ישיבת ועדה של הכנסת ה-20 מתאריך 06/03/2017

העברת שדה התעופה המשלים לנתב"ג מרמת דוד לנגב, העברת שדה התעופה המשלים לנתב"ג מרמת דוד לנגב, העברת שדה התעופה המשלים לנתב"ג מרמת דוד לנגב, העברת שדה התעופה המשלים לנתב"ג מרמת דוד לנגב

פרוטוקול

 
הכנסת העשרים

מושב שלישי

פרוטוקול מס' 461

מישיבת ועדת הכלכלה

יום שני, ח' באדר התשע"ז (06 במרץ 2017), שעה 12:15
סדר היום
הצעות לדיון מהיר: 1.העברת שדה התעופה המשלים לנתב"ג מרמת דוד לנגב, של חה''כ חיים ילין

2.העברת שדה התעופה המשלים לנתב"ג מרמת דוד לנגב, של חה''כ אורי מקלב

3.העברת שדה התעופה המשלים לנתב"ג מרמת דוד לנגב, של חה''כ יהודה גליק

4.העברת שדה התעופה המשלים לנתב"ג מרמת דוד לנגב, של חה''כ טלי פלוסקוב
נכחו
חברי הוועדה: איתן כבל – היו"ר

דב חנין

יונה יוסי

יעקב פרי
חברי הכנסת
איתן ברושי

עמר בר-לב

יהודה גליק

חיים ילין

יעל כהן פארן

אורי מקלב

טלי פלוסקוב
מוזמנים
צ'רלי סולומון - סמנכ"ל בכיר, תכנון כלכלי, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

דפנה עין דור - מנהלת אגף כלכלה, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

אילנה שפרן - מנהלת אגף תחבורה, מינהל התכנון, משרד האוצר

צביקה קרמן - ראש חטיבת התכנון, משרד הביטחון

מוטי שמואלי - מנהל תשתיות, רשות התעופה האזרחית

מוטי ששון - ראש העיר חולון

ניסן בן חמו - ראש העיר ערד

יצחק מירון - ראש העיר עפולה

דוד אריאלי - ראש מועצת קריית טבעון

איציק חולבסקי - ראש מועצה אזורית מגידו

ד"ר יהושע ליס - חבר מליאה, מועצה אזורית מגידו

אייל בצר - ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל

סיגל מורן - ראשת מועצה אזורית בני שמעון

עופר בן אליעזר - ראש מועצת רמת ישי

עידו דורי - סגן ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל

גבריאל אוחנה - חבר ועד אגודה, מושב מזור

טל אל על - מ"מ וסגן ראש העיר באר שבע

יוהן אטלן - מנכ"ל מועצת הנגב

אהרון גל - חבר ועד הנהלה, בארות יצחק

מרדכי חדד - מנהל אגף מוניציפאלי ופיתוח, מועצה אזורית נווה מדבר

קובי זוסמן - מנכ"ל יאט"א

אסף רזיאל - עו"ד, היועץ המשפטי, יאט"א

דן ארזי - יו"ר קלוב התעופה לישראל

נחום סוויד - מנהל פרויקט, קלוב התעופה לישראל

אילן פינסקר - מטה המאבק נגד שדה התעופה

ירון שגיא - מטה המאבק נגד שדה התעופה

אביב שניידר - מטה המאבק נגד שדה התעופה

נדב שרון - מטה המאבק נגד שדה התעופה

אלכס גן - חבר פורום התנגדות לשדה התעופה עמק יזרעאל

זיו ורהפטיג - פורום התנגדות לשדה התעופה בעמק יזרעאל

יוסף עמרם - המשמר החברתי
ייעוץ משפטי
אתי בנדלר
מנהלת הוועדה
לאה ורון
רישום פרלמנטרי
אהובה שרון, חבר המתרגמים
הצעות לדיון מהיר
1.העברת שדה התעופה המשלים לנתב"ג מרמת דוד לנגב, של חה''כ חיים ילין

2.העברת שדה התעופה המשלים לנתב"ג מרמת דוד לנגב, של חה''כ אורי מקלב

3.העברת שדה התעופה המשלים לנתב"ג מרמת דוד לנגב, של חה''כ יהודה גליק

4.העברת שדה התעופה המשלים לנתב"ג מרמת דוד לנגב, של חה''כ טלי פלוסקוב
היו"ר איתן כבל
צהרים טובים. אנחנו מבקשים להתחיל ישיבה שלישית של ועדת הכלכלה. הנושא שמונח לפתחנו, נושא לדיון מהיר, העברת שדה התעופה המשלים לנתב"ג מרמת דוד לנגב, הצעה לדיון מהיר של חברי הכנסת חיים ילין, אורי מקלב, יהודה גליק, טלי פלוסקוב.

לפני כן אני רוצה ברשותכם להניח על סדר היום שתי נקודות.

כפי שאתם יודעים ועדת הכלכלה חרתה על דגלה את המאבק בקטל בדרכים. אני לא אחזור על כל אשר עשינו ופעלנו ואנחנו פועלים ממש מדי שבוע, לצערי שלא בתמיכת הממשלה. הממשלה לא נותנת את אשר היא נדרשת ומצופה ממנה במאבק הזה. אני רק אזכיר שנכון להיום, 64 הרוגים ב-65 הימים האחרונים, שזה אומר כמעט הרוג בכל יום, שזה דבר שלא יכול להימשך. המשמעות היא שמספר ההרוגים בקצב הזה עלול לא לפחות מהקצב של השנה האחרונה, 2016, ובוודאי 2015.

אני מזכיר שבמהלך חודש מרץ אנחנו מתכוונים לקיים דיון שיסכם את שנת 2016 ולראות באמת מה הממשלה מתכוונת לעשות במשך שנת 2017. גברתי, זה גם מתחבר לעובדה שאני רוצה להזכיר את דברי השר גלעד ארדן, במסקנות השימוע שעשתה ועדת הכלכלה בנושא הקטל בדרכים במרץ 2016 – לא לחינם אני גם אומר את הדברים – ואני מקריא מתוך הדברים שנאמרו אז: "הוועדה מציינת לחיוב את הודעת השר לביטחון פנים בדבר החלטתו להכפיל את מספר ניידות התנועה עד מרץ 2017 ועומדת על כך שמספר הוועדות יהיה 450 כנקוב בהחלטת הממשלה מיום 17 ליוני 2005, ובכל מקרה לא יפחת מ-250 במרץ 2017". בצד זה כרוך כמובן תגבור כוח אדם לאיוש הניידות.

גברתי, אני רוצה שיצא מכתב לשר גלעד ארדן בהתאם להצהרתו כאן בוועדה ואני מבקש לקבל את הנתונים היכן אנחנו עומדים נכון למרץ 2017.

הדבר השני. אני רוצה לנצל את הפורום הנכבד הזה כאן בוועדה ולומר כמה מלים בנימה אישית. היום יום שני, עברתי בסוף השבוע הזה סאגה לא פשוטה. חברים, יש לי בקשה. יש רגעים שצריך לכבד את הדברים שאני אומר. אני אדם מאמין, באמת מאמין, לא במובן של אדם מאמין. הרקע שלי הוא דתי, במידה רבה אפילו חרדי ואני יכול לומר לכם שכן, אני אדם מאמין ואני מאמין שאני בתוך ניסיון אחד גדול. ניסיון גדול שברוך השם עמדתי בו ואני אעמוד בו. אני רוצה שכל אחד כאן ידע שיושרתי המקצועית איננה מוטלת בספק ובוודאי שיושרתי הפוליטית איננה מוטלת בספק. אני אומר זאת לא רק כי אין הנחתום מעיד על עיסתו אלא באמת שכל אשר עשיתי הוא ממקום נקי של יושרה, של ניקיון דעת, ניקיון לב וניקיון ידיים. אני מוכן להתעמת מול כל אדם באשר הוא בעניינים הנוגעים בוודאי ליושרה וניקיון דעת.

זה כל אשר רציתי לומר לכם. אני רוצה רק שתדעו שאני באמת חזק, רוחי לא נפלה, אין זה קל, אל יקל הדבר בעיניכם אבל אני חזק וכמו בכל דבר מה שפוגע, הוא רק מחשל. מי שרצה לראות אותי מחוץ לכנסת, עוד יראה אותי במקומות הרבה יותר גבוהים.

תודה רבה לכם על ההקשבה. אנחנו נעבור לדיון עצמו. שלום חבר הכנסת מקלב חברי. כפי שאנחנו נוהגים בכל עניין הנוגע לדיון מהיר, אנחנו נאפשר קודם כל למציעים בקצרה להציג את הדברים.

אני רוצה לומר עוד כמה נקודות למי שלא מכיר את כללי המשחק בתוך הוועדה הזאת. יש כאן עמדות קוטביות. יש כאן עמדות שונות. אנחנו נעשה קודם כל את כל המאמץ שקודם כל העמדות תישמענה. זה לא רק צד אחד שיישמע אלא קודם כל העמדות תישמענה ויהיו מונחות כאן. אין כאן צדק מוחלט. אין כאן אנשים שהגיעו כאילו עמדתם היא תורה מסיני. אני רוצה להזכיר שגם על משה חלקו ברדתו מהר סיני. אם עליו חלקו, אז בוודאי שאתם יכולים לחלוק זה על זה וזו על זה. לכן, אף אחד לא מפריע לשני ואם אנחנו באמת רוצים לנסות ולקדם את התהליך, בבקשה בואו נאפשר קודם כל לתהליך להתקיים בצורה ראויה, מכובדת, מקצועית והוועדה הזאת יודעת לקבל החלטות ואת זה אני מבטיח לכם.

בבקשה, ראשון הדוברים, חברי, באמת חברי, חבר הכנסת חיים ילין.
חיים ילין (יש עתיד)
כבוד היושב ראש, תודה. האמת היא שאחרי הפתיח זה קשה. אני רוצה להודות לאורי מקלב שהצטרף, ליהודה גליק שגם הוא הצטרף ולטלי שלא נמצאת כאן. בזכותם מתקיים הדיון הזה.
דב חנין (הרשימה המשותפת)
אלה מצטרפי העבר. היו מצטרפים שהנשיאות משום מה לא אישרה.
חיים ילין (יש עתיד)
כבוד חבר הכנסת דב חנין, כידוע לך בכנסת ישראל ובחוקים אין רטרואקטיביות.

כולם מבינים שחייב לקום שדה תעופה נוסף לנתב"ג ויכול להיות אפילו שיהיו שניים עיקריים, אם נמשיך להתפתח ולתת שירותים לכל האזרחים במדינת ישראל ואם עלויות הטיסה יהיו במחירים כל כך עממיים, כך שיהיה יותר זול לטוס לחוץ לארץ מאשר להיות במדינת ישראל, שזה כבר דיון אחר לגמרי.

החלטה 2050 של ממשלת ישראל קבעה ב-7 לאוקטובר 2014 כי השדה המשלים ייבנה במרחב בסיס רמת דוד. הבעיות הקיימות בהקמת השדה ברמת דוד, כמו שאני רואה אותן וכמו שהיושב ראש אמר, העניין רק סובייקטיבי ואפשר להסתכל עליו תמיד בכל דרך אחרת.

