ישיבת ועדה של הכנסת ה-15 מתאריך 19/03/2001

בחירת יושב-ראש לוועדה.

פרוטוקול

 
פרוטוקולים/ביקורת/2950
3
הוועדה לענייני ביקורת המדינה
19.03.2001

פרוטוקולים/ביקורת/2950
ירושלים, י"א בניסן, תשס"א
4 באפריל, 2001

הכנסת החמש-עשרה נוסח לא מתוקן
מושב שלישי
פרוטוקול מס' 118
מישיבת הוועדה לענייני ביקורת המדינה
יום שני, כ"ד באדר התשס"א (19 במרס 2001), שעה 13:00
נכחו
חברי הוועדה: היו"ר אמנון רובינשטיין
מ"מ היו"ר יוסי כץ
משה גפני
מוזמנים
השר לביטחון הפנים, עוזי לנדאו
מר אליעזר גולדברג - מבקר המדינה
שלומית לביא - עוזרת בכירה למבקר המדינה ודוברת המשרד
אייל גור - עוזר משפטי למבקר המדינה
יהושע רוט - עוזר בכיר למבקר המדינה
עוזי ברלינסקי - מנהל האגף לענייני ביקורת המדינה וביקורת פנים
יועצת משפטית
אנה שניידר
מנהלת הוועדה
ירדנה מלר-הורביץ
קצרנית
שלומית כהן
סדר היום
בחירת יושב-ראש לוועדה.בחירת יושב-ראש לוועדה
מ"מ היו"ר יוסי כץ
אני פותח את הישיבה. האנשים שנמצאים עכשיו בחדר הם האנשים שיצטרכו לעבוד עם חבר הכנסת פרופסור אמנון רובינשטיין. הטקס היום הוא הטקס השלישי במניין הטקסים שהכנסת עורכת לבחירת ראשי ועדות. בראש ועדת החוקה נבחר לעמוד חבר הכנסת אופיר פינס; בראשות ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות נבחר לעמוד חבר הכנסת צבי הנדל, וכעת אנחנו משלימים את המעגל היומי בבחירתו של חבר הכנסת פרופסור אמנון רובינשטיין לראשות הוועדה לענייני ביקורת המדינה.

אני מקדם בברכה את השר לביטחון הפנים, דוקטור עוזי לנדאו, ששימש כיושב-ראש הוועדה לענייני ביקורת המדינה עד להתמנותו כשר בממשלה. אני מברך אותו על מינויו כשר, ואני חושב שהמינוי הוא של האדם הנכון במקום הנכון. זהו אחד המינויים המוצלחים ביותר שעשה ראש-הממשלה, ואני מאחל לך הצלחה.

אני רוצה להודות לשר עוזי לנדאו על עמידתו בראשות הוועדה לענייני ביקורת המדינה. אין צורך להכביר במלים לגבי כישוריו, יושרו, הגינותו והדרך שבה הוא ביצע את תפקידו. אני מביא את המלצת ועדת הכנסת לבחור בחבר הכנסת אמנון רובינשטיין כיושב-ראש הוועדה לענייני ביקורת המדינה. מי בעד, ירים את ידו. אין מתנגדים.

אני מאחל לך הצלחה ומעביר לך את שרביט ניהול הישיבה.
היו"ר אמנון רובינשטיין
אדוני המבקר, אדוני השר, חבר הכנסת כץ, אני מודה על כל הברכות.
השר עוזי לנדאו
אני גאה שאחריי ימלא את תפקיד יושב-ראש הוועדה חבר הכנסת פרופסור אמנון רובינשטיין. התרשמתי מאוד מהדרך שבה הוא ניהל את ישיבת ועדת החוקה, חוק ומשפט, כשהעביר בלוח זמנים, כפי שהתחייב, את הצעת החוק לביטול הבחירה הישירה לראש-הממשלה, שהוא לא הסכים אתה, כמעט אמרתי תיעב אותה. אני רואה את ידידי אמנון כאחד מנציגי האליטות שאני רואה כתופעה מחייבת בכל אריסטוקרטיה במדינה. אצלנו האליטות לא כולן אריסטוקרטיה אמיתית, והוא קבע שם את "מבחן רובינשטיין", של אדם שקובע רף ועושה אותו. במדינה דמוקרטית, הוא גם מביא לכלל גמר דבר שהוא נלחם בו ככל יכולתו, אבל יעשה כדי שדבר הרוב יישמע. זה "מבחן רובינשטיין", שהוא הכבוד לאיש עצמו וגם לכנסת. אין רבים כמותו.

