ישיבת ועדה של הכנסת ה-17 מתאריך 13/12/2006

חילופי גברי בראשות הוועדה

פרוטוקול

 
PAGE
9
הוועדה לענייני ביקורת המדינה

13.12.2006

הכנסת השבע-עשרה


נוסח לא מתוקן

מושב שני
פרוטוקול מס' 37

מישיבת הוועדה לענייני ביקורת המדינה

שהתקיימה ביום רביעי, כ"ב בכסלו התשס"ז – 13 בדצמבר 2006 – בשעה 15:00
סדר היום
חילופי גברי בראשות הוועדה
נכחו
חברי הוועדה: רוחמה אברהם – היו"ר

דליה איציק, יושבת ראש הכנסת

זבולון אורלב

טלב אלסאנע

אלחנן גלזר

עמירה דותן

אבשלום וילן

אסתרינה טרטמן

שלי יחימוביץ'

יעקב ליצמן

חנא סוויד

גדעון סער

עתניאל שנלר
מוזמנים
מיכה לינדנשטראוס, מבקר המדינה

יהושע רוט, משרד מבקר המדינה

ענת לוי, מנהלת ועדת המדע והטכנולוגיה

אתי בן-יוסף, מנהלת ועדת הכנסת
מנהלת הוועדה
חנה פריידין
רשמת פרלמנטרית
הדס דויטש

חילופי גברי בראשות הוועדה
היו"ר רוחמה אברהם
שלום רב, אני מתכבדת לפתוח את הישיבה.


מכיוון שישראל ביתנו הצטרפה לקואליציה, לפני כחודש היה דיון בוועדת הכנסת שבו הוחלט שחברת הכנסת טרטמן תסיים תפקידה ושחבר הכנסת אורלב, שמונה היום כחבר בוועדה, יחליף אותה. לשם כך התכנסנו היום.


הוועדה הנוכחית היא אחת הוועדות החשובות בכנסת, וכמי שמכירה וראתה את תקופת פועלה של חברת הכנסת טרטמן בוועדה הזאת, היא הביאה את הוועדה לרמות גבוהות, וישר כוח על עבודתך. יחד עם זאת, יש לנו מבקר עם היד על הדופק, אנו מקבלים בברכה כל ביקורת שנעשית ומתפקידנו להפנים ולהטמיע את הביקורת כדי שכל מוסדות השלטון באשר הם יפעלו בדרך הנכונה, אם כי טוב אתה עושה, משום שלעתים אנו כנבחרי הציבור, לא בכל מקום כללי המסגרת ברורים, ומשבאה ביקורת עלינו להפנים אותה ולקבוע כללי מסגרת כדי שכולנו נוכל לפעול בדרך הראויה והנכונה, כי לעתים פעולה כזאת או אחרת, האפשרות לטעות היא כחוט השערה. ישר כוח על עבודתך המבורכת.


יחד עם זה, כמי שמכירה את שר הרווחה לשעבר, מנכ"ל משרד החינוך, את כל העושר הציבורי הזה מבחינת ניסיונך תביא לוועדה, ואני בטוחה שלפחות תהיה כמו היושבת-ראש היוצאת – היא, בעיניי, מודל חיקוי בוועדה הזאת. זה הפרגון שלי של אשה אל אשה. אני בטוחה שתצליח בכל הכישורים והיכולות שלך להצעיד ועדה זאת מעלה מעלה.


כשמיניתי יושבי ראש, נהגתי שכל החברים יאמרו דברי ברכה, ולאחר שאעבור אל הסעיף בתקנון שמסמיך לבחור יושב ראש חדש, תסלחו לי, מפני שב-16:00 יש לי פגישה בתל אביב. מכיוון שהחלטנו שנעשה חילופים בתחילת דצמבר, סלחו לי.


אני רוצה לשלוח בשמי ובשם כולנו כאן רפואה שלמה ליושב-ראש, יורי שטרן, שעם כל התקופה הקשה שהוא עובר הוא מצליח להגיע בכנסת, ובעיניי, הוא משמש דוגמה ומופת לאדם שמאמין בכוח הרצון. כשאדם רוצה משהו ומצליח לשלב את שני הדברים יחד - ישר כוח. מכאן נשלח לו רפואה שלמה ונאמר שאנו מצפים לראות אותו יותר ויותר בוועדת הכנסת, כי הוא חסר בימים שבהם הוא לא נמצא.


