ישיבת ועדה של הכנסת ה-15 מתאריך 04/11/2002

קבלת פנים לפרופ' עוזי אבן

פרוטוקול

 
פרוטוקולים/מעמד האישה/60263
הוועדה לקידום מעמד האישה
4.11.2002

פרוטוקולים/מעמד האישה/6026
ירושלים, ז' בכסלו, תשס"ג
12 בנובמבר, 2002

הכנסת החמש-עשרה נוסח לא מתוקן
מושב רביעי
פרוטוקול מס' 233
מישיבת הוועדה לקידום מעמד האישה
יום שני, כ"ט בכסלו התשס"ג (04.11.2002), שעה 12:00
סדר היום
קבלת פנים לפרופ' עוזי אבן
נכחו
חברי הוועדה: יעל דיין -היו"ר
חה"כ קולט אביטל
חה"כ חוסניה ג'בארה
חה"כ ענת מאור
מוזמנים
חה"כ עוזי אבן
חה"כ רן כהן
חה"כ יוסי שריד
חה"כ אבשלום וילן
חה"כ נעמי חזן
חה"כ אילן גילאון
חה"כ תמר גוז'נסקי
שולמית אלוני
ד"ר עמית קמה
יוסי אבן-קמה
מרדכי וירשובסקי
אלון סטריקובסקי -יו"ר הוועד באגודה
נורה גרינברג -נציגת הטראנסג'נדרים באגודה
תאר מאינץ -הגיל השלישי, נציג הבוגרים באגודה
מיקי כספי -נציג הפריפריות באגודה
איגור מיכלסון -נציג העולים באגודה
שאול גונן -נציג הערבים באגודה
קארין גוטרמן -קל"פ
אן אזולאי -הבית הפתוח
עו"ד שרון הורנשטיין -הפורום החיפאי
יאיר אמיר
מיכל עדן
אדיר שטיינר
דן יקיר
איתי פנקס
מנהלת הוועדה
דנה גורדון
קצרנית
מיטל אמסלם

קבלת פנים לפרופ' עוזי אבן
היו”ר יעל דיין
שלום, אני פותחת את ישיבת הוועדה. אני חיבת לציין כי אני מתרגשת מאוד, אך למרות זאת חשבתי כי הצעד הזה יהיה הרבה יותר מוקדם. העובדה שזה קרה עכשיו איננה יד המקרה. אנו חייבים תודות לוועדה ולכנסת בכלל, ובייחוד למפלגה אליה עוזי אבן מצטרף. זה איננו מקרה כי עוזי אבן, הומוסקסואל מוצהר, הצטרף דווקא לסיעת מר”צ.

לפני עשר שנים הופיעה כותרת בעיתון: "יצאו מהעיתון, נכנסו לכנסת". הכוונה לא היתה כי אכן נכנסו חברי כנסת הומוסקסואלים, אלא לכנס שהתקיים בכנסת. בעיתון נכתב: "למרות מחאות חברי הכנסת הדתיים, התייצבו אתמול בכנסת 100 הומוסקסואלים ולסביות למפגש של כאב. העדות הנוקבת מכולם היתה של פרופ' עוזי אבן, הומוסקסואל שאמר: "15 שנה שירתי במערכת הביטחון, ואז כאשר יצאתי מן הארון אמרו לי, אתה סיכון בטחוני. חקרו שעתיים וחצי את השכנה שגרה מתחתי, כאשר עם דמעות בעיניה אמרה להם: כן, לשני הבחורים שגרים מעליי יש חדש שינה אחד".

אני מברכת היום גם את עמית ואת יוסי, בני המשפחה של פרופ' עוזי אבן. יש מושג של בן זוג של חברת כנסת ובת זוג של חבר כנסת, ועתה יהיה מושג חדש, בן זוג של חבר כנסת.
יוסי שריד
אני חושב כי כולנו עברנו כברת דרך קדימה. אני מקווה כי אף פעם לא יבואו לברר אצל השכנות שלי מה מתרחש בחדר המיטות שלי, כי אינני יודע מה יהיו הממצאים. יעל אמרה קודם כי האירוע היום מחזיר אותה עשר שנים אחורה. אני רוצה לומר כי את שולמית אלוני ואותי האירוע היום מחזיר עשרים שנה אחורה, כאשר יחסים הומוסקסואלים עדיין נחשבו בספר החוקים שלנו עברה פלילית. בהצעת חוק משותפת אנו מחקנו את הכתם הזה מספר החוקים של מדינת ישראל, ומאז יחסים הומוסקסואלים אינם נחשבים עברה פלילית.

יעל צדקה כאשר אמרה כי עבור מר”צ זהו יום של גאווה. אני מרשה לעצמי להטיל ספק ולשאול האם זה היה אפשרי במפלגה אחרת. מר”צ אוהבת לקבוע תקדימים כאשר היא יודעת כי תקדימים כאלה אינם יכולים להיקבע על ידי מפלגות אחרות. זה חלק מהשקיפות שלנו ומהאחריות הציבורית שלנו.

אני חושב כי זהו יום גאווה לכנסת כולה. אני קראתי בעיתוני הבוקר כמה התבטאויות של חברי כנסת לקראת כניסתו של עוזי אבן לכנסת. אני עושה מאמץ עילאי כדי לא להשיב לחברי הכנסת האלה כגמולם, כיוון שקיבלנו על עצמנו כי כניסתו של עוזי אבן לכנסת תהיה מלווה בהרבה רצון טוב, ולא בכוונה להתרסה. רק בפרובינציה הישראלית כניסתו של חבר כנסת הומוסקסואל יכולה להסב מידה כזו של תשומת לב והתרגשות. אני איני מכיר פרלמנט מתוקן אחד בעולם שבו לא חברים חברי כנסת הומוסקסואלים מוצהרים.

אני אמרתי לעוזי אבן כי אני נכלם כי אדם בעל כישורים כמו שלו צריך להיכנס לכנסת כהומוסקסואל מוצהר. אני רוצה להודיע לכם כי עוזי אבן נבחר ברשימת מר”צ לכנסת לא כהומוסקסואל מוצהר, אלא כי הוא אדם שיש לו הרבה מה לתרום לפרלמנט הישראלי. כיוון שכולכם מכירים את רמתו של הפרלמנט הישראלי, אני מרשה לעצמי להניח כי עוזי אבן יעלה במידה ניכרת את רמתו של בית הנבחרים הישראלי. אני חושב כי אין היום ממשלה בעולם המערבי שאין בה שרים שהם הומוסקסואלים מוצהרים.

כאשר ניסיתי לחשוב הבוקר מה היתה התגובה בפרלמנט האירני כאשר היה הומוסקסואל נכנס לפרלמנט, הגעתי למסקנה כי איני בטוח כלל כי זו היתה תגובה חריפה יותר מזו שהתקבלה כאן. אני מאוד מקווה כי אותם הדברים שהשמיע עוזי אבן בשבועות האחרונים, דברים של רצון טוב ושיתוף פעולה, ישפיעו על קבלת הפנים שתיערך לו בכנסת. יחד עם זאת, אם אנו נתבדה וקבלת הפנים תהיה ברוטלית וגסה, עוזי אבן לא יעמוד במערכה הזו לבדו, אלא ביחד עם חברי הכנסת של מר”צ וחברי כנסת נוספים, אשר יעמדו לימינו בכדי להעמיד את האנשים האלה במקומם.