בוודאי מבחינה זאת יהיה כרגע יושב-ראש ועדה שיהיה לו טמפרמנט הרבה יותר מקובל, יותר קביל וחביב על כל ציבור האנשים, בהשוואה ליושב-ראש הוועדה הקודם. מבחינה זאת בוודאי שינוי מזג האוויר ייטיב עם עובדות הוועדה.

השתדלתי להכין לך ריהוט אחר. אני רק מצטער שאת הפינות השארתי, זה היה מנוגד לדרך שבה רצינו את הדברים. גם לך יש חדר טוב יותר מאשר למרבית יושבי-ראש הוועדות, כולל לסגל האישי שלך. זה הושג לאחר מאבק חריף שלנו עם המתכננים ועם כל מי שצריך היה, כדי שחדר ועדת כנסת ייראה כמו שצריך. בא לכאן ציבור גדול, ופה צריך לראות את כבודה של כנסת ישראל.

השתדלנו "לנקות שולחן" במקרים שנראו לנו חשובים. היתה עבודה חשובה, שהתחיל יושב-ראש אנטה, על משקל סטטוס-קוו אנטה, יוסי כץ, בעניין נושא המסכנים שהבנקים פגעו בהם. הוא עשה עבודה חשובה ואני השתדלתי גם כן לתקן, ובסיוע של המבקר הוצאנו מהם הסכם טוב יותר. עכשיו הדברים נמצאים בצנרת.

השתדלנו לטפל בכמה מקרים, אבל אחד לא הצלחתי להשלים, וזה מה שראיתי כהתנכלות עובדי מינהל מקרקעי ישראל לכמה אנשים שכבר מספר שנים לא מאפשרים להם לבנות את ביתם. פעם זו בירוקרטיה ופעם אלה דברים שקשורים בהוצאות שמשיתים עליהם.
היו"ר אמנון רובינשטיין
זה לא הסתיים?
השר עוזי לנדאו
זה לא הסתיים. אנשי המינהל היו סבורים שיבואו בחירות ולא נביא אותם לדיון, והבאנו אותם לדיון שבוע לפני הבחירות. בתום הבחירות היה לנו עוד קטע אתם ועכשיו יושב-ראש הוועדה התחלף. הם צריכים לדעת שיש בפני מי למסור דין וחשבון, לפני כנסת ישראל.

הדבר האחרון, אני חושב שלא אומר לך דבר חדש, אתה תמצא לך פרטנר יוצא מן הכלל, והוא מבקר המדינה. לא הסכמתי עמו תמיד, אבל בשיחה שהיתה לו אתי מיד לאחר שהתמניתי לשר הוא אמר שניסיתי בשיחות בינינו לשכנע אותו שצריך שביקורת המדינה תיכנס לכל בדיקה של רשויות החוק, במשרד המשפטים בבתי המשפט ובמשטרת ישראל, לא בתחום של חריצת דין אלא איך הם עושים את העבודה שלהם. הוא אמר לי, שהוא חושב שבסוף הוא כיוון לדעתי והתחיל לבדוק את הדברים האלה כמו שצריך. אמרתי לו שהוא מוזמן למשרד לביטחון הפנים ואתן לו טיפים מה לבדוק.

תודה רבה ובהצלחה.
היו"ר אמנון רובינשטיין
אני מאוד מודה לך.
מבקר המדינה אליעזר גולדברג
אני מבקש להצטרף לברכות. אני מכהן קרוב לשלוש שנים בתפקידי, והיה לי הכבוד בתקופה הזאת לעבוד בצוותא עם שני יושבי-ראש של הוועדה, חבר הכנסת כץ ודוקטור עוזי לנדאו, ויש לי עכשיו הכבוד והעונג לעבוד יחד אתך בנושא שאני לא צריך להדגיש את חשיבותו.

כפי שהשר לנדאו ציין, מדי פעם היו גם חילוקי דעות בינינו. אלה היו חילוקי דעות לגיטימיים. אני יכול להעלות בדעתי, שאם יהיו חילוקי דעות בינינו אני אוכל להסתמך על ספרו של פרופסור רובינשטיין, בין היתר גם בנושא ביקורת המדינה.

כל טוב ובהצלחה, ובתוספת לכך גם הנאה מהתפקיד.
היו"ר אמנון רובינשטיין
תודה רבה.
משה גפני
אני מבקש להצטרף לברכות.
היו"ר אמנון רובינשטיין
תודה רבה. הישיבה נעולה.


הישיבה ננעלה בשעה 13:20

קוד המקור של הנתונים