בהתאם להוראות סעיף 10(א) לתקנון הכנסת, ממליצה ועדת הכנסת בפני הוועדה לענייני ביקורת המדינה לבחור בחבר הכנסת זבולון אורלב לכהן כיושב-ראש הוועדה. אני עוברת להצבעה. מי בעד? מי מתנגד? מי נמנע? נבחרת, אדוני היושב-ראש, פה אחד, אתה תסלח לי שאני עוזבת.
אסתרינה טרטמן
אני מבקשת להודות לך רוחמה על העשייה המבורכת שלך, תמשיכי בה.
היו"ר רוחמה אברהם
אני בטוחה שאת עוד תצליחי ותהיי יושבת ראש, אם לא למעלה מזה.
אסתרינה טרטמן
אדוני היושב ראש, בבקשה.
מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס
אדוני היושב-ראש, גברתי ממלאת מקום היושב-ראש וחברי כנסת נכבדים, אני מוכרח להודות שקשה לי להיפרד מאסתרינה טרטמן, שקשרתי עמה קשרי ידידות וקשרי עבודה שלדעתי, הם כמעט חסרי תקדים בעבודה המשותפת בין משרד מבקר המדינה לבין ממלאת מקום יושב- ראש הוועדה.


אני רוצה לומר מספר מילים ליורי שטרן שכיהן כיושב-ראש הוועדה תקופה ארוכה וחסרונו ניכר בעבודת הכנסת, ודאי בעבודת הוועדה. לצערי, משך הזמן שעבדנו יחד לאחר הבחירות היה קצר מאוד כתוצאה מהמחלה שפגעה בו. יחד עם זה, גם באותן פגישות ושיחות שהיו הוא המשיך לשמור על קשר הדוק עם המבקר ועם הנושאים שהמבקר עוסק בהם. אני שולח מכאן את כל האיחולים הלבביים והאמיתיים, החבריים ביותר להחלמה מהירה מהמחלה הקשה שלצערנו הרב, הוא נתון בה.


אסתרינה, אם מותר לי לקרוא לך בשם הפרטי, עבדנו יחד. היו ויכוחים גם בינינו ולעתים אי-הסכמות – מעטות, אך היו. את גילית במילוי תפקידך חוסר פניות מצד כל מיני גורמים שפנו אליך וניסו להשפיע בדברים שונים. דרכך בעניין הזה היתה נטולת פניות. זה אחד הדברים החשובים שאני יכול לציינם, כי אני יודע שעברת לפני כל ישיבה ימים לא קלים של ניסיונות של גורמים שונים להשפיע על כיווני ההחלטה של הוועדה, ובסופו של דבר היתה התייצבות מלאה לימינו של המבקר, אם הוא צדק בדרכו, ואני מקווה שברוב המקרים צדקנו.


שיתוף הפעולה אתך היה פורה גם באורח המקצועי, כי ראית את העיקר והבנת מה הדברים החשובים ואיפה הדברים שצריכים להתבטא בעבודת הוועדה לענייני ביקורת המדינה. בנושאים האלה ראינו יחד, באותו מבט, את הנושאים שנמצאים על סדר יום הביקורת.

אני רוצה לציין גם את העובדה שבתקופה שכיהנת כממלא מקום היושב-ראש היו בפנינו נושאים לא מעטים שהיו סוערים במיוחד, וידענו איך לטפל בהם נכון ובעיקר בלי משוא פנים.


כמשקיף במידה רבה מכס מבקר המדינה, לא ראיתי כאן סיעתיות. הדברים אולי צריכים להיות כך, אך לא תמיד הם כך. במקרה שלך ייצגת את כל חברי הוועדה על מגוון הדעות והקשת הרחבה של החברים שהיו חברים בה.


אני מודה לך מקרב לב על החוויה הגדולה שהיתה לי לעבוד אתך ועם חברי הוועדה ולאחל לך דרך צלחה והמשך קשר גם עם הוועדה לענייני ביקורת המדינה.
אסתרינה טרטמן
ועם משרד המבקר.
מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס
ודאי.


עכשיו אני רוצה לומר משהו לגבי זבולון, יושב-ראש הוועדה; היינו יחד בוועדת הכנסת לענייני ביקורת המדינה בתקופתה של מלי פולישוק. התקופה הזאת היתה פורייה מאוד, מלי השקיעה מאמץ רב בעבודה ועשתה לילות כימים בנושאים שהיו חשובים לביקורת המדינה. בכל הפגישות שהיו לנו, והיו לנו פגישות רבות, ראיתי שנושא ביקורת המדינה מופקד בידיים הטובות ביותר. אני אומר את זה לכל הקשת הקיימת בכנסת. העבודה המשותפת של המבקר עם ועדה זאת היא חובה חשובה בעלת משמעות רבה, ונדמה לי שאיני טועה אם אומר שהרגשתי, וכך גם אנשיי, את הוועדה הזו כביתם. שוב, יש חילוקי דעות, אך יש פה רצון חזק מאוד, כנה, לבוא לקראת ביקורת המדינה, לסייע לה בתקופות לא קלות ולהבין שהעיקר הוא שהביקורת תתבצע, הדברים יקבלו את ביטויים והמדינה תיראה טוב יותר מאשר היא נראית לעתים קרובות.


