פרוטוקול

 
הכנסת העשרים

מושב שני

פרוטוקול מס' 318

מישיבת ועדת הכלכלה

יום רביעי, כ"ח בתמוז התשע"ו (03 באוגוסט 2016), שעה 10:00
סדר היום
בלימת הקטל בדרכים - הדו"ח המסכם של הוועדה
נכחו
חברי הוועדה: איתן כבל – היו"ר

יעקב אשר

יצחק וקנין

עבד אל חכים חאג' יחיא

דב חנין

חמד עמאר

יעקב פרי

עיסאווי פריג'
חברי הכנסת
טלב אבו עראר

מיכל בירן

מרב מיכאלי

עאידה תומא סלימאן

אוסאמה סעדי

נחמן שי
מוזמנים
פיליפ פארן - מנהל אגף תשתיות עירוניות, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

סאלם ראיק - מהנדס תנועה, מנהל אגף תשתיות בינעירוניות, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

אלה פונאמרב - מנהלת אגף תכנון תשתיות תח"צ, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

איציק סרור - סגן מנהל אגף הרכב, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

מרדכי בהירי דואני - מנכ"ל הרשות לבטיחות בדרכים, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

צבי דן - משנה למנכ"ל הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

יובל פרידמן - מנהל מינהל כספים, הרשות לבטיחות בדרכים, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

מירב רפאלי - משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

מוריה מלכה סיד - דוברת הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

הדס לוי - עוזרת יועץ תקשורת, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

מקס אבירם - מנהל אגף זהירות בדרכים, משרד החינוך

אדהם דראושה - רפרנט ביטוח כללי, אגף שוק ההון, משרד האוצר

אילן שריף - מפקח ארצי, אובדן פתאומי ושכול, משרד הרווחה והשירותים החברתיים

שבתי גרברצ'יק - דוברות המשרד לביטחון פנים

ברק לייזר - היועץ המשפטי, הנהלת בתי המשפט

רחלי ברכה - עו"ד, הלשכה המשפטית, הנהלת בתי המשפט

ימית עוקב - עו"ד, הלשכה המשפטית, הנהלת בתי המשפט

שמואל אבואב
יניב יעקב


-

מנכ"ל עמותת אור ירוק
עו"ד, עמותת אור ירוק

אדם רם - עוזר מנכ"ל עמותת אור ירוק

איציק חולבסקי - ראש המועצה אזורית מגידו

עדי שטין - יוזמות קרן אברהם

לרשימת השדלנים שנכחו בדיון – ראו בקישור זה.
ייעוץ משפטי
אתי בנדלר
מנהלת הוועדה
לאה ורון
רישום פרלמנטרי
אהובה שרון, חבר המתרגמים

בלימת הקטל בדרכים - הדו"ח המסכם של הוועדה
היו"ר איתן כבל
בוקר טוב לכולם. אני מבקש לפתוח את הישיבה השנייה הבוקר של ועדת הכלכלה של הכנסת. סיימנו כאן דיון מאוד סוער שעדיין לא הסתיים.

ביקשתי מכל החברים המכובדים ובעיקר אלה שנמצאים כאן, רוב חברי הכנסת שהיו פעילים, ואני רוצה להזכיר לכם שמדובר בבלימת הקטל בדרכים, הדוח המסכם של הוועדה.

חברות וחבריים, חבריי וחברותיי חברי הכנסת, ועדת הכלכלה לקחה על עצמה משימה להוביל מהלך להתמודד עם הקטל בדרכים. אני קורא לזה המאבק למען החיים. בכל הישיבות שקיימנו, פתחתי ואמרתי, וכך גם כתבתי במבוא שלי, שאם היה מגיע רמטכ"ל ואומר לראש הממשלה ולשר הביטחון שבשנה מסוימת ייהרגו בפעולות כאלה ואחרות 357 אנשים, אין לי ספק שהוא לא היה נמצא בתפקידו אפילו יום אחד. אנחנו לצערי חווים באופן קשה שנה אחר שנה את הקטל הנורא בדרכים שהורס משפחות.

חברים, אני רוצה לומר את הדברים שלי בשקט. זה לא דיון רגיל. אנא, תנו לי כמה דקות כדי שאוכל להיות מרוכז ולומר את הדברים ולומר את מה שאני מרגיש.

אנחנו מוצאים את עצמנו שנה אחר שנה בקטל נוראי שהורס משפחות שלא יכולות להתאושש כי שם אין מערכת שיכולה לתמוך כמו שיש במערכת הביטחון ואתם פגשתם שבוע אחר שבוע משפחות שחרב עליהן עולמן ובקטע הזה תודה לאור ירוק ותודות נוספות גם יימסרו. הגיעו לכאן והציגו בפנינו משפחות שדיברו מדם ליבן וסיפרו מה עובר עליהן ומה קרה להן.

הדבר החשוב מבחינתי היא העובדה שלאחר עשרה דיונים מהמעמיקים ביותר שנראו כאן בכנסת ואני אומר לכם מהמעמיקים ביותר שנעשו בוועדת הכלכלה ובכלל בנושא תאונות הדרכים, ירדנו ועלינו ברזולוציות של כביש, של צומת והסך הכול הכולל שנגלה לעינינו הוא קשה, הוא בעייתי, הוא נוראי ואני יכול לומר בפה מלא ללא היסוס לצערי, ללא גמגום, שממשלות ישראל נכשלות ונכשלו יום יום, שעה שעה במאבק בקטל בדרכים. אין כמעט תחום שממשלות ישראל לא כשלו כישלון מחפיר עם האכיפה שלא קיימת, בתי המשפט קרסו, מערכת החינוך רחוקה מלתת את החינוך לו אנחנו מצפים וכולנו נחשפנו כאן גם לסכסוך בתוך המערכת.

יש נקודת אור שלא יודעת לתת מענה, זה השיפור הגדול בתשתיות וכל אחד מאתנו רואה זאת, שיפור בתנועת הרכבות, שיפור בתחבורה הציבורית אבל זה לא מצליח להביא אותנו לכלל סגירת מעגל בו אנחנו יודעים לומר שנצליח בשנה הבאה להוריד מ-357 מאה אנשים שאילו היינו עושים את כל הפעולות הנדרשות, יכול להיות שימצאו את עצמם עד סוף השנה הזאת בחיים.

הוועדה וחלק מהחברים שנמצאים כאן היו באמת פעילים בכל הדיונים כולל חמד עמאר שאז לא היה חבר בוועדה והיום הוא חבר קבוע בה אבל הוא גם יושב ראש השדולה למאבק בקטל בדרכים ועושה זאת בכנסת שנים רבות.

