ישיבת ועדה של הכנסת ה-20 מתאריך 26/07/2016

הצעה לסדר-היום בנושא: "מצבם הקשה של חקלאי ישראל, הקפאת הליכים תלויים ועומדים נגד חקלאים בגין אי תשלום היטלים למועצת הצמחים"

פרוטוקול

 
הכנסת העשרים

מושב שני

פרוטוקול מס' 303

מישיבת ועדת הכלכלה

יום שלישי, כ' בתמוז התשע"ו (26 ביולי 2016), שעה 13:15
סדר היום
הצעה לסדר-היום בנושא "מצבם הקשה של חקלאי ישראל, הקפאת הליכים תלויים ועומדים נגד חקלאים בגין אי תשלום היטלים למועצת הצמחים", של חה"כ שרן השכל, אכרם חסון (מס' 214) – לציון יום הגליל.
נכחו
חברי הוועדה: איתן כבל – היו"ר

יצחק וקנין

עבד אל חכים חאג' יחיא
חברי הכנסת
שרן השכל

אכרם חסון

חיים ילין

רויטל סויד
מוזמנים
סמנכ"ל מחקר כלכלה ואסטרטגיה, משרד החקלאות - אורי צוק-בר

סמנכ"ל בכיר למימון והשקעות, משרד החקלאות - צביקה כהן

מנכ"ל מועצת הצמחים - צבי אלון

יועץ משפטי, מועצת הצמחים - שאול פלס

נציג, מועצת הצמחים - איתן אשורי

יו"ר ועדה ענפית פירות, מועצת הצמחים - רענן בר נס

יועמ"ש, מועצת הצמחים - ניר סרוק

חקלאי, מועצת הצמחים - משה עמר

ועדה ענפית פירות, מועצת הצמחים, ארגוני מגדלים - עופר אריאל

ענף ירקות, מועצת הצמחים - מאיר יפרח

מנהל ענף מקצועי, ארגון מגדלי הירקות, ארגוני מגדלים - אליהו אהרון

מזכיר ארגון מגדלי ההדרים, ארגוני מגדלים - חי בנימיני

יו"ר התאחדות החקלאים החדשה בישראל, איגוד לשכות המסחר - אברהם דניאל

יועמ"ש, התאחדות האיכרים והחקלאים בישראל - אמיר שניידר

מנהל מו"פ חבל אשכול, ארגון מגדלי ירקות, נציגי חקלאים - ליאור קטרי

חקלאי – מגדל, נציגי חקלאים - צמיר מוטי

חקלאי, מטולה - צבי וינברג

חקלאי, ראש פינה - יעקב בלום

חבר ועדה ענפית, נציגי חקלאים - שלום בריגה

מגדלת, נציגי חקלאים - עדה זוהר

פעיל במאבק החקלאים, נציגי חקלאים - יפרח סבלדי

חקלאי – מגדל, נציגי חקלאים - יעקב יוסף

חקלאי – מגדל, נציגי חקלאים - עמרם ילוז

חקלאי – מגדל, מועצת הצמחים - משה עמר

יושב ראש עמותת מאבק החקלאים, כפר שמואל - דוד ישראלי

חקלאי, מושב צוריאל - שלמה תורגמן

מזכיר עמותת מאבק החקלאים, נציגי חקלאים - בנימין אריה קוטין

חקלאית, נציגי חקלאים - אילנית גרינברג

מארגן שטח, נציגי חקלאים - ברנרד אטיאש

מושב צוריאל - צחי בניון

הנהלת החקלאי מטולה, האיחוד החקלאי - שלום דוד גרינברג

חוות צברי אורלי, חוקר חקלאי, התאחדות החקלאים החדשה בישראל - נועם בלום

לרשימת השדלנים שנכחו בדיון – ראו בקישור זה.
מנהל/ת הוועדה
לאה ורון
רישום פרלמנטרי
תמר פוליבוי

הצעה לסדר-היום בנושא "מצבם הקשה של חקלאי ישראל, הקפאת הליכים תלויים ועומדים נגד חקלאים בגין אי תשלום היטלים למועצת הצמחים", של חה"כ שרן השכל, אכרם חסון (מס' 214) – לציון יום הגליל
היו"ר איתן כבל
שלום לכולם, אני שמח לפתוח את הישיבה הרביעית כמדומני היום של ועדת הכלכלה. שלום לכולם, גברתי מנהלת הוועדה, רשמת, דובר, חברותי וחברי חברי הכנסת ואורחים נכבדים. תזכרו שהיום יום שלישי פעמיים כי טוב, ואנחנו צריכים להצדיק את זה. בדיון הזה, שיכול ויהיו קצת מה שנקרא מתחים טבעיים, אמוציות – טבעי שיהיו, אני לא נגד – אבל מי שיוצא משליטה - -
יפרח סבלדי
- - יוצא החוצה.
היו"ר איתן כבל
לא יוצא החוצה, אני מעיף אותו החוצה.
יפרח סבלדי
נכנס לחדר החושך.
היו"ר איתן כבל
כן, לחדר החושך. אני אומר לחברות ולחברים, החברה שרן השכל העלתה את העניין, אז בואו ננצל את הדיון לא להתנצחות, לא לריב, אלא שבאמת כל צד מן הצדדים יידע להציג את ענייניו. אם תהיה התנצחות, לא ייצא דבר. כל אחד יבוא ליישוב שלו ויגיד: אמרתי, אבל לא יהיה לזה שום אפקט שממנו נוכל לעשות מעשה כלשהו. אני כבר מודיע ל"מר קרנטינה", יפרח פעם שנייה אני פוגש אותך השבוע, אז איך אומרים? במוטיבציות קצת יותר נמוכות.

אני רק אדבר על הנושא – מדובר בהצעה לסדר-היום בנושא מצבם הקשה של חקלאי ישראל, הקפאת הליכים תלויים ועומדים נגד חקלאים בגין אי תשלום היטלים למועצת הצמחים, של חברי הכנסת השכל שרן וחבר הכנסת חסון אכרם. בבקשה, אנחנו נוהגים למציעים בקצרה להציג בצורה ממוקדת.
יצחק וקנין (ש"ס)
אני מבקש אחריהם לדבר, כי יש לי ועדת אתיקה.
היו"ר איתן כבל
אני מתחייב לתת לאדוני לדבר אחריהם.
שרן השכל (הליכוד)
תודה רבה איתן ותודה שהקדמת לנו את הדיון כדי לדון בדבר החשוב הזה, בעיקר בגלל שההליכים האלה תלויים ועומדים.
היו"ר איתן כבל
אני רוצה להגיד מילה אחת, שהיתה פנייה של עורך דין שאול פלס, שביקש לא לקיים את הדיון מנימוקים כאלה ואחרים הכי ענייניים שיש. היועצת המשפטית של הוועדה, שהיא גם המשנה ליועץ המשפטי לכנסת, השיבה תשובה מנומקת ובעצם דחתה את הבקשה הזו. אני אומר את זה לפרוטוקול. מי שירצה לעיין בפנייה שלך ובתשובה שלה, מוזמן לעשות את זה. כמובן תינתן לך גם הזכות להציג את הדברים שלך. בבקשה שרן.
שרן השכל (הליכוד)
הנושא של מועצת הצמחים זה נושא שאנחנו מדברים עליו כבר הרבה מאוד זמן. יש גם הליכים מבחינת חקיקה מה הולך להיות. אנחנו לא מדברים האם אנחנו צריכים מועצה או לא צריכים מועצה.
קריאה
חייבים מועצה.
שרן השכל (הליכוד)
אתה טוען, אנחנו טוענים שלא, אז לא ניכנס לוויכוח הזה עכשיו.
היו"ר איתן כבל
חברות וחברים, אל תתבלבלו בי. אמרתי יום שלישי פעמיים כי טוב, אל תתנו לי לעשות מעשה - - -
מאיר יפרח
הערה אחת מותר.
היו"ר איתן כבל
תנו לה קודם כל להציג את הדברים. בואו נסכים שלא מסכימים.
שרן השכל (הליכוד)
יש פה חוק מועצת הצמחים, בו המועצה אמורה לספק שירותים מסוימים. כמעט כל השירותים האלה לא מסופקים על ידי המועצה, לטענת החקלאים שגם כן נמצאים פה היום, שיוכלו גם להסביר ולספר קצת על מה שעובר עליהם בשנים האחרונות.

הדרך היחידה שלהם, אחרי שבית המשפט אמר שצריך לעשות שינוי, אחרי שבמשרדים השונים גם מחוקקים אמרו שצריך לעשות שינויים במועצה, אמרו שההתנהלות שלה היא התנהלות בעייתית, חקלאים שעומדים גם בפני פשיטות רגל הגיעו למצב שהדרך היחידה שלהם להביע את חוסר מוכנותם לקיים יותר את המועצה הזו, שהיא רק פוגעת בהם, שהיא איזושהי חרב פיפיות כנגדם, גורמת להם לאבד את העסקים שלהם ולפשוט את הרגל – הוא להפסיק לשלם את ההיטלים.
עמרם ילוז
שילכו הביתה, לא צריכים אותם במועצה.
שרן השכל (הליכוד)
אז תנו להם לצאת. אם אתם לא מעוניינים בחקלאים האלה, תנו להם לצאת מהסיפור הזה.
עמרם ילוז
אם לא היתה מועצה, לא - - -
קריאה
רמי לוי גם לא היה.
שלום דוד גרינברג
אין לכם שום זכויות. אפס.
קריאה
אפס מי שאומר אפס.
שלום דוד גרינברג
בסדר, אני יודע מה אני מדבר.
היו"ר איתן כבל
"אדון מטולה", חברים יקרים.
שלום דוד גרינברג
אני מבקש סליחה.
היו"ר איתן כבל
לא, אל תבקש ממני סליחה, אנחנו עכשיו לא מנהלים שיח. אני אומר לכם, מפה ומפה אני אוציא את כולם. ננהל דיון סגור.
עמרם ילוז
מה תעשה, תישאר לבד? תנהל דיון עם עצמך? אנחנו באנו - - -
היו"ר איתן כבל
כן, מה לעשות? אדוני, תסלח לי.
שרן השכל (הליכוד)
אנחנו באנו לקבל תשובות - - -
היו"ר איתן כבל
סליחה, שרן אל תפריעי לי. אני מודיע לכם, אתה כנראה חדש פה בוועדה אצלי. אצלי יש כללים אחרים. אתה לא היחיד שמגיע לפה מרחוק.
קריאה
גם אני מרחוק.
היו"ר איתן כבל
גם ממך לא ביקשתי לעשות לי פה מדידות של ווייז...אתם כנראה לא מכירים את העניין, הסיפור מוכר לי, אז אל תנפחו לי את הראש עכשיו. יש פה תהליכים מסודרים על פי כללי הכנסת, ומי שלא יודע לעמוד בהם, כנראה לא ראוי שאני אקשיב לו. אני אומר שיש כאן אנשים שיש להם עמדה הפוכה לגמרי משרן, והם גם כנראה הרוב בכנסת נכון לרגע זה. אז אני אומר לך שאם תפריע לי, אני אוציא אותך, ולא להטיף לי מוסר. בבקשה שרן.
שרן השכל (הליכוד)
כתוצאה מכך שהם הפסיקו לשלם את ההיטלים, פתאום הנושא עלה לשיח הציבורי, פתאום התחילו מאבקים פנימיים ולגלות מה קורה בעצם בתוך המועצה, זאת אומרת: הם הובילו על ידי כך גם את המאבק. כן, אם הם לא משלמים את ההיטלים זה לא בסדר, אבל הנושא הוא שלא היתה להם שום ברירה אחרת כדי להיאבק במועצה, שפועלת כנגדם.

אם אנחנו מסתכלים היום, גם אותה מועצה חייבת להם כספים – אם זה מביטוחים שהמועצה לא שילמה, אם זה הכישלון החמור הזה של אגרקסקו שתלוי על כתפיהם של החקלאים. הם חייבים להם כסף. הם "יצאו עליהם" עם הנושא המשפטי, זאת אומרת: הם תובעים אותם עכשיו בבית משפט. אנחנו אומרים: תעצרו את זה, בואו קודם כל נראה מה קורה עם המועצה, יש תהליכים שעומדים ותלויים היום בבית המחוקקים, במשרד החקלאות, במשרד האוצר, עד שנבדוק מה קורה עם העניין הזה. מעבר לזה, יש כספים שמשרד החקלאות, שהמועצה חייבת לחקלאים האלה. היא חייבת להם את הכסף הזה. תמתינו, עד שיהיו הבירורים, ואז סך הכול תקזזו את ההיטלים האלה מהחוב שקיים כלפי החקלאים האלה.

העובדה שכרגע יש בית דין עם הליכים שתלויים נגדם – מעקלים להם טרקטורים, מעקלים לחקלאי בן 87 חשבונות בנק, מישהי שאמורה לגדל את הילד שלה לא יכולה להוציא כספים. כל ההליכים התלויים האלה מכניסים את המצב של אלפי חקלאים עוד יותר מתחת למה שהיום כבר הם נמצאים.

אני באתי היום עם הנושא הזה כדי לדון גם עם משרד החקלאות וגם עם המועצה, כדיל עצור את זה, לבטל את ההליכים המשפטיים. קודם כל תבררו כמה כסף אתם חייבים להם, תעמדו על הנכסים האלה, תראו מה קורה, אחר כך אם נשאר עודף, תעשו מולם סיכום ותסכמו מה החוב – אבל אחרי שיהיה בירור מול משרד האוצר ומול משרד החקלאות.

