ישיבת ועדה של הכנסת ה-20 מתאריך 11/07/2017

יישום חוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב

פרוטוקול

 
הכנסת העשרים

מושב שלישי

פרוטוקול מס' 547

מישיבת ועדת הכלכלה

יום שלישי, י"ז בתמוז התשע"ז (11 ביולי 2017), שעה 11:00
סדר היום
יישום חוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב
נכחו
חברי הוועדה: איתן כבל – היו"ר

עיסאווי פריג' – מ"מ היו"ר
מוזמנים
סמנכ"ל בכיר תנועה, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים - אבנר פלור

סגנית בכירה ליועצת המשפטית, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים - חוה ראובני

מנהל אגף הרכב, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים - משה ויצמן

מנהל אגף רישוי ופיקוח, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים - משה קירמאייר

ראש תחום שירותי תחזוקה, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים - רפי אלישע

רפרנט תחבורה באג"ת, משרד האוצר - אליהו מורגנשטרן

רפרנט-פיקוח על הביטוח אגף שוק ההון, משרד האוצר - אלעד אלקובי

מרכז בכיר-מח' ביטוח שוק ההון, משרד האוצר - אוהד מעודי

יועמ"ש המועצה הישראלית לצרכנות, משרד התמ"ת - זאב פרידמן

משפטן במח' יעוץ וחקיקה, משרד המשפטים - דרור וגשל

עיתונאית - עמליה דואק

נשיא איגוד יבואני הרכב - יעקב אנוך

מנכ"ל איגוד יבואני הרכב - יעקב יהודה רודד

מנכ"ל איגוד המוסכים - אריה אשד

יו"ר איגוד המוסכים - רונן לוי

חבר איגוד המוסכים - אמיר בננו

יו"ר וועדה מקצועית ארצית רכב, איגוד השמאים - אורי גורביץ

יו"ר ענף רכוש באיגוד, איגוד השמאים - יהודה יגן

מנהל קשת ליס, חברות ליסינג - רון מלכה

מנכ"ל שלמה SIXT - דידי רוזנפלד

שמאי שלמה SIXT - שלמה זקצר

יועץ משפטי, שלמה SIXT - טל שרם

סמנכ"ל רגולציה ותקשורת, איגוד חברות הביטוח - גיל סלומון

מנכ"ל משותף גלובל אוטו מקס בע"מ, יבואני כלי רכב - דניאל לוי

מנכ"ל הארגון להשכרת רכב וליסינג - נמרוד הגלילי

בעל מוסך - אמיר בננו

נכים למען נכים - דן קדרון

נציג לשכת סוכני הביטוח - אריאל מונין

שדלן/ית (משרד עורכי דין -פישר בכר חן וול אוריון ושות' ), מייצג/ת את כלמוביל - יורם בונן

שדלן/ית (עו"ד אינגריד הר אבן), מייצג/ת את איגוד המוסכים - אינגריד הר אבן

שדלן/ית (משרד עורכי דין -פישר בכר חן וול אוריון ושות'), מייצג/ת את כלמוביל - שיר דיין

שדלן/ית (עו"ד גויסקי-קשרי ממשל, ייעוץ ושירותי חקיקה), מייצג/ת את איגוד המוסכים - ענת אלון

שדלן/ית (גלעד יחסי ממשל ולובינג), מייצג/ת את קבוצת שלמה SIXT - איתן אלון

שדלן/ית (פוליסי בע"מ), מייצג/ת את איגוד חברות הביטוח בישראל - טל אלוביץ

שדלן/ית (גורן עמיר יועצים בע"מ ), מייצג/ת את איגוד יבואני הרכב בישראל - נועה גונן

שדלן/ית (קונטקטי בע"מ), מייצג/ת את איגוד חברות הביטוח בישראל - קרן ברק

שדלן/ית - לירן בן הרוש

שדלן/ית - אהוד שניידר

שדלן/ית - שלמה תוסייה כהן

שדלן/ית - סיגלית בן ששון
ייעוץ משפטי
איתי עצמון
מנהל/ת הוועדה
לאה ורון
רישום פרלמנטרי
רמי בן שמעון

יישום חוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב
היו"ר איתן כבל
שלום לכולם. צהריים טובים. יום שלישי, פעמיים כי טוב – בואו נעשה את זה שלוש פעמים כי טוב. יש הזדמנות. ברשותכם, אני רוצה להגיד לכם את הנושא, גברתי מנהלת הוועדה, היועץ המשפטי, דובר, רשם. אני רואה כאן אנשים שהרבה זה לא ראיתי. יש גם כאלה שפגשתי ברחוב, ברחוב המסגר, צועדים.
ברשותכם, הנושא הוא
יישום חוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב. אני רוצה להזכיר שבמושב הקודם ניהלנו בצורה מאוד אינטנסיבית דיונים סביב החוק הזה ולמרות הלחצים הקשים והגדולים שהיו בבית הזה כדי לא העביר את החוק, העברנו אותו.

יחד עם זאת, יש סדרה ארוכה של עניינים ונושאים של תקנות כאלה ואחרות, שצריך להוציא מן הכוח אל הפועל כדי שהחוק יתחיל נוע. זה חוק חשוב בצורה בלתי רגילה. אנו נחושים פה בוועדת הכלכלה לגרום לו להתקדם כי הוא עושה מהפכה בתחום.

מעבר לעניין הזה, אני רוצה להזכיר את נושא השמאים ואת נושא מוסכי ההסדר. אנחנו נחושים, וגם אתמול התקיימה כאן ישיבה שלא במסגרת הוועדה אלא במסגרת הניסיונות שלנו. ישיבת עבודה. אנחנו נחושים ואני נחוש לגרום לכך שלא יהיו יותר מוסכי הסדר ולא יהיו מוסכי הסדר.

אנחנו נחושים לגרום לכך שהשמאים, יהיה להם מקום עצמאי שהוא בלתי תלוי ביכולת שלהם לתת את השמאויות הטובות ביותר והנכונות ביותר. אני חושב שאתמול עשינו כברת דרך חשובה מאוד ומשמעותית לקדם את העניין. ואני גם אומר לך, אורי, משמעותית זה לא רק משמעותית כלפי עצמך - - -
אורי גורביץ
לא עצמי. אני מסתכל על - - -
היו"ר איתן כבל
היתרון פה של כולם, כולל של יבואני הרכב שהם דואגים רק לציבור.
אורי גורביץ
לא מכיר אותם - - -
היו"ר איתן כבל
עזוב, כולם דואגים לציבור. מרוב שדואגים לציבור, אנחנו לא מצליחים להתפתח. ההורים שלי צפו שאני אהיה מטר ושמונים. בגלל הדאגה והלחץ, אני כבר לא עומד בעומס של הטוב הזה שכולם מרעיפים עלינו.
אורי גורביץ
- - -אתה מלא עוצמה - - -
היו"ר איתן כבל
אני רוצה להזכיר, נמצאת כאן גם עמליה דואק מערוץ 2. אני מניח שכל אחד מכם או רובכם, לפחות מי שעוסק בתחום, צפה בסדרה שהיא עשתה, 3 כתבות מעמיקות מאוד בכל הנוגע לענף הרכב בכלל. הסדרה גם מתכתבת עם הנושא הגדול הזה שהעברנו במסגרת החוק.

מצאנו לנכון, גם בעקבות השיח אתה ובעקבות סדרת הכתבות, זה גם נפל לידינו כפרי בשל, לעשות דיון שנה אחרי שהחוק עבר, לראות היכן העניינים – רונן, הרבה זמן לא נפגשת עם עורכת הדין שלך, אני מבין.

אני מבקש מכם שכל אחד ידבר בקצרה, כל אחד יוכל להתייחס לאיפה הדברים עומדים ומהם הכשלים. יש ציפייה גדולה מאוד בציבור לעניין הזה. אבל כמדי יום, כמו שאומר רינו צרור, נתחיל מההתחלה. אבנר פלור, אתה הראשון שמציג את הדברים?
אבנר פלור
אני אדבר ומשה, מנהל אגף הרכב, יציג את המצגת.
היו"ר איתן כבל
אבנר, אתה תציג בקצרה. משה, אתה כבר מכיר את העבודה כאן – אומרים אצלנו בתימנית: בלי חכאיה טאווילה – בלי דיבור ארוך. מאוד ממוקד, בבקשה בלי סיוד. איפה שדברים לא מתקדמים, אנא אמור: אנחנו תקועים בעניין הזה. איפה שצריך עבודה כזו או אחרת, אמור. עשה לנו את סיפור הדרך באופן הכי מסודר והכי מאורגן. מההיכרות בינינו אני גם יודע שאתה יודע לעשות את זה.
אבנר פלור
בוקר טוב. כמו שהצגת, אדוני היושב-ראש, מדובר בחוק מורכב מאוד. חוק שנכנס לתוקף ב-18 באוקטובר 2016, עבר שתי כנסות. בכנסת בראשותך נוספו עוד למעלה מ-50 סעיפים. זה חוק שכולל בתוכו הסדרה של כלל ענפי הרכב השונים. אני גם רוצה להודות לך על הנחישות והדחיפה, למנהלת הוועדה, ליועץ המשפטי ולנציגי המשרדים השונים ולכל אלה שנמצאים כאן על השנה וחצי המאומצות באישור כל הסעיפים האלה.

