ישיבת ועדה של הכנסת ה-20 מתאריך 13/11/2017

מציאת פתרונות ומזעור נזקים לבעלי מוניות מהפסקת מכירת מוניות יד שניה לפלסטינאים

פרוטוקול

 
ôøåèå÷åì ùì éùéáú åòãä

ôøåèå÷åì ùì éùéáú åòãä

àåîðéè÷

2017-11-30OMNITECHהכנסת העשרים

מושב רביעי

פרוטוקול מס' 606

מישיבת ועדת הכלכלה

יום שני, כ"ד בחשון התשע"ח (13 בנובמבר 2017), שעה 13:30
סדר היום
מציאת פתרונות ומזעור נזקים לבעלי מוניות מהפסקת מכירת מוניות יד שניה לפלסטינאים, הצעה לדיון מהיר של חה"כ בוקר נאוה
נכחו
חברי הוועדה: איתן כבל – היו"ר
חברי הכנסת
נאוה בוקר
מוזמנים
ניר משה - מנהל תחום תחבורה ציבורית, מחוז מרכז, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

דקלה בן יעקב - ראש ענף זיהום אויר ותחבורה, המשרד להגנת הסביבה

יהודה בר אור - יו"ר, איגוד נהגי המוניות, ארגוני המוניות

יהודה מזרחי - חברה ועד, איגוד נהגי המוניות, ארגוני המוניות

עזרא לוי - חבר הנהלה, איגוד נהגי המוניות ארגוני המוניות

מצליח שבתאי - יו"ר, ארגון נהגי המוניות, ארגוני המוניות

שי דיין - מנכ"ל, ארגון נהגי המוניות, ארגוני המוניות

משה בר - יו"ר ארגון תנו יד לחירש ונכים למען נכים

דן קידרון - ארגון תנו יד לחירש ונכים למען נכים
מנהלת הוועדה
לאה ורון
רישום פרלמנטרי
אירית שלהבת

מציאת פתרונות ומזעור נזקים לבעלי מוניות מהפסקת מכירת מוניות יד שניה לפלסטינאים, הצעה לדיון מהיר של חה"כ בוקר נאוה
היו"ר איתן כבל
שלום לכולם, גברתי מנהלת הוועדה, הרשמת, הדובר, חברתי חברת הכנסת נאוה בוקר. יש כאן בקשה לדיון מהיר, שאושרה על ידי הנשיאות, לדיון בנושא: מציאת פתרונות ומזעור נזקים לבעלי מוניות מהפסקת מכירת מוניות יד שנייה לפלסטינאים, של חברת הכנסת נאוה בוקר. בבקשה, יקירה, תציגי בפנינו את הנושא.
נאוה בוקר (הליכוד)
מי כמוך מכיר את ענף המוניות ואת הקשיים שבהם החברים נמצאים. כפי שאתם בוודאי יודעים, מוניות נרכשו בישראל בעבר ללא מכס. בעשורים האחרונים הייתה אפשרות לבעלי המוניות למכור את המוניות שבבעלותם – הם הגיעו הרי לקילומטרז' גבוה מאוד – לתושבי הרשות הפלסטינאית.

בגלל כל מיני החלטות פנימיות של הרשות הפלסטינאית – הם יסבירו את זה טוב בהרבה ממני – וחרם מצדם על מדינת ישראל, היום אין להם אפשרות מעשית למכור את כלי הרכב המיושנים שלהם למי שבזמנו קנו אותם. זה מכריח אותם למכור את אותם רכבים בארץ ומצריך תשלום מכס על כלי רכב שהוותק שלהם הוא מתחת ל-14 שנים.
היו"ר איתן כבל
המכירה, ההעברה מחייבת אותם בתשלום מכס.
נאוה בוקר (הליכוד)
זה גורם לכך שרבים מהם נאלצים להמשיך ולנסוע על רכבים ישנים מאוד, הם לא מחליפים אותם לחדשים.

יש סתירה בין הגדרת הפחת של כלי הרכב, שמוגדר על ידי משרד התחבורה ל-4 שנים, לבין הזמן שבו יש צורך לתשלום מכס על כלי רכב למטרת מכירה, שמוגדר ל-14 שנים. כלומר נוצר תרחיש בעייתי מאוד. זה אומר שיש פגיעה הן במישור הבטיחותי והן במישור הסביבתי, כי הרכבים האלה ישנים מאוד ומזהמים.