אני אומר לכם שחקלאי אחד ברמת הגולן לא ראיתי שמרוויח מהחקלאות – לא מהתפוחים ולא מדברים אחרים. גם בדקתי את זה בכרמל – יש לנו כמה חקלאים שמתעסקים בעגבניות. אני תמיד אומר אתם החקלאים הקורבן, ויש עליהם דעה שלילית במדינת ישראל כאילו הם אלה שמעלים את המחירים, למרות שהם אלה המפסידים הראשונים. אני אתכם, אנחנו תומכים, אבל לפי דעתי יש בירוקרטיה מיותרת בכל הוועדות, בכל המועצות. זה כמו תאגיד המים – אני כראש עיר לשעבר התנגדתי לתאגיד מים. אני במצב סוציו-אקונומי 3, בקושי נושם, ואתה מפיל עלי עוד היטלים ועוד דברים? למה לסבך אותי? תעשה את זה בחירה. אני ראש עיר, אם אני לא טוב, אנשים יזרקו אותי. אם אני חקלאי לא טוב, אף אחד לא יקנה ממני. אתם לא צריכים להתחשבן אתו. העיקולים האלה ותיקי ההוצאה לפועל סיבכו את החקלאים עוד יותר, למרות שאנחנו יודעים שאתם במצב מאוד קשה ואנחנו תומכים בכם – היו מספר דיונים כאן ועמדנו לצדכם, ואנחנו לא עושים לכם טובה, זו עבודתנו – אבל במצב זה בין מועצת הצמחים לבין החקלאים, לפי דעתי היתה טעות קשה מאוד. אם ככה מתנהגים לחקלאים חלשים, צריך להגיד דרשני. אם החקלאים האלה היו מצליחים והיה להם כסף, הם היו משלמים את ההיטלים, לכן באתי מהמניע הזה. תודה רבה.
היו"ר איתן כבל
תודה אדוני. חבר הכנסת בכיר חברי הוועדה, חברי החקלאי וקנין.
יצחק וקנין (ש"ס)
חברים, הנושא הזה לא פעם ראשונה עולה, לא פעם שנייה ולא פעם שלישית.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
כנראה לא פעם אחרונה.
יצחק וקנין (ש"ס)
זה מאבק של לפחות 10 שנים.
היו"ר איתן כבל
זה עושה לי דז'ה וו. אני זוכר שהתעסקתי בזה עוד כשהייתי ילד ועבדתי במשרד החקלאות בשנת – כאילו הזמן עמד מלכת... אני יכול לתת טיעונים מפה ומפה.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
השאלה אם זו תהיה הפעם האחרונה.
היו"ר איתן כבל
אני לא בטוח.
שרן השכל (הליכוד)
זה עצוב.
יצחק וקנין (ש"ס)
לפחות 10 שנים, שהדבר הזה חוזר. אני מכיר פה את כל האנשים, שהגיעו אלי עם חתימות וללא חתימות. חברים, כולם צריכים להבין דבר אחד – יש כללים שעל פיהם מתנהלת המדינה הזאת. אם אנחנו רוצים הפקרות – הפקרות, אבל ההפקרות הזאת יכולה לחזור כבומרנג מחר לאותם חקלאים שרוצים את ההפקרות, ואני אומר את זה באחריות, אין פה דרך חד-כיוונית, הדרך היא דו-סטרית. לאורך כל הדרך אני לפחות הצעתי, אני, לאותם אלה שמתנגדים לאותם היטלים או שאומרים שאין הצדקה להיטלים, אני יכול להגיד לכם שעשרות ואלפי חקלאים אומרים לי גם אומרים הפוך, שהם מקבלים את כל השירות ואת כל מה שהם צריכים מהמועצה.
ברנרד אטיאש
איזה שירות הם מקבלים?
יצחק וקנין (ש"ס)
אתה תאמר את שלך כמה שאתה רוצה.
היו"ר איתן כבל
אבל הוא אמר שיש מכאן ויש מכאן.
יצחק וקנין (ש"ס)
אתה לא מעמיד אותי באיזה מבחן פה. תאמין לי, אם תרצה, אני אתן לך - - -
היו"ר איתן כבל
אבל עזוב, זו לא השאלה.
יצחק וקנין (ש"ס)
זו לא השאלה. קמה היום המועצה, אתם רוצים להתנתק ממנו? תתנתקו, אין בעיה – תשלמו את החוב שלכם, שלום.
שרן השכל (הליכוד)
לא נותנים להם.
יצחק וקנין (ש"ס)
סליחה שרן, לא נכנסתי לדברים שלך.
מאיר יפרח
גם ארנונה.
יצחק וקנין (ש"ס)
ארנונה לעירייה – את תגידי לעירייה: תשמעי, אני רוצה להתנתק, אני עוברת עכשיו לפתח תקווה, נגמר הסיפור, אני לא גרה יותר בחיפה, אז אני לא אשלם את הארנונה. העירייה תרדוף אחריך עם הוצאות לפועל איפה שלא תהיי ותיקח לך את מה שיש לך.
שרן השכל (הליכוד)
אבל וקנין, יש לו אפשרות לעבור לעיר אחרת, פה אין להם אפשרות לעבור לעיר אחרת.
יצחק וקנין (ש"ס)
שרן, את לא יכולה כמחוקק לסתור את עצמך.
איתן אשורי
90% מהחקלאים משלמים - - -
היו"ר איתן כבל
חבר הכנסת וקנין מדבר שוטף יותר מרבים וטובים.
יצחק וקנין (ש"ס)
אני לא צריך עזרה, חבר'ה, תאמינו לי. אני בא ואומר גם היום, אם ישנם חקלאים שיש להם בעיה עם המועצה, אני מוכן להיות המגשר, אני מוכן להיכנס ולמצוא את ההסדרים ואת הפתרונות. אם אתם רוצים להתנתק, תתנתקו אבל תשלמו את החוב שלכם. לא יכולה להיות מציאות כזאת.
שרן השכל (הליכוד)
אבל לא נותנים להם להתנתק, זו הבעיה.
יצחק וקנין (ש"ס)
תקשיבי, אתה רוצה להתנתק, תגמור את החוב שלך, תשלם את החוב. אם אתה לא רוצה, מה אתה רוצה שיעשו? הם ילכו אחריך לפי החוק, אבל זו לא השאלה. זו לא השאלה.
שרן השכל (הליכוד)
אבל אם הם רוצים להמשיך לעסוק בחקלאות, הם יצטרכו להמשיך לשלם היטלים אחרים.
יצחק וקנין (ש"ס)
את באה נגד עצמך. את המחוקק, את העברת פה את חוק המועצות. אנחנו פה מיישרים את כל הכללים, אנחנו עושים פה את הכול, אנחנו קובעים את הדברים ואנחנו הולכים נגד עצמנו עכשיו בגלל שאנחנו אולי רוצים להיות יפים כלפי חקלאי כזה או חקלאי אחר.

אני אומר לך, אני שמעתי את הדברים, דיברתי לא פעם, בלי סוף שיחות עם חברים במועצת הצמחים, ואני אומר לכם: רבותי, לא סתם השתנו על המועצות האלה – פעם זו היתה מועצת הפרחים לבד, מועצת ההדרים לבד, מועצת הירקות לבד, היום איחדו את הכול למועצה אחת כדי להקטין את העלויות, כדי להוזיל את הדברים.

אין מה לעשות, אם אתם שואלים אותי, החקלאים במדינת ישראל, מבחינתי – אמרתי את זה עשרות פעמים פה – המועצה היא ההסתדרות של החקלאים. מי שלא רוצה את ההסתדרות, שלא ישלם את המס, שלום ולהתראות מלבד מה שהוא חייב עד היום, שילך להתראות. זה הכול, אתם לא רוצים את ההסתדרות הזאת? לא צריך, אין בעיה.
דוד ישראלי
צבי אלון לא מסכים לזה.
יצחק וקנין (ש"ס)
לא, אבל תשלם את החוב. תשלם את החוב.
דוד ישראלי
אין לי בעיה, שיגיד שמי שמשלם את החוב, הוא משחרר אותו מהמועצה – אני מביא לך 3,000.
יצחק וקנין (ש"ס)
תקימו לכם מה שאתם רוצים. אני אומר עכשיו גם לכל החקלאים, אני מוכן להתגייס בזמני הפרטי שלי מול כל חקלאי מול המועצה ותגמרו את העניינים. מי שרוצה להמשיך – שימשיך, מי שלא רוצה – שילך. אני אומר לכם, כל מי שיעזוב את המועצה, בסופו של יום יפסיד, מכיוון שאני אומר לכם שזה כמו להגיד להסתדרות להתאדות, לא צריך את ההסתדרות. לא צריך. היחידים שפה מגינים וקובעים את הכללים, אני לא רוצה לדבר על מחקר ועל פיתוח ועל כל מיני דברים שהמועצה מממנת ומשלמת. אתם רוצים לראות רק את חצי הכוס שלכם? תודה רבה לכם.
שרן השכל (הליכוד)
וקנין, אתה צריך להישאר לשמוע את הדברים.
יצחק וקנין (ש"ס)
אני גם ככה באיחור.
היו"ר איתן כבל
הוא לא יכול, הוא מנהל דיון, הוא עומד בראש ועדה.
שרן השכל (הליכוד)
בסדר, זה חשוב לשמוע. לא יוצא לו לשמוע כל הזמן - - -
חיים ילין (יש עתיד)
הדיון היה צריך להיות ב-12:30 עד 13:15 ואז הכול זז, מה לעשות?
היו"ר איתן כבל
זה לא קשור בכלל, מה לעשות?
חיים ילין (יש עתיד)
אדוני היושב ראש, אני מאוד שמח שהבאת את הדיון במהירות – זו לא עקיצה, זה לא בציניות; מצד שני, אני ממש לא מתחבר לדיון הזה.

אבל אם אתם רוצים תמונת מצב של החקלאות במדינת ישראל, תסתכלו, זאת התמונה. כששר חקלאות חדש ישן, לא משנה מה, רואה שתי קבוצות, הוא אומר: חבר'ה, אני לא מקבל שום החלטה. הוא לא מקבל שום החלטה וכל מי שמפסיד זה שני הצדדים, אבל תסתכלו גם איך התיישבתם, כאילו אחד נגד השני, חוץ מאלי.
איתן אשורי
לא, אני איתם, הם אתי.
חיים ילין (יש עתיד)
לא חשוב, החקלאות לא מאוחדת ואנחנו מתמודדים עם זה.
היו"ר איתן כבל
יש בה פלגנות יותר מאשר בזנים.
חיים ילין (יש עתיד)
יותר ממה שיש בכנסת כמעט.
אברהם דניאל
אין הנהגה, זאת האמת. אין הנהגה, עזוב אותך.
חיים ילין (יש עתיד)
זאת בדיוק תמונת ראי של מה שאנחנו שומעים יום ולילה. ברגע שהחקלאות לא מאוחדת, אל תצפו שבכלל יצמח משהו מהחקלאות. כל הזמן מבקרים את שרי החקלאות ואת משרד החקלאות – הכול טוב ויפה, אבל אף אחד לא מבקר את החקלאים. כשאני מדבר, אני מקווה שאתם מבינים שזורמת אצלי חקלאות בדם.

חוב זה חוב, לא מעניין למי – אני שם את זה על השולחן. המועצה, אם רוצים לדון על מועצת הצמחים, על המבנה הארגוני, האם זה טוב או לא טוב, זה דיון אחר לגמרי. חיברתם פה מין בשאינו מינו. זה גם לא נכון לתת את הדוגמה של ארנונה. הדוגמה של ארנונה לא נכונה, כי ארנונה זאת חובה, ופה כנראה זה לא וולונטרי.
מאיר יפרח
גם לא חובה.
חיים ילין (יש עתיד)
הקשבתי בקשב רב, לא סתם לא הצטרפתי, הרי איך יכול להיות ששני חוקים שלך לפחות בנושא החקלאות וגם הנושא הזה, איך יכול להיות שאני לא נמצא שם, כשאני מייצג את החקלאים ואת שדולת החקלאים? את לא שאלת את עצמך למה חיים ילין לא מופיע אצלך בחוקים ולא חתם?
שרן השכל (הליכוד)
אבל יש חקלאים כאלה ויש חקלאים כאלה. כמו שאמרת, יש הצד הזה ויש הצד הזה. אם אתה מחליט להיות בצד הזה, ברור שלא נסכים על זה.
חיים ילין (יש עתיד)
מי זה אנחנו לא נסכים?
שרן השכל (הליכוד)
שאלת שאלה – עניתי.
היו"ר איתן כבל
אל תשאל אותה שאלות, והיא לא תענה.
חיים ילין (יש עתיד)
תסלח לי, אני לא מצליח להבין למה דיון כזה של חוב צריך להגיע לוועדת כלכלה. אנחנו לא מחליפים גם את מס הכנסה בוועדת הכספים, כשצריך לגבות מיסים. אני לא מצליח להבין את הדיון. דיון שרוצים להביא על מהות של מועצת הצמחים, מה בוצע ומה לא, זה דיון שיכול להתקיים פה, אבל לא על חוב. באמת אני אומר לכם, אני לא יורד עד סוף דעתם של אנשים.
היו"ר איתן כבל
דרך אגב, זה מה שטען עורך דין פלס, הוא כתב מכתב. נשיאות הכנסת חשבה אחרת, זו זכותה, ולכן אנחנו פה.
חיים ילין (יש עתיד)
בחוק למשל אתה מחוקק, אתה לא שם תקציב בחוק. אתה לא שם תקציב בחוק. ממשלת ישראל או האוצר מחליטים בממשלה מה התקציב שאתה שם בחוק. אתה יודע פחות או יותר כמה הוא עולה, לא שמים כספים. אנחנו לא מתעסקים בזה, אחרת נהפוך להיות משהו הרבה יותר מושחת ממה שהאזרחים חושבים, נתחיל להתעסק עכשיו ב - -
שאול פלס
- - בחובות.
חיים ילין (יש עתיד)
אתה מבין? זה לא עובד. לכן כבוד היושב ראש, אני לא יודע איך הדיון הזה הגיע ולמה הוא הגיע, הוא לא צריך להיות פה. דיון שהוא לגיטימי על מועצת הצמחים, על המהות של מועצת הצמחים, איך רוצים לראות את מועצת הצמחים, איך רוצים להסתכל על החקלאות, אני אברך את כל מי שיביא את הדיון הזה, ואני אהיה הרבה יותר שמח אם הדיון הזה יבוא מלמטה ולא מלמעלה.
היו"ר איתן כבל
תודה. יקירי, קודם כל יש שתי קבוצות – המתנגדת והתומכת ומשרד החקלאות.
שרן השכל (הליכוד)
יש גם נציג של מועצת הצמחים פה?
משה עמר
את לא מכירה? זה לא טוב.
היו"ר איתן כבל
היא לא חייבת, אני מכיר, הרבה שנים.