כמו שאמרתי, כמו שהחוק מורכב והוא חוק מסגרת, אז הוא גם כולל בתוכו המון סעיפים שמחייבים חקיקת משנה, מאות חיקוקי משנה, תיקוני תקנות. אם זה תיקוני תקנות בחתימת שר ואם זה הגעה לוועדה.

במהלך החודשים האחרונים, מאז שהחוק נכנס לתוקפו באוקטובר 2016, הכנו את המערך של התקנות, ביצענו שימועים עם כל הגורמים השונים וגם חלק מהם אושרו בוועדה, בעיקר כל הנושא של הייבוא. כל תקנות הייבוא אושרו בוועדה וחלק מהסעיפים שקשורים בנושאים שונים.

במסגרת המצגת נציג את הסטטוס של החקיקה, מה נעשה עד כה וגם נציג לכם את הניצנים הראשונים של התחרויות שישנה גם בתחום הייבוא, גם בתחום מוצרי התעבורה ובכלל.
היו"ר איתן כבל
זה מה שחשוב. האם תוכלו גם לתת כבר נתונים כמה, אם בכלל, גופים כאלה הוקמו במסגרת החוק, כמה רישיונות נתתם, כמה רכבים כבר נכנסו לארץ במסגרת הזו. והדבר היותר חשוב אולי זה סיפור החלפים. האם זה כבר עניין שבא לידי ביטוי? כיוון שנושא החלפים היה אחד הכלים המרכזיים בענף למסחר והיה אחד הכלים לבלימת התחרות.

אחד המקומות שמאוד רצינו לתת עליו את הדעת היה נושא החלפים באופן שבו החוק עבר. ראינו שזה אמור לפתוח את השוק.
אבנר פלור
אנחנו נציג ואם יהיה צורך, אני אשלים.
היו"ר איתן כבל
תודה. משה, בבקשה.
עיסאווי פריג' (מרצ)
אפשר עוד שאלות?
היו"ר איתן כבל
עוד לא התחלנו.
עיסאווי פריג' (מרצ)
שאלות לאבנר. הוא התחיל לדבר?
היו"ר איתן כבל
כן. הוא רק הציג בקווים כלליים. אני אאפשר כמובן שאלות. עיסאווי שהיה מהבולטים בדיוני הוועדה בהכנת החוק.

בבקשה, תעמעם קצת את האור, שיהיה לנו רומנטי קצת.
משה ויצמן
שלא יירדמו.
היו"ר איתן כבל
תעשה את זה מעניין.
משה ויצמן
אני אשתדל.
היו"ר איתן כבל
בבקשה.
משה ויצמן
אני אציג לכם את החוק ובעיקר את היישום שלו. אני אשתדל לענות על השאלות ששאלת בפתיחה ואני אשתדל גם לא חזור על מה שאבנר אמר.

חוק שירותי רכב הינו חוק מורכב, מרובה סעיפים. אנחנו מדברים על יותר מ-250 סעיפים. לחלק נכבד מהסעיפים, אנחנו נראה בהמשך, נדרשת חקיקת משנה, נהלים, התאמה, מחשוב וכן הלאה. אני אעסוק בזה. אבל המורכבות של החוק היא מורכבות עצומה. אני לא יודע איך לתאר את זה במילים מול המעשים והשעות שאנחנו עובדים במשרדים כדי ליישם את החוק.

החוק עוסק בכל ענף הרכב, מסדיר את הרגולציה. היום אי אפשר לעסוק בענף הרכב בלי רישיון כלשהו במסגרת החוק וזה שינוי מאוד גדול. לפני זה, ליבואן לא היה רישיון כיבואן. הוא היה מקבל רישיון לייבוא של רכב. עכשיו יש לו רישיון יבואן כדי לעמוד בדרישות החוק. מאוד מורכב.

תחרותיות – ילדנו במסגרת החוק שחקנים חדשים כדי לאפשר סוג של תחרות וגם הגדרנו הגדרות ומגבלות כדי לאפשר תחרות. הפחתת ביורוקרטיה, אנחנו רוצים כמה שפחות ביורוקרטיה כדי לאפשר תנועה של סחורות לתוך הארץ לשיווק.

עם כניסת החוק לתוקף, כניסתן של חלק מהתקנות, ניתן לראות התחלה של מגמות חיוביות שלהערכתי תואמות את מטרות החוק ואני מקווה שאנחנו נפגע למה ששאלת בתחילה. הלו"ז שנקבע ליישום החוק: החוק נכנס לתוקף ב-18 באוקטובר 2016, חלקו יושם בינואר 2017. אני מדבר בעיקר על תקנות הייבוא, תקנות הפחתה של סכום העיצום הכספי.

במהלך חצי השנה האחרונה עשינו גם תיקון לתקנות הייבוא כי נחשפנו לזה שבהתאם לחוק לא ניתן לייבא, לדוגמה, רכב - - - כלי צמ"ה ועוד כל מיני אמצעים אחרים שלא חשבנו עליהם בהליך החשיבה על החוק. עשינו תיקון מידי. הוועדה, בכל עת שביקשנו, התייצבה וביצענו את השינויים בפרק זמן קצר יחסית.

מועצה מייעצת לשמאים. היום אנחנו מסיימים תקנות סירוב לתת שירות ואנחנו מסיימים את הנושא של השפעה אסורה על שיקול דעת שמאים.

מה בוצע עד היום ברמת חקיקה, מה נמצא במשרד המשפטים? העברנו סט של תקנות לתיקון תקנות התעבורה כי הבנו שחלקן מתנגשות עם החוק. עשינו סריקה של כלל התקנות ומה שמצאנו כסתירה - - -
עיסאווי פריג' (מרצ)
אולי תבדיל בין מה שהעברת למשרד המשפטים לבין מה שנכנס בפועל ליישום.
משה ויצמן
מה שעבר ליישום, עברתי את השלב הזה. עכשיו אני מדבר על תקנות שממתינות למשרד המשפטים שיסיימו את החלק שלהם, הם עוברים על נוסח, יגיע לוועדה, יאושר - - -
היו"ר איתן כבל
אני לא רוצה לעבור על החוק מחדש. הכוונה היא פשוטה: כשאתה אומר שכשהיה חוק, המצב היה אל"ף. החוק עבר. לאחר שהוא עבר, בנושא תחרות יש תחרות אל"ף, בי"ת, גימ"ל; בנושא חלפים התחילה להתפתח תחרות; בנושא ייבוא רכב התחילה להתפתח תחרות; כמה רישיונות נתנו? אכיפה – עשו לי טובה, איך אמרת? גם עמעמתי ויהיה משעמם, אוי ואבוי לי. אני רוצה שפשוט תשים את הדברים דבר דבור על אופניו. זה צריך להיות בצורה שיטתית. עזוב את כל הדברים מסביב, משה.
עיסאווי פריג' (מרצ)
ברשותך, כבוד היושב-ראש, אני רוצה רק לחדד. היה חוק של 250 סעיפים, כל כך קשה, ואתה בעצמך אמרת מורכבות עצומה מאוד. לגבי התקנות, כמה בסך הכול תקנות יש בחוק הזה ומה מדת העיכוב של התקנות ביישום החוק והלו"ז של התקנות האלה.
משה ויצמן
זה מה שאני מנסה להגיד. זה בדיוק השקף הזה. יש מאות תקנות – חקיקת משנה, אני אדייק – יש מאות סעיפים של חקיקת משנה שממתינים. חלקם עברו: פרק הייבוא הסתיים. אנחנו בתוך עולם מלא כפי שכיוון החוק.
יש פרקים נוספים בחוק
פרק השמאים, מוצרי תעבורה, מאגר מידע למחירי מוצרי תעבורה, מועצה מייעצת וכל הלאה, שממתינים בלשכה המשפטית וסיימנו לכתוב את חקיקת המשנה אצלנו במשרד התחבורה. עכשיו זה נמצא במשרד אחר וממתין.
קריאה
חלק.
עיסאווי פריג' (מרצ)
הוא אמר חלק.
משה ויצמן
עכשיו אנחנו מסיימים את מה שלא סיימנו בהיבט חקיקת משנה. את תקנות פרק המוסכים סיימנו לכתוב אבל עדיין, בהערות של איגוד המוסכים והערות של שחקנים נוספים בזירה, אנחנו בשלב של לתקן חלק מההערות ולכן לא העברנו את זה עדיין למשרד המשפטים.

תקנות פרק הייצור. יש מה שנקרא מתקין מורשה. זו פרקטיקה שנהוגה 50 שנה. זה לא מופיע בחוק. אנחנו מנסים דרך פרק הייצור להכניס את זה. הבנו שזה חשוב, זו פרקטיקה שהיא טובה לשוק. ולכן לא סיימנו את הכול.

סעיפים 58-53. סעיף 53 הוא סעיף קריטי שאני מעריך שאתה מכיר אותו מצוין. הוא סעיף שמדבר על היחסים בין היבואן למוסכים המורשים שלו. כמה לפתוח בכל אזור. אנחנו הדגשנו את זה בחוק כנפה.