לכן חברות וחברים, אם מישהו חושב שהפעם הזאת אנחנו לא נעקוב מקרוב, אני רוצה להזכיר לנו חברותיי וחבריי חברי הכנסת שמרגע זה שהדוח הונח, אם לא נעשה, אנחנו שותפים. אני אומר את זה לכולנו, חמד, בצורה ברורה.
אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת)
לא שותפים. אחראים.
היו"ר איתן כבל
שותפים באחריות. מהרגע שבו הדוח הקשה הזה מונח בפניכם, מהרגע הזה שאנחנו לא נעשה את עבודתנו ונעקוב כמעט יום יום, כמעט שעה שעה, אנחנו נהיה אחראים לא פחות מכל אלה שלא עושים את עבודתם.

הדוח הזה יונח בפני כל שרי הממשלה, הדוח הזה יונח בפני ראש הממשלה עם מכתב אישי של הוועדה בו אנחנו אומרים לו שהאחריות מוטלת על כתפיו.

יושבים כאן נציגים גם של המגזר הערבי והמגזר החרדי. חברותיי וחבריי, בשני המגזרים האלה, חייבת להיות שם התעשתות. התוצאות לצערי מדברות בעד עצמן אפשר לתת לזה את כל הנימוקים ואת כל ההסברים למה זה קורה, אבל עובדה.

חברות וחברים, עוד אנחנו יושבים ומדברים, הייתה תאונה קטלנית היום שעוסקת בדיוק באותם דברים בהם עסקנו ודיברנו עליהם – משאית, צומת מרומזרת, אור אדום – שלושה הרוגים, אם, בת, אחות האם, ופצוע קשה, הבעל. מטורף.

אני רוצה לשתף אתכם בתחושה אישית שלי בה שיתפתי גם את מנהלת הוועדה וחלק מהחברים כאן. כל תאונה היום, מאז התחלנו את השימוע, אני מרגיש סוג של אחריות. אני אומר את זה ואני יודע שאני לא. זה לא התפקיד שלנו כמחוקקים, כגוף מפקח, אבל כשאתה נכנס לתוך התהליך הזה, אתה מרגיש בתוך הבטן שלך את הדברים כפי שלא הרגשתי אותם מעולם.

אני באמת רוצה להודות לחברי ועדת הכלכלה שהיו פעילים בתהליך הזה - לאיילת, לפרי, לנחמן, לחבר הכנסת וקנין, אוסאמה, חאג' יחיא, פולקמן, עיסאווי פריג', דב חנין, חמד עמאר, טלב אבו עראר, עאידה תומא סלימאן שהעלתה נושא על סדר היום שלנו. הייתה כאן קבוצת חברי כנסת שממש ליוותה את כל הדיונים ואת כל העשייה שלנו.

אני רוצה להודות לכל משרדי הממשלה על שיתוף פעולה מלא מהרשות לבטיחות בדרכים עד משטרת ישראל, למשרדי הממשלה השונים מהמשרד לביטחון פנים, משרד התחבורה, משרד האוצר שנתן את כולו בעניין הזה לפחות מבחינת היחס והרצון לקדם ולסייע.

אני רוצה להודות מעומק הלב למנהלת הוועדה שלאורך כל הדרך ניצחה על כל התהליך הזה. שוב הוכחת עד כמה את אדם מדהים, מקצועי ומהטובים אם לא הטוב ביותר שיש לנו בכנסת.
קריאה
הטוב ביותר.
היו"ר איתן כבל
אני רוצה להודות לעוזר שלי, לשאקו, שבאמת מלווה ליווה את התהליך הזה במקצועיות אין קץ. תודה לך שאקו.

אני רוצה להודות למחלקה לפיקוח תקציבי במרכז המחקר והמידע של הכנסת, לעמי צדיק ולאילנית בר על העבודה המדהימה. כל החוברת הזאת שהיא לא סתם חוברת – ואני מציע לכל מי שעוסק בתהליכים האלה לקרוא היטב כי יש בה דברים שלא היו כמותם מבחינת הירידה, העומק, ההתייחסות. אני אומר את זה מעומק הלב.

הבאנו כאן עבודה ואני מרשה לעצמי לומר בזכותכם, בזכות כל השותפים, מחברי הכנסת ועד הצוות ועד החברה האזרחית.

כאן אני רוצה לומר לחברי שמואל אבואב. אמרתי, שמואל הוא חבר אישי קרוב שלי הרבה מאוד שנים ואנחנו הולכים ביחד עקב בצד אגודל הרבה מאוד שנים. אני רוצה להודות לך, לכם. לצערי – זה מסוג אותם דברים שאני אומר לצערי – יש הרבה קבוצות חוץ פרלמנטריות שעוסקות בתחום. אם המצב היה אחר, כנראה שהיינו במקום אחר. אבל כפי שאומרים, ואת עלית על כולן. כולם נהדרים, כולם מדהימים, אבל אתם באמת חוד החנית במאבק בקטל בדרכים. קבוצה אזרחית שלקחה על עצמה לעשות הכול כדי להוריד את הקטל בדרכים למינימום. אנחנו מודעים לכך שלעולם לא נצליח לסיים את התהליך הזה אבל אתם אלה שבאמת יותר מכל אחד אחר נושאים את להבת הזעקה ואנחנו היום מצטרפים להוביל את קול הזעקה.

אני רוצה לומר לך עורך דין יניב יעקב תודה מעומק הלב. היית לנו לעזר מאחורי הקלעים ובאמת אתם שותפים מלאים בכל מה שקרה כאן ובתהליכים שמונחים כאן לפנינו. יישר כוח. כמובן תודה על ההערות המקצועיות בדוח.

נכנס חברי יעקב אשר. יעקב אשר, אני רוצה שתבין, אתה לא היית בתחילת הישיבה ואני רוצה לומר לך בצורה הכי ברורה – ואני אומר את זה לפרוטוקול, לאוזניכם ומכאן לפרוטוקול כדי שהדברים יירשמו כי מה שנרשם גם גרזן לא יוריד – המשימה שהוטלה על כתפיך היא משימה כבדה. אני רוצה שייאמר לך שמבחינתי זאת איננה עוד ועדת משנה. אני רוצה שיהיה ברור. אני אומר זאת באופן הכי ברור. התפקיד המרכזי שלך, מעבר לטיפול הכולל, הוא לקחת את הדוח הזה ולוודא מעקב ביצוע. נעשתה כאן עבודה כזאת שיש לך לוחות זמנים מסודרים. האחריות היא שלנו כשלא היית כאן אמרתי שמהרגע שהגשנו את הדוח, הוצאנו אותו לראש הממשלה, העברנו אותו לשרים, אנחנו שותפים באחריות. דע את זה. אתה ראש וראשון למי שעומד בראש המערכת הזאת. אתה תקבל ממני את כל הסיוע הנדרש אבל בבקשה, אני רוצה – ולא סתם אני מחדד את הדברים האלה.