מרחב ביוספרי מוכר על ידי אונסקו. מי שלא טייל שם ולא יודע במה מדובר, תהיה פגיעה קשה במרחב הכפרי ובחקלאות. זאת פגיעה שתיצור נזקי רעש וזיהום.
יעקב פרי (יש עתיד)
מישהו יכול להסביר לי מה זה מרחב ביוספרי?
חיים ילין (יש עתיד)
הוא יסביר לך, כי הוא הקים אותו. ריאה ירוקה ששומרת על איזונים מסוימים כדי לשמור על הטבע.
דב חנין (הרשימה המשותפת)
אזור שאנחנו מעוניינים לשמור אותו מבלי להחיל עליו את המגבלות הקיצוניות של שמורת טבע.
היו"ר איתן כבל
חברים יקרים, עשו לי טובה. אני יודע שהמידע שנצבר בידי כל אחד הוא גדול. אנא.
חיים ילין (יש עתיד)
זה אזור שאנחנו תמיד שומעים ברדיו בבוקר, עת אנחנו בדרכים, מה שבדרך כלל לא קיים בנגב, על פקקים. אם אנחנו רוצים בסופו של דבר גם לשמור על בועה ירוקה וגם לשמור על הכבישים ושלא יהיו תאונות דרכים עליהן דיברת, בטח זה אחד הדברים שלא מתאימים. המרחב בבסיס רמת דוד הוא מוגבל. בנגב יש שטח הרבה יותר גדול וכאן אני כבר מביא את הפן של הנגב. הנגב הוא בלתי מוגבל מבחינת השטח. אני אומר לך שוב, כמעט בלתי מוגבל ולכן הוא גם יכול לתת לנו את האפשרות להרחיב אותו בכל רגע נתון ולבנות אותו בהדרגתיות.

כשאני אומר נגב, אני לא קובע – הדיון מדבר על העברתו לנגב – היכן הוא יהיה. בכל מקום בנגב שימצאו לנכון כל מי שצריך לקבל את ההחלטות, כולל משרד הביטחון שאני יודע שהוא מעורב ואני גם רואה חלק מהנציגים. שיקבעו היכן שהם רוצים בדרום.

במקרה של מלחמה, אני חייב להגיד לכם שהצפון, אני לא רוצה להסביר איך אני יודע מתי הכוננות עולה או לא אבל אני יודע בדיוק מה קורה לפי קודים בסיסיים של ראשי המועצות בעוטף עזה. אם אנחנו באמת רוצים לשמור על איזושהי תפיסה שאומרת גם בחירום אנחנו ממשיכים להתנהל כאילו אנחנו לא בחירום, האמירה הזאת לא תופסת לגבי רמת דוד. ביום שיהיה הסכם שלום, אנחנו נוכל להגיד הרבה מאוד דברים אבל בשלב זה אנחנו לא במקום הזה.

אני לא רוצה להיכנס לוויכוח שקיים בחיל האוויר כאשר יש מפקדים שאומרים כך ומפקדים אחרים שאומרים אחרת, אבל אלה הנתונים שאנחנו מביאים.
יעקב פרי (יש עתיד)
להחלטת הממשלה שהתקבלה ב-7 באוקטובר, בוגי התנגד אז.
חיים ילין (יש עתיד)
כן.
יעקב פרי (יש עתיד)
אז הוא היה שר הביטחון.
חיים ילין (יש עתיד)
כן. אני יודע שהוא התנגד גם לצוללות, אם אני לא טועה.

רשימת מועצות וישובים המתנגדים להקמת השדה ברמת דוד. נעשו שני תהליכים וצריך להבין אותם. תהליך אחד הוא שבעצם בנגב כל המועצות וכל הערים קיבלו החלטות, התאחדו יחד שהם רוצים את שדה התעופה שם. בצפון אמרתי שאם אתם לא רוצים, בבקשה, תוציאו החלטות מליאה גם במועצות, גם בערים וגם בישובים, היכן שצריך. אז נבוא עם מיליון ומשהו תושבים, נשים את זה על השולחן ואז נראה איך ההחלטות מתקבלות. בפוליטיקה כמו בפוליטיקה, אתם יודעים שבסוף כשיש מיליון וחצי אנשים שמיוצגים על ידי ראשי מועצות וראשי ערים, והם כולם רוצים דבר אחד והם מאוחדים, בדרך כלל יודעים להזיז הרים.

מועצה אזורית עמק יזרעאל, רמת ישי, מועצה מקומית קריית טבעון, מושב יוגב, אלוני אבא, מושב אלון הגליל, אחוזת ברק, מושב בית זית, בית לחם הגלילית, בית שעריים, גבעת אלה, קיבוץ גבת, קיבוץ גניגר. כל מה שאני אומר לכם עכשיו, 25 רשויות בצפון שבעצם באות ואומרות שהן לא רוצות את שדה התעופה. לא רוצות. עכשיו נצטרך לתת הסבר, כי אם כל כך הרבה ישובים, מועצות וערים לא רוצים את שדה התעופה, למה בכל זאת עושים את זה ברמת דוד? אני מאוד מקווה שהדיון הזה יביא אותנו לכך שממשלת ישראל תשנה את דעתה. תודה רבה.
היו"ר איתן כבל
תודה. חבר הכנסת אורי מקלב ואחריו כמובן חבר הכנסת יהודה גליק.
אורי מקלב (יהדות התורה)
תודה רבה אדוני היושב ראש. אני אשתדל לדבר בקצרה. בתחילת דבריי אני כבר אתנצל שאני נאלץ לעזוב מכיוון שאני מנהל דיון בוועדת המדע לגבי המכון הוולקני.
עמר בר-לב (המחנה הציוני)
דיון מהיר שאני הזמנתי ולכן אני אצטרך ללכת אחריו, כך שאו שתחזיקו אותו או שתתנו לי לדבר.
אורי מקלב (יהדות התורה)
נכון. אדוני היושב ראש, דיברת כאן בנימה אישית ואני כן מרגיש חובה להתייחס ולברך על היושר, על היושרה, על האמיתות בדבריך ובהתנהלות שלך. בינינו, ההתנהלות הפוליטית שאנחנו מכירים, אף אחד לא יוכל לקחת את זה ממך. מבחינתנו זה לא נגע בשום דבר, גם בדיון האחרון.

אני הצטרפתי לבקשה לדיון מהיר. אנשי לשכתי לא שאלו אותי אם אני מצטרף לבקשה לדיון המהיר הזה אבל כאשר חיים ילין הציע להצטרף, מיד הצטרפתי בגלל החשיבות וההשלכות שיש לשדה תעופה באזור כזה או אחר. אלה לא עוד בניינים לגובה עם שאלה תכנונית כזו או אחרת. מדובר כאן על שינוי מאוד מהותי עם השלכות רוחב מאוד מהותיות ודרמטיות.

למה יש חשיבות לדיון הזה. יכול להיות שיש עוד ועדות תכנון שידונו בנושא הזה, אבל יש משהו בדיון הציבורי כאן. לשקף את תהליך קבלת ההחלטות. מדוע ההחלטות מתקבלות לכאן או לכאן גם כאשר מקבלים החלטה, האם כל ההחלטות הן החלטות מקצועיות או שבהחלטות האלה מעורבים עוד כל מיני שיקולים, אילוצים ולחצים. אני חושב שהדיון כאן, מה שלנו חשוב, זה קודם כל לשקף את הדברים. אנחנו יודעים שלכל דבר יש את המעלה ואת החיסרון. אף אחד לא יכול להגיד שמקום אחר יש לו רק יתרונות ואין חסרונות. גם אילוצים ביטחוניים אבל ראינו שבדיון פתוח בלי שאנשי מקצוע שסגורים על משהו, אפשר להגיע להחלטות אחרות.

אני רואה שמעבר לוועדות תכנון ונושא הביטחון, הדיונים, לפחות בוועדת הכלכלה, היא ידועה באופן שהיא יכולה להציף ולתקף את קבלת ההחלטות, את ההשלכות ולאזן בין הדברים. אני מקווה מאוד שנצא מכאן עם החלטות מושכלות יותר.
יהודה גליק (הליכוד)
אדוני היושב ראש המתוק והאהוב, אני מצטרף לדבריו של אורי מקלב, גם מלבו של מדרשיסט ללבו של מדרשיסט וגם מאדם שבאמת אוהב אותך ומעריך אותך. אני מאחל לך שהימים הקשים האלה יחלפו עליך מהר ושלא יפגעו במרץ שלך ובעשייתך מלאת החן ומלאת יושרה ציבורית שהוכיחה את עצמה פעם אחר פעם שאין לך בעיסוק שלך כאן ובוודאי בוועדה הזאת שיקולים פוליטיים כלשהם.

לגבי הנושא שעולה לדיון היום. החלטה 2050, יש לי תחושה שהממשלה קיבלה את המספר הזה כי היא רוצה ליישם את הנושא בשנת 2050. ב-2014 התקבלה החלטה, ראשית, להכין הרחבה במקום אחר לטובת שדה התעופה הבינלאומי של מדינת ישראל. האוכלוסייה שחיה ליד שדה התעופה בן גוריון סובלת מדי יום ביומו ובדבר הזה חייבים לטפל וכמה שיותר מוקדם יותר טוב.

אין ספק שהמקום לשים שדה תעופה הוא במקום שיכול להתרחב, שהוא יכול לגדול ולצמוח. אף אחד לא חושב שהיכן שיבנו את שדה התעופה, המקום יישאר כמו שהוא. כמו ששדה התעופה בן גוריון הולך ומתרחב.

כצאצא רוחני של בן גוריון וכתושב עתניאל, הר חברון, שהיא חלק מהנגב המורחב יותר, אין ספק שהעתיד שלנו, כמו שמעבירים היום את עיר הבה"דים לנגב, שהמקום הכי טבעי והכי נורמלי להקים שדה תעופה בינלאומי הוא בנגב ולו מאוד סיבה אחת פשוטה. אנשים שבאים לישראל נוחתים בשדה התעופה, או שרוצים לבוא לירושלים, ואז שדה התעופה בן גוריון משרת מצוין, או שהם רוצים לנסוע צפונה, ואז יש להם את כביש 6, או שהם רוצים להגיע לאילת ושדה התעופה בנגב יהיה קרוב ונגיש לכל התיירות שרוצה להגיע ולבקר בכל דרום הארץ ובכל הנגב.

לכן אין שום סיבה הגיונית. יש מה שנקרא וין-וין. גם הצפון לא רוצה את שדה התעופה, גם הנגב רוצה אותו, גם יש כאן צורך אבל יש תחושת בטן לא פשוטה שיש איזה שהם אינטרסים שהם לא ענייניים בסיפור הזה.

עוד משפט אחד. נדמה לי שיש כאן דוגמה קלאסית למקרה שבמדינת ישראל שיש לה שלטון מרכזי חזק, שלטון מקומי, נו, ושלטון אזורי לא קיים. אילו היה כאן במדינת ישראל את מה שאני מנסה לקדם, ובעזרת השם אני גם מקים שדולה לעידוד הקמת שלטון ממשל אזורי, אילו היה כאן ממשל אזורי בצפון שהיה דואג, הנושא הזה בכלל לא היה על סדר היום. אם היה ממשל אזורי בנגב, הנושא היה מתלבש הכי הגיוני שבעולם.