עוזי, אנו שמחים על כניסתך. אני מצטער כי הקדנציה אליה אתה נכנס תתקצר במידה ניכרת. אני לא חושב כי יש לאנשים טבע להצטרף לספינות טובעות, ובשל כך יש להניח כי הקדנציה תהיה קצרה. בכל מקרה אני מאחל לך קדנציות נוספות בכנסת.
היו”ר יעל דיין
אני רוצה להזכיר לכולם כי פרופ' אבן מחליף את פרופ' רובינשטיין, כך שבכל מקרה מר”צ שומרת על רמה אינטלקטואלית.
שולמית אלוני
שש שנים לא ביקרתי במוסד הזה. היום החלטתי כי אני חייבת להגיע, כיוון שמדובר באירוע חשוב מאוד. מי שמודע לקשיים שעברה הקהילה הזו בשנים האחרונות, חייב להיות מאוד מרוצה היום.

בשנת 1977 יוסי שריד ואני הגשנו הצעת חוק, והשגנו 35 חברי כנסת שתמכו בחוק. למרות זאת ראש הממשלה, יצחק בגין, עלה לדוכן ואמר כי הגברת אלוני רוצה שאנשים ישכבו עם בהמות. למרות זאת חיים כהן ז"ל, היועץ המשפטי לממשלה ואחד האנשים הנאורים בארץ, נתן הוראה ברורה לפרקליטות וליתר הגופים, שלא להעמיד לדין אדם בשל עבירה על הסעיף הזה, עבירות המוסר. עם זאת היו כמה מקרי חרפה בארץ. במקרה אחד קצין בצבא שחבש כיפה לא נח עד אשר יגרשו את הקצין הצעיר שתחת פיקודו, בשל נטיותיו.

ר"צ, כתנועה לזכויות האזרח, מצאה לנכון מייד עם הקמתה לטפל בנושא הזה. למרות זאת, החוק שונה רק בסוף שנות השמונים, לאחר מאמצים ועבודה רבה. את כל הפרק שנקרא עבירות על המוסר הפכנו לעבירות מין. הסעיף הנוגע ליחסים הומוסקסואליים הושמט.

יעל, אני חושבת כי את עשית מעשה חשוב ביותרכאשר לפני עשר שנים את ערכת את הפגישה הראשונה הפומבית סביב הנושא של יחסים הומוסקסואליים, למרות הקשיים שהעמידו בפנייך חברי הכנסת.

כשם שאין בעלי עיניים ירוקות מוצהרים ואין בעלי שיער ארוך מוצהרים, אני מקווה כי אנו נגיע למצב בו גם לא נצטרך להשתמש במילה מוצהר ביחס להומוסקסואלים. אני חושבת כי זו זכותם של אנשים מבוגרים לקיים חיי משפחה וחיי אישות לפי רצונם, טעמם והסכמתם, ואין זה עניינם של כלי הקודש למיניהם. לאחר שטיפלתי בכמה רבנים אשר הטרידו נשים, ולאחר שהרב פרדס שטען כי כל הנשים זונות הובא לדין, הייתי מצפה כי הם יתחילו לבדוק מה שקורה בישיבות שלהם.

עוזי, אני שמחה ומברכת אותך. רבים פעלו כדי לקדם את זכויותיהם של הקהילה ההומוסקסואלית, אך אני חושבת כי העבודה הפומבית של יעל ראויה לציון מיוחד. אני מאחלת לכולם ולכל מדינת ישראל, שלא יהיה עוד צורך בהגדרה הומוסקסואל מוצהר, ושמסיבות יום הגאווה תהיינה גאווה לרוח הליברליות במדינת ישראל.
מרדכי וירשבסקי
אני מסכים עם דברי קודמיי. בתחום אחד מדינת ישראל עברה דרך ארוכה וחיובית. אני מקווה כי בעוד עשר שנים יסתכלו על החגיגה שנחגגה כאן היום כדבר מוזר, כיוון שזה יהיה תהליך מובן מאליו. אני מאחל לעוזי כי הוא יתרום בכל התחומים שהוא מסוגל להם, ויוכיח את היכולת האינטלקטואלית הגבוהה שלו ואת אומץ הלב שלו. אני חייב לציין כי זו לא תהיה דרך קלה עבורו, כיוון שמדובר במוסד קשה עם אנשים קשים ועם אטימות שאיננה פשוטה.

בישיבה בה אני תפקדתי כסגן יו"ר הכנסת, היה דיון שבמהלכו עלה הנושא של הקהילה ההומוסקסואלית במדינת ישראל. באותה ישיבה היו צעקות רמות מצד המחנה הדתי. לידי עמד מזכיר הכנסת שהיה יהודי דתי-חרדי, ואמר לי שהם אינם יודעים מה קורה אצלם בחברה ובישיבות.

אני חושב כי כניסתו של עוזי אבן לכנסת, היא דבר גדול לכל הקהילה הזו, וכן לכל אזרחי מדינת ישראל. אני מקווה כי סוף סוף יהיה שוויון לכל חסרי השוויון במדינת ישראל. אני מאחל לעוזי לפחות עוד שתי קדנציות.
היו”ר יעל דיין
הוועדה בראשותי, הוועדה לקידום מעמד האישה, מקיימת כמה ועדות משנה שאחת מהן היא ועדה לקידום זכויותיהם של הקהילה ההומוסקסואלית. אני רוצה להודיע כי אני מעבירה היום את ראשות ועדת המשנה הזו מידיי לידיו של עוזי אבן. אני רוצה לציין כי בראש שתי ועדות המשנה האחרות עומדות חברות הכנסת ממר”צ. חוסניה ג'בארה עומדת בראשות ועדת המשנה למגזר הערבי, וענת מאור יו"ר ועדת משנה לנושאי כלכלה.
אלון סטריקובסקי
יו"ר ועדת המשנה, יעל דיין, חברות וחברי כנסת נכבדים אורחים וחברים, התכנסנו היום לדון בהישגי העבר ובתוכניות לעתיד. כניסתו של חה"כ עוזי אבן, היא יום חג לא רק לעוזי אבן ומשפחתו, לא רק של הקהילה ההומו-לסבית-טרנס-בי בישראל, אלא חגה של החברה הישראלית הליברלית כולה. המסורת הישראלית ואף היהודית שילבה מאז ומעולם בין עצב לשמחה. לכן היום, הרביעי בנובמבר 2002, שבע שנים לתאריך הרצח של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, מוטלת עלינו גם החובה לזכור ולהזכיר. בהזכירי את רבין עולה בי המשפט שאמר ראש הממשלה המנוח בערב הנורא ההוא: "אלימות היא כרסום יסודות הדמוקרטיה הישראלית, יש לגנות אותה, להוקיע אותה ולבודד אותה. זו לא דרכה של מדינת ישראל". בעיני זו תכלית המורשת, על כל המשתמע ממנה בכל תחומי החיים. האלימות כנגע היא תופעה שיש ללחום בה, היא מתבטאת לא רק באלימות פיזית, אלא גם בניכור השונה, בחוסר סובלנות ובאלימות מילולית. קיומנו היום כמדינה דמוקרטית תלוי עד מאוד בקידום נושא זכויות האדם וחינוך לסובלנות ופלורליזם. הקהילה ההומו-לסבית-טרנס-בי בישראל סוגרת מעגל של שנים של רדיפה, עם כניסתו של חה"כ עוזי אבן כחבר מן המניין. הרדיפה הזו התבטאה בהומופוביה על כל גווניה בגילוייה הקשים ביותר, החל מהפליה וכלה באלימות וונדליזם, בשל קהילת אנשים אשר סירבה לשבת בארון ולהיכנע לחיים בסתר ללא אהבה. לא עוד. ברצוננו בהכרה בזכויותינו כאזרחים שווי זכויות, הממלאים את חובותיהם האזרחיות בישראל. מעמד זה הוא דוגמא מצוינת. אנו חוגגים ציון דרך בדרכה של הקהילה ההומו-לסבית-טרנס-בי בישראל, מה שבעיני רבים נלקח כמובן בעיניו. הזכות לבחור ולהיבחר, הזכות לייצוג ושוויון זכויות, הוא בעינינו יום חג. הדרך עוד ארוכה. קהילתנו במשך שנים חייה בקהילה שבה אהבתנו היתה מוקעת, ואנו אין לנו דרך אחרת לאהוב.

