הייתי עכשיו הולך לקבוע את הנוהל, לדון על הדינמיקה בין מנהלי בתי הספר לשלטון המקומי, הייתי מחייב דבר אחד, תציג בפניי קודם כול אישור שמותר לך לגבות תל"ן, תקף לשנת הלימודים הנוכחית, אבל אני לא שם כי משרד החינוך לא שם. הוא נעדר. הוא נוכח-נפקד כזה. יש מושג כזה, נוכח-נפקד.

היועצת המשפטית רוצה לשאול כמה שאלות.
מירב ישראלי
חשוב לי להזכיר לעצמנו על מה אנחנו מדברים, גם בגלל ההערה של זאב על האחריות של בית המחוקקים, אז אני רוצה להקריא את סעיף 8 לחוק חינוך ממלכתי שלפיו בעצם נקבע התל"ן. הסעיף הזה נחקק בשנת תשי"ג – "השר רשאי בתנאים שנקבעו בתקנות לאשר למוסד חינוך רשמי לפי דרישת הורי תלמידים באותו מוסד, תוכנית לשעות נוספות על השעות שנקבעו בתוכנית הלימודים ובלבד שכל ההוצאות הנובעות מביצוע התוספת יחולו על הורי התלמידים המתחנכים על פיה, או על רשות החינוך המקומית שהתחייבה לשאת בהם על חשבונה". איפה הסעיף הזה הפך למפלצת שאנחנו מדברים עליה עכשיו מסביב לשולחן?
זאב גולדבלט
אמת. צודקת.
מירב ישראלי
חוזרי תל"ן שמתנים את הרישום לבית ספר בזה שילד יקבל תל"ן, אני לא חושבת שזה חוקי, דרך אגב. אני אומרת את זה למשרד החינוך שוב ושוב ואני באמת מבקשת, מיכל, הזכירה את העתירות לבג"צ. אני מבקשת לדעת איפה זה עומד.
זאב גולדבלט
נשמח להגיש יחד איתך בג"צ.
היו"ר יעקב מרגי
זאב, אני אוציא אותך. אל תפריע.
מירב ישראלי
אני אומרת מה דעתי אבל כמובן שהרשות המבצעת היא זאת שמפרשת את החוק. איפה הסעיף הזה נותן סמכות להתנות רישום לבית ספר, להפריד תלמידים לכאלה שיכולים לשלם וללכת לבית ספר שמשלמים בו תל"ן וכאלה שלא יכולים, הולכים לבית ספר שאי אפשר לשלם בו תל"ן. איך זה יכול להיות?
קארין אלהרר (יש עתיד)
אני בדיוק בעניין הזה, לפנות למשרד החינוך. אני מבקשת לשאול בשתי רמות. א', ברמה הבסיסית השאלה כפי שהפנתה היועצת המשפטית. יש פה איזה עניין שאני לא מצליחה להבין אותו, שבסוף זו רשות אבל זו בעצם חובה, וזה דבר שהוא בלתי מתקבל על הדעת.
מירב ישראלי
במיוחד בערים שאין בית ספר נוסף זה עוד יותר מתחדד.
קארין אלהרר (יש עתיד)
בדיוק, שזה אני לא מבינה איך זה קורה במדינת ישראל. אני לא מבינה איך זה קורה במקום שבו בית הספר אמור להיות המקום שמצמצמים פערים ולא שמגדילים אותם, ופה אנחנו מגדילים אותם בלי היכר. זה א', זה ברמה הנמוכה. מעל זה, אחרי שהבנו שיש את התל"ן, אני רוצה להבין איך הם מצפים שתיעשה הגביה של הדבר הזה ואיך אנחנו לא לוכדים ברשת הורים שלא מעוניינים. אומרים, רשות, אדרבא ואדרבא, אני רוצה רשות, אל תחייבו אותי. איך אתם לא לוכדים אותם ברשת של החוב הזה?
היו"ר יעקב מרגי
תודה. משרד החינוך, אני אומר לכם, אני לא רוצה לשמוע את הגורמים המקצועיים. יש כאן נציגות של הלשכה המשפטית בדיון? בבקשה, אני רוצה לשמוע אתכם.

