ישיבת ועדה של הכנסת ה-17 מתאריך 15/01/2007

הכוונה לפנות את האחזות נחל עירון.

פרוטוקול

 
PAGE
2
ועדה לענייני ביקורת המדינה

15.1.2007


הכנסת השבע עשרה

נוסח לא מתוקן
מושב שני

פרוטוקול מס' 45

מישיבת הוועדה לענייני ביקורת המדינה
יום שני, כה' בטבת התשס"ז, (15 בינואר 2007), שעה 11:00
ס ד ר ה י ו ם
הכוונה לפנות את היאחזות נחל עירון – הצעה לדיון מהיר של חבר הכנסת יצחק לוי
נכחו
חברי הוועדה: היו"ר זבולון אורלב

יצחק לוי
מנהלת הוועדה
חנה פריידין
נרשם על-ידי
חבר המתרגמים בע"מ

הכוונה לפנות את היאחזות נחל עירון – הצעה לדיון מהיר של חבר

הכנסת יצחק לוי
היו"ר זבולון אורלב
אני מתכבד לפתוח את ישיבת הוועדה לעניין הצעה לסדר היום דיון מהיר, הכוונה לפנות את היאחזות נחל עירון של חבר הכנסת הרב יצחק לוי. הרב לוי בבקשה.
יצחק לוי
מדובר בהיאחזות נחל שהוקמה בקצה ואדי ערה, שהממשלה החליטה לאזרח. והתגבש גרעין של ציבור במקרה זה דתי לאומי של כארבעים משפחות, אני חושב שבגליל יש ודאי קבוצות נוספות, אבל במקום הזה זה הציבור, ואגב שם המקום שונה נדמה לי למשהו אילן, על שם אילן רמון, שם במועצה האזורית ראו את המקום, זה מועצה אזורית חריש-קציר. הם מסונפים למועצה המקומית חריש-קציר, שם החליטו, אחרי מה שקרה עם אילן רמון לקרוא יישוב על שמו.

התברר שכמה גורמים בממשלה לא פעלו נכון ולא פעלו כראוי, ולא קיבלו את כל האישורים. והתחילה התאזרחות שבעצם התבררה כהתאזרחות בעייתית. ובעקבות זאת היו תביעות של היועץ המשפטי לממשלה להסדיר כל מיני עניינים שלא הוסדרו. בינתיים הוגשה תביעה לבג"צ מהירוקים על המקום. והעניין הלך והסתבך. ולכן אני העליתי את זה, אדוני היושב ראש, לוועדה לביקורת המדינה. כי מלכתחילה זה נראה לי כמחדל של המערכת לטפל בעניין שהמערכת החליטה בעצמה. כלומר המערכת החליטה שההתיישבות היהודית במקום הזה היא חשובה, ולכן היא החליטה לאזרח, בתוך הקו הירוק. אנחנו עלולים להגיע לפינוי מאחז בתוך הקו הירוק, כלומר זה דבר בעייתי מאוד. ואני שוחחתי עם היועץ המשפטי לממשלה ואם מנכ"ל משרד ראש הממשלה ועם שר הפנים ולא קיבלתי תשובות מספקות. לכן ביקשתי להעלות את זה.

אתמול בבוקר להפתעתי, בדרכי לכנסת לוועדת חוקה, התקשרו אליי מהיישוב וביקשו ממני לא לקיים את הדיון במלואו היום, כיוון שכנראה שיש איזו שהיא התפתחות מצד שר הפנים לנסות לפתור את הבעיה, ואני גם הודעתי לך מייד, אני מודה לך על פתיחת הדיון, והכוונה שלי היום שבכל אופן הדיון ייפתח ושיתחיל דיון, מכיוון שאני לא כל כך סומך על כך שמשרד הפנים כן ימצא את הפתרון כי אני חושב שזה מסובך, ועוד הבוקר דיברתי עם משרד ראש הממשלה וגם הם חושבים שזה מסובך, ויש כאן איזה פלונטר מסויים, שהיועץ המשפטי לממשלה לא רצה לתת דיחוי לפתרונות, וצריך זמן. לו היינו פה כולנו אז אדוני היה שומע את מלוא הבעיה. אבל מכיוון שהיישוב ביקש אני חשבתי לנכון שאנחנו צריכים היום רק לפתוח את הדיון ולהמתין עוד זמן מסויים. ואם העניין ייפתר, אז הכל יבוא על מקומו בשלום, וההיאחזות הזאת תהפוך ליישוב והכל יהיה בסדר. ואם העניין לא ייפתר אז אני שוב אפנה לאדוני להעלות את זה שוב בוועדה.
היו"ר זבולון אורלב
תודה. אני גם קיבלתי פניות, הפניתי את כולן אליך, הפניות היו אמנם בקשה לקיים את הדיון במועד מאוחר יותר כדי לאפשר עדיין למצות את ההידברויות. מאחר ונשיאות הכנסת אישרה לך לקיים דיון מהיר, ואני מבין שבקשתך שאנחנו פותחים את הדיון אבל עכשיו לא מעלים אותו, ובבוא הזמן, על פי החלטתך, אנחנו אם יהיה צורך נמשיך בדיון. ולכן אני מקבל את בקשתך והדיון נעול. תודה רבה.

הישיבה ננעלה בשעה 11:10

קוד המקור של הנתונים