(היו"ר עיסאווי פריג', 11:30)

סעיף 53 עבר שימוע ראשוני. אנחנו צריכים להעביר את חקיקת המשנה הזאת - - -
היו"ר עיסאווי פריג'
יש לך לו"ז לגבי חקיקת המשנה? כי חקיקת המשנה הזו תוקעת את כל החוק וכל העבודה שלנו לאורך שנים הולכת פארש אם אנחנו לא מסיימים את לו"ז התקנות.
משה ויצמן
שום דבר לא הולך פארש. כל חקיקת המשנה בעבודה. סיימנו לכתוב את כל הפרקים - - -
היו"ר עיסאווי פריג'
יש לך לו"ז?
משה ויצמן
אני תלוי במשרד אחר. משרד המשפטים, לדוגמה, צריך לתת תשובה.
אבנר פלור
אני רוצה להדגיש נקודה חשובה לשאלתך, אדוני היושב-ראש. הסעיפים שלא היו מחויבים בחקיקת משנה, כבר התחלנו ביישום שלהם בחוק. לדוגמה, אתם רואים - - -
היו"ר עיסאווי פריג'
אתה יכול להצביע על נקודות של התפתחות תחרות שהצרכן נהנה ממנה?
אבנר פלור
בשקף הבא זה יוצג. אני רוצה לתת לדוגמה אחת לסעיפים שכבר יישמנו בלי קשר לחקיקת משנה, כמו הנושא של פרסות רמת אבזור לרכב הבטיחותי. זה כבר מופיע בכל מיני פרסומות. אני מדבר על רכב חדש בעיקר. כל מיני נושאים שלא היה צורך בחקיקת משנה זה הם כבר בתהליך יישום.
רונן לוי
מה שמפריע לנו זה לפני שהוא מביא את תקנות השמאים, האם הוא מביא משהו על השפעה על שמאי? לפני שמביאים את התקנות הכלליות אז הוא מביא משהו פרטני.
לאה ורון
על שולחן הוועדה לא - - -
רונן לוי
סדרי העדיפויות, אם אתה יכול לשאול אותו.
קריאה
כי החוק קצב לוח זמנים להגיש - - -
לאה ורון
- - - כרגע זה יישום הרפורמה, ומה שמבקשים חברי הכנסת לשמוע זה על קידום התחרות שהחוק הביא.
היו"ר עיסאווי פריג'
אנחנו נמשיך בשקף, אבל תן נקודה על התכלית של החוק וזה קידום התחרות.
משה ויצמן
תיקון צו - - - זו תכלית החוק. בסוף אנחנו קבענו במסגרת מדיניות מוצרי תעבורה שחלקים ייכנסו ללא רישיון של משרד התחבורה. הולך במסלול אחר, יותר קצר. זה מחקה לתיקון הצו יבוא של משרד הכלכלה. העברנו להם את כל האינפורמציה. עד שזה יתוקן, אני מעריך שישתחרר פרק של מוצרי תעבורה.

שאלת אם אזרח יכול לייבא פריט של רכב בייבוא אישי בלי לעבור דרך משרד התחבורה. עד שהצו ייקבע - - -
היו"ר עיסאווי פריג'
ויצמן, בוא נהיה תכליתיים. אני רוצה להתקדם אתכם – לציבור שמקשיב לנו – אתה אמרת שפרק הייבוא תם ונשלם, כולל תקנות. אני שואל שאלה ספציפית: כמה רישיונות ייבוא נתנו בכל הרמות? תן מספר.
משה ויצמן
התכוונתי להרחיב יותר על יישום החוק, אבל כיוון שאתה מכוון אותי למספרים אז אני מדלג על הסעיפים האחרים - - -
היו"ר עיסאווי פריג'
אני רוצה משהו מדיד.
משה ויצמן
בסדר. אבל תבין שכדי ליישם את החוק אני צריך להתאים את כל מערכת המחשוב שתתאים לזה. אני מדלג על החלק הזה. אנחנו מדברים על מספרים. רישיונות יבואן ישיר נתנו כבר ל-100 חברות.
היו"ר עיסאווי פריג'
100?
משה ויצמן
100 רישיונות יבואן נתנו.
אבנר פלור
יבואן ישיר.
משה ויצמן
אנחנו מדברים על כל הספקטרום של ענף הרכב. יבואן ישיר מתחום הצמ"ה - - -
היו"ר עיסאווי פריג'
ליבואן ישיר יש לנו 100 רישיונות. האם ידוע לך כמה רכבים יובאו דרך 100 היבואנים הישירים האלו?
משה ויצמן
כן. יש שקף כזה.

הנפקנו רישיון יבואן עקיף ל-4 יבואנים. יבואן זעיר – 20 יבואנים; מתווך בייבוא אישי – אנחנו כבר עומדים על 45. כל שלושה חודשים המספרים גדלים כי קבענו בחוק שכל 3 חודשים לבצע מבחן. יש 17 מוסכים שהוגדרו כמוסכים מומחים. בנוסף, יש לא מעט רכבים שהגיעו למטרות מחקר, פיתוח, של חברות.
היו"ר עיסאווי פריג'
עכשיו בוא נשלים את התמונה. אני רואה מספרי רישיונות. ביבוא עקיף, 4 יבואנים – כמה בפועל - - - אני רוצה כמויות.
משה ויצמן
אני מגיע לכמויות. עכשיו אני מדבר על הפרק הזה שיציג לך את הכמויות. חשוב לי להגיד, יש פה אנשים שנמצאים ולא ממש מכירים על מה אנחנו מדברים, אנחנו שוחים בחוק. לפני החוק ניתן היה לייבא או התחרות התקיימה בין תוצרים עם שמות משפחה שונים: "סובארו", "מזדה" – זאת התחרות שהייתה.

החוק לעולם הייבוא שינה את כללי המשחק. יש תחרות לא רק בין תוצר לתוצר, יש תחרות בתוצר עצמו כי פתחנו מקורות - - -
היו"ר עיסאווי פריג'
תן דוגמאות.
משה ויצמן
ייבוא אישי, ייבוא עקיף, יבואן זעיר, יכול להביא מאותו תוצר. למעשה, יצרנו תחרות נוספת על התחרות שהייתה קיימת. הרחבנו את מעגל התחרות מתוך כוונה שבסוף זה יוביל לירידת מחירים. אלה המספרים: קודם כל, בייבוא אישי, לאחר שנים של צניחה בייבוא אישי, ב-2016 היה שיא המגמה. המספרים שאתם רואים הם מיוני 2016 מול יוני 2015. אלה לא המספרים של כל השנה כי רציתי להשוות "תפוחים לתפוחים".

אתם רואים קפיצה מ-814 ב-2016 ל-970. אנחנו מזהים אצלנו מגמה של ייבוא אישי שהולכת ומעמיקה או הולכת ומתרחבת.
היו"ר עיסאווי פריג'
תגיד את זה שוב.
משה ויצמן
מ-814 בשנת 2016 ל-970 בייבוא אישי. אני מעריך שבסוף השנה אנחנו נשבור שיא והמספרים יהיו מאוד גבוהים.
אבנר פלור
זה עד יוני. זה לא שנה שלמה.
היו"ר עיסאווי פריג'
כן, עד יוני עלינו ב-156 כלי רכב, פחות או יותר, בייבוא אישי.
אבנר פלור
אל תשכח, כמו שאמר משה, גם אפשרנו ייבוא אישי לשימוש עסקי. לדוגמה, היה לנו ייבוא של מונית. עד עכשיו זה לא היה ניתן. תכף אנחנו נציג, אבל חשוב גם הנושא הזה לתחרותיות.
משה ויצמן
קצת שיווק לעצמנו. למרות שהכמות גדלה, אנחנו ירדנו בזמנים שאנחנו מנפיקים את הרישיון. לפני זה הנפקנו תוך 17 יום. היום אנחנו מנפיקים עד 7 ימים. להנפקת רישיון אלה מספרים יפים.

ב-2016 הביאו 105 כלי רכב בייבוא עקיף - - -
היו"ר עיסאווי פריג'
על איזה רישיון אתה מדבר? אני פשוט לא רואה.
משה ויצמן
בייבוא עקיף, ב-2016 – לפני זה חשוב לציין שב-2014-2013 הביאו כ-2,000 כלי רכב בייבוא מקביל. ב-2016 זה הופסק כמעט לחלוטין. ב-2017, השנה הנוכחית, אנחנו באמצע השנה ואנחנו מדברים על 520. וגם פה, לאור כמות הבקשות שאנחנו מקבלים, אנחנו מזהים עלייה בביקוש לייבוא רכב דרך יבואן עקיף.
היו"ר עיסאווי פריג'
520 לעומת 105.
משה ויצמן
יבואן זעיר – 20 בעלי רישיון. אני מעריך שאוכל לאפיין כמה מגיע דרך יבוא זעיר במספרים כשאסר את מערכות המחשוב ככה שנדע לאפיין שזה הגיע על ידי יבואן זעיר. אין לי את המספר כרגע. אנחנו מנהלים את זה היום ברישומים. אבל בגלל בעיה מחשובית שעוד לא סדרנו אותה עד תום, ליבואן זעיר יש כיון בעיה לייבא ולרשום את הרכב.