אני אתן בסוף עוד התייחסות אבל אני אאפשר לחברים המכובדים שביקשו לשאת דברים בקצרה.
יעקב אשר (יהדות התורה)
מילה אחת כהשלמה למה שאמרת. את הדברים שאמרת עכשיו כאן בפומבי אמרת לי גם בשיחה האישית. אני יודע שלקחת את זה כפרויקט ואני חושב שזה חשוב ביותר. אנחנו אנשי מעשה. הרקורד שלי הוא איש שמגיע מהפרקטיקה, מהעשייה, ואין לי ספק שהוועדה הזאת לא הולכת להיות ועדה פילוסופית בנושא של תאונות דרכים אלא באמת לראות ביצוע, לוחות זמנים, מעקב אחר החלטות הממשלה אבל צריך מאוד, אדוני היושב ראש, שיהיה לנו שיתוף פעולה עם משרדי הממשלה השונים כי זה לא רק משרד אחד אלא זה כמה וכמה משרדים. הרבה מאוד החלטות שיצאו לפועל רק אם יהיה שיתוף פעולה מצדם וידעו שלוח זמנים שהוועדה קובעת, יתבצע.
היו"ר איתן כבל
יעקב אשר חברי, אתה מכיר את הוועדה הזאת ואת היכולות שלה. זה לא לבד. זה אתם. אתם עושים את הוועדה. אני אומר לכם בעניין הזה שיהיה ברור שאנחנו לא נוותר כהוא זה. מהרגע שקבענו שהאחריות גם מוטלת לפתחנו, לא נוותר. תודה.

דב חנין, יצחק וקנין, יעקב פרי, איילת נחמיאס, חמד עמאר וכמובן אחרים, כולם ידברו.
אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת)
אנחנו נגיד רק שהדוח מאלף מאוד. כל הכבוד. אנחנו נמשיך לעבוד בשיתוף פעולה כי העניינים האלה בנפשנו. מי שמסתכל היום על התאונה המחרידה הזאת ביפו עם שתי הנשים והילד, וליד זה עוד עובד שנהרג בתאונת עבודה, אלה החיים שלנו. אנחנו חייבים פשוט לעבוד. אנחנו נמשיך לשתף פעולה.
טלב אבו עראר (הרשימה המשותפת)
אדוני היושב ראש, אני מקווה שההמלצות האלה והמסקנות כוללות בתוכן את המצב בכלל ובמיוחד בנגב. בנגב יש חמישה צמתים שהם אולי המסוכנים ביותר בארץ. כמעט כל שבוע, אם לא כל יום, יש תאונה, במיוחד בשגב שלום. אני לא יודע למה לא מטפלים בהם, אם בגלל קמצנות או חיסכון תקציבים במקום לעשות את הצמתים האלה בטיחותיים יותר. לכן אי אפשר לבלום את הקטל בדרכים אם לא מטפלים בנושא הזה.

אני רציתי להתייחס גם לנהגים העבריינים, המופרעים, כמו אל מפגרים. הרי אנחנו במלחמה. הגיע הזמן לשים קץ לכל ההשתוללות בכבישים.
עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת)
אני מברכת על הדוח. אני חושבת שנעשתה עבודה מאוד מעמיקה ומרחיקת לכת שמבססת תשתית לעשייה עתידית שיכולה באמת לעזור לכולנו לבלום את הקטל שמשתולל בכבישים. אני חושבת שמבחינת האוכלוסייה הערבית הסטטיסטיקה מדברת בעד עצמה. בדיונים בהם השתתפתי הדגשתי שנכון שיש גורם אנושי ונכון שאנחנו צריכים גם לעבוד מול הציבור שלנו כדי שהצעירים ייקחו את החיים שלהם יותר ברצינות – ואני לא רוצה להגיד יותר מזה – אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שריכוז האוכלוסייה הערבית במה שנקרא פריפריה, המחסור בתשתיות, המחסור בתחבורה הציבורית, הגורם האנושי כאשר הוא חוזר מיום עבודה שהתחיל ב-5:00 בבוקר והוא הנהג והוא גם עובד הבניין, זה מתכון ברור לעייפות ולהירדמות על ההגה.

אני מקווה שהוועדה בראשות חבר הכנסת יעקב אשר תתחיל לעשות שינויים אבל זה אומר שהרשות לבטיחות בדרכים צריכה לקחת את הנושא של האוכלוסייה הערבית. אני הבנתי שאין מחלקה או אגף מיוחד שמטפל באוכלוסייה הערבית ברשות והגיע הזמן להחזיר את האגף הזה לרשות.
דב חנין (הרשימה המשותפת)
תודה רבה אדוני היושב ראש. עמיתיי חברי הכנסת, אני חושב שהדוח הזה הוא מפת דרכים לעבודה ואני מקווה שכל רשויות המדינה ייקחו אותו בחשבון בתכנון העבודה שלהן בעתיד. הושקעה כאן עבודה עצומה. הדוח הוא דוח רציני, מקיף, שיטתי, מעמיק והוא צריך לכוון את העבודה שלנו.

אני רוצה לומר לך אדוני היושב ראש שהמודל הזה שאתה הנהגת של לקחת נושא, לבחון אותו לעומק בסדרה של ישיבות ולגבש בעקבות הישיבות האלה נייר עבודה מסודר שהכנסת מציעה אותו, אני חושב שזה חלק מעבודת הכנסת. אני בעצם מופתע שלא עבדנו כך כל השנים. אני חושב שזאת דרך מאוד נכונה לעבוד, הרבה יותר טובה מאשר השיטה בה הוועדה עוסקת באיזשהו נושא בישיבה חד פעמית וממשיכה לעסוק בנושאים אחרים ואז מקווים שמישהו ייקח את זה משם הלאה אבל אף אחד לא לוקח את זה משם הלאה. לכן אני מאוד מאוד מעריך את המודל הזה.

אני מציע שניזום כוועדה ישיבה עם יושב ראש הכנסת. אני חושב שזה מודל שראוי להנהיג אותו בוועדות אחרות. זאת שיטה נכונה של עבודה. זה חלק איך כנסת צריכה לעבוד. לא רק לייצר חקיקה אלא גם לייצר מדיניות וזה לייצר מדיניות.

אני במיוחד מברך על הפרק החשוב שיש בדוח על נושא התחבורה הציבורית. אנחנו כולנו קראנו את דוח ה-OECD. צפיפות כלי הרכב במדינת ישראל נמצאת בשיא. אנחנו בחברה שתלויה ברכב פרטי. חלק מרכזי מהתמודדות עם תאונות הדרכים הוא השחרור מהתלות הזאת הקיצונית ברכב פרטי, במיוחד במציאות של עומס כזה בלתי נסבל.