לפני מספר שנים יצא מכתב ממשרד האוצר שבו נכתב: "במידה וישתנו תנאי השוק אנחנו נשקול להפחית את המכס על מכירת מוניות". זה מתאר במדויק את המציאות היום.
היו"ר איתן כבל
יש כאן נציגים של משרד האוצר?
נאוה בוקר (הליכוד)
נציג משרד האוצר לא זומן לישיבה?
לאה ורון
הוא בוודאי זומן. הם הבהירו לנו שהם לא רלוונטיים לדיון הזה, על אף שאנחנו טענו בפניהם שהם רלוונטיים מאוד. לא רק הזמנו את משרד האוצר אלא הזמנו גם את רשות המסים.
יהודה בר אור
הם הרי רלוונטיים לעניין.
נאוה בוקר (הליכוד)
זאת השיטה שלהם, הם פשוט מתחמקים מכל דיון, אין מה לעשות.
היו"ר איתן כבל
לא נעבור על כך מבלי להתייחס.

תודה לך, גברתי. אפתח את הדיון. מי יציג את הדברים?
יהודה מזרחי
אני מהנהלת איגוד המוניות, עם יהודה בר אור, יושב-הראש שלנו, ואשמח להסביר.

נהגי המוניות גם כך סובלים מפרנסה קשה. אחד הגורמים לעלויות הגבוהות זה הרכב. עד לפני שנה הרשות הפלסטינאית הסכימה ורכשה מכוניות, במשך לפחות ארבעים שנים, את כל הרכבים המיושנים שהיו מזהמי אוויר והיה צריך לחדש משק. בשנה האחרונה, מ-1 בינואר האחרון הם הפסיקו לקנות רכבים. נוצר מצב של פחת הרבה יותר מואץ וגדול לנהג המונית, בלאי גדול יותר. נהגים פחות מחליפים מכוניות כי אין להם למי למכור. זה גורם לכך שיש יותר זיהום אוויר, שיש יותר מכוניות מיושנות שזקוקות לחידוש. הרי היום במכוניות החדשות יש המון מערכות אקטיביות שמונעות תאונות וכדומה. בקיצור, זה מונע חידוש משק. אין בזה מרוויח, יש פה רק נזק.

האלטרנטיבה שנותרה לנו אחרי בחינת המצב על ידי יהודה בר אור היא לעמוד על כך שמשרד האוצר, כפי שהתחייב בעבר לאיגוד, יעמוד בשלו ויוריד את המכס על מוניות. זה יקל עלינו למכור אותן לסקטור הפרטי. מה זה אומר? רכבים שעברו 3-4 שנים על הכביש, שנסעו 300,000, 400,000 קילומטרים, רכבים כאלה לא ראויים להסיע נוסעים. בכל העולם, בתום שנתיים בארצות הברית זה עובר לסקטור הפרטי או לפירוק.

בהשוואה וכדי לחזק את מה שאני אומר, מס הכנסה מזכה נהג מונית בתום 4 שנים, פחת אפס, כלומר 25% זיכוי מס בכל שנה ואחרי 4 שנים הנהג מקבל זיכוי של 100%. אבל במכס זה לא מוכר. המכס זה מדינה אחרת. במכס משלמים על מונית בת 4 שנים, שלמעשה לא שווה כלום, מכס של 10,000 או 8,000 שקל. בדרך הזו לא ניתן למכור את האוטו לסקטור הפרטי. יש פה עוול.