אני מברך אותך בתפקידך החדש כיושב-ראש. אני מקווה שיהיה שיתוף פעולה פורה מאוד עם משרד המבקר. אנו עומדים לרשותך, והימים יגידו שנצעד קדימה ונביא את מדינת ישראל שתהיה יפה יותר, והיא כבר יפה, וגם טובה יותר. בהצלחה.
אבשלום וילן
לצעוד קדימה זה ביטוי פוליטי היום...
זבולון אורלב
חברת הכנסת אסתרינה טרטמן.
אסתרינה טרטמן
חברים, כמו שהייתי רגילה לשבת ליד השולחן הזה כל דיון, אי-אפשר להזכיר את מי שהזכירו קודמיי, את מי שהיה אמור לשבת על הכיסא ולמסור את השרביט לחבר הכנסת אורלב, זה לא אני אלא חבר הכנסת יורי רפאל שטרן בן אסתר, ותרשו לי גם הפעם לאחל לו שוב שהקדוש ברוך הוא ישלח לו רפואה שלמה ושיחזור אלינו לעבודה פורייה ונמרצת כמו שהוא רק יודע לעשות. אתמול הייתי אצלו בבית החולים. פיזית הוא חלש מאוד, ולמרות הכל הוא מצא לשאול אותי שאלות ברחל בתך הקטנה על חקיקה כזאת או אחרת ועל הוועדה ומה קורה. המעורבות שלו היא בלתי-נלאית, ואנו צריכים אותו פה. רפואה שלמה ליורי.
חנה פריידין
אמן.
אסתרינה טרטמן
לא הייתי אפילו חברת הוועדה, הוסמכתי לוועדה כדי למלא את מקומו של יורי. הגעתי לכאן בנסיבות לא נעימות, אך מצאתי לצד הלא טוב גם את הטוב. כתבתי לך, זבולון, מכתב והעברתי העתק ממנו לחברי הוועדה. מצאתי פה את הטוב בחברי הוועדה. מצאתי את החברים, ופה לא הרגשנו קואליציה, אופוזיציה, סיעתיות. הרגשנו ענייניות של טוהר המידות וניקיוטן כפיים, ועל כך אני מברכת. זאת היתה חממת התנתקות מהתחושות הפוליטיות הפחות נוחות. כאן אני מודה לחבריי, לחברי הכנסת שהם חברי הוועדה על שיתוף הפעולה והעשייה המבורכת, בלי משחקים פוליטיים, אלא עניינית לגמרי.


מצאתי פה דבר שלי היה כחדש כאזרחית שהצטרפה לכנסת רק בחודשים האחרונים - את מוסד מבקר המדינה, שעד שהכרתי אותו הכרתי אותו מהתקשורת, הכרתי אותו מדוחות מבקר שהגיעו לשולחני, ואני מודה למבקר ולאנשיו שעשו את המלאכה, שנתנו לי את הזכות לראות עבודה עניינית, מקצועית, נקייה מכל אינטרסים כאלה ואחרים כמו שניסו להדביק למי מהחברים שעוסקים במלאכת קודש, עבודה שמצריכה דייקנות ועמידה בלוחות זמנים והמצאת הדוחות. אין לי מילים. היה לי תענוג לעבוד בכמה היבטים; אל"ף, בהיבט המקצועי. בי"ת, זה הכלי היחיד שהיה לי ללמוד את הדוחות ולהריצם. הם סיפקו לי כלים טובים ומדויקים. החומר שניתן בידינו היה מקיף, מקצועי וודאי בהיבט הנושאים, שבכל פנייה שעלתה ומצאתי לנכון לפנות למבקר לדון בנושא, תמיד קיבלתי מענה, תשובה עניינית, ממוקדת. תענוג לעבוד עם מר לינדנשטראוס, שופט בדימוס – עבודה בשיתוף פעולה. כמו שאמר המבקר, היו לנו חילוקי דעות, אך לא במהות, בעקרונות, ביושר ובשיטת העבודה אלא בזוויות כאלה ואחרות. וזה נכון, כי זה מוכיח שכל אחד מאתנו פועל מהמקום האמיתי שלו, אך גם הגענו להבנות ותמיד הגענו לשולחן העגול כדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר, ולנגד כל הצדדים עמד הדבר הנכון והנקי לטובת עם ישראל. על כך תבורכו, ואין לי ספק שתמשיכו בעשייה הזאת.