לכן אני גם קורא לציבור בנושא הזה שזועק לשמים, העובדה שאין כאן בישראל ממשל אזורי. אני בא כולי כאיש הנגב, גדלתי בנגב, נולדתי בנגב, קצת יצאתי למדרשיה כדי להתחבר לשורשים שלך, חזרתי לנגב ונדמה לי שהנגב זועק לדבר הזה מכל סיבה הגיונית ואפשרית שקיימת.
היו"ר איתן כבל
תודה. אני נותן את רשות הדיבור לעמר בר-לב. לאחר מכן נפתח את הדיון.
עמר בר-לב (המחנה הציוני)
תודה אדוני היושב ראש. כשהתחלתי ללמוד את הנושא, למדתי שהייתה החלטת ממשלה שהחליטה על סקר לבחינת בניית שדה התעופה הבינלאומי השני ברמת דוד. אני שאלתי למה לא בחינה כללית, רמת דוד או הדרום. אז ענו לי שהסיבות הן ביטחוניות כי חיל האוויר, צה"ל, הביע התנגדות לכך. משנכנסתי יותר לעומק שמעתי שיש מספר מפקדי חיל אוויר לשעבר שאמרו שמבחינת חיל האוויר אין שום בעיה להקים את שדה התעופה בנגב. לכן פניתי במכתב לפני כמעט חצי שנה ליושב ראש ועדת חוץ וביטחון, ואמרתי שאם מדובר כאן בנושאים ביטחוניים מאוד מאוד סודיים, יואילו בטובם גורמי הביטחון, חיל האוויר, כולל מפקדי חיל האוויר לשעבר, לבוא לוועדת חוץ וביטחון ויסבירו למה אי אפשר לדעתם או האם אי אפשר לדעתם לבנות את שדה התעופה החלופי בנגב. לצערי התשובה שקיבלתי מיושב ראש ועדת חוץ וביטחון הייתה שהוא לא מבין מה זה עניינה של ועדת חוץ וביטחון. יש כאן איזה לופ סגור.
יהודה גליק (הליכוד)
שר הביטחון אז התנגד.
עמר בר-לב (המחנה הציוני)
יש כאן לופ סגור כאשר מצד אחד אומרים שהסיבות הן ביטחוניות וצה"ל, מערכת הביטחון, חיל האוויר מתנגד, ומצד שני מבחינת הכנסת – ופניתי ליושב ראש ועדת חוץ וביטחון ואמרתי שאם כך, בואו נעשה דיון מסווג ברמת הסיווג כפי שאתם רוצים ונשמע את רשויות הביטחון ונראה אם זה נכון או לא נכון. לצערי הוא סירב. לא שהוא סירב אבל היה דיון מאוד מוזר בינו לביני. הוא לא הבין מה זה קשור לוועדת חוץ וביטחון.

אני מציע שאולי יחד אתך ויחד אתו נעשה דיון משותף ולהביא את הגורמים שלא יסתתרו מאחורי סיווג ביטחוני כזה או אחר. אני מציע לקיים את הדיון הזה כי יש כאן איזשהו לופ שאם אנחנו לא נפתור אותו, תמיד יהיה איזשהו תירוץ שכאילו לא רוצים לספר לנו למה אבל יש התנגדות.
יהודה גליק (הליכוד)
אולי מישהו כאן יסביר לנו מה הגיוני שזה יהיה דווקא ברמת דוד.
היו"ר איתן כבל
חברים, אני פותח את הדיון. ברשותכם, אני רוצה לפתוח אותו בהקראת משפט מתוך מסמך – ואני אומר את זה לשם הגילוי הנאות – של דוקטור יהושע ליס, חבר מליאת מועצה אזורית מגידו, פעיל במאבק הציבורי שעשה כאן סידור של כל תהליכי קבלת ההחלטות. אמרתי את שמו כיוון שהוא קצת בעניין, שזה לא ייראה כאילו אני מסדר את זה.

אני קראתי את המשפט ואולי בעצם היא הנותנת ועקב כך גם אנחנו לצערי יושבים כאן בעניין הזה. "תהליך קבלת ההחלטות המזגזג הבלתי ברור והבלתי שקוף לציבור ונבחריו ושינוי הכיוון בהחלטות עצמן, איננו ייחודי רק לגבי שדה תעופה בינלאומי נוסף. שינוי הכיוון ... גם לגבי שדה התעופה בינלאומי לטווח הביניים בחיפה שאושר ב-2003 כפרויקט לאומי והועבר ל-ות"ל לקידום העיר בברכת כל הרשויות הנוגעות בדבר. הושקע מאמץ רב בבדיקות הנדרשות לאישורו שתמכו במימושו ולפתע ב-2003 התהליך נתקע ותקוע ללא הסבר ושקיפות ציבורית".

אנחנו רוצים להזכיר את כל התהליך שנוגע לשדה דב, שהוא סאגה בלתי נגמרת לחלוטין שבמידה מסוימת היא משקפת את כל ההתייחסויות שלנו. אני אישית כבר ותיק בכנסת ואני זוכר את הדיון הזה מלפני כל כך הרבה שנים ובסוף אתה שואל את עצמך, יש ממשלה ואתה בסוף מצפה שהיא תקבל איזה סוג של החלטה שניתן אפילו להתווכח עליה.

זה רק לפתיחה. ברשותכם, אנחנו מתחילים את הדיון. נעשה את זה באופן שידבר אורח ואחריו חבר כנסת, כך שנצליח לייצר את התמהיל, כך אני מקווה, הנכון בעניין. אני מבקש שכל אחד יאמר בתחילת הדברים מהי עמדתו. חברים, בקצרה, לא סיפורים אלא מה עמדתכם. תודה רבה.

ראשון הדוברים יצחק מירון, ראש עיריית עפולה ואחריו חבר הכנסת יוסי יונה.
יצחק מירון
שלום ליושב ראש, לחברי הכנסת. העמדה של עיריית עפולה היא בעד הקמת שדה התעופה ברמת דוד. אנחנו חושבים שלשדה התעופה הזה יש שני אספקטים, אחד כלכלי ואחד סביבתי. אנחנו בטוחים שהאספקט הכלכלי הוא דרמטי, הוא מאוד מאוד משמעותי. אני חייב להגיד לחבר הכנסת ילין שנוגעת ללב הדאגה שלך לאזור הביוספרי של מגידו, אבל אני בטוח שבסופו של דבר אתם חושבים, ובצדק, על הנגב ובאותה מידה אנחנו חושבים על האזור שלנו. אנחנו יודעים ששדה תעופה בעולם הוא מנוע מחולל צמיחה מספר אחד ולכן חשוב מאוד שאזור הצפון שלא סובל מעדיפות גבוהה, והייתי גם אומר באותה מידה שאי אפשר לחשוד בהחלטת הממשלה שהצפון, הוא עני מאוד בייצוג בכנסת או בממשלה, השפיע על ההחלטה הזאת. כנראה שההחלטה הייתה החלטה לגופו של עניין. אני לא נכנס כרגע האם זה נכון או לא נכון, הדעה שהקטע הביטחוני הוא הדומיננטי. אני אומר שגם בהנחה שהקטע הזה הוא באותה מידה נכון גם לנגב וגם לגליל, חשוב מאוד שהשדה יוקם באזור שלנו.

אני יכול להוסיף ולומר שאמנם רוב האנשים שנמצאים כאן, אני מכיר את רובם ורובם חברים טובים שלי, גם קולגות וגם לא. עם כל הכבוד לישובים שמנה חבר הכנסת ילין, הוא מנה מושבים שיש בהם בערך מאה, מאתיים אנשים.
קריאה
אלף אנשים בכל ישוב.
קריאה
הוא התכוון מאה אנשים בכל רחוב.
יצחק מירון
אני רוצה להגיד שבשם עיריית עפולה, העיר עפולה שיש בה חמישים אלף אנשים, בשם יוקנעם שיש בה 25-30 אלף אנשים, בשם נצרת עילית שיש בה שישים אלף אנשים, כולנו בדעה – ודרך אגב, יש עוד כמה ערים גדולות ומשמעותיות בסדר הגודל של עפולה – שאנחנו בעד השדה לא כמי שכפו עליו את העניין הזה אלא אנחנו חושבים שזה דבר שהיינו רוצים להביא אותו ואפילו להילחם על הזכות הזאת.
היו"ר איתן כבל
חברים יקרים, אני רוצה להזכיר. אני פתחתי ואמרתי שזה דיון מלא המראות ונחיתות. בבקשה.
חיים ילין (יש עתיד)
יש לי שאלה. אם היו נותנים לך את האפשרות, כי אמרת ששדה תעופה הוא מחולל ואני מסכים אתך בכל מה שאתה אומר אבל הוויכוח הוא לא אם צריך או לא צריך אלא הוויכוח הוא רק על המיקום. אבל אם עכשיו היית יכול לצאת בווין-וין, זאת אומרת, שממשלת ישראל תיאורטית הייתה מקבלת החלטה לפתוח שם חממות היי-טק כשיש לך שם 10,000 מקומות עבודה ותעשייה משגשגת וכל המרכז מגיע אליך לצפון. אילו כל זה היה. אם הממשלה הייתה באמת דואגת לצפון כמו שתמיד היא אומרת, היא הייתה עושה זאת ולא רק מדברת עם תוספת של 400 מיליון שקלים בלבד מקרן קיימת אלא באמת במיליארדים אמיתיים, והרי זה מה שצריך לעשות לצפון. האם במקרה כזה היית שוקל שוב את שדה התעופה מול תעשיית היי-טק כאשר המהנדסים נוהרים אליכם?
יצחק מירון
אני מאוד מכבד אותך. אני לא עונה לשאלות היפותטיות. זאת שאלה היפותטית לחלוטין שלא עומדת על הפרק.
חיים ילין (יש עתיד)
הבנתי. במקום על שדה תעופה, אפשר להילחם על זה.
יצחק מירון
בוא נעשה גם וגם.
חיים ילין (יש עתיד)
לא. זה לא הולך אחד עם השני.
יהודה גליק (הליכוד)
יש לי שאלה קונקרטית ולא היפותטית.
היו"ר איתן כבל
יש לי בקשה. אתה לא תשנה את עמדתו.
יהודה גליק (הליכוד)
לא, אבל אני רוצה להבין את עמדתו.
חיים ילין (יש עתיד)
בדיוק כמו שמדינת ישראל ידעה להביא את אינטל לקריית גת, אין בעיה שיביאו אליך.
היו"ר איתן כבל
בבקשה, בואו בשלב הזה נאפשר למגוון הדעות שיבואו לידי ביטוי. השאלות של אלה שבעד שדה תעופה במקום כזה או אחר, קודם כל, הנחת העבודה שלי היא שכל מי שרוצה, רוצה שדה תעופה רק לא ליד הבית שלו. אמרתי לכם, יש תסמונת של הנהג, סע, כולם עלו.
יהודה גליק (הליכוד)
זה כמו הערבים הישראלים שרוצים מדינה פלשתינאית, שהם יישארו שם אבל אנחנו זכינו.
היו"ר איתן כבל
התעלמתי.

חבר הכנסת יוסי יונה, בבקשה. אחריו איציק חולבסקי, ראש המועצה האזורית מגידו.
יוסי יונה (המחנה הציוני)
אדוני היושב ראש, למען האמת, אנחנו כאן נזרקים לדילמות בכלל לא פשוטות. כשראש העיר עפולה שאל האם לחברי הכנסת יש עמדות בנושא הזה, אמרתי לו שלטעמי, לפחות איך שאני רואה את העניין, יש המון דילמות ודילמות מאוד קשות. אני מכיר את האזור. רק אתמול הייתי שם, ברמת ישי, בפנינה המופלאה הזאת ובעוד מקומות בגליל באזור הזה, בעמק יזרעאל, ובאמת זאת פנינה ביוספרית. אפשר להגיד שזאת פנינה ביוספרית. זה מרחב כפרי, ביוספרי. בהחלט כהעדפה אישית, כשאני נמצא שם, אני אומר אל תפגעו במרקם הזה. זאת העמדה האינטואיטיבית הראשונה.

אבל אני אומר שאין לי עמדה מגובשת ואני חושב בחשיבותו של הדיון הזה, וחברי חבר הכנסת מקלב שדיבר לפני כן וגם אתה אדוני היושב ראש הצגת את הנקודה הזאת, אנחנו היינו רוצים לדעת. יש כאן שתי שאלות. האחת, התקבלה החלטת ממשלה והשאלה שעומדת בפנינו היא מה אנחנו עושים מבחינת המנדט שלנו, האם אנחנו מסתפקים בשקיפות או שאנחנו רוצים לערער עליה ולהביא לדיון מחודש את ההחלטה הזאת.