תקשיבו טוב-טוב, הגורמים המקצועיים, אני הגעתי למסקנה כבר, כבולים. אתה מסתכל עליהם 'כמי שכפאו שד'. מישהו צריך הסבר מה זה המושג הזה 'כמי שכפאו שד'? עיניים בוהקות, מה אתה רוצה מאיתנו? זה לא אנחנו. יש סיכום דיון מ-26 בספטמבר. אני מסכם את הדיון, אני צריך לקרוא במילה מה שביקשתי ממשרד החינוך. לא נעשה דבר עם מה שביקשתי. אני מתפלא, אני יודע איך משרד ממשלתי עובד. אני יודע מה זה לשכה משפטית, כשהיא רוצה לעבור על חוזר. אתם מוציאים לנו את הנשמה כשאנחנו רוצים להוציא איזה נוהל כזה קיקיוני אחר. פה שוד ושבר שמתריעים כלפי המחלקה המשפטית, עושק, שוד, פועלים בניגוד לחוק, והמחלקה המשפטית מבוייתת במשרד החינוך. התבייתה, אבל מה? תן להם עכשיו להעביר איזו תקנה שעושה איזה סדק קטן בחוק חינוך ממלכתי, מייד הם קופצים לזה.

לא יתכן שאני שנתיים מתריע, שנתיים מקיים דיונים כאן וסוגיית התל"ן לא נעצרה. אני קורא לכם, כל עוד אין הסדרה, אין פיקוח ובקרה נאותים, תעצרו את כל האישורים. אני בספטמבר ביקשתי – "הוועדה דורשת ממשרד החינוך לבטל את האישור שניתן לבעלויות החינוך לגבות תשלומים עבור הארכת יום הלימודים באמצעות תל"ן". התופעה קיימת. "הוועדה כופרת בכך שניתן לאשר 15 שעות שבועיות נוספות גם לכיתות בחינוך העל-יסודי. הוועדה מבקשת לקבל לידיה", זה חמור ביותר, "הוועדה מבקשת לקבל לידיה את הקריטריונים המפורטים לאישור גביה עבור תל"ן". אם יש קריטריונים, אני מבקש אותם. "הוועדה מבקשת רשימה שמית של כל בתי הספר שאושרה להם גביית תל"ן וכן את גובה התשלומים שאושרו בשנים תשע"ז, תשע"ח". זה היה ב-26 בספטמבר 2017. לא קיבלתי תגובה. אני בצוק העיתים של העיסוקים שלי בוועדה. אז אני מבקש ככה, הדברים מדברים בעד עצמם. הדברים הם חמורים. יש השתוללות של המחלקה שמאשרת.

באחד הדיונים על שדה בוקר, אני אספר לך, לא יודע אם היית פה, מדרשת שדה בוקר, תוך כדי שההורים מציינים משהו והתאגיד מתגונן, אומר מנהל האגף או המחלקה, איך שהיא נקראת, אומר, אם הייתי יודע ככה, לא הייתי מאשר לכם תל"ן. מה זה אם הייתי יודע ככה לא הייתי מאשר לכם תל"ן? תל"ן שנע בין 8,000 ל-16,000 ₪. אז תקשיבו, זה שיש הפקרות במי שמאשר לבתי ספר לגבות תל"ן, זה מוכח. אני רוצה לדעת איך מחלקה משפטית במשרד ממשלתי מאפשרת לפעול בניגוד לחוק. בבקשה.
שרה יפרח
עורכת דין שרה יפתח מהלשכה המשפטית של משרד החינוך.

יש לנו את התל"ן. התל"ן הוא קבוע בסעיף 8 לחוק החינוך הממלכתי שהוא קובע: "השר רשאי בתנאים שנקבעו בתקנות לאשר למוסד חינוך רשמי לפי דרישת הורי תלמידים באותו מוסד, תוכנית לשעות נוספות על השעות שנקבעו בתוכנית הלימודים, ובלבד שכל ההוצאות הנובעות מביצוע התוספת תחולנה - - -
היו"ר יעקב מרגי
יש תקנות ספציפיות שמפרטות איך? יש נוהל איך מאשרים?
שרה יפרח
יש נוהל.
היו"ר יעקב מרגי
למה היה קשה לשלוח אותו לוועדה?
קארין אלהרר (יש עתיד)
ועדי ההורים יודעים על זה?
סימה עובדיה פורצנל
אני יכולה לעזור בנוהל. סימה עובדיה פורצנל, מנהלת אגף יישומי חוק ומדיניות במשרד החינוך.

יש נוהל לאישור תל"ן. הנוהל קבוע גם בחוזר המנכ"ל ובכל חוזרי המנכ"ל שאנחנו מפרסמים, ואנחנו עומדים עליו גם לעניין החמש שעות בכל אחד מבתי הספר וגם לעניין עשר השעות הנוספות בבתי הספר הייחודיים או התורנים. בית ספר שההורים רוצים לקיים בו תל"ן, קודם כול צריך לאסוף חתימות של כל ההורים שמעוניינים. אם יש פחות מ-75%, לא יקיימו את התל"ן. רק אחרי שיש את החתימות, כלל החתימות כולל התוכנית המוצעת צריכה קודם כול - - -
היו"ר יעקב מרגי
את יודעת לומר לי במפורש שאתם עובדים לפי - - -
סימה עובדיה פורצנל
אלה ההנחיות.
היו"ר יעקב מרגי
אני יודע מה ההנחיות.