הגדרנו הגדרות כדי לפתור את הבעיה ואני מעריך שמהחודש הקרוב, מאותם 20 יבואנים, נראה מגמה הולכת וגדלה של ייבוא כלי רכב.
אבנר פלור
אני רוצה להוסיף פה, וזה עונה לך על השאלה, איך בדיוק חל הגידול. כתוצאה מהחוק, היות ופרק מסוים בחוק חייב את היבואנים הישירים לתת מימוש אחריות וריקול לכל התוצרים שמיובאים לכאן, אז זה אפשר ליבואנים - - -
היו"ר עיסאווי פריג'
יש לי שתי שאלות בעקבות מה שאמרת. א', רציתי הרחבה לגבי היבואן הזעיר והקושי ברישום ומתי תהיה לך תמונה. השאלה שנייה לגבי העלייה במספרי הרישיונות לסוגים שלהם. אני אומר לכם מהנתונים שיש לנו, איך זה השליך ומשליך על מחירי הרכב החדש. אני לא רואה, מחירי הרכבים ממשיכים לעלות. מה ההשלכות? דיברנו על תחרות, פתחנו, נתנו רישיונות, עכשיו יש מספרים גדולים יותר שנכנסים לארץ.

כשאתם הצגתם את החוק, והשר נלחם על זה בהתחלה, אמרתם שהמטרה היא הורדת מחירים בייבוא המסחרי הרגיל. למה זה לא חלחל?
אבנר פלור
כמו שאמרתי בדיונים של הוועדה, התהליך הזה לוקח זמן. רק בינואר 2017 כשהחוק אפשר מימוש הכרעות וריקול על ידי היבואן הישיר לכל הדגמים שמיובאים לפה, 7-6 חודשים זה לא מספיק זמן בכדי למדוד את זה.

יחד עם זאת, נראה גם בשקפים הבאים, למרות הכול נראה מגמת ירידה במחירי כלי הרכב. לאו דווקא שאני יכול להגיד במאה אחוז שזה בעקבות החוק, אבל גם החוק – היו עוד כמה נתונים ומידע נוספים – אבל אנחנו מראים פה מגמה של ירידה - - -
היו"ר עיסאווי פריג'
אבל המחירים לא ירדו בשנה האחרונה.
אבנר פלור
יחסית כן. אתה תראה שיחסית, מבחינת המחירים - - -
משה ויצמן
במקום שמתקיימת תחרות המחירים ירדו.
היו"ר עיסאווי פריג'
תן לי דוגמה של ענף או מוצר שמחיריו ירדו. אני רוצה לראות. תן לי סוג או מוצר שהמחירים שלו אכן ירדו, שמחולל התחרות עבד והביא תוצאות.
אבנר פלור
הנושא של אפס קילומטר. החוק אפשר ומאפשר מכירת אפס קילומטר כרכב חדש. אתה רואה שם את הירידה של המחירים. למיטב זכרוני מכרו למעלה מ-20,000 כלי רכב כאלה במהלך 2016. זה לא היה קודם לכן כמויות כאלה גדולות.
היו"ר עיסאווי פריג'
תציג את השקף הבא וזה יהיה קשור ל-20,000 של אפס קילומטר.
יהודה יגן
אפשר לשאול שאלה?
היו"ר עיסאווי פריג'
באותו תחום? לא שמאים.
יהודה יגן
עזוב שמאים - - -
היו"ר עיסאווי פריג'
באותו תחום, יהודה?
יהודה יגן
כן. רישיונות ייבוא ישיר, כמה היו לפני החוק וכמה יש עכשיו.
היו"ר עיסאווי פריג'
אמר לנו את זה. קיבלנו.
יהודה יגן
100 חדשים?
היו"ר עיסאווי פריג'
כן. לא היו. חדשים.
יהודה יגן
אז כולם התחילו מהתחלה.
היו"ר עיסאווי פריג'
כן.
רונן לוי
לוותיקים. אין חדשים.
היו"ר עיסאווי פריג'
אין חדשים. הם חידשו 100.
משה ויצמן
הדגשתי בהתחלה ואני חוזר. כל מי שעוסק בענף הרכב מחויב ברישיון. לפני כן זה לא היה קיים. זה היה קיים בחלק מהמקצועות, לא בכולם. לייבואן לא היה רישיון מיוחד.
היו"ר עיסאווי פריג'
אני אדגיש את ההבדל. היו רישיונות, עכשיו רישיון לייבואן. זה שינוי.
רונן לוי
אבל אין עוד בחינות למתווך - - -
היו"ר עיסאווי פריג'
רונן, תרשמו את השאלות. אנחנו נגיע אליכם.

ויצמן, תמשיך אך השקף הבא.
משה ויצמן
מיד אעבור לשקף הבא. חשוב לי להגיד שאחת המהפכות, כפי שאני רואה את זה, היא ייבוא אישי עסקי. לא חשבנו שזה יחולל את מה שזה מחולל. אנחנו מזהים נהגי מוניות שבמקום להזמין מהיבואן הישיר, מייבאים באופן אישי - - -
היו"ר עיסאווי פריג'
יש לך את זה במספרים?
משה ויצמן
אין לי את זה במספרים.
היו"ר עיסאווי פריג'
אתה רק מזהה מגמה?
משה ויצמן
מגמה מאוד ברורה. שינוי עמוק בתחום הזה. גם טנדרים שבעבר היו מביאים על ידי יבואן ישיר, היום מביאים בעלי עסקים לעצמם. אוכל להביא בסוף השנה את המספרים. אנחנו אוספים אותם. אבל המגמה היא מאוד ברורה בייבוא אישי עסקי.

יבוא מסחרי. את השנה שעברה סיימנו עם למעלה מ-300 אלף כלי רכב חדשים. נכון לעכשיו ב-2017 אנחנו מדברים על 200 אלף. אני מדבר על כל סוגי כליה רכב. אלו מספרים גדולים מאוד.
היו"ר עיסאווי פריג'
מספרים מטורפים.
משה ויצמן
זה 10% מהצי של כלי הרכב במדינת ישראל. בשנה שעברה והשנה אלה מספרים באמת גדולים.

כלי רכב שמיובאים בייבוא עקיף, ניתן לראות הוזלה של כ-5%. יש פה יבואן עקיף.
היו"ר עיסאווי פריג'
5%. אנחנו נחזור לזה, ויצמן. נחזור לזה.
משה ויצמן
רציתי שתשמע.
היו"ר עיסאווי פריג'
אני אשמע אותם. מי היבואן העקיף כאן? שב לשולחן, נשמע אותך.

אתה אומר שביבוא עקיף ניתן לראות הוזלה של כ-5%.
משה ויצמן
בחלק מהדגמים שבדקנו לראות מה היה המחיר ב-2016 ומה המחיר הנוכחי, באותם רכבים שעליהם יש תחרות ראינו מגמה של ירידה במחיר. אבל האם זה בא מתחרות או מזה ששערי האירו והדולר ירדו? אני לא יודע להגיד כי לא עשינו עבודת עומק. המחיר ירד. מה הסיבות? אנחנו אומרים שכנראה זה שילוב.
היו"ר עיסאווי פריג'
אני חולק עליך, אבל לא משנה. אני חושב שירידת האירו והדולר יש לה את המשקל המשמעותי. זה אחד ועוד אחד שווה שתיים. רכב שווה באירו ככה או בדולר ככה והשער ירד, אז המחיר ירד בהתאם.
משה ויצמן
השאלה אם זה מגולגל לצרכן או לא.
היו"ר עיסאווי פריג'
שעורי המכס הם אותם שעורים. זה חייב להתגלגל.
משה ויצמן
פילחנו את כמות הרכבים וראינו כמה מתחת ל-95 - - - יש 20%. אנחנו רואים מגמה הולכת וגדלה, מאוד ברורה, של הכנסת אביזרי בטיחות לרכבים. אם שאלת למה המחיר לא משתנה, היום הרכב מגיע בתצורה איכותית יותר ובטוחה יותר. נכנסות לכלי הרכב מערכות שהן - - -
היו"ר עיסאווי פריג'
ויצמן, דיברנו על תחרות. תחרות משמעה הורדת מחירים, משמע שהצרכן ירגיש וייהנה מהחוק. לשם אנחנו חותרים וזאת הייתה התכלית הראשונה של החוק.
משה ויצמן
אני מסכים. אחד המרכיבים החשובים בחוק, לגמרי אני מסכים. אבל אתה צריך לזכור שיש באותו מוצר יותר מערכות - - -
היו"ר עיסאווי פריג'
אני לא רוצה שזה יהיה אליבי. אני לא רוצה.
דידי רוזנפלד
- - -
היו"ר עיסאווי פריג'
אני מבין, דידי, אבל אסור שזה יהיה אליבי. אסור שזה יהיה אליבי. רמת הבטיחות מחויבת, היא לא צריכה לבוא דרך חקיקה. אני אנצל את החקיקה בכדי להכניס מהדלת האחורית, אני רוצה להעלות את רף הבטיחות. אני נסעתי תחת סכנה? לא.
אבנר פלור
אבל חשוב להדגיש שלמרות שעברה חצי שנה וזה לא זמן מספיק, רואים איזושהי מגמה מסוימת. זה חשוב.
משה ויצמן
אנחנו יכולים להצביע נכון לעכשיו על מגמות. אם אתה רוצה שאני אנתח ניתוח עומק האם בחצי שנה החוק אפשר ירידת מחירים דרסטית שאני אוכל להצביע עליה באופן מובהק – אני אצטרך יותר זמן כדי לנתח את זה ולהביא נתונים מבוססים. אני יכול להריח את המגמה. זה מה שאני מנסה להעביר במצגת.
היו"ר עיסאווי פריג'
תסביר לי את השורה האחרונה בשקף.
משה ויצמן
יש פה יבואן עקיף. אשמח שהוא יסביר.
היו"ר עיסאווי פריג'
השורה האחרונה קשורה ליבואן העקיף?
דניאל לוי
אנחנו יבואנים עקיפים של סוגים מסוימים של "טויוטה" ושל "ג'יפ".
היו"ר עיסאווי פריג'
כמה זמן אתה בזה?
דניאל לוי
קיבלנו את הרישיון העקיף יחד עם כל היבואנים ב-18 באוקטובר. קודם כל לגבי התחרות, אין מוצר שאנחנו מייבאים שלא הוזל מחירו על ידי היבואן הסדיר. חד משמעית. לגבי הטענה של ירידת אירו, אותו יבואן שהוריד את המחירים בדגמים המקבילים שלנו, לא הוריד מחירים בשאר הדגמים, בכל הדגמים זה אותו אירו.