זאת ההזדמנות, אדוני היושב ראש, להודות לך על הגיבוי שאתה נותן כיושב ראש ועדת הכלכלה לוועדת המשנה לתחבורה ציבורית, להודות גם לצוות הוועדה, למנהלת הוועדה, לעידית שהיא מנהלת ועדת המשנה לתחבורה ציבורית. אנחנו בהתמודדות שלנו לקדם את התחבורה הציבורית עושים חלק בהתמודדות גם עם הצלת החיים בתחום תאונות הדרכים. תודה רבה.
יצחק וקנין (ש"ס)
אין ספק שנעשתה כאן עבודה אפשר להגיד כמעט מושלמת אבל דבר אחד חסר לי בעבודה כאן וזה הנושא של פילוח התאונות על פי ימים. זאת אומרת, סוף שבוע, תחילת שבוע. אני חושב שזה היה חשוב מאוד. אחד הדברים שאני רואה לפחות במקרים שאני נתקל בהם הרבה מאוד זה הנושא של השפעת אלכוהול במיוחד על נהגים צעירים וזה הפך להיות לא רק נהגים צעירים אלא זאת מכת מדינה. אנחנו לא צריכים ללכת לקפריסין לראות מה שעושים בבתי המלון. אני גר במושב בצפון ואני יכול להגיד לכם שבאות קבוצות של חבר'ה צעירים ומבלים עד 4:00 בבוקר בשתייה, במוזיקה, במה שאתם לא רוצים, במיוחד בסופי שבוע, ואחרי כן עולים לרכבים ולא צריך להגיד לאן זה לוקח אותנו. לא לדבר על כך שאתה הולך היום לכל אירוע ואם לא מביאים לך רד בול ו-וודקה לשולחן, אתה לא זז. לצערנו הרב הדבר הזה מאוד משפיע ומביא אותנו לתאונות מחרידות. לכו תדעו אם הנהג שנהג היום לא היה תחת השפעה מסוימת של סמים או של משהו אחר. חיים נלקחים במהירות.

אנחנו לוקחים את הכול אולי בשוויון נפש. 357 הרוגים כל שנה שלא לדבר על התוצאות. כנראה צריך לקחת את כל הכנסת, את כל ה-120 חברים לכמה מחלקות אורתופדיות כדי לראות, כי הרי זה לא נגמר רק עם ההרוגים אלא זה נגמר בטרגדיות שנמשכות לכל החיים.

לכן חובה עלינו, כל אחד, לעשות כמה שהוא יכול כדי להטמיע את הדברים האלה. חינוך צריך להיות כאן. יש לנו בעיה שאנחנו מגמגמים בהרבה דברים ואין לנו דבר מוחלט. זה מביא אותנו לטרגדיות שחבר'ה, אי אפשר לספוג יותר. צריך לעשות מאמצים. שוב אני אומר שהעבודה שנעשתה כאן, עברתי ממש על כל הדוח, עבודה מאוד טובה והלוואי וניקח את כל הלקחים וכל אחד שיכול לתת את תרומתו האישית לדבר הזה, אני חושב שכל המציל נפש אחת כאילו קיים עולם מלא. תודה.
יעקב פרי (יש עתיד)
אדוני היושב ראש, קודם כל אני רוצה לברך אותך אישית ואת חברותיי וחבריי בוועדת הכלכלה בגלל הצורה בה העלית את הנושא הקריטי הזה בשימוע הציבורי. כמובן אני רוצה להודות לכל מי שהשתתף מהמשפחות השכולות דרך אור ירוק, הרשות, משטרת ישראל ועוד.

אני חושב שמי שמעיין בדוח יכול בהחלט להתרשם שזה דוח משמעותי, מקיף, רציני, אבל לצערי ממשלות ישראל לא מצליחות בסופו של דבר לתת לא את המשאבים, לא את המעקב, לא את החינוך ולא את החשיבות להמלצות בסדרי עדיפויות שאני לא חושב שהן חסרות. לכן אני חושב שלוועדת הכלכלה יש חלק, אחרי הדוח, כפי שאתה ציינת בדברי הפתיחה שלך, משמעותי מאוד. לדעתי חלק גדול. אם אנחנו ניקח ונתחיל לעקוב אחרי ההמלצות ונתחיל לנסות גם להעניק את המשאבים, גם את תשומת הלב וגם את הטיפולים בחינוך, בהכשרות של רוכבי אופנוע, נהגים מקצועיים, נהגי משאיות, כלי רכב כבדים וכמובן השקיפות – הרשימה ארוכה ואני לא רוצה להאריך במלים.

אני חושב שהנקודה המשמעותית ביותר היא לקבוע ולהחליט – ואת זה גם אתה אמרת – שוועדת הכלכלה תפעל. ועדת המשנה רק התחילה לפעול. הדוח הזה, כפי שאתה ציינת, הוא נקודת ציון על מנת לוודא שהממשלה על זרועותיה השונות, יהיו אלה זרועות האכיפה, זרועות החינוך, זרועות הארגונים החוץ פרלמנטריים, תנסה ליישם את ההמלצות אם זה בנושא תשתית ואם זה בנושאים אחרים שהדוח עוסק בהם. אני כמובן יחד אתך רוצה לחזק את ועדת המשנה לנושא הבטיחות בדרכים. כולי תקווה שהתרומה שלנו תציל נפשות במדינת ישראל.
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
תודה רבה לך חבר הכנסת איתן כבל. כמוך, מאז השימוע, מרגישה שכל תאונה עוברת לי בגוף ופשוט מתהפכת לי הבטן. אני מוכרחה להגיד שגם הנושא של שכחת תינוקות ברכבים, נושא בו אנחנו עוסקים בשבועות האחרונים באופן אינטנסיבי, מחובר לזה אמנם בעקיפין אבל אם אתה זוכר, אתה בתחילת הדיונים אסרת עלינו להשתמש במונח הגורם האנושי. אני מודה ומתוודה שלאורך הדיונים לא לגמרי ידעתי איך להתמודד עם הדרישה הזאת שלך כי זה נכון שיש המון חשיבות לנושא התשתיות והמון חשיבות לאופן השקעת הממשלה ובאופן שבו היא בוחרת לחלק את המשאבים שלה אבל הגורם האנושי הוא משהו. אני מקווה שמעכשיו ואילך, אחרי הדוח המרשים הזה שמונח – ובאמת תודה לצוות המדהים של הכנסת, לאה, לך ולמרכז המחקר והמידע – אתה תרשה לנו לחזור ולדבר על הגורם האנושי ואני אומר לך מדוע.

לבקשת אור ירוק, בסוף שנת הלימודים, הלכתי לבית ספר בתל אביב לדבר בפני תלמידי כיתות ו'. מאוד התקשיתי ללכת משם כי הרגשתי שמלאכתי רק התחילה. אני יודעת שיש עוד כמה חברי כנסת שהלכו, נדמה לי שחבר הכנסת איתן ברושי.
היו"ר איתן כבל
ואיתן כבל, שנה שלישית-רביעית.
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
מתנצלת בפני מי שלא הזכרתי. אני יודעת שאתם רגישים לעניין אבל באמת התקשיתי ללכת מהכיתה והאמת היא שהם התקשו להיפרד ממני כי אין לזה סוף. הדבר המדהים הוא שאתה עדיין רואה ילדים שרוכבים לבית הספר ללא קסדה והקטע הוא שילדים לא באמת יודעים לשקר והם מספרים לך והם אומרים שהם רוכבים לבית הספר ללא קסדה. לכן אני חושבת שמה שעושים באור ירוק ובארגונים הנוספים הוא קריטי ואני אומרת לך כבר, שמוליק, אני מוכנה ללכת מתי שתבקשו ואיך שתבקשו לכל כיתה שאתם תגידו לי בכל מקום בישראל ואני יודעת שגם חבריי רתומים לעניין הזה.