דבר נוסף אדוני היושב ראש. אנחנו באמת רוצים להיות חשופים למירב השיקולים כפי שאתה אמרת שהובילו לקבלת ההחלטה הזאת והאם אמנם נעשתה בחינה רצינית, מעמיקה ויסודית באשר לחלופות העומדות בפני מקבלי ההחלטות, כאשר הם באו והחליטו על קידומו של הפרויקט הזה.

אני אשמח אם הדיון שאנחנו מקיימים עכשיו יציג בפנינו תמונה הרבה יותר מעמיקה, הרבה יותר יסודית כדי שנוכל לגבש – בכל אופן אני ברמה האישית שלי ובמקרה האישי שלי – עמדה מושכלת באשר למיזם הזה.
היו"ר איתן כבל
יש כאן נציג של משרד הביטחון?
צביקה קרמן
כן.
היו"ר איתן כבל
יש לכם עמדה? אתה תרצה להביע אותה או אתה על תקן קשבנו?
יהודה גליק (הליכוד)
משרד התחבורה צריך להיות הגוף הראשון. מה עם משרד התחבורה?
היו"ר איתן כבל
בוודאי. הם כאן. בשלב כזה או אחר אני כמובן אאפשר לאדוני להתייחס.

בבקשה, איציק חולבסקי, ראש המועצה האזורית מגידו.
איציק חולבסקי
אני אומר כמה דברים בקצרה אבל דברים חשובים מבחינתי. קודם כל, מקדמית, אני והמועצה האזורית מגידו והתושבים שלה מתנגדים נחרצות לשדה תעופה בינלאומי משלים בעמק יזרעאל. אחר כך נגיד היכן הוא צריך להיות. תודה לחבר הכנסת חיים ילין שהעלה את נושא הדיון.

אני רוצה להגיד מילה אישית ליושב ראש הוועדה חבר הכנסת איתן כבל בהקשר לדברים הראשונים שלך בפתיח. יישר כוח. איתן הוא איש של יושרה, כבוד ואמינות ואני בטוח שתצא מחוזק מהמשבר ואני סומך עליך בעניין הזה.

מדינת ישראל, ממשלת ישראל ניהלה זיגזג מטורף של מיקומים. קודם החליטו על מנחת מגידו, אחרי כן בלחץ של המועצה האזורית מגידו יחד עם מועצה אזורית עמק יזרעאל ותושבים יקרים ומעורבים העברנו - יחד עם תמיכה גדולה של הרשויות בדרום – החלטה שהשדה יהיה בנבטים. באוקטובר 2014, שוב זיגזג בחוק ההסדרים, באיזשהו מעקף, החלטה על רמת דוד. זה דבר לא סביר.

יושב ראש הוועדה, מדינה כל כך קטנה כמו ישראל ומאוימת, לא יכולה לאפשר לעצמה שדה אלא באחד משני המקומות, או בנגב שהוא ריק או בים, באזור חיפה. אלה שני המיקומים האפשריים. השדה בעמק יזרעאל יהרוס עמק נפלא וימלא אותו במחסנים, בטרמינלים, במחלפים, בכבישים, במסילות ברזל. תראו מה קורה בנתב"ג, אתם הרי נוסעים רק עשר דקות מהבידוק הראשוני עד שאתם מגיעים לטרמינל 3. כל השטח הזה, זה לא המסלול התמים שהיום מטוסי חיל האוויר ממריאים אלא זה תופס נפח הרבה יותר גדול והוא יהרוס את העמק שהוא ערש של ההתיישבות והחקלאות. אנחנו רוצים שזה יישמר כערש ההתיישבות והחקלאות ולא הרס.

בפירוש זה לא נימבי. אמרת קודם אוטובוס וסע אבל זה לא נימבי. איכות החיים, ואני אומר את זה כל פעם, אם אוהבים או לא, של תושבי קיבוץ הזורע או מושבה יוקנעם שדוקטור שוקי ליס הוא חבר מליאת מגידו מטעם המושבה, או ישובים בעמק יזרעאל ורמת ישי, הם לא יותר חשובים מאשר איכות החיים של ישובים בנגב או בלוד או בחולון. זה לא נימבי אלא זה אינטרס לאומי אסטרטגי של המדינה, מה עוד שהדרום כולו מעוניין בשדה ובצפון יש מחלוקת. שמעתם את איציק מירון, יש ראשי רשויות נוספים בצפון שהם בעד השדה, הצפון חלוק, הדרום מאוחד והשדה צריך להיות שם.

ועדת הכלכלה קיימה, בהנהגה מצוינת של יושב ראש הוועדה, דיונים בנושאים לאומיים כלכליים כמו מתווה הגז, תאונות הדרכים, ואני מצפה מוועדה רצינית בראשות איתן כבל עם קבלות להוביל למיקום מתאים ונכון למדינה מבחינה אסטרטגית, דמוגרפית, איומים חיצוניים ושיקולי סביבה, נוף וחקלאות. מכל השיקולים האלה, השדה יהיה או בים או בנגב.
היו"ר איתן כבל
תודה. חבר הכנסת יעקב פרי. אחריו טל אל על, סגן ראש עיריית באר שבע.
יעקב פרי (יש עתיד)
אדוני היושב ראש, תודה רבה. אני מוכרח לומר שאני לא מרגיש את עצמי מספיק בקיא ומספיק מומחה לבוא ולהגיד לא רמת דוד, כן נבטים, לא נבטים, חיפה. באופן אינטואיטיבי כמובן שאני הייתי רוצה לשמר את הריאה הירוקה, את המרחב הביוספרי ובאמת לראות איכות חיים ולא להיות מושפע מרעש של מטוסים, אבל לעומת זאת, כשאני חושב על נבטים, אני אומר בכנות רבה שאני חושב על כך שאני בא מחוץ לארץ ואני לא כל כך מהנוסעים המתמידים אבל יוצא לי לעתים, ואז צריך לנסוע במצב של היום שעתיים או שעתיים וחצי לתל אביב שזה גם סיפור.
קריאה
שעה לרמת דוד, שעה לנבטים. בדוק.
יעקב פרי (יש עתיד)
שעה לנבטים מאיפה?
קריאה
מתל אביב.
יעקב פרי (יש עתיד)
יכול להיות שכך זה אצלכם. לי לא לוקח כל כך מעט זמן, אבל זה לא חשוב. על כל פנים, אני חושב שהבעיה שלנו או הבעיה של ועדת הכלכלה היא לנסות ולאכוף, אם אפשר לקרוא לזה כך, על הממשלה באמת לעשות תכנית אב לכל נושא שדות התעופה. אנחנו רואים את הסאגה עם שדה דב, אנחנו רואים את הסאגה עם שדה התעופה בחיפה ואני חושב שבמדינה הקטנה יחסית והצרה שלנו, זה שצריך שדה תעופה בינלאומי נוסף לנתב"ג, אני חושב שעל זה אין ויכוח אבל השאלה היא היכן למקם אותו, אם באמת במרחבי הנגב או אולי יש גם מקומות בצפון שהם מקומות יותר דלי אוכלוסין או שיותר קרובים למשל לחוף הים, שזה יכול להיות פחות רעש ופחות נזק.

לכן אני לא חושב שוועדת הכלכלה יכולה לבוא לממשלה ולהגיד לה לא ברמת דוד וכן בנבטים. היא יכולה בהחלט לבוא ולהגיד שרמת דוד, יש עם זה בעיה. למרות הדברים המאוד חשובים שקראתי מצד אלה שתומכים, אין ספק שזה מאיץ כלכלי, אין ספק שזה יכול להביא פריחה. אני מקבל את הנחותיו של ראש עיריית עפולה שהממשלה הזאת, יש לי ספק אם הממשלות הבאות – ואני אומר את זה בצניעות – יביאו באמת את אותה תרופה תעשייתית ואת אותו פיתוח שכולנו מייחלים שיהיה בגליל. זה לא עובד כרגע. שדה תעופה בהחלט יכול להיות מאיץ כלכלי. יכול להיות שהמקום שלו לא רמת דוד אלא למצוא מקום שהוא מתאים יותר מבחינה אקולוגית, מבחינה תחבורתית, מבחינת התושבים. מה שאנחנו צריכים לבקש מהממשלה זה להכין תכנית אב שתיקח בחשבון את כל הנושאים האלה, שתמצא מיקום.
יהודה גליק (הליכוד)
אז ב-2050 יקום שדה תעופה.
יעקב פרי (יש עתיד)
אני יודע מה יהיה. אם אנחנו מסתכלים רק על הדוגמה הקטנה של שדה דב, אנחנו רואים שסוגרים ולא סוגרים, כן אילת ולא אילת, ולא מוצאים לזה תחליף והתחליפים שמוצעים לא מקובלים וכן מקובלים. יעשו מסלול שלידו יתחילו לבנות את הבתים. נראה לי די מפורטצ'.

לכן, עם כל הכבוד שאני רוחש לכל המתנגדים והתומכים, צריך לבקש מהממשלה לעשות עבודה ראויה יותר.
היו"ר איתן כבל
דרך אגב, סתם שאלה לכל המתנגדים לרמת דוד, מי מכם תומך בהקמת השדה בחיפה? מי מהמתנגדים מתנגד שהוא יקום בחיפה?
קריאה
יכול להיות שזה פתרון.
יעקב פרי (יש עתיד)
הנה, סגרנו את הדיון.
קריאה
זה לא פשוט כל כך.
היו"ר איתן כבל
לא עסקתי בשאלה של פשוט או לא. לא סתם אני שואל את השאלות האלה. אני מנסה להבין.
יהודה גליק (הליכוד)
תשאל שאלה אחרת. מי מאלה שגרים צמוד למקום שאמור לקום שדה התעופה, שם יהיה כל הרעש, בעד. זאת השאלה. שאדון מירון יסביר למה לא אכפת לו מהתושבים שגרים כמה קילומטרים מהשדה.
היו"ר איתן כבל
אני רוצה לגלות לכם סוד. אני מהסובלים משדה התעופה. נמשיך את הדיון. טל אל על. אחריו חברת הכנסת טלי פלוסקוב, ברוכה הבאה, שהיא מיוזמי הדיון המהיר.
טל אל על
צהרים טובים. אני רוצה לפתוח קודם כל בהתנצלות של ראש עיריית באר שבע. אני ממלא מקום וסגן ראש העיר. ראש העיר לא יכול היה להגיע וביקש שאני אייצג אותו. בכובע השני אני סגן יושב ראש מועצת הנגב שנמצאת כאן וגם הייתה חלק מהמהלכים לקדם את הדיון. אני רוצה לברך את היושב ראש על קידום הדיון ואת כל היוזמים של הדיון החשוב הזה.
היו"ר איתן כבל
אח שלי, המטוס כבר נסע, תתקדם.
טל אל על
אני אגיע לשורה התחתונה. אדוני היושב ראש, מדינת חלם זה כאן, אם לא ידעתם ואם לא שמעתם ולא קראתם את הכותרת. ולמה? מכיוון שנוצרה סיטואציה סביב נושא של שדה התעופה המשלים לנתב"ג, סיטואציה הזויה לחלוטין. יוצרים מצב שהמדינה מחליטה באופן חד צדדי להקים שדה תעופה על הראשים של ראשי רשויות ותושבי עמק יזרעאל. למעשה כל הצפון בעד והשיקולים שלהם הם בסדר גמור. מצד שני, בנגב יש קונצנזוס מלא לשדה התעופה. אני לא מכיר עוד דוגמאות שתושבים מקבלים בברכה שדה תעופה אצלם בחצר האחורית שלהם והנגב הוא המקרה. אנחנו מדברים על קונצנזוס מלא ומוחלט מכל המגזרים, מכל הרשויות, ההתיישבות העובדת והישובים העירוניים, המגזר הבדואי, כל הגופים הירוקים והגופים הירוקים הם אלה שבדרך כלל נוהגים להתנגד ולא להגיד מה כן אבל כאן זה אחד המקרים שאני לפחות זוכר , אחד המקרים הבודדים, שיש תמיכה מוחלטת של הגורמים הירוקים.
לאה ורון
אתה יודע לומר היכן?
יהודה גליק (הליכוד)
לא משנה. היכן שתשים בנגב, זה טוב.
טל אל על
בנבטים. ספציפית בנבטים. יש חוות דעת של כל הגופים הירוקים. חד משמעית זה אזור שהוא כבר מופר. מדובר על 45 אלף דונם שכבר מגודרים, כבר מופרים, זה לא מפריע לאף אחד.