הפערים יכולים לנוע בין אחוזים בודדים לבין אחוזים רבים. הם יוכלו לרדת, כבוד חבר הכנסת, הרבה יותר ככל שיתרחב מעגל היבואנים המקבילים וייושם החוק. החוק מדבר לא רק על מציאת המקורות, על התהליך הסודר במקביל לרשויות המס ולמשרד התחבורה אלא מדבר על יישום מוחלט שיאפשר לעשות תחרות ולהוזיל מחירים.
היו"ר עיסאווי פריג'
אני אעצור אותך כאן.
דניאל לוי
אני מיד מגיע לעניין. נתחיל במקורות. אנחנו מזהים שלכל מקור שאנחנו מגיעים - - -
היו"ר עיסאווי פריג'
אל תגיד לי "מזהים". אתה חוזר על אותה טענה של ויצמן "מזהים", "מריחים". אני רוצה לראות מגמה בפועל. נתונים- לא מזהים ולא מריחים.
דניאל לוי
נדבר על נתונים. דגם מסוים של "טויוטה" שמחירו היה כ-119 אלף שקל לצרכן, נמכר היום בין 107 ל-105. את ה"אאוריס" אתם רואים פה. דגם מסוים של "ג'יפ" שעכשיו נמכר במחיר מיוחד של 330 אלף על ידי היבואן, אנחנו מוכרים ב-290 אלף מפואר יותר.

אבל כבוד חבר הכנסת, באנו לדבר גם על האפשרות לייצר ולהעמיק את התחרות. כדי להעמיק את התחרות – ולכם יש את המקום המכובד הזה לצורך הזה – בואו נדבר תכלס, נתחיל במקורות: בניגוד להתחייבות היבואנים טרם קבלת רישיון הייבוא שלהם, הם מנסים להגיע לכל מקור של יבואן עקיף ולעצור את מכירת הסחורה של המקור לנו.

דבר נוסף, הנושא של טיפול באחריות. לפתחו של היבואן הישיר יש התחייבות יצרן כתנאי לקבלת הרישיון. הם דוחים אותנו בשאט נפש ובאולמות התצוגה שלהם הם אפילו אומרים: מה יש לכם לקנות? הוא יבואן עקיף, זה כמו לקנות בשוק, אנחנו לא נותנים אחריות.

כדי שזה יתרחב, לא יעלה על הדעת שאני אשלם מחיר מלא במקורות, שכולל אחריות. כשאני רוכש מכונית מכל מקום ומקום, אני קונה מכונית ששולמה עליה אחריות יצרן. על פי זה אני גם משלם מיסים. לא רק שאני משלם מחיר מלא, אני משלם מיסים, אני משלם עשרות אחוזים יותר מאשר היבואן הסדיר, מוכר בפחות כסף, משלם גם יותר מיסים, כי אני הרי משלם מיסים בדיוק לפי אותו ערך בו קניתי את האוטו. מגיע האוטו לארץ ומיד מתחילה הסאגה של נושא האחריות ונושא השירות.
היו"ר עיסאווי פריג'
הבנתי. תגיד משפט לסיכום. הבנתי את שתי הבעיות שהעלית. אני אתייחס - - -
דניאל לוי
המשפט לסיכום אומר שאם ייושם החוק היסודי והמדהים הזה כדי לפתוח את התחרות, יהיו יותר יבואנים מקבילים ועקיפים, יהיו יותר אפשרויות, יותר מותגים ייובאו לארץ על ידי יבואנים מקבילים, תהיה תחרות לאורך כל הדרך. כרגע מנסים לעצור את זה עוד כשזה קטן.
רונן לוי
יש גם סעיף בחוק שאוסר מניעת תחרות.
היו"ר עיסאווי פריג'
אני אתרגם את מה שדני ציין. ביבוא העקיף, לפי הנתונים שהעברתם לנו, עלינו מ-105 ל-520.
דניאל לוי
במחצית השנה.
היו"ר עיסאווי פריג'
כן. עלינו ב-400-350, 415.
דניאל לוי
עלינו ב-1,000 אחוז כי זה מחצית. זה נתון של שנה וזה נתון של חצי שנה.
היו"ר עיסאווי פריג'
ציינת שהבאת שני דגמים. דגם של "טויוטה" שמכרת אותו ב-105 לעומת 119 אלף המחיר המסחרי. רכב "ג'יפ" שעולה 330 אלף, מכרת אותו ב-290. ריבונו של עולם, אלה אחוזים יפים. למה האחוזים היפים האלו והירידה במחיר, אנשים לא רואים שאפשר להביא דרך יבוא עקיף רכבים זולים יותר? למה אנשים לא נהרו? למה בקושי?
דניאל לוי
זה לא מדויק. כל מכונית שמיובאת לארץ בייבוא עקיף נמכרת ונמכרת מיד. כדי לייצר כמויות של אלפים ועשרות אלפים מתוך העוגה של המאות אלפים, קודם כל, ייבוא עקיף, מקביל, איך שנקרא לזה בעולם המודרני, נע בין 10 ועד 50% אחוז לשוויץ.

ייבוא עקיף, מסחר, independent dealers – מהווה בין 10 ל-15 אחוז נתונים ריאליים בכל מקום בעולם.
היו"ר עיסאווי פריג'
מהשוק?
דניאל לוי
מהשוק. זאת אומרת, אנחנו צופים - - -
היו"ר עיסאווי פריג'
ואצלנו הוא עשירית האחוז, אם בכלל.
דניאל לוי
רק התחלנו. את רומא לא בנו ביום אחד. כדי להגיע למיצוי השוק וליישם תחרות אמתית שיהיו יבואנים עקיפים שיתנו את התשובה לכל דגם ודגם, לכל תוצר ותוצר, כי ברור שבכל דגם שיהיה בייבוא עקיף, תהיה תחרות. תחרות זה ירידה במחירים.
היו"ר עיסאווי פריג'
הבנתי. עכשיו לגבי שתי הנקודות שציינת אבנר, אני פונה אליכם. החבר דני אמר כאן שיש לו שתי סיבות שמסכלות את ביצוע הייבוא העקיף, המקביל. הוא ציין שהיבואנים מנסים ללכת למקור ולעצור את הסחורה, לעצור כל מי שמנסה למכור לנו.

הסיבה השנייה, אמר, טיפול באחריות. יש אחריות יצרן שהוא משלם אותה אבל כאן אומרים היבואנים שאין לך אחריות ואת הפרופגנדה שהוא שומע. מה ידוע לכם ומה אתם עושים בכדי ליישם את החוק כי יש לכם מענה בחוק – איזה סעיף זה?
איתי עצמון
סעיף 54 לחוק. נוגע לאיסור התערבות של יבואן מסחרי בייבוא על ידי יבואם מסחרי אחר.
היו"ר עיסאווי פריג'
החוק נתן מענה. איפה אתם בסוגיה הזו?
אבנר פלור
נשמח לקבל איזושהי ראיה כזו של הפרעה בתחרות של יבואן ישיר, ונטפל בזה בהתאם.
היו"ר עיסאווי פריג'
אתה רואה? לא רק לדבר אלא להוכיח.
אבנר פלור
להוכיח. ואז אנחנו נטפל בזה.
היו"ר עיסאווי פריג'
כי בחוק יש מענה ברור בסוגיה הזו.

ויצמן, להמשיך.
משה ויצמן
מה שאבנר אמר, מאוד נכון. לי הציגו סוג של תמונות של מישהו שנכנס לרכב ומצלם. אני חושב שבאופן אישי זה לא רציני כדי להגיד שזו הוכחה שמישהו מנסה לעכב מצד יבואן. כיוון שהיבואנים לא דיברו עד עכשיו, אני חייב לייצג גם אותם בעניין הזה.