אני אאפשר לכמה שיותר לדבר, אבל אני רוצה שקודם כל הקולות המרכזיים יישמעו בתוך הדיון הזה. צבי, אתם מכירים את זה, אתם יודעים את זה, הרצון שלי הוא קודם כל לאפשר לחקלאים שהגיעו משני הצדדים לדבר, גם לצביקה שעמד בראש ועדה בוודאי אבקש את התייחסותו, אבל חשוב לי קודם כל שהצדדים, כל אחד ינסה לומר את הדברים שלו מהשטח ואחר כך נתייחס לדברים.

חי בנימיני, קודם כל אני רוצה להגיד גילוי נאות, חי ואני מכירים הרבה מאוד מאוד שנים. חי, באיזה חלק אתה?
חי בנימיני
מזכיר ארגון מגדלי ההדרים, ואני תומך במועצה.
היו"ר איתן כבל
רציתי לדעת מי נגד מי. בבקשה חי.
חי בנימיני
איתן, אתה יודע שסגרתם את ענף האווזים והיום מייבאים אווזים מהונגריה כשרים יותר.
היו"ר איתן כבל
אני לא מצטער על כך.
חי בנימיני
תחטוף אחר כך...אנחנו לא דנים עכשיו על עתיד המועצה, אבל לפני כן אומר מילה אחת – בלי מועצת הצמחים, ענף ההדרים שאני מייצג אותו, לא היה מתקיים. מועצת הצמחים עובדת לפי תקציב, התקציב הזה מאושר על ידי החקלאים שיושבים בוועדה הארצית עם נציגי ציבור. החקלאים הצביעו על תקציב, על תשומות שכל חקלאי בעצם עושה לבד, אם הוא לא היה במועצה – אחד, ריסוס זבוב ים תיכון, שזה זבוב מזיק, שבלי טיפול ארצי מסודר – לכן המדינה גם תומכת בשליש, כי היא מבינה את החשיבות – לא היה הייצוא מישראל. לכן "אחד מרסס ואחד לא" לא אפשרי. יגיד אחד, כמו בוועד בית.
היו"ר איתן כבל
עוד מעט נגיע לעניין הדבורים, תזכיר לי...
חי בנימיני
מועצה שמבצעת את הריסוס המרוכז, אני רוצה רק שתבין, ליטר חומר שאנחנו מרססים כשאנחנו קונים 320,000 ליטר בשנה עולה 50 שקל, וכשקניתי ליטר לבד שילמתי 150. הפעילות המרוכזת של מועצת הצמחים היא חסכונית, יעילה ובלעדיה אין ייצוא.

נושא שני זה פיתוח זנים חדשים. החקלאים מממנים מכספם, בשיתוף פעולה עם מכון וולקני, זנים חדשים, והזן אורי שבטח שמעתם עליו, בלי הפיקוח של מועצת הצמחים – לא היה ענף. האורי היום הוא נושאת המטוסים של ענף ההדרים.
היו"ר איתן כבל
למה כשהייתי קטן התפוז היה יותר טעים מהיום?
חי בנימיני
כי היית קטן.
היו"ר איתן כבל
קודם כל התשובה היא לגמרי נכונה. תמיד פסח היה יותר טעים, כשהייתי קטן. עדיין למרות הכול, אני מרגיש כאילו העולם נסע קדימה, זו כוונתי.
חי בנימיני
האור הוא מוצר הכי טוב בעולם, פותח על ידי מכון וולקני בכספם של המגדלים.

נושא שלישי זה נושא של ביטוח. אני יושב בוועדה שקונה ביטוח לחקלאים – 200,000 דונם. לי עצמי יש 50 דונם, היה לי 100, אבל מה ששילמתי זה כפול – ניהלתי משא ומתן על 200,000 דונם בקנייה מרוכזת. בשורה התחתונה, ההיטלים הם תשומות לכל דבר, כמו דשן, מים, טרקטור. הריסוס של הזבוב אם הייתי מבצע לבד, היה עולה לי, פיתוח זנים היה עולה לי וביטוח בטח היה עולה לי.

כמו בוועד בית משותף, אם אחד מחליט שהוא לא משלם, לא ינקו את המדרגות? היום בענף ההדרים אין מורדים, יש כאלה שלא רוצים לשלם.
קריאה
לא מורדים.
חי בנימיני
לא משלמים, אבל אנחנו שילמנו לטייס שריסס.
היו"ר איתן כבל
חי, העניין ברור. אני חייב לתת לדוגי, כי כרתו הרבה יערות בשביל כל המכתבים. בבקשה דוגי.
דוד ישראלי
שמי דוגי ישראלי, אני יושב ראש עמותת מאבק החקלאים, שמשנת 2007 – כמו שחבר הכנסת וקנין אמר, ואגב הוא איננו פה, אבל הוא העביר לנו שיעור בגמרא בתחילת הדרך, שעד היום רץ אתנו – אנחנו במאבק די נחוש לאורך תשע שנים מול הגוף המתקרא מועצת הצמחים, שהוא גוף סטטוטורי. אנחנו מכירים בלגיטימיות ובאפשרות של המועצה לתבוע ולדרוש היטלים מהחקלאים, אלא מה? המועצה הזאת היא מועצה, שלא נותנת לאף חקלאי וחקלאי, לפחות מאלה שאני מכיר, שום דבר. היא פועלת במקרו, לפי דבריה, לפי דבריו של צבי אלון, ואני מצטט אותו בדיון שהיה במסגרת גישור של שר החקלאות הקודם שמיר. הוא אמר: אני פועל במקרו, אני לא נותן לאף אחד ואחד מכם דבר, והפעילות שלי במקרו.

אנחנו חקלאים, שהגיל הממוצע שלהם הוא 63, 64. אין דור צעיר, ואנחנו מתעסקים לדאבוננו במיקרו, לא במקרו. אנחנו יושבים פה כבר פעם שלישית או רביעית בוועדת הכלכלה, עם שני יושבי ראש קודמים. הסיפור ב-pattern ונשנה מדי תקופה, ולמעשה לא זז שום דבר.

הגוף הזה, שאנחנו מתעסקים אתו, הוא גוף אנכרוניסטי, שבוטל בכל מדינות העולם. באף מדינה בעולם לא קיים גוף כזה, שמחייב אנשים להשתייך ולשלם לו היטלים בחוק. אנחנו מקבלים את הצעת וקנין. אנחנו מוכנים היום להיכנס להסדר – ואני מדבר עכשיו בשם כמה אלפי חקלאים שעומדים מאחורינו – שיוסדרו החובות של החקלאים מול כל חקלאי וחקלאי, אבל שתהיה הצהרה מקדימה, שמשחררים את מי שלא רוצה מהמועצה, והמועצה נהפכת לוולונטרית. מגדלי הירקות, שמבקשים להישאר בתוך המועצה, שיישארו, יבושם להם. מגדלי הפירות שרוצים לצאת, שייצאו, ויש גם הרבה מגדלי ירקות שלא היו רוצים להשתייך למועצה.
מאיר יפרח
אל תדבר בשם הירקות, אני מבקש ממך.
קריאה
גם אתה לא.
דוד ישראלי
אני מדבר בשם אלה שאנחנו מייצגים אותם.
קריאה
אבל זכות הדיבור היא שלו, לא שלך.
קריאה
אבל למה אתה מתפרץ כל הזמן?
מאיר יפרח
אתה עורך דין של דוגי?
אמיר שניידר
נכון, אני עורך דין של דוגי.
מאיר יפרח
מי שם אותך?
אמיר שניידר
מי שם אותך?
היו"ר איתן כבל
מאיר, אני קורא אותך לסדר. סליחה, שניכם החוצה. תודה רבה. כשאני אחליט, אתם תיכנסו. בבקשה, מאיר החוצה.
מאיר יפרח
הערתי הערה.
היו"ר איתן כבל
זאת כבר לא הערה, זה היה ויכוח אתו. תמשיכו, יש לכם זמן.
קריאה
אבל עוד דקה תכניס אותו.
היו"ר איתן כבל
לא, החוצה שניכם. תסיימו לשוחח ותגידו שהגעתם להסכמה, אני אכניס אתכם. חבק אותו, חבק אותו...
דוד ישראלי
נכון להיום, קרוב ל-300 חקלאים נתבעים בבתי משפט, הן בבתי משפט והוצאה לפועל, הן בבתי משפט מחוזיים.
היו"ר איתן כבל
יש לך מושג כמה החוב של החקלאים?
דוד ישראלי
כן, החוב שמתנהל בבית משפט מחוזי, ששם מתנהלים בין 60 ל-70 נתבעים, הוא כ-10 מיליון שקל והחובות של נתבעים, שהם נגזרת של הליכי הוצאה לפועל שעברו התנגדויות והם מתנהלים בחיפה, אני מעריך שזה פחות או יותר אותו סדר גודל, אולי קצת פחות. אבל אדוני, לא פה הבעיה. הבעיה היא שעוד בערך 2,000 חקלאים אחרים קיבלו כבר מכתבי התראה לפני תביעה משפטית. אנחנו מדברים פה על סך הכול מאוימים משפטים בערך 2,000, 2,500 איש.
היו"ר איתן כבל
מה אתה מציע? אני מבין את הבעיות.
דוד ישראלי
אני מציע למעשה מורטוריום, לא ביטול החובות, אבל הקפאה של ההליכים עד הסדר שיתרחש בחודש, חודשיים, שלושה הקרובים מול כל חקלאי שחייב, ויש לזה תקדים אדוני. מר צבי אלון בהליך הגישור שהיה עם השר הקודם, שנמשך בערך חודשיים – ישבנו כתשע ישיבות – הקפיאו תהליכים, הוא יאשר את זה. הקפיאו תהליכים, עד שהדיון, אותו דיון של גישור הסתיים.

אנחנו אומרים דבר אחר, אנחנו אומרים: בואו שבו מולנו – הצענו את זה גם בבית השפט והנציגים המשפטיים של המועצה לא הסכימו – נסדיר את עניין החוב אחד לאחד, ואנחנו נביא את כל האנשים בצורה מרוכזת אל השולחן, כל אחד ישלם או יגיע לאיזשהו הסדר, בהתאם לשטחיו האמיתיים, ולא כפי שהמועצה מציגה אותם, ואז אחרי שיוסדר העניין, כשלמפרע תהיה הצהרה שלכשיוסדר העניין משוחררים מהמועצה, זה ייגמר, אבל זה מצריך חקיקה.
שאול פלס
אה, זה מצריך חקיקה. אני יכול להשיב?
היו"ר איתן כבל
לא, אל תשיב. רוב הטענות פה מולך, אז אני אבקש מאדוני - - -

אני רוצה שידבר עכשיו צבי וינברג. צבי כמעט ישן אתמול, שמע את כל הדיונים בוועדה שלי, אז אני חייב לתת לו את האפשרות.
אליהו אהרון
צריך לכבד אותו, הוא אמר שזאת פעם ראשונה שהוא מגיע לכנסת.
צבי הרש וינברג
חיפשתי הרבה זמן, שאלתי אנשים, אמרו לי: בניין גדול...

אני בן 70, אני חקלאי 50 שנה במטולה. המטעים שלי הם ממרגלות משגב עם עד למעיין ברוך, לכל אורך המערכת. אני פותח את הציר בבוקר לפני הצבא. אני הייתי מאוד מבקש, אחרי מה ששמעתי פה, שזה יהיה וולונטרי. אם זה כל כך טוב, כפי שיש כאלה שטוענים, שזה יהיה וולונטרי. אני מימיי לא ידעתי שיש מועצה, רק כשקיבלתי את הפתק לשלם, זה מה שהיה מזכיר לי. לא זנים מי שאמר – מעולם לא זנים, אני לא יודע לאן הם מגיעים, אלי לא. לא הציעו לי, לא מים, לא אדמה, יחידת משק במטולה – יש 30 דונם, יש אנשים שיושבים על מאות דונמים על אדמת מדינה, אצלנו זה בהר 30 דונם, יש לנו ויכוח עם משרד החקלאות עכשיו להביא את זה ל-45 דונם, אז זה סיפור של שלוש שנים, כן ולא וכן ולא. זה המצב.

לי היתה הזכות לקנות אדמת טאבו מוותיקים שנכשלו, וככה פיתחתי את המשק קצת יותר, אבל לא בעזרת מועצת הצמחים. מועצת הצמחים לא תרמה עבורי דבר ששווה אגורה, והיא היתה צריכה להיעלם מן העולם מזמן, אם זה היה תלוי בי – זאת דעתי. כמו שכבוד הרב טען פה, אני מוכן לשלם את החוב שלי. היה אצלי מר ברוקנטל לפני יומיים וישבנו כדי להגיע להסדר.
היו"ר איתן כבל
מר ברוקנטל עדיין בעניינים?
צבי הרש וינברג
כן, מר ברוקנטל היה אצלי בבית לסגור את הסיפור, לעדכן את האדמות.
יפרח סבלדי
מסמר בלי ראש.
היו"ר איתן כבל
חבר'ה, אני לא ביקשתי עזרה.
צבי הרש וינברג
אני ביקשתי ממנו גם: אדון ברוקנטל היקר, אתה יודע שלא תרמת עבורי, עבור מגדלי הפירות שום דבר. אז הוא אמר: אנחנו שולחים את הפרי שלך לעזה – בשביל זה אני לא צריך את מועצת הצמחים, אני יודע לבד לשלוח; אנחנו עושים ביטוח – שלוש שנים לא עושים לי כבר ביטוח, אני יודע לעשות לבד ביטוח, ולשלם יותר וחומרי הדברה אני קונה גם לבד ומרסס גם לבד. לא צריך. אם אני לי, מי לי. לא מועצה ולא בטיח, משכורות. אני מבקש בכל בקשה, שזה יהיה וולונטרי. תודה.
היו"ר איתן כבל
דרך אגב צבי, איפה המשק שלך במטולה?
צבי הרש וינברג
זה סוד...
קריאה
מטעמי ביטחון הוא לא מודיע.
היו"ר איתן כבל
צבי, אחר כך תלחש לי באוזן, כי הרי גרתי באזור. אמרתי לך שגרתי בקיבוץ דפנה. אמרתי: אני רוצה לבוא, אני גם מבקר מעת לעת במטולה.
רענן בר נס
שמי רני בר נס, אני חקלאי ממושב ביצרון, בתפקידי הציבורי אני יושב ראש ענף הפירות במועצת הצמחים, ללא שכר, זה בהתנדבות. מצב החקלאות היום באמת קשה. קשה, מהשנים הקשות שהיו לנו – מאז שאני זוכר את עצמי, אני מבוגר ממך בשנה. אטימות של האוצר, באמת שלא נתקלנו הרבה שנים בזה, ואני אומר זאת ממרומי גילי.

