ישיבת ועדה של הכנסת ה-20 מתאריך 14/05/2018

הרחבת סמכויות ועדת המשנה החסויה לביטחון פנים - פיקוח ומעקב בסוגיית המסתננים והשלכותיה

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים

הכנסת4
ועדת הפנים והגנת הסביבה
14/05/2018


מושב רביעיפרוטוקול מס' 621
מישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה
יום שני, כ"ט באייר התשע"ח (14 במאי 2018), שעה 12:00
סדר היום
הרחבת סמכויות ועדת המשנה החסויה לביטחון פנים - פיקוח ומעקב בסוגיית המסתננים והשלכותיה – רביזיה.
נכחו
חברי הוועדה: יואב קיש – היו"ר
זאב בנימין בגין
יואב בן צור
אכרם חסון
יעל כהן-פארן
חברי הכנסת
דב חנין
מוסי רז
ייעוץ משפטי
לירון אדלר
מנהלת הוועדה
לאה קריכלי
רישום פרלמנטרי
שלומית כהן


הרחבת סמכויות ועדת המשנה החסויה לביטחון פנים - פיקוח ומעקב בסוגיית המסתננים והשלכותיה – רביזיה
היו"ר יואב קיש
שלום. אני פותח את הישיבה. השעה 12:00. אנחנו פה בבקשה לדיון מחדש, רביזיה, שביקשה חברת הכנסת יעל כהן-פארן, שלא נמצא. ניתן לה דקה. אם היא לא תגיע, אז הרביזיה תתייתר. עוד חצי דקה הרביזיה שלה נופלת, אם היא לא מגיעה.
יואב בן צור (ש"ס)
אמרת דקה.
היו"ר יואב קיש
כן. עכשיו נשארה חצי דקה.
יואב בן צור (ש"ס)
מי הגיש את הרביזיה?
היו"ר יואב קיש
יעל כהן-פארן.
יעל כהן-פארן (המחנה הציוני)
רצתי מוועדת החוקה.
היו"ר יואב קיש
בבקשה, תנמקי את הרביזיה.
יעל כהן-פארן (המחנה הציוני)
צהריים טובים. אני חושבת שההחלטה להעביר את הדיונים בנושא המסתננים מבקשי המקלט לוועדה חסויה, היא קודם כל לא ברורה, היא תמוהה. הרי היום ברור שכבר ירדו מהסיפור של גירוש למדינה שלישית, שזה היה הנימוק, להבנתי, החיסיון של המדינה השלישית, מדוע צריך דיונים מסווגים בכנסת. ירדו מזה, נגמר. מתווה הגירוש כרגע לא רלוונטי.
היו"ר יואב קיש
כרגע.
יעל כהן-פארן (המחנה הציוני)
אין מדינה שלישית, לא מסתירים את זהותה של המדינה השלישית.
היו"ר יואב קיש
כרגע.
יעל כהן-פארן (המחנה הציוני)
כן, כרגע. אתה כרגע פתחת את הוועדה. אם יחזור להיות רלוונטי, תפתח את הוועדה. אני בחשש מאוד מאוד גדול.