ברשותכם, אני רוצה להעניק בשמו של יורי ובשמי למוסד המבקר – אסור מתנות, אבל העשייה שמשרד מבקר המדינה עושה בעינינו הוא עץ שמכה שורשים. שותלים אותו נכון, ומשקים אותו היטב בוועדה ובעשייה, הוא מניב פירות עם ענפים ועלווה. אם אנו מתעלמים מדוחות מבקר, העץ מת, הדוחות האלה מעלים אבק ולא קורה שום דבר טוב לעם ישראל ולמדינת ישראל. חשבנו שהדמיה לעץ שתול על פלגי מים, עשייה מבורכת תודות לחברי הוועדה זה נכון, אז נטענו עץ למוסד המבקר - שאנו, משרד מבקר המדינה ועובדיו בראשות השופט בדימוס, מר מיכה לינדנשטראוס, לאות הערכה על העשייה המבורכת ושיתוף פעולה, מחבר הכנסת ד"ר יורי רפאל שטרן, יושב-ראש הוועדה, וממני, כממלאת מקומו. בבקשה. אני בטוחה שתמשיכו לעשות עשייה.


כמו שאמרתי לך, זבולון, השארתי מכתב, התחלנו ברפורמות חוק המבקר – לא חלילה לפגוע במוסד אלא לעשות כמה דברים בשיתוף פעולה עם משרד המבקר, עם היועצת המשפטית של המבקר. אני חושבת שנכון להמשיך עם זה. בתקופה שישבתי פה פעלנו כדי שתהיה המשכיות לקבלת ההחלטות של הוועדה, וזה לא יתמוסס עם הזמן, שמנו תיק תזכורת למעקבים, ועכשיו בדצמבר זה המעקב הראשון שהטלנו על משרד המבקר את הישיבה הראשונה שדנו בה. אני בטוחה שתמשיכו להחזיק במושכות כדי לוודא שההחלטות שיצאו סביב שולחן זה מחברי הוועדה תקרומנה עור וגידים, ויש לוודא שבוצעו המשימות שהטלנו על גורמים שונים כמו על החשב הכללי, פנינו לייעוץ המשפטי לממשלה, אנו מצפים לקבל את התשובות ואת ההנחיות, כיצד להמשיך לפעול.


אני מאחלת לך הצלחה רבה, אני יכולה רק ללמוד ממך עם הניסיון והוותק הרבים שלך בעולם הזה, אך מברכת אותך להמשך הצלחה ועשייה מבורכת. אני מאחלת לך הצלחה גם בשמו של יורי, הוא ביקש ממני במיוחד למסור ברכת הצלחה מיוחדת לזבולון.


אני לא יכולה להתעלם מעוד דבר שגיליתי פה, וזאת מנהלת הוועדה ומזכירת הוועדה שלא נמצאת כאן, לצערי. לכן, חנה, כתבתי מכתב, אקריא לכם; גברת חנה, מנהלת הוועדה, אמנם צר לי על הנסיבות שבגינן זימן לי הגורל את עבודתנו המשותפת, ובהזדמנות זו אאחל לחבר הכנסת יורי רפאל החלמה מהירה, אך לצד הצער מצאתי את הטוב. מצאתי ועדה חשובה, שהיא אחת מאושיות הצדק ונקיון הכפיים. מצאתי ועדה המנוהלת בצורה ראויה ומקצועית, מצאתי מורת דרך שהפכה את ימי הראשונים וחסרי הניסיון בכס המחייב לקלים, מהירים ויעילים. מצאתי אותך. תבורכי. אני בטוחה שתמשיכי ותשקדי על עבודתך נאמנה תוך מתן דגש, בין היתר, על המעקבים וכל מה שציינתי, ותמשיכי לעזור לזבולון כמו שעזרת לי. הרבה המשך הצלחה. יש לך גם שי צנוע וקטן ממני. יש פה גם מכתב לריקי, היא עשתה את עבודתה נאמנה בשקט רב, בצורה יוצאת מן הכלל.


