ישיבת ועדה של הכנסת ה-15 מתאריך 22/07/2002

חילופין בראשות ועדת המשנה לקידום נשים בעבודה ובכלכלה

פרוטוקול

 
פרוטוקולים/מעמד האישה/57272
הוועדה לקידום מעמד האישה – 22.7.2002

פרוטוקולים/מעמד האישה/5727
ירושלים, ז' באלול, תשס"ב
15 באוגוסט, 2002

הכנסת החמש עשרה נוסח לא מתוקן
מושב רביעי


פרוטוקול מס' 218
מישיבת הוועדה לקידום מעמד האישה
שהתקיימה ביום ב', י"ג באב התשס"ב, 22.7.2002, בשעה 13:00


ס ד ר ה י ו ם

חילופין בראשות ועדת המשנה לקידום נשים בעבודה ובכלכלה
נכחו
חברי הוועדה: היו"ר יעל דיין
נחום לנגנטל
ענת מאור
מוזמנים
עו"ד רבקה מקובר, מנהלת אגף חוקי עבודה, משרד העבודה
והרווחה
עו"ד דלית רנרט, לשכת היועץ המשפטי, משרד העבודה והרווחה
עו"ד רבקה שקד, נציבות שירות המדינה
ברכה זיגלמן, יו"ר המחלקה לעובדת השכירה, ההסתדרות
עו"ד שירה פירט, יו"ר המחלקה למעמד האישה, ויצ"ו
עו"ד ענב בר, אחראית לשכות משפטיות, ויצ"ו
עו"ד בלה כהן, מנהלת המחלקה למעמד האישה, ויצ"ו
עו"ד אהוד שילוני, ויצ"ו
פיגל מטיס, ויצ"ו
עו"ד טלי זוהר, יועצת משפטית, נעמ"ת
הלית כהן, שדולת הנשים בישראל
מנהלת הוועדה
דנה גורדון
נרשם על-ידי
חבר המתרגמים בע"מחילופין בראשות ועדת המשנה לקידום נשים בעבודה ובכלכלה
היו"ר יעל דיין
אני פותחת את ישיבת הוועדה לקידום מעמד
האישה.
חבר הכנסת נחום לנגנטל עוזב את ראשות ועדת המשנה לקידום נשים בעבודה ובכלכלה וחברת הכנסת ענת מאור תחליף אותו.

מיותר לומר שלנחום לנגנטל יש ערך מוסף בוועדה הזו משום שהעניין הזה של רק השתתפות נשים הוא תוצאה של מציאות שרק נשים באות לישיבות שלנו. זה קרה עד שהופיע חבר הכנסת לנגנטל ואני מוכרחה לומר לזכות מפלגתו, המפד"ל, כאשר בשעתו גם חבר הכנסת אבנר שאקי היה מופיע באופן קבוע. בוועדה הזו חברים יותר גברים מנשים אבל בישיבות בשוטף באות כמעט אך ורק נשים והגברים באים כשיש משהו שהוא במחלוקת. כשדנו בהפסקת הריון, הגיעה כל סיעת ש"ס ולא רק השר ונציגיהם בוועדה. לש"ס יש שלושה נציגים בוועדה הזאת, שזה יותר נציגים מאשר יש למפלגת העבודה, אבל אנחנו לא רואים אותם אלא כשיש באמת נושאים במחלוקת.

נחום עשה עבודה קפדנית והגיע להישגים, בעיקר בשבוע האחרון בעניין זכויות פנסיה, ועל כך אנחנו מודים לך. אני מקווה שלא מיצית את התפקיד הרם הזה של יושב-ראש ועדת המשנה וכי תפסיק לבוא לישיבות הוועדה סתם כחבר ועדה, כך שנוכל להיעזר בך לא רק ככיסוי לגברים שלא באים אלא לעצם העניין.

ענת מאור חוזרת לדבר שהיא עשתה בעבר בכנסות קודמות עת הייתה יושבת-ראש אותה ועדת משנה. אנחנו כמובן מברכים גם על הניסיון המצטבר וגם על האבחון של נושאים כי למעשה אנחנו גם יוזמים. כל הנושאים האלה מכוסים גם בוועדות כנסת אחרות, אבל את ההיבט הנשי אנחנו יוזמים בעצמנו.