יש לנו התחייבות של משרד האוצר.
היו"ר איתן כבל
כאשר אתה רוצה למכור את הרכב שלך שהוא כבר בלאי מבחינת הכללים, סוג של בלאי לעניין הובלת נוסעים, כאשר אתה רוצה למכור אותו פה בשוק הפרטי אז המכס עומד לך בדרך וכאילו אתה מבצע עסקה.
נאוה בוקר (הליכוד)
משרד התחבורה קובע את זה, לא הם מחליטים.
יהודה מזרחי
רק משפט אחרון: כאשר אני רוצה להסב אוטו ממונית לרכב פרטי אני משלם מכס. זה לא רלוונטי למציאות.
היו"ר איתן כבל
ברגע שאתה מבצע את הפעולה הזו הוא "גוזר" את מה שהוא כאילו חסך ממך בפחת.
יהודה בר אור
העניין הזה עולה מתוך השטח שבו אנחנו נמצאים. לדוגמה, אתה קונה אוטו ב-100,000 שקל, שזה רוב המכוניות הפשוטות שאנחנו קונים, כמו "סקודה" וכן הלאה, ואחרי שנתיים יורד לך כמעט 50%, ואחרי 4 שנים אתה מוכר את הרכב בקושי ב-25,000 שקל. יושב לידי יהודה מזרחי שנמצא בעניינים. פשוט אין להם עכשיו אפשר לקנות ממני יותר. למה? הוא אומר: אם אקנה ממך, זה עומד לי במגרש, אין לי אפשרות להעביר את זה הלאה ולכן אני נתקע עם האוטו הזה. כדי שאקנה את זה ממך אני צריך להרוויח על זה קצת זמן כאשר אני מאחסן את זה במגרש שלי.

מה שעכשיו כולנו אומרים, שהמגרשים הם הצינור היחיד שאנחנו יכולים להעביר את האוטו מהנהג עצמו לאיש שקונה את זה, כי נהג שרוצה לקנות אוטו חדש חייב לעבור את המהלך הזה, ושוב הוא נכנס לחובות ואף פעם הוא לא גומר אותם. ככל שאני ותיק ומופיע הרבה בכנסת, כל אוטו שלי אני צריך להחליף בכל 3 שנים ותמיד אני לוקח הלוואה. במשך 37 שנים לא קניתי אוטו מבלי לקחת הלוואה. אז מה, אי אפשר כך. אם הייתה לי אפשרות אחרי 4 שנים למכור את האוטו הזה, שכבר נסע קרוב ל-300,000, 400,000 קילומטרים, בשוק הפרטי הייתי יכול לקבל עוד 15,000–20,000 שקל. מה המכס רוצה ממני? על אותו אוטו שנסע כבר 4 שנים, שלא שווה כלום, ששווה 25,000 שקל, הוא רוצה ממני 20,000 שקל מכס. אי אפשר כך.
היו"ר איתן כבל
אני רוצה לשמוע את משרד התחבורה ולפי דבריו אחליט אם אני סוגר את הישיבה ואיך אני מטפל בזה.
נאוה בוקר (הליכוד)
אני לא מבינה איך משרד האוצר, כל פעם הנציג שלו מרשה לעצמו לא להגיע לדיונים האלה. זה פשוט בושה וחרפה.
היו"ר איתן כבל
לא אצלי, לא אתן לזה לעבור כך. בבקשה.
ניר משה
אני מאגף תחבורה ציבורית. נושא המכס לא נמצא בסמכות משרד התחבורה וחסרים פה לדעתנו אנשי רשות המסים ומשרד האוצר. אנחנו נלמד את הנושא ונגבש בו עמדה, אבל כרגע אין לנו עמדה.
לאה ורון
הם ידעו שזה הדיון.
היו"ר איתן כבל
גברתי מנהלת הוועדה, אני רוצה שינוסח מכתב למנכ"ל משרד האוצר ולראש רשות המסים, מכתב חריף מאוד, שאני רואה בחומרה רבה את היחס המזלזל לכנסת. לא נעבור על זה לסדר היום. אני מבקש את ההתייחסות הדחופה שלהם לתהליך הזה. הנושא מונח לפתחם, ורק לפתחם. אני מבקש התייחסות.

נערוך דיון נוסף כאשר הם יגיעו לכאן בדחיפות. אני לא מתכוון לעבור על זה לסדר היום. אני רוצה שיישלח העתק ליושב-ראש הכנסת ולשר האוצר. זה פשוט חוצפה, אין לי הגדרה אחרת.
יהודה מזרחי
התחלנו את התהליך לפני כ-4 שנים, כבודו, ויש התייחסות, שאם ישתנה השוק הם יתייחסו לזה.
היו"ר איתן כבל
יש לכם את זה בכתב?
יהודה מזרחי
כן, יש מכתב שמשרד האוצר כתב ליהודה בר אור.

