ישיבת ועדה של הכנסת ה-20 מתאריך 21/03/2017

העדר טכנולוגיית דור 3 בשטחי הרשות הפלסטינית

פרוטוקול

 
הכנסת העשרים

מושב שלישי

פרוטוקול מס' 480

מישיבת ועדת הכלכלה

יום שלישי, כ"ג באדר התשע"ז (21 במרץ 2017), שעה 11:45
סדר היום
העדר טכנולוגיית דור 3 בשטחי הרשות הפלסטינית, הצעה לדיון מהיר של חה"כ אחמד טיבי
נכחו
חברי הוועדה: איתן כבל – היו"ר

עבד אל חכים חאג' יחיא

יעקב פרי
חברי הכנסת
אחמד טיבי
ייעוץ משפטי
אתי בנדלר
מנהל/ת הוועדה
לאה ורון
רישום פרלמנטרי
יפעת קדם

העדר טכנולוגיית דור 3 בשטחי הרשות הפלסטינית, הצעה לדיון מהיר של חה"כ אחמד טיבי
היו"ר איתן כבל
על סדר יומה של הוועדה: העדר טכנולוגיית דור 3 בשטחי הרשות הפלסטינית, של חבר הכנסת אחמד טיבי. מדובר בדיון מהיר לבקשתו של חבר הכנסת אחמד טיבי. פנינו לגורמי הממשלה הרלוונטיים, בראש וראשונה למנכ"ל משרד התקשורת, מר פילבר, שהשיב לנו את הדבר הבא: לכבוד חבר הכנסת איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה, כנסת ישראל. שלום רב, הנדון: הפעלת שירותי דור 3 ברש"פ. סמך: פניית חבר הכנסת אחמד טיבי ליו"ר הכנסת מיום 15.3.2017. בפנייה שבסמך מבקש חבר הכנסת אחמד טיבי לקיים דיון מהיר בוועדת הכלכלה בנושא שבנדון. 2. על פי הסכם הביניים הישראלי-פלסטיני בדבר הגדה המערבית ורצועת עזה, מיום 28.9.1995, נושא הקצאת התדרים לתקשורת, בין היתר, מסור לוועדה בילטראלית אשר הוקמה מכוח ההסכם, היא ה-JTC – Joint Technical Committee. במסגרת ועדה זו נדונים נושאי התקשורת המוסדרים על פי ההסכם. 3. בהמשך לבקשת הצד הפלסטיני מה-JTC לאפשר מתן שירותי "דור 3" ברש"פ, נחתם ביום 19.11.2015 מסמך עקרונות בין הצדדים בנושא. 4. כבכל עניין אחר שבין ישראל לרש"פ, ישנם גם היבטים מדיניים מורכבים לטיפול בנושא. בצד זאת, נציין גם כי גורמים בינלאומיים שונים הביעו עניין ורצון לסייע בנושא, והם מעורבים בנעשה. 5. מחתימת מסמך העקרונות ועד היום מתקיימים בין הצדדים דיונים טכניים על אופן יישומו, כאשר בחודשים האחרונים חלה התקדמות משמעותית בדיונים אלה והם נמצאים כעת בשלב מכריע ולקראת סיכום. 6. דיון כמבוקש יציף היבטים פוליטיים ושכזה יעכב ללא ספק את סיום התהליך ואף יסיג את הצדדים לאחור, דבר שיגרום למדינת ישראל נזק ממשי ביחסים עם הצד הפלסטיני וגם במישור היחסים מול הגורמים הבינלאומיים המעורבים בדבר. 7. אשר על כן אבקש לדחות את הדיון עד לסיכום בנושא בין הצדדים. בברכה, שלמה פילבר המנהל הכללי. העתקים: אלוף יואב (פולי) מרדכי, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, ותת אלוף אחוות בן חור, ראש המנהל האזרחי ביהודה ושומרון.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
אני מנסה להעלות את הנושא הזה של העדר מתן שירותי דור 3 באזורים הפלסטיניים, בשטחי הגדה המערבית וברצועת עזה מזה יותר משנתיים. אני יודע שיש גורמים שלחצו על קודמך לא לקיים את הדיון, לכן נאלצתי להעביר את זה לדיון מהיר בנשיאות. זו הסיבה שהדיון אכן מתקיים היום. התשובה של מנכ"ל משרד התקשורת היא תשובה מוזרה. הסכם הביניים מחייב מתן תדר נוסף לרשות הפלסטינית. התדר הנוסף היה אמור להוביל למתן שירותי דור 3. מדובר על שירותים אלמנטריים שניתנים בכל העולם. ביפן ובקוריאה יש 5G, בישראל יש 4G, רק ברשות הפלסטינית יש 2G. מבחינה טכנולוגית זה פיגור, מיושן. זכותם של הפלסטינים תושבי הגדה והרצועה שיהיה להם דור 3 כמו כל מדינה אחרת בעולם. רק מה, כיבוש הוא כיבוש. זו התנהגות של כוח צבאי ששולט על מתן תדרים.