אני רוצה לסיים בברכה מסכמת למוסד המבקר. תמשיכו לעשות עבודתכם. שאף מכשול או איום או לחץ תקשורתי - ימשיכו בדרכם, ואתם תמשיכו בדרככם בנאמנות, לאחל לך, זבולון, הרבה הצלחה, ולאחל לעם ישראל ולמדינת ישראל להיות הנשכרים הגדולים ביותר ממה שהוועדה הזאת מוציאה תחת ידיה. תודה לכל חברי הוועדה והמשך הצלחה.
זבולון אורלב
תודה רבה לחברת הכנסת אסתרינה טרטמן ותודב על התקופה שבה היא מילאה את תפקידה כיושבת ראש. אף שלא עקבתי מקרוב ניכר היה שהיא מאוד פעילה ועושה מלאכתה נאמנה.


אני רוצה להודות לחברת הכנסת רוחמה אברהם שהובילה את ההחלטה בוועדת הכנסת והיום ניהלה את הישיבה. אני רוצה להודות לחברי הוועדה על האמון, וברור שהחילופים האלה הם רק בגלל נסיבות פוליטיות ולא כי מצאו שמישהו טוב מחברו. אסתרינה עשתה מלאכתה נאמנה, כפי שאמרתי.


גם אני רוצה להצטרף לאיחולי רפואה שלמה והחלמה מהירה לחברי, יורי שטרן. נכנסנו יחד לכנסת ה-15, היינו בכמה משלחות משותפות, הוא חבר כנסת מהטובים שיש. הוא נמצא בבית חולים, כולנו מתפללים ואני באופן קבוע בכל תפילותיי מוסיף תפילה לחולים וליורי רפאל בן אסתר.


אדוני המבקר, חבריי, ועדת הביקורת כפי שאני רואה אותה מגלמת בתפקידה את אחד משני התפקידים העיקריים של הכנסת; אחד הוא תפקיד החקיקה, שבה הכנסת מעצבת את חיי המדינה וחיי הפרט כמעט בכל תחומי החיים. התחום השני הוא הפיקוח על הרשות המבצעת, שהוא תפקיד חשוב, מרכזי, נעשה כמעט על-ידי כל ועדות הכנסת, אך הפיקוח התכליתי, המקצועי נעשה כאן בוועדה לביקורת המדינה, כי הבדיקה נעשית בהסתמך על דוחות מבוססים. מניסיוני בקדנציה הקודמת כאן כחבר הוועדה אני יודע שאין כאן שאלות של קואליציה ואופוזיציה אלא כולנו נאמנים למלא שליחות הכנסת בפיקוח על הרשות המבצעת.


לא סוד שבתקופה האחרונה התעצמו מאוד הממצאים הקשים על מחדלים, כישלונות, שחיתויות, מינהל בלתי תקין, דברים שהם לא רק לא יפים אלא לעתים יורדים עד סיכון חיינו ואיכות חיינו. יש מי שרוצה להכות את השליח, לומר: מי שמביא את הבשורה, נחסל אתו את החשבונות וייפתרו הבעיות. השליח במקרה הזה הוא המבקר והביקורת, ומכים את השליח במקום להסיק את המסקנות הנכונות, לתקן ולהנהיג תרבות שלטונית ראויה השומרת על חוק, סדר, מינהל תקין וכדומה. אשתדל לתרום תרומתי לחיזוק מעמד הביקורת והמבקר ככל שהם דרושים לכך שנוכל לנהל מדינה עם שלטון תקין.


באשר לחקיקה שהוזכרה כאן, הסכמתי עם חבר הכנסת אביגדור יצחקי, יושב ראש הקואליציה, להגיש מייד תיקון לחוק כדי שיובהר שיושב-ראש הוועדה הוא תמיד איש מהאופוזיציה.
יעקב ליצמן
בכל הוועדות...
זבולון אורלב
התברר שמה שמעוגן כמעט בכל חוקי המדינה ברשויות מקומיות, למשל, ששם על פי החוק יושב-ראש ועדת ביקורת לא יכול להיות חבר קואליציה וכן בדירקטוריונים של חברות ממשלתיות חבר הנהלה לא יכול להיות יושב ראש ועדת ביקורת, כך צריך להיות. זה מנהג, אני מבין שיש על זה הסכמה רחבה, צריך להנהיג את זה בחוק.


לא סוד שאני עובר מצד לצד. אני למעלה מ-25 שנה הייתי בצד שמבקרים אותו לאורך כל תפקידיי בשירות הציבורי, מתפקיד זוטר לתפקיד שר. נעים לעבור לצד המבקר, אך אחת המסקנות שלי היא לחזק מאוד את הביקורות הפנימיות. יש הרבה מאוד תקלות ונושאים שהיו יכולים להיעצר כבר בשלב הראשון, אם הביקורות הפנימיות גם בשירות הממשלתי וגם בשירות הציבורי בכל המקומות שבהם המבקר אחראי, אני חושב שאם נעצים יותר את הביקורות הפנימיות, זה יכול מאוד להועיל.


