ישיבת ועדה של הכנסת ה-20 מתאריך 30/01/2017

הצעת חוק התקשורת (בזק ושידורים) (תיקוני חקיקה - שידורי ספורט והפצת שידורים באינטרנט), התשע"ז-2016

פרוטוקול

 
הכנסת העשרים

מושב שלישי

פרוטוקול מס' 422

מישיבת ועדת הכלכלה

יום שני, ג' בשבט התשע"ז (30 בינואר 2017), שעה 9:30
סדר היום
הצעת חוק התקשורת (תיקוני חקיקה - שידורי ספורט והפצת שידורים באינטרנט), התשע"ז-2016 (מ/1083)
נכחו
חברי הוועדה: איתן כבל – היו"ר

דוד ביטן

איילת נחמיאס ורבין

יעקב פרי

עיסאווי פריג'
חברי הכנסת
עבד אל חכים חאג' יחיא

יחיאל חיליק בר

אוסאמה סעדי

יואב קיש

איציק שמולי
מוזמנים
ראש ענף רגולציה, אגף כלכלה, משרד התקשורת - תמר ארז

הלשכה המשפטית, משרד התקשורת - זיו גלעדי

רמ"ט לשכת השר, משרד התקשורת - רן שיטרית

רפרנט בטחון פנים באג"ת, משרד האוצר - אסף וסרצוג

עו"ד, משרד האוצר - אסתר פלדמן

עוזרת ראשית יעוץ וחקיקה, משרד המשפטים - אלידור בליטנר

עוזרת משפטית לרשם הפטנטים, משרד המשפטים - אילת פלדמן

עו"ד, רשות ההגבלים העסקיים - צחי ברקוביץ'

עו"ד, משרד המדע - מירב כהן

סגן ראש מינהל הספורט, משרד התרבות והספורט - דוד מלכא

עו"ד, המועצה לשידורי כבלים ולשידורי לוויין - איתמר חרמון

מנהלת אגף תוכן ערוצים ורגולציה, חברת הוט - מיכל ריבלין

סמנכ"ל תוכן, חברת הוט - יורם מוקדי

מנהל רגולציה, חברת סלקום - ניר יוגב

סמנכ"לית רגולציה, חברת יס - מיכל רפאלי כדורי

עו"ד, רשות השידור - תומר קרני

מנכל, חברת צ'רלטון - אדר זהבי

סמנכ"ל כלכלה ורגולציה, פרטנר תקשורת - נח הקר

מנהל אגף רגולציה, פרטנר תקשורת - יהב דרורי

מנכ"ל, אתר ONE - גיל מנקין

מנכ"ל, אתר ONE - אהוד מילנר

חבר, הצלחה התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית, שונות - עודד קרמר

יועץ משפטי, הצלחה התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית, שונות - אלעד מן

מנכ"ל אקו"ם, ארגוני יוצרים ומבצעים - יורם בן דוד

שדלן/ית (פוליסי בע"מ), מייצג/ת את סלקום , פרטנר (לקוחות קבועים נוספים שנושא הישיבה נוגע אליהם באופן ישיר: קשת) - טל אלוביץ

שדלן/ית (ברדוגו יועצים), מייצג/ת את אקו"ם - אגודת קומפוזיטורים מחברים ומו"לים למוסיקה בישראל - גל גולן

שדלן/ית (עצמאי/ת), מייצג/ת את צ'רלטון בע"מ - תמיר אפורי

שדלן/ית (פוליסי בע"מ), מייצג/ת את סלקום , פרטנר - תמר אברמוביץ

שדלן/ית (עצמאי/ת), מייצג/ת את צ'רלטון בע"מ - ניקול וולפרט

שדלן/ית (גורן עמיר יועצים בע"מ ), מייצג/ת את HOT - משה ביבי

שדלן/ית (גורן עמיר יועצים בע"מ ), מייצג/ת את HOT - נועה גונן

שדלן/ית (קונטקטי בע"מ), מייצג/ת את סלקום - קרן ברק

שדלן/ית - דרור שטרום

שדלן/ית - שלמה פריזט

ג'יי פוטליק
ייעוץ משפטי
אתי בנדלר

אביטל סומפולינסקי
מנהלת הוועדה
לאה ורון
רישום פרלמנטרי
אסתר מימון

הצעת חוק התקשורת (תיקוני חקיקה - שידורי ספורט והפצת שידורים באינטרנט), התשע"ז-2016 (מ/1083)
היו"ר איתן כבל
בוקר טוב. אנחנו פותחים את הישיבה. היום יום שני, מחר יום שלישי, פעמיים כי טוב, נשתדל שגם היום יהיה טוב. גברתי מנהלת הוועדה, יועצות, אימפריית התקשורת שלנו, רשמת פרלמנטרית, חברי הכנסת, יפה שבאתם והתייצבתם.

ברשותכם כמדי שבוע אני רוצה לעסוק בתאונות הדרכים. חברים, אני רוצה להזכיר לכם שהיום, אל מול השנה שעברה באותו יום, אנחנו כבר על 35 הרוגים לעומת 25 הרוגים בשנה שעברה. המשמעות היא שבקצב הזה מספר ההרוגים בתאונות הדרכים הולך להיות אפילו הרבה יותר קשה מאשר ה-376 הרוגים שהיו בשנה הזאת.

כבר אין לי מילים. אני רוצה להזכיר את פנייתנו בזמנו לראש הממשלה להקים ועדת שרים בראשותו, אני רוצה להזכיר שראש הממשלה הקים ועדת שרים יחד עם שר התחבורה. אחרי שעתיים חזר בו ממנה והקים ועדת מנכ"לים בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, שהודיע על הקמת ועדת מנכ"לים ועד היום הוא אוסף חומר.

כמדומני מעל 160 יום עברו, הוועדה התכנסה אולי פעם אחת והיא אוספת חומר. אני אומר לכם שזאת אחת השערוריות הגדולות ביותר שנראו. אני אומר לכם שוב: אילו היה רמטכ"ל בא לשר ביטחון או ראש ממשלה ואומר לו שגם בשנה הבאה ייהרגו מאות אנשים, הממשלה לא היתה מחזיקה מעמד, ראש הממשלה לא היה יכול להחזיק מעמד.

אני כבר לא יודע מה לעשות. מה אנחנו, כגוף מפקח, אמורים לעשות, גברתי היועצת המשפטית, בעבודתנו? אני מרגיש שאנחנו כבולים לחלוטין.

אני רוצה להזכיר – ואם עדיין לא קבענו תאריך, אז אני מבקש לקבוע לאלתר – שיהיה דיון שיסכם את שנת 2016, הקשה, ויעסוק בתוכניות ל-2017, כפי שביקשתי. מפכ"ל המשטרה צריך להשתתף בדיון הזה, גם שר התחבורה, גם השר לביטחון פנים ואני מבקש גם את מנכ"ל משרד החינוך שיהיה חלק מהדיון הזה.

במה שתלוי בנו, נמשיך, נעשה, נעלה ונזכיר את העניין הזה מדי שבוע. אני חושב שזאת חובתנו כולנו, של כל חברי הכנסת, חברי הבית.

ובמעבר חד, ברשותכם, אני רוצה להיכנס לדיון - - -
אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת)
אפשר בנושא הזה, אדוני היושב-ראש?
היו"ר איתן כבל
בבקשה.
אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת)
אני מצטרף בכל הכבוד למה שאמר כבוד היושב-ראש, במיוחד שבשבוע הזה אנחנו בחברה הערבית, במגזר הערבי, איבדנו מעל חמישה הרוגים בתאונות דרכים. רק בתאונה אחת שהיתה בגליל נהרגו ארבעה צעירים – אישה ושני צעירים מגוש חלב, מכפר כנא ומיישובים אחרים. אנחנו יודעים את הסטטיסטיקה הנוראית ששיעור ההרוגים במגזר הערבי הוא כמעט שליש, פי כמה מאשר היחס שלנו באוכלוסייה, ולכן אנחנו מברכים את אדוני היושב-ראש. היינו בוועדה שלך כמה פעמים בנושא הזה של תאונות הדרכים, ואנחנו מעלים את זה בכל פעם בהצעה דחופה בדיון מהיר ובדיונים בוועדות. אני חושב שבאמת הממשלה והרשויות צריכות לקחת את הנושא הזה ברצינות, כי ינואר היה ינואר שחור ביותר. אם המגמה הזאת תימשך, אני לא יודע לאן נגיע עם המספרים.
יחיאל חיליק בר (המחנה הציוני)
קודם כול, אני מחזק את ידיך, רק לעדכן בהמשך למה שידידי אמר פה. עשינו ישיבה לא מזמן על הרוגי תאונות דרכים בקרב ילדים. יש עלייה מדאיגה, ולכן במאמצים שלך, במסגרת הוועדה או בכל סיעה, אם אפשר גם להגביר את התקצוב סביב מוסדות לימוד בעיקר, ששם אנחנו רואים עוד ועוד ילדים נדרסים בכל שנה. הנושא הזה של ילדים הרוגים – מאוד חשוב לתת עליו את הדגש לצד ההרוגים במגזר הערבי ובמגזר הכללי. רציתי להביא את זה לתשומת לבכם.
היו"ר איתן כבל
אני רוצה להזכיר שוב את מה שכבר ברור. הקמנו ועדת משנה, מפאת חשיבות העניין, בראשות חבר הכנסת יעקב אשר, שמתכנסת ועושה כל אשר נדרש כדי לקדם את ההליכים.
יחיאל חיליק בר (המחנה הציוני)
הנתון, אדוני, שבכל שנה נמחקת כיתת לימוד שלמה.
היו"ר איתן כבל
מטורף לגמרי. וברשותכם במעבר חד, היום תוך כדי עלעול ב"דה מרקר" הבוקר ראיתי שיש כאן אנשים שאולי חלקם - - -
אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת)
אדוני היושב-ראש, העליתי בפייסבוק תמונה באותו יום שהיו חמישה הרוגים במגזר הערבי בתוך 48 שעות – יד וכתוב "די".
היו"ר איתן כבל
אולי צריך לעשות קמפיין כזה, קמפיין "די".

ברשותכם, התקדמתי. ראיתי היום את הכותרת של נתי טוקר. היי נתי, הוא בטח צופה בנו. קודם כול, חברים, בעדינות על נתי, כמה לתת לו בכתבה אחת? דחפו לו ודחפו לו. פיטום האווזים כבר נאסר. תתייעצו, תשאלו. כל אחד מציג את עצמו כאילו רק הוא בצד הזה – יש המדליפים ויש המודלפים, שהם בדרך כלל הרעים.

אני רוצה להבהיר בעניין הזה שהחוק הזה הוא חלק מחוק ההסדרים. היתה לי התחייבות שהחוק הזה יובא להצבעה. כמו שצפיתי בדיונים המקדימים, ואמרתי את זה גם לדוד בזמנו, כאשר כולם חשבו שחוק הבזק, חוק הרכיבה על התשתיות, יהיה הדרמטי והקשה בגלל השמות שעלו שם, אמרתי להם: חברים, הירגעו נא. אם יהיה נושא שיהיה עם המון לחצים וקשיים זה יהיה החוק שבו אנחנו דנים עכשיו. וברוך השם, אתם לא מאכזבים. זה עומד בציפיות ואפילו עולה עליהן.

אני רוצה להבהיר כאן את הדברים, ואני גם אומר לאוצר בצורה ברורה, לכל הקבוצות באוצר: אני לא ממשלה. ועדת הכלכלה איננה ממשלה. אם הממשלה חושבת שהחוק הזה לא טוב, תואיל הממשלה למשוך את החוק. אף אחד לא יבזה אותנו כוועדה. אני לא אאפשר לבזות אותנו כוועדה, אני אומר זאת בצורה ברורה. אנחנו מתייחסים לעבודתנו בכבוד, אלה שמסכימים יותר, אלה שמסכימים פחות, אלה שמתווכחים מפה, אלה שמתווכחים משם, וזה לגיטימי, ולחצים כאלה ולחצים אחרים, גם זה לגיטימי. יש חוק שהוא נכון, נכון להביא ונכון לקדם, צריך לשפר, צריך לעשות לו שיפצורים כדי שבסופו של עניין נוציא תוצאה טובה מתחת ידינו, אבל אני אומר לכם, במה שתלוי בי, ואני אומר את זה גם לחברים שלי כאן: אנחנו לא נקרוס תחת הלחץ, אני גם לא אתן את זה. טובת הציבור היא לפני טובתכם שלכם.

זה לגיטימי שיש לחצים, אני לא מנסה להיות, לא טהרן, לא צדקן ואני לא פלס, כמו שאמרתי לכם, אני לא מסתובב ומחפש את העינית עם פלס המים בכל בוקר איפה היא נמצאת. אנחנו יודעים איפה אנחנו חיים ואני גם מבין את הלחצים, רק שאף אחד מכם לא בל"ו צדיקים, כי אין מקום. זה ברור לי, ואני יודע לקבל את זה. תכבדו גם אותנו, אני אומר את זה לכל השחקנים, ויש שלב שזה כבר לא מכבד.
לכן אני אומר
אסף, ודרכך לכל מי שצופה בנו בעניין הזה, בדיון הבא כבר יהיו הצבעות על כל החוק. נתחיל להצביע היום ונסיים אותו. אם לא ימשוך האוצר – אם אני לא יודע שאתם יודעים ללכת על זה עד הסוף ומתכוונים אחר-כך לעכב את זה מסיבות פוליטיות או מכל מיני סיבות אחרות, אני אעשה את הדיון, אומר בדיוק את אשר על לבי, כדי שיידע הציבור. אני לא יודע איזה לחצים גורמים לכך שהרגליים של כולם כושלות. או שהחוק יודע לעשות טוב עבור הציבור, וצריך ללכת אתו בתיקונים, או לא. פשוט מאוד.

פרי, בבקשה. סליחה על הטון, אבל לא הותרתם בידי ברירה.
יעקב פרי (יש עתיד)
אני שמח שסיימת את דבריך, אדוני היושב-ראש, במה שחשבתי שנכון להעלות פה עוד לפני שדנים בסעיפים. כולנו נתונים למערכת – לא נקרא לה "לחצים" – מערכת לוביסטית מצד כל הגורמים. לגיטימי לחלוטין. באמת לגיטימי. אני סברתי שהדיון בנושא הספורט אמור להגיע למצב שבו ניטיב עם הלקוחות, עם אלה שצופים בספורט, נקודה. גם ברור לכולנו שיהיו כאלה שקצת יותר ייפגעו, יש כאלה שקצת פחות ייפגעו. כנראה אפשר לתקן פה, אפשר לתקן שם, אפשר פה להוריד ימים, אפשר פה לטייב את הבוררים, את המתווכים וכיוצא בזה.

עם זאת, אני מוכרח לומר לך בכנות רבה, ואתה יודע שאני בדרך כלל עושה זאת, מגיעים אלי כל הזמן כל מיני מתווכים שאומרים: אל תטרח אפילו לבוא היום לוועדה, כי לא יהיו הצבעות. אולי לא כדאי לעשות הצבעות, כי הרי חוק ההסדרים כבר עבר, אז מה בוער? אם זה לא בוער, נתפנה לדברים אחרים - -
היו"ר איתן כבל
ויש מה לעשות.
יעקב פרי (יש עתיד)
יש מה לעשות.

- - אם זה בוער, נתחיל לסכם את העניינים האלה. אני בעד להתחיל היום בהקראה, להתחיל הצבעה. לא נסיים היום, נסיים בישיבה הבאה. זו נקודה אחת.