הסטודנט הפלסטיני, האישה, הפועל, הרופא או הפקיד יכולים שיהיה להם וואטסאפ. תראה עד איפה נכנסים לנימי החיים הפלסטיניים תחת כיבוש. זה אמור להיות משהו שאנחנו לא צריכים לדון בו, הוא טריוויאלי. הבנק העולמי אמר שההפסדים לכלכלה בגלל שאין דור 3 נאמדים ביותר ממיליארד דולר. יש הסכם עקרונות שנחתם בין שני הצדדים. מאז עדיין אין דור 3. אני יודע - דיברתי עם החברות הסלולריות הפלסטיניות אתמול - שיש תזוזה. אני אמשיך ללחוץ, אדוני היושב-ראש, כדי שהזכות האלמנטרית הזאת של תושבי הגדה המערבית ועזה תמומש. יש גם אלמנט כלכלי, יסלח לי חבר הכנסת פרי שהיה יושב-ראש סלקום. בגלל שאין 3G הפלסטינים תושבי הגדה והרצועה נאלצים לקנות סימים של חברות ישראליות שיש בהם דור 3. יש 370 אלף סימים ישראליים. זה גורם הפסד גדול מבחינה כספית לאוצר הפלסטיני שזקוק לכל הכנסה. אני מבקש שהוועדה תמשיך ללחוץ עד שהדבר הזה יתממש.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
הנושא הוא לא רק סימים. גם כשמתקשרים בין קווים פלסטיניים לקווים ישראלים, זה מראה כאילו שמתקשרים מחו"ל. גם בזה יש מקום לטפל. המערכות לא נפרדות. זה צריך להיות ברמה כמו בכל העולם. אסור לחשוב על זה בכיוון ביטחוני, זה עניין אזרחי. יש קליטה רק לחלק מהרשתות. אין סיבה שכשמתקשרים זו תהיה כמו שיחה מחו"ל.
יעקב פרי (יש עתיד)
אני אצטט מעיתון "דה-מרקר" מ-26.11.2015: "הודעה קצרה ובהולה שפרסם ביום חמישי מתאם הפעולות בשטחים על הסכם הבנות בין ישראל לרשות הפלסטינית לפריסת רשתות סלולר דור 3 בשטחי הרשות. ההודעה שעליה חתום מתאם הפעולות מעלה יותר שאלות מתשובות. כדי להבין את המשמעות שלה, צריך להביא בחשבון את העובדה שבניגוד לישראל הריבונית שבה פרסו דור 3, ברשות זה לא נפרס". אנחנו מדברים על נובמבר 2015. אנחנו נמצאים עכשיו לקראת אמצע 2017. אני חושב שיש 2 או 3 סיבות. סיבה אחת, לחץ של החברות הישראליות; סיבה שנייה, הקצאת תדרים; סיבה שלישית, הפעלת לחץ מיותר. צריכה לצאת קריאה מוועדת הכלכלה שאומרת שצריך לעשות את דור 3. יש כאלה שמדברים על כך שצריך דור 4, אבל הפלסטינים לא כל כך מעוניינים בדור 4.
היו"ר איתן כבל
הודעתי שאנחנו מתכוונים לקיים דיון שלם מיד עם חזרתנו מפגרה. יגיעו נציגי הממשלה. הם יגידו אם הם הגיעו להסכם, לא הגיעו להסכם. המנכ"ל יגיע כדי לומר פה את הדברים. כרגע הלכתי בתווך, לא רציתי לומר אמירה מפוצצת שלא יקרה איתה כלום. אני אזמן אותם בעניין הזה. הדברים יובאו לידיעתם.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
אני מבקש שהישיבה תהיה בשבועות הראשונים לחזרתנו מהפגרה. לא מקובל שפקיד ממשלה, בכיר ככל שיהיה, יאמר לחברי הכנסת לא לטפל בעניין x או y. זה לא מקובל עלי.
היו"ר איתן כבל
שקלתי אם להקריא את המכתב הזה. בסוף החלטתי להביא את הדברים בשם אומרם. תודה רבה, הישיבה נעולה.

הישיבה ננעלה בשעה 12:25.

קוד המקור של הנתונים