בסופו של דבר הביקורת באה לחזק שהמדינה תתנהל באופן תקין ושהרשויות המבצעות יבצעו את תפקידן כהלכה. הביקורת כשלעצמה, אין בה מטרה אלא היא אמצעי, ולכן אני חושב שצריך גם להפנות מבט לכל אותם מכשולים. צריך גם להקדיש מאמץ לביקורות סביב החסמים הבירוקרטיים, סביב העכבות שמעכבים את הרשויות המבצעות מלמלא יעדיהם, שלא ייווצר רושם שבגלל בקורת הרשות המבצעת, הסיסמה היא כמה שתעשה פחות, כך תהיה פחות ביקורת. אנו רוצים שאנשים יעשו יותר ובאופן תקין, לכן הבדיקה סביב הסרת חסמים בירוקרטיים כדי שמי שרוצה לסגור את המרפסת שלו לא צריך להמתין כמה שנים במדינת ישראל, לברר בכל תחום מהם אותם דברים שאזרחים מתייאשים מהם מהמערכת השלטונית, גם הם צריכים לקבל תשומת לב.


הוועדה היא ועדה של כל חבריה, ושמחתי לראות פה חברים מהשורה הראשונה. אני מקווה שיבואו. אני בא עכשיו מוועדת המדע – אגב, אני כרגע נושא בתארים של יושב ראש ועדת המדע ויושב ראש ועדת הביקורת. אני מחכה שמישהו יחליף אותי בוועדת המדע, שם נעם לי מאוד, נופת צופים. אתה פוגש את החלק היפה והמרשים של מדינת ישראל, את האנשים שהם ממיטבה של החברה בישראל. מפסגת ועדת המדע והטכנולוגיה צריך לרדת לתעלות ולמקומות המסתור כדי להאיר את הפינות האפלות בשירות ולתקן את הטעון תיקון. נעשה זאת בחברות, בהגינות, בשיתוף כל החברים, ואני מודה לכולם.


רשות הדיבור ליושבת ראש הכנסת.
יו"ר הכנסת דליה איציק
אני רוצה לאחל בהצלחה ליושבת-ראש היוצאת, שלי לא היה ספק שתסיים את תפקידה במועד שנקבע וסוכם. גם לי לא היה ספק שהקואליציה תציע מישהו מהאופוזיציה – כך היה הנוהג, והתכוונו לקיים אותו, ואם היה אחרת, הייתם שומעים את קולי בעניין זה.
זבולון אורלב
יושבת-הראש הראשונה של ועדת המדע והטכנולוגיה היתה יושבת-ראש הכנסת.
יו"ר הכנסת דליה איציק
שם רואים רק את הדברים הבריאים, פה רואים גם דברים אחרים. החיים, לצערנו, הם גם זה וגם זה. במקום זה אני פוחדת שרואים רק את זה, כי המבקר בדרך כלל אומר לנו לא דברים טובים אלא דברים שטעונים תיקון.

אני רוצה להתייחס לדוח המבקר האחרון, שבעיניי, הוא משמעותי וחשוב מאין כמוהו. החיים קודמים לאיכות החיים, ושם מדובר על חיינו. צריך לחשוב מה עושים. קיבלתי מספר מכתבים מחברי הכנסת, אני רוצה לשבת אתך בעניין, נצטרך לחשוב – הבטחתי למבקר ואני אומרת לכם – אעזור לך בכל מה שצריך.


חברת הכנסת אסתרינה טרטמן, שיש אומרים שהאנרגיות שלה אדירות- -
אסתרינה טרטמן
היתה לי מורה נהדרת.
יו"ר הכנסת דליה איציק
הפכה את הוועדה הזאת נשכנית וחשובה, אני מאחלת הצלחה. יש מלחשים שתהיי במקומות לא פחות משפיעים, אני מאחלת לך הרבה הצלחה.
זבולון אורלב
תודה ליושבת ראש, חבר הכנסת עתניאל שנלר.
עתניאל שנלר
אדוני היושב-ראש, המבקר, אני שמח על החילופים האלה כי אני שמח שאסתרינה הצטרפה לקואליציה. טוב שכך, וזאת סיבה אחת.


הסיבה השנייה, לא ראיתי אף פעם יושבת ראש שהיתה אתי כל כך קשוחה – אני אומר את זה לחיוב – לא נתנה לי לעולם לדבר יותר משתי דקות, תמיד הסבירה לי שהוועדה הזאת היא ועדה נטו. למדתי הרבה. אני מודה לך כצעיר ממך בהקשר הזה על העבודה כאן, במעט פעמים שהגעתי לוועדה ויותר שדיברנו על הדברים בחוץ.