אני רוצה להגיד לכם, שהפירות והירקות שמונחים על המדפים, הם לא הגיעו מגן עדן. זה חקלאים כמונו עם בוץ בציפורניים שגידלו אותם. החקלאות שראש הממשלה מעריץ אותה, הוא אומר ושהעולם כולו סוגד לה, היא תוצר של משולש נצחי של מחקר, של הדרכה ושל החקלאים במסגרת המועצה. אם אנחנו הולכים להפר את המשולש הזה, החקלאות לא נמצאת איפה שהיא נמצאת היום, שכולם סוגדים לה; או אני שואל אחרת, איפה ייפגשו מגדלי הדובדבן מגוש עציון, ממעין זיוון וממנרה? איפה הם יישבו להחליף מקצוע, לדבר, לעשות משהו ביחד, איפה הם יישבו, אם אין מועצה כגוף מרכז?

המועצה הזאת, כנגד מה שנאמר פה, עוסקת במחקר, טיפוח זנים, קידום מכירות, ביטוח נזקי טבע ועוד נושאים רבים, דברים שהמגדל בעצמו לא יכול לעשות לבד. אם המגדל יכול לעשות לבד, זה לא תפקידה של המועצה בכלל. אנחנו יודעים שכל אחד יודע בבית שלו לעשות יותר טוב מהמועצה את הדברים שהוא יכול לבד. כל הפעילות במועצת הצמחים ממומנת מכספי מגדלים, אולי למען היושר, אומר שהרוב. אגורה עד שתי אגורות לקילו, זה הכול. זה שווה בדונם ל-50 שקל לדונם, שזה שווה בערך לשעתיים או שעת עבודה של פועל בשנה – מזה אף אחד עוד לא נפל. אבל כשאומרים לך שזה 20% מהרווח, פה אתה מתחיל לשאול שאלות. אם אני יודע קצת מתמטיקה, 50 שווה 20% מהרווח, אז הרווח הוא 250 שקל. מי שפודה 250 שקל רווח, שיסגור את המשק, זה לא החקלאי שאנחנו מדברים עליו היום. זה לא מציאותי ומטעים את האנשים, חבל על הדיבורים.

מי שמבקש את ביטול המועצה היום זה לא חקלאים, הם מיעוט שמעניינו לא לשלם היטלים בלבד, זה הכול, וחלקם אף אינם חקלאים, גם אלה שיושבים פה. כבר לא חקלאים בכלל, אין להם עצים, עשו מסיבות של עקירה, אין להם עצים, הרוטינה מביאה אותם לפה.
יפרח סבלדי
מאיפה אתה יודע את זה?
רענן בר נס
82% מהמגדלים בשטחים משלמים היטלים כדת וכדין. שלא נטעה לרגע, 82% משלמים ומעוניינים בעבודה הזאת.
קריאה
כמה הצביעו למועצה? בבחירות 2% הצביעו.
קריאה
יכולתם לבוא להצביע.
רענן בר נס
אדוני היושב ראש, אני רוצה להמשיך, אני מדבר רק שתי דקות, אם לא יפריעו לי. חברת הכנסת שרן השכל, לו היתה נפגשת ולו פעם אחת עם אנשי המועצה או המגדלים שנהנים מפעילות המועצה, היתה מבינה איזו טעות גדולה היא עשתה בכל הסאגה הזאת.

מנדט הוועדה שהוקמה על ידי הממשלה לא באה לבחון את נחיצות המועצה בכלל, היא באה – אני מצטט עכשיו – לבחון התארגנות וולונטרית של מינים מסוימים, בכלל לא בוחנים אם צריך את המועצה או לא, זה בכלל לא על הפרק.

אני אומר לך, אנחנו במועצה והחקלאים שנהנים מהפעילות, אנחנו נשמח אם משרד החקלאות ייקח על עצמו חלק מהעבודות שלנו, נשמח מאוד ומיד נוזיל את ההיטלים ביחס ישיר, זו המטרה שלנו. הלוואי וזה היה, בינתיים רק משיתים עלינו עוד ועוד משימות. כל יום משרד החקלאות מפיל עלינו משהו חדש.

נכון להיום המועצה מגשימה את ייעודה במלוא העניין, ואם כולם ישלמו היטלים, נוכל לעשות הרבה יותר במסגרת המועצה, אם כולם ישלמו. אנחנו מספקים פירות 12 חודשים בשנה, מכל טוב ובמחיר שווה לכל נפש. אנחנו מספקים פירות 12 חודשים, מגוון אדיר ובמחיר שווה לכל נפש.

זאת לא ניתן לבצע, אם אין מועצה, גוף מרכז, גוף חושב ומאחד כוחות; ואני אומר לך בפה מלא, אנחנו ה-82% גאים במה שנעשה במועצה. אין זן אחד של מגדלים שהמועצה לא הביאה אותו.
צבי הרש וינברג
אם לא גונבים זן, אין לך זן, ממתי אתה הבאת לחקלאי - - -
רענן בר נס
אין לך זן אחד שאתה מגדל שלא של המועצה, אחד.
היו"ר איתן כבל
צבי, רני.
צבי הרש וינברג
לצאת החוצה?
היו"ר איתן כבל
צבי, הגעת ממטולה, אני לא יכול להרשות לעצמי. אבל אם – איך אומרים? – "תעלה לי את הסעיף", גם אתה תצא החוצה.
משה עמר
על דבר אחד כולנו מסכימים, גם כל החקלאים שנמצאים כאן משתי הקבוצות, שמצב החקלאים בארץ היום הגרוע ביותר שהיה אי פעם. אני בא ואומר בהחלטיות, אני חקלאי מ-1976, זה אומר ש-40 שנה אני בתוך החקלאות. בינואר 1976 התחלתי לעבוד. אני קם בבוקר כמו שאני הולך לטיול שנתי, מרוצה מאוד מהעבודה, מרוויח מאוד, ואני בא ואומר בפשטות – על דבר אחד כולנו מסכימים בוועדה, גם מימין וגם משמאל, שמצב החקלאות מאוד קשה. ב-1976 היו 26,000 חקלאים, היום יש בקושי 4,000, ואם לא היתה מועצת הצמחים, גם ה-4,000 האלה לא היו קיימים היום.
צבי הרש וינברג
בוא נעשה ניסיון.
משה עמר
מצטער, אני לא הפרעתי לך כשאתה דיברת. איתן, בנוסף לזה שאני חקלאי, יש לי משתלה שנקראת טיב שתיל, שמגדלת שתילי ירקות בכל הארץ, ובמסגרת היותי מנכ"ל ובעלים של החברה, אני מגיע לכל החקלאים שאני עובד איתם בארץ. בסך הכול הכללי יש 600 חקלאים פעילים. מתוך 600 חקלאים פעילים שאני מדבר איתם, אין אחד שלא מעריך את העבודה של המועצה, בכל התחומים. אם אני אתן רק דוגמה אחת, כדי שכולם יבינו מה זאת המועצה, מה היא עושה וכמה היא טובה לחקלאים, זה ביטוח חובה. ביטוח חובה בקנט היום לא עולה בכלל כסף, ביטוח חובה לא עולה כסף.
קריאה
למגדלי ירקות.
משה עמר
למגדל לא עולה כסף, רק במסגרת ההיטלים שהוא משלם במועצה, ולכן זה עולה גרושים. היו הרבה מאוד שנים שהיו אסונות טבע מאוד מאוד גדולים, ואם לא היה הביטוח הזה, שבזכותו ניתנו לחקלאים מאות מיליונים של שקלים בקרן נזקי טבע, הרבה מאוד חקלאים שקיימים היום ועדיין עובדים היום, לא היו קיימים. הם לא היו קיימים. בחשבון הפשוט שלי שאני עושה, ואני יודע לעשות חשבון, אם אני משלם X כסף היטלים, אני מקבל מהמועצה במחקר, בפיתוח, בקנט, בכל הנושאים 1,000 כפול X. זה אומר שלא רק שאני מפסיד כסף כשאני במועצה, אלא אני מרוויח הרבה מאוד כסף.
היו"ר איתן כבל
משה, אני חייב לעצור אותך פה ולומר לך תודה. יש לי רק בקשה מהדוברים הבאים, אתם מתחילים לעייף אותי, אתם חוזרים על עצמכם. אני נהנה, אבל אני לא נהנה לשמוע את אותם דברים. כוונתי שאני רוצה שתקדמו את הדיון ואת השיח. אני לא קובע עמדה, אלא רק מבקש להציג את הדברים שלא נאמרו, ושננסה להתכנס לנקודת המחלוקת. זה יגיד שאין לי כלום מהמועצה וזה יגיד שהמועצה נותנת הכול, זה כמעט כמו בית כנסת של תימנים, שאני חלק מהם. אני מבקש מהדוברים הבאים לנסות לעלות מדרגה בשיח, הבנו את המסד עליו יושבת המחלוקת.
יעקב בלום
לי קוראים יעקב בלום, אני חקלאי מראש פינה. דבר ראשון אני מבקש מהדוברים וגם מחברי רני בר נס, שיתייחסו בכבוד לחקלאים, אנחנו חקלאים בדיוק כמוהו וכמו חבריו, ואין פה מניירות כאלה ואחרות. בבקשה תסתכל על האנשים ותגיד את הדברים כמו שצריך, בלי לפגוע באף אחד ובלי לתת נתונים, שהם באמת לא לכבודנו.

איתן, אני מצטרף לאמירה שלך פעמיים כי טוב. אנחנו אנשים שלא באים לריב, לא באים לריב, אבל כשאנשים מכובדים מאוד נותנים פה נתונים, בבקשה שייתנו נתונים אמיתיים, נכונים וגם שאנשי משרד החקלאות שיושבים כאן ומכירים את המספרים יגידו אותם, למשל קרן נזקי טבע.
היו"ר איתן כבל
יעקב, אני מתנצל, אתה ב"חפירה", אתה בחלק הראשון. תעשה לי טובה, הבנו. נניח שאלה הביאו את הנתונים ואלה הביאו את הנתונים, בואו תנסו שזה לא יהיה שיח ששלחתי פרוטוקולים וכל אחד אמר את שלו.
יעקב בלום
אני הלכתי קדימה, אני רק מבקש לגמור להגיד משפט אחד, שהמספרים שנתנו חבריי הקודמים לא נכונים.
היו"ר איתן כבל
תודה רבה. לא היה לי ספק שזה מה שייאמר, אני לא מלין על זה.
יעקב בלום
עכשיו אני ממשיך. כחקלאים פעילים, מגדלי פירות, עובדים ורוצים להרוויח וחיים מזה, אני כבר דור רביעי בחקלאות מראש פינה. מרגע שסיימתי את הפקולטה לחקלאות ב-72', אני מגדל מטעים עם אחי בראש פינה, מתפרנס מחקלאות, אוהב את זה, הייתי חבר גם בהנהלת המועצה. אנחנו רוצים מועצה שתהיה וולונטרית. מי שרוצה – שיתכבד ויצטרף לדברים שאמר רני בר-נס ואחרים, שיהיו בריאים. אנחנו לא רוצים להיות שותפים לזה, מפני שזה לא נותן לנו שום דבר. אנחנו גם מוכנים לשלם את החובות שלנו, בגלל שאנחנו אזרחים שומרי חוק, אבל החוק הוא גם של המועצה.
היו"ר איתן כבל
אל תוסיף, למה לך עכשיו לקלקל?
יעקב בלום
לכן ברוח שאתה התווית אדוני, פעמיים כי טוב, זה אומר שעושים שלום, ועושים שלום בין אנשים שרבים, ולכן אני חושב שצריך ללכת קדימה, לשבור את הדבר הזה של המלחמה.
היו"ר איתן כבל
תודה. זאת כבר התוספת, זה היה כבר רש"י. אברהם דניאל, בבקשה. חברים, ממש בקצרה.
אברהם דניאל
אני אגיד את זה מאוד קצר. מכיוון שאני בזמנו ביטלתי את ענף הפרחים במועצה יחד עם השר שמחון, אני בהחלט גם מבין ללבם של מגדלי הפירות, מכיוון שגם אני מייצג חלק מהם.
היו"ר איתן כבל
מה זה אומר "אני מייצג"?
אברהם דניאל
אני יושב ראש התאחדות החקלאים החדשה באיגוד לשכות המסחר בתל אביב. אני אומר דבר מאוד פשוט, המועצה חושבת שהיא נותנת את השירותים, לא רוצה להתווכח. החקלאים אומרים שזה רע להם, חלק מהחקלאים, יש חקלאים שאומרים שטוב להם. אין דבר יותר פשוט מלאפשר לחקלאים, כל אחד לבחור את דרכו. אם זה טוב, אף אחד לא יעזוב.
היו"ר איתן כבל
אפשר לשאול שאלה? אני פעם הייתי יושב ראש אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. מי שרצה הצטרף לאגודה, ההצטרפות היתה וולונטרית. שים לב מה העניין, יש שני תהליכים – כשאני נלחם עבור מועד ג' לסטודנטים, אני לא אומר שיהיה מועד ג' לסטודנטים שהם רק חברי האגודה, המלחמה היא עבור כולם. נכון, כשהם היו באים למועדון, הייתי אומר: אם אתה רוצה להיכנס, תשלם מחיר מלא.