(מציג ליושב-ראש הוועדה את המכתב ממשרד האוצר ליהודה בר אור.)
יהודה מזרחי
במכתב נאמר שאחרי 4 שנים תהיה הטבה מלאה ולא ישלמו מס בכלל. יהודה בר אור קיבל הבטחה להפחית מכס לאפס.
היו"ר איתן כבל
יהודה שם את האצבע על הנקודה. כפי שאומרת מנהלת הוועדה, יכולתי להניח מסקנות על שולחן הכנסת, עם הנזיפות והכול, אבל אנחנו רוצים לתת מענה, לא רק לעשות "וי" שעשינו דבר מה. גם כך לפתחם של נהגי המוניות יש כל כך הרבה בעיות ועניינים ואני באמת רוצה שתינתן תשובה מקצועית ועניינית.

לכן אבקש לקיים דיון נוסף עם הגורמים האלה. אם הם לא ירצו לבוא – אני אטפל בזה באופן אישי. אני לא מתכוון לעבור על זה לסדר היום. גם כך, בעזרת השם בתחילת ינואר – עוד אבוא אתכם בדין ודברים – בכוונתי לנהל שימוע, סדרה של כ-10 דיונים על התחבורה הציבורית, וכמובן שלכם יש מקום של כבוד בעניין הזה.
מצליח שבתאי
זה כולל את תקנה 84א?
היו"ר איתן כבל
אנסה לסיים את כל העניינים. יש שני דברים שונים: את העניינים של נהגי המוניות – אתה מדבר על נהגי השירות?
מצליח שבתאי
לא, אני מדבר על מוניות ספישל. דיברנו על תקנה 84א, שמשרד התחבורה לא אוכף אותה. דיברתי אתך על הנושא הזה.
היו"ר איתן כבל
אני זוכר. אנחנו מדברים על ה"אוברים" וכן הלאה. מי שולח לי את כל החומר? הייתה עכשיו פסיקה בבריטניה לגבי פורעי חוק.
שי דיין
אולי דן שטפל שלח לך.
יהודה בר אור
בפסיקה הזאת האיגוד מעורב. ב-22 בחודש אנחנו מחכים "לסגור" את העניין הזה אחת ולתמיד.
היו"ר איתן כבל
ההסכמה שקיבלנו פה בוועדה, שיוכלו נהגים לקחת איתם הסעה שיתופית.
יהודה מזרחי
הסעה שיתופית דרך המונה בצורה מסודרת, אבל היינו בישיבה לפני שבועיים ואז ביקשתי שיעשו תוכנה שתחיל את ההסעה השיתופית במונה, כפי שעבר בחוק ההסדרים כאשר הוחלט שהסעה שיתופית תיעשה על ידי מוניות ספישל בלבד. אדוני היושב-ראש, שים לב שביקשתי שיעשו תוכנה לפיתוח המונה הדיגיטלי החדש, שהתוכנה תהיה כבר בנויה. הם לא יעשו את זה, אני אומר לך את זה פה בשולחן, כי יש שם אינטרסנטים. אני אומר דברים קשים. יש לי חשש שיש מניעים שונים מדוע לא רוצים להכניס את ההסעה השיתופית לפי חוק הסדרים. זה אמור היה להיות במונה החדש אך הם לא ענו לי על השאלה בישיבה הקודמת.
היו"ר איתן כבל
תשלח לי מכתב בעניין זה.
יהודה בר אור
אני גם אשלח לך מכתב על ההתנגדות שלנו להצעה של חברת הכנסת מרב מיכאלי.
היו"ר איתן כבל
דרך אגב, אם כבר מדברים פה: ראיתי את הצעת החוק של מרב מיכאלי ושל מירב בן ארי.
יהודה מזרחי
הן הציעו לעשות הסעות פרטיות כהחזר הוצאות. זה בדיוק פתיחת דלת ל"אובר".
היו"ר איתן כבל
איך הממשלה נתנה לזה לעבור?
לאה ורון
זה מובא כהצעת חוק פרטית.
היו"ר איתן כבל
היא עברה פה בקריאה הטרומית.
יהודה מזרחי
הראו בטלוויזיה ביום שישי האחרון מספר נהגי מוניות שהצהירו שאנחנו עובדים 4-5 שעות ומרוויחים 500 שקל, יופי של פרנסה. מצד שני, "אובר" טוען שזה החזר הוצאות. נו, באמת, איך אפשר כך לשקר?