הרפואה המונעת מתחברת לגורם האנושי וזה דבר שאנחנו חייבים להידרש אליו.

אני רוצה להעיר שתי הערות. יש כבישים שאנחנו יודעים – גם כביש 66 וגם כביש 31 – שהם כבישי דמים. כביש 66 לא הוכנס לתכנית החומש, כביש 31 – עכשיו אני מטפלת בבעיית התאורה בו – הוא כביש בעייתי ממילא ויש שם גם בעיית תאורה. אני מאוד מאוד מקווה שלדיונים הבאים שלנו, מעבר לזה שתהיה כאן נציגות של משרד התחבורה ובאמת, אני מודה לכם על כך שנטלתם חלק בשולחן העגול שניהלנו כאן כל החודשים האלה, אבל אנחנו באמת זקוקים לכם כדי שתבואו ותגידו לנו איך אתם רואים את התכנית שאתם הולכים ליישם אותה ואיך אתם הולכים לפעול בנושאים, ויש לכם פירוט מאוד מאוד מלא בדוח.

הזכרתי את השארת התינוקות ברכבים. יש לי הצעת חוק שמונחת ולשמחתי משרד התחבורה נרתם במהירות די גדולה לטפל בנושא הזה.

יש תקנות שאמורות להיות מובאות בפנינו ולמעשה כבר עברו את כל האישורים ואלה תקנות של התקנת חיישנים ברכבי הסעה בהם נמצאים ילדים. אני מאוד רוצה לבקש, ואני רתומה לעניין, שאנחנו נדאג לאשר את זה תוך כדי הפגרה ושלא נחכה עם הנושא הזה. זה ממש מסתיים בימים אלה ואני מאוד מבקשת, מנהלת הוועדה, שאנחנו נדאג לכך כי שמואל, הבן של שלומי, שאגב הוא לא מבין המשפחות שדיברו כאן אבל אתה זוכר אותו היטב, את שלומי רבינוביץ, הוא ליווה אותנו בכל הוועדה, שמואל שמעילו נתפס ברכב ההסעה הולך אתי.

הדבר האחרון שאני רוצה לומר. אני בקשר עם הילה קריסנטי שהופיעה בפני הוועדה וגם עם ריבה אילצקו שאתה ביקרת אותה.
היו"ר איתן כבל
אני מקווה ששילבנו אותה באחד המקומות במאבק בתאונות הדרכים.
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
נכון. אני רוצה שידעו שהם לא רק מופיעים כאן אלא הם פשוט הולכים אתנו. תודה רבה ותודה איתן.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
בוקר טוב לכולם. אני רוצה להודות ליושב ראש ועדת הכלכלה של הכנסת איתן כבל על ההחלטה שלו לקיים את הדיונים החשובים בכל הנושא של קטל בדרכים. אני רוצה להודות לצוות שלו, למנהלת הוועדה שהצליחה להביא את כל הגורמים לוועדה.

אתמול קיימתי דיון חירום אחרי שראיתי את הנתונים המזעזעים של הקטל בדרכים לשנת 2016. ב-2015 אמרו לנו שמה שהיה זה חריג, שמספר ההרוגים ל-357, ואנחנו ציפינו שב-2016 יהיה פחות קטל בדרכים. בהתחלת השנה, עד לפני חודשיים, המספר דיבר בעד עצמו והראה שיש ירידה במספר ההרוגים, אבל בחודשיים האחרונים אנחנו מדברים – אתם לא תאמינו, אני רשמתי – על 71 הרוגים וזה רק בחודשיים האחרונים. היום אני מדבר על 77 הרוגים. כשבאתי להכין את עצמי לשדולה, רשמתי בלילה 205 הרוגים. בבוקר קמתי והגיעו אלי מהרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ואמרו לי 207. תיקנתי את המספר. באתי היום, הכנתי את עצמי עם 213 הרוגים אבל עכשיו הודיעו לי שהמספר עלה ל-214. אנחנו מדברים על דבר שלא נעצר.

שאלתי אתמול בדין החירום שקיימנו בשדולה האם משרד התחבורה ראה את הנתונים המזעזעים האלה, אמר שעוצרים, בואו נקיים דיון עם כל הגופים ונראה איך אנחנו עוצרים את הקטל בדרכים. התברר לי שלא התקיים כל דיון, כאילו דבר לא קרה. אתה תיארת את זה טוב מאוד בתחילת דבריך. אם היה קורה דבר כזה בכל מיני פיגועים או אפילו במלחמה, כל העולם היה מתכנס. שאלתי האם ממשלת ישראל התכנסה לדון בנושא, מדובר ב-77 הרוגים בחודשיים האחרונים בתאונות דרכים, אבל התברר שלא קיימה את הדיון.

לכן אדוני היושב ראש, אני חושב שברגע שניקח את נושא תאונות הדרכים ונעלה אותו לסדר העדיפות של הממשלה, אנחנו נראה דברים אחרים. לפיגוע מגיע כל שר, אפילו ראש ממשלה. אני רוצה שבמקרה של תאונה קטלנית, יגיע השר הממונה כדי שיראה מה קורה שם, שיצטלם, שיראו אותו בטלוויזיה ואולי זה יזעזע את האנשים ואולי אנשים יבינו שהגיע הזמן לעשות את השינוי. אם עד עכשיו לא הגיע הזמן לעשות את השינוי, לא יהיה שינוי. אנחנו היום עומדים על 214 הרוגים, שלושה הרוגים יותר מכפי שהיו בשנה שעברה נכון לתאריך זה.

אני רוצה להגיד לכם שאם אנחנו מדברים על גוף שיתכלל את כל הגופים האלה, אנחנו אפילו יושבים עם הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, אני יושב אתם עד 2017 ואני לא יודע אם הם יהיו ב-2018 כי עדיין הם בהוראת שעה. השר הבטיח ואמר שהוא רוצה לקדם את הנושא של חוק הרשות. הוא אמר כאן לפני כולם שהוא מנחה את היושב ראש החדש של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים להכין את חוק הרשות. אני רוצה, אדוני היושב ראש, שנעקוב אחרי זה ונראה מה הסמכויות של הרשות ואיזה סמכויות נתנו לה. הקימו רשות ואני לא יודע מה הסמכויות שלה ולמי היא כפופה. היא צריכה לפקח על משרד התחבורה והשאלה היא האם היא צריכה להיות כפופה למשרד התחבורה? האם השר יכול לפטר את המנכ"ל מחר או למנות את היושב ראש? היא צריכה להיות עצמאית. היא צריכה לעבוד, לבוא, לתת תוצאות, לתת את הדין אם יש תוצאות גרועות בתאונות דרכים. אנחנו לא יכולים לדבר, לקיים דיונים מכאן ועד הודעה חדשה אלא אני רוצה תוצאות. יש אפשרות שיהיו תוצאות.