מה שאני מנסה לומר לשני הצדדים, כי אין לכם מושג, אני מסתכל עליכם, חלק מהפרצופים שאני ראיתי נשארו – אברהם וחי שאני מכיר עוד מהתקופה של המלחמות על המועצות, אבל השיח, זה מדהים, חברים יקרים, בואו נראה איך אנחנו מצליחים לצאת מתוך השיח הזה שבו זה אומר: אני לא מקבל ממך כלום. בסוף יכול להיות שאתה לא מקבל כל מה שאתה רוצה, אבל המועצה עושה פעולות כאלה ואחרות, שמשרתות את כל החקלאים, וצריך למצוא את נקודות האיזון הנכונות בתהליך הזה. אברם, בבקשה.
שרן השכל (הליכוד)
אבל אתה צריך להבין, גם במועצת הסטודנטים היו לך בחירות, שאתה בוחר את יושב ראש אגודת הסטודנטים, בחירות דמוקרטיות לכולם – זה לא המצב. אתה כאילו מנחית מישהו כיושב ראש.
היו"ר איתן כבל
זה לא בוועדה הזו.
שרן השכל (הליכוד)
אני מסכימה אתך.
היו"ר איתן כבל
זה אפילו לא במשרד החקלאות, שאולי במקרה הטוב יכול להיות רגולטור. זה עניין לבתי משפט, מי שגונבים לו בחירות ודברים מן הסוג הזה, כמו בתוך המפלגות.
שרן השכל (הליכוד)
לא, זה בפנים.
היו"ר איתן כבל
אל תיקחו אותי לשם.
שרן השכל (הליכוד)
למי יש קול יותר גדול? לחקלאים היותר גדולים, ולחקלאים היותר קטנים יש קול יותר קטן, אבל זה לא דמוקרטי.
שאול פלס
אבל זה החוק.
שרן השכל (הליכוד)
אבל אלה לא בחירות דמוקרטיות.
שאול פלס
אבל זה החוק.
שרן השכל (הליכוד)
אבל אלה לא בחירות דמוקרטיות.
שאול פלס
אז תשני אותו.
שרן השכל (הליכוד)
זה מה שאנחנו מנסים לעשות, כדי שזה יהיה הוגן.
היו"ר איתן כבל
אנחנו צריכים לפעול על פי החוק. מי שרוצה לשנות אותו, מוזמן.
אברהם דניאל
כפי שאמרתי, יש לאפשר לחקלאים להגיע להחלטה, אם הם רוצים להיות במועצה או לא רוצים להיות במועצה. רבותי, אנחנו לא נמצאים במדינה דיקטטורית. לא יעלה על הדעת שאדם לא יוכל לעשות כפי שהוא חושב, לנהל את המשק שלו כפי שהוא רוצה. לא יכול להיות מצב שינהלו אותו כל החיים. דרך אגב, בעניין המועצה, אני לא חושב שמשרד החקלאות היה צריך לקחת עליו את כל התקציבים האלה, למה בכלל להפיל את זה על החקלאים? בטח לא כשהמצב של החקלאים קשה, ושים לב לנקודה מאוד חשובה, שים לב לגילאים פה, שים לב לגילאים, זה הפרצוף של החקלאות.
שרן השכל (הליכוד)
זה הכי עצוב.
היו"ר איתן כבל
אברהם דניאל, היית בדיונים על מצבה של החקלאות, ואני רוצה להזכיר לכם, שהחדר הזה בבית הזה הוא עבור כל החקלאים. הוא נתן גיבוי במלחמות שניהלתי כאן כיושב ראש הוועדה עבור החקלאים – לא שאלתי אם הוא חקלאי מאוגד או לא חקלאי מאוגד.
שלום דוד גרינברג
אני דוד גרינברג ממטולה, אני נציג החקלאים ממטולה.
היו"ר איתן כבל
גם צבי, או שהוא עצמאי לגמרי?
שלום דוד גרינברג
לא, הוא אתנו. החקלאים במטולה כולם עצמאים, כל החקלאים במטולה משלמים, חלק מהחבר'ה במטולה משלמים למועצה מתוך פחד, לא מאהבה.
איתן אשורי
דובי אמיתי משלם מפחד?
שלום דוד גרינברג
סליחה, לא הפרעתי לך.
צבי הרש וינברג
הוא מקבל משכורת גדולה.
היו"ר איתן כבל
חברים, הוא צודק, אל תפריעו לו.
איתן אשורי
אבל הוא הנשיא שלכם.
צבי הרש וינברג
גם שלך.
קריאה
למה, היו לו בחירות כמו שהיו לכם.
שלום דוד גרינברג
המועצה היא לא מועצה. אם היא היתה מועצה, היו לפחות 51% בוחרים בה. בחרו בה 2%, 2% זה לא חוקי לפי דעתי, זאת לא מועצה. אם 2% מהחקלאים הלכו לבחור, זה מראה את הפרצוף של המועצה.
קריאה
תדייק בנתונים.
שלום דוד גרינברג
טוב, אולי 2.5% וחלק מהם מקורבים. אני מבקש בלי הערות, אף אחד לא העיר לכם.

אנחנו החקלאים במצב קשה לא בגלל שאנחנו חקלאים לא טובים, אנחנו חקלאים מספר אחד בארץ, מספר אחד בעולם גם. מועצת הצמחים, אם היא אומרת שהיא הביאה פטנטים, אז יום אחד לפני 10 שנים קניתי ממנה פטנט. קניתי שתיל עץ רימון, שילמתי על הפטנט הזה, לא קיבלתי אותו חינם, אז מה זאת אומרת? הם גם מצד אחד לוקחים על הפטנט – הם טוענים – וגם מצד שני אני צריך לשלם היטל. זה לא נכון, הם לקחו על זה כסף. אני מוכן לשלם על פטנט ושיעזבו אותי, ככה אני אוהב. אני לא רוצה לשלם היטלים, ואני רוצה שוויון זכויות, כמו כל בעלי המקצוע במדינה שלנו. לא ראיתי שמהנדסים או רופאים או אחיות או מוסכניקים או לנהגי מוניות יש מועצה והם צריכים לשלם, יש חופש.
היו"ר איתן כבל
אני רוצה לגלות לך יקירי, אני מציע לאדוני לקחת מהר את הסיפא של המשפט שלו. מתנהל קרב אימים עכשיו בבתי משפט ובוועדה בדיוק בכל הגופים שאדוני הזכיר לגבי עניין התשלום, בדיוק אותו דבר. גם להם יש מועצות, בדיוק אותו דבר, והמלחמות שלהם – אני מתפלל, שפה לא יגיעו למלחמות שמתקיימות שם, זה מורכב ומסובך. דרך אגב, הטענות הן אותו טענות: אנחנו נותנים שירותים לכולם; רק ששם יש הבדל אחד שעושה את העסק יותר בעייתי, יש צווי הרחבה, על פי חוק. כשיוצאת איזו החלטה ממשלתית שנוגעת לגוף מסוים, יש צו הרחבה שמחיל את זה על כולם, אבל זה חל על כולם, לכן אני אומר: אל תיתן דוגמאות, תעסוק בעניינך.
שלום דוד גרינברג
בסדר, אני חושב שאתה טועה, אבל לא משנה.
היו"ר איתן כבל
אני מתעסק עם זה.
קריאה
ללשכת עורכי דין אין מועצה, מי שרוצה נכנס, יש לשכה אבל - - -
היו"ר איתן כבל
בוא תעסוק בחקלאות.
שלום דוד גרינברג
אנחנו מגיעים אליכם לא כמו עובדי מועצת הצמחים, שיש להם משכורות ופנסיות, אנחנו במצב קשה. במקום שאתם תעזרו לנו, אנחנו הגענו לבית הנבחרים, אתם נבחרים שלנו, אנחנו בחרנו בכם, אנחנו רוצים סעד מכם, אנחנו עשרות אלפי חקלאים – היינו 120 חקלאים במטולה, נשארנו 26 חקלאים, לא סתם, כי החקלאות במצב קשה, לא בגלל מועצת הצמחים שדאגה לנו, בכלל. אנחנו רוצים להמשיך לשרוד. אם לא תעזרו לנו אתם נבחרי העם פה בכנסת, לא יהיה מי שיעזור לנו. הם לא עוזרים לנו, הם הפכו להיות אויבים שלנו, במקום שיעזרו לנו, הם הפכו להיות אויבים שלנו, וזאת הרגשה לא טובה. דבר ראשון, אני מבקש לעצור תהליכים בבתי משפט. אנחנו בסך הכול עובדי אדמה, לא עשינו כלום.
היו"ר איתן כבל
תודה, דוד. אני רוצה להתכנס.
עופר אריאל
שמי עופר אריאל, אני חבר קיבוץ בית העמק, חקלאי ומגדל בננות.
היו"ר איתן כבל
מה עם הנגיף הזה שהורג את הבננות?
איתן אשורי
זה הביאו מירדן.
היו"ר איתן כבל
אני שאלתי מאיפה זה בא, זה גמר את הבננות.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
אחרי שישלמו את החוב שלהם, מועצת הצמחים תטפל גם בזה.
עופר אריאל
אנחנו גם לא מקבלים פתרונות מספיק טובים ממשרד החקלאות בנושא, רוצים לעשות קרנטינה. קודם אני רוצה להגיד את הדברים, כדי שאחרי זה לא תעצור אותו.

יש 25,000 דונם בננות בישראל, 150,000 טון בשנה שמשווקים כולם בשוק המקומי, גדה ועזה. אני נבחרתי להיות יושב ראש השולחן שמנוהל תחת המטריה של מועצת הצמחים. בבננות 100% מהמגדלים משלמים, כולם משלמים, ואם היו כמה מגדלים שלפני כמה שנים חשבו לא לשלם, אני נפגשתי איתם, שכנעתי אותם והסברתי להם למה הם משלמים, וכבר הרבה שנים יש 100% תשלום. 100% תשלום נובע מזה שאנשים מרוצים מהמערכת.

המועצה עולה למגדל 23 שקלים לדונם, בין 22 ל-25 בשנים האחרונות, השנה 23 שקלים לדונם. כל שאר הכסף הוא אלמנטים שקשורים בביטוח, קשורים באיזשהו ניהול של הענף. עד 2014 המועצה עשתה ביטוח נזקי טבע לכל המגדלים, ואז כתוצאה מזה גם אנשים שלא עשו ביטוח קיבלו פיצויים, אם היה להם נזק. הפרמיה היתה על חשבון אותם מגדלים, שכן שילמו את ההיטלים, צריך להבין את זה.

בפועל אני רוצה להגיד כמה דברים לגבי הנחיצות של המועצה. בפועל, המועצה דואגת לדברים שהם מובנים מאליהם להרבה מאוד מגדלים.
היו"ר איתן כבל
עופר, אל תשכנע אותי בנחיצות. נתתי לך את זכות הדיבור, את זה כבר הבנתי, הציגו פה את הנחיצות, הבנתי שהיא נחוצה כמו שהבנתי שהיא לא נחוצה. כמו שאמרתי גם ליעקב מראש פינה, אני רוצה שתעלו אתי מדרגה, איך מתקדמים מפה? מה לדעתך צריך לקרות?
עופר אריאל
אין אופציה של מועצה וולונטרית, המועצה עושה מספר דברים – לא אחזור עליהם, כמו שביקשת – אבל צריך לדעת אם אין מועצה, מי עושה אותם. כרגע אין מי שירים את הכפפה. וולונטרית, זה כמו שתגיד שמס הכנסה הוא וולונטרי, אנשים לא ישלמו, לכן אין אופציה כזאת של מועצה וולונטרית, או שיש מועצה או שאין.
היו"ר איתן כבל
תודה. חבר הכנסת חאג' יחיא בבקשה.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
הגעתי לפה עם ידע חלקי, לא רציתי להתבטא בהתחלה, אבל המסקנה שלי לפי מה ששמעתי פה שיש אנשים שאומרים: אין תמורה בעד האגרה, אנחנו לא מקבלים תמורה עבור מה שאנחנו משלמים; ומצד אחר אומרים להם: אתם תלכו לאיבוד, אם אתם תצאו מפה, ויש ויכוח אם לשלם או לא לשלם את החוב. הבנתי שיש הסכמה לשלם את החוב, אבל היום צריכים לדעתי להגיע שני דברים מאוד חשובים – אחד, לבדוק אפשרות להקטין את הוצאות המועצה, להתייעל ולבוא עם הוצאות יותר נמוכות ואז להוריד גם את האגרה ואת ההיטל עצמו. אני אגיד לכם למה, כי אם נגיע למסקנה שמי שירצה להגיע למצב שזה יהיה וולונטרי, לא יהיה לזה קיום, כי אני רואה חלק לא מבוטל שמבקש לצאת. ההיטל על מי שנשאר יהיה גבוה יותר וזה יהפוך למבנה קלפים שירד אחד אחרי השני, ואז לא תהיה זכות קיום לכל המועצה הזאת. השאלה אם משרד החקלאות מעוניין בזה, כי לפי ההרגשה שלי ולפי ההתנהלות של המדינה, המדינה הולכת לחסל את ענף החקלאות, בלי להכריז שהיא מחסלת, אבל כל מה שהיא עושה אם מבחינת משרד החקלאות ואם מבחינת משרד האוצר, המעשים שהם עושים מובילים לכיוון של חיסול החקלאות בארץ.
קריאה
חד וחלק.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
אני אתן דוגמה. דנו פה בייבוא שמן זית, כבוד היושב ראש. שאלתי את השאלה למה לקראת פסח אתם רוצים לייבא שמן זית? לא ידעתם? המסיק הסתיים בנובמבר, לא ידעתם את הכמויות ואם חסר? אמרו: אנחנו יודעים שלא חסר, אבל אנחנו רוצים להוריד מחירים. להוריד מחירים זה אומר לחסל את החקלאים, וכך זה פועל.

לכן לדעתי צריך ללכת לכיוון של התכנסות, לנסות להוריד בהסדר מסוים ולהכין תכנית קדימה, כי אני חושב שחקלאים בכל מקום שהם מאוגדים יכולים לתרום למאבק מול הממשלה – למאבק מול הממשלה ולא למאבק ביניכם.