לכן בין נחום לענת לא יחסרו לנו יזמים בנושאים השונים. דווקא בתקופה הכלכלית הקשה מאוד הזאת, הנושא של נשים בכלכלה ובעבודה הוא מאוד מאוד משמעותי. מדובר ביותר פיטורי נשים, ביותר אבטלת נשים משל גברים, יותר נשים מתחת לקו העוני, יותר קואורלציה של עוני, אלימות ובריאות אצל נשים מאשר אצל גברים. הדברים האלה מתחברים בעיקר כשיש תקופה כלכלית כל כך קשה.
נחום לנגנטל
אני רוצה להודות לחברת הכנסת יעל דיין וכן
להודות לדנה גורדון, מנהלת הוועדה.
הנושא הוא נושא באמת גדול. בעצה אחת אתך העדפתי לקחת נקודות מאוד ספציפיות ובהן לעסוק, כאשר בנקודה אחת הגענו לבשלות ולסיכום והיא לגבי זכויות הנשים הגרושות בפנסיה של בעליהן.

אני שמח שענת מאור מחליפה אותי. אני אעזור לה ואגיע לישיבות. אני בסך הכל חושב שהוועדה הזו היא ועדה חשובה מאוד ובחלוקה בין ועדת הכספים וועדת הכלכלה אני משתדל עד כמה שאני יכול להגיע גם לישיבות הוועדה.

דיברתי עם חברת הכנסת ענת מאור כי נשאר לנו להשלים נקודה אחת בנושא של מס הכנסה. אנחנו מקווים שבעניין הזה ניעזר בנציבת מס הכנסה ממנה דרשנו להופיע בפנינו אבל בגלל ועדת רבינוביץ היא לא הצליחה להתפנות לדיוני הוועדה שלנו. את הנקודה הזו צריך להשלים כי אני לא רוצה שנשים גרושות תקבלנה את הפנסיה אבל בסופו של דבר הבעלים יתאכזרו אליהן ויאמרו שהם קיבלו את הכסף מלמעלה, ואז על כל מה שהיא תקבל, האישה תשלם חמישים אחוזים מס הכנסה כי אנחנו חושבים שהיא לא צריכה לשלם בכלל. עמדת מס הכנסה היא שהיא תצטרך לשלם מלמעלה.

זו הנקודה היחידה שנשארה לנו ואני מקווה שנשלים אותה.
היו"ר יעל דיין
נדאג לטפל בנושא הזה. אני מאוד נרגשת מההישג
בנושא הזה כי לא האמנתי שאפשר יהיה להגיע לאיזושהי הסכמה. אני מקווה שמס הכנסה ייעתר לזה, אבל עצם העניין הוא בעל חשיבות עצומה. זה מעמד האישה נטו. זכותה של האישה לבחור, זכותה של האישה לא להיפגע ולא ליפול למניפולציה של הבעל בזמן הגירושין כאשר היא נמצאת בחולשה ובמצוקה. כל העניין של שותפות בזמן נישואין ופירוק השותפות ולא להישאר חסרת כל כתוצאה מפירוק השותפות, זה בעיני מעמד האישה בגדול.
נחום לנגנטל
בזמנו הייתה לי הזכות להעביר את החוק והוא
כבר בספר החוקים לגבי נשים שעוברות טיפולי פוריות. מגיעות לשולחני תלונות של נשים שעוברות טיפולי פוריות ובכל אופן המעבידים מתאכזרים אליהן. יש לי שתי תלונות כאלה על שולחני ואני אעביר אותן אליך.
רבקה מקובר
בסדר. בהחלט יש מודעות ואנחנו מקבלים מעט
פניות בנושא הזה.
דלית רנרט
הייתה לנו גם פנייה של גבר שעבר טיפולי פוריות
ומתנכלים לו בעבודה.
ענת מאור
אני רוצה לציין שאני חוזרת בהתרגשות לתפקיד
כי מאוד אהבתי את הוועדה ועבודתה. אני חושבת שהמודל שנשים חייבות להיות מקודמות, משגשגות ומצליחות ולא רק מוגנות, הוא הכרחי, מה עוד שהוא נותן תשובה לרצונות של רוב האוכלוסייה. צריך כל הזמן להזכיר את זה ולא לתת לגברים להתנהג בפטרוניות ולהתהדר בהגנתם על נשים מוכות, שנמצאות תחת איומים וכולי.