היבואנים הם יבואנים ישירים. הם יבואנים רציניים - - -

(היו"ר איתן כבל, 11:55)
היו"ר איתן כבל
משה, הלכתי וחזרתי ואתם עוד במצגת?
משה ויצמן
אמרת שיהיה מעניין, עד עכשיו היה מעניין.
עיסאווי פריג' (מרצ)
עשינו את זה מעניין.
משה ויצמן
דיברתי עם היבואנים מיד אחרי שהציגו לי את מה שהציגו. אני לא חושב שהם יתעסקו, בטח לא עם הפרה והפרה פלילית. הם לא אני חושב שהם יתעסקו בזה.
היו"ר איתן כבל
משה יקירי, לא הייתי כאן, אני רק רוצה לקבל תשובה אחת שנוגעת לשתי נקודות. זה מה שמעניין אותי מכל המילים כאן, חשובות ככל שיהיו. כמה רישיונות נתתם?
משה ויצמן
הצגנו. נשאלתי שאלה מאוד ספציפית ואני מנסה לענות עליה, שאלה אחרת. האם בעקבות סעיף 54 נעצור ייבואן שאנחנו מזהים שהוא מנסה לסכל ייבוא עקיף. אני לא זיהיתי נתון כזה. הציגו לי מספר נתונים שבעיני הם לא הוכחה. ממש לא הוכחה.
רון מלכה
אם אתה מצפה שיהיו הוכחות - - -
עיסאווי פריג' (מרצ)
דיבורים בלי - - -
משה ויצמן
דיברתי עם היבואנים, שוב אומר, הם רציניים מאוד, הם לא יתעסקו בזה. אבל כשתהיה הוכחה חותכת, אני אפעל - - -
קריאות
- - -
היו"ר איתן כבל
חברים, אם מישהו רוצה למלמל לעצמו, יעשה את זה בחוץ.
משה ויצמן
גם איגוד המוסכים רציני וגם היבואנים רציניים. יש פה אנשים רציניים, יש פה שחקנים רציניים בזירה. אני לא מזלזל באף אחד מהם. אני מציע גם לא - - -
היו"ר איתן כבל
משה, תן לי לסכם את הקטע הזה. הבנתי כבר את כל הסיפור. חברים, שיהיה ברור, בואו לא ניתמם, יושבים פה היבואנים, הם יעשו את הכול כדי למנוע את התהליך הזה. בואו לא נשחק אותה. אני רוצה להזכיר, הם לא יגישו את זה על מגש של כסף. אני לא מכיר שום חוק בכנסת הזו שעבר איזה סוג של רפורמה שאלה שמוצאים את עצמם נפגעים במירכאות מהרפורמה, שלא עשו כדי לסכל אותה.

אם זה מידע שיישמר סודי ואנחנו מעת לעת נפגש ויגידו שיש דברים כאלה אבל זה יישאר דברים בעלמא, זה לא מקובל. אם יש טענה אמתית, לא שמישהו רוצה לנצל מצב או אמירה בעלמא, שיבוא וישים את הדברים בפני הגורמים המוסמכים, הרגולטור ובפנינו. אבל אני מבקש, אני אומר את הדברים בצורה ברורה. אין יותר דיבורים בעלמא.
עיסאווי פריג' (מרצ)
סעיף 54 נותן מענה.
היו"ר איתן כבל
זה הכול. יש מענה ברור בחוק שנתנו למי שינסה לפגוע, למי שינסה למנוע, למי שינסה לייצר מצב או לסכל כל התפתחות של התחרות על פי מה שקיימנו וקבענו בחוק. אין יותר דיבורים. אין יותר סיפורים. זה היה כשכתבנו את החוק. נגמרו המור"קים, אין יותר מורשת קרב. יש הוכחות – שמים אותן על השולחן וצריך לטפל בהן.

אנחנו כאן כדי להיות אלה שידאגו שהנושאים האלה יטופלו. אף אחד לא ימנע את התחרות הזו מלצאת אל הדרך.
דניאל לוי
אחריות. דיברנו על אחריות.
היו"ר איתן כבל
בבקשה, משה.
עיסאווי פריג' (מרצ)
- - - בסדר, הוא ענה לך. תפנה אם יש לך בעיות.
משה ויצמן
הוא פנה בצורה מסודרת ועשה עבודה טובה. האחריות זו שאלה מורכבת מאוד. יש פה גם את היועץ המשפטי - - -
היו"ר איתן כבל
ומה נעשה עד עכשיו? מתי פנית?
דניאל לוי
חבר הכנסת כבל, אני אעדכן. אנחנו יבואנים מקיפים. נתתי סקירה על כך שככל שמגמת הייבוא העקיף תתרחב ותייצר מציאות שלכל דגם ותוצר יהיה יבואן עקיף, התחרות תתרחב. כל דגם שאנחנו מייבאים, מיד מוזל המחיר שלו על ידי היבואן הסדיר. חד משמעית עובדתית ואפילו נותנים היום דלק לשנה חינם רק למכוניות שאנחנו מייבאים.
היו"ר איתן כבל
אתה לא תאמין, שמעתי את הפרסומת הזו ועשיתי חשבון בראש כמה ההנחה.
דניאל לוי
כרגע מדובר על תחרות. אני טענתי לגבי בעיית המקורות. העבירו את זה לתחום הרכילות. אני לא מתייחס לתחום הרכילות. יש בידנו ומה שיהיה בידנו יוצג איפה שצריך להיות מוצג. טענתי שאנחנו רוצים לקבל על זה תושבה ליישום החוק וזה הנושא של יישום האחריות והריקולים על ידי היבואן הסדיר, שזה חלק ממה שכבודו עשה כמצב שבו יקבל היבואן הסדיר רישיון.
היו"ר איתן כבל
נכון. בלי זה בחוק מת.
דניאל לוי
אז הוא לא מיושם, כבוד חבר הכנסת. זורקים אותנו מהמוסכים, באולמות התצוגה שלהם טוענים ללא כחל ושרק: תקנה מיבואן עקיף, אין לך אחריות.
היו"ר איתן כבל
אחד המרכיבים המרכזיים שהיה ברור לנו בהעברת החוק הזה שאם נושא הטיפול בכלל, לא רק ריקול, זה ליבת החוק, בין היתר, ואני לא מגזים בעניין הזה. ליבת החוק הייתה בהתכתבות בין כל סוגי הייבוא החדשים שאנחנו פותחים, לבין היבואנים הרשמיים, המוסכים וכל המערכות האלה.

אם זה לא יהיה תפור עד הסוף, כל העסק הזה לא שווה כלום. כי באמת, מה ישתלם לו לאדם, אני זוכר את הדוגמה שאפילו את נתת, נדמה לי – לא, זה היה משהו אחר, תאונה שהייתה. עם הליסינג. הדוגמה שאת נתת היא דוגמה אחרת, חוה, שחווית על עצמך ממקום אחר עם הליסינג. אני זוכר את זה.

אבל פה, אם לא תהיה כאן סגירה מצד המשרד ושיהיה ברור שהראשון שעושה את המעשה הזה מקבל את הפטיש בראש, זה לא יתקדם. זה לא מצב שאתה מזהיר אזהרה ראשונה, אזהרה שנייה. פה צריך להסתער על זה.

אני יודע שלשר שלכם – הוא דיבר אתי יותר מפעם אחת – זה חוק דגל. חוק דגל שהוא רואה בו את אחד החוקים החשובים ביותר שחוקקו בשנים האחרונות, ובצדק. פיתוח תחרות, הורדת מחירים וכל הדברים האלה, אם זה לא יצא מן הכוח אל הפועל, מה עשינו?

אנחנו אל רק יושבים פה לכתוב ולאשר תקנות. אנחנו אתכם. אתם זוכרים כמה דיברנו על העניין של הפיקוח, של האכיפה. דיברנו וחזרנו ודיברנו ואמרנו שכל זה לא יהיה שווה אם לא תהיה אכיפה. הכול יהיה מילים בעלמא. ישבנו פה ושרפנו שעות על שעות. באמת שעות על שעות, בימים ראשון, חמישי.
רון מלכה
פתחנו מועדון חברים כבר.
רונן לוי
לא. זה יותר גרוע כי הם מקבלים אישור לא לממש את - - -
היו"ר איתן כבל
חברים, כל המתלהבים שהצטרפו עכשיו, לא ביקשתי עזרה. אני מדבר שוטף, אל תעזרו לי. הבהרתי את הדברים בצורה מפורשת. אני רוצה שהדברים יהיו ברורים.
אבנר פלור
אני חוזר ואומר וגם בפרוטוקול, אם זה היה כתוב, נכון, אתה צודק, אדוני היושב-ראש. זה הסעיף - - -
היו"ר איתן כבל
אבנר, הבעיה היא לא החוק. הבעיה מונחת עכשיו לפתחכם, האם אתם תסתובבו עם השוט ותתנו בראש לכל מי שינסה להפר את החוק או שישבנו פה והכול הופך לאות מתה. זה עכשיו בידיים שלכם. זה לא המחוקק, זה לא אף אחד אחר. זה אתם נטו.
עיסאווי פריג' (מרצ)
זה הסיכום הטוב ביותר. אחרי זה אין.
משה ויצמן
מוצרי תעבורה. פרסמנו לפני כשנה מדיניות חדשה שמבוססת על החוק. אנחנו ידעים לזהות שתחום מוצרי התעבורה עבר מהפכה משמעותית. אם בעבר הגדרנו לכל מוצר תעבורה סוג של תקן – בעבר היו 110 – היום אנחנו מדברים על 70 סוגי פריט שמחויב בתקן.