אנו חייבים לזכור כי חג זה נחוג גם בזכותם של כל אותם מתנדבים ומתנדבות מכל הארץ, שנאבקו מעל ל25- שנה תוך סיכון מעמדם האישי והמקצועי. אהבתנו היא ככל האהבות, ומאבקנו על הזכות לאהוב ולחיות בכבוד יהיה קשה ובלתי מתפשר. אנו לא מבקשים את זכויותינו, אנו כאן לתבוע אותן בראש מורם ובגאווה.

כניסתו של חה"כ הפרופ' עוזי אבן היא התקווה לכולנו. אנו כאן בכל מקום ובכל פינה, בצבא, בעסקים ועכשיו בגלוי גם בכנסת. אנחנו כאן בזכות ולא בחסד. אנו כאן ליצור חברה בטוחה לא רק על ידי גבולות לכל נער ונערה להרגיש בטוחים באהבתם. הומופוביה על כל גווניה היא אלימות. אנו כאן כדי להיאבק באלימות זו, וכדי ליצור חברה דמוקרטית, חופשית סובלנית ושווה. צוואתו של ראש הממשלה ז"ל רבין, מתרגמת גם היא לביסוס יסודות הדמוקרטיה, חירות, שוויון ואחווה. החירות היא החירות שאנו עדיין נאבקים עליה יום-יום להכרה באהבתנו. האחווה היא אחווה כאן בחדר ובכל הארץ בין כל בני האדם המאמינים בשוויון. השוויון הוא זה הבא לידי ביטוי בחוק, בתקנות והכרה ציבורית דרך המערכות הפוליטיות והמשפטיות. כניסתו של עוזי אבן מהווה אור לכולנו. המון בהצלחה ותודה.
רן כהן
אני רוצה להביע איחולים מכל הלב לעוזי על כך שהצליח במאבקים שניהל. אני מסכים עם המשפט האחרון של וירשובסקי, כי זהו מאבק לשוויון של כל חסרי השוויון, הכוללים את מיליון וחצי איש שנמצאים מתחת לקו העוני, וכן את המקופחים על רקע עדתי או לאומי או דתי. בעניין הזה ידיך, עוזי, תהיינה מלאות עבודה. אני מאחל לך בהצלחה.
קארין גוטרמן
קל”פ, קהילה לסבית פמיניסטית, גאה ומאושרת לברך את פרופ' עוזי אבן ביום השבעתו לכנסת החמש עשרה. היום כשבועיים לאחר שבית קל”פ בתל-אביב, בעיר הפתיחות נרגם באבנים על ידי קבוצת נערים הומופובים, באנו לחזק את ידיו של חה"כ הגאה הראשון, ולומר כי נמשיך להילחם על זכותנו לשוויון בארצנו. 54 שנים לאחר קום המדינה ו18- שנים לאחר ביטול החוק המביש האוסר על קיום יחסים הומוסקסואלים, הגיע הזמן בו הומוסקסואל מוצהר יזכה לכהן כחבר כנסת. אנו מאחלות לחבר הכנסת אבן הצלחה בהעלאת המודעות לבעיות העומדות בפני ההומוסקסואלים והלסביות בארץ, התמודדות עם הומופוביה במערכת החינוך, אפליה בלתי פוסקת כאשר אנו מנסים לבסס קשר זוגי וחוסר היכולת להקים תא משפחתי ביחד ולגדל את ילדינו תוך שותפות אמיתית, מכיוון שהמדינה מסרבת להכיר בלגיטימיות האימוץ ההומו- לסבי. בנוסף, אנו מאחלות לחבר הכנסת אבן הצלחה במאמציו לשוויון וצדק חברתי לכל אוכלוסיית ישראל ללא אפליה על בסיס, גזע, דת, מין או נטייה מינית. אנו סמוכות ובטוחות שחבר הכנסת אבן יהווה דוגמא חיובית לכל נער או נערה מתבגרים המתמודדים עם נטיותיהם המיניות, נערים שעד היום נאמר להם כי הומוסקסואליים הם סוטים והם צפויים לחיי אומללות אם יבחרו בדרך זו. אני בחרתי בדרך זו, ואני לא אומללה ולא סוטה, אני אישה לסבית גאה ומאושרת, ועוד יותר גאה כי יש נציגות כה מכובדת כמו חבר הכנסת אבן בפרלמנט הישראלי. עוזי, בהצלחה לך ובהצלחה לכולנו.
קולט אביטל
אני רוצה לומר כי זהו יום החשוב לכולנו, גם מבחינת המאבק לשוויון וגם מבחינת המאבק לזכויות אדם, דווקא בימים בהם החברה והכנסת הפכו להיות יותר אלימים ופחות סובלניים. אני רוצה לומר לפרופסור אבן כי אני מאוד שמחה ומאוד גאה שהוא פה, ואני רוצה לאחל לו כי בסוף הקדנציה הזו או הקדנציה הבאה, גם הוא יהיה שמח שהוא פה.
עמליה חסין
אני רוצה לומר בשם ההורים כי אנו מאחלים לעוזי אבן רק טוב ושיישאר הרבה שנים בכנסת ויעשה טוב לכנסת ולקהילה כולה.
אילן גילאון
אני חושב עלייך לטווח מאוד ארוך ובשל כך הבאתי לך צנצנת ריבת ורדים ענקית שתספיק לך להרבה זמן.
נורה גרינברג
אני מביאה לחבר הכנסת עוזי אבן את ברכת הדרך של הקהילה הטראנסג'נדרית בישראל של רבבות אנשים שזהות המגדר שלהם, היותם גברים או נשים, אינה תואמת את הנורמה המקובלת, זו הנחשבת לגיטימית. הטראנסג'נדרים הם שנושאים בעול השונות. הם שעומדים בחזית המאבק, יודעים שנאה התנשאות ואטימות. כאשר מדברים על קבלת השונה, עלינו מדברים. הטראנסג'נדרים שייכים לציבור המקופח ביותר במדינה ובחברה. העובדה היא שמותר לבוז וללעוג לו, לרמוס את זכויותיו, לשלול ממנו דמות אנוש ואפילו, במקרים קיצוניים, להתיר את דמו. למרות הסטריאוטיפ הרווח, זהו ציבור בלתי נראה, או יותר נכון ציבור אשר מעדיפים שלא לראותו. הציבור הזה עדיין סובל מסטיגמה קשה ומניכור. הטראנסג'נדרים עמדו מאז ומתמיד בקו הראשון של מאבק הקהילה ההומו-לסבית-טרנס-בי להכרה ולשוויון. התנועה למען זכויות, ההומוהים, הלסביות, הבי-סקסואליים והטראנסג'נדרים, אשר השיגה הישגים חסרי תקדים בדרך לקבלת לגיטימציה חברתית, לא היתה מגיעה לאן שהגיעה אלמלא אותם טראנסג'נדרים שהיו הראשונים להתעמת עם אפליה, עוינות וברוטליות. הם נלחמו את מלחמות הקהילה, הם הראשונים שעמדו על זכויותיה, הם שהסבו את תשומת הלב של החברה ההטרו-סקסואלית הנורמלית אל מאבקה, והם אלה שממשיכים לשלם את מחיר הפחד שזהות מגדר בלתי נורמטיבית מטילה על אנשים רבים. לא פעם חוטאים בהתנשאות גם המתהדרים בליברליות ובסובלנות, בכך שמרשים לעצמם לבוז למי שכל פשעו הוא שביטוי זהות המגדר שלו שונה מציפיות החברה. התפיסות של גבריות ושל נשיות משתנות ועולה הצורך לתת מענה למצבים חדשים ולבעיות חדשות בחברה. זכות הטראנסג'נדרים לחיות את חייהם בשם עקרונות השוויון בהגדרה עצמית, דורשת פתרונות חדשים. הגיעה העת ליישם תפיסות חדשות אלה הלכה למעשה ולשלב את זהות המגדר בחוק, כדי להגן על אנשים שמינם הביולוגי וזהות המגדר שלהם אינם עומדים בציפיות ובהסדרים הנורמטיביים.