האם כל בית ספר שיבקש, יקבל בלי לבדוק אם בכלל יש הצדקה?
סימה עובדיה פורצנל
ממש לא. ראשית, מפקח צריך לעבור פדגוגית ולראות שבאמת תוכנית ההעשרה הזאת, א', היא באמת העשרה ולא - - -
היו"ר יעקב מרגי
הוא עבר במודיעין. הוא עבר ומה מצאנו? במודיעין עבר המפקח. למה הוא עבר? כי הוא מאותו סקטור והוא חי באותה קהילה והוא אישר תל"ן בגובה של 6,000 ₪ בזמן שאפילו את השעות שהמדינה מימנה, לא מומשו.
סימה עובדיה פורצנל
זו תקלה חמורה.
היו"ר יעקב מרגי
זו לא תקלה, זו סדרת תקלות. אני חס עליכם. כל תירוץ שתיתנו לי, תיתנו לי פרוצדורות, לפרוטוקול, תודה רבה, אני לא צריך אותם. אל תיקחו את זה ברמה אישית. היה צריך לשבת פה ראש האגף, היה צריך לשבת פה המנכ"ל שייתן הסברים. אני ביקשתי בספטמבר את הדברים האלה. אני רוצה לדעת למה לא קיבלתי אותם עד היום.
הילה פאר
אנחנו שלחנו.
היו"ר יעקב מרגי
לא. הילה, לא קיבלנו. אם תוכיחו לי שכן, אני אדע להתנצל. לא קיבלתי.
קארין אלהרר (יש עתיד)
יש לכם מייל שהעברתם את זה?
היו"ר יעקב מרגי
"הוועדה מבקשת לקבל לידיה קריטריונים". לא קיבלתי. "רשימה שמית של כל בתי הספר שאושרה להם גביית תל"ן. לא קיבלתי.
הילה פאר
שלחנו. יש אקסל מפורט.
היו"ר יעקב מרגי
אז אני מבקש לשלוח שוב אלינו, ואני אומר לך, עכשיו להוסיף לזה, אבקש לצרף העתק של כל התיקייה כולל חתימות ההורים.
מירב ישראלי
ודרך אגב, נוהל זה לא תקנות.
הילה פאר
שלחנו אקסל עם רשימות בתי הספר שקיבלו אישור, גובה התשלום, מספר השעות.
היו"ר יעקב מרגי
אני אשמח להתנצל בדיון הבא אם קיבלתי.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אדוני יושב הראש, בהנחה והדברים נשלחו וטעות אנוש גרמה לכך שהדברים לא נמצאו, יש נוהל, זה באמת משמח, אבל קיומו של נוהל עם דף שהוא יהיה עוד איזה דף איפשהו - - -
היו"ר יעקב מרגי
לא, אין פיקוח ובקרה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אין לי מה לעשות איתו.
היו"ר יעקב מרגי
אם בשתי ביקורות שאני אילצתי אותם כוועדה לעשות, נמצאו ליקויים, זה מאה אחוז ליקוי.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אדוני יושב הראש, לא צריך בכלל לעשות בדיקות. המקרים מגיעים אלינו. הם מציפים אותנו.
היו"ר יעקב מרגי
בתי ספר שעושים את התל"נים בתוך שעות התקן - - -
קארין אלהרר (יש עתיד)
אדוני יושב הראש, לא יכול להיות שאנחנו, שלא יושבים במשרד החינוך, וזו לא העבודה שלנו לפקח ספציפית על העניין הזה, נדע מהדבר הזה והמשרד לא יודע? איפה זה נשמע? אני אומרת לך, אדוני יושב הראש, מה שצריך לקרות באמת לא בעוד חודש, לא במושב הבא, אלא בעוד שבוע, שיבואו ויתנו תשובות.
היו"ר יעקב מרגי
קודם כול אני קורא למשרד החינוך להפסיק את מתן האישורים עד שלא יוברר מעל לכל צל של ספק שאכן הפעולות נעשות על פי החוק ממש.
קארין אלהרר (יש עתיד)
כמה מפקחים, דרך אגב, יש לדבר הזה?
סימה עובדיה פורצנל
כל מפקח כולל בית הספר הוא זה שאמור לאשר או לא לאשר את התוכנית ולהעביר אותה למנהל המחוז. מנהל המחוז בעצמו מאשר את התל"ן אחרי שהוא ראה אישור של רשות מקומית, אחרי שהוא ראה שיש חתימות וכו', ואת התוכנית ואת האישור של הפיקוח. רק אחרי זה הוא יכול לאשר.