הנקודה השנייה, כתבתי לך, אדוני, את הדאגה שלי לגבי העלאת המחירים שהיתה בהוט - -
היו"ר איתן כבל
יש דיון על זה.
יעקב פרי (יש עתיד)
- - אני מבקש לקיים על זה דיון.
היו"ר איתן כבל
אני כבר אומר לאדוני, כדי שיידע, נקיים את הדיון - -
לאה ורון
ביקשנו מסמך ממרכז המחקר והמידע, הוא הוכן.
היו"ר איתן כבל
- - הדבר היחיד שמעכב את הדיון זו בקשה שלנו למכון המידע והמחקר של הכנסת, כדי שנגיע לפה מוכנים. ביקשנו, בהמשך לבקשה שלך, לזמן את הדיון, לעשות לנו סקירה של המחירים, לא רק בהוט, אלא גם ביס ובגופים האחרים, ויתקיים דיון, אדוני, בשאלה הזאת, אבל כל דבר בעתו.
יעקב פרי (יש עתיד)
הערה אחרונה, קצרה - - -
היו"ר איתן כבל
ההערה שלך עד עכשיו היתה מקובלת לחלוטין.
יעקב פרי (יש עתיד)
- - - קצרה לחלוטין.
היו"ר איתן כבל
אמרתי שההערה מקובלת לחלוטין.
יעקב פרי (יש עתיד)
תודה. אני חושב שבסופו של דבר מי שנראה שהכי מודאג או נראה מוטרד הם דווקא אלה שעדיין לא לגמרי בלופ. זאת אומרת, אלה שאנחנו רוצים שייכנסו לתחרות. דהיינו, סלקום ופרטנר.
היו"ר איתן כבל
סלקום לדעתי כבר פחות.
יעקב פרי (יש עתיד)
סלקום יותר, פרטנר לגמרי לא. צריך באיזה מקום לנסות – אני יודע שלא יהיה צדק מוחלט – לעשות צדק עם כולם, אם אנחנו רוצים להיות הגורם שיכניס את כל הנושא של הערוצים – אני מדבר על הערוצים, לא על המפעלים - - -
היו"ר איתן כבל
אנחנו עוסקים אך כדי להבהיר כאן – אנחנו עוסקים אך ורק בתהליך שקוראים לו "ערוצים".
יעקב פרי (יש עתיד)
ערוצים, לא במפעלים. אנחנו צריכים לנסות לעשות עד כמה שאנחנו יכולים צדק עם כולם, עם הקטנים ועם הגדולים. תודה.
היו"ר איתן כבל
תודה, אדוני. כל אשר אמרת מקובל עלי לחלוטין, וכך יהיה. תיכף נעבור להקראה. יש פה מי מחברי הכנסת שרוצה לומר מילה? בבקשה, אוסאמה.
אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת)
אדוני היושב-ראש, אנחנו כבר הבענו את דעתנו בנושא הזה של שידורי הספורט, ואני כחובב ספורט מושבע, אתמול הייתי במשחק של סחנין מול אשקלון ואחרי זה ראינו עוד כמה משחקים, גם באליפות אפריקה, גם בליגה - - -
יעקב פרי (יש עתיד)
אליפות אפריקה זה גרנט - - -
היו"ר איתן כבל
נברך אותו, עלה לחצי הגמר. נברך אותו כדי שאלה שלא אוהבים אותו יתרגזו.
אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת)
יש כאלה?
היו"ר איתן כבל
לא חסר, ברוך השם.
אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת)
מה שאמרנו, גם שידורי ספורט בערבית. יש לנו למעשה טלוויזיה אחת שזו טלוויזיה "הלה", שהיא מקבוצת - - -. צריך כמה שיותר. הדאגה שלנו העיקרית, אדוני, העיקרית, ולא שום תכלית או מטרה אחרת, זה אך ורק הצרכן.

קראתי היום באיזה עיתון שרק העניין הזה של הכנסת הטלוויזיה של סלקום TV זה 300 מיליון שקל. 300 מיליון שקל. אני לא יודע אם זה יזום, לא יזום, אבל גם אם זה לא יחסוך מיליארדים, זה בוודאי יחסוך מאות מיליוני שקלים לצרכנים.
אמרתי ואני חוזר עוד פעם
לא יעלה על הדעת שנשלם 300 שקל, 350 שקל, 400 שקל לחודש מנוי, כדי שנקבל כמה ערוצים, בעוד שערוצים אחרים נמכרים - - -
אדר זהבי
רק שכל זה לא קשור לדיון של היום. ה-300 מיליון, זה לא קשור לספורט בכלל. אין לו שום קשר לספורט. כל הדיון הזה - - -
היו"ר איתן כבל
זהבי. זהבי, באת מלא אנרגיות.
אדר זהבי
מלא אנרגיות...
היו"ר איתן כבל
נשמה, יש חדר חושך פה ליד...
אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת)
לא יעלה על הדעת שנשלם 400-300 שקל מנוי בחודש, כאשר יש ערוצים אחרים וטלוויזיות אחרות שמציעים כמעט אותה חבילה בכמה מאות שקלים בשנה. ההבדל הוא משמעותי. אי-אפשר להסתיר את זה.
היו"ר איתן כבל
תודה. לפני שאנחנו עוברים להקראה - - -
יואב קיש (הליכוד)
אני מקווה רק לדבר אחד - -
היו"ר איתן כבל
בבקשה.
יואב קיש (הליכוד)
- - שאולי זו תהיה הפגישה האחרונה, ולא נצטרך לשמוע עוד פעם את הנאום - - -
היו"ר איתן כבל
אני מצטער, אדוני. אני שמח שאני לא נאלץ לשמוע את הנאומים שלך אצלך.
יואב קיש (הליכוד)
לפעמים אתה נאלץ, ידידי.
היו"ר איתן כבל
נכון.
יואב קיש (הליכוד)
אין לך ברירה.
היו"ר איתן כבל
הייתי צריך היום להיות.
יואב קיש (הליכוד)
אני אומר את זה בחיבה.
היו"ר איתן כבל
ברור. לגמרי אני מקבל את זה באופן הזה. אני אומר שנדע כולנו, היום אנחנו מתחילים את ההקראה, כמו שאמר גם פרי, ואני מניח שחלק מהאנשים פה יעשו פיליבסטר, אז מה שנצטרך להשלים בדיון הבא, נשלים. גם הם יצטרכו לשבת ביניהם, הגופים הנוספים, בעקבות הדיונים כאן. כמו שאמרתי לכם, אם האוצר לא ימשוך, אנחנו הולכים על זה עד הסוף, חברותיי וחבריי חברי הכנסת. בבקשה. מי עוסק בהקראה? בבקשה, גברתי.

אף אחד לא ידבר בלי רשותי. מי שמדבר פה בלי רשותי, אני פשוט מוציא אותו החוצה. תודה. בבקשה, אפשר להתחיל.
אסתר פלדמן
הצעת חוק התקשורת (שידורי ספורט) (תיקון מס' 65), התשע"ז-2017

בחוק התקשורת (בזק ושידורים), התשמ"ב-1982 (להלן - החוק) אחרי סעיף 6סב1 יבוא:

אני קוראת את כל ההגדרות, גם אלה שרלוונטיות למפעל ספורט משמעותי ואנחנו נעבור לערוצים.

"פרק ב'4: שיתוף תכנים בנושא ספורט

הגדרות

6סג.

בפרק זה -

"זכות במפעל ספורט משמעותי" –זכות היוצרים לשידור כמשמעותה בסעיף 11(4) לחוק זכות יוצרים או רישיון לגבי אותה הזכות לפי סעיף 37 לחוק האמור, לעניין מפעל ספורט משמעותי, למעט רישיון שנרכש לפי סעיף 6סד;
היו"ר איתן כבל
תסבירי.
יעקב פרי (יש עתיד)
מה זה "למעט רישיון"?
היו"ר איתן כבל
אני ארצה שהיא תחזור ותסביר.
תמיר אפורי
זה על מפעלים. כל זה על מפעלים.
היו"ר איתן כבל
שנייה. היא אמרה. אם היה קצר בתקשורת, היא אמרה שהיא תקרא גם את מה שנוגע למפעלים. אני עם ירידת שמיעה שמעתי את זה.
תמיר אפורי
לאיזה צורך? למה?
אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת)
אתם רוצים לדון?
היו"ר איתן כבל
סליחה, חברים יקרים. אפורי, צא החוצה. אפורי, צא החוצה. אפורי, צא החוצה. ככה זה יהיה. אתם לא מתווכחים אתי היום. אף אחד לא מתווכח אתי היום. התווכחתם מספיק, אמרתם את שלכם מספיק. אנחנו כבר לא שם. תודה רבה. בבקשה, גברתי.
עיסאווי פריג' (מרצ)
התישו אותך לפני כן.
היו"ר איתן כבל
מספיק.
אסתר פלדמן
אני אמשיך.

"חוק זכות יוצרים" - חוק זכות יוצרים, התשס"ח-2007;

"חוק זכויות מבצעים ומשדרים" - חוק זכויות מבצעים ומשדרים, התשמ"ד-1984;

"מפיק ערוץ ספורט" - מי שמפיק ערוץ ספורט, ובכלל זה מתכנן, מפיק, רוכש ומשבץ תכנים ועורך אותם לשם הבאתם לשידור;

"מפיק ערוץ ספורט רשום" – מפיק ערוץ ספורט הרשום במרשם;

"מפעל ספורט" – תחרות ספורט או משחק ספורט או סדרת תחרויות ספורט או משחקי ספורט;

"מפעל ספורט משמעותי" - מפעל ספורט הכלול ברשימת מפעלי הספורט שפרסמה המועצה כאמור בסעיף 6סח(א)(1);

"המרשם" – מרשם ערוצי הספורט וספקי התכנים שמנהלת המועצה לפי סעיף 6סז;

"ספק תכנים" – מי שפעילותו העיקרית שידור של מגוון תכנים לציבור בישראל, ובלבד שהתכנים משודרים ביוזמתו, באמצעות ממשק הנמצא בשליטתו, והכל בין שהתכנים המשודרים ניתנים לצפייה בזמן אמיתי, בו זמנית בידי הציבור, ובין שהתכנים ניתנים לצפייה במועד ובמקום לפי בחירת הצופה;

"ספק תכנים רשום" – ספק תכנים הרשום במרשם;

"ערוץ ספורט" - ערוץ ש-50% לפחות מזמן השידור שלו מוקדשים לתכנים בנושא ספורט;

"רישיון לשידור" –רישיון לפי סעיף 37 לחוק זכות יוצרים, לגבי זכות היוצרים לשידור כמשמעותה בסעיף 11(4) לחוק האמור, לרבות רישיון משנה;

"שידור", של תכנים – העברה קווית או אלחוטית, של תכנים, לציבור, ובכלל זה אספקה על גבי רשת האינטרנט;

"תכנים" – תכנים שהם חזותיים וקוליים.
יעקב פרי (יש עתיד)
אני מבקש רק הסבר על - - -
היו"ר איתן כבל
על הכול צריך הסבר. תקרא לתמיר אפורי.