הקהילייה האירופאית הכירה זה כבר בזכותו של אדם לבטא את זהות המגדר שלו כחלק מזכות היסוד לפרטיות. גם החוק הישראלי חייב להכיר בזהות המגדר כאחד המאפיינים הבסיסיים של זהות האדם שזכותו לבטא אותה כראות עיניו. יש צורך להגן בחוק על זהות המגדר הבלתי נורמטיבי, להגן על טראנסקסואליים ועל טראנסג'נדרים בכלל. קיימת אפליה נוראה. זכויות יסוד של טראנסג'נדרים נרמסות בריש גליי. יש להגן עליהם בעבודה, בחינוך ובמגע עם משרדי הממשלה. יש צורך להבטיח טיפול רפואי נאות לטראנסג'נדרים הנמנע מהם היום, ולהסדיר את מעמדם האישי, כך שאדם החי דרך קבע בזהות המגדר המועדפת עליו יוכל להתאים לכך את מסמכיו גם אם לא עבר ניתוח לשינוי מין. השתלבותם של טראנסקסואליים וטראנסג'נדרים בחברה לא תהיה אפשרית כל עוד נושא זה לא בא על פתרונו.

חבר הכנסת עוזי אבן מגיע לכנסת ברגע שבו מתעוררת בחברה הישראלית מודעות חדשה לסוגיות אלה, אשר בעולם מוכרות כבר שנים רבות. אני בטוחה כי הוא יישא לא רק את דגלם של מי שמחשיבם עצמם מכובדים, אלא גם את של אלה המעוררים לא פעם תגובות של גיחוך, זרות ורתיעה, המשכיחות את היותם בני אדם שזכותם המלאה לבטא את זהות המגדר שלהם כפי שהם מרגישים אותה. הם המבטאים את אושר הזהות האנושית, הם המאששים את כבוד האדם וחירותו הלכה למעשה. הם השונים התובעים את הזכות להיות שווים. חבר הכנסת עוזי אבן, בשם הקהילה הטראנסג'נדרית אני מאחלת לך הצלחה.
ענת מאור
הברכה הראשונה היא לעוזי ומשפחתו. אני מוכרחה לציין כי זהו מעמד מרגש ביותר. זהו אחד הרגעים המרגשים בתוך שלל רגעים מאכזבים. אני אשמח אם עוזי יהיה חבר בוועדת המדע ויוכל לתרום מיכולתו ותרומתו הייחודית בתחום הפיתוח הגרעינית. אני רוצה לברך אותך, עוזי, על תרומתך הענפה בתחום האקדמיה וההשכלה. אני רוצה לספר לכולם כי עמית הוא יליד נגבה. עוזי, עמית ויוסי, אני חושבת כי אתם משפחה למופת ודוגמא.

הברכה השנייה שאני רוצה לשאת היא לקהילה. אני חושבת כי כל ההישגים לא היו מתאפשרים ללא עזרתה של הקהילה עצמה. למנחם שיזף שהיה בין הלוחמים הראשונים וכן לייסוד עמותת קל”פ, יש את המניות הגדולות ביותר בהישגים שכולנו השגנו. נאבקתם על כך בראש מורם, והעובדה שידעתם לשלב בין מאבק חוץ-פרלמנטרי ומאבק בכנסת, היא אות כבוד.

הברכה השלישית היא לכל חברי הכנסת הקודמים לנו השייכים למפלגת מר”צ. זו גאווה גדולה להיות חלק ממפלגת מר”צ ולהמשיך את המאבק שפתחה בו יעל דיין. אני רוצה לציין גם את יצחק רבין ז"ל, ולומר כי בלי השינוי הדרמטי שהוא עשה במשרד הביטחון ובצבא, דרכנו היום היתה שונה.

אני רוצה לסיים ולומר כי ההישג הוא הרבה יותר גדול מאשר הישג לקהילה ההומוסקסואלית בלבד. המושגים "זכויות אדם", "הומניזם" ושונות בחברה, השפיעו גם על הרגישות החברתית כלפי אנשים עם מוגבלויות, וזהו הישג עצום שכולנו שותפים לו. הדרך היא עוד ארוכה, אך הקהילה לא תצעד בה לבד. אנחנו אתכם לאורך כל הדרך, ויחד נצליח לשנות את החברה לטובתכם ולטובת כולנו.
נעמי חזן
ודאי שמתם לב כי חברת הכנסת זהבה גלאון לא נמצאת כאן היום, וזאת כיוון שהיא באופן חריג לא נמצאת בכנסת היום. היא ביקשה ממני להתנצל ושאני אדבר גם בשמה. אני חייבת לציין כי היום זהו יום חג אמיתי בתוך מצב בלתי נסבל במדינה. עוזי אבן, אני מודה לך כי אתה גורם לנו לחגוג חג זה. זהו יום חג לדמוקרטיה הישראלית, ויום חג לכבוד האדם, חירותו וזכויותיו. בנוסף, זהו יום חג לך ולמשפחה, ולבסוף זהו יום חג למדינת ישראל. אני רוצה לקבל אותך לכנסת ולומר כי טוב שהצטרף אלינו עוד קול שפוי אחד. ברוך הבא בשם כולנו.
עמית קמה
יש לי שתי חוויות שאני רוצה לחלוק עמכם. החוויה הראשונה התחילה כאשר אני ועוזי נפגשנו בשנת 1986. אז אני הייתי יותר פעיל בקהילה שלנו ועוזי היה פעיל מאוד באקדמיה. אני דרבנתי אותו לפעול יותר, כך שבשנת 1993 נוצר בינינו פער. עוזי בשנת 1993 בכנס בכנסת דיבר בגלוי, ואילו אני ישבתי מאחורי אחד האנשים, כיוון שאמא שלי אמרה שלא יעלה על הדעת שבבאר שבע ידעו כי הבן שלה הוא כזה, וכי היא תתאבד אם אני אופיע בגלוי. היום לאחר עשר שנים אני יושב בקדמת הבמה לעיני המצלמות.