סיפרו לי הזקנים סיפור, איכר אחד נפטר, השאירו לו ירושה. בירושה הלוח של המתכת הזה, שאז הפריד בין הגרגרים של החיטה לתבן שלהם, למוץ. התנהל על זה דיון בבית משפט, שארך כמה שנים. אחרי שמישהו זכה, כבר המכונות היו קיימות ולא היו צריכים את זה, וזה הפך לגרוטאה שצריך לזרוק. אם תמשיכו במאבקים שלכם בבתי משפט, אתם תגיעו למצב שתראו את עצמכם שאתם נאבקים על מה שלא קיים. אני גם לא רוצה להיכנס למצב של האוכלוסייה הערבית, למרות שהיישובים הערבים ברובם עדיין בהגדרת המדינה יישובים חקלאיים. אני בעצמי בן של איכר, גידלתי ענבים, עבדתי גם בירקות, אני עצמי גידלתי, אבל אני אומר לכם: זה לא קיים, וזה ממשיך גם להצטמצם בגלל התשוקה לנדל"ן ולהפשרות. אנא מכם, תגיעו לסיכומים שלא אחד מנצח ואחד מפסיד, אלא לצמצם, להקטין ולהגדיר במה להתעסק. אתם לא צריכים כמועצה להתעסק בכל העולם, אלא להגדיר במה מתעסקים ולצמצם את ההוצאות שלכם, ואז ההיטל גם ירד. תודה רבה.
מאיר יפרח
אנחנו כבר אחרי זה.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
אתה חושב שאתם אחרי זה, אני חושב שזה עוד לא מאוחר.
קריאה
כל החבר'ה מהמגזר משלמים היטלים.
עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת)
אתה יודע מה? אני תושב טייבה, אם לא היו עצי תאנים, היית מגיע לכל השדות ורואה שהם ריקים, כי אפילו כמויות מים לא מאשרים.
נועם בלום
שמי נועם בלום, אני הבעלים של חברת צברי אורלי. אני לא אחזור על הדברים שאמרו חבריי.
היו"ר איתן כבל
פה חברים זה הגדרה מאוד רחבה.
נועם בלום
דרך אגב, גם בצד השני עומדים חבריי, זה ממש לא בסתירה.

אומר בקיצור נמרץ, החוק שנקרא חוק מועצת הצמחים הוא חוק מאוד מיוחד ומאוד מוזר. זאת אומרת, המערכת הזאת שנקראת מועצת צמחים היא מצד אחד גוף שלטוני, יש לו יכולת שליטה ובקרה, שר חקלאות מעורב במתן אישורים והסמכות להחלטות המועצה, לבקשות המועצה ולמה שקשור לזה. החלק הנוסף, על פי החוק מועצת הצמחים היא הנציגה לא בפני שר החקלאות בלבד, אלא בפני ממשלת ישראל. זאת אומרת, המועצה קיבלה כוח, שהוא כוח ממלכתי וציבורי – אני לא אכנס לצד המשפטי, איך להגדיר את המעמד שלה, אבל ברור שמדובר בגוף שלטוני.
היו"ר איתן כבל
נועם, אתה נואם לי עכשיו דיון משפטי. תעשה לי טובה, יש לי כבר קוצים מהסיפור.
נועם בלום
מכיוון שאני ברשימת הנתבעים ומכיוון שהמועצה הזו לא קיימה, התרשלה ובחלק מהמקרים היא אפילו פעלה לדעתי בזדון נגד הזכויות שלה, שהן חובות – כי זכות משפטית היא חובה על רשות – היא גרמה לנו החקלאים בהתנהלותה נזקים כבדים. לא אכנס לפירוט מספרי של נזקים, אבל מצוקת כוח האדם, מצוקת הפועלים הזרים, היא כתוצאה מהתרשלות של המועצה.

על פי הפסיקה, גוף שלטוני, גוף ציבורי שמתרשל במילוי המנדט שלו לפי החוק, הוא בעצם גוף שמחויב בנזיקין, כמו גוף אזרחי.
היו"ר איתן כבל
מר בלום, אני לא השופט. אתה מעלה פה טיעון – אני לא במחלוקת אתך, יכול להיות שאתה צודק בכל מילה שלך, אין לי אפילו את היכולת לאחוז, כי צריך להוכיח וצריך להביא ומנגד יגידו: מה פתאום ובאו ונתנו לך.
נועם בלום
יש לי את התשובה.
היו"ר איתן כבל
זה לא מקדם את השיח, כשאנחנו כבר בישורת האחרונה שלו.
נועם בלום
לכן אני אמרתי שיש לי תשובה, ואתה ביקשת לא לחזור על דברים שנאמרו.
היו"ר איתן כבל
אדוני, חזרת על זה במילותיך שלך.
נועם בלום
אני טוען שמה שהיום צריך להיעשות בפרשת התביעה הגדולה והתביעות העתידיות – כשאני לא חולק על זה שחובות צריך לשלם – שהמועצה, באמצעות כל גוף שהיא תבחר לעצמה או כל מייצג צריכה לשבת פרטנית מול החקלאים.
היו"ר איתן כבל
אתה חוזר על מה שאומר הבחור מראש פינה.
נועם בלום
פרטנית אבל מכוח החובות שחלות עליה, ולגופו של עניין לעסוק בכל חוב, לנתח אותו ולא לבוא ולומר – אני מסכים שתפרוס את החוב לשלוש שנים, אלא מי שלא צריך לשלם חוב, שלא ישולם.
עמרם ילוז
שמי עמרם, אני מהמושבה יבניאל שנמצאת בגליל התחתון. אני חושב שמתחילים מלחמה, לא יודעים איך היא נגמרת, גם בצבא, גם בכל מוסד ובכל מקום. אני חושב שהתחילה פה מלחמה "אלה ככה, אלה ככה". לא מכריחים אף אחד להישאר במועצה.
קריאה
כן מכריחים.
עמרם ילוז
מי שטוב לו ומקבל שירותים מהמועצה, שיישאר. מי שלא טוב לו, שייקח את הרגליים וילך מהמועצה.
היו"ר איתן כבל
ישלם את החובות.
עמרם ילוז
זה אחד. אחת הבעיות - - -
היו"ר איתן כבל
למה אדוני מייצר בעיה, אחרי שהוא נתן פתרון?
עמרם ילוז
אני רוצה לשאול אם יש נציגים של הפירות קיבוצניקים? אין פה אף קיבוצניק, כולם משלמים את ההיטלים.
צמיר מוטי
אני קיבוצניק.
עמרם ילוז
90% משלמים את ההיטלים. יש פה בעיה עם כמה פירות ספציפיים, שהם עושים את כל הבעיות. זה אחד.

שניים, למה אלה שנלחמים היום לא נלחמים בייבוא תפוחים מארצות הברית?
קריאה
המועצה צריכה לשלם בשביל זה.
עמרם ילוז
בתי הקירור בארץ מלאים, מוכרים תפוח בלי כסף, אגס בלי כסף. אני מציע, שמי שלא טוב, שישלם את החובות - - -
היו"ר איתן כבל
את זה הבנו, תודה.
ברנרד אטיאש
אני ברנרד אטיאש מנווה אטי"ב. אני בסך הכול חקלאי קטן, אני לא חקלאי גדול, אבל אני הגעתי לכאן אחרי שאני ישבתי במשך 10 שנים במועצת הצמחים וידעתי מבפנים מה קורה שם. הייתי מושבניק יחיד, כולם היו עסקנים מקיבוצים, לכולם היה עניין במועצת הצמחים, ואני גם מתוך אמונה נכנסתי לשם וישבתי שם 10 שנים בכוונה להזיז ולקדם דברים לטובת החקלאים, לטובת ענף הפירות.

כדי שלא תקצר, אני אספר על קצה המזלג מספר דברים שהיינו מחליטים במועצת הצמחים ומה קורה עם זה. לאזרחי ישראל היה מגיע לקבל פרי איכותי, פרי מתוק, לא בוסר, פרי ללא שאריות, והוצאנו החלטה אחרי החלטה, שנה אחרי שנה, שפרי בוסר שיגיע לשוק, יושמד. הקצינו לזה סכומי עתק, הוציאו חוברת עם אגרונומית אתיופית, בחורה מוכשרת מאוד, שכתבה חוברת שצריכה לבוא לאישור הכנסת, איזה פרי ייכנס לשוק ואיזה פרי יושמד מיד. במשך שנים שאלתי, מה קורה עם הפרי המושמד, לא הושמד פרי, למה לא הושמד פרי? סיפורים מפה עד בויבריק. רק פעם אחת הושמד פרי בקיבוץ מרום גולן, וזה גם לא הושמד, כי מה זה להשמיד? זה לשפוך למכולה ויאללה גמרנו את הסיפור שילמדו לקח. בפועל זה לא קרה, זה עבר לגדה או לעזה ושנה אחרי שנה, גם כשהייתי דורש את זה - - -
משה עמר
פעם גם לא היו מכוניות.
ברנרד אטיאש
על החוברת הזאת הוצאנו הון עתק, ואני אפילו לא זוכר סכומים. אני אתן לך עוד דוגמה.
עמרם ילוז
לא, מספיק לנו אחת.
היו"ר איתן כבל
אל תיתן לי דוגמאות.
ברנרד אטיאש
מה זה חקלאים? כל החקלאים במדינת ישראל צריכים לשלם? אני מצטער מאוד שחברי הכנסת שהיו פה עפו, אני מכיר את כל הדרוזים ברמת הגולן, כי אני חבר שלהם ועובד איתם, אין אחד שמשלם למועצת הצמחים, אחד.
רענן בר נס
הי, מאיפה אתה לוקח את זה?
ברנרד אטיאש
אל תגיד לי.
רענן בר נס
אל תגיד לי.
ברנרד אטיאש
אני ישבתי במועצת הצמחים, הסתכלו עלי עם עיניים כאלה – אי אפשר למפות את השטחים שלהם, אי אפשר לגבות מהם כספים, והם בכלל לא משלמים.
היו"ר איתן כבל
ברנרד, אתה מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה?
ברנרד אטיאש
אני ישבתי במועצה, אין דבר כזה, תראה לי שהערבים בגליל משלמים למועצת הצמחים.
היו"ר איתן כבל
ברנרד, אני מבקש את רשות הדיבור ממך, אפשר? אני מנסה להגיד לך, איך הדוגמאות האלה עכשיו מקדמות אותי לסיום הדיון?
ברנרד אטיאש
שזה לא חוקי.
היו"ר איתן כבל
תודה רבה, גמרנו, דוגמה אחת מספיקה.
ברנרד אטיאש
כל המועצה לא חוקית, זה בלתי חוקי.
היו"ר איתן כבל
תודה. אנחנו ממש מתכנסים לסוף.
שרן השכל (הליכוד)
אולי נשמע את המשרדים קודם?
היו"ר איתן כבל
גברתי, אני נעניתי לבקשה שלך לזמן את הדיון, פה אני מנהל אותו. תודה.
צחי בניון
שמי צחי בניון, אני ממושב צוריאל בגליל המערבי. אני בן ממשיך במושב צוריאל, חזרתי לפני שנה. אבא שלי בן 78 ושלח אותי לדיון. הוא 60 שנה בענף הפירות, מעבד את האדמה בצורה מאוד רצינית ואמר לי: אני מרגיש שאני משלם את ההיטל הזה או את האגרה, ואני לא מרגיש שאני מקבל משהו בחזרה. ממה שאני שומע בדיון, הייתי רוצה לבקש מאדוני היושב ראש, מהחברים הנכבדים במועצת הפירות וגם מחבר הכנסת וקנין שהוא מהאזור שלנו – אני חושב שמה שנכון הוא, וזה גם מה שאבא שלי ביקש, זה שאם הוא משלם שקל, הוא רוצה שחלק מהשקל יחזור אליו, הוא רוצה לראות את זה בעיניים, להרגיש את זה. הוא אומר שיש לו ביטוח של קנט, אז אם הוא משלם 100 שקלים לדונם, זה הוגן להתחיל לחשוב איך הכסף חוזר יותר לחקלאים – אני רואה שמנכ"ל המועצה גם מהנהן - כי בסופו של דבר, אם אנחנו משלמים היטלים והמועצה עושה דברים טובים, כמו שאנחנו שומעים כאן, ומצד שני חקלאים פה רוצים להיפרד מהמועצה, בשורה התחתונה צריך לראות איך המועצה מחזירה כסף לחקלאי הקטן. אם הוא משלם 100 שקלים או 20,000 שקלים, איך אחוז נכבד מזה ולא אחוז שולי - - -
קריאה
מניות.
היו"ר איתן כבל
חברים, אתם מנהלים אתו עכשיו את המשא ומתן עם אבא שלו, מה הוא יגיד לו? תירגעו.
צחי בניון
אגב, אבא שלי עבר אירוע מוחי ועדיין עובד בחקלאות. לכן באתי.
היו"ר איתן כבל
שיהיה בריא.
צחי בניון
שמעתי פה את החבר שלנו מהקיבוץ, שדיבר על 23 שקלים ואז התחיל לנכות כל מיני הוצאות.
צבי הרש וינברג
80 שקל - - -
צחי בן עיון
אנחנו מבקשים – ונראה לי שיש פה הסכמה בנושא הזה – להחזיר כסף לחקלאי הקטן. אם שילמנו שקל, אנחנו רוצים 70, 80 אגורות חזרה. אני חושב שדבר כזה יכול לסייע.
ברנרד אטיאש
יש לי שאלה.
היו"ר איתן כבל
תשלח לי מייל.
איתן אשורי
שתי מילים.
היו"ר איתן כבל
אני חייב לך, הרי עוד תבואו, אתה תהיה ראשון בדיון הבא.
יפרח סבלדי
לפני שלושה שבועות היה דיון בבית משפט מחוזי בלוד בנושא תביעה של פקידי המועצה נגד חקלאים, משהו בנוסח וידוא הריגה. נציג הפקידים הלין על זה שהופכים את המועצה למפלצת עם 10 ראשים ותיקן את עצמו שזה רק ארבע. טבעה של מפלצת שהיא יודעת להשאיר רק הרס וחורבן, אבל בסיפורים תמיד מגיעים הגיבורים שמצילים את התושבים, במקרה הזה החקלאים, מהמפלצת ומנטרלים אותה, וזה מה שאנחנו מחפשים, את הגיבורים שיצילו את החקלאות. זאת נקודה אחת.