זה אומר שהפחתנו בכמות רצינית את כמות המוצרים שחייבים לעבור בפיקוח כדי להיכנס למדינת ישראל. קיצרנו את הזמן, את הביורוקרטיה. לא צריך להגיע למשרד התחבורה. נכון שיבואן ישיר שמביא חלף מקורי יגיד: הגברת לי את הביורוקרטיה.

אבל כיוונו לעשות את כולם שווים עם מינימום ביורוקרטיה וכך זה קורה. היום, כדי לקבל רישיון למוצר תעבורה, זה לוקח פרק זמן הרבה יותר קצר.

כשצו היבוא החופשי יעודכן במשרד הכלכלה ויפורסם, אנחנו מדברים על ייתור מוחלט של משרד התחבורה בתחום של מוצרי תעבורה. אנחנו נשארים רק בחלק המפקח. אנחנו יכולים לראות בתחום של מוצרי תעבורה הוזלה של מחירים.
עיסאווי פריג' (מרצ)
מתי יפורסם הצו הזה?
משה ויצמן
הצו יבוא חופשי? דיברתי עם עורכת הדין שאמרה שיפורסם תוך כחודש מהיום.

- - - אנחנו מדברים על חובה להציג שתי הצעות מחיר לצרכן במוסכים. נכון שזה עדיין לא מיושם בחקיקת המשנה, אבל הרוח של החוק נכנסה לתוך חלק מהמוסכים וחלקם כבר מציגים. אלה מוסכים מורשים וחלק ממוסכי יבואן כבר התחילו בתהליך הזה של ההצגה.

בתחום של מוצרי תעבורה הפחתנו רגולציה, הורדנו בזמנים של רישיונות, צמצמנו עלויות תפעול ליבואנים ובסוף אנחנו רואים את ירידת המחירים.
עיסאווי פריג' (מרצ)
איפה מאגר המידע של המחירים עומד?
אבנר פלור
סיימנו את ההכנה וגם משרד המשפטים סיים. היות ומדובר במשהו מהותי מאוד שיתרום לנושא התחרות, אנחנו נגיש בימים הקרובים לוועדה את הנושא של השוואת מחירים. שתהיה לנו במסגרת מאגר חלפים גם השוואת מחירים - - -
עיסאווי פריג' (מרצ)
ובתוך השוואת המחירים, אבנר, יהיו חלקים מקוריים , חלקים דמויי מקוריים, חלקים משומשים, תחליפיים מכל הסוגים?
אבנר פלור
נכון. נביא את זה לוועדה. העתקנו מחוק המזון, לא אחד לאחד, אבל העתקנו משם ונציג את זה בשבוע הקרוב לוועדה.
היו"ר איתן כבל
אבנר, אני אשאל אותך ואת משה, עם יד על הלב, איך אתם בהתאם לציפיות שלכם? לתכניות שלכם? איפה אתם עומדים? אם אני אומר שיש לך את הגרף מ-1 עד 100, איפה אתם מרגישים היום עומדים בכל הנקודות שמונחות לפתחינו? מבחינת יצירת תחרותיות. אני אומר את זה ככותרת.
אבנר פלור
אם אתה שואל אותי, מבחינת הזמן של ה-6 חודשים מינואר 2017, אז אנחנו 100 בנושא התחרותיות. באמת, אני לא סתם אומר את זה. אנחנו רואים מגמה היות ועדיין אין כמויות גדולות של יבואנים עקיפים, אין כמויות גדולות של ייבוא רכב, אבל מה שקיים היום וכמו שהציג היבואן העקיף, קרו שני דברים: אחד, ראינו שלאותם דגמים שנכנסו לכאן, ישנו הפרש מהותי מבחינת המחיר בין היבואן העקיף לבין היבואן הישיר. הנושא השני, אתה רואה שנכנסים לפה דגמים שלא היו עד היום. אני יודע, חבר הכנסת עיסאווי, אני אומר - - -
עיסאווי פריג' (מרצ)
אני לא אהיה חבר כנסת לנצח בכדי לעקוב אחרי זה. אם תבטיח לי, אז - - -
אבנר פלור
מבחינתנו, התכלית - - -
היו"ר איתן כבל
חברים, ברשותכם, אני צריך לסיים.
עיסאווי פריג' (מרצ)
גם איתן לא יישאר כאן לנצח. הוא רוצה לראות - - -
היו"ר איתן כבל
בוודאי. אני לא יודע מי יהיה אחרי.

אני רוצה לסכם את החלק הזה כי יש לנו כן עוד חקיקת משנה לפי החוק, תקנות רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב (סירוב לתת שירות), אפרופו השאלה שנשאלה לפני רגע. אנחנו נעשה לעצמנו כלל, אני עדיין לא יודע איך לעשות את זה אבל אני מצפה לקבל פעם ב-3 חודשים דיווח מפורט בכתב, ופעם בחצי שנה נעשה גם דיון מעקב בוועדה כדי לראות איפה עומדים הדברים.

אבל אני חוזר ואומר שכדאי שהפרמטרים יהיו ברורים. הרבה מילים לא נותנות לנו בדיוק את התשובה לזה. כוונתי, ואני אומר את זה בצורה הכי חברית והכי ישירה: מספרים. דהיינו: הגישו איקס בקשות לרישיון, קיבלו כך וכך, היו איקס תלונות על עניין מסוים, כך וכך טופלו.

אני חייב שנתחיל להרגיש את השוק. אתה יכול להתחיל להרגיש את השוק אם אתה מחיל לראות את הפעולות בו ואת התנועה בתוך השוק. אנחנו יכולים לראות דרך מספרים את ההתנהלות ואת ההתקדמות בעניין הזה.

אני באמת מצפה ואני גם אבקש מהשר ואולי לדיון הבא שנעשה בעניין השה נזמין גם את השר לתת את ההתייחסות שלו כדי שיהיה ברור שאנחנו על זה ושחשוב שהמשרד שלו יהיה על זה לא פחות מאתנו.
עיסאווי פריג' (מרצ)
השר יהיה כאן ברגע שיהיו לו נתונים משמחים.
היו"ר איתן כבל
כן, בוודאי. אבל לא יהיו נתונים משמחים אם לא נעזור בתהליך הזה במשרד, אם המערכת לא תלחץ. אני אומר את זה בלי לעלוב באף אחד, זאת מציאות. ליבואנים כוח עצום בתוך המערכת. זאת אומרת, גם החקיקה היא לא מהרגע להרגע. זה לא "חיש-גד" שאתה מגרד וכבר רואה את התוצאה מיד.

אלה תהליכים ארוכים, משמעותיים והם תלויים בנחישות שאתם תפגינו יותר מכל. אם תפגינו נחישות, באמת שהדברים ייראו אחרת. שני דוברים ואני סוגר. כן, רונן.
רונן לוי
שלחנו אתמול מכתב לוועדה. מה שהוצג פה היום זו מציאות – אני לא רוצה להעליב אף אחד – קצת מדומיינת. היא שונה לחלוטין מהמציאות בשטח. בשבוע שעבר, 20 מוסכים של יבואן אופנועים גדול קיבלו מכתבים שמעיפים אותם מהזכיינות שלהם אם לא יחתמו על הסכם חדש מתוקף חוק רישוי שירותי רכב, סעיף 58, שאין לו תקנות בכלל.

זאת אומרת, העילה לביטול הזיכיון היא סעיף 58 לחוק כשעדיין לא בוצעו תקנות, היבואן לא פרסם בכלל באתר שלו את אמות המידה. זו כבר פעם שנייה שזה קורה. בפעם הראשונה הם אפשרו את זה. כשאין אכיפה אז באמת הם עושים מה שהם רוצים.

אותו דבר העניין שאי אפשר לממש אחריות של הייבוא המקביל לרוב היבואנים. חלק מהיבואנים בייבוא אישי כן מממשים, אבל בייבוא המקביל היום לא מממשים אחריות. זה אותו דבר, אין אכיפה. בעניין הזה, יש לנו עוד 20 מוסכים מרשת אחרת של רכב פרטי שגם הולכים לצאת מהרשתות בגלל אותה עילה שיונקים אותה מחוק הרישוי.
משרד התחבורה אומר
רבותי, עוד לא יצאו תקנות, אתם עוצרים את התהליכים האלה עד שייצאו תקנות. אתם עוצרים את התהליכים האלה עד שייצאו תקנות. בתקנות הם צריכים לפרסם וצריך לאשר להם את אמות המידה.