טעות אנוש כפי שאומרים כל הזמן ואנחנו מדברים על זה כל הזמן, יכולה להיות בתאונה אחת או שתיים אבל אתה רואה את תרבות הנהיגה. אתה פוחד לעצור ליד נהג ולומר לו שהוא מפריע ולשאול אותו אם הוא יכול להזיז קצת את הרכב כי אתה לא יודע מה יקרה לך. תרבות הנהיגה אצלנו עדיין לא השתרשה. החינוך עדיין לא השתרש. איפה משרד החינוך? זה לא נושא ששייך רק למשרד התחבורה אלא זה נושא של חינוך, של תחבורה, של אכיפה. איפה המשטרה? אנחנו מדברים על כך שיש 120 ניידות. במדינת ישראל, אני נוסע מהצפון ולפעמים במשך שלוש שעות אני לא רואה ניידת אחת.
קריאה
הן סמויות.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
אני לא רואה ניידת אחת. איפה שוטרי התנועה? אתמול בדיון אמרו לנו שמתגברים ב-25 שוטרים בסופי שבוע. אנחנו יודעים שחסרים מאות שוטרי תנועה ובדוח נגענו בנקודה הזאת.

אדוני, אני חושב שעשית דוח מעולה אבל צריך ליישם אותו. אם נכתוב אותו ונשים אותו על המדף, זה לא יהיה שווה. תודה רבה.
יעקב אשר (יהדות התורה)
משהו טכני. אני רוצה שנהיה פרקטיים. יש כאן לוחות זמנים ודברים שנקבעו מבחינת העבודה המעמיקה. אנחנו צריכים לעשות איזשהו לוח מפגשים ואולי כבר מראש לקבוע כדי שאנשים ידעו להיכנס ללופ של הדבר הזה. יש לנו עכשיו פגרה ואתם צריכים לשריין אותנו כי אני מוכן לעשות את זה גם במשך הפגרה. הפוך, לוחות הזמנים הם די צפופים כך שהפגרה כבר תהיה מאוחרת מדי לאחר מכן. אני אומר שוב שאני מבחינתי ערוך ומוכן עם הסיוע שלכם לדבר הזה.

הדבר החשוב הוא שתהיה איזושהי החלטה - או אפילו כן הייתי מכניס את יושב ראש הנכנסת לתמונה – לגבי שיתוף הפעולה של המשרדים.
היו"ר איתן כבל
בסדר גמור. יהיה.
יעקב אשר (יהדות התורה)
ועדת משנה כזו או אחרת כי בלעדיהם אנחנו יכולים לדבר עד מחר אבל ביצוע לא יהיה.

אני מודה שוב על האמון ותודה על העבודה הנפלאה ועל הדוח הנפלא. אני עוד באמצע הדוח.
היו"ר איתן כבל
תודה יעקב. בהצלחה.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
כבוד היושב ראש, חבריי, עניין של חיי אדם ובריאותם הוא בנפשי ולכן אני מתרכז יותר בעניין של תאונות דרכים והשתתפתי בכל הישיבות שהתקיימו כאן בנושא והייתי פעיל גם בשדולה. בנוסף תאונות עבודה, שזאת המכה השנייה שיש לנו לאחרונה בארץ וכמעט אין יום או אין שבוע שאתה לא שומע שיש הרוגים או פצועים קשה בתאונות עבודה בבניין. רק הבוקר נמחץ מישהו כשפשוט נפל עליו גוש בטון. אני לא יודע אם לקשור את זה לתחבורה ולא יודע לאן לקשר אותו.
היו"ר איתן כבל
זה לא לעניין עכשיו.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
לגבי התכנית שלנו. הדוח נמצא, הוא קיים והוא ממצה אבל אחרי הדוח הזה, זה יכול להיות דוח שאפשר לשים אותו בספרייה ואפילו אלה שילמדו וילכו לאוניברסיטאות להכין מחקר או משהו, יכולים להסתמך עליו ויש בו חומר ממצה. אבל לא זאת הייתה כוונתנו. הכוונה שלנו בדוח הממצה הזה הייתה מה אנחנו עושים הלאה. לכן הממשלה צריכה לשים את זה בסדר העדיפות שלה ולהכין תכנית חירום, ותכנית החירום לא אומרת עוד דוח אלא תכנית החירום אומרת לוחות זמנים, יעדים ומעקב. בלי זה זאת לא תכנית חירום.

יש שני דברים מאוד חשובים לי כאשר הראשון הוא טיפול מהיר ויעיל במחסור בנהגי משאיות ובנהגים ציבוריים. הלילה, אם לא הייתה מעורבת בה משאית, התאונה הקטלנית הזאת הייתה נמנעת, ואפילו אם זה היה רכב פרטי, התאונה לא הייתה כל כך קשה. התהליך הזה, המחסור גורם לכך שאותם נהגים ינהגו הרבה שעות מעבר ליכולת שלהם ולסיבולת האדם שיוכל להיות ערני ויוכל להיות מרוכז בכביש ובמה שקורה מסביב.

הייתה לי שאילתה בנושא הזה והתשובה הייתה שממשרד התחבורה זורק למשרד הבריאות. אפילו כדי להגיע ללמוד בקורס, ייקח להם יותר מחצי שנה כדי לקבל תשובה מתי הם ניגשים לבחינה.

לגבי הסטטיסטיקה. אם אנחנו נתמקד רק במספר ההרוגים, אנחנו לא נראה כמה זה עצום למרות שזה מאוד עצום. לכן מי שמכין את הסטטיסטיקה, יש מקום להתחיל בסטטיסטיקה גם לגבי מספר הפצועים ולמיין אותם – פצוע קל, בינוני, קשה – כי הפצוע הקשה, המצב שלו מאוד קשה וגם למשפחתו.

הנקודות האלה הן בנוסף לכל מה שיש בדוח.
היו"ר איתן כבל
אפשר לעשות את זה בוועדת המשנה.
נחמן שי (המחנה הציוני)
תודה רבה איתן. אני חושב שהעבודה שעשית יחד עם חברי הוועדה היא עבודה בדרג חשיבות עליונה. היא באמת נדירה במקומותינו כי אנחנו נסחפים כל הזמן לעסוק בשוטף, במיידי, בתאונה שהייתה הבוקר ושוכחים להסתכל על התמונה הכוללת. אבל אם מדי פעם נסתכל על התמונה הכוללת, צריך לומר שהמדינה פשטה את הרגל בנושא הזה. היא פשוט הרימה ידיים והיא לא מטפלת. היא נותנת לדברים להימשך, לג'ונגל להשתולל, כל אחד שעולה על הכביש, כל אחד שנוסע על הכביש רואה את זה עשר פעמים בשעה. זה מרגע שאתה יוצא מהבית, אתה מותקף. כמובן את ואתה. גם את ולא רק אני.