המאבק הזה הוא לא מאבק של צפון נגד דרום או דרום נגד צפון. לא ניתן לאף אחד לקחת אותנו למקום הזה. יש כאן מטה מאבק משותף של צפון ודרום יחדיו. אנחנו מדברים על זמינות קרקע, זמינות של תשתיות מיידיות בטווחי זמן מאוד קצרים. מדברים על טווחי מחיר ועלויות מאוד זולים יחסית לחלופה בצפון. הצפון יעלה בערך פי ארבע ואנחנו מדברים על מיליארדי שקלים כדי להכשיר. אנחנו מדברים על זמינות לכביש 6 שכבר קיים ומגיע לנבטים. הקטע הדרומי הבא, מי שלא יודע, הולך לעבור שתי דקות מנבטים בכביש 6. תחבורה מסילתית. כל התנאים האובייקטיביים הטובים ביותר לשדה תעופה בדרום. התועלות הכלכליות לדרום או לנגב, אין עדיפות בתועלות הכלכליות. התועלות הכלכליות של שדה התעופה לצפון הן בדיוק כמו לדרום. אנחנו לא מזהים איזשהו יתרון יחסי. הצפון צריך את החיזוקים שלו, הצפון צריך לקבל את מה שהדרום מקבל אבל זה לא צריך לבוא אחד על חשבון השני.

השורה התחתונה שלנו, של עיריית באר שבע, היא תמיכה כמו כל ראשי הרשויות בכל המרחב בדרום שהשדה יהיה בנבטים או במקום אחר בנגב. אני רוצה לשים את הנקודה כי אם לא ניגע בה, לא אמרנו כלום.

אני אומר משפט אחרון. אנחנו יכולים לדון כאן עד מחר. עם כל הכבוד לך אדוני היושב ראש ולחברי הכנסת ולנו ולכולם, אבל מי שמטיל את הווטו זה גורם אחד ואחד בלבד – משרד התחבורה בעד, משרד ראש הממשלה בעד, כל הגופים הממשלתיים בעד, זאת לא מערכת הביטחון אלא זה חיל האוויר. אנחנו יושבים אתם והם מודים בכנות שקשה להם נבטים, זה לא יהיה להם קל, אבל הם אומרים שזה אפשרי. דרושה החלטה של שר הביטחון. שר הביטחון אומר לרמטכ"ל תנו לי עדיפות ותכנית איך אתם מקיימים שדה תעופה בדרום ואתם תראו שזה יקרה. יהיה להם קשה אבל הם מסוגלים.
היו"ר איתן כבל
תודה. חברת הכנסת טלי פלוסקוב. אחריה אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל.
טלי פלוסקוב (כולנו)
אדוני היושב ראש, תודה רבה. צהרים טובים לקולגות שלי לשעבר. אני רוצה להודות לחיים ילין על הבקשה להצטרף לדיון הזה. לא סתם חיים ביקש ממני להצטרף. אני רוצה להזכיר להרבה אנשים שיושבים כאן ובטח זוכרים עת ישבנו על הנושא הזה לפני חמש שנים, לפני ארבע שנים, לפני שלוש שנים. אנחנו חוזרים לדיון הזה כמה פעמים.

מאוד מאוד רציתי – אגב, נלחמתי בנשיאות וחיים יודע – שכן יאשרו את הנושא הזה לדיון מהיר בוועדה. אנחנו נמצאים בדיון מהיר. זאת אומרת, צריך להיות משהו דחוף כדי שיאשרו את הדיון הזה. אני אמרתי שזה דחוף ביותר כי כל עוד ההחלטה הסופית לא נפלה, אנחנו עדיין יכולים להשפיע על ההחלטה הזאת. כשדנים אחרי ההחלטה, זה כבר מאוחר. עכשיו אנחנו עדיין יכולים להיות שותפים להחלטה שבעינינו היא הנכונה.

טל באמת אמר הרבה דברים על הנגב ואתם בטח כולכם יודעים שאני מערד ואני שמחה מאוד שראש עיריית ערד נמצא כאן לידי. אני גם יודעת, ובטח כולכם יודעים, את המשברים שהעיר הזאת חוותה. אנחנו ראינו בעצם העובדה של קיום שדה תעופה נבטים, שהוא במרחק של עשר דקות מערד, איזשהו מנוע מאוד מאוד חזק להתפתחות האזור כולו וערד בפרט. אנחנו לא מדברים רק על ערד אלא על כמה ישובים יש מסביב.

טל הסביר עד כמה המקום שלנו מוכן להקמת שדה תעופה.
יהודה גליק (הליכוד)
רוצה. לא רק מוכן.
טלי פלוסקוב (כולנו)
כן. מוכן מכל הבחינות. גם מבחינה תכנונית. כרגע דווקא התכוונתי להכנה תכנונית אבל גם מבחינת האנשים. אנשים רוצים את זה וזה מאוד מאוד חשוב.

טל דיבר על קונצנזוס. בעיני יש כאן קונצנזוס גם מהצד הדרומי וגם מהצד הצפוני. ישבנו עם שר הפנים דאז סילבן שלום ואתם זוכרים שישבנו ואמרנו שאנחנו כאן לא אחד נגד השני אלא אנחנו ביחד ויש לנו מטרה אחת והיא שקודם כל שדה התעופה יקום ויהיה נכון מאוד אם הוא יקום בדרום.

אגב, גם היה דיון באוניברסיטת בן גוריון בו השתתפתי וגם ראש העיר השתתף בו. שמענו את האנשים של משרד הביטחון לשעבר, שזה מאוד מאוד חשוב. זאת אומרת, שמענו שם דעה מקצועית אבל ללא אינטרסים ונאמר שזה כן אפשרי להקים שדה תעופה בנבטים. אכן זה אולי יעלה קצת יותר כסף, אכן יש קשיים אבל זה אפשרי וזה מה שכולם צריכים לקחת בחשבון.

לכן אני מצד הקואליציה – אני לא רואה כאן הרבה אבל אני וידידי יהודה גליק אנחנו ביחד כמובן נעזור בקידום הנושא הזה.
היו"ר איתן כבל
תודה. אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל. אחריו אני אבקש לשמוע את צביקה קרמן, ראש חטיבת התכנון במשרד הביטחון.
אייל בצר
צהרים טובים. תודה לחברי הכנסת היוזמים, תודה ליושב ראש, תודה על הקהל החשוב שנמצא כאן.

יש כאן הזדמנות היסטורית לכנסת להטביע את חותמה על תהליך שהוא באמת כמו שנאמר כאן עדיין בהתהוות. החלטת הממשלה נעשתה בחטף. היא לא סתם נעשתה כמה חודשים אחרי צוק איתן עת היה איום על שדה התעופה בן גוריון. לפני כן זה זגזג לעמק יזרעאל, למנחת מגידו, לאי בים, ועדת בודניגר. אני לא אלאה אתכם אבל ראו את חוסר היכולת להחליט ולבדוק את זה לעומק. תפקיד הכנסת הוא לפקח ויש לכם כאן הזדמנות לפקח. זה תפקידכם. אתם לא הרשות המבצעת אבל יש לכם הזדמנות לפקח ולהתניע תהליך. בהתחלה, מי ששם לב, ראש הממשלה ושר התחבורה בכל מקום אמרו שאנחנו בונים שדה תעופה ברמת דוד. אחרי שקיבלו אזהרות מאתנו – עוד לא נפלה החלטת ביצוע אלא החלטת בדיקה – נרגעו קצת. אבל הם מבינים שמישהו כאן בעצם עוקב אחרי התהליך.

אנחנו ישבנו גם עם רשות שדות התעופה שהם אחראיים על התכנון, גם עם רת"ע שאחראים על הביצוע והם אומרים אל תדאגו, יהיה תהליך שקוף, יהיה תהליך בדוק. בינתיים אנחנו רואים שדבקים במטרה, רמת דוד, רמת, דוד, רמת דוד ומתחילים לסייר ברמת דוד.

אני ראש מועצה אזורית עמק יזרעאל, אני בלב השדה או בלב המועצה, ארבעים אלף תושבים והחלטת מליאת המועצה האזורית עמק יזרעאל מתנגדת לשדה תעופה משלים ברמת דוד. נקודה.

אני לא נכנס כאן לוויכוח. אני לא אכנס כאן ליתרונות ולחסרונות. אני רוצה שהתהליך יהיה נכון. אני בטוח שאחרי שיהיה תהליך נכון וייבדק, וצריך להחליט היכן זה יפוקח, או בוועדה הזאת או בוועדת משנה לתעופה האזרחית של איציק וקנין, תחליטו איפה הכנסת תהיה. ברגע שהם ידעו שיש פיקוח פרלמנטרי, תראו שכל ההתנהגות תהיה אחרת. מרחו אותנו, בדקו את נייר וזה לא ישים. בבדיקה שטחית ראינו שהדברים לא נעשו כמו שצריך.

לכן אני אומר, רק אם תהיה בדיקה אמיתית, לעומק, בשקיפות מלאה, ציבורית ופרלמנטרית, יש סיכוי להשפיע על ההחלטה ואז תהיה החלטה טובה. בניית שדה תעופה זה אפילו לא רכבת העמק, זה משנה סדרי עולם. אני גר ליד שדה צבאי שקיים מ-1942, אותו בנו הבריטים, ואני יודע מה זה שדה תעופה. לכן אני אומר שזה משנה סדרי עולם ולכן כאן חייבת להיות בדיקה מעמיקה.

הצעה. בסופו של דבר תצא מכאן עם החלטה שדורשת שיהיה פיקוח פרלמנטרי על גיבוש ההמלצות וההחלטות. בסופו של דבר המרכיב של כל השיקולים יביאו להחלטה הנכונה ביותר. תודה רבה.
היו"ר איתן כבל
תודה. חברת הכנסת יעל כהן פארן.
יעל כהן-פארן (המחנה הציוני)
תודה רבה. אני מצטרפת לברכות על הדיון. אני אנסה לומר כמה דברים חדשים שעוד לא נאמרו. היו כמה דיונים גם בוועדה לביקורת המדינה בנושא הזה והייתה גם ועדה סגורה שאני לא נכחתי בה עם הצבא. אני לא יודעת מה הסתיים בסופה אבל משיחות שהיו לי עם יושבת ראש הוועדה, לא נחה דעתה. זאת השורה התחתונה שאני קיבלתי ואני לא ראיתי סיכום של הדיון.