יעל, איני יודע אם שמת לב לכך, אך זו הישיבה הראשונה שאיננה נפתחת במילים שלך: כי תהיינה פה מצלמות טלוויזיה ולמי שיש בעיה עם כך, יוכל לשבת במקום אחר שלא לעיני המצלמות. בשל כך אני חושב כי זהו חג לכל אחד מן הנוכחים פה בחדר.
איגור מיכלסון
ברצוני לברך את חבר הכנסת החדש עוזי אבן. אני בטוח כי הוא יתמוך בכל האינטרסים של הקהילה. אנו עלינו מכל קצוות העולם לארצנו הקטנה בתקווה שנמצא כאן חירות וזכות להיות כפי שאנו רוצים, ושלא נצטרך להתחבא מאנשים ולפחד להיות לא רצויים בגלל הנטייה המינית שלנו.

אלה מאיתנו אשר עלו ארצה לפני שנים רבות זוכרים גם תקופות קשות יותר, אולם המדינה והחברה נעשות יותר ויותר פתוחות וליברליות. המשימה המשותפת של כולנו היא להמשיך בדרך הזו. לצערנו, יש עדיין הרבה בעיות שאינן פתורות. אנו מצפים מכם שתמצאו תשובות לשאלות, כגון הקלת תנאי כניסה לישראל של בן/בת זוג הלא יהודיים של משפחות חד-מיניות ממדינות המוצא, ונתינת הזכות להיות ולעבוד בארץ למען עם ישראל.

צר לי, אך אני חייב להעיד על הומופוביה הקיימת בקהילה שלנו במיוחד בכלי התקשורת בשפה הרוסית. לא ייתכן כי חלק מהאנשים אשר אהבים בצורה שונה מן הרוב, יספגו השפלות וקללות באמצעי תקשורת. כולנו תקווה שנזכה בהבנתכם ועזרתכם.
מיקי כספי
עוזי, גם אנו מצטרפים לברכות ולאיחולים לעשייה ולמלאכה רבה. אני מגיע לכאן מקריית שמונה, עיר שראש העיר שלה רק לפני שלושה חודשים השמיץ וקילל את הקהילה ההומוסקסואלית. אנו מקווים מאוד כי גם בעיר זו ובעיירות אחרות, ראשי ערים יתייחסו לאנשים הקהילה כחלק מהציבור הכללי. אני רוצה לומר כי מלבד הסניף של האגודה הנמצא באילת וזוכה לתמיכה גדולה מראש העיר ופרנסי העיר המבינים את הפוטנציאל הכלכלי, נתקלנו בחוסר פתיחות והבנה. אני מקווה כי המטרות של הקהילה תתגשמנה, וניתן יהיה לפתוח סניפים של אגודות כאלה ואחרות בכל יישוב שבו יהיה צורך בכך, וכן תהיה הכרה מראשי ערים וראשי מועצות לקיום המרכזים האלה. אני מקווה כי תהיה גם קבלת סיוע מהגורמים המקומיים בתחומי רווחה, חינוך, כולל הקצאת מקום להקמת הסניף. אני מקווה תהיה הכרה תקשורתית וקהילתית, חינוך לסובלנות בקשר עם הקהילה בבתי הספר, משטרה וכו'. אני מקווה כי תקומנה עוד קבוצות נוער במקומות שיידרשו, תוך כדי שיתוף פעולה מלא עם הגורמים העירוניים והמקומיים. גם בפריפריה מסתבר כי יש הומוהיים, לסביות, בי-סקסואליים וטראנסג'נדרים. זו איננה המצאה ירושלמית או תל-אביבית. הצרכים במקומות היישוב המרוחקים האלה קיימים וחשובים לא פחות מאשר בתל-אביב או בירושלים. יש הרבה מאוד עבודה והרבה מאוד מה להציע.
יאיר אמיר
אנחנו מברכים את פרופסור עוזי אבן לרגל השבעתו לכנסת ישראל כחבר הכנסת ההומוסקסואל המוצהר הראשון בישראל. אנו גאים בהישגיו ומאחלים לו בהצלחה בפעילות הפרלמנטרית.
אן אזולאי
עוזי, אנו מאחלים לך בהצלחה בדרך החדשה. אמנם אתה יצאת מהארון, אך נראה לנו כי בכנסת תצטרך לשבור הרבה ארונות של האנשים האחרים בקהילה.
שרון אורנשטיין
ראשית אני רוצה לציין כי אני חש גאווה עצומה לשבת עם כלת פרס ישראל, עם יקירות הקהילה, ועם אנשים אשר עומדים בחזית המאבק למען זכויות אדם בישראל, אנשים אשר הכניסו לסדר היום הציבורי את זכויות האדם כמושג. הזכירו כי עמית הוא מנגבה, ואני רוצה להזכיר כי עוזי במקור הוא מחיפה. היום, שבע שנים לאחר רצח יצחק רבין, אני מרגיש כי הנוכחות שלנו כאן היא סוג של תשובה ליגאל אמיר וכל מי שעמדו ועדיין עומדים מאחוריו. יש דברים שאי אפשר לרצוח, לא את הגאווה שלנו, לא את האמונה שלנו ולא את התקווה שלנו. יש דברים שגם כדורי אקדח לא יכולים להרוג.

לצד כל הצעות החוק האחרות, הקהילה ההומו-לסבית זקוקה לדברים הרבה יותר בסיסיים, כמו מגע חברתי ונגישות לשיח הומו-לסבי בלתי אמצעי. אנו מעונינים לנצל את הדוגמא של עוזי אבן כדי לגרום למתנ"סים קהילתיים, למרכזים עירוניים ורשויות מקומיות לאמץ לחיכם את הקהילה ההומו-לסבית. בחיפה ישנו מודל כזה שאימץ לחיכו את הקהילה החיפאית ואת הפורום החיפאי כחלק מהאג'נדה. תפקידו של מתנ"ס הוא לפנות לכל פלח אוכלוסייה שזקוק לצרכים. העצמה של קהילה חייבת להיות בכל מקום. ההיסטוריה מוכיחה שבכל היישובים שבהם היתה התארגנות מקומית של אנשים מהשטח, הקהילה באותם מקומות הפכה לסיפור הצלחה משגשג. אני רוצה לסיים ולהודות לעוזי וליעל ולומר כי זו גאווה גדולה להיות עם כולכם פה היום.
תמר גוז'נסקי
אני רוצה לברך את פרופסור עוזי אבן. אני חושבת כי אתה תחולל הרבה שינוי מעבר למשכן הזה, שהשינויים בו מתחוללים בבחירות. אני מתכוונת ליכולתך להיות פה לקהילה כולה, וגם ליכולת שלך להשפיע בכלל על סדר היום שלנו. אני רוצה להתנצל בשם כולנו כי ההצבעה הראשונה שלך בכנסת תהיה בנושא של כניסת מופז לכנסת.