אני רוצה להודות לאור ירוק. בשבוע שעבר השתתפתי בתכנית טלוויזיה ממש בשנייה האחרונה שאור ירוק הספיקו להכין אותי ואז גם נפרסה מלוא הבושה הזאת כלפי הציבור. אגב, כאשר הממשלה מרימה ידיים, מיד נכנסים הכוחות, לא פרטיים אלא החברה האזרחית, המגזר השלישי, וממלאים את מקומה. אין חלל. תודה לאל שיש קבוצה כזאת שאבי נאור מוביל אותה, וצריך להזכיר את שמו, שהיא עושה את העבודה הזאת אבל אם היא לא הייתה?

אתה לא יכול להסתפק במה שעשית, איתן. זה צריך להימשך הלאה. אתמול התפטר ראש אגף התנועה במשטרה, הוא הרים ידיים. אני לא יודע, אולי היו עוד סיבות אבל זה מדבר בעד עצמו. האיש שהיה מופקד מטעם מדינת ישראל הרים ידיים ואמר שהוא לא מוכן יותר להיות שעיר לעזאזל שלנו.

בסוף זאת ממשלת ישראל. אנחנו לא עוסקים בפוליטיקה. זאת ממשלת ישראל, זה השר שממונה על פי חוק לא רק לבנות כבישים ומחלפים ודברים כאלה אלא גם להילחם בבעיה הכי קשה בעיני שהיא הכבישים המדממים של מדינת ישראל. תודה.
מרב מיכאלי (המחנה הציוני)
קודם כל, חיזוק ידיים ובאמת כל הכבוד. אני לא אחזור על כל השבחים והחיזוקים שנאמרו כאן. אני רק רוצה לשאול. אני באתי הבוקר כי חשבתי שאני אוכל לשאול את משרד התחבורה איך זה שבאמת כביש שיודעות בוודאות שנהרגות ונהרגים בו כל כך הרבה אנשים כמו כביש 66 לא נכנס לתכנית החומש. אחרי כל הדברים שאמרתם כאן שהם כל כך חשובים ונכונים, אני לא מצליחה להבין את זה. חשבתי שאוכל לשאול ולקבל תשובה אבל אני מבינה שזה לא יקרה היום כי השעה 11:00 והמליאה מתחילה אבל אני חושבת שזאת שאלה שצריכה להדהד כאן בחדר בתקווה לא להישאר עם סימן שאלה בסופו של דבר.
היו"ר איתן כבל
תודה. אני אתייחס לזה בהמשך.
מרב מיכאלי (המחנה הציוני)
איזה המשך? יש לך מליאה.
היו"ר איתן כבל
אני יודע. אנחנו כבר מסיימים.

שמוליק אבואב, אני רוצה שמכאן תמסור תודה לאבי נאור על העבודה המדהימה שהוא עושה. לצערנו בנסיבות טרגיות הוא הוביל את כל המהלך הזה ואכן עושים עבודה מדהימה.
שמואל אבואב
הסיפור של הדוח הוא הסיפור של המחדל הגדול של תאונות דרכים במה שקורה במדינת ישראל בשנים האחרונות. הדוח בא ואומר עשר שנים מדינת ישראל הצליחה שנה אחר שנה להוריד ב-47 אחוזים את מספר ההרוגים עד שנת 2012. משנת 2012 שנה אחר שנה – זו השנה הרביעית – מחדל מתמשך ועלייה דרמטית במספר ההרוגים. זה מעשה שאי אפשר לקבל אותו ולהבין אותו. כששואלים את השאלה מה קרה באותה מדינה, עשר שנים היא מצליחה, ארבע שנים היא נכשלת, הולכים לדוח ורואים שחור על גבי לבן, רואים ירידה של 63 אחוזים בניידות, רואים ירידה של שלושים אחוזים בשוטרי התנועה, רואים ירידה של שבעים אחוזים בתקציב המשטרה, רואים רשות לאומית שפעם הייתה עם תקציב של 550 מיליון שקלים וקיצצו את התקציב שלה ל-220 מיליון שקלים. הרי זה ברור שהדוח נותן את התשובה ולא רק נותן את התשובה אלא הוא משרטט את מפת הדרכים.

לכן מה שצריך לעשות מחר בבוקר - לדאבון ליבנו חצי שנה עברה מאז ראשית הוועדה והמצב רק הולך ומחמיר מיום ליום - זה לרכוש מאתיים ניידות ומדובר בעשרות מיליוני שקלים בודדים. שנית, להוסיף מיד 300 שוטרים למשטרת התנועה. שלישית, להוסיף מיד עוד מאה מצלמות לאותם כבישים. בדקנו יושב ראש ועדת הכלכלה, הסתכלנו איפה ההרוגים של השנה הזאת, היכן נהרגו 214, האם הם התפזרו בכל הארץ? התשובה היא לא. שמונים הרוגים מתוך ה-214 בשנה הזאת מרוכזים בשלוש זירות בהן אפשר לטפל. הזירה של ה-850 קילומטרים בהם צריך לשים את המצלמות, בשמונים רחובות אדומים בעירוני ובאותם מוקדי סיכון. התאונה של אתמול בפרדיס, אתה מסתכל על הצומת, צומת אדום, צומת שהיה צריך להיות עם מצלמה, הכביש בין פרדיס לטירת הכרמל הוא כביש אדום.