אני מבקש ממך עכשיו לעסוק בעניינים הנוגעים אך ורק ל-must sell, חובת המכירה במה שנוגע לערוצים. להסביר כל דבר ודבר בצורה מוסדרת.
היו"ר איתן כבל
אפורי, זה היה גם לכולם הבהרה. בפעם הבאה כבר לא חוזרים. בבקשה.
אסתר פלדמן
השאלה של חבר הכנסת פרי לא נוגעת להגדרה שנוגעת לערוצי ספורט. השאלה אם אפשר להשיב לו.
יעקב פרי (יש עתיד)
אם זה לא לערוצים, עזבי.
היו"ר איתן כבל
אם זה לא מקדם אותנו בדיון הזה, גברתי לא חייבת.
יעקב פרי (יש עתיד)
אם זה לא לערוצים, אני מוותר.
אסתר פלדמן
אנחנו מדברים על ערוצי ספורט. כשאנחנו מדברים על מפיק ערוץ ספורט זה מי שמפיק ערוצי ספורט, ואנחנו מתייחסים לספק תכנים, שזה מה שכולם כאן מתכוונים.
היו"ר איתן כבל
אני לא מציע לך לדבר בשם כולם כשאת סביב השולחן הזה.
אסתר פלדמן
לא, לא, לא. כולנו מבינים שספק תכנים מכוון לפלטפורמות.
היו"ר איתן כבל
אם מבינים, אז סבבה.
אסתר פלדמן
לפחות על זה יש הסכמה, ספקי התכנים עם הפלטפורמות.
איציק שמולי (המחנה הציוני)
את יכולה להסביר את ההבדל בין מפיק למפיק רשום?
אסתר פלדמן
יש לנו מרשם שמנהלת המועצה, שבו כל אחד שרוצה לקבל זכות לפי הפרק הזה, נרשם במועצה, על מנת שמי שמוטלת עליו החובה יידע למי הוא צריך לתת את הזכות. כלומר, כשמגיעה פלטפורמה למפיק ערוץ ספורט, רק אם היא פלטפורמה רשומה במרשם, הוא מחויב למכור לה את הרישיון לשידור של הערוץ שלו.
יעקב פרי (יש עתיד)
איפה קיים המרשם? איפה? במועצה לכבלים?
אסתר פלדמן
כן, במועצה לשידור כבלים ולוויין.
איציק שמולי (המחנה הציוני)
לא כל מפיק ערוץ ספורט בהגדרה הוא מפיק רשום?
אסתר פלדמן
לא. רק מי שהלך למועצה ונרשם.
עיסאווי פריג' (מרצ)
תני דוגמה של שמות מהמציאות.
אסתר פלדמן
אגב, המרשם במקור כלל גם מפיקי ערוץ ספורט וגם ספקי תכנים. עכשיו, משאנחנו מדברים רק על מכירה של ערוצי ספורט, אנחנו מדברים רק על רישום של ספקי תכנים. כלומר, מי שרוצה לקבל זכות, נרשם במרשם.
איציק שמולי (המחנה הציוני)
אולי נאמץ את הצעת עיסאווי לדוגמה, אדוני היושב-ראש, שנבין?
אסתר פלדמן
עו"ד איתמר חרמון מהמועצה - - -
היו"ר איתן כבל
אני אאפשר. חברים, אני אומר בעיקר לנציגי הממשלה על שלוחותיה, קרי, גם מועצת הכבלים והלוויין, אנשים פה לא חיים את המושגים היומיומיים האלה.
אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת)
להמחיש.
היו"ר איתן כבל
להמחיש, בדיוק. בבקשה.
איתמר חרמון
אני עו"ד במועצה לכבלים ולוויין. המרשם הוא מרשם חדש. זאת אומרת, אין דוגמאות קונקרטיות. המרשם יוקם מכוח החוק הזה, אבל לצורך העניין, לאחר שהוא יוקם, תבוא פלטפורמה, נניח פרטנר, ותירשם במרשם. על-פי התנאים שייקבעו לה ייקבע אופן הרישום. לאחר שחברת פרטנר תירשם במרשם היא תוכל לרכוש ערוצי ספורט מכוח חובת must sell שנקבעת כאן בחוק הזה.
עיסאווי פריג' (מרצ)
אתה אומר שאין מרשם חדש וזה אמור לקום מכוח החוק הזה.
איתמר חרמון
נכון.
עיסאווי פריג' (מרצ)
אנחנו מדברים על מפיקי ערוצי ספורט, נכון? מי הפוטנציאל להיות רשום במרשם החדש? מי הם? שאני אבין.
איתמר חרמון
זה מרשם של ספקי תכנים, כמו שהסבירה - - -
עיסאווי פריג' (מרצ)
אתה הלכת - - -
איתמר חרמון
אני אענה לך. זה מרשם של ספקי תכנים, דהיינו, פלטפורמות. כל מי שיבקש לרכוש ערוץ ספורט יוכל להירשם. למשל חברת הוט, חברת יס, חברת פרטנר, חברת סלקום, פלטפורמה חדשה שתרצה לקום באינטרנט.
עיסאווי פריג' (מרצ)
אלו פלטפורמות בערוצי ספורט, ספקי תכנים בערוצי ספורט.
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
One לדוגמה זה לא - - -
איתמר חרמון
One הוא ערוץ, הוא לא ספק תכנים. מאחר שהוועדה הנכבדה בינתיים מקדמת רק את עניין הערוצים, זה יהיה מרשם רק של ספקי תכנים, דהיינו, של הרוכשים של הערוץ.
היו"ר איתן כבל
מיכל, בבקשה.
מיכל רפאלי כדורי
אני מבקשת להגיד גם לחברי הכנסת וגם - - -
היו"ר איתן כבל
אפשר להתחיל בתודה לוועדה על המכתב שהוצאנו.
מיכל רפאלי כדורי
לא ידעתי שאני יכולה להגיד את זה.
היו"ר איתן כבל
את תמיד יכולה. דברים טובים תמיד אפשר.
מיכל רפאלי כדורי
אני מודה לוועדה וליושב בראשה שפנה לשרת המשפטים וביקש לקדם את החקיקה שתסייע במאבק בפירטים.
היו"ר איתן כבל
תודה. וזה דברים טובים שעלו פה בוועדה.
מיכל רפאלי כדורי
אני מודה, מודה, מודה. מודה. בכל זאת אני רוצה להגיד עוד משהו - - -
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
זו גניבת זכויות יוצרים מעזאם עזאם...
היו"ר איתן כבל
גם שרת המשפטים ענתה תודה. סליחה, למה אתם בולמים דברים טובים?
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
יום שני בבוקר, איתן ניצח אתמול בבחירות, אז תזרמו אתו היום.
היו"ר איתן כבל
הלאה. לא חשוב.
מיכל רפאלי כדורי
רציתי להגיד עוד פעם תודה.
היו"ר איתן כבל
זה בסדר.
מיכל רפאלי כדורי
תודה. ובכל זאת רציתי להגיד דבר אחר - -
היו"ר איתן כבל
בבקשה, גברתי.
מיכל רפאלי כדורי
- - שהוא ממש לא תודה. אני מבקשת לרשום בפרוטוקול שאני לא יכולה שלא להרים גבה, חברי הכנסת, לא יכול להיות שמדינה שנותנת הטבה כזאת לשחקנים חדשים לא לוקחת בתמורה שום דבר. חבל מאוד שלא נמצאים פה היוצרים. בחקיקה הזאת יש סיוע גדול מאוד לפלטפורמות חדשות, ואותן פלטפורמות שיקבלו את ה-must sell הזה לא מחויבות בשום דבר, בוודאי לא בהפקות מקור.
היו"ר איתן כבל
אני אגלה לך סוד.
מיכל רפאלי כדורי
אני יודעת שזה לא שייך לטקסט המדויק, אבל חשוב שיהיה בפני הוועדה שפלטפורמה כמו סלקום או פרטנר שמקבלת הגנה כזאת מהמדינה היא צריכה בתמורה לתת משהו. בינתיים היא לא נותנת כלום.
היו"ר איתן כבל
אני רוצה לגלות לגברתי סוד, יש מי שחושב שאתם השחקנים הכי חזקים והכי דורסניים בשוק, הוט ויס. זה יפה שאת אומרת את הדברים פה על השולחן - - -
מיכל רפאלי כדורי
בינתיים אנחנו מפרנסים את היצירה הישראלית.
היו"ר איתן כבל
זה בסדר גמור.
עיסאווי פריג' (מרצ)
מי שייכנס – יפרנס.
היו"ר איתן כבל
מיכל, הבאת את עמדתך, אז אני אומר גם עמדות אחרות, שאולי לא יגידו אותן כאן מסיבות כאלה ואחרות סביב השולחן. אני מרשה לעצמי ברגע של השתפכות לספר לכם שיש מי שסבור שהוט ויס הם השחקנים הדורסניים של השוק.
מיכל רפאלי כדורי
למה אתה משתמש במונח "דורסני"? אני לא מבינה. מה דורסני?
עיסאווי פריג' (מרצ)
זה דואופול, זה הכול.
היו"ר איתן כבל
אני מרשה לה בשביל הקטעים שהיינו ביחד לפני הרבה שנים.
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
אני יודעת, גם אני, אבל - - -
היו"ר איתן כבל
מיכל, קודם כול, המביא דברים בשם אומרם, מביא גאולה לעולם. אם גם יש קצת הסכמה מצדי בדבר הזה, אז זה בכלל גאולה כפולה. מה שאני מנסה להגיד בעניין הזה שאת מציגה את הדברים בדרך שלך, וזה לגיטימי, אחרים רואים את הדברים אחרת לגמרי, שצריך לחזק את הכוחות החדשים שנכנסים לשוק, כי הכוחות הקיימים הם חזקים מדי, אם אני אשתמש במושגים שלא ערבים לאוזנך. אני משתמש במשהו קצת מפויס, אבל הוא עדיין לא פוסל לגמרי את מה שאני חושב על הוט ויס, ונגיע גם לזה. בבקשה, מישהו עוד רוצה לעכב אותנו? בבקשה.
חגי נצר
אני מטעם דיסקברי, לגבי ההגדרה של מפיק ערוץ ספורט, "מי שמפיק ערוץ ספורט, ובכלל זה מתכנן, מפיק, רוכש ומשבץ תכנים ועורך אותם לשם הבאתם לשידור". שוב, מדובר פה על ערוץ ש-50% ממנו לפחות מוקדש לתכנים. זה אומר שגם לקוחה כמו דיסקברי, הלקוחה שלי, שהיא חברה מחו"ל - - -
היו"ר איתן כבל
העלית אנשים על מטוסים להגיע לפה.
חגי נצר
רגע. היא מפיק ספורט בחו"ל. הציבור בהחלט חשוב, אבל צריך להבין שעלול להיות פה בומרנג, כי זו התערבות בוטה, זו הכתבת מחיר לערוץ זר וכפייה עליו למכור את עצמו. מומחה זה כפייה בסופו של דבר.

אני מבקש להדגיש בעניין הזה שאפשר לעשות הכול, ואפשר הכול לשים תחת הכותרת של "טובת הציבור", אבל העולם הוא עולם גלובלי, ויש בו כללי מסחר, ואם לא מתחשבים בהם, בסוף יהיה בומרנג. לכן מה שצריך לעשות זה להתרכז בחברות ישראליות, לכתוב "מי שמפיק ערוץ ספורט בישראל". אי-אפשר לכפות, לא על יורוספורט ולא על כל מיני גופים אחרים, זה הכול.
היו"ר איתן כבל
שתי נקודות אני רוצה להשיב לאדוני המכובד, ובאמת אני מתכוון לזה. נקודה ראשונה, העולם הגלובלי שעליו אתה מדבר הולך להתנהל כנראה בצורה אחרת, נחתמו לאחרונה כמה צווים ולא על-ידי נשיא מדינת ישראל. זו נקודה אחת. נקודה שנייה שאני רוצה לומר לך - - -
חגי נצר
הוא יכול להרשות לעצמו, סליחה.
היו"ר איתן כבל
אני מסכים אתך, חגי. אין לנו בעניין הזה ויכוח, יש כאלה שזה גם מדביק אותם. זה דיון אחר. לא נפתח פה דיון פוליטי, אני רק רוצה לומר לך את הדבר הבא, חגי, אם היה לי שקל על כל מילה כמו שאמרת – עוד לא היה, עוד לא יהיה – על השבר שזה יגרום, הייתי האיש הכי עשיר בעולם, כי הקירות האלה, לו ידעו לספר על כל האיומים, על כל הצעות החוק שהובאו לכאן, כבר מזמן התמוטטנו כמדינה.

ובסוף החוכמה גם שלך, וזה מה שביקשתי ממך, כשהיית נוהג לשבת לשמאלי – הפעם אתה מאתגר אותי ממול – אני אומר לך את הדבר הבא: די, אנחנו כבר לא בשלב שאתה מספר לי את הקשיים שלך. אתה בשלב שאתה אמור לעזור לי לקדם את התהליך. אני מאוד מבקש ממך – אתה אומר דברי טעם בסך הכול תמיד – אני רוצה שתבין שאני רוצה את עזרתכם להוציא את התוצאה הטובה ביותר. לעשות לנו חפירות 1914, זה לא יעזור, כי גם המלחמה ההיא הסתיימה, להבדיל אלף אלפי הבדלות. אתה לא יכול כל הזמן להתחפר בתעלה שלך, אתה צריך להציץ מעת לעת, יש גם תעלה בצד השני, ולנסות להגיע לאיזה כיוון.
חגי נצר
אני מקבל את זה, אבל הלחץ, החיפזון - - -
אדר זהבי
יש עולם ויש ישראל.
אתי בנדלר
זה חיפזון?
לאה ורון
איזה לחץ ואיזה חיפזון?
חגי נצר
נעשה חוק טוב – לא הצבעות, לחץ.
היו"ר איתן כבל
חגי, אני כבר לא בגיל שאני יכול לגבוה, אני כבר בגיל שאני מצטמצם. אתה יודע בזמן שעבר כמה הצטמצמתי? אתה יודע כמה זמן עבר? זה חיפזון? נבחר נשיא, כבר הושבע, החומה בדרך, אנחנו לא סיימנו - - -
חגי נצר
רק עמונה לא.
אתי בנדלר
כמה חוקים נחקקו מאז.
היו"ר איתן כבל
כמה חוקים וצווים הוא חתם מאז.
אדר זהבי
איתן, קשה קצת לקבוע לעולם. אתה מנסה פה לקבוע לעולם.
היו"ר איתן כבל
כשנגיע לעולם, נעסוק בזה, עשה לי טובה.
חגי נצר
בכל אופן, ההצעה שלי, אם אפשר, להוסיף כאן את המילה "בישראל", זה לשיפור החוק ולטובתו.
היו"ר איתן כבל
תודה. אפשר לשפר את זה גם לשכונות.
חגי נצר
מה הבעיה?
היו"ר איתן כבל
למשל הרחוב של צ'רלטון, הרחוב של סלקום. איפה פרטנר? כל אחד במקום שלו, נסדר שזה יהיה. למה להגיד את זה? נסדר את זה.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
רק צריך להסביר שאנחנו עושים חוק אחד לכולם ולא לכל אחד חוק.
היו"ר איתן כבל
נכון.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
חשוב שזה יהיה ברור.
היו"ר איתן כבל
ברשותכם, אני רוצה להעלות כאן שתי נקודות, ברשותך. נקודה ראשונה, יש כאן העניין של כל החלקים של המפעלים, אני רוצה להוציא אותם מהחוק. זה דבר אחד. סליחה, גברתי, אם את חושבת מה שאת לוחשת לה עכשיו ומסבירה לה – אם את חושבת שגם את זה צריך לפחות לפצל, אנא השמיעו - - -
אתי בנדלר
הייתי מציעה בשלב זה אולי לא לקבל החלטת פיצול, אלא לאשר אך ורק את ההגדרות שנוגעות לנושא של הערוצים, ובישיבה הבאה, בהתאם לעמדת הממשלה, אם היא רוצה לקדם או לא רוצה לקדם - - -
היו"ר איתן כבל
גם זו דרך.
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
אני רוצה להיזכר, אני כבר לא זוכרת. שידור של משחק מרכזי, כמו שהיה בעבר, זה גם נחשב מפעלים?
עיסאווי פריג' (מרצ)
זה חלק מהליגה הישראלית.
היו"ר איתן כבל
זה הליגה הישראלית – לא.
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
זה ליגה ישראלית, הרי חלק מהבעיה - - -
אתי בנדלר
המועצה צריכה לקבוע מה - - -
היו"ר איתן כבל
חברים, אני לא רוצה שנקדים. את צודקת, יש לך שאלה שהיא במקומה, ונצטרך לראות איך זה מתכתב עם העניינים השונים שמונחים כאן לפנינו. את צודקת, גברתי. נצטרך לתת לזה תשובה. לפני כן אני רוצה שנקבל כאן החלטה פרוצדורלית, שנוגעת גם למה שאמר אפורי לאחר שהלך לבדוק את מזג האוויר בחוץ. אני רוצה שנסיים את ההליך הפרוצדורלי. אם יש לך, אפורי, משהו שקשור לעניין הפרוצדורלי הזה, כשאני אומר שאנחנו לא דנים במפעלים בשום פנים ואופן - -
תמיר אפורי
יש לי הערות להגדרות.
היו"ר איתן כבל
- - אני אאפשר.
עיסאווי פריג' (מרצ)
איתן, בעניין הזה. אני לא אהיה גורם מעכב, אבל אני חושב שאנחנו שוגים ולא עושים מלאכתנו נכונה. המפעלים צריכים להיות חלק מכל החקיקה הזאת, אחרת השינוי שנביא הוא מינורי. זו דעתי.
היו"ר איתן כבל
האויב של הטוב מאוד זה מצוין. אנחנו בכמעט טוב מאוד, אנחנו יותר קרובים לטוב.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
אנחנו בכמעט טוב.
היו"ר איתן כבל
חאג' צודק, ההגדרה שלו יותר נכונה מההגדרה שלי. אתה יודע את הדברים ואיך הם מתקדמים. השאלה של המפעלים היא שאלה שגם לי, אדם שמאוד תומך בפתיחת העניינים האלה – אני עצמי עדיין לא נעול לגמרי על העניין הזה. והשאלות שעולות סביב המפעלים, והבעיות שמונחות לפתחנו הן הרבה יותר גדולות בשלב הזה מאשר היכולת שלנו לתת מענה נכון, לא רק בשביל לעשות לעצמנו וי. לכן בואו נלך שלב-שלב, נסיים את החלק שאנחנו יודעים להתכתב אתו, אנחנו לא הולכים לשום מקום, גם הממשלה ראוי שתאמר את דברה בעניין הזה.
עיסאווי פריג' (מרצ)
האם הממשלה מעוניינת או לא.
היו"ר איתן כבל
עם כל הכבוד לי ולך, כל אשר אני מבקש מהממשלה והקואליציה זה לא לעשות אותנו חוכא ואטלולא. בבקשה.
איתמר חרמון
יש לי שתי הערות. סעיף ההגדרות משמש גם לעניין הערוצים. זאת אומרת, גם אם יש פה הגדרה שנראית לכם רלוונטית למפעלים, היא רלוונטית לערוצים, כי ערוצי ספורט שתחול עליהם חובת המכירה מוגדרים באמצעות המפעלים שהם משדרים. ולכן ההגדרות כאן, למשל ההגדרה ל"מפעל ספורט" ול"מפעל ספורט משמעותי" משמשים אחרי זה - - -
היו"ר איתן כבל
מר חרמון, אתה מספיק נהיר ובהיר. אנחנו נלך באופן שבו היועצת המשפטית שלנו הסבירה. אני מקווה שסוף-סוף, אולי גם כל הגורמים שעוסקים בעניין ויש להם אמירה גם ישוחחו ביניהם לפני, זה תמיד מרנין את הלב להגיע מוכן לדיונים, ולא להיזכר תוך כדי שיש נושאים ואמירות. אני חושב שמועצת הכבלים והלוויין היא עדיין גורם מדינתי, גם אם יש לה כללים שנותנים לה לפעול באופן עצמאי, וכך צריך שגם יהיה, ואני מקווה שזה כך, ראוי שהם ישוחחו לפני כן. ברשותכם, נלך כפי שהציעה גברתי.
אתי בנדלר
אני מנסה לראות איזה הגדרות צריך לאשר, אבל אולי לפני כן לשמוע הערות להגדרות.
היו"ר איתן כבל
זה בדיוק מה שבאתי לבקש. מר אפורי, בבקשה.
תמיר אפורי
אחד הסעיפים - - -
היו"ר איתן כבל
אני רק מבקש מאדוני בעדינות עלינו לפני שהוא דוחס לנו כמו במדחס את הנושאים. דבר-דבר ונתקדם. בבקשה.
תמיר אפורי
אחד הנושאים בחוק שמופיעים בהמשך - -
היו"ר איתן כבל
רק לגופו של עניין.
תמיר אפורי
לגופו של עניין.