יהודה בר אור
דיברתי עם מרב מיכאלי, אני מעורב בכל הדיון איתה. היא פשוט מאוד לא רצתה להבין שאני לא נגד. אם זה היה חוק שלא הייתה בו מעורבות של "אובר" וכן הלאה, כדי להסיע סטודנטים תמורת זה שהם משלמים את עלות הדלק, אז הכול טוב ויפה.
היו"ר איתן כבל
אבל למה צריך? אני לא מבין, כשבאים לפה עוזרים פרלמנטריים- - -
לאה ורון
כי אסור למסיע לקחת כסף. אם עוזר פרלמנטרי מגיע לכאן ולוקח אתו עוזר פרלמנטרי שני והם מתחלקים בהוצאות עבור הדלק, זה אומר שהבעלים של הרכב עבר על החוק כי אסור לו להסיע נוסעים בשכר, וגם אין ביטוח.
היו"ר איתן כבל
אני איתן כבל, נעזוב שאני חבר כנסת, נניח שאני עובד פה באיזו מחלקה ובכל יום אני נוסע לירושלים ויש לי שכן שמציע שנגיע להסדר וניסע ביחד: "אני אשלם לך את ההוצאות".
יהודה בר אור
אם לא דיברת – תעשה מה שאתה רוצה. ברגע שאתה עושה את זה, זה כמו שתיסע ברמזור אדום ותספר לכל העולם שאתה נוסע ברמזור אדום.
היו"ר איתן כבל
זה אסור אם אדם משלם לי עבור הדלק, אומר שהוא משתתף אתי בדלק?
יהודה בר אור
היום זה מתחיל עם דלק, מחר ימשיך עם דברים אחרים.
ניר משה
החוק לא מסדיר את זה. יש כמה בעיות בנושא הזה, גם בטיחותיות, גם בעניין מיסוי.
עזרא לוי
זה הסעת נוסעים בשכר.
יהודה בר אור
הביטוח לא מתיר את זה, החוק לא מתיר את זה, ואני לא מתיר את זה. מה אתה אומר על זה?
שי דיין
אני מארגון נהגי המוניות. לא בתשלום ולא בתמורה, אפילו נשיקה אסור לתת, כל תמורה אחרת אסורה, אפילו אם תביא לו שוקולד בתמורה. גם אם הבאת שוקולד לנהג שהסיע אותך זה עבירה על החוק. על פי תקנה 84א: "לא יסיע ולא ירשה לאחר להסיע".
היו"ר איתן כבל
נציגת המשרד להגנת הסביבה, מה אתם עושים כדי לעזור להם?
דקלה בן יעקב
אני ראש ענף זיהום אוויר מתחבורה במשרד להגנת הסביבה. המנדט שלנו הוא לטפל בזיהום אוויר מתחבורה ולא לחשוב איך לעזור לנהגי המוניות, אבל גם בהיבט הזה בשנה האחרונה אנחנו תומכים בקניית מוניות היברידיות. המשרד להגנת הסביבה משתתף בכ-20,000 שקלים ברכישת מונית היברידית. בהקשר הזה, למוניות היברידיות יש את ההפחתה המדורגת של המס בתוך 3 שנים.
יהודה בר אור
יש אופציה, אם הוא רוצה לשנות ל-4 שנים.
דקלה בן יעקב
נכון. האינטרס שלנו שזה יישאר כי אנחנו מעוניינים שתהיה עדיפות למוניות היברידיות. מבחינתנו כל דבר שיקדם רכישה נוספת וקידום של רכבים פחות מזהמים, גם בהיבט של מוניות, אנחנו מברכים על כך.
היו"ר איתן כבל
דרך אגב, גריטה יכולה לעזור לכם?
יהודה מזרחי
גריטה זה אולי 5,000 שקל על השרידים, זה לא נותן תמורה.
מצליח שבתאי