השאלה היא באמת מדוע הצבא כל כך מתנגד לשדה התעופה האזרחי בנבטים. בסופו של דבר זאת השאלה.
קריאה
זה סודי.
יעל כהן-פארן (המחנה הציוני)
זה סודי. לא קיבלנו על זה תשובה. גם לשאילתה שאני הגשתי, ענה סגן שר הביטחון במליאה שזה פשוט לא מסתדר ובערך בכך פטר את הדברים. זה לא יתכן שאנחנו כאן בכנסת לא נייצר את התהליך, שנברר את הדברים האלה עד הסוף כי באמת שמענו גם מהדברים שאמרה חברתי חברת הכנסת טלי פלוסקוב, הדברים שנאמרו גם מעל כל במה של האלוף לשעבר מפקד חיל האוויר לשעבר שקדי, שאין שום מניעה בהקמת שדה תעופה אזרחי בנבטים. אני גם שוחחתי על כך עם עוד כמה גורמים במערכת הביטחון. אני באמת חושבת שיש כאן איזשהו פיל שאנחנו לא מנסים לפרק אותו ואני לפחות לא אנוח עד שאנחנו ננסה ונגיע לסוף הדברים.

אני רוצה להגיד שאני כאן כדי לנסות להביא לכך ששדה התעופה יוקם בנגב. לגבי השאלה שעלתה כאן לגבי חיפה, כמי שמלווה מאוד לעומק את הנושא של מפרץ חיפה, אני יודעת שהדעות שם חלוקות. בסך הכול המפרץ גם כך פגוע מהרבה מאוד מפגעים אחרים. אולי אין מקום להרחיב ואולי יש מקום להרחיב, אבל גם אם כן, זה לא בקנה מידה של שדה התעופה שמדובר כאן ברמת דוד או בנבטים שהוא גדול משמעותית ממה שאפשר בחיפה.

מילה אחרונה. אני יודעת שיש כאן גם תושבים מאזור צפון נתב"ג. אני לא יודעת אם הם זכו לקבל את רשות הדיבור אבל אני מציעה אם אפשר לתת גם להם את זכות הדיבור כי המפגש שהם חווים ברמה היום יומית הוא קשה מנשוא.
היו"ר איתן כבל
אני מייצג אותם כי כל ערב אני חווה את זה.

חשוב לי לשמוע את צביקה קרמן. תציג את עצמך.
צביקה קרמן
צהרים טובים. אני ראש חטיבת תכנון במשרד הביטחון. ועדה מכובדת, היושב ראש, עמדת מערכת הביטחון מאז אמצע שנות ה-2000 עת הונחה אותה תכנית על שולחן הממשלה, מערכת הביטחון התנגדה לשדה תעופה אזרחי בנבטים ונשארה קבועה בעמדתה.
קריאה
כמה שנים לפני כן רצו לפנות את נבטים.
צביקה קרמן
אני לא יודע שום דבר על פינוי נבטים.
קריאה
חיל האוויר רצה לפנות.
היו"ר איתן כבל
אתם זוכרים את הפתיח שלי?
קריאה
אני במקש לדייק.
היו"ר איתן כבל
כל אחד והדיוק שלו.
צביקה קרמן
כמו שאמרתי, התנגדנו לשדה תעופה אזרחי בנבטים מסיבותינו וסיבותינו הוצגו באותה ועדה מיוחדת לביקורת המדינה וועדת חוץ וביטחון. יושבת ראש הוועדה הייתה קארין אלהרר, בפניה הוצגו כל הנתונים. צוין קודם שלא יצא סיכום, אבל גם אני לא ראיתי את הסיכום.
קריאה
הוא כל כך סודי.
צביקה קרמן
אני לא אחראי. הדיון היה חסוי.
קריאה
לא הוצגו כל הנתונים.
צביקה קרמן
לעמדתנו לא ניתן להקים את השדה בנבטים. גם החלטת הממשלה מדברת על מרחב חיפוש רמת דוד, על אף שכולם כבר מתנהגים כאילו זה ברמת דוד. אותה בדיקה שמקדמת אותה ועדה ובוחנת כל מיני חלופות - - -
היו"ר איתן כבל
חיפה למשל יכולה להיות מבחינתכם בעייתית בגלל המרחב?
צביקה קרמן
חיפה היא בעייתית בגללנו, לגבינו, מאחר ומדברים שם על נמל מזרחי ונמל מזרחי שהמסלול מה שנקרא מסתיים בתוך הנמל, הוא בעייתי מבחינתנו.
קריאה
צריך לומר שגם לרמת דוד הם התנגדו. הם מתנגדים בכלל.
צביקה קרמן
אני לא אמרתי שאנחנו מתנגדים. שלא ישימו לי מלים בפה.
היו"ר איתן כבל
יש כאן פרוטוקול והכול בסדר. שמענו. עם ירידת השמיעה שלי, שמעתי אותך. עזוב. העניין ברור. תודה.

חבר הכנסת דב חנין.
דב חנין (הרשימה המשותפת)
תודה אדוני היושב ראש. אני מלווה את הדיון הזה כבר כמה שנים. יש לי דעה מאוד מאוד ברורה ואני חושב שהשדה צריך להיות מוקם בנבטים בנגב. אין לי כאן את כל הזמן לפרט אבל אני רק אומר שאנחנו חייבים בנושא כזה להסתכל לא רק מהזוויות האזוריות שהן כמובן מאוד מאוד חשובות אלא מהמבט הכללי של מדינת ישראל ואיך אנחנו רואים את אופק ההתפתחות שלה. מי שלא מבין - חבל שבן גוריון כבר נפטר – שאופק ההתפתחות של מדינת ישראל הוא למרכז הגיאוגרפי האמיתי של המדינה הזו והמרכז הגיאוגרפי האמיתי של המדינה הזו הוא באזור נבטים. זה אמצע הארץ. זה לא דרום. זה מרכז הארץ. אם את זה אנחנו לא מבינים, אז אנחנו צריכים ללמוד עוד הרבה דברים.

אני רוצה לומר לך אדוני היושב ראש שאני מכיר את העמדות השונות שיש במערכת הביטחון ואני אחראי על כל מילה שאני אומר. במערכת הביטחון לאורך השנים היו קולות שונים ועמדות שונות. לא כל האנשים, גם לא כל האנשים בחיל האוויר, היו כל כך משוכנעים כמו שהשתמע אולי מהדיון כאן שאך ורק רמת דוד זו האופציה היחידה.

אני לא יכול כרגע במסגרת הזאת ובדיון הזה לפרט את כל הדברים שאני שמעתי לאורך השנים. אני מציע לך אדוני היושב ראש להקים במסגרת ועדת הכלכלה ועדת משנה חסויה שתוכל לקבל את כל הנתונים גם מחיל האוויר ולקיים דיון.
היו"ר איתן כבל
אתה מתקרב להצעה.
דב חנין (הרשימה המשותפת)
אז אותם חברים ינהלו על זה דיון.

אני רוצה להגיד משפט אחרון. ההתנהלות של הממשלה בנושא הזה היא פשוט שערורייה. באמת שערורייה. זאת לא דרך להחליט החלטה בהיקפים כאלה, מין החלטות לא ברורות, אלה שמקבלים את ההחלטות לא ברור להם מה הם מחליטים ועל מה הם הצביעו ועל מה הם לא הצביעו, מה המשמעויות של הדברים. ולכן אדוני היושב ראש אני מציע שאתה תקבע שאותה ועדת משנה שאתה תקים אני מקווה, תנהל סדרה של דיונים לא רק בהיבטים הביטחוניים שהם כמובן חשובים אלא בכלל ותביא בפני ועדת הכלכלה הצעה כוללת עם ניתוח כל העמדות ומסקנות. תודה רבה.
היו"ר איתן כבל
תודה. משרד התחבורה.
מוטי שמואלי
ראש אגף תשתיות תעופתיות ברשות תעופה אזרחית, משרד התחבורה. קודם כל, אני רוצה להגיד שבהתאם להחלטת הממשלה שאמנם קבעה מרחב רמת דוד, אבל גם החריגה את זה כך שזה צריך להיות כפוף לדיני התכנון והבנייה, אכן יש ועדת משנה או צוות מלווה שהוא צוות משנה למועצה הארצית לתכנון ובנייה שאכן עושה בדיקת חלופות מקרו, כמו שמחייב חוק התכנון והבנייה. חלופות מקרו לשדה תעופה משלים לנתב"ג. בצוות הזה – זה הוזכר כאן – רשות שדות התעופה שכרה צוות מקצועי, חברים בו נציגי משרדי ממשלה רבים, גם תחבורה, גם ביטחון, הגנת הסביבה, בריאות ועוד.
קריאה
רשויות מקומיות?
קריאה
לא. אין שם נציגי ציבור.
מוטי שמואלי
יש גם נציגי רשויות מקומיות. אני לא זוכר את כולם. אני מתנצל. דנים בחלופות, בעשרים ומשהו חלופות, בכל חלופה שאי פעם עלתה באיזושהי ועדה מצד אחד. חוץ מזה המומחים של הצוות, אדריכלים, הלכו וסרקו את כל שטח המדינה ומעלים כל חלופה אפשרית כדי לדון בה ודנים בכל חלופה בקריטריונים שווים.
יהודה גליק (הליכוד)
הוועדה הוקמה אחרי שהייתה החלטת ממשלה? לא היה הגיוני שקודם תהיה ועדה שתדון ואחר כך תתקבל החלטת ממשלה? היית בתפקיד בזמן החלטת הממשלה?
מוטי שמואלי
הייתי בתפקיד בזמן החלטת הממשלה.
יהודה גליק (הליכוד)
למה הממשלה החליטה אז על רמת דוד?
היו"ר איתן כבל
הוא חבר כנסת אבל אני מנהל את הדיון. לגופו של עניין, מתי הוועדה אמורה לסיים את העבודה שלה? אם ידוע לך.
קריאה
הצוות.
מוטי שמואלי
נמצאת כאן יושבת ראש הוועדה שהיא ממינהל התכנון, אילנה שפרן.
היו"ר איתן כבל
מתי הצוות אמור לסיים את עבודתו?
אילנה שפרן
אוקטובר 2018.
קריאה
לא יהיה שדה תעופה בעוד שלוש שנים.
היו"ר איתן כבל
חברים יקרים, לא ביקשתי את עזרתכם. יש דבר אחד שכולכם יכולים להיות מרוצים ממנו. יש עוד סיכויים להשפיע, אולי, על מה שקורה.
קריאה
אם יהיה פיקוח.
היו"ר איתן כבל
האמת היא שאולי הייתי צריך להתחיל אתך, מוטי. אני מנסה לומר לכם את הדבר הבא. הרעיון ברור. הכול בסדר. אנחנו לסיכום נאמר את הדברים.
יהודה גליק (הליכוד)
אני רוצה לדעת מה היה הרציונל שעמד בפני הממשלה עת היא קיבלה את ההחלטה.
היו"ר איתן כבל
עזוב את הרציונל.

ירון שגיא ממובילי המאבק, אני נותן לך פריבילגיה כי אתה אורח קבוע כאן.
ירון שגיא
אדוני, אני אעשה את זה קצר, עשרים דקות ולא יותר.

אדוני, ברור לכולנו שההחלטה היא החלטה דרמטית. לא נעשתה שום בדיקה משמעותית. זאת אומרת, זרקו חץ, מטרה ועכשיו כולנו מתחילים להשתולל. למשל, אנחנו נספר למירון ולראשי הערים שבעד, שהציבור שלהם דווקא לא בעד אלא הציבור שלהם פעיל אתנו במאבק וחשוב לציין את זה.

אף אחד לא שאל אותנו – אותנו, הנציגים שיושבים כאן – מה אנחנו מרגישים, אם אנחנו בעד, אם אנחנו נגד. לדעתי רק אייל עשה סטטיסטיקה והתגלית הייתה מדהימה והיא שהרוב נגד.