- - עוסק בשימוש באמצעים טכנולוגיים. יש שם הוראה בהמשך. בפרק ההגדרות כאן חסרה הגדרה. אני רוצה להזכיר שבאופן מקביל דנו ויש הגדרה, היא פשוט חסרה פה. אני מוכן לקרוא, כי העתקתי את ההגדרה מהנוסח שהועבר במסגרת חוק ההסדרים, ואם זה יסייע במשהו אשמח לקרוא אותה.
היו"ר איתן כבל
אנא רשמו זאת לפניכם כדי לתת את התשובות.
עיסאווי פריג' (מרצ)
את מי הוא מייצג?
היו"ר איתן כבל
הוא מייצג את צ'רלטון.
תמיר אפורי
אני לא חושב שצריכה להיות על זה מחלוקת, זו הגדרה שהוסכמה.
לאה ורון
על איזה הגדרה אתה מדבר?
תמיר אפורי
הגדרה של אמצעים טכנולוגיים. אני אגיד אותה ממש במהירות. "מכשיר, מוצר, תוכנת מחשב, או רכיב של כל אחד מאלה או כל אמצעי טכנולוגי אחר אשר בדרך פעולתו הרגילה משמש למניעת הפעולות האמורות בסעיף 6סו" – אם המספור לא ישתנה, אני לא יודע – "או מיועד למנוע את הפעולות האמורות."
היו"ר איתן כבל
תודה. הלאה.
תמיר אפורי
רישיון לשידור ערוץ – כרגע בהגדרה נאמר: "'רישיון לשידור' –רישיון לפי סעיף 37 לחוק זכות יוצרים, לגבי זכות היוצרים לשידור כמשמעותה - - -, לרבות רישיון משנה." קודם כול, הביטוי "רישיון משנה" לא קיים בחוק, אין דבר כזה. אי-אפשר להמציא מושגים ולהפנות אליהם.
עיסאווי פריג' (מרצ)
מה לדעתך?
אתי בנדלר
אולי כדאי שתהיה התייחסות לעניין?
תמיר אפורי
אני רק אשלים את ההערה.
היו"ר איתן כבל
תנו לו לסיים.
תמיר אפורי
זה באמת הדבר הפחות חשוב, היותר חשוב הוא, והיו שיחות, כולל אתמול, ובהן הובהר שערוץ ספורט שנותן רישיון לא יכול לתת יותר ממה שיש לו. הוא לא יכול לתת רישיון שידור על תכנים שהם לא שלו.

מה שאני מבקש שבהגדרה הזאת ייאמר שרישיון לשידור הוא לעניין זכות היוצרים של מפיק ערוץ הספורט בלבד, ולא מתייחסת לתכנים של צדדים שלישיים, שהוא לא יכול לתת. אני יכול גם להקריא נוסח: "רישיון כמשמעותו בסעיף 37 לחוק זכויות יוצרים, לעניין זכות היוצרים של מפיק ערוץ הספורט בלבד". יש שם הפניה לסעיף 11(4), אין לי בעיה עם זה, מה שאתם רוצים, אני לא חושב שזה נחוץ.
מיכל רפאלי כדורי
זה אומר שהוא לא יכול לתת את המפעלים.
חגי נצר
את יכולה לתת לי את כולבו שלום, מיכל?
מיכל רפאלי כדורי
יש לו במפעלים האלה זכויות שידור, אין לו זכויות אחרות. הוא נותן את זכויות השידור.
קריאה
- - -
מיכל רפאלי כדורי
צריך לדאוג לזה. זה מרוקן את כל החוק מתוכן.
עיסאווי פריג' (מרצ)
איתן, לא הבנתי את ההערה של העורך-דין. אני רוצה יותר הבהרות.
היו"ר איתן כבל
בבקשה.
תמיר אפורי
הבהרות ממני?
היו"ר איתן כבל
מהמדינה.
עיסאווי פריג' (מרצ)
מהמדינה. מה המניע שלכם להכניס את זה?
אסף וסרצוג
את מה?
עיסאווי פריג' (מרצ)
מה שעורך-הדין מבקש להוסיף.
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
מה זה אומר?
עיסאווי פריג' (מרצ)
מה המניע?
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
לא מה זה אומר, אלא מה המניע, מה מסתתר מאחורי זה.
אילת פלדמן
המטרה של הוספת שלוש המילים "לרבות רישיון משנה" זו הבהרה שרישיון כולל גם רישיון משנה. רישיון משנה זה רישיון שמשרשר הלאה את הרישיון - - -
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
שיעשו עליו הסבה?
אילת פלדמן
הוא קיבל רישיון, והוא נותן הלאה רישיון משנה.
יעקב פרי (יש עתיד)
מי קיבל רישיון?
אילת פלדמן
זה שרשור קדימה.
עיסאווי פריג' (מרצ)
יש דוגמה מהמציאות על תהליך כמו שאמרת?
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
זה קיים?
אילת פלדמן
זה קיים בעולם.
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
זה קיים פה?
אילת פלדמן
כמונח בחקיקה זה לא קיים.
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
אם זה לא קיים כמונח בחקיקה, ברור לגמרי שצריך להגדיר את זה. זו אפילו לא שאלה.
אילת פלדמן
רישיון משנה זה - - -
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
אין דבר כזה. אי-אפשר להנחות במשהו בלי להגדיר מה זה. מה שאת אומרת פה שנעשה איזה סוג של המחאה או הסבה.
היו"ר איתן כבל
איילת. סליחה, גברתי, אנחנו לא רוצים להבין עכשיו את הסיפור המשפטי, מה זה אומר, אלא האם זה יכול לפגוע או לחסום או לסגור דברים.
עיסאווי פריג' (מרצ)
ממה אתם חוששים? יש דוגמאות?
אילת פלדמן
לשיטתנו המילה רישיון כוללת גם רישיון משנה. המטרה של הוספת המילים "לרבות רישיון משנה", נועדה להבהיר. עצם העובדה שכתוב "רישיון לפי סעיף 37" זה כולל גם רישיון משנה, כמובן בהנחה שמי שמחזיק ברישיון, יש לו ההרשאה המתאימה.
חגי נצר
חוק זכויות יוצרים מאפשר מתן הרשאות. בעל היצירה הוא הבעלים שלה, הוא יכול לתת הרשאה למישהו. בדרך כלל הרישיון הוא רישיון לפלוני, user license, כמו של תוכנת מיקרוסופט. אתה לא יכול להעביר אותו הלאה ולמכור אותו הלאה. אתה מוגבל, זה מה שקיבלת. לכן מי שקיבל משהו שהוא מוגבל, הוא כפוף למגבלות והוא לא יכול למכור את זה, זה הכול. ולכן "רישיון משנה" זו הגדרה שגם לא קיימת בחוק וגם עוד עלולה לגרור פרשנויות כאילו עכשיו מותר.
היו"ר איתן כבל
אוקיי. חברים.
אתי בנדלר
אסתי.
אסתר פלדמן
אין שום דבר בחוק. אי-אפשר לבוא ולהגיד שמכוח ההגדרה נחייב לעשות מעשים אופרטיביים. נגיע לסעיפים האופרטיביים והמהותיים של החוק ונראה האם החוק מחייב לתת הלאה משהו שאין לך.
היו"ר איתן כבל
תודה, גברתי. בבקשה.
אתי בנדלר
שתי שאלות. א', האם זה עקרוני לכם להוסיף את המילים "לרבות רישיון משנה"?
תמיר אפורי
זאת לא היתה ההערה שלי.
היו"ר איתן כבל
אפורי.
אתי בנדלר
לדעתי זה מיותר, אפשר לחיות בלי זה, ואפשר למחוק את המילים האלה. זו הערה אחת.
תמיר אפורי
לא קיבלתי תשובה להערה שלי.
היו"ר איתן כבל
אפורי.
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
- - - יש מצב כזה בעולם.
היו"ר איתן כבל
שנייה. גברתי, עמדתך מתקבלת, לכשנצביע, נצביע בלי. אם בין לבין יסתבר שזה היום הרת עולם, היום תעמיד במשפט, נשקול לשלב את זה, אבל בשלב הזה, לכשנגיע להצבעה, זה יושמט. עניין שני, לפני שאני נותן לך להמשיך.
אילת פלדמן
אם יורשה לי להוסיף עוד משפט אחד, רק חשוב לנו להבהיר שהמילים האלה נועדו להבהרה וזה לא משנה את המהות, כלומר, רישיון השידור כולל גם את האפשרות לשרשר הלאה כל עוד מי שמחזיק ברישיון, יש לו הרשאה.
היו"ר איתן כבל
תודה, גברתי.
אתי בנדלר
אני מתחברת למילים האחרונות של עו"ד פלדמן ביחס להערתו של תמיר אפורי. נדמה לי שבהגדרה "רישיון לשידור" - - -
תמיר אפורי
אני רק רוצה לחדד, הערתי לעניין שלא היתה לגביו שום תשובה - - -
היו"ר איתן כבל
אנחנו כבר התקדמנו.
אתי בנדלר
מה לא היה לגביו?
תמיר אפורי
לא היתה שום התייחסות למה שהערתי, וזה שההגדרה "רישיון לשידור ערוץ" צריך להיות לעניין זכות היוצרים של מפיק ערוץ הספורט בלבד, הזכויות ששייכות לו, צריך לכתוב את זה. אלה דברים שדוברו עם האוצר ולהבנתי הוסכמו, אבל הם צריכים להיות כתובים.
אתי בנדלר
למה צריך לכתוב את זה?
תמיר אפורי
משום שהוא לא יכול לתת רישיון על מה - - -
היו"ר איתן כבל
תן לה. זה דו-שיח, זה לא מונולוג.
אתי בנדלר
ההגדרה היא הגדרה מדויקת. אחר-כך, בהמשך, כשאנחנו באים לסעיפים האופרטיביים נשאלת השאלה לגבי מה ניתן לתת את הרישיון, ואז תעיר את ההערה שלך.
היו"ר איתן כבל
צודקת, גברתי. אפורי, תתקדם.
תמיר אפורי
הערה שלישית. ההערה השלישית היא לגבי ההגדרה של ספק תכנים. זו הערה מהותית. עד עכשיו היו דברים יחסית טכניים. ההערה של ספק תכנים היא ההערה מהותית.

החוק הזה בא, לפי רוח הדברים שנאמרת פה פעם אחר פעם בדיונים, לאפשר כניסה של פלטפורמות חדשות לשוק, אבל החוק הזה לא מגביל את עצמו לספקי תכנים חדשים, אלא ההגדרה "ספק תכנים" וגם ההוראות שבאות לאחר מכן מתייחסות גם לספקי תכנים קיימים. אני חושב שההגדרה צריכה להיות "ספק תכנים חדש", צריך לקצוב מספר של שנים שאליו זה יתייחס – שלוש שנים, ארבע שנים, שנתיים, מה שחברי הכנסת יחליטו – ושאחרי מספר מסוים של שנים מנגנון התערבות בוטה כזה כפי שהחוק מציע לא יחול יותר. יש שוק, השוק עובד, יש הסכמים, אחרי מספר מסוים של שנים החוק לא צריך לחול.
מיכל רפאלי כדורי
אנחנו מתנגדים לכך.
היו"ר איתן כבל
ברור לי.
אתי בנדלר
אתה רוצה לוודא שמי שייכנס במשך - - -
מיכל רפאלי כדורי
תן לי לנמק - - -
אתי בנדלר
- - - יהיה זכאי, ואחר-כך לא לאפשר כניסה של ספקי תכנים חדשים, לעצור את התחרות באיזה שלב.
היו"ר איתן כבל
עכשיו את מבינה על מה אני מדבר.
תמיר אפורי
לא, לא, לא. לא, אני אומר שספק - - -
אתי בנדלר
זו המשמעות.
תמיר אפורי
לא, לא, לא. ספק תכנים חדש עם איזה מספר שנים שיקבעו פה. לאחר מספר שנים הוא לא חדש, הוא כבר בשוק, יש לו כבר הסכמים. לא צריך להתגונן עם חסם כניסה ממי שכבר נכנס.
היו"ר איתן כבל
מר אפורי, העניין ברור.
אתי בנדלר
יגבילו את - - -
עיסאווי פריג' (מרצ)
איתן.
אתי בנדלר
- - - ל-X שנים, ואחר-כך יעיפו אותם.
עיסאווי פריג' (מרצ)
איתן, כתוב "ספק תכנים הרשום במרשם". אין ציון לחדש או ישן.
היו"ר איתן כבל
אתה נרשם.
עיסאווי פריג' (מרצ)
רשום במרשם.
היו"ר איתן כבל
מה המשמעות של זה?
עיסאווי פריג' (מרצ)
רשום במרשם.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
חדש – כמה זמן הוא צריך להמתין כדי להירשם - - -
עיסאווי פריג' (מרצ)
אין חדש או ישן.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
אם הוא נרשם ישר, אין לזה משמעות.
אסתר פלדמן
הוא צודק. נכון, כל ספק תכנים שרוצה להירשם שעומד בהגדרה.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
מה הכוונה לחדש?
היו"ר איתן כבל
עיסאווי, יש כאן שתי משקולות. אתה מציג את זה כעניין טכני שצריך להסדיר. מאחורי הדיבור הזה יש עולם ומלואו. אפורי אמר בקליפת אגוז, הסתבר לך שזה מטע קוקוס, זה לא אגוז... כשאני בפתיחת הדברים שלי אמרתי שיש כאן כוחות, הנה, זה יצא יותר מהר ממה שהתכוונתי.

מה שאומר כאן מר אפורי שיש כאן שני כוחות, שני וקטורים. יש הווקטור הקיים, שהוא השחקן המרכזי בתוך כל התהליך, ואלה הכבלים והלוויין, צריך להגדיר את החבורה שנכנסת. כל התהליך הזה לשיטתו, הוא אומר כך: החוק בא קודם כול ולפני הכול לחזק את השחקנים החדשים שנכנסים אל השוק, כדי לייצר את האיזון הנדרש על-ידי המדינה. אני מפרש אותך בחייך לא רע, נכון?
תמיר אפורי
כן.
היו"ר איתן כבל
תודה. אני כמובן אאפשר למיכל לומר. יש כאן נציג הוט?
עיסאווי פריג' (מרצ)
איתן, אני משתדל לא לשחות בכל העניין.
היו"ר איתן כבל
בבקשה.
עיסאווי פריג' (מרצ)
כשאני קורא את המשפט הפשוט "ספק תכנים רשום במרשם" – מה אני צריך להבין? אני, כחבר כנסת.
היו"ר איתן כבל
תסבירו. חברים, אתם יכולים להסביר בעברית מדוברת?
עיסאווי פריג' (מרצ)
בשביל מה להיכנס לווג'ראס ולנתח את העברית? אפשר עברית יותר פשוטה למה שאפורי אמר? תסבירו לי.
אסתר פלדמן
אחד מסעיפי הפרק הזה מדבר על מרשם שתקים המועצה, כמו פנקס, פנקס רישום שבו אם אתה רוצה להיות ספק תכנים שזוכה לזכויות לפי הפרק הזה, אתה צריך להגיע למועצה, להגיד "אני ספק תכנים". המועצה בודקת האם אתה עומד בהגדרת ספק תכנים, ואז היא רושמת אותך.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
אם אני מבין נכון, ספק תכנים צריך לבקש להירשם, ואז הוא נבחן. הוא יכול להיות ספק תכנים ולא רשום, כי הוא לא הגיש בקשה להירשם.
אסתר פלדמן
נכון, או - - -
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
זה המצב?
אסתר פלדמן
אתה צודק לגמרי. או שהוא לא ביקש - - -
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
הוא צריך להגיש בקשה, ואז בוחנים אם הוא עומד בקריטריונים, ואם כן, רושמים אותו.
אתי בנדלר
נכון.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
זו המשמעות?
אתי בנדלר
נכון.
אסתר פלדמן
בשני מקרים ספק תכנים לא יהיה רשום: אחד שלא ביקש, ואחד שביקש ולא עמד בהגדרת ספק תכנים.
עיסאווי פריג' (מרצ)
זה מה שקיים.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
הוא עדיין ספק תכנים.
אסתר פלדמן
נכון, אבל לא רשום.
עיסאווי פריג' (מרצ)
זה מה שקיים.
היו"ר איתן כבל
נכון, עיסאווי.
עיסאווי פריג' (מרצ)
מה מר אפורי מבקש?
אסתר פלדמן
הוא מבקש שנגביל את ספקי התכנים שזוכים לזכויות לפי הפרק הזה, ונגיד רק ספק תכנים חדש.
עיסאווי פריג' (מרצ)
לא הבנתי.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
מה זה חדש?
אתי בנדלר
שלא חלפו חמש שנים מאז שהוא התחיל לשדר.
קריאה
גם לא סלקום בסיבוב הבא.
אתי בנדלר
זה מה שהוא רוצה.
היו"ר איתן כבל
הוא רוצה לסגור.
עיסאווי פריג' (מרצ)
איך הוא אמר את זה במשפטים שלא הבנתי?
היו"ר איתן כבל
זה העניין, שלא תבין.
תמיר אפורי
אני מוכן להגיד שוב יותר פשוט.
היו"ר איתן כבל
לא, לא, לא. סליחה. ברשותכם, מיכל בבקשה.
מיכל רפאלי כדורי
חברים, החוק הזה נולד בעקבות המלצות של ועדת פילברג. למיטב ידיעתי – ובתחום הזה אני קצת מבינה, ונמצא פה אסף שיכול להסביר – הכוונה היתה להסדיר את שוק הספורט בכלל. ישבה פה הממונה, דיברה על זה שערוצי הספורט הם מונופולים. הם לא מונופולים והם מתנהגים כמונופולים רק כלפי שחקנים חדשים, הם מתנהגים כך גם כלפי שחקנים קיימים, גם שחקן קיים צריך בכל כמה שנים להאריך את החוזים שלו.