פעם ראשונה בהיסטוריה שאני מצביע בעד זבולון אורלב, זה חידוש גדול, ואני שמח על כך. אני מקווה שאזכה עוד הרבה פעמים לעשות זאת. אני חושב שהביקורת, יש בה גם הצדדים האפלים, נדמה לי שהאור ולב הם המאזנים של כל ביקורת, יש בה גם החושך וגם האור, יש בה גם הרע וגם הלב, הנשמה. חוכמת הביקורת היא חוכמת האיזון בין הדברים. אני חושב שבמובן הזה, זבולון, לפחות שמך בהקשר ודאי יוסיף לאיזונים של הביקורת שאיני צריך לומר עד כמה היא חשובה, כי אחרים לפניי אמרו את הדברים.


אני מאחל לך תקופה קצרה כאן ותצטרף יחד אתה לקואליציה. אני חושב שזה יהיה צעד חשוב ונכון ליחד הלאומי, ובכך אולי תוביל אותנו לחוף מבטחים, כי זבולון לחוף ימי מבטחים ישכון, עם האור והלב יוביל את הוועדה לביקורת המדינה ברמה טובה.
אבשלום וילן
אני רוצה לאחל הצלחה לאסתרינה, שניהלה את הוועדה בצורה מעוררת הערכה ללא כחל וסרק. אני מאחל ליורי החלמה מהירה, שיחזור לפעילות מלאה במהרה. זבולון, אני בטוח שתעשה עבודה טובה, אני משוכנע שאין פה בעיה של חילוקי דעות פוליטיים, כפי שאתה רואה את המינהל הציבורי, את המשמעות של מדינת חוק, של מלחמה בשחיתות הציבורית והשלטונית ועל כל המשתמע, תעשה עבודה טובה.


איני מאחל לך להצטרף כל כך מהר לקואליציה הזאת, בתחומים שבהם עוסקים אין בשורות רבות וספק אם יהיו. משהו על המבקר, אנו נמצאים בצומת דרכים שבו בתפקידך ובעבודתנו יש הרבה מעבר להיותנו כלב שמירה לא רק של הדמוקרטיה הישראלית אלא כמעט של החברה הישראלית במובן המותר והאסור בנורמות הבסיסיות ביותר שחייבים לשמרן. לכן אני מקווה שגם אנשי קואליציה בוועדה, גם אנשי אופוזיציה, כולנו נמשיך להיות ענייניים כדי לקדם את הדברים החשובים. המבקר עושה עבודה חשובה, הוועדה עושה עבודה חשובה.

אסתרינה, אמנם רק התחלת את דרכך בכנסת, ועל האנרגיות שלך כבר אמרו. אני מניח שהן לא יקטנו בחודשים הקרובים. אני מגיע מבית פוליטי, והכנסת הוא בית מאוד פוליטי, ולמדנו גם את סוד האיפוק. אני גם שמונה שנים בוועדת הכספים, ויש שם יושב ראש שאני חלוק עליו פוליטית מזרח ממערב, אך הוא עושה עבודה טובה. אני מקווה שתמצאי תפקידים פוליטיים ראויים גם בקואליציה, וועדת הכספים נשמור במצב הקיים. אני מקווה שכולנו נאכל את העוגה והיא תישאר שלמה, ויותר לא אוסיף.
שלי יחימוביץ
אדוני היושב ראש הנכנס, גברתי היושבת ראש היוצאת, אני מודה שבשבועות הראשונים בכנסת חשבתי להסיר את חברותי מהוועדה לביקורת המדינה, כיוון שהשהות בוועדת כספים דורשת התייצבות מלאה מבוקר עד ערב, אך תוך זמן קצר למדתי על חשיבותה העצומה של הוועדה לביקורת המדינה. הבנתי שהוועדה לביקורת המדינה בימים אלה יושבת על צומת חשוב מאין כמותו בגלל הנקודה הזאת בזמן של דמדומי שלטון החוק, לצערי, של היעדר ודאות מוחלטת, מה מותר ומה אסור, יש טשטוש גבולות של שחיתות שלטונית והמשימה החשובה ביותר בעיניי כרגע של הוועדה לביקורת המדינה היא לתת מטריית הגנה מוחלטת למבקר המדינה. אדוני המבקר, אני מתכוונת לחזור על דברים אלה שוב ושוב עד שיכחילו פניהם של אלה שמבקשים אולי לרפות את ידיך, אולי להטיל בך יראה, אולי להביא לכך שלא תעשה עבודתך נאמנה, כפי שאתה מיטיב לעשותה עד היום.