אני חושבת שהעובדה שנחום לנגנטל התמקד בנושא אחד וסיים אותו, היא מאוד מבורכת מה עוד שהנושא הוא מאוד חשוב. יחד עם זאת צריך להדגיש שקידום נשים בעבודה הוא בחזקת מרוץ למרחקים ארוכים, יותר מאשר בחינוך שזה המקצוע הבסיסי שלי. במקרה הטוב עושים שני צעדים קדימה וצעד אחורה כאשר במקרה הפחות טוב עושים צעד אחד קדימה ושניים אחורה.

אנחנו נמשיך בפריסה הרחבה, גם אם קשה להצביע על הישגים מיידיים.

אני מזמינה כל ארגון לומר אם יש לו רעיונות לישיבות ולנושאים שצריך לטפל בהם.

לגבי הנושא של העסקת נשים על-ידי חברות כוח אדם, צריך לשקול אם ועדת המשנה תטפל בנושא או המליאה. מכל מקום, זה נושא שהתחלת בו, הוא מאוד מרכזי וחשוב, ואנחנו מחכים לתשובות.

מבלי להיכנס לדיון שהתקיים כאן זה עתה אני מוכרחה לומר לגברת רבקה מקובר שמה שחשוב זו המציאות. לא קלטתי את הרגישות המספקת. המוח הגברי ממציא לנו פטנטים איך להתגבר על החוקים, על הנהלים ועל הנוהגים.
אהוד שילוני
למה לא המוח של המעבידים? למה המוח הגברי?
יש גם מעסיקות שעושות אותו דבר.
ענת מאור
ראשית אני אומרת המוח הגברי, ושנית אני
מקבלת את התיקון שלך.
אחד הדברים שדיברנו עליו היה נושא הפיקוח. אני לא יודעת אם למשל קיבלנו מידע על כמה פקחים מועסקים היום במחלקת אכיפת חוקים וכמה פקחים יש במחלקה של רבקה מקובר לגבי נשים. אני רוצה לדעת כמה פקחים יש לנושא שבת וכמה פקחים יש לנושא נשים.
רבקה מקובר
ארבעה פקחים לנושא שבת. ארבעה אנשים
שמועסקים בשלושת-רבעי משרה, כך שמדובר בשלושה פקחים.

את עוסקת באכיפה, אבל משרד העבודה לא עוסק באכיפה אליה את מתכוונת. אנחנו לא שולחים למעסיקים בדיקות לבדוק האם הם עוברים על חוק עבודת נשים. בנושא עבודת נשים אנחנו עוסקים בבקשות להיתרים ובתלונות של עובדות שפוטרו. אנחנו איננו עוסקים באכיפה במובן הזה שאנחנו שולחים פקחים החוצה.
ענת מאור
זאת התורה כולה. זאת אומרת, תפקיד הוועדה
לחשוף את הנישות של שטחי ההפקר וזה דבר מאוד מסובך.

אני פונה לכל אישה, לכל בעלת תפקיד ולכולנו בבקשה להבין כל הזמן את חוקי המשחק הפוליטיים של המעסיקים. אנחנו מצפים שתאמרו לנו מה נדרש לעשות, מה דורש חוק, מה דורשת אכיפה, מה דורשים נהלים, מה דורש תקציבים וכולי. אין ספק שנושא נשים בהריון היא דוגמה כאשר מדובר בתלונות על הרעת תנאים.
רבקה מקובר
לגבי הקטע הזה לומר שאת לא מוצאת את
הרגישות, אני חושבת שברמה האמיתית, אם יש לי בעיה כל הזמן להתמודד, זה איפה שאני מבטלת סירובים במקומות שלא יעלה על הדעת שיהיה שם סירוב. שם הבעיות שלי. יש לי גם סטטיסטיקות שאני יכולה להראות לצורך העניין.
היו"ר יעל דיין
אני מודה לכם.הישיבה ננעלה בשעה 13:15

קוד המקור של הנתונים