זה לא סוד, וזה מרוח בעיתונים, מערכת היחסים שלנו עם אחד המונופולים הזה הגיעה למצב שחוק כזה היה עוזר לנו. גם סלקום בעוד שלוש שנים כבר לא תהיה חדשה, גם היא תצטרך לעמוד מולם בהארכת החוזים הבאה.

להגיד היום שהחוק הזה בדיוק כדי להכניס את סלקום ופרטנר לשוק וזהו, זה לעשות חוכא והטלולא מהחוק.
היו"ר איתן כבל
תודה, גברתי.
ניר יוגב
- - -
היו"ר איתן כבל
סלקום, אתם רוצים שהחוק יעבור?
ניר יוגב
אני רק - - -
היו"ר איתן כבל
עזוב. עשה לי טובה, ההרצאות מיותרות.
מיכל רפאלי כדורי
הוא רוצה לתמוך בי. איתן, זה לא קורה כל יום.
היו"ר איתן כבל
סליחה, דווקא בעניין הזה אני לא רוצה את תמיכתו בך. הוט, בבקשה.
עיסאווי פריג' (מרצ)
אתה נותן לאפורי להשתלט על הדיון ולקבוע את השיח.
היו"ר איתן כבל
הלאה.
יורם מוקדי
אני סמנכ"ל התוכן בהוט. כשהתחיל הדיון בחוק הזה, בירכנו על החוק, ואמרנו שהוא יצטרך לטפל בכשל העיקרי, והוא שבעולם הספורט היתה הסדרה שמנעה בלעדיות ומנעה מפלטפורמות יכולת להשתלט על תכנים ולהתקשר בהסכמים בלעדיים עם ערוצי ספורט, וזה מחיל את זה על כלל השוק. זו הלוגיקה של החוק הזה, זה ההיגיון שלו. הוא בא ואומר בנושא הזה של ערוצי שספורט שלא יהיה מצב שערוץ ספורט ימכור את עצמו רק לאחד ולא יציע את עצמו לשני, והוא יימכר לכולם. זו הלוגיקה, היא לא מפרידה בין חדש לישן, והאינטרס הציבורי בסופו של דבר שכולם יראו הכול והמחירים לא יאמירו.
היו"ר איתן כבל
תודה, סלקום תומך בכם, בהוט ויס. חברים, אין לי כוונה להפריד את האינטרסים. העניין ברור, התמונה ברורה. פתחתי ואמרתי ומי שאוזניו היו כרויות מלכתחילה הבין בדיוק על מה אני מדבר. גברתי, אני רוצה לעבור להצבעות, לפחות של ההגדרות. בבקשה.
אתי בנדלר
אני מציעה - - -
אדר זהבי
אני רוצה עוד הערה קטנה. אני רוצה לגבי הגדרת ערוץ ספורט. אמר פה קודם חברי מיורוספורט לגבי ערוצים זרים, שאנחנו אמורים להחיל את החוק שלנו על העולם. שאלתי היא אחרת, לגבי ערוצים כמו יורוספורט, אתם רוצים להחיל על העולם, בבקשה, אבל לגבי הערוצים הפחות חוקיים שצריכים להיכנס לארץ, לגבי ערוצי Bein, לגבי ערוץ של Bein שרוצה פתאום להירשם כערוץ ספורט, האם הוא נמצא פה בהגדרה הזאת?
היו"ר איתן כבל
בבקשה.
אסף וסרצוג
אם הוא ערוץ ספורט, אז כן.
היו"ר איתן כבל
אם הוא יעמוד במה שהחוק קובע, אני לא רואה מניעה.
אסף וסרצוג
אם הוא יעשה משהו פלילי וישדר - - -
אדר זהבי
זה לא מה שכתוב פה, אסף. אם ל-Bein יש אכן זכויות, ועכשיו אנחנו מחילים את החוק שלנו על כל העולם - - -
אסף וסרצוג
זכויות בישראל?
אדר זהבי
פה כתוב "'ערוץ ספורט' - ערוץ ש-50% לפחות מזמן השידור שלו מוקדשים לתכנים בנושא ספורט.", לא כתוב פה שום דבר לגבי ישראל.

מה שאני אומר שאכן ל-Bein יש זכויות, אבל לא בישראל, והוא משדר לישראל.
קריאות
- - -
אדר זהבי
עם כל מיני אמצעים הוא משדר לישראל.
היו"ר איתן כבל
הבנתי מה שאתה אומר.
אסף וסרצוג
- - -
היו"ר איתן כבל
אסף, חבל על הזמן.
אדר זהבי
אני לא רוצה פה זליגה של ערוצים פירטיים לעסק הזה. זה הכול.
היו"ר איתן כבל
אני אתך בעניין הזה. אנחנו נצביע. אנחנו אחר-כך נשב ואני רוצה לקבל הבהרה ממך, ואם נידרש לעשות תוספת כזאת או אחרת, כדי למנוע מצב כמו שזהבי אומר, נוסיף את זה בדיון הבא. אין פה סיפור. אני לא רוצה שנמתח את הדיון יותר ממה שצריך, אבל אתה מעלה נקודה, ואני מבקש תשובה ברורה וחדה בעניין הזה. בבקשה, גברתי.
אתי בנדלר
אדוני, אני מציעה דבר כזה, שחוץ מההגדרה "זכות במפעל ספורט משמעותי", שזה ברור שזה מפעל ספורט - - -
עיסאווי פריג' (מרצ)
איפה זה?
לאה ורון
ההגדרה הראשונה והגדרה אחת לפני אחרונה בסוף.
אתי בנדלר
ההגדרות: "זכות במפעל ספורט משמעותי" זו הגדרה ראשונה, ושתי ההגדרות האחרונות באותו עמוד - - -
איתמר חרמון
"מפעל ספורט" צריך בשביל הגדרה של ערוץ. "מפעל ספורט משמעותי" אפשר שלא.
קריאה
גם "מפעל ספורט משמעותי" צריך.
אסף וסרצוג
לא להגדרה של הערוץ.
אתי בנדלר
אני מציעה, אדוני, להצביע - - -
קריאות
- - -
היו"ר איתן כבל
חברים יקרים, זה שאני עושה את העבודה בשבילכם עכשיו, הייתם צריכים להיות מוכנים בעניין הזה.
אתי בנדלר
אני מציעה להצביע על כל ההגדרות, למעט "זכות במפעל ספורט משמעותי" ו"מפעל ספורט משמעותי", ולאחר מכן אם הוועדה תחליט לפצל את ההצעה הזאת באופן שהיא תתייחס רק לנושא הערוצים ולא תתייחס למפעלים, נשמיט מההגדרות שאושרו את החלקים שאינם רלוונטיים לעניין.
היו"ר איתן כבל
תודה. מי בעד?

הצבעה

בעד סעיף ההגדרות – פה אחד

ההגדרות, למעט "זכות במפעל ספורט משמעותי" ו"מפעל ספורט", אושרו, בכפוף לשינויים.
היו"ר איתן כבל
אושרו.
עיסאווי פריג' (מרצ)
מה לגבי "לרבות"?
היו"ר איתן כבל
אחר כך נחזור, ואם צריך נחזיר ונוריד.
לאה ורון
חבר הכנסת איציק שמולי הצביע במקום חבר הכנסת יוסי יונה.
היו"ר איתן כבל
תודה רבה לכם. הלאה.
אתי בנדלר
בשלב זה אני מזכירה שלא היתה הצבעה על ההצעה של תמיר אפורי להוסיף הגדרה ל"אמצעים טכנולוגיים". אני מציעה להצביע גם על ההגדרה הזאת, ושוב, אם לא יהיה בה לאחר מכן שימוש, בחלק שהוועדה תאשר לקריאה שנייה ושלישית, לא נכלול את זה.
היו"ר איתן כבל
בשלב הזה אתה מטביע חותם.
עיסאווי פריג' (מרצ)
תגידי את התוספת.
אתי בנדלר
אני רק מבהירה שהיתה החלטה קודם למחוק מהמילים "רישיון לשידור" את המילים "לרבות רישיון משנה".
היו"ר איתן כבל
מה שביקש מר אפורי זה לעשות העתק הדבק מחוק שכבר עסקנו בו לגבי מה זה אמצעים טכנולוגיים. זה תוספת טכנית. היא משמעותית, אבל טכנית לחלוטין.

מי בעד התוספות האלה, ירים את ידו.

הצבעה

בעד ההגדרה – פה אחד

ההגדרה "אמצעים טכניים" אושרה.
היו"ר איתן כבל
תודה רבה. אושר. אנחנו מתקדמים.
אהוד מילנר
לגבי ההגדרות.
היו"ר איתן כבל
אודי, נשמה, נסענו.
אהוד מילנר
בקשר להגדרות. יש פה הגדרה להגדרת "ספק תכנים". בספק התכנים מוגדר שאם מישהו רוצה לפתוח שידור בישראל, הוא הופך להיות ספק תכנים אם הוא נרשם במרשם, ואנחנו מחויבים למכור לו את ערוצי הספורט. יכול להיות – היום אין מצב כזה – יכול להיות מצב כמו שהיה בעיתונות, שיגיע משהו כמו חינמון, יחליט פתאום שהוא רוצה שכל המנויים יעברו אליו, והוא רוצה לפתוח לכל הציבור את השידורים שלו בחינם, אנחנו מחויבים למכור לו. למעשה זה מעקר לנו את כל המכירה לגופים אחרים. היום אם היה מגיע גוף כזה, לא היינו פוגעים באחרים ומוכרים בחינם לכולם.
היו"ר איתן כבל
זו שאלה מעניינת.
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
אני אומרת לעצמי, זה נותן לאיתן רעיונות. הלוואי והיה בא מישהו ופותח את כל התכנים בחינם לציבור. מה השאלה פה בכלל.
אהוד מילנר
זה מרוקן את כל עולם התוכן.
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
לאוהבי הספורט שבינינו אתה נוגע בנקודה כואבת.
דרור שטרום
לא הבנתי את הבעיה. אם יש מחיר שוק ואדם בא ומשלם עבור זכויות שידור את מחיר השוק, ורוצה להפיץ את מרכולתו בחינם, זה עניין שלו. כל עוד הוא לא מונופול, החוק לא עוצר אותו.
מיכל רפאלי כדורי
הוא חייב למכור לו, זאת הבעיה.
דרור שטרום
אז מה אם הוא חייב למכור לו? הוא ימכור לו בכסף. הוא רוצה להפיץ בחינם, כל עוד הוא לא מונופול, אף אחד לא אוסר על זה בשום מקום בעולם.
קריאות
- - -
חגי נצר
יש חוק שאוסר את זה, חוק ההגבלים העסקיים. ככה אתה חותר תחת התחרות. הרגת את התחרות.
היו"ר איתן כבל
למזלכם דרור שטרום לא חוזר להיות הממונה על ההגבלים.
מיכל רפאלי כדורי
דרור שטרום מייצג צד.
היו"ר איתן כבל
בסדר גמור, לגיטימי.
מיכל רפאלי כדורי
יש לזה פתרון פשוט מאוד.
היו"ר איתן כבל
שנייה. יש לי כאן מחלוקת עם דרור בעניין הזה, אבל לא נפתח אותה כאן. זאת שאלה מעניינת.
מיכל רפאלי כדורי
אפשר לפתור אותה.
היו"ר איתן כבל
שנייה, ברשותך. זאת שאלה מעניינת. אודי, אני לא מתכוון לעסוק בה ברגע זה. זה סמינר, אתה יכול להמליץ על סמינר באוניברסיטה. אני לא מזלזל בזה. מי כמוני מכיר את העניין הזה. אני אנסה מאחורי הקלעים, עד הדיון הבא, לשאול מה המשמעויות של הדברים.
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
שאלת תם.
היו"ר איתן כבל
זו שאלה טובה. אם זה קרה עם עיתון, יכול ויקרה מחר בן-אדם שישתלט על השוק בצורה הזאת. זה לא רק עניין של מונופול. בסוף כל אחד שיש לו כסף וגם רוצה אולי להלבין כסף, זו יכולה להיות דרך. אתה קונה את כל הזכויות, אבל אני לא רוצה לפתוח כאן את הדיון - - -
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
אומנם שלדון הפסיד 730 מיליון שקל על ישראל היום, אבל אני לא בטוחה – עכשיו רגע ברצינות - - -
היו"ר איתן כבל
אני לא רוצה לפתוח את זה.
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
אתה כן הולך לפתוח את זה מאחורי הקלעים, אז אני אומרת - - -
היו"ר איתן כבל
לא. אני לא מתכוון להכניס את זה לחוק.
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
זו סוגיה. במחירים של הליגות זה לא הגיוני.
מיכל רפאלי כדורי
אני חושבת שאתם צריכים להיות רגישים לזה, בעיקר שאנחנו, יס והוט, תחת משטר, אנחנו לא יכולים לשדר פרסומות, מותר לנו לעשות רק מה שמותר לנו, אבל העולם משתנה. אני אומרת את זה בין היתר גם כדי להגן על זכייניות ערוץ 2 ועל העיתונים. היום יש שחקנים חדשים שאיסור הפרסומת לא חל עליהם. אני אוהבת את זה, אני לא אוהבת את זה, זה המצב. יכול לבוא מישהו כזה שאודי דמיין ולהתפרנס מפרסומת בספורט ולגמור את הענף כולו. אני חושבת שאתם צריכים להיות מודעים לזה.
היו"ר איתן כבל
מיכל, את אומרת דברי טעם, ואני אומר את זה בכל - - -
מיכל רפאלי כדורי
אז למה אתה לא מקשיב לי?
היו"ר איתן כבל
אני מקשיב - - -
דרור שטרום
הוא פשוט לא מציית.
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
היא לא מורגלת בזה, דרור.
היו"ר איתן כבל
מיכל, קודם כול, זה יפה שאת מצליחה להגיד יס והוט בנשימה אחת עם חיוך על השפתיים. פעמי משיח. נצא לראות איפה החמור. זה בסדר, היה שווה לקיים את הדיון הזה רק בשביל זה.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
לך אחרי החבל, תגיע לחמור.
היו"ר איתן כבל
כשאת אומרת את זה, אני מיד אומר: צריך קביים לשני הגופים האלה, הם כל-כך חלשים, צריך לחזק אותם...
מיכל רפאלי כדורי
שמעת אותי אומרת את זה?
היו"ר איתן כבל
לא, אני אומר הכול - - -
מיכל רפאלי כדורי
יס חברה נהדרת. עוד פעם שאני אגיד את זה?
היו"ר איתן כבל
סליחה, חברים יקרים, אני לא פותח את הדיון בשאלה הזאת, אני לא מתעסק עם העניין הזה בשלב הזה.
דרור שטרום
חשבתי שהמטרה של כולם פה היא להוריד את המחירים לצרכן.
היו"ר איתן כבל
תודה.
דרור שטרום
פתאום כשרוצים להוריד לאפס – לא.
היו"ר איתן כבל
דרור, תזכור שכל אחד סביב השולחן הזה, מטרתו היא להוריד את המחיר.
איציק שמולי (המחנה הציוני)
אתה יודע מה אומרים על מי שנכווה ברותחין, דרור.
היו"ר איתן כבל
תודה. אנחנו מתקדמים.
אסתר פלדמן
6סה.
לאה ורון
מה קרה ל-6סד?
אסתר פלדמן
זה מפעל ספורט.
היו"ר איתן כבל
הלאה.
אסתר פלדמן
חובת מתן רישיון לשידור לעניין ערוץ ספורט

6סה.