אני חושבת כי אנו צריכים להיזהר מאי מתן דו"ח אמיתי על מה שקורה בחברה. אני רוצה להזכיר את המחקר החשוב שהתפרסם הבוקר בנושא אלימות נגד נשים וילדים. בדו"ח מצוין כי חלק מקורבנות האלימות משלימים עם האלימות וחושבים כי היא מגיעה להם. אמנם נעשו על ידי חה"כ יעל דיין וחברות כנסת נוספות הרבה שינויים בתחום הזה, אך בכל זאת אסור לנו לחיות באשליה כי השינויים הם באמת כל כך עמוקים כפי שאנו חושבים. הדרך לשינוי חברתי ולהבנה עמוקה של השונה ושל הסלידה מגילויי אלימות ואפליה, היא עדיין ארוכה מאוד. אנו נמצאים בעידן של חיזוק הימין הקיצוני, וכל זה לא יכול שלא להשפיע גם על השכבות החלשות והפגיעות, וביניהן גם הקהילה ההומו-לסבית. אני מציעה כי ברוח הדברים הזו נערך למערכה.
שאול גונן
כמי שמרכז את הטיפול באוכלוסייה הפלסטינית החד-מינית בישראל ובתחומי הרשות הפלסטינית, אני רוצה לברך את פרופסור עוזי אבן, על מינויו כחבר כנסת. אני אומר זאת גם כפעיל שינוי שמשום מה נציגיה לא הגיעו לישיבה היום. אני חושב כי גדולתו של עוזי כאדם היא בכך שלמרות שהיו רבים שפעלו נגדו והשמיצו אותו, הוא מצא בליבו את הכוח לסלוח, להישיר מבט ולהמשיך לחייך גם למקטרגיו, עד הגיעו לכאן. אני מעריך אותו ומעריץ אותו על כך. זוהי שעתנו היפה כקהילה מלוכדת המשתפת פעולה למען מטרה נעלה. האגודה תמכה רבות ותמשיך לתמוך בכל מועמד או מועמדת של הקהילה בין אם הם ממר”צ, שינוי או כל מפלגה אחרת. ראוי שיתייחסו לכח האלקטורלי של הקהילה שלנו בכבוד ראוי בכל המפלגות. מאבקם של ההומוסקסואלים הישראלים והפלסטינים הוא מאבק להישרדות, ומעטים הם אלה אשר פותחים את ליבם ואת דלתם אליהם. המאבק כנגד הכיבוש משכיח לעיתים עוולות רבות המופנות כנגד אוכלוסייה זו, הן מהרשות והן ממדינת ישראל. השפלות, דיכוי, גזענות, עינויים ולעיתים אף רציחות, הן רק חלק ממכלול הבעיות העומדות בדרכם.

עוזי, אני מבקש כי לא תשכח כי בטרם היותך מייצג את מכלול בוחרי מר”צ בישראל, אתה מייצג בראש ובראשונה את הקהילה שלנו. אנו נתמוך בכל מי שיתמוך ויעזור לנו בכל הזדמנות. לסיום, אני רוצה להזכיר את כל אלה אשר אינם נמצאים איתנו כאן היום כתוצאה ממחלות או כתוצאה מר”צח על רקע אלימות.
תאר מאינץ
אני רוצה לציין כי אנשים בקהילה שלנו עברו קשיים משפטיים וחברתיים קשים. עד 1988 יחסים הומוסקסואליים היו נחשבים לעבירה פלילית. הצעירים בקהילה סבלו מכך שלא היה להם מודל לחיקוי, לא היה להם אל מי לפנות לעזרה ולא היה להם ממי לקבל מידע ותמיכה. הצעירים של אז הם המבוגרים של היום. דברים רבים השתנו מאז, אך יש עוד הרבה דברים שחייבים בתיקון. אם אנו מסתכלים על שינויים חברתיים שנוצרו, אנו רואים כי שינוי חברתי המתבקש תמיד בוצע על ידי יחידים. הדוגמא לכך הם האנשים אשר הקימו את עליית הנוער כאשר היה צריך להוציא את היהודים מגרמניה הנאצית. בכל דור קמים אנשים חכמים, אמיצים וחדורי רצון עז לעשות צדק וחברתי, אשר מניעים את ההליכים החברתיים המתבקשים. אני רוצה לציין את פעולתם של וירשובסקי, יעל דיין, שולמית אלוני ופרופסור עוזי אבן, אשר עזרו לנו בייעוץ, בעידוד, ביוזמות חקיקה, בפעילות ציבורית שונה, וביצירת תקדימים נועזים. יישר כוחכם.

אני חושב כי זה לא בכוחו של המחוקק לשנות תופעות כמו הומופוביה, דעות קדומות ויחס מזלזל, אך יש דברים כי המחוקק יכול וצריך לשנות. אחד מהדברים שיש בכוחו של המחוקק לשנות היא העובדה שבני זוג חד-מיניים אינם יכולים למסד את הקשר ביניהם. בנוסף, בני זוג חד-מיניים אינם יכולים לקבל מידע רפואי על מחלת בן הזוג, אפילו אם הם ארבעים שנה ביחד. הם אינם יכולים לחתום על הסכמה לניתוח או לאשפוז סיעודי. בנוסף, הם אינם זכאים באופן אוטומטי לזכויות פנסיה. את כל הדברים האלה רק המחוקק יכול לשנות. אני קורא לכל חברי הכנסת שנתנו כתף עד עכשיו ומבקש מהם להמשיך ולעזור לנו בכך.
דן יקיר
זהו יום חג לשתי הקהילות העיקריות שאני משתייך אליהן, קהילת ההומוסקסואלית וקהילת זכויות האדם כולה. נמצאים פה האמהות והאבות של המאבק לשוויון זכויות. שולמית אלוני היא האמא של ביטול העברה הפלילית של משכב זכר, מרדכי וירשובסקי הוא האבא של תיקון חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה ואיסור אפליה, ויעל דיין שהיא האמא של כולם. אני רוצה לברך אתכם על החלוציות שבמאבק שלכם, ולהודות לכם על פעילות ארוכת השנים גם בתקופות אחרות בהן האווירה הציבורית היתה קשה ביחס לנושא הזה.