זה לא קורה, הם עושים מחטפים. כבר שלחנו כמה מכתבים. ברגע שהם לא מטפלים, אז עוד יבואן עושה מחטף. אותו יבואן אופנועים הוא עוד מעט 50% מהשוק של האופנועים. צריך להבין, אנשים 30 שנה, 40 שנה, בעלי עסקים, מאיימים עליהם. זאת אומרת, השוק נהיה שוק של איומים. או שאתה חותם עכשיו או - - -
היו"ר איתן כבל
הבנתי, רונן.
רונן לוי
שנית, אין לנו נגישות למידע כמו שדורש סעיף 80. שלוש, אין שקיפות. מרוב היבואנים אתה לא יכול לקבל נתונים על החלקים. אנחנו נדרשים להיכנס לקטלוגים בארצות הברית בשביל לקבל נגישות לחלקים. איזה צרכן נכנס לאתר של יבואן רכב ויכול לשים קטלוג בשביל לקבל מידע? איזה צרכן מכיר מספר קטלוגי? הוא רוצה לדעת איזה פילטר - - -
היו"ר איתן כבל
רונן, העניין ברור.
עיסאווי פריג' (מרצ)
שאלה - - - סעיף בחוק כפוף לתקנה שאמורה - - -
היו"ר איתן כבל
תקנה לא יכולה בחיים להיות כפופה לסעיף בחקיקה ראשית.
עיסאווי פריג' (מרצ)
אז החוק לא בתוקף, לא?
היו"ר איתן כבל
יישום של סעיף הוא בתקנות.
עיסאווי פריג' (מרצ)
אבל אם אין תקנות, אז הסעיף לא מיושם.
היו"ר איתן כבל
נכון.
עיסאווי פריג' (מרצ)
אז למה - - - בניגוד לחוק.
היו"ר איתן כבל
אני לא מציע לפתוח עכשיו כאן את העניין. אמרתי בפתיח שעם כל הכבוד ליבואנים, ויש כבוד, הם יעשו את הכול כדי לטרפד. עכשיו הם מסתכלים לכם בעיניים, זה קרב. אנחנו חוקקנו את החוקים, או שאתם תהיו שם כדי לעמוד מולם או שלא. בסוף זה הסיפור.

מה שמעלה כאן רונן הן שתי הנקודות הכי בסיסיות. בטוואי של החוק יש כמה נקודות מרכזיות שבלעדיהן החוק הזה הוא חסר תוכן ומילים. רבה מילים, 265 - - -
לאה ורון
סליחה, אדוני. מר לוי, המכתב שלכם לא התקבל בוועדה. המכתב בו אתה מתייחס לרישיונות היבואנים של אופנועים לא התקבל בוועדה. תעביר אותו בבקשה פעם נוספת.
רונן לוי
את זה לא העברתי.
היו"ר איתן כבל
ביקשתי ממנה, שאלתי איפה - - -
אינגריד הר אבן
במכתב מאתמול התייחסתי לנושא האחוזים של היבואנים.
אבנר פלור
אני גם לא מכיר את הנושא הזה.
היו"ר איתן כבל
חברים, עוד דבר, פה זאת לא יחידה סודית. הכול סודי. אם זה סודי ונשמר בתוך חדר סודי, אז נקיים דיון סודי. אם זה לא מונח לפתחנו אז לא נדע להתמודד עם זה. רונן, תעביר את הנתונים, אני מתחייב לך לטפל בזה.
רונן לוי
אבל התשובה שאנחנו מקבלים היא שהיבואנים הם רציניים. התשובה הזו לא יכולה - - -
עיסאווי פריג' (מרצ)
תעזוב. תתמקד בביטול מוסכי ההסדר.
היו"ר איתן כבל
שני דוברים אחרונים: אנוך ואסף.
רונן לוי
- - - כ-5,600 מוסכים - - -
עיסאווי פריג' (מרצ)
תתמקד בביטול מוסכי ההסדר.
היו"ר איתן כבל
רונן, תודה. כבר יש רעש של מנוע. צריך לתקן אותו. קדחת לי.
יעקב אנוך
אדוני היושב-ראש, אני רוצה למחות על הגישה – בצער אני אומר את זה שאני צריך למחות בחדר הזה על הגישה שבה זורקים דברים, זורקים רפש בחוסר אחריות מובהק. אני יודע על רפש קודם שזרקו על שלושה מוסכי שכביכול היבואנים עושים - - ם עם החוזים. הם הגיעו למשרד התחבורה, נבדקו במשרד התחבורה ולפי מה שאני יודע לא נמצא ממש.

אז לבוא לפה, לזרוק רפש ולצאת מפה ולהשאיר את הלכלוך זה מאוד קל. לבוא לפה ולהגיד דברים שאין להם, לא רק לא ביסוס אלא גם לא אמת, זה מאוד קל. יש בחוק סעיף שאומר "לא יסכל" ואנחנו מכירים אותו כולם. אף יבואן לא יסכן את עסקיו שהם 40 או 50 או 30 אלף מכוניות בשנה בשביל 1,000 מכוניות של ייבוא מקביל כזה או אחר. אף יבואן לא יעבור על החוק בסעיף "לא יסכל".

מעבר לזה, יש היום בחוק אפשרות למנהל להטיל קנסות כאלה או אחרים, כך שהדברים מול העיניים והטענות כאילו מסכלים הן טענות לא נכונות. לגבי נושא האחריות: שיביאו את המקרים למשרד התחבורה. אנחנו מוכנים לשבת שם ולראות - - -
היו"ר איתן כבל
מר אנוך, נתתי לך את זכות הדיבור כיוון שאך טבעי הוא בעקבות הדברים שנאמרו כאן. אני חוזר ואומר לרונן ולכולם: אני רוצה להזכיר לך שאמרתי כל הזמן על יבואני הרכב שהם לא נמצאים ברשימת ל"ו הצדיקים, לא כי אין מקום. אבל אני גם לא מוכן שבעניין הזה כל דבר ייזרק לפתחם כאילו הם הבעיה היחידה. זה גם מונח לפתחכם במשרד התחבורה.
אבנר פלור
שיביאו את המקרים. סתם לזרוק - - -
היו"ר איתן כבל
אבנר, אני מקבל. אבנר, אמרתי, זה על ההוא שכל הזמן בכה למה הוא לא זוכה בטוטו.
עיסאווי פריג' (מרצ)
אז תמלא.
היו"ר איתן כבל
אז המלכים באו ואמרו לו: תמלא. אם לא נמלא ולא ניתן את העבודה פה, אז לא תהיה. זאב, בבקשה אחרון הדוברים.
זאב פרידמן
אדוני היושב-ראש, אני רוצה להתחבר לדבריו של רונן לוי. ישנו גם היום מידע ופעולות שצרכנים יכולים לעשות כדי ליהנות מהפירות של החוק הזה שהוא כל כולו נועד לצרכנים. ככל שהחוק ילך וייושם יותר ויותר, יהיה יותר מידע ויותר כלים שצרכנים יוכלו להשתמש בהם.

זה חוק חדש, אלה תהליכים חדשים, אלה דברים חדשים שאני חושב שמשרד התחבורה צריך להיערך להם כאן ועכשיו כדי להביא אותם אל הציבור, לחנך ולשנות את הגישה של הציבור וללמד אותו להשתמש בכלים - - -
היו"ר איתן כבל
תודה. תודה.
רון מלכה
רציתם הוכחות - - -
היו"ר איתן כבל
הדיון נגמר, נזכרת?
רון מלכה
לא. אני הצבעתי לפני רונן ואמרת לי - - -
היו"ר איתן כבל
עכשיו אני אומר לך לחכות. אני סיימתי אתך. אני רוצה לסכם ולומר בואו לא נזרוק עכשיו כאילו משרד התחבורה ישב והתעצל. הם עושים עבודה - -
זאב פרידמן
- - -
היו"ר איתן כבל
זאב, אמרתי אתה? אמרתי את המילה זאב?
לאה ורון
הוא אמר מה שהוועדה התרשמה.
היו"ר איתן כבל
אני מדבר באופן כללי.

- - אבל יש בפניכם עוד הרבה מאוד עבודה וזה מונח לפתחכם כמו שכבר חזרתי ואמרתי לכם. אנחנו נעקוב מקרוב ואני אבקש דוח תלת חודשי מפורט על כל ההתקדמות לפי הבקשות שאני ביקשתי. פעם בחצי שנה תצטרכו להופיע פה בפנינו ולהציג את הדברים.

אני גם מפציר גם בפני הגורמים האחרים, בעיקר מי שלקח על עצמו להיות יבואן כזה או אחר. למשל מענף אחר, מענף הגז, חיבור המפעלים לגז – הם יודעים כל הזמן בכל שלב ושלב לפנות לוועדה ולהעמיד אותה על הבעיות המתקיימות שם.

אני מצפה בדיוק אותו דבר. אני לא הולך להיות הבורר ואומר חסר פתק כזה או שצריך להביא נייר כזה. אבל בעיקרון, אם תרגישו שיש חסמים בסדר גודל שמתאר רונן, שהחוק לא מיושם, לזה אני תכוון. כשבאים לתקן רכבים שהובאו בייבוא עקיף לסוגיו השונים ומסרבים לתקן אותו. כל אחת מהדוגמאות שהעלה פה רונן, אם הן נכונות, נא להניח אותן לפתחנו. אבל בבקשה, אנא רונן, עם עובדות. יש לי בקשה - - -
רונן לוי
הכול עבר אליו. אין דבר שאני אומר פה שלא עבר לפני כן למשרד - - -
היו"ר איתן כבל
רונן, יש לי בקשה, כל מכתב שאתה שולח לו, שים אותי בהעתקים. אני גם יודע לבדוק ולראות. יש לי מעקב משלי יודע את זה אבנר: אם אני לא מקבל תשובות, אני יודע גם להגיב בהתאם.

לכן אנחנו נעשה את הדברים בצורה מפורשת שאף אחד כאן לא יתבלבל: החוק ייושם כי זה אחד החוקים הצרכניים החשובים ביותר שחוקקו בשנים האחרונות ובכוונתנו גם שהוא ייצא מן הכוח אל הפועל.

תודה רבה. הישיבה נעולה.

הישיבה ננעלה בשעה 12:21.

קוד המקור של הנתונים