אדוני היושב-ראש, כמי שלא משתתפת בוועדות חוץ וביטחון, שיש שם יותר ועדות משנה – בוועדות משנה מסווגות, עד כמה שאני רואה, של ועדות אחרות, למשל ועדת ביקורת המדינה, מתקיים דיון בוועדה, ואם יש איזשהו רכיב מסווג, אז אומרים: על החלק הזה אנחנו נדבר בוועדת המשנה המסווגת, הסגורה. כולם יודעים על זה, קודם כל. הדיון הוא קודם כל פתוח, ואולי רק על חלק מאוד מסוים וצר ומצומצם דנים בוועדת המשנה. אבל לא מתקיים, להבנתי, שום דיון שאף אחד לא יודע עליו בשאר הוועדה, חברי הוועדה לא מודעים בכלל לקיומו של הדיון. אני חוששת שיש כאן ניסיון של הסתרה.
יואב בן צור (ש"ס)
בוועדות משנה של חוץ וביטחון, חברי ועדות אחרות לא יודעים מה נושא הדיונים.
יעל כהן-פארן (המחנה הציוני)
אני לא בחוץ וביטחון. אנחנו בוועדה שהיא לא ועדת חוץ וביטחון. זאת ועדת פנים, זאת לא ועדת חוץ וביטחון. רוב הנושאים שאנחנו דנים עליהם הם אזרחיים ולא מסווגים. יש ועדה אחת מסווגת, שאנחנו שמים פה נושא שהוא ציבורי, הוא רגיש, ואין מקום להסתרה של המידע בו. אין פה שום דבר ביטחוני, אין פה שום דבר שהוא ביטחון המדינה, נקודה. אני חושבת שזה לא ראוי, ואנחנו חייבים לא להעביר את הסמכות של החלטות ודיונים בוועדת המשנה. תודה.
היו"ר יואב קיש
אני רוצה להתחיל את דבריי בבקשה שתסירי את הרביזיה, מהסיבה המאוד פשוטה שאין בינינו חילוקי דעות. אני לא מתכוון לעשות שום דיון שלא כופים עליו, במירכאות, לעשות אותו בוועדת המשנה הזאת. אני רוצה לעשות הכול פתוח, הכול גלוי. נכון לעכשיו אני רציתי לעשות דיונים כדי להבין לעומק את הבעייתיות, אם יש או אין, בנושא מדינה שלישית. לא יכולתי לעשות את זה, הייתי חייב לעשות את זה בוועדה סגורה, ולכן הלכנו לכיוון הזה. זה כלי שיישמר אך ורק לאירועים שבהם לא תהיה לי ברירה. זה לא מהלך שאני מנסה להוביל כדי להסתיר, ההפך הוא הנכון. אני בעד המעורבות הציבורית, אני חושב שהיא חשובה. אבל אני לא מוכן שלוועדה הזאת בסוף, גם בפורום מצומצם, לא יהיו הכלים להיכנס לעומק למקומות שבהם יימנע מהם, והיו כאלה בעבר. את יכולה לטעון שלא יהיו להם בעתיד. אני אומר לך שאם לא יהיו דברים כאלה בעתיד, גם הוועדה הזאת לא תתכנס לדון בזה בעתיד. חד וחלק אני אומר לך. אני פונה אלייך בבקשה להסיר. אני עדיין רוצה את הכלי הזה, כי אני לא רוצה להיתקע בבוא היום, אם יהיה, שבו תהיה סיטואציה שאני אהיה מחויב לעשות דיון סגור ולא יהיה לי, ואני אצטרך להקים את זה. לא רוצה להיות במקום הזה. את מכירה אותי מספיק זמן. זאת זכותך להחליט, ונעשה פה הצבעה. אם את רוצה, תהיה פה הצבעה. לדעתי אין שום טעם בהצבעה הזאת, כי אין בינינו חילוקי דעות. אמרתי את זה לפרוטוקול. יותר ברור מזה אני לא חושב שאפשר להגיד. האם את מסירה את ההצעה שלך?
יעל כהן-פארן (המחנה הציוני)
אז יש לי שאלה אליך. אם אין בינינו חילוקי דעות, אז מדוע צריך להסמיך את הוועדה לדון אם כרגע זה לא רלוונטי? אם תהיה סיטואציה רלוונטית, אתם הרי יכולים לייצר את הדיון הזה מחדש ולהסמיך את הוועדה בקלי קלות.
היו"ר יואב קיש
פה מבחינת ההתנהלות אני חולק עלייך, כי אני לא רוצה להיות בסיטואציה הזאת עוד פעם. מבחינתי אני רוצה את הכלי הזה. אלה הכיוונים שלי, זאת ההגדרה שלי. אם את חושבת שאני טועה, זכותך להגיד שאת מתעקשת על הרביזיה. לדעתי מיותר, אבל זו החלטה שלך.
יעל כהן-פארן (המחנה הציוני)
אתה אומר שכרגע אין סיטואציה והוועדה לא תתכנס. מאחר שכל כינוסיה הם חשאיים, איך אני יכולה לדעת על זה?
היו"ר יואב קיש
אמרתי שאני אכנס את הוועדה רק אם היא תדון בנושא שייכפו עלי שהוא חייב להיות חסוי. זאת אומרת, האינטרס שלי שהדיונים ייערכו במליאה. אבל אם מישהו, גורם מסוים, יגיד שהנושא חייב להיות חסוי, בין אם זה נושא מדיני או אולי אישי, נניח שיש מקרה של אדם באופן אישי שאומר: אני רוצה שתדברו על המקרה שלי. אני לא יכול לעשות את זה בפורום של המליאה, אני צריך לעשות את זה בדיון סגור. אז יהיה לי הכלי הזה. במקום הזה אני אשתמש בזה. בשביל זה אני מקים את הכלי הזה עכשיו. בכוונתי להצביע על הרביזיה ולהפיל אותה, אלא אם את אומרת לי עכשיו: הבנתי, אני מקבלת את דעתך ואני מסירה. אז הגידי את החלטתך וזהו.
יעל כהן-פארן (המחנה הציוני)
התייעצות סיעתית.
היו"ר יואב קיש
חמש דקות.

(הישיבה נפסקה בשעה 12:05 ונתחדשה בשעה 12:07.)
היו"ר יואב קיש
בבקשה.
יעל כהן-פארן (המחנה הציוני)
אדוני היושב-ראש, אנחנו מקבלים את האמירה שלך ואני מקווה שלא יהיה צורך בהתכנסות הוועדה בנסיבות כאלה או אחרות.
היו"ר יואב קיש
זה כולנו מקווים.
יעל כהן-פארן (המחנה הציוני)
אני מסירה את הרביזיה.
היו"ר יואב קיש
מאה אחוז. תודה רבה.


הישיבה ננעלה בשעה 12:10.

קוד המקור של הנתונים