ההופעה של עוזי אבן לפני עשר שנים בכנס בכנסת, היא מקור השראה לכל אחד, ודוגמא לכך שאדם בודד יכול לקום ובכוחות עצמו להביא לשינוי כל כך דרמטי. אני רוצה גם לציין את יצחק רבין ששינה את המצב בצה"ל. לצה"ל יש לו ימרות להיות גוף קטן ומתוחכם, ולכן קשה לשנות מתפיסותיו. בכל זאת רבין הצליח לשנות את פקודת המטכ"ל בתוך מספר חודשים, והבטיח שוויון זכויות לחיילים הומוהיים ולסביות. זה היה צעד נחשוני חשוב. היום עוזי אבן עושה צעד נחשוני חשוב נוסף. בניגוד לדבריו של חה"כ שריד, אני מאמין כי עוזי נבחר גם בשל היותו הומוסקסואל מוצהר. יש חשיבות גדולה לעובדה הזו. עוזי, אני מברך אותך ומקווה שיבואו עוד רבים אחריך.
חוה ברנע
עשר שנים אנו מלווים את חה"כ דיין ואת הוועדה שברשותה במאבק הזה. אני רוצה לברך את פרופסור עוזי אבן. אני מצטערת כי שולמית אלוני שהיתה שרת החינוך כאשר אני נכנסתי לתפקידי, לא נשארה בתפקידה עוד זמן רב, כיוון שאני בטוחה שהיא היתה יכולה לעשות עוד הרבה. מאז השתנו הרבה שרי חינוך, ולאורך כל השנים אנו מנסים להכניס למערכת החינוך את העקרונות של שוויון זכויות לקהילה הזו וחוסר אפליה. אני מוכרחה לציין כי העבודה המשותפת של אגודת חש"ן, אגודת קל"פ ושלנו שהחלה לפני עשר שנים, חוללה נפלאות. אני רואה שינוי עצום. אני רוצה להזכיר כי כאשר אמנון רובינשטיין היה שר החינוך, אנו הוצאנו חוברת בנושא הזה, אשר חוללה מהפכה בבתי הספר. היום אני כבר שומעת סיפורים על תלמיד טראנסג'נדר מחדרה שמתקבל על ידי חבריו, וכן על תלמיד מבית ספר דתי אשר יצא מהארון, הצהיר על כך שהוא הומו, ונשאר בבית ספרו. אני חושבת כי עברנו איזושהי דרך, ואנו מקווים להמשיך בכך.
איתי פנקס
בדרכי לכאן פגשתי את יעקב ערבה שהיה הראשון להופיע בתשדירי בחירות של ר"צ לפני עשרים שנה, ואמר אז שאף אחד לא מקבל אותו לעבודה כיוון שהוא הומוסקסואל. אני חושב כי היום החלוציות של עוזי אבן היא בבחינת סגירת מעגל מסוים.
שולמית אלוני
מר”צ מוכנה לאמץ את יעל דיין.
איתי פנקס
עוזי, אני חושב כי זו גאווה לכולנו כי מישהו עם כישורים כמו שלך מייצג אותנו. מעט מאוד אנשים בכנסת הם ברמה שלך.
דניאל מריומה
עוזי אבן, אני רוצה לאחל לך להמשיך ולתת לנו דוגמא אישית. היום, בניגוד ללפני שנתיים, אני עומד בכנסת לפני ציבור גדול של אנשים ותקשורת, ואומר בגלוי כי אני בי-סקסואל ואני יו"ר תא סטודנטים אשר גאה לעמוד כאן. אתה הוא אחד ממקורות ההשראה שלי. אני מאחל לך להמשיך ולהוות דוגמא אישית לכולנו, וגם לעזור בתחום האקדמיה שעדיין יש הרבה מה לשפר בו.
חוסניה ג'בארה
עוזי, אני מאחלת לך הצלחה בתפקיד החדש, ואני רוצה לציין כי אני אסייע לך בכל דבר שאוכל.
אדיר שטיינר
עוזי, אני רוצה לציין כי אנו הפעילים אשר מלווים את הפעילות בכנסת נהייה כאן בכל זמן שתזדקק לנו, ונסייע בעזרת כל כח שיידרש.
מיכל עדן
אני מצטרפת לברכות שנאמרו קודם. אני חושבת כי מדובר ביום היסטורי לקהילה. מדובר בציון דרך. אני חושבת כי עוזי יכול לתת השראה להרבה אנשים. אני חושבת היום על כל ההורים אשר מתביישים בילדים שלהם ועל כל הילדים אשר פוחדים לספר להורים שלהם על נטיותיהם המיניות. העובדה כי יש נבחר ציבור בפרלמנט שהוא הומוסקסואל מוצהר יכולה להעצים את הקבוצות האלה. אני חושבת כי זהו יום חג לא רק לעוזי, למר”צ ולכנסת, אלא גם לקהילה כולה. אני מאוד מאמינה במיעוט. אני חושבת כי הומוהיים, הלסביות, הטראנסקסואלים והבי-סקסואלים צריכים להיות בכל מקום ובכל מוקדי הכח בחברה. במדינה שלנו המגדירה עצמה כמדינה יהודית ודמוקרטית הנושא של ייצוג הקהילה הוא חשוב מאוד.

אני מאוד הצטערתי לשמוע כי בזמן שאנו כאן באולם, יו"ר הכנסת הגיע להסכמה עם חברי הכנסת הדתיים שהם יחרימו את הישיבה בה עוזי אבן יושבע להיות חבר כנסת. אני חושבת כי זהו דבר פסול.
היו”ר יעל דיין
את לא מדייקת. חברי הכנסת הדתיים איימו כי הם יעוררו מהומות בזמן הישיבה, ויו"ר הכנסת אמר להם, כמו שהוא אומר לקבוצות אחרות בהזדמנויות אחרות, כי הוא לא ירשה שיהיה אי-סדר במליאה, ובשל כך אם הם אינם מעונינים לשמור על הסדר, שלא יגיעו.
מיכל עדן
אני חושבת כי ראוי כי הם יופיעו וישקפו את דעותיהם, ואנו נמחה כנגד.
היו"ר יעל דיין
אני רוצה להזכיר כי כל שנה היו איומים על רקע הנושא הזה. העובדה שאנו יושבים כאן עם הדגל של הקהילה ועם התקשורת, מעידה על כך שהקרב לא צלח בידם. אני חושבת כי השרים הדתיים אשר מתבטאים נגד הקהילה ההומו-לסבית מביישים את עצמם. אנו אף פעם לא נגררנו לענות להם באותה צורה, כיוון שזה לא מכבודנו. אני חושבת כי זה גם לא מכבודם ומכבוד היהדות שהם מייצגים.
מנחם שיזף
אני נמצא במשכן הזה כבר חמש עשרה שנה, והיו לי כאן מעט מאוד ימים מאושרים. היום המאושר הראשון שהיה לי הוא היום שעוזי עמד בכנסת לפני עשר שנים וסיפר על עצמו. אני יודע כי הצעד הזה נתן להרבה אנשים את הכח לצאת מהארון ולהצטרף לקהילה. היום הוא היום המאושר השני שאני חווה כאן במשכן. אני חושב כי יש מעשים שהגדולה שלהם היא מעצם קיומם, וזה לא משנה שלא היה נדרש שום מאבק כדי לבצעם.