אני מציע לך אדוני שלא תהיה ועדה חסויה לעניין הזה כי ועדה חסויה, אנחנו מבינים מה תהיינה התוצאות. אני מציע שאדוני ייצר דיונים מקצועיים בהמשך, פתוחים לציבור, דיונים שייצרו לחץ על ממשלת ישראל ותהיה שקיפות. בהצלחה אדוני, אנחנו בידיך.
היו"ר איתן כבל
תודה. עופר בן אליעזר, ראש המועצה המקומית רמת ישי.
עופר בן אליעזר
תודה רבה לחברי הכנסת ולאיתן. בהחלט חיזוק חזק על המלים הראשונות.

אני אתייחס לכמה נושאים. הייתה כאן שרשרת קבלת החלטות, כבוד היושב ראש, מחיפה למגידו, ממגידו לנבטים, מנבטים לרמת דוד ולא רק זה אלא כפי שאמרה כאן קודם חברת הכנסת פלוסקוב, על הבמה באוניברסיטת בן גוריון התקבלה החלטה נבטים כולל החלטה כתובה של משרד התחבורה.

אומרים שיש שקיפות וצוות עובד. אחלה צוות. באמת גברת שפרן היא מקצוענית ואני יכול להעיד על כך באופן אישי אבל ראשי הרשויות לא שם. זאת מעין חונטה סגורה, הקימו איזה צוות. רוצים שקיפות, אנחנו מבקשים להיות שותפים בתוך אותו צוות. אנחנו רוצים לראות שאנחנו מייצגים את התושבים שלנו בתוך העניין הזה. דרך אגב, אנחנו זה ראשי הרשויות בכלל ואני לא מדבר על צפון או דרום אלא על כולם.

לא יכול להיות שהולכים למצב של רמת אביב 2. רמת דוד זה רמת אביב 2. הבור שנמצא בו היום שדה התעופה רמת אביב, זה בדיוק מה שהולכים ליצור על רמת דוד.

עוד דבר. צריך לזכור שחיל האוויר הוא של הצבא והצבא הוא של העם ולא מצב הפוך כפי שקורה כאן. יש לנו היום דו שיח עם מערכת הביטחון, כמות הטיסות מוגבלת למעט חירום, בימים קבועים, בשעות קבועות.

לגופו של עניין. אנחנו יודעים שהולך להיות זיהום אוויר ושינוי אקולוגי. צריך להבין מה זה אדמת העמק. אדמת העמק היא אדמה מאוד מאוד מורכבת, יודע כל מי שבונה חצי או רבע כביש בעמק. הוא יודע את סיפור הנביעות שקורה שם. יודע שאנחנו חיים במרקם כפרי שהוא משמעותי על כל העמק כולל עפולה וסביבותיה, ולא רק עפולה. מדובר על המרקם החברתי, על המרקם התרבותי, מדובר על ערש החקלאות שאף אחד לא דיבר עליה. העמק הזה מביא חקלאות בצורה אדירה למדינת ישראל ואני לא צריך להוסיף ולומר מה קורה עם החקלאות. חסימת דרכי הגישה שפשוט זה מטורף מה שקורה.
היו"ר איתן כבל
העניין ברור.
עופר בן אליעזר
העניין לא ברור. לפי דעתי חברי הכנסת שהיו כאן ושאלו את השאלות האלה לא מבינים את המשמעות העמוקה של פיתוח הנגב מהצד השני. דיברו על ציפוף המרחב מצד אחד.

לגבי הכלכליות. משפט אחרון. אם רוצים שהכלכלה בצפון תפרח, שהממשלה תשקיע בצפון לפי ההחלטות שלה ולא משנה אם זה המכון הוולקני או לא משנה אם זאת התיירות. יכולים לדבר על טבריה עד מחרתיים. אם הממשלה לא תשים כסף לתיירות בטבריה, לא שדה תעופה ירים אותה. הרי הקימו שדה תעופה לפתח את לוד.
היו"ר איתן כבל
אתה מתחיל משפט ומתפזר.
עופר בן אליעזר
צריך להבין את כל התמונה.
היו"ר איתן כבל
העניין ברור.
עופר בן אליעזר
לכן צריך לקבל החלטה ששדה התעופה לא יהיה ברמת דוד אלא או בנגב או בחיפה.
היו"ר איתן כבל
תודה. דיברת יפה. מוטי ששון, ראש עיריית חולון. תגיד לנו באיזה כובע אתה.
מוטי ששון
אני יושב ראש פורום עוטף נתב"ג שזה כולל את הרשויות חולון, ראשון, בת ים, אזור, בית דגן, אור יהודה, יהוד. אם אנחנו מוסיפים את תל אביב, אנחנו לבד מונים 800 אלף תושבים.
היו"ר איתן כבל
שרוצים להעביר את העומס לקבוצה שממול כמו ראש העין.
קריאה
לפי מירון שדה תעופה זה טוב.
מוטי ששון
אני מדבר על ההמראות. אני לא מדבר על הנחיתות. הישיבה הראשונה שלי הייתה עם יצחק רבין זכרונו לברכה כראש ממשלה שכינס את כל השרים בשנת 1994. ביקשתי ממנו רק דבר אחד והוא למזער את הנזקים. הוא אמר, בסדר, נתחיל לקדם את זה, למזער את הנזקים לכל אלה שגרים מתחת לנתיב הטיסה. אז התחלנו את הדיונים במועצה הארצית לתכנון ובנייה. היה דוח סוארי ובשנת 1996 או ב-1997, לפני עשרים שנים, התקבלה החלטה במועצה הארצית לתכנון ובנייה שמדברת על נבטים. אנחנו הצענו את נבטים.

עשרים שנים עברו וכלום לא קרה. כל הזמן הזה מתקיימים דיונים. מאיר ניצן בא ואמר שנקים שדה בים. גם את זה פסלו. כל רעיון שהצענו, פסלו אותו. ראינו שהעוצמה של חיל האוויר היא כזאת חזקה על מקבלי ההחלטות, שאין שום סיכוי. הופתענו בכלל שהם הסכימו לרמת דוד.

לא מעניין אותי רמת דוד או הנגב. בזמנו הקמנו גם פורום עם הישובים בדרום. כולם כאן חדשים ולכן הם לא יכולים לזכור. אני עוד היחידי שנשאר מהגוורדיה הוותיקה. גם חברי הכנסת כאן הם חדשים. אני חוזר ואומר שצריך להתניע את התהליך. למסמס את זה כבר למעלה מעשרים שנים, זאת בושה וחרפה. הסבל שלנו, של התושבים, הוא בלתי נסבל. עכשיו יש את טיסות הלאו קוסט שגומרות לנו את כל הלילה. הצלחנו לעשות חמש שעות של חלון לילה כדי לישון, אז כל הזמן יש חריגות. רשות שדות התעופה עושה מה שבראש שלה. נמצאת כאן תעופה אזרחית והם יודעים.

אני מבקש ממך, איתן, דבר אחד. חבר'ה, תתניעו את זה קדימה. 22 שנים אני מנהל את המאבק הזה כדי שאנשים יוכלו לישון כמה שעות טובות בלילה.

אני אגיד לך מה זה השדה המשלים. השדה המשלים, הכוונה הייתה לטיסות הלילה וטיסות המטען. תודה.
היו"ר איתן כבל
תודה לחברי מוטי ששון. יוסי עמרם, ממש בקצרה.
יוסף עמרם
תודה אדוני. אדוני היושב ראש, נכבדיי. גילוי נאות. אני תושב עפולה אבל אני כאן בתפקיד. אני משפטן, משקיף בוועדות הכנסת ופעיל חברתי ומייצג ארגונים חברתיים. דעתי ודעת רבים מתושבי העמק ועפולה ודעת הארגונים החברתיים, כולל בנושא איכות הסביבה, אנחנו נגד ובעד הקמת שדה תעופה אזרחי בנגב.

אני אומר למה. אני אומר דברים גם נחמדים וטובים על האזור שלנו. האזור שלנו מתפתח ומתקדם. כל הישובים באזור העמק מתרחבים ובקרוב מאוד ממש הולך להיות גוש בעמק שהוא דומה לגוש דן, בעזרת השם, וזה דבר טוב ומבורך. מבחינת איכות חיים, מבחינת זיהום אוויר, מבחינת טבע, מבחינת איכות הסביבה, זה לא מתאים לנו שיהיה שדה תעופה אזרחי באזור שלנו. זה ישבש לנו את השקט שלנו, את השקט הנפשי ואת המנוחה כולל איכות הסביבה. נכון, שדה תעופה מביא ברכה מבחינה כלכלית, מקומות עבודה, אבל הרס רב לחקלאות, הרס רב לאיכות הסביבה, זה זיהום, זה רעש, זה לא מתאים לגוש שמתפתח ומתקדם.
היו"ר איתן כבל
תודה. ניסן בן חמו, ראש עיריית ערד.
ניסן בן חמו
אני אהיה קצר וממוקד. דיברו כאן כבר כולם. קודם כל, תודה לחבר הכנסת ילין ולחברת הכנסת טלי פלוסקוב על קידום הדיון המהיר הזה. נאמר כאן הכול. זה מדהים איזה קונצנזוס יש כאן. יש את מעגל הסובלים ומוטי ששון דיבר עליו כאשר כל עוד אין החלטה, הוא סובל. יש את מעגל המתנגדים שבעצם אנחנו רואים כאן את כל תושבי העמק שהם לא רוצים את זה אצלם, ויש את מעגל התומכים שרוצים את שדה התעופה בנגב. זאת אומרת, פאזל כזה שמשלים את ההחלטה, אני לא מכיר. אני חושב שמעבר לזה יש את התשתית הקיימת שזה שיקול כלכלי למדינה מעבר לכל, בהוצאות שאנחנו הולכים להוציא כאשר בנבטים יש את התשתית. כבר דיברו על כך שזה מהווה מנוף כלכלי לאזור ואנחנו רוצים לחזק וזה לא בא על חשבון הצפון כי את הצפון גם צריך לחזק, אבל זה לא קשור לשדה התעופה. כאן יש קונצנזוס מוחלט מה צריך להיות.

דבר אחד אני לא רוצה שיצא מכל הסיפור הזה והוא שבסוף, אחרי שכולם מסכימים על הכול ואומרים ואומרים, תפטרו אותנו מהשיקול הביטחוני וזה אסור שיקרה כי זה בסוף תמיד הדגל שמנפנפים בו ואומרים שיקול ביטחוני ואז כל מה שעשינו, כל מה שאמרת, כל הוועדות שהיו – שום דבר לא מתקיים.

אני חושב ששדה התעופה צריך להיות בנבטים. יש את התשתיות, יש את התמיכה, יש כאן באמת קונצנזוס מקיר לקיר שזה צריך להיות בנגב. אני באמת מבקש לראות איך אנחנו מביאים את הסיפור הזה לפתרון.
היו"ר איתן כבל
תודה. סיגל מורן, ראש המועצה האזורית בני שמעון, בבקשה.
סיגל מורן
נבטים אמנם זה שטח גלילי אבל המושג נבטים אצלי ברשות, דהיינו הישוב הקרוב ביותר. חשוב לי לומר שלוש נקודות. אנחנו רוצים את שדה התעופה לא בגלל שלא אכפת לנו מאיכות החיים של התושבים שלנו אלא מכיוון שאנחנו מדברים על אזורים שהם צפופי אוכלוסייה, אזורי ביוספרה לעומת אזורים שהאפיון שלהם הוא אחר ומה שכאן יכול להוות נזק, כאן יכול להוות תועלת.