מפיק ערוץ ספורט המשדר לציבור בישראל, בעצמו או באמצעות אחר, תכנים בנושא ספורט הכוללים משחק אחד או תחרות אחת, לפחות, שהם חלק ממפעל ספורט הכלול ברשימת המפעלים שפרסמה המועצה לפי סעיף 6סח(א)(1) או (2), ייתן לכל ספק תכנים רשום, המבקש זאת, רישיון לשידור הערוץ, בכפוף לכל דין, בכפוף להוראות סעיף זה.
היו"ר איתן כבל
גברתי, תסביר את הסעיף הזה, נתחיל התייחסויות ונצביע. זה כבר לא הגדרות, אנחנו במהויות.
אתי בנדלר
כולל התוספת "בכפוף לכל דין" – מה הכוונה.
אסתר פלדמן
זו חובת המכירה. זו ההוראה המרכזית בפרק, כשלפי ההגדרות שקראנו, מפיק ערוץ ספורט יהיה חייב למכור רישיון לשידור אותו ערוץ, לכל ספק תכנים רשום. הכנסנו את המילים "בכפוף לכל דין" על מנת שזה ייתן מענה ראוי להבנתנו לחששות שהעלו החבר'ה ששואלים: האם אנחנו יכולים לתת רישיון לשידור? האם אנחנו יכולים למכור משהו שאין לנו? האם אנחנו יכולים לשרשר הלאה זכות שלא ניתנה לנו? זה כדי להפיג את חששותיכם. בסעיף האופרטיבי אנחנו קובעים שכל מכירה תהיה בכפוף לכל דין. כלומר, מה שניתן למכור – יימכר; מה שלא ניתן למכור – אין חובה למכור.
היו"ר איתן כבל
אני פותח. זה נושא חשוב. מי רוצה להתייחס? אפורי, שטרום, ונפתח את הדיון. דרור, בבקשה. דרור שטרום, תציג את מי אתה מייצג.
דרור שטרום
אני מייצג את RGE, והקושיה שאני רוצה להעלות היא דווקא בניגוד לאינטרס. אני דווקא רוצה לפתוח. אני מבחין בחוק הזה בין החלק שעליו דילגנו לבין החלק הזה של מכירת ערוצים. אנחנו בעד הטלת חיוב במכירת ערוצים, זה עוזר גם לנו, לא חסכתי לעצמי את התיאור ששמעתי מחברתי מיכל רפאלי-כדורי על מונופולים אדירים שהיא נתקלת בהם, אבל אני צריך לזכור שיש לנו דואופול שהוא מטרת הישיבה הזאת, והוא הסיבה הישירה לו. ולכן לנו הסעיף הזה עוזר במשא-ומתן מול גופי השידור, כי לנו קשה להסתדר אתם, וטוב לנו מאוד שיהיה מנגנון כזה.

השאלה שלי, כבוד היושב-ראש וחברי הכנסת, היא, מדוע אנחנו צריכים את הנוסח המסורבל שמפנה אותנו רק למפיקי ערוצי ספורט, שלהם יש מפעל שהמועצה הכריזה עליו, וכולנו יודעים שהכרזות כאלה אורכות זמן וזה תהליך מינהלי? למה לא ייאמר פשוט, שכל מפיק ערוץ ספורט במדינה מוכר את מרכולתו לכל ספק תכנים? פשוט שוק פתוח. כל ספק תכנים שרוצה, מפיק ערוץ ספורט של תחרויות מסוימות, יכול לקבל אותן במנגנון של בירור המחיר, ובזה נגמר הסיפור. למה צריך להתחיל עכשיו לרדוף אחרי המועצה בבג"צים למה היא הכריזה עלי ולא הכריזה עליו? הרי כולנו יודעים בסוף שכל העולם של רישיונות מינהליים והכרזות, אנחנו בעידן האינטרנט היום.
היו"ר איתן כבל
אחרי שאמרת שזה לא האינטרס שלך. מה האינטרס?
דרור שטרום
אני לא אומר מה האינטרס. אני אומר: שוק פתוח, אז שוק פתוח לכולם. זו התפיסה היסודית. באים ומחייבים כאן שוק פתוח, שוק פתוח לכולם. לא צריך שיבואו ויגידו: אנחנו מכריזים על שלמה ולא על מוישה, על שמחה ולא על יפה. צריך שוק פתוח לכולם. הרי במה אנחנו פוגעים פה? אנחנו לא פוגעים פה בדבר.
היו"ר איתן כבל
דרור, על פניו מה שאתה אומר נשמע לי הגיוני, אבל אני מניח שיש כאן הגיונות נוספים. ברשותכם, קודם כול, אפורי. מר אפורי, שקודם כול אסף יתייחס?
תמיר אפורי
אני בנושא אחר.
היו"ר איתן כבל
בבקשה.
אסף וסרצוג
השאלה בהתערבות היא פשוט מידת ההתערבות. כשישבנו סביב הסוגיה הזאת, כל הגורמים – הרי בסופו של דבר אנחנו רוצים להסיר חסמי כניסה וחסמי מעבר – השאלה היתה איזה ערוצים הם ערוצים רלוונטיים. דע גם איזה ערוצים באים ויושבים פה מסביב לשולחן, שאלה כנראה גם הערוצים הרלוונטיים, ולכן רצינו להגדיר איזה סף רלוונטי - - -
דרור שטרום
אין אחרים.
אסף וסרצוג
אולי יש, אולי אין. יש אחרים, הם פשוט לא פה.
היו"ר איתן כבל
אסף, האם יש למשל סביב השולחן הזה – פה רוב השחקנים, אם לא כולם - - -
אדר זהבי
אנחנו לא יודעים מה המפעלים הרלוונטיים.
היו"ר איתן כבל
חוץ ממה שאמר זהבי על Bein, האם יש פה מישהו למשל – אני אומר עכשיו ברצינות – שמתנגד להצעה כפי שמציע דרור?
אסף וסרצוג
הם לא פה.
היו"ר איתן כבל
אני שואל קודם כול את מי שפה. הנחת העבודה שלי היא שהרוב פה. מספיק שיש אחד, אבל לפחות מהשחקנים המרכזיים - - -
אתי בנדלר
אני אומר לאדוני. לכאורה ההצעה נראית שובת לב ואפילו מפשטת את הדברים ויכול להיות שיש לה מקום, אבל צריך לבחון את העניין הזה. הרי בסופו של דבר יש כאן גורמים שיש להם זכויות, יש להם זכויות קנייניות, והצעת החוק הזאת באה כדי להתמודד עם כשל שוק. ההרחבה שמוצעת כאן לא מתמודדת עם כשל שוק. אם מדובר באיזה ערוץ אזוטרי שמשדר רק – אני לא יודעת מה, אני לא מבינה בזה – רק היאבקויות בשפה הרוסית - -
דרור שטרום
זה אזוטרי, גברת בנדלר?
היו"ר איתן כבל
היא כבר הזהירה. בסגנון רומי יווני...
דרור שטרום
- - - הכי מבוקש.
אתי בנדלר
- - השאלה היא למה צריך לחייב אותו למכור.
דרור שטרום
אני רוצה לענות.
היו"ר איתן כבל
אני אאפשר לך.
אתי בנדלר
זו ההתלבטות היחידה שלי. בסופו של דבר זה רישיון כפייה. ורישיון כפייה, כשמחילים אותו, הוא בא להתמודד עם כשל מסוים. כאן אין כשל, לכן אני בספק אם זה נכון להרחיב את זה כל-כך.
היו"ר איתן כבל
בבקשה.
עודד קרמר
אני מטעם "הצלחה", תנועה לקידום חברה כלכלית הוגנת. אני מייצג את ציבור הצופים. אני חושב שההצעה מצוינת. מטרתנו כצופים שכל תוכן שאפשר לראות, כל אחד יוכל לבחור באיזה פלטפורמה הוא מבקש לראות אותו. אם יש ערוץ של ערוץ "בדמינטון", אם הערוץ הזה מעניין, והצופים של הפלטפורמה יבקשו אותו, אין סיבה שלא תהיה חובת מכירה גם עליו.
אתי בנדלר
למה רק על ספורט, אם כך?
עודד קרמר
כי אנחנו מדברים על ספורט.
אתי בנדלר
אולי תוכניות ילדים. כל דבר.
עודד קרמר
אני חושב שהובהר מראש שספורט הוא עניין חסר תחליף.
קריאה
בתי קולנוע למשל.
עודד קרמר
אנחנו מדברים כל הזמן על זה שספורט הוא עניין חסר תחליף. אין עוד ספורט. יש ספורט אחד.
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
ילדים. ערוצי ילדים.
אלעד מן
אני היועץ המשפטי של "הצלחה". המאפיינים השוקיים של השוק הזה, אני חושב שכולנו יכולים להסכים על זה, אני חושב שזה גם הוכח במספרים, גם מבחינת שיקולי מעבר וגם מבחינת כשל השוק והתלות בתכנים האלה בהחלטת קבלת צפייה, הם ייחודיים, שלא כמו בתכנים אחרים. זה בעצם כשל השוק.
אתי בנדלר
אני מסכימה אתך, אבל השאלה היא אם אנחנו מדברים על כל התכנים בתחום הספורט או שצריך למקד את זה בתכנים שבאמת - - -
אלעד מן
מה שאת עושה שאת מאפשרת קנייה, את לא מחייבת קנייה. מי שלא ירצה לקנות את זה, ואם לא יהיה ביקוש לזה, אז לא יקנו. אם כן יהיה ביקוש - - -
אתי בנדלר
אני מחייבת מכירה.
אלעד מן
נכון, אבל בזה את פותחת שסתום.
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
אתי, הם לא חייבים לקנות. יש חובת מכירה, אין חובת קנייה. אתי, אני מבינה מה את אומרת, אבל צריך להיזהר ברישיון כפייה.
אתי בנדלר
כאן את עושה רישיון כפייה - - -
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
אני מבינה, על הכול. תאמיני לי, הבן שלי משחק קריקט.
אתי בנדלר
אם חברי הכנסת חושבים שזה יעודד פלורליזם יותר גדול בספורט, יאפשר פתיחה יותר גדולה של השוק הזה באופן שמתמודד עם כשלים קיימים, אז אפשר ללכת על זה.
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
אתי, אני לא חושבת שאפשר למיין את סוגי הספורט.
היו"ר איתן כבל
ברשותכם אני רוצה להגיד את הדבר הזה. אני חושב, כמי שגם מכיר את התחום הזה לא רע, אני לא רוצה להתיימר - - -
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
אפשר לחשוב איזה קבוצה אתה אוהד, גם קבוצה...
היו"ר איתן כבל
תודה רבה לכם... אנחנו נצביע עם התוספת, אני אמליץ בפני חברי להוסיף את התוספת, ואם נגיע למסקנה בין לבין שעפנו על ההצלחה של שטרום, אני לא אהסס - - -
אסף וסרצוג
הפסקתי באמצע להגיד מה עמד מאחורי זה, רק שיעמוד בפניכם. כמו שפחות או יותר עלה פה, השאלה היתה מה מידת הרלוונטיות של הערוץ. כמו שאמרה היועצת המשפטית יש פה עניין של פגיעה וגם בסופו של דבר אנחנו רוצים להסיר חסמי כניסה או חסמי מעבר בשוק ואנחנו מחפשים את הערוצים הרלוונטיים והאטרקטיביים. לכן חשבנו שהדבר הנכון הוא לייחד את הערוצים שיש בהם עניין, שהם הערוצים הרלוונטיים, מאחר שלא קיים כשל בשוק בערוצים, לצורך העניין אני אקרא להם "הלוא אטרקטיביים", מכיוון שלא צריך לחייב אותם למכור, הם מן הסתם ירצו למכור. זה בסופו של דבר עמד מולנו, וצריך לראות אם מרחיבים את זה מעבר.
היו"ר איתן כבל
תודה. אני חוזר ואומר – חגי, זה משהו שאתה אומר לעצמך שאם אני לא אגיד, אני מזדקן בשנה?
חגי נצר
הוא במקום בעיני. אני גם מסכים עם הדברים - - -
היו"ר איתן כבל
תודה רבה.
חגי נצר
רגע, סליחה. בדיוק בנקודה הזאת צריך להבהיר שזה חל על מפיקי ערוצים בישראל, ולא על כלל מפיקי הערוצים בעולם.
היו"ר איתן כבל
נגיע לעניינים האלה. בבקשה, אפורי. משפט.
תמיר אפורי
אני מבקש להתייחס לעניין של "בכפוף לכל דין". אני חושב שזה לא נותן מענה מספק. השיטה הזאת שמנסחים משהו בחוק ואומרים: בפרוטוקול אמרנו שזה בסדר. הנוסח של החוק צריך לשקף - - -
היו"ר איתן כבל
מה אדוני מבקש?
תמיר אפורי
ביקשתי בהגדרות, אם לא בהגדרות, שיהיה פה. אמרו לי כאן: חכה שיגיע הסעיף המהותי. הנה הסעיף המהותי. אני מבקש שהרישיון שמבקשים לכפות על מפיק ערוץ ספורט לתת יתייחס אך ורק לתכנים שהוא בעל זכות היוצרים בהם.
מיכל רפאלי כדורי
הוא לא בעל זכות יוצרים בכלום חוץ מאשר במגזין הספורט שלו.
חגי נצר
זכויות שידור זה גם מוגדר בחוק זכויות יוצרים.
תמיר אפורי
אני רק אגיד לשם הדוגמה - - -
מיכל רפאלי כדורי
זכויות שידור זה לא זכויות יוצרים.
היו"ר איתן כבל
מר אפורי, בבקשה.
תמיר אפורי
אני רוצה להגיד לשם הדוגמה שאחד הדברים, לדעתי אף אחד באוצר - - -
קריאות
- - -
היו"ר איתן כבל
חברים, אני שמח שאת אהבתכם אתם מרעיפים אחד על השני בשידור חי, אבל, חברים יקרים, אתם יכולים לצאת החוצה, אם תשכנעו אחד את השני, סבבה, אולי תשכנעו אותנו, אין לי בעיה. בבקשה.
תמיר אפורי
דוגמה אחת פשוטה מתייחסת לתוכן שנמצא ברקע של שידורי ספורט, גם בערוצי ספורט יש מדי פעם מוזיקה, שומעים מוזיקה בערוצי ספורט, לפי הנוסח שהממשלה מקדמת כאן מתקבל הרושם - - -
מיכל רפאלי כדורי
אתה עושה פה טריק.
היו"ר איתן כבל
אפורי, אם לא הייתי מכיר אותך, פותח חזיתות שכמוך - - -
מיכל רפאלי כדורי
במוזיקה יש זכויות יוצרים, במשחקים יש זכויות יוצרים.
תמיר אפורי
אני יכול להשלים את הדוגמה?
היו"ר איתן כבל
ודאי.
יורם בן דוד
אתה חושב שאני לחינם פה? סתם באתי?
היו"ר איתן כבל
בבקשה, אפורי. סיים. אם יש לאדוני חזית נוספת לפתוח, יודיע לנו...
תמיר אפורי
אני אומר שוב דברים שדיברתי, כולל אתמול, עם משרד האוצר, והובהר לגמרי שמפיק הערוץ לא אמור לתת רישיון על דברים שהם לא שלו. אני מבקש לכתוב את זה בחוק. אני חושב שזו בקשה לגיטימית. הדוגמה שנתתי על מוזיקה היא דוגמה מאוד פשוטה, מי שאמור לשלם לארגוני זכויות היוצרים בתחום המוזיקה זה הפלטפורמה במישרין, וככה זה עובד. החוק צריך לתת לזה ביטוי. אי-אפשר להגיד "בכפוף לכל דין", ועכשיו נריב מה זה נקרא "בכפוף לכל דין".
אתי בנדלר
מה אתה רוצה? מה הנוסח?
תמיר אפורי
הצעתי נוסח, אני מוכן לחזור עליו שוב.
אתי בנדלר
תחזור עליו.
תמיר אפורי
הנוסח שהצעתי, אומנם הוא היה בהגדרה, אבל אפשר להעביר אותו בשינויים המחויבים, זו לא בעיה. ברישיון לשידור הערוץ בסעיף 6סה – כתוב בסוף "רישיון לשידור הערוץ", אני מבקש שייאמר שרישיון לשידור הערוץ מתייחס לזכויות היוצרים שהם בבעלות מפיק ערוץ הספורט בלבד.
היו"ר איתן כבל
מיכל, בבקשה.
מיכל רפאלי כדורי
מר אפורי היקר מנסה לעוור את עיניכם. יש הבדל בין זכויות במוזיקת רקע וזכויות במוזיקה בכלל שיש בערוץ, שאותן הפלטפורמות משלמות, או פלטפורמות חדשות שאמורות לשלם לאקו"ם, לפדרציה, לארגוני זכויות היוצרים, לבין זכויות שידור שיש במפעלים ובמשחקים. לצ'רלטון, ל-RGE ולערוצי ספורט בכלל יש זכויות שידור של המפעלים האלה. אין להם זכויות היוצרים של הליגה האנגלית או של הליגה הספרדית.