יש לי שתי שאלות, מכנים אותנו כל הזמן המורדים. אני רוצה לשאול מי זה אסד אצלכם. אם אנחנו המורדים, מי זה אסד?
עמרם ילוז
מה זה השטויות האלה?
היו"ר איתן כבל
זה רשום על שמו, זה לא על שמך, מה העניין?
עמרם ילוז
זה לא יפה.
היו"ר איתן כבל
תענה לו אחר כך.
דוד ישראלי
השאלה אם מטרת הדיון זה השמצות, אסד ולא אסד.
יפרח סבלדי
אמרו פה שעד לפני כמה שנים היו 25,000 חקלאים והיום יש רק 5,000. האם מנגנון המועצה הצטמצם באותו יחס?
משה עמר
הרבה יותר, פעם המועצה היתה בתל אביב עם 400 עובדים והיום יש בקושי 20.
דוד ישראלי
היום יש 156, אני אראה לך את השמות.
משה עמר
במשרד החקלאות יש 3,000 עובדים, 90% מהתקציב הולך למשכורות. במועצת הצמחים זה הפוך.
דוד ישראלי
יש 156 עובדים במועצה, אני יכול להראות לך את זה שמית.
משה עמר
במועצה 10% הולך למשכורות.
היו"ר איתן כבל
חברים, אתם משעממים אותי בשיח הזה.
ברנרד אטיאש
שאל את המועצה, למה הם לא עוזרים בתכנון, בייצוא, רק בייבוא.
מאיר יפרח
תבוא, אני אסביר לך.
ברנרד אטיאש
יש לך אינטרס אתה.
מאיר יפרח
אני לא מקבל משכורת.
היו"ר איתן כבל
חברים יקרים, אם הייתי יכול לצלם אתכם, הייתי שולח לכם את הקלטת של עצמכם. די, אתם אנשים מבוגרים. מה שקורה ברגע הזה זה פתטי ברמות. אנשים הציגו את העמדות שלהם בצורה מכובדת, מי בעד, מי נגד, הכי מכובד. היו עקיצות פה, זה לגיטימי, אבל אל תעברו לשלב של הפתטיות, זה כבר גירושים שרבים על השטקר, כמו במערכון של הגשש, אז תעזבו את זה. די, בואו נתקדם לקראת סיום בצורה מכובדת.
מאיר יפרח
אני לא חוזר על הדברים. אני לא רוצה להגיד שמגדלי הירקות לא בסרט הזה, אני רק רוצה לעזור למועצה, כי אני חושב שמגדלי הפירות גורמים נזק לכלל המועצה, הכוונה לאלה שלא משלמים על חשבון אלה שמשלמים. אני לא רוצה לדבר על נחיצות וחשיבות המועצה, כל אחד יחשוב בדרכו. אני חושב שבסופו של דבר הוקמה ועדה במשרד החקלאות, שבודקת אצל המגדלים מי רוצה ומי לא רוצה. מי שלא ירצה וישלם את החוב שלו – יעזוב את המועצה, יימחק מרשימת המגדלים ובזה נגמר העניין.
היו"ר איתן כבל
תודה יקירי. עכשיו שכנעתם אותי, אחרי ארבע, חמש פעמים שזה נאמר.
משה עמר
דרך אגב, הוא היחיד שעובד בהתנדבות, הוא לא מקבל משכורת.
היו"ר איתן כבל
לא בוועדה הזו מחלקים צל"שים, הוא עושה את זה באהבה.
משה עמר
הוא כבר קיבל.
היו"ר איתן כבל
הוא קיבל מעצם היותו שליח ציבור בהתנדבות, גם זו נתינה וזו קבלה, אני אומר את זה בכבוד.
צבי הרש וינברג
אני רק מאחל לשונאים שלי, לפני שהם מתים - - -
איתן אשורי
אני חקלאי, בן של חקלאי, והבן שלי חקלאי בחוף הכרמל. אני גם בן 70. לא אחזור על כל מה שאמרו כאן, ואמרו הרבה. מצד אחד אמרו שמשלמים אגרות והיטלים, אז אני רוצה להגיד לך איתן, שחלק מההיטלים במועצת הירקות חוזרים לנו בחזרה, הגרושים שאנחנו משלמים – חצי מהם חוזרים חזרה לקרן השתלמות.
יפרח סבלדי
לא חוקי.
היו"ר איתן כבל
תתבע אותו לא פה.
איתן אשורי
נאמר פה שמוכנים לשלם ולצאת. הסכמים יש לכבד. כבר כמה פעמים היו הסכמים עם הנשיא שלהם דובי אמיתי. היה בית משפט, הגיעו לעליון וגם העליון קבע שיש לכבד את ההסכמים, והכול כתוב.
היו"ר איתן כבל
ברשותכם, אני רוצה להתכוונן לסיום. צבי, האם כדאי שאתה תגיד את הדברים? הרי אתה המנכ"ל.
צבי אלון
לכבוד היחסים שלנו במשרד החקלאות לפני שבועיים, שלושה שעבדנו יחד, אני אקצר מאוד. אל"ף, אני חייב בפורום הזה לומר לחברת הכנסת שרן, שביטלנו איזה ישיבה, כי היה לכם איזה לילה לבן. אני חושב שזה יהיה נכון שניפגש, למרות שהיה עוד יותר נכון שניפגש לפני שהגשת את הצעות החוק ולפני שהגשת את ההצעה לסדר-היום, אבל אנחנו מכבדים אותך. אני חושב שאם נשב, אנחנו נציג בפניך איך אנחנו רואים את המועצה, כי זה הנכון לעשות.

העניין הזה של וולונטריות, הוא לא לנו להחליט. צריכים להחליט את זה אלה שיחשבו מה יהיה גורל החקלאות. כשיענקלה בלום מראש פינה מציע וולונטריות, הוא מתכוון שלא תהיה מועצה, כי הנושאים שאנחנו עוסקים בהם לא יכול להיות שחלק יממנו אותם, הם באופים עבור כולם. אז אם מחליטים שלא עושים אותם, לא עושים אותם, אבל כשאני אשלם על קידום מכירות של אפרסק, רק אני והוא לא ישלם, או מחקרים או דברים נוספים שצריך לפתח תשתית של החקלאות, זאת שאלה שמשרד החקלאות, הכנסת, צריכים להחליט. אמרו לך, בצדק, בלשון הכי פשוטה, הנושא של וולונטרי, ספק אם יעבוד.
הצהירו פה חלק מהחברים
חבר'ה, אם הייתם משחררים אותנו, היינו מסיימים את החוב שלנו והולכים. אני חושב שכדאי להרהר בזה יפה מאוד. עד היום היו לנו כמה הבנות, כולל עם דוד ישראלי, שהתחייב למנכ"ל משרד החקלאות, לפני שהוא פתח את הגישור, ביקש מאתנו ומהם שני תנאים: מאתנו להקפיא את ההליכים – וחברת הכנסת הזכירה את זה ואומרת: בואו נעשה את זה שוב, ואנחנו קיימנו – ומהם שישלמו למפרע 20% מהחובות שלהם. הם לא קיימו, ולכן גם הגישור התנדף כעשן.

ואף על פי כן, אחרי זה – יש לי פה מסמך, שהזכיר אשורי – כותב נשיא התאחדות האיכרים לפני שנתיים ביולי 14' - - -
היו"ר איתן כבל
כולם נהיו נשיאים.
קריאה
הוא מינה את עצמו נשיא.
אמיר שניידר
יושב ראש הוועדה, אני היועץ המשפטי, לא ניתנה לי זכות דיבור, למרות שביקשתי אחרי הדברים שלו.
צבי אלון
ביולי 2014 לפני שנתיים, יש פה מכתב חתום על ידי דובי אמיתי, ולשונו כך – לציבור החקלאים, שחלק גדול ממנו יושב כאן – אני שמח לעדכנכם, כי לאחר משא ומתן ארוך ומורכב בעניין חובות המגדלים למועצת הצמחים, הגיעה התאחדות האיכרים להסכמות על הסדר החובות בענף הפירות עם המועצה. בעקבות הסכמות אלה, שלוו בתמיכה של שר החקלאות ומנכ"ל משרד החקלאות, התקבלה במועצת הצמחים החלטה לפיה יוסדרו חובות המגדלים תוך פריסת החובות וחיסכון משמעותי בריביות ובהוצאות שוטפות.

זאת אומרת, לפני שנתיים הגענו להבנות פריסה של שנה, של שנתיים, של שלוש. לא יענקל'ה בלום, לא חבריו ולא אף אחד התקדמו ועשו את זה. דובי כתב להם, ואף על פי כן, אף על פי כן אם ההצהרה הזאת – זה בשביל שנתקדם – של האנשים היא רצינית, והם יודיעו לנו שהם מבקשים לצאת מהמועצה והם רוצים לעשות הסדר חוב, ההסדר ישנו.
היו"ר איתן כבל
תודה, אני חושב שהדברים ברורים.
אמיר שניידר
אני היועץ המשפטי של התאחדות האיכרים. אעשה את זה בקצרה, כי אנחנו כבר ב-overtime. אני לא רוצה להיכנס לזה, יש שישה תפקידים מוגדרים בחוק, שהמועצה צריכה לעשות. אני אפילו לא אכנס כי יש פה טענות, אבל יש כמה תפקידים, שבוודאות מעולם לא הבטיחו מחיר הוגן למגדלים, לראיה המחירים שהחקלאים מקבלים היום. המחירים שלהם ירדו לשפל, לעתים מוכרים בהפסד.
איתן אשורי
לך לרמי לוי, אתה בא אלינו? אני כמוך אותו דבר.
אמיר שניידר
בוא אספר לך על רמי לוי.
קריאה
הם על פי חוק אחראים, אתה יכול לכפות על רמי לוי לפי חוק.
איתן אשורי
מה זה קשור?
קריאה
אתה יכול לכפות על רמי לוי לפי חוק.
איתן אשורי
- - - השוק הסיטונאי.
קריאה
הרי אתה יכול להקים שוק סיטונאי לפי החוק.
איתן אשורי
- - - חברי כנסת שיריצו את השוק הסיטונאי - - -
קריאה
תתפטר מתפקידך.
איתן אשורי
אני לא סובל יחד אתך? אני מוכר בשקל וחצי, שני שקלים, על המדף 1.90.
נועם בלום
אתה מקבל כסף מהמועצה, אחרים לא.
קריאה
חבר מועצה שלא יכול למלא את התפקיד שלו, שיתפטר.
עמרם ילוז
אף אחד לא יביא לך כסף מהבית, זה היצע וביקוש.
היו"ר איתן כבל
אתם רוצים שאני אוציא את כולכם? מהרגע הזה אתם לא מכבדים אותי, כי אתם כבר דיברתם ואפשרתי לכולם, אפילו לך לשני משפטים שהפכו להיות 10.
אמיר שניידר
כמו שאנחנו רואים היום, במצב היום אין מחיר הוגן למגדלים. זה החוק, בשביל זה היא נועדה. מתוך שישה תפקידים, עברנו על שניים. תראו את פערי התיווך, משרד החקלאות ומשרד האוצר הקימו עכשיו ועדות מיוחדות בעקבות פערי התיווך, זה מעולם לא התקיים.
עמרם ילוז
השוק עובד על היצע וביקוש.
היו"ר איתן כבל
כתוב על המצח שלך שאתה צודק בכל?
עמרם ילוז
כתוב.
היו"ר איתן כבל
הוא חושב אחרת. ראיתי לאן הגיעו כל המושבניקים. אני קצת מכיר את התחום, לא איזה ילד. מצב החקלאות לא מתיר לכל אחד פה להתנהג כאילו הוא יודע מה קורה, אבל עם כל הכבוד, אני לא מקבל את הגישה שלך. אני יודע בדיוק מה האחריות של המועצה, מה האחריות של המדינה, ואני פה יותר מכל אחד אחר, אני רק נראה, אני גדלתי בתוך המערכת החקלאית, על תחלואיה ועל הדברים הטובים שבה ואני מכיר אותה היטב. מה אני מנסה לומר? אם מחר התאחדות האיכרים חושבת שהמועצה לא מבצעת את מה שהיא מחויבת על פי חוק, שיגיש תביעה, אם היא לא עומדת בשישה סעיפים שהיא צריכה לעמוד. אתה לוקח אותי למקום, שבאמת – איך אומרים אצלנו בבית הכנסת? במחילה. אני רוצה ללכת למקום אחר לגמרי, ואתה עכשיו הוצאת – יש "באגר" ועכשיו אתה מתחפר לי יותר.
אמיר שניידר
את ה"באגר" הוציא החבר - - -
היו"ר איתן כבל
אני לא חושב.
אמיר שניידר
כבודו, אני מתנצל, אבל הוא הוציא. ברגע שאתה מתחיל להוציא לי מסמכים לפני שנתיים על סיכומים שהיו, ומה לעשות שממשלות מתחלפות פה כל שנתיים, הסיכום הזה עם המנכ"ל - - -
היו"ר איתן כבל
ממשלות לא מתחלפות, רק השרים שלהם מקבלים תפקידים אחרים.
צבי אלון
לא, זה לא היה מנכ"ל.
אמיר שניידר
זה היה מנכ"ל ושר X, שלא קיימים היום.
צבי אלון
זה היה בינינו לבינם.
היו"ר איתן כבל
תודה. צבי, מה המנדט שקיבלת?
צביקה כהן
אל"ף, אני במשרד כבר עשרים ומשהו שנה, מכיר את רוב האנשים פה. היו לי לא מעט שיחות עם רוב האנשים פה. תדעו לכם שמאוד עצובה לי המחנאות פה ומה שהולך פה. אני גם נשוי כמה שנים, ובדרך כלל מפסיד בשכנועים עם אשתי, אז אני לא בא לשכנע פה אף אחד. היו לי המון שיחות עם דוגי, ניסיתי לשכנע. ברמה האישית, אני חושב שהמועצה היא דבר חשוב ומה שהיא עושה זה חשוב, אבל אני לא מתווכח פה עם אף אחד ולא משכנע אף אחד. ניסיתי, כשלתי, דוגי כמו שאתה יודע.