לא רק שהדוח של הכנסת בא והעמיד תמונת מצב קשה, בא הדוח של מדינות העולם. לפני שבוע וחצי העולם פרסם דוח לפיו ישראל היא במקום לפני האחרון - כאשר לפנינו קפריסין – בירידה בשיעור ההרוגים בשנת 2015. זאת אומרת, ההלכה ברורה, התמונה ברורה. אני מקווה שכשם שהוועדה הזאת השכילה – ואתה בתבונה עשית את זה – שבשום שכל נדע להוציא את הדברים מן הכוח אל הפועל. ההלכה חשובה אבל המעשה חשוב יותר מן ההלכה.
היו"ר איתן כבל
תודה לך.
קריאה
חבר הכנסת כבל, סליחה שאני מתערב לכם בדיון אבל אנחנו יושבים כאן ושומעים את הדברים. אני קראתי אתמול בלילה את הדוח שלכם ממילתו הראשונה ועד המילה האחרונה. לא נראה לכם מוזר שהכנסת צריכה לכתוב דוח ולרדת לרזולוציה של כל כביש וכביש? יש את הרשות, יש את משרד התחבורה ולכאורה מדינה מסודרת אמורה לטפל בזה. לא?
היו"ר איתן כבל
השאלה שלך היא שאלה מצוינת. למרות זאת ואף על פי כן הגעתי למסקנה שאנחנו חייבים לרדת לרזולוציות הכי נמוכות כמו לעלות ברזולוציות הכי גבוהות כי במקום שאין אנשים, יהיה איש. במובן הזה. הגעתי למסקנה, הגענו למסקנה, כי ככל שעסקנו בנושא, ראינו כמה משרדי הממשלה לא עוסקים בעניין.
קריאה
איך אתה הבנת שזה לא עוד לוח, לא עוד מנגנון פיקוח? היה פיקוח שכבר לא מפקחים ויש שלל גופים בעיקר לא מסוגלים לדבר ביניהם.
היו"ר איתן כבל
ועדת הכלכלה פעם ראשונה עושה את זה. פעם ראשונה בכנסת בכלל שנעשה סוג כזה של פעולה, כמובן אחרי הגז, אבל כאן זה מעשה ראשון מסוגו שוועדה עוסקת בצורה מאוד מאוד אינטנסיבית בנושא כפי שעסקנו והבאנו לכאן את כל הגורמים, ואני אומר את כל הגורמים, העוסקים בנושא והם התייצבו כאן. לשם כך הקמנו ועדת משנה. הדברים נאמרו כאן בצורה ברורה כי מהרגע שאני כיושב ראש ועדת הכלכלה הודעתי שהנחנו את הדוח ואם לא נעשה מעשה, אנחנו אחראים לא פחות מאלה שלא עושים עד היום.
קריאה
עוד עניין אחד ברשותך, וסליחה מהחברים שאני לוקח להם את הזמן, אתם פותחים את הדוח במלים "מ-2005 שר התחבורה הוא גם השר לבטיחות בדרכים". הוא לא יודע את זה?
היו"ר איתן כבל
אני לא מתכוון להשיב במקומו של השר. אני יכול רק לומר לך ואמרתי זאת בצורה מאוד ברורה ואני אשוב ואומר שהדוח הזה לא יצא כדוח שכוונתו להצביע על אשמים. אלא לנסות להניח את הדברים על השולחן. אבל אני אומר לך שהכותרת של הדוח הזה, של הדברים שלי, הייתה צריכה להיות אני מאשים. זאת הכותרת שאני נתתי לדוח. אני מאשים את ממשלת ישראל, את ממשלות ישראל, בחידלון המתמשך שגורם למותם של מאות אנשים מדי שנה, להרס משפחות, לנזק כלכלי של למעלה מ-15 מיליארד שקלים מדי שנה ועוד לא דיברנו על מעגל ההדף שלמעט ממנו נחשפנו כאן, של משפחות שכנראה כבר לעולם לא תצלחנה להתאושש בגלל מה שקרה להן.

אנחנו מחויבים, אני בראש ובראשונה, למלחמה הזאת. המלחמה נגד הקטל בדרכים, המלחמה למען החיים.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
אמרתי בתחילת דבריי ש-77 בני אדם נהרגו בחודשיים האחרונים ואפילו לא התקיים כינוס חירום במשרד התחבורה שהביא את כל הגורמים שקשורים בנושא לשבת ולראות מה אנחנו עושים ואיך אנחנו עוצרים את הקטל. לכן אני חושב שככנסת אנחנו מחויבים לנושא.
היו"ר איתן כבל
יש לי כאן הפניה שתכף אני אקריא אותה.
איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני)
החסרת מילה אחת מאוד חשובה – הפקרה. פשוט הפקרה. אני מצטערת.
היו"ר איתן כבל
איציק חולבסקי, לפני שאתה אומר משפט, אני לקחתי על עצמי לטפל ולהתמודד מקרוב עם כביש 66, גם אם לא עם כולו אבל לפחות עם חלקו. נסעתי בו לאחרונה. פעם כולנו היינו נוסעים בו הרבה והיום אני כבר פחות נוסע בו. נסעתי בו לאחרונה והכביש הוא כביש איום ונורא. פשוט איום ונורא.
איציק חולבסקי
תודה ליושב ראש הוועדה חבר הכנסת איתן כבל ולכל חברי הוועדה וחברי כנסת נוספים, נחמן שי, איילת, חמד עמאר, עיסאווי פריג', מרב מיכאלי. הבוקר התבשרנו על תאונה מחרידה באזור פרדיס ולבי עם המשפחות. שוב, זה אות אזהרה נוראי. לפני 11 חודשים ב-1 לספטמבר 2015, ביום הראשון של שנת הלימודים, שתי ילדות מנצרת נהרגו ליד מושב מדרך עוז בתאונה מזעזעת והתאונה הבוקר מזכירה לי ממש אחד לאחד את התאונה ההיא. כמה חודשים אחרי כן נפצע ממש באותו מקום, בכניסה למדרך עוז, חיים טביב, תושב המושב, ארבעים שנים אחרי שאיבד את הבן הבכור שלו יוסי בן השמונה באותו מקום. מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר, ואני מאחל לה הצלחה בתפקיד, הודיעה לי לפני שבוע שכביש 66, כביש הדמים, לא יהיה בתכנית החומש הקרוב.

אני שואל עכשיו את חברי הוועדה ואת היושב ראש, אחרי המשפט שאמר בפתיחה שלו, איך ייתכן שכביש דמים עם ארבעים הרוגים ועם אלף פצועים בשנים האחרונות לא נכנס לתכנית החומש של מדינת ישראל. אני מזכיר לכולנו, לחברי הוועדה, ליושב ראש המכובד והמעולה של הוועדה איתן כבל, שבדיונים קודמים בסדרת הדיונים עליה אני מברך אמרת שאתה תוודא שהכביש ייכנס לתכנית החומש. אני דורש מהוועדה ומאיתן כבל העומד בראשה לוודא שאכן הכביש ייכנס לתכנית החומש. תודה.
היו"ר איתן כבל
תודה לך. מישהו כאן רוצה לומר מילה? לא.

ברשותכם, אני רוצה לסיים במשפט מתוך הדוח והוא יהיה כתוב גם במכתב לראש הממשלה, מתוך עיקרי המסקנות וההמלצות.

הוועדה רואה חשיבות בהגדרת בלימת הקטל בדרכים כיעד לאומי ותובעת מהממשלה לזמן בדחיפות ישיבת ממשלה בנושא המאבק בקטל בדרכים ולהחליט על צעדים מיידיים שעל השרים ומשרדי הממשלה לנקוט.

אני יכול לומר לכם שהדוח הזה לא הולך להיות אות מתה. אני אומר את זה בצורה מפורשת. מי שחושב שהדוח הזה הולך להיות מונח בספריות, כל אחד במקומו, טועה. אישית אני אלווה את זה. זאת לא קואליציה ולא אופוזיציה, זה לא ימין וזה לא שמאל, אלא אלה החיים שלנו , החיים של הילדים שלנו, של המשפחות שלנו, של החברים שלנו. כל אחד במעגל שלו.

אנחנו נשבעים לעשות לזה סוף.

תודה. הישיבה נעולה.

הישיבה ננעלה בשעה 11:08.

קוד המקור של הנתונים