אני מארגון נהגי המוניות. בהמשך לדבריה על זיהום האוויר והמעבר לרכב היברידי, באותו אופן אני מבקש שלגבי המכוניות הישנות שלנו יבטלו לנו את המכס, יפחיתו לנו את תשלום המכס על המונית, אז נוכל למכור אותה כרכב פרטי ואז לרכוש רכב היברידי. שיקלו עלינו את המעבר. היום אם יש לנו אוטו מרצדס מודל 2014 שעולה 30,000 שקל. תחשוב על זה, כפרייבט זה עשוי לעלות יותר מ-100,000 שקלים. כאשר אנחנו רוצים להפוך את זה לפרייבט המסים על רכב כזה הם 45,000 שקל. עם כל שאר האגרות מגיעים ל-85,000, 90,000 שקל ואז אם אנחנו לוקחים את מחירון הרכב מינוס מחיר האגרות זה כבר לא ריאלי למכירה.
שי דיין
מי ירצה לקנות מונית ישנה כאשר השווי שלה למכירה אחר כך כיד שלישית הוא 35% פחות.
מצליח שבתאי
אם יפחיתו לנו את המכס זה יקל עלינו לעבור לרכבים ההיברידיים.
יהודה מזרחי
זה גם ייתן לנו עוד כמה שקלים.
היו"ר איתן כבל
העניין ברור. רק ניסיתי להבין את כל התמונה.
משה בר
אני יושב-ראש עמותת "תנו יד לחירש, נכים למען נכים". רציתי לשאול משהו את נהגי המוניות בנוכחותך. למה כאשר נכה מגיע למונית הוא צריך לשלם יותר מאשר אזרח רגיל? למה המוניות של הנכים מסיעות אנשים רגילים ולא את הנכים? אלה דברים גרועים מאוד. במקום לפזר את מוניות הנכים בכל התחנות, שיהיו בתחנות וייקחו נכים כמו נוסעים רגילים. וגם מונית רגילה שעוצרת לנכה לא צריכה לקחת מחיר גבוה יותר מהנכה. אלה דברים גרועים מאוד.
מצליח שבתאי
אני מציע לרשום את מספר הנהג, את מספר הרכב ולהגיש תלונה למשרד התחבורה. נהג מונית חייב להפעיל מונה בכל נסיעה.
משה בר
הוא לוקח על העגלה בנפרד.
מצליח שבתאי
אין דבר כזה.
יהודה בר אור
הטעות המצערת הזאת הייתה אך ורק בגלל חברי הכנסת. בדיון לפני 4 שנים אמרתי: תחלקו את זה לתחנות ואז אוכל לשלוט שנהגים ייקחו את האנשים. משה בר גם היה בדיון הזה. אמרו: לא, אנחנו נמצא פטנט איך למכור את זה. מכרו את זה לבעלי עניין ב-10,000 שקל. קנו 50 רכבים, והאנשים האלה לא יודעים לשים על זה מכונות ובגלל זה הם לא נותנים שירות לנכים. זו הבעיה. אנשים לא מבינים שאנחנו יודעים איך לעשות את העבודה הכי טוב למען הנכים, למען תושבי ישראל ולמען נהגי המוניות, פה זה עוד הוכחה. אני מוכן שכבודו יבדוק בפרוטוקול של הדיון שנערך בכנסת לפני 4 שנים ויקרא אם יהודה בר אור לא אמר את המילים האלה גם אז. אם זה היה מתבצע כפי שאני הצעתי הייתי שם בכל תחנה 3-4 מכוניות כאלה, הם היו מתקשרים בטלפון ומקבלים אוטו מיוחד רק להם והיה להם מענה דרכי. הם באים אליי ורוצים שאעזור להם בזמן שאין לי בתחנות בכלל מוניות כאלה. הם הלכו לסקטורים פרטיים והם לא עובדים ביחד אתי. לכן אין מענה לאנשים הנכבדים האלה, שמגיע לעזור להם. הסכמנו שיציפו לנו את השוק, שגם כך מוצף, בעוד 1,000 מכוניות כאלה, אבל היה צריך לחלק את זה בצורה נכונה. משרד התחבורה, משרד האוצר וכל חברי הכנסת פה החליטו שהם מבינים טוב יותר ממני והם עשו את מה שהם רוצים, כי הם החוק ולא אני.
היו"ר איתן כבל
תודה.

אני מסיים את הדיון. הישיבה נעולה. ניפגש בקרוב.

הישיבה ננעלה בשעה 14:00.

קוד המקור של הנתונים