אני גם יודע מהמשרד שלי, עם כל המגבלות שלו, עם התקציב שנקבע על ידי שני נערי אוצר, מה המשרד שלי מסוגל לתת ולהחליף את המועצה, אם בכלל. אני יודע הכול, ולכן כל המצב פה מאוד עצוב לי, איך שאנחנו נראים, חוץ מהגיל שלנו.

אבל לעניין שלנו, הוקמה ועדה בראשות מנכ"ל משרד החקלאות. אני ואורי צוק בר, הסמנכ"ל השני, אני נציג המנכ"ל בוועדה במקומו, ישבנו. הוועדה כללה נציג של משרד האוצר, נציג ממשרד המשפטים וממשרד הכלכלה. הוועדה באה לבדוק אפשרות לוולונטריות במועצת הצמחים. הוועדה הוקמה בהחלטת ממשלה, ובהחלטה סוכם שמדובר בפה אחד, שאם לא יהיה פה אחד לא תהיה החלטה. כמו שאתם מבינים ויודעים, לא היה פה אחד, לא היתה הסכמה בוועדה, אבל פנה אלי שר החקלאות ושאל אותי וגם את חברי ממשרד החקלאות, מה אנחנו חושבים, האם יש איזשהו קצה חוט לאיזשהו פתרון. מה שאנחנו אני ואורי הצענו לשר החקלאות, זאת לא ועדה.
שרן השכל (הליכוד)
שר האוצר.
צביקה כהן
אני כתבתי את ההצעה, את דעתי ואת הדעה של נציגי החקלאות לשר החקלאות. היא די דומה לכל מה שנאמר פה, ואני לא בא לשכנע אף אחד. אנחנו כתבנו לשר החקלאות: דע לך, יש מספר ענפים, שלפי הנתונים – לא אמרתי מורדים ולא אמרתי מורדות – לא נושאים בנטל, כי התשלומים בענפים האלה לא מתקרבים ל-90%, ואני מציע לך שר החקלאות לקחת פיילוט בענפים האלה, יש בין ארבעה לשישה ענפים שבאמת לא נושאים בנטל ברמת תשלומי ההיטלים. אמרתי לו: אדוני, הם לא רוצים, הם מצביעים ברגליים דרך התשלומים, אני מציע לך לעשות משאל וולונטרי בענפים האלה, שבמידה ש-60% לא ירצו את המועצה, הם לא יהיו שותפים במועצה. אם למשל בשזיף, שזה אחד הענפים, 60% אינם רוצים את המועצה במשאל, ישלמו את החובות ולא יהיו יותר במועצה, כמו שאתם אמרתם פה, זה לא משהו חדש. זה פיילוט לשלוש שנים. אחרי שלוש שנים נראה מה קרה לענפים האלה, מה קרה לענפים אחרים, אפשר יהיה לחשוב עוד פעם האם להרחיב את זה לעוד ענפים, אולי להחזיר חזרה, מה שצריך.
שרן השכל (הליכוד)
אבל השאלה מה קורה עם ההיטלים עכשיו עם כל התביעות שעומדות כלפיהם.
קריאה
הם צריכים לשלם.
שאול פלס
עד הגרוש האחרון.
היו"ר איתן כבל
פלס, תעשה לי טובה, אני לא מקבל את הדיבור הזה בוועדה, את זה תגיד בבית המשפט.
שאול פלס
אתה הבטחת לי רשות דיבור.
היו"ר איתן כבל
זה נהיה מיותר.
צביקה כהן
אנחנו לא עוסקים בקטע המשפטי, חובות יש לשלם. אני המלצתי שהמועצה תגיע להסדרים כמה שאפשר, כי כל החקלאים האלה הם חברים שלי, ואני חושב שצריך להגיע לכמה שיותר הסדרים. אני לא יודע להגיד לאף אחד - - -
היו"ר איתן כבל
צביקה, אתה יצאת מהתחום שאתה התבקשת לענות. תודה.

אני רוצה לסכם. קודם כל תודה לך, שרן שהעלית את זה. זאת זכותך המלאה גם כחברת כנסת, וזה הכי לגיטימי בעולם. אני רק מציע, בלי שום קשר, שתיפגשי, תחווי את דעתך, כמו שאני משתדל תמיד - - -
שרן השכל (הליכוד)
קבעתי איתם וזה לא יצא, בגלל שעיכבתם אותנו במליאה בהצבעות. אין לי בעיה להיפגש עם אף אחד מהם.
היו"ר איתן כבל
את זה אני יודע. ברשותכם, אני רוצה לסכם. האמת היא שזה לא מצחיק, שאני אומר שיש לי דז'ה וו מטורף. מועצת הצמחים הוקמה בדיוק על רקע המאבקים שדנים בהם היום. זה כאילו אני יושב עכשיו במשרד ואני מקשיב לדיונים – ודרך אגב, אני רוצה להזכיר שרוב החקלאים עמדו על רגליהם האחוריות על פירוק המועצות, ומי שבסוף הוציא את זה מן הכוח אל הפועל היה השר כץ, שהיה אז שר החקלאות.
אברהם דניאל
הוא עשה איחוד.
היו"ר איתן כבל
אני מבין עניין, אל תתפסו אותי עכשיו – מה, אתם פלסים? אני מדבר על המהות, לא על העניין, כי היו קרבות וסבר השר שיש לצמצם עלויות וקמה מועצת הצמחים. רק מה, זה כמו הקרב על אגרקסקו עם הפרחים. אני זוכר פרחים, פרחים, פרחים, פרחים, פרחים, פרחים, פרחים, פרחים, אין אגרקסקו. יש יותר פרחים?
קריאה
הם מרוויחים.
היו"ר איתן כבל
חברים יקרים, אני רוצה להזכיר כמה חקלאים היו. הבעיה היא אפילו לא משרד החקלאות, אפילו לא. יש מדיניות ממשלתית, שהולכת ומקטינה – יש תפיסה, שאני חולק עליה לחלוטין, היא תפיסה שמדברת על כך שהכול אפשר היום לייבא.
קריאה
כלכלה חופשית.
היו"ר איתן כבל
לא, זה הרבה מעבר. גמגמתי? בלעתי מילים? לא צריך לעזור לי. אין לכם מושג, ביום רביעי באחד בחודש עם צביקה דן עוד פעם, הפעם על המדגה, כל פעם זה סיפור אחר שרוצים לצמצם. תאמינו לי, כשיושבים ודנים באוצר, לא אומרים: המתנגדים והתומכים, אין שם ראייה כזאת, אין ראייה כזאת. הראייה שם היא "פלטית" לגמרי. יש פה חברי כנסת מימין ומשמאל, ביניהם שרן, שמנהלת בדרכה ובאמונות שלה לגבי איך החקלאות צריכה להיראות – אבל יש כאן חברי כנסת מימין ומשמאל, שמנהלים פה באמת קרב לא פשוט. מה גם שאני רוצה להזכיר, שהשדולה החקלאית כבר מזמן מזמן מזמן מזמן יותר על תקן סריס פה. אמרתי בעדינות הכול. אני זוכר את הימים שהיא היתה פה, רק היה נכנס הנציג החקלאי, כולם היו מתחילים לג'ברש. זה כבר לא קיים.
עמרם ילוז
כי לא רואים את העניין הלאומי של החקלאות.
היו"ר איתן כבל
אני מודה לאדוני שחיזק את דבריי, למרות שלא הייתי זקוק לזה.

אני חושב שצריך לעשות למקום שעושה שכל, לפחות במה שתלוי בי. אתם יכולים לשבת פה ולדבר ואחר כך כל אחד ילך, שרן תגיש הצעת חוק, תשכנע את שר האוצר, תשכנע את ראש הממשלה מהקואליציה שצריך לשנות את החוקים, לבטל את מועצת הצמחים וכל אחד ילך לדרכו ואיש יאחז בגרון רעהו, וזה בסדר. נבוא, ניאבק, יש לקואליציה רוב, זכותה להעביר את העניין הזה, ואולי יהיו כמה אנשים שייצאו מפה מרוצים. אני אומר בעדינות, שאני לא בטוח שזה טוב לחקלאות כולה ולכל החקלאים, לא בטוח, ואני אומר את זה בצניעות.

צבי, אני חושב שצריך לנסות ולהחיות את מה שכל אחד אמר כאן בעצם, את מה שאמרו דוגי וחברים נוספים, שאנשים רוצים לשלם, וחלק אמרו: אבל תעצור לנו את כל ההליכים. קודם כל, סביב השולחן הזה אין ויכוח שצריך לשלם. אני לא עורך דין ולא מגשר במובן הזה שאגיד כמה צריך לשלם, יש לכם הכלים ואת השולחן. אני מוכן להיות באמצע. תאמינו לי, בחקלאות הישראלית היום אני בהרבה דברים יושב באמצע, למרות שזה תפקידה של הממשלה בכלל. צביקה, אני כבר נהייתי חצי ממשלה.
משה עמר
אתה רק צריך לעבור לצד הנכון...
היו"ר איתן כבל
אם תגיד את זה עוד פעם, אני זורק אותך מפה. אתה בגלל "הצד הנכון", אתה מבין? אתה נמצא פה.
קריאה
אין לנו חקלאות.
היו"ר איתן כבל
אז תירגע, אז בוא לא נרחיב.

בשורה תחתונה אני חושב שצריך לחבר את הדברים שצביקה אמר, את הדברים שצבי אמר ואת הדברים שאמר דוגי, ואפשר למצוא את השפה המשותפת. אני מוכן לנהל דיון מצומצם, שיהיו בו חברים נשיא התאחדות האיכרים דובי אמיתי שהוא באמת חבר שלי, גם אם אני לא מסכים אתו על הרבה מאוד דברים אבל הוא חבר שלי הרבה מאוד שנים, ואני את דוגי מכיר גם מההתכתבויות. דרך אגב, אין לי בעיה עם המאבק שהוא מנהל, זו זכותו. אני רוצה להזכיר לכם את המאבק שניהל ביקל אז במועצת הפרחים נגד אגרקסקו.
קריאה
פשט את הרגל פעם שנייה.
נועם בלום
הוא לא פשט את הרגל, גדעון ביקל איש עשיר מאוד.
היו"ר איתן כבל
אגרקסקו.
נועם בלום
הוא לא הצליח להיכנס לנעליים הגדולות שהשאירה אגרקסקו.
היו"ר איתן כבל
חברים יקרים, אני לא פרשן, אל תיקחו אותי לפינה שאני לא רוצה להיכנס אליה. בסך הכול שאלתי שאלת תם, כי הרבה זמן לא שמעתי ממנו. אם היתה אי-הבנה, אני מקבל את מה שאתה אומר.

לכן אני אומר שאני אזמן את צביקה, דובי ודוגי, אני אנסה לייצר אמנה בין כל החבורה הזו, על בסיס הדברים שאתה אמרת, אתה אמרת וצבי אמר, אבל אני הפעם באמצע. כשאני רואה את הדברים ברוח הזו ופתאום רואה שמישהו מתחיל לדבר אתי בשפה של עורכי דין, מבלי להיפגע מר פלס, אלא במקום שבאמת רוצים לתת את המענה. אני מבין ללבכם, אני מבין אבל תעזרו לי לעזור לכם. אם אני אראה מצדכם, דוגי, באמת שהולכים בקו, אני אלחם עבורכם. אני אומר לכם, לא יעזור לכם, מי שלא רוצה להיות במועצה, שלא יהיה. שמעתי שנים כמה המועצה הזו לא נחוצה, ואי אפשר בלעדיה, אני אומר לכם שאי אפשר בלעדיה. אפשר לשפר אותה, אפשר לתקן אותה, אפשר להגיד שצריך לעשות בחירות דמוקרטיות יותר מהיום ובואו נמצא את הדרך לעשות את זה, אבל אי אפשר לבוא ולהגיד שהיא "פארש". שמעתי את זה יותר מדי פעמים. אם אתם מוכנים שזה יהיה הכיוון, בבקשה. אם לא, בזבזתי את הזמן שלי. אני שם את זה על השולחן, ולו רק בשביל זה, שרן עשתה דבר גדול.
קריאה
אבל תצרף אותה לוועדה גם.
היו"ר איתן כבל
שרן יכולה לבוא מתי שהיא רוצה, זאת לא הבעיה. זה לא עכשיו סטטוס קוו פוליטי, כי ברגע שאתה אומר לי דבר כזה זה כאילו אתה לא סומך עלי שאני מספיק הגון כדי לקבוע. אני לא בא לכפות על אף אחד, אין לי שום סמכות בכל הדיונים כאן, בכל המאבקים שניהלתי. אני ניהלתי את הקרב הגדול עבור מגדלי הביצים בגליל – לא עשיתי את זה ממקום של סמכות. יכולתי להגיד: חברים יקרים, תודה רבה, יש לכם ממשלה, אתם הצבעתם עבורה, יש רוב מוחלט, לכו לריב איתם.
עמרם ילוז
מר שמחון היה אז שר.
היו"ר איתן כבל
מה, אנחנו עושים חפירות ארכיאולוגיות? נגמר, מת.
צחי בן עיון
תצרף דור המשך לוועדה.
היו"ר איתן כבל
בסוף יהיו הבנים של דור ההמשך ואחר כך נעשה ועדה – עזוב, דוגי מקובל עליך? צבי מקובל עליך? צביקה מקובל עליך?
עמרם ילוז
מילה אחת, אני חושב שאני קצת מצפה מחברי הכנסת לשים דגש על נושא החקלאות בכנסת. דור המשך אין. מ-150 משקים, אין חמישה משקים ביבניאל.
קריאה
אנחנו רוצים להודות לחברת הכנסת שרן על התמיכה שהיא נותנת לנו.

הישיבה ננעלה בשעה 15:14.

קוד המקור של הנתונים