אני חושבת שמה שתמיר אפורי מנסה לעשות פה זה באצטלה שהוא דואג למוזיקה לזרוק את התשלום המיוחד. יבוא הערוץ, יגיד לפלטפורמה - - -
תמיר אפורי
אני ממש לא דואג למוזיקה.
אדר זהבי
את מבולבלת לחלוטין, מיכל.
מיכל רפאלי כדורי
- - - יגיד לפלטפורמה: את זכויות היוצרים צריכה לשלם הפלטפורמה. פה זכויות יוצרים במפעל הזה אין לי, יש לי רק זכויות שהיא צריכה לשדר. ועכשיו אני אלך לשוויץ, לז'נבה ואחפש את בעל הזכויות.
היו"ר איתן כבל
תודה. רצית לומר משהו? אתה מהנהן כל הזמן בראש. הנהנת. לא הפסקת להנהן.
יהב דרורי
אני מפרטנר. אני מסכים לגמרי עם מיכל, זה מבקש לרוקן את התוכן מכל ההסדר. הנוסח "בכפוף לכל דין" עונה לכל הדרישות לעניין הזה. ואנחנו נקנה רישיונות - - -
היו"ר איתן כבל
אני אוהב איך זה מתחלק, איך תמיד מסתדר הבעד והנגד.
מיכל רפאלי כדורי
תקשיב להיגיון.
היו"ר איתן כבל
אני מקשיב.
מיכל רפאלי כדורי
הפלטפורמות מכירות את המקצוע שלהן. יש לנו רישיונות מאקו"ם - - -
היו"ר איתן כבל
מיכל, לא השתכנעתי מהדברים של עו"ד אפורי בפעם הזאת. סליחה, גברתי, אני בסך-הכול התרשמתי. מותר לי להתרשם איך פלטפורמות מסתדרות. אדוני העורך-דין מייצג את פרטנר - - -
מיכל רפאלי כדורי
לגופו של עניין אני מסכימה גם עם פרטנר.
יהב דרורי
כשמשהו שגוי, יש הסכמה.
היו"ר איתן כבל
הנושא "לגופו של עניין" מאוד מדויק פה סביב השולחן כל הזמן, לכן אני מוצא לנכון להתרגש בכל פעם מחדש.
תמיר אפורי
משום שיש כאן כזאת התנגדות, אני מבקש להסביר.
היו"ר איתן כבל
אפורי, תסביר, ואנחנו עוברים להצבעה.
תמיר אפורי
היה כאן דיון, ארבעה, חמישה או שישה, מי יודע כמה, בחוק ההסדרים בשאלה זהה במהותה, כאשר הכנסת ביקשה לכפות העברה של ערוצים פתוחים - -
אסף וסרצוג
בלי תמורה.
תמיר אפורי
- - וסוכם בסעיפים שנחקקו בסופו של דבר – אני יכול להמשיך? היה כאן דיון - -
היו"ר איתן כבל
זוכר את הדיון.
תמיר אפורי
- - הגיעו בו להסכמות וגם לנוסח. אין שום הבדל בכלל בין העברה של ערוצים פתוחים שהכנסת כפתה במסגרת חוק ההסדרים ובין העברה של ערוץ הספורט שהכנסת מבקשת פה. שם נקבעו סעיפים מאוד מפורטים, שאומרים - - -
היו"ר איתן כבל
תודה.
תמיר אפורי
אני רק אשלים את המשפט.

- - - שאומרים שהרישיון אינו בא לגרוע מזכויות יוצרים בתוכן הכלול. גם כאן, בדיוק באותה מידה – ואני אומר שוב כי האוצר הבהיר את זה באוזניי יותר מפעם אחת – שלא מבקשים לכפות על ערוץ הספורט לתת מה שאין לו. אם יש גורם צד שלישי, נניח הליגה האנגלית, או כל גורם אחר שנותן רישיונות לגורם שמפיק ערוץ ספורט, ואומר לו: נתתי לך רישיון לכבלים ולוויין, לא נתתי לך רישיון ל-OTT, אתה לא יכול לכפות. אף אחד לא חושב ברצינות שאפשר לכפות העברה לפלטפורמה שלא כלולה בזכויות שמפיק הערוץ רכש, ולדבר הזה גם האוצר מסכים, הם רק רוצים להשאיר אותו עמום ומטושטש, בנוסח "בכפוף לכל דין".
היו"ר איתן כבל
אפורי, כבר עברת למדינה אחרת בהסבר. עזוב. די, גמרנו. הבנתי. בבקשה.
חגי נצר
מילה אחת לתמיכה באפורי. סעיף 11 לחוק זכות יוצרים, 2007, קובע: "זכות יוצרים ביצירה היא הזכות הבלעדית לעשות ביצירה, או בחלק מהותי ממנה, פעולה, אחת או יותר, כמפורט להלן - - -", סעיף קטן 4, "שידור כאמור בסעיף 14 - לגבי כל סוגי היצירות." מה אומר סעיף 14? "שידור של יצירה הוא העברה קווית או אלחוטית, של צלילים, מראות או שילוב של צלילים - - - ". מה שזה אומר במילה אחת שנכון שאת לא יצרת את היצירה, אבל כשאת מקבלת את זכויות השידור, נותן לך מי שיצר את היצירה הרחבה של זכות היוצרים, והיא ייחודית רק לך, ואת לא יכולה לעשות עם זה מעבר לזה. לכן מה שאין לך, את לא יכולה למכור.
אסתר פלדמן
אין שום בעיה.
חגי נצר
זה מובהר בחוק ההוא, וזה לא מובהר מספיק פה. זה בדיוק מה שהוא אומר.
אסף וסרצוג
החוק ההוא זה היה רישיון לאפס.
תמיר אפורי
זה לא שייך לשאלת המחיר, אין קשר.
קריאה
אין פה שום מחיר, האם יש לך או אין לך, זה הכול.
אסף וסרצוג
מה שאתה יכול לעשות היום, אתה יכול לעשות אחרי שהחוק הזה יעבור, אני לא נוגע בזה.
תמיר אפורי
אז תכתוב את זה.
אסף וסרצוג
לא. לא צריך. כתבת "בכפוף לכל דין".
אדר זהבי
כפוף לכל דין זה ריק.
אתי בנדלר
התבלבלתי. האם תוצאת הוויכוח כאן וההבהרות שניתנו הן שאפשר לאסור על ערוץ להעביר את הזכויות האלה בניגוד לכוונת החוק כאן, זאת אומרת, למכור את הזכויות באופן כזה שהערוץ יהיה מנוע מלהעביר את הזכויות לערוץ אחר או לפלטפורמה אחרת? האם זו המשמעות של הדברים? אם כן, אין טעם בחקיקת החוק, אדוני.
היו"ר איתן כבל
תודה רבה, גברתי, על דברייך. השתכנעתי עוד לפני.
אתי בנדלר
אם אומרים לי דווקא נציגי הממשלה שזו המשמעות של המילים "בכפוף לכל דין".
היו"ר איתן כבל
זה לא מה שאני הבנתי.
אסף וסרצוג
לא. הכוונה שאי-אפשר לעשות מה שלא ניתן. זו היתה ההבהרה.
דרור שטרום
זה מה שאומרת היועצת המשפטית.
אתי בנדלר
אם חוק זכויות יוצרים מאפשר להגביל את המכירה - - -
אסף וסרצוג
לא. כי אז הוא לא יכול לאחד למכור ולהגיד: לך יש לי את הזכויות האלה - - -
קריאות
- - -
אהוד מילנר
תכתבו את זה כך - - -
היו"ר איתן כבל
לא. אני לא רוצה הסברים. אודי, בבקשה. תודה רבה. אתה רוצה להחליף אותי? חברים, אומרת כאן היועצת המשפטית שלנו אמירה. אל תגיד לי עכשיו למה אני מתכוון, בשביל זה אפורי מתפרנס, מלומר למה התכוונתי. אני לא רוצה שיתפרנסו פה עורכי-הדין סביב השולחן הזה ממה התכוונו, אני רוצה שהדברים יהיו ברורים, שהדברים שאומרת כאן היועצת המשפטית, שעלולים להסתתר תחת "בכפוף לכל דין" יובהרו.
אתי בנדלר
כדי לדעת שאני מבינה – אני הבנתי מלכתחילה שאם יש לי זכויות למשל לשדר שלושה משחקים, לצורך העניין ערוץ שכולל גם משחקים מסוימים, אני לא יכולה על סמך הסעיף הזה לשדר משחק שאני כבעלת הזכויות, שנאלצת להעביר הלאה, לא רשאית בעצמי לשדר, אבל לגבי מה שכן יש לי זכויות מחייבים אותי למכור את זה הלאה.

אני חוששת ואני רוצה לוודא שהמילים "בכפוף לכל דין" לא ימנעו את זה ממני. דהיינו, מה שלי, כמי שרכשה את הזכויות, יש לי זכות לשדר, אותו אני יכולה להעביר הלאה ולא מעבר לזה. כך הבנתי את ההערה שלך, אבל אני לא רוצה שעל סמך המילים האלה "בכפוף לכל דין", אני לא אוכל להעביר - - -
תמיר אפורי
מה שקרה בחוק ההסדרים זה כאין וכאפס לעומת מה שיקרה עם כל ארגוני הספורט בעולם אם הנוסח שגברתי מכוונת אליו יעבור, משום שהמשמעות היא השתלטות בוטה ביותר של המחוקק הישראלי על זכויות של ארגוני ספורט זרים.
אתי בנדלר
אני נורא נבהלת. אתה מכיר אותי כבר הרבה שנים.
תמיר אפורי
לא עניין של בהלה.
אתי בנדלר
אני מאוד נבהלת. ביקשתי תשובה לשאלה מאוד-מאוד פשוטה - -
תמיר אפורי
אני עונה.
אתי בנדלר
- - ואם תגיד לי שזאת התוצאה, אבל היא הרת אסון, יחליטו חברי הכנסת אם לקחת את הסיכון הזה או לא לקחת את הסיכון הזה. קודם תשובה לשאלה פשוטה.
תמיר אפורי
אני לא מנסח את הסעיפים, אני מבקש הערות לנוסח של הסעיפים. הבהיר האוצר יותר מפעם אחת ובכמה פגישות שלא יכפו עלינו לתת מה שאין לנו. המשמעות היא מאוד פשוטה.
אתי בנדלר
מה זה "מה שאין לנו"?
תמיר אפורי
- - - אני לא יכול לתת לאינטרנט.
אתי בנדלר
נכון, אבל מה שיש לך כן באינטרנט, תהיה חייב להעביר הלאה.
חגי נצר
זה נגזר מהחוזה, זה נגזר מהרישיון.
אתי בנדלר
בחוזה הראשון לא ניתן יהיה להגביל את האפשרות שלך – אתה תשדר באינטרנט, אבל אתה לא תיתן לאחרים.
תמיר אפורי
החוזה המקורי, מי שמכתיב אותו זה בעלי הזכויות הבינלאומיים ולא הערוץ המקורי. ואם בעלי הזכויות הבינלאומיים יגידו לי - - -
אתי בנדלר
אז החוק רוצה להתגבר על האמור - -
תמיר אפורי
אני רוצה לצטט דברים שנאמרו לי במילים מפורשות על-ידי נציג האוצר.
אתי בנדלר
- - כדי שמי שמוכר לך את הזכויות מחוץ-לארץ יידע שהוא לא יכול להגביל אותך במכירה הלאה של אותן זכויות - - -
תמיר אפורי
זה לא עובד ככה.
היו"ר איתן כבל
תודה, מר אפורי.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
זה מה שאנחנו רוצים בחוק הזה.
היו"ר איתן כבל
חאג', תודה. אודי, בבקשה.
אהוד מילנר
המצב הוא שאם אתה קונה זכויות שידור, ואנחנו לדוגמה קנינו את הזכויות של הליגה הספרדית, אם רצינו להעביר את הזכויות לסלקום, היינו צריכים להסביר מי זה סלקום, מהם עושים, על איזה תשתית, איך המנגנון שלהם עובד, ואז קיבלנו אישור, או שלא. המצב הוא שאם פרטנר רוצה לקנות את הזכויות, אנחנו צריכים לגשת עוד פעם לליגה הספרדית ולקבל אישור מראש לכך. אין לנו זכות למכור את זה, הוגדר לנו להוט ויס, ויש עוד נושא, של שפה.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
הבקשה שלך לאישור של הליגה הספרדית, זה כרוך בתשלום נוסף שאתה צריך לשלם להם?
אהוד מילנר
לפעמים כן, לפעמים לא.
מיכל רפאלי כדורי
והוצאות - - -
היו"ר איתן כבל
מיכל.
אתי בנדלר
יש היום הסכמים קיימים. אם אני מבינה נכון, מטרת הצעת החוק הזאת שמכאן ואילך, בהתקשרויות חדשות, הליגה הספרדית לא תוכל להגביל אותך - - -
אדר זהבי
הם יכולים לא לאשר את זה, גברתי. אם אין להם זכויות, הם לא ייתנו. הליגה הספרדית – אי-אפשר שלא ימכרו את הליגה הספרדית לישראלים. אומרים: זו הליגה הספרדית וככה זה עובד. אנחנו נותנים זכויות לכל העולם, לא רק לך, בטלוויזיה, בכבלים ובלוויין, אנחנו לא נותנים לא לך ולא לאף אחד מהמשדרים האחרים זכויות באינטרנט.
אתי בנדלר
בסדר גמור, אני לא מתווכחת. אם הוא לא רוכש זכות לשדר באינטרנט הוא לא יכול למכור את זה גם למישהו אחר. לגבי זה אין מחלוקת. או שאם הוא מקבל הרשאה לשדר אך ורק באינטרנט, הוא יוכל למכור הלאה רק את הזכויות באינטרנט - -
אדר זהבי
נכון. אנחנו לא יכולים לתת זכויות שאין לנו.
אתי בנדלר
- - אבל הנקודה היא שאם אתה מקבל זכויות לשדר רק בטלוויזיה לצורך העניין, הם לא יוכלו להגביל אותך בהתקשרויות העתידיות, כי הם יידעו שהחוק יקבע משהו אחר, שאתה לא תהיה רשאי להעביר הלאה זכויות בטלוויזיה. זאת אומרת, אלה הזכויות שיש לך, אותן תהיה רשאי למכור הלאה.
היו"ר איתן כבל
תודה, גברתי.
חגי נצר
להחריג הסכמים קיימים.
היו"ר איתן כבל
חגי. נשמע קודם כול את חאג', אחר-כך נעשה סבב כאן, כי זאת נקודה מאוד-מאוד מרכזית וחשובה בתהליך. חאג', בבקשה.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
אני חושב שאנחנו לפחות, איך שאני רוצה שהחוק יהיה, איך שאני מתכוון שיהיה, שאם אתה קונה את הליגה הספרדית, זה אומר שיבינו שם שקנית אתה, זה יכול להיות מכל האנשים שיש להם רישיונות לשדר בישראל - -
אהוד מילנר
אפס גמישות - - -
היו"ר איתן כבל
אודי.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
- - ואז לא תצטרך, כדי להעביר את זה גם לסלקום, גם להוט, גם לפרטנר - - -
אדר זהבי
חברים, אנחנו רק ישראל, אנחנו לא אמריקה ולא כל אירופה.
היו"ר איתן כבל
חבר הכנסת זהבי... תודה. חבר כנסת מדבר.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
זה מה שאנחנו חושבים, לפחות בשם עצמי אני מדבר. אנחנו מתכוונים שביום שקנית לא יהיה מוגבל שאתה לא תוכל להעביר גם לאנשים - - -
אהוד מילנר
זה לא המצב, ובטוח לא - - -
היו"ר איתן כבל
אודי, תספור כל פעם שאתה אומר את זה.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
אחרי שמחוקקים את החוק, גם הספרדים יבינו שזה החוק בישראל, ואז הם יתיישרו. לא יכול להיות שהם יגידו שבישראל הם לא רוצים לשדר.
היו"ר איתן כבל
תודה, חאג'. זה הנושא האחרון כי עוד מעט אנחנו צריכים לסיים את הדיון. אני רוצה לראות עד כמה אנחנו יכולים להתכוונן עם הסעיף הזה. אני רוצה שתבינו את הדבר הבא. משהו רטרואקטיבי, לפחות לשיטתי ואינני יודע מה עמדתה של היועצת המשפטית, אינני עושה.
אתי בנדלר
חד משמעית לא עושה.
היו"ר איתן כבל
מה שרטרואקטיבי הוא רטרואקטיבי. כל החוזים צופים פני עתיד. בעלי הזכויות בליגה הספרדית, הם רוצים שזה יגיע לכל מקום.
אהוד מילנר
לא רוצים לאשר את זה.
היו"ר איתן כבל
שנייה. לא אמרתי שלא, אודי. כשאתה בא, אם זה RGE, אומרים: סליחה, יש לי עכשיו חובה בישראל, אני צריך להציג את זה בכל הפלטפורמות שאני רשאי לתת. הוא יכול להגיד לך: מה פתאום, רק אתה תשדר. העיניים שלך כל-כך מצאו חן בעיני, שאני חותם רק אתך בגלל העיניים. אם הוא יגיד לך: אתה מעביר את זה גם לכל הפלטפורמות הנוספות, גם לפרטנר, גם לסלקום וגם לאחרים, יש לזה משמעויות כספיות מבחינתנו, וכשנגיע לעניין הזה, נדבר עליו.