חה"כ רובינשטיין, שגם לו יש זכויות רבות במאבקים למען קהילתנו, פרש, ואני מאחל לו בריאות ואריכות ימים. במקומו נכנס פרופסור עוזי אבן. בעצם הכניסה שלו לכנסת הוא עשה מעשה גדול. אני רוצה לברך גם את עמית, בן זוגו של עוזי אשר הלך איתו לאורך כל הדרך. עוזי, עלה והצלח.
עוזי אבן
אני רוצה להזכיר כי באולם הזה לפני עשר שנים התחיל מהלך שאת המשכו אתם רואים היום. לכל אלה אשר היו נוכחים באותו מעמד היה ברור כי מה שהיה כבר לא יהיה. לגבי זהו היום המכונן של הקהילה בישראל. אני מציע לזכור את היום הזה, השני בפברואר, בתור ציון השחרור שלנו, ולחגוג אותו לפחות פעם בעשור. היום אנו זוכים לכך שאנו נהייה מיוצגים ישירות בכנסת. זהו צעד גדול עבורי ועבור הקהילה כולה. כבר לפני עשר שנים היה ברור לכולנו כי אם צעד כזה יכול להתרחש, הוא חייב להתרחש במר”צ. לא היתה מפלגה אחרת שהיתה מוכנה לעשות צעד כזה, כולל לא המפלגה שלך יעל. מר”צ פעלה בעקביות כדי לאפשר לנו חיים חופשיים יותר. הקצב של השינוי שיעל התחילה בו, נעצר קצת בשנים האחרונות. הייתי שמח אילו לא היינו צריכים להמתין עשר שנים. הייתי שמח יותר אילו היו עוד נציגים כמוני בכנסת. יש עוד הרבה עבודה לפנינו.

אני מוכן להתחייב כבר עכשיו לעשות כל מה שנדרש כדי להקים דור חדש וצעיר יותר אשר יוכל להמשיך את המאבק אחרינו. אני שמח לראות פה הרבה פנים צעירות באולם. זה לא היה כך לפני עשר שנים. יעל, זהו אחד הסימנים לשינוי הגדול באווירה, שאת יכולה להתגאותו בו.

אנו צריכים להיות ריאליסטים. התקופה בה תכהן הכנסת הנוכחית תהיה קצרה יותר ממה שרובכם חושבים. לפנינו כבר מונחות הבחירות הבאות. אני מקווה לזכות בעזרתכם כדי שנוכל להמשיך ולפעול ארבע שנים נוספות. ניסיונות החקיקה שאני אבצע יהיו מאוד מדורגים. אני לא אתחיל בנושאים שבהם החקיקה אם תיפול, תוכל לגרום לנזק. עוד השבוע תונחנה על שולחן הכנסת שבע הצעות חוק שניסחתי בעזרתם של צוות משפטנים שבדקו אם הניסיונות הללו לא יגרמו לנזק. הצעות החוק הללו אינן חדשות. הצעות הללו עוסקות במשפחות חיילים שנספו במערכה, שהרי הגדרת בן המשפחה דורשת תיקון. בנוסף ההצעות תעסוקנה במיסוי מקרקעין, העברת רכוש בין בני זוג, שירות הקבע בצה"ל-חוקי הגמלאות שם, הגדרת שארים דורשת תיקון, חוק הירושה –הגדרת השארים דורשת תיקון, חוק העונשין האוסר הסתה וגזענות דורש תיקון בכמה וכמה סעיפים, חוק הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו-איסור שידורי הסתה דורש תיקונים, חוק גמלאות לנושאי משרה ברשויות הציבוריות-חברי כנסת, שרים, סגני שרים ושופטים.

יש פעולות נוספות שניתן לבצען ואינן מתבטאות בחקיקה, כמו כינוס הוועדה הזו. אני אשתדל כי כינוסי הוועדה יהיו תכופים, ממוקדים ויישאו המלצות חד-משמעיות. בנוסף, הגיעו אלי תלונות חוזרות ונשנות על אלימות משטרתית. אני רוצה לברר עם נציגי משטרה האם זו פעולה נקודתית שנעשתה מתוך בורות והזנחה, או שזו מדיניות חדשה של המשטרה שיש לטפל בה. הגיעו אלי גם תלונות על הומופוביה מוחצנת בקרב העולים מרוסיה. דברים שנכתבים בעיתונות הרוסית, לא היו נכתבים מעולם בעיתונות הישראלית. איני יודע איך חודרים לקהל הזה אשר מסרב להיטמע בתרבות שלנו, אך אני מתכוון לקיים ישיבה עם מומחים בנושא, כדי לנסות ולברר כיצד ניתן לטפל בהומופוביה כל כך גלויה ומכוערת.

ספר החוקים שלנו לא עוסק כלל בבעיות של טראנסג'נדרים, בעיות של זהות מגדרית, בעיות של רישום שם ומין בתעודות הזהות ובעיות של קבלת תרופות והורמונים, בעיות של ביטול אפליה הקיימת בחוק כאשר אדם משנה את מינו. אני מתכוון לפעול גם בנושא הזה.

פנו אלי הרבה ושאלו כיצד ניתן לפתור את הבעיה של בן זוג של גבר שהוא אזרח ישראלי, ואילו הוא עצמו אינו אזרח ישראלי. אני יודע כי ניתן לדאוג לכך שבן הזוג יזכה לפחות לרשיון עבודה בארץ. אני מתכוון לדאוג שכך יהיה. אני מוניתי לחבר בוועדת הפנים של הכנסת. אמנם יו"ר הוועדה הוא חה"כ גפני, וחה"כ ניסים זאב הוא חבר כבוד בוועדה הזו, אך בכל זאת אני מקווה שאוכל להגיע איתם להידברות מסוימת.

אני רוצה להזכיר כי יש פרק המתנה ארוך מהרגע שמגישים הצעת החוק, עד הרגע שהיא מגיעה לקריאה ראשונה בכנסת. אני אקבל התראה קצרה על המועד שבו תתקיים הצבעה בקריאה טרומית, ובשל כך אני מבקש מכם לדאוג להכין צוות של אנשים שיהיו מסוגלים בהתראה קצרה לבוא לכנסת כדי לעזור לי בניסיונות השכנוע. אני יודע כי נורה התחילה בכך, ואני מבקש שתפנו אליה בנושא. תודה רבה לכולכם.
היו”ר יעל דיין
עוזי, אני רוצה להציע לך לא להגיש לעולם הצעת חוק שלא חתומים עליה כמה שיותר חברי כנסת. חלק מהנושאים שהזכרת כבר מעוגנים בחוקים. אנו יכולים לגייס לעזרתנו בחקיקת שאר הנושאים את חברי מר”צ, אך גם חברי כנסת ממפלגות עבודה ומרכז. המטרה היא להרחיב את מעגל חברי הכנסת שיתמכו בהצעות החוק הללו. יש חברי כנסת ליברליים אשר מקדמים את זכויות האדם, ויש להזכיר להם כי גם הנטייה המינית נכללת בתחום זכויות האדם.

הנושאים שהזכרת מתוכננים להיות נדונים בישיבות הוועדה הבאות. אנו כרגע חוקרים את הנושא של האפליה במשטרה. הנושא של מערכת האימוץ היה אמור להיות נדון היום, אך נדחה למועד אחר. הנושא של התקשורת הרוסית גם כן נמצא על סדר יומה של ועדת המשנה. בנושא של שינוי שם לגבי טראנסג'נדרים דנו עם משרד הפנים. אני שמחה להודיע לך כי אתה ממציא את הגלגל הרביעי בעגלה שנוסעת עם שלושה גלגלים בקושי רב. הגלגל הזה שאתה מביא איתך ייתן לנו את התנופה במעלה ההר. תודה רבה, הישיבה נעולה.

הישיבה ננעלה בשעה 14:00

קוד המקור של הנתונים