היו"ר יעקב מרגי
את מבינה, כשמפקח פדגוגי הוא גם מפקח על התנהלות כספית - - -
גבריאל פיצ'י דובינר
והולך לחתונה של מנהלת בית הספר והולך לבר מצווה.
היו"ר יעקב מרגי
זה בלתי אפשרי. אני אומר לך, בואי תקשיבי, אני יכול פה לשבת, כל תגובה שתיתני לי מהדיונים, קלסרים יש לי רק על התל"נים, מחכים ככה בהמתנה. שמענו עדויות שזה קורה גם אחרי הדיונים ואני אומר לך חד משמעית, אני קורא למחלקה המשפטית לקחת את החוק, לקחת את חוזר המנכ"ל שנכתב בנושא הזה, להפוך אבן-אבן. אני לא חושב שכל בית ספר שמבקש תל"ן, צריך לתת לו. האפשרות הזו באה לתת מענה לבתי ספר ייחודיים ספציפיים. זה הפך להיות נורמה שכל בית ספר שמבקש תל"ן, הוא יחתים את ההורים בלחץ חברתי ותאשרו לו תל"ן. מה פתאום? לא לחינם נתנו את זה לשר שיכתוב תקנות, באיזה מקרים. אני מבין שאם רוצים שבית ספר יהיה כולו ממוקד, סתם מביא דוגמא, מוזיקה, בנוסף לתוכנית הלימודים הקיימת ולתת שם שעות, שיגבו, אבל שיהיו גם שם כללים מסוימים, אבל לא יתכן שהפך להיות בתגבור תוכניות לימודים, שבתוך זה אנחנו מעצימים פערים בתוך שעות התקן. אין סיבה. לכן אני מבקש, כשביקשתי קריטריונים, אני מבקש את הקריטריונים. כשאני מבקש את רשימת בתי הספר שאושרה להם, כמה וכמה אושר, אני מבקש לקבל את זה ואני רוצה לראות שאכן צורפו חתימות הורים לכל האישורים האלה.
גבריאל פיצ'י דובינר
אני יכול?
היו"ר יעקב מרגי
משפט.
גבריאל פיצ'י דובינר
קודם כול שתדע שאנחנו מחלקים לכל הורה והורה ארגז כלים בו כל חוזרי המנכ"ל, אתה יודע למה? כי אנחנו יודעים שכל הגביה היא לא חוקית, אנחנו יודעים שהם לא עומדים, הם בעצמם, בתקנות, ועכשיו אנחנו אומרים להורים, קחו את הדבר הזה עם כל חוזרי המנכ"ל - - -
קארין אלהרר (יש עתיד)
ועדיין הרוב משלמים.
גבריאל פיצ'י דובינר
הרוב משלמים, זה משהו אחר, ועכשיו אני פונה למיכל. מיכל, לא שמעתי רק דבר אחד שלדעתי עבורו אנחנו יושבים סביב השולחן. מה קורה עם הרשויות המקומיות ששולחות איומים - - -
היו"ר יעקב מרגי
פיצ'י, תקשיב, אתה יודע איפה הבעיה? אם אנחנו היינו פוגעים בשכר המורים כמו שקרה, שמשרד החינוך פגע בשכר המורים לא במתכוון, הייתה תקלה בתחילת שנת הלימודים. היו בסך הכול 10% מהמורים שלא קיבלו שכרם כנדרש ואף אחד לא אמר להם שהם לא יקבלו את זה בחודש הבא, הייתה השבתה של המערכת וקם קול צעקה.

אני חוזר לטענה. יש פה עושק של ההורים. ההורים צריכים להקים קול זעקה. אני נגד שביתה במערכת החינוך. אני נגד שביתות. בסוגיה הזו אני הייתי משבית את כל מערכת החינוך עד שייפסק התל"ן. אני הייתי משבית את מערכת החינוך. תאמינו לי, הילדים יודעים להשלים. הוכיחו לנו השביתות של המורים. שביתות הסרק האלה הוכיחו לנו שגם המורים, גם התלמידים יודעים להשלים חומרים. קצת תהיה אי נעימות להורים, אבל השבתה של המערכת, מישהו יבין סוף-סוף שאת ההשתוללות הזו צריך לעצור.

תודה רבה, הישיבה נעולה.


הישיבה ננעלה בשעה 12:03.

קוד המקור של הנתונים