אני רוצה להזכיר שלמרות שאנחנו מאוד שמחים על ההשקעות שנעשו בנגב, זה דבר שמשלים את התשתיות שהוקמו, את הכבישים, את הרכבות, ויש עדיין מה לעשות בנגב. יש אוכלוסייה מגוונת, יש את האוכלוסייה הבדואית ויש עוד הרבה מה לעשות. המהלך הזה הוא המנוף נדמה לי ממש האחרון לקראת ההמראה.

אני רוצה לחזק את הדברים של ראש עיריית ערד כי אני הייתי כבר בכמה סבבים וראיתי איך כולנו מדברים וכולנו מסכימים והכול טוב ויפה, ואז באים המפקדים הנאים מחיל האוויר עם הפרצוף הקשוח ואומרים לנו שזה בלתי אפשרי מטעמים ביטחוניים שלא ניתן לפרט ובזה נגמר הדיון. זה עד שהם יוצאים לפנסיה ואז הם אומרים הפוך.
היו"ר איתן כבל
ודאי. זה תמיד כך. בכל המקצועות.
דוד אריאלי
ראש מועצת קריית טבעון עם 21 אלף תושבים מתנגד באופן נחרץ להקמת שדה תעופה ברמת דוד. צריך לזכור שהמסלול היחיד שכשיר כרגע להארכה וטיפול ברמת דוד עובר במדויק מעל קריית טבעון. כבר עכשיו יש טענות על מטרדים מהחלק הדרומי של קריית טבעון בעקבות מה שקורה בכנף 1. ברגע שיהיה שדה תעופה אזרחי 24/7, זה פשוט להרוס את החיים של התושבים ואני מניח שלא זאת הכוונה.

מערכת תכנונית נכונה פועלת על פי הכלל היהודי הידוע של זה נהנה וזה לא חסר. לצערי אני לא רואה איזשהו תהליך אמיתי של בחירת חלופות שמנסה לקיים את הכלל הזה. אני חושב שיש כאן ועדה שמלווה בראשות אילנה שפרן, שאנחנו כן מעריכים את העבודה שלה, אבל היינו קוראים לוועדה להיפגש עם ראשי הרשויות, דבר שנעשה. קראנו לשר התחבורה להיפגש אתנו וזה לא הסתייע.

אני כן מבקש ממך אדוני היושב ראש ללוות את התהליך, לראות שהחלופה שנבחרת היא חלופה בבחינת זה נהנה וזה לא חסר.
היו"ר איתן כבל
תודה.
אלכס גן
אני אלוף משנה במילואים ו-42 שנים טייס קרב בחיל האוויר. אני מכיר את כל השדות.
היו"ר איתן כבל
מאיפה אתה?
אלכס גן
מתמרת. אני גם מהנדס אזרחי. בדקתי את הנושא לכל הכיוונים. אספקט אחד שלא העלו אותו כאן. אני מכיר את בעיית הנדל"ן האווירי. זאת הבעיה העיקרית שעליה מדובר.
היו"ר איתן כבל
נכון.
אלכס גן
אני גם מכיר את נבטים. זה לא קל יהיה להכניס לשם שדה אזרחי אבל זה אפשרי. חיל האוויר צריך לשלם את המחיר. אני רוצה שנזכור שבעוד שלושים שנים, שזה לא הרבה, רוב התעופה הצבאית כבר תהיה במטוסים לא מאוישים. הם לא צריכים שטחי אימון והם לא צריכים את כל העולם הזה. בראייה ארוכת טווח, כנראה שנבטים זה המקום היותר נכון.
היו"ר איתן כבל
תודה. חברים, אני סיימתי. דוקטור ליס. עשיתי לך את הפתיח. אני נותן לך שתיים-שלוש דקות.
יהושע ליס
אני אסתמך על הפתיח ואני אומר שהמזכר ששלחתי ליושב ראש הוועדה מכיל את כל הנימוקים ואת האסמכתאות והתנהלות העניינים מהתחלה. הוא מופיע באתר הוועדה בכנסת. שווה לכולם לעיין בו כי הוא עושה סדר.

אני אומר כמה מלים פשוטות. עמק יזרעאל, האם זה שדה תעופה או עמק כפרי, זאת בחירה ערכית. יש לזה יתרונות כלכליים ויש לזה יתרונות כלכליים. הם לא גרים ביחד. לא יכול להיות גם כלכלי חקלאי, תיירותי, טכנולוגי וגם שדה תעופה.

נתב"ג 2 בעמק לא יפתור את בעיית אזור תל אביב כי זה שדה קטן. אנחנו צריכים שדה שמתרחב, שיכול לקלוט.
היו"ר איתן כבל
זה ברור.
יהושע ליס
אני פונה אליך בקשר לקטל בדרכים. כביש 2, 4 ו-6 כבר חסומים. אם יהיה עוד שדה, נהרוס גם את זה. גם אם ייבנה שדה בעמק יזרעאל, ייבנה ממילא בנבטים.
היו"ר איתן כבל
תודה.
נחום סוויד
יש כאן אספקט שאף אחד לא מתייחס אליו. מרחבים אוויריים במדינת ישראל, זה כמו שמורות טבע. אם תגיעו לעמק יזרעאל ביום שבת, תראו שיש שם עשרות דאונים, מטוסים, כדורים פורחים, רחפנים.
היו"ר איתן כבל
אז לא יהיה.
נחום סוויד
זה נמחק. ממגידו כל סוף שבוע יוצאות מאה טיסות לפחות.
היו"ר איתן כבל
העניין ברור. הפרוטוקול רשם את הכול.
נחום סוויד
אתם מוחקים את כל הדבר הזה שהוא למה לחיות במדינה ולא רק איך לחיות במדינה. זה מאוד מאוד חשוב.
גבריאל אוחנה
מושב מזור. אנחנו בקרבה מאוד קרובה לשדה. אני הייתי מציע לראש עיריית עפולה ונצרת לבוא ולשבת אצלי חצי שעה וחצי שעה אצל מוטי ששון ואז הוא יבין שזה לא כל כך נחמד.
היו"ר איתן כבל
תאמין לי, גם אצלי.
גבריאל אוחנה
דרך אגב, אני מדבר בשם מזור ובארות יצחק. בין היתר גם בשם כל הגוש הצפוני שכולל גם את ראש העין. לנו יש בעיה. אנחנו אזרחים, מצפים מאתנו שאנחנו נשמור על החוק. מצד שני הממשלה קובעת תמ"א ובתמ"א נותנת שתי הגנות למושב מזור והגנה נוספת לעוטף נתב"ג, שזה שדה משלים והיא לא עומדת בסיכומים. היא פשוט לא עומדת בסיכומים.
היו"ר איתן כבל
תודה.
אילן פינסקר
חבר במטה המאבק. משפט אחד. במרץ 2016, בתשובה לשאילתה של חבר הכנסת מיקי לוי, ענה שר התחבורה ואמר שיש בדיקה כלכלית, היתכנות כלכלית. היא נמצאת כאן לפני. אני לא כלכלן אבל צריך להבין שאם על זה מתבססת החלטה ואם זאת היתכנות כלכלית, אז אבוי לנו ואבוי למדינה.
היו"ר איתן כבל
תודה. אחרון הדוברים.
נדב שרון
משפט אחד. אני תושב רמת ישי, חבר במטה המאבק. שאלה אחת ויחידה.
היו"ר איתן כבל
אל תשאל. תגיד.
נדב שרון
נאמר כאן על ידי תושבי עוטף נתב"ג שהם סובלים יום ולילה. למה להביא את הדבר הזה לעמק?
היו"ר איתן כבל
תודה.
מרדכי חדד
מועצה אזורית נווה מדבר, מועצה עם ישובים בדואים. ראוי לזכור שכולם מברכים על כך אבל יש לקחת בחשבון שבאזור קיימת אוכלוסייה בדואית וחלקה בישובים מוסדרים וחלקה לא. צריך לתת את הדעת גם עליהם.
היו"ר איתן כבל
תודה. אני מסיים. חברים. קודם כל, תודה לכם. אני מקווה ששמענו כאן את כל מגוון הדעות. כל מי שהיה כאן התנגד התנגדות נחרצת לרמת דוד. כמובן שהסכימו שזה לא יהיה לידם. חלק בחיפה, חלק קטן. אבל העניין המרכזי הוא כמובן להעביר את השדה לנגב. כל אחד אמר את עמדתו ואת דעתו ואני לא ארחיב.

אני רוצה ברשותכם להקריא כמה נקודות להחלטה וכך אני מתכוון גם לפעול. בכוונתי ללוות את התהליך הזה באופן אישי בכך שאנחנו גם נוודא שהתהליך יתבצע בשקיפות מלאה ובאמת שלא רק מערכת הביטחון, מהסיבות הראויות כמובן כמו תמיד, היא זו שתנצח ולמה? ככה.

ברשותכם, אנחנו נקריא כאן את הסיכום.

מיקום שדה התעופה הבינלאומי השני בישראל נבחן לאורך שנים ארוכות בוועדות שונות ואצל הגורמים המקצועיים המקדמים את תכניות המתאר.

הוועדה תובעת מפורום ההתייעצות לנושא שדה התעופה הבינלאומי המשלים לנתב"ג לשתף בדיוניה – הגברת שפרן שכולם אומרים שאת כל כך מוערכת, כבר הרווחת בכך שבאת לכאן.
אילנה שפרן
תודה רבה. אנחנו בהחלט מקדמים גם את הנושא של שיתוף.
היו"ר איתן כבל
זה לא רק אנחנו מבקשים.
קריאה
גם מטה המאבק.
היו"ר איתן כבל
לא נתחיל כאן להרחיב גם מטה המאבק וגם השכנים של. בסוף יש כאן רשויות מקומיות, אנשים נבחרים, הם הגורמים היחידים שיהיו על פי אמות המידה ואני מבין שהם לא יושבים כל היום אלא כאשר עוסקים בחלופות הנוגעות לאזורים המסוימים שלהם. אני גם מציע שהרשויות המקומיות יבחרו להם את הנציג האובייקטיבי עד כמה שניתן כדי שהוא יוכל לבוא ולהציג את הדברים בשם תושבי האזור וכך העבודה גם תהיה יותר יעילה ויותר נכונה.

מאחר והמלצות חיל האוויר, מערכת הביטחון, אינן יכולות להיות שקופות, בכוונתי לקיים ביחד עם יושב ראש ועדת המשנה של ועדת הכלכלה לנושא תעופה, ישיבת עבודה סגורה אליה יזומנו מנכ"ל משרד הביטחון, נציגי חיל האוויר, נציגי רשות שדות תעופה ורשות התעופה האזרחית וחברי הכנסת המציעים, על מנת שיפרסו בפנינו את השיקולים לדחות את ההצעה להקים שדה תעופה משלים בנגב בעדיפות לנבטים.
אילן פינסקר
אני מציע גם לדבר עם מפקדי חיל האוויר לשעבר. דיברתי גם אנשי חיל האוויר המכהנים. אני מבקש לדבר גם עם אנשי חיל האוויר לשעבר.
היו"ר איתן כבל
יש עוד מישהו שאדוני רוצה שאני אדבר אתו?
אילן פינסקר
לא. רק עם מפקדי חיל האוויר לשעבר.
היו"ר איתן כבל
תאמין לי שנעשה את עבודתנו.

לקבוע היכן בנגב ניתן להקים את שדה התעופה המשלים.

ברשותכם, לפחות אעשה מאמץ, גם אם נידרש לעשות את המפגש הזה, לפחות אני אנסה לעשות אותו גם בפגרת הכנסת כך שנוכל לקדם את התהליך הזה ולהוציא תחת ידינו את התוצאה הטובה ביותר.

אני מודה לכם. הישיבה נעולה.

הישיבה ננעלה בשעה 13:45.

קוד המקור של הנתונים