חברת הכנסת טרטמן, בפעמים המעטות שנזעקתי לכאן זה תמיד היה מקרה חירום. עשית את תפקידך במיומנות מעוררת הערכה כאילו את חברת כנסת כבר שנים רבות, גם התגייסת למשימה החשובה ביותר, והיא לומר את מה שהוועדה לביקורת המדינה היתה צריכה לומר באותם צמתים שבהם היה מי שביקש לקעקע את מעמד מבקר המדינה. אני מודה לך ומתנצלת שלא הגעתי יותר לשיבות שלך, שאני בטוחה שכולן היו מרתקות וחשובות.


אתה, חבר הכנסת אורלב, אני מאוד שמחה שאתה נכנס לתפקיד. אבותינו בכנסת, יש בינינו כאלה שכל-כך נחפזים למחות את מעשי ידיהם ולשנות את השיטה, עשו כמה דברים נבונים, ובהם, למשל, ההחלטה שתקציב מבקר המדינה יהיה תקציב שלא משרד האוצר יוכל להטביע בו את חותמו, או ההחלטה שראשות הוועדה לביקורת המדינה תהיה תמיד בידי האופוזיציה - אלה החלטות חכמות מאוד שמסייעות לנו לעמוד בפרץ מפני גורמים שמתייחסים אל המדינה כאל מחצב פרטי שלהם שהם יכולים לחצוב ממנו לטובת הונם האישי. מי שעושה את זה הוא ממש כלפיד בעניין הזה, מבקר המדינה, כבוד השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, ואנו צריכים לסייע לו בכך ככל יכולתנו.

אני מאחלת לך הצלחה רבה, אני שמחה שאתה, פרלמנטר מנוסה, איש שלטון החוק, ישר דרך, תעמוד בראש הוועדה הזאת.
אסתרינה טרטמן
שלי החליפה אותי לפני שבועיים בשולחן זה כיושבת ראש הוועדה, ובהזדמנות זאת אני רוצה להודות לך. היא יודעת לעשות את זה, למרות שהיא חברת כנסת חדשה.


יש לנו כאן גם יושבי ראש ועדות משנה, חברי הכנסת דותן ושנלר. הצטרפתי לכמה מהסיורים של עמירה, אני חייבת לציין את עשייתה. תמשיכי כך, כל הכבוד. עתניאל, אולי אבוא להתארח בוועדת המשנה שלך.
עמירה דותן
אני מתנצלת על האיחור שלי – הייתי בערוץ הכנסת בפינה שעוקבת אחרי עבודתנו עם המפונים, וחשבתי שלא יאה שאעזוב שם, לכן נכנסתי באיחור, ואני מתנצלת על כך.


כולם דיברו על האנרגיות ועל היכולות. אני רוצה לדבר על החום שלך ועל הידידות, וזה הכי חשוב. אני מודה על ההזדמנות להכיר אותך באופן אישי, ולהמשיך לקוות לעבודה משותפת.


זבולון, אנו מכירים מלפני כמה שנים, עשינו עבודה אז מדהימה – קידמנו הרבה דברים שהיו אז לא נורמטיביים, והיום כולם מסתכלים, כאילו כך נולדו הדברים. אני סמוכה ובטוחה ומצפה לבעלות שלך על הוועדה הזו, כי יש לך הראייה שמעבר - הערכית, האכפתית, ואני מצפה להמשיך. אני גם מקווה שתיתן לי הלאה את הרשות לעמוד בוועדת המשנה הזו, כי אני רוצה לסיים אותה מה שיותר מהר ואנו מוכרחים לדחוף את העגלה הזאת.
זבולון אורלב
החלטה מספר אחת היא שאת ממשיכה.
עמירה דותן
מילה למבקר, שלמדתי לעמוד מקרוב על הדוחות ועל האנשים שבצוות, כי אני רואה אותם מלווים את הוועדה.

מה שאני רואה, לדאבוני הרב מאוד, בשונה מהתקופה שהייתי בקבלת החלטות, שאנשים הפכו להיות ראש קטן, ובגלל שיש פחד מביקורת, מטעות – הרי כולנו טועים – נראה לי שחייבים להחזיר עטרה ליושנה. אתמול אמרתי שהגיע הזמן לעשות שדולה לראש גדול. אין החלטות – אין אחריות, אין אחריות – הכל נגמר, כמו שאנו רואים עם המפונים, שאף אחד לא מעיז לעשות שום