חברים, נכון, אני לא איש העולם הגדול, יצאתי מראש העין לא לפני הרבה שנים, אבל אני מבין דבר אחד או שניים, וניהלנו פה דברים יותר גדולים מהסיפור של זכויות השידור, מבלי להמעיט כהוא זה מהליגה הספרדית, ליגה אנגלית או ליגות אחרות.

כל מה שאני מנסה לומר לכם זה דבר פשוט. מה שהיה עד היום, זה היה, לא נפר חוזים, לא נפר הסכמים, לא נגרום לשבירת כללים, כי מי אנחנו, זהבי? אתה צודק.
אדר זהבי
לא נוכל להכתיב לעולם - - -
היו"ר איתן כבל
יפה. מה שאנחנו אומרים "מהיום והלאה", כמו בכל מקום - - -
אדר זהבי
בכל מקום לא עושים את זה.
תומר תורג'מן
אני מנכ"ל ערוץ הספורט - - -
היו"ר איתן כבל
הצניעות, אני יודע, היא חלק בלתי נפרד מהערוץ, אבל אדוני יתכבד וישב.
אדר זהבי
איתן, ניהלת פה דברים הרבה יותר גדולים בלי ספק, אבל שוק זכויות השידור הוא שוק ייחודי ושונה מכל דבר אחר.
היו"ר איתן כבל
תודה, זהבי. אני רוצה לשמוע גם עמדות שהן לא העמדה שלך.
עודד קרמר
אני חייב להסכים, יש פה עניין מאוד בסיסי. אין ספק שזכויות השידור הן לא משהו שבשליטת הערוצים הישראלים, הם לא יכולים לשלוט בזה, הם גם להבא לא יוכלו לשלוט בזה, ועוד לא דיברנו על הוועד האולימפי למשל, שזה עולם - - -
היו"ר איתן כבל
אל תתחיל אפילו את הדיון הזה.
עודד קרמר
יש לזה גם צד שני, עם כל הכבוד למפעלים בחוץ-לארץ, אם אנחנו באים ואומרים שיש זכויות שידור שאי-אפשר לתת אותן, מה לגבי זכויות שידור שיש ולא משתמשים בהן? אם צ'רלטון קנו את זכויות השידור הסלולריות של ליגת העל בכדורגל, הגיע הזמן שישתמשו בהן ולא יקפיאו אותן וישימו אותן בארון, כמו ששמו אותן היום. אין היום שידורים סלולריים של הכדורגל הישראלי כמו שהיו בעונות שעברו. למה זה? אם יש לך זכויות, תהיה מחויב למכור את כולן. ואם אין לך זכויות, לא תוכל למכור אותן.
היו"ר איתן כבל
תודה. בבקשה.
שלמה פריזט
חזרנו למעשה לדיון במפעלים. אומרים לנו עכשיו למעשה שכמו שלא ניתן היה למכור מפעלים כי התנגדו החברים מצ'רלטון, מ-RGE או מה שלא יהיה, כי הליגה הספרדית לא תסכים, מסתבר עכשיו שגם אי-אפשר למכור ערוצים לשיטתם כי הליגה הספרדית לא תסכים. יצא שהכול אותו דיון, אדוני.
אהוד מילנר
בכפוף לאישור.
שלמה פריזט
הכול זה כפוף וכפוף, אבל אי-אפשר, זה מה שאמרת.
היו"ר איתן כבל
חברים, תודה. העניין ברור. שטרום, ולאחר מכן יוגב.
דרור שטרום
ממש בקצרה. צריך להפריד פה בין שני דברים שונים לגמרי גם באופי המגבלות – חבל לי שאני מפסיד את היועצת המשפטית, כי זו נקודה חשובה שהיא העלתה – כאשר ערוץ ספורט רוכש זכויות של מפעלים קונקרטיים, בין שהם מהותיים ודרמטיים ובין שהם רגילים, שם יש משא-ומתן על חלונות על הזכויות, אין מגבלות על ערוצי ספורט, זה עולם אחר לגמרי. ברגע שאנחנו, RGE, ואני מאמין שכך גם אחרים, ארזו את הערוץ ומעבירים אותו לספק תכנים אחד, הם יכולים להעביר אותו גם לספק תכנים אחר.

ככל שכוונת היועצת המשפטית של הוועדה היא לבוא ולומר שמכאן ואילך לא ייווצרו הגבלות מלאכותיות שנועדו לחסום שחקן, ספק תכנים זה או אחר, הכוונה ברורה, וזה לא לפי כל דין, זה פשוט פיקציה. כשעושים פיקציה היא פיקציה. אם עושים הגבלה כדי למנוע חס וחלילה העברת תכנים להוט, ברור לגמרי שמכוונים להוט. ההגבלות שמקובלות בעולם הן הגבלות כמו שנאמר כאן, לפי חלונות, לפי טכנולוגיות שידור, אין הגבלות, אני לפחות לא ראיתי מעודי, ויכבדו אותי פה חברי שעושים בענף הזה שנים רבות, הגבלות לפי שמות שחקנים, אין דבר כזה.
מיכל רפאלי כדורי
לפי טכנולוגיות.
אהוד מילנר
יש שמות שחקנים - - -
דרור שטרום
לא בערוצים. אתם כל הזמן חוזרים - - -
מיכל רפאלי כדורי
דרור, בחייך, היינו שם בסרט הזה 20 שנה – בשפות, בטכנולוגיות.
היו"ר איתן כבל
תודה. תודה. החלוקה ברורה. כן, יוגב.
ניר יוגב
אני רוצה לעשות הבחנה בין המושג אינטרנט לבין המושג IPTV או OTT, שזה מושג שמדבר על טלוויזיה על האינטרנט, והוא מוכר יותר בעולם. ברור ששידור על גבי האינטרנט, שאין לו מנגנונים טכנולוגיים וכו', הוא מפחיד הרבה יותר את בעלי הזכויות בליגות, מצד שני, שידור של IPTV מקובל היום בעולם מאוד, ואין שום בעיה להשיג זכויות לשידור על IPTV. אנחנו מתקשרים עם הרבה מאוד בעלי זכויות. מי שרוצה, מקבל את הזכויות. אדוני, זו נקודה חשובה.
היו"ר איתן כבל
היא ביקשה ממני להבין מה אתה אומר.
לאה ורון
ועדיין אני לא מבינה.
ניר יוגב
מה שאני מנסה להגיד שמי שמשדר טלוויזיה על גבי האינטרנט, IPTV, אין לו בעיה להשיג זכויות אם מבקשים מבעל הזכויות את הזכויות. העניין הוא שאתם מנסים להסדיר בחקיקה את החובה של אותם ערוצי ספורט להסדיר את הזכויות. זאת אומרת, הם צריכים לבקש – יכול להיות שאין להם זכויות, הם צריכים לבקש. אם הם לא רוצים למכור, כל מה שהם צריכים לעשות זה לא לבקש. צריך להסדיר את זה שיהיו חייבים לבקש ולקבל, כי הם יכולים לקבל אם הם מבקשים.
היו"ר איתן כבל
תודה. יש לי עוד שתי דקות. בבקשה, אסף.
אסף וסרצוג
ממש בקצרה. אנחנו לא מתגברים כאן על חוק זכויות יוצרים, זה הבהרנו. אנחנו לא כופים על בעלי זכויות למכור לכל ספק תכנים בארץ. לאור המצב העובדתי שקיים, רוב זכויות השידור נמכרות באופן טריטוריאלי. קיימות הגבלות, אבל רוב - - - טריטוריאלי. צריך לקבל הסכמות. היום כל הערוצים שנמצאים פה משדרים על גבי שלוש הפלטפורמות, כבלים לוויין ו-OTT, גם על האינטרנט. רק בחודש האחרון גם הוט התחילה לשדר על OTT לחלק מהיישובים. במסגרת הסדרה של משרד התקשורת, היא משדרת את כל ערוצי הספורט. אני לא יודע ממי היא ביקשה הסכמה, אם היא רחבה או לא, אבל היא עושה את זה. כל הערוצים הצהירו שהם מנהלים משא-ומתן עם פרטנר. אני מניח שאם הם מנהלים משא-ומתן עם פרטנר, זה מתוך ידיעה שהם יוכלו - - -
אדר זהבי
עדיין צריך לכתוב את הדברים - - -
אסף וסרצוג
שנייה. לא הפרעתי פה לאף אחד.

זה המצב העובדתי, ולכן אנחנו משאירים הכול "בכפוף לכל דין". כלומר, אם החליט בעל זכויות מחוץ-לארץ, שהוא לא רוצה למכור מסיבה מסוימת טכנולוגיה מסוימת או לשחקן מסוים, את זה אנחנו לא יכולים לאכוף, אבל אנחנו אומרים שזה לא המצב הקיים וזה לא המצב הנוהג.

אני מתחבר גם למה שדרור אמר, יכולות להיווצר כל מיני פרקטיקות שלא קשורות ליכולת שלי למכור הלאה את הערוץ, אלא כי אני לא רוצה מסיבות כאלה ואחרות, אבל בזה תיכף ניגע. בסעיפים הבאים אנחנו מסדירים את המצב הזה.
מודי שרפסקי
איך אתה דואג שזה יימשך?
אסף וסרצוג
בוא נניח שערוץ מסוים אומר: אין לי זכויות לאינטרנט, אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שבעל הזכויות בחוץ-לארץ ירצה למכור לאינטרנט.
אתי בנדלר
לא. הוא יגיד בהסכם הבא שהזכויות שלו הן לא טריטוריאליות.
אסף וסרצוג
אם הוא רוצה להרוויח פחות כסף או לעשות משהו כזה, הוא יכול לעשות את זה גם היום.
היו"ר איתן כבל
תקשיבו טוב-טוב מה שאני אומר. אני מעלה את הסעיף הזה להצבעה.
לאה ורון
6סה(א) כפי שהוא. אני אעשה עליו רביזיה.
מיכל רפאלי כדורי
בשביל מה - - -
היו"ר איתן כבל
סליחה, גברתי. אני יודע איך אני מנהל את העניינים שלי.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
למה להצביע?
היו"ר איתן כבל
אני מעביר קודם כול את החובה. יכול להיות שיסתבר לי בין לבין שהטענות המועלות כאן הן כאלה שאנחנו חייבים לתת להן התייחסות נוספת, אבל אני רוצה להצביע עליו. אני רוצה גם להראות שאנחנו מתקדמים בתהליך.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
בכל מקרה לרשום רביזיה, אם תחזור בך.
היו"ר איתן כבל
אין לי בעיה, זה עניינית.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
כדי לא לתקוע, כי אני אצביע נגד.
היו"ר איתן כבל
אני לא רוצה לתקוע את זה, נהפוך הוא.

מי בעד, ירים את ידו.

הצבעה

בעד הסעיף – פה אחד

סעיף 6סה(א) אושר.
היו"ר איתן כבל
תודה. יש רביזיה על הסעיף הזה.

אתם מבינים שאני מתקדם בחוק. אני אומר גם לך, חגי, שמתם לב שכאשר אלה מסכימים, אלה מתנגדים, כשאלה מתנגדים, אלה מסכימים. זאת אומרת, אין אמת אחת. האמת היא מנקודת המבט של המציג. אני רוצה שנוציא תחת ידינו חוק מאוזן והכי טוב שאפשר. לכן אני מבקש, ואנחנו מדברים, אנחנו נמצא לעצמנו בנקודות המרכזיות את העוגנים הנכונים, בבקשה דברו ואל תתחפרו. תודה רבה לכם על הכול. הישיבה נעולה.

הישיבה ננעלה בשעה 11:28.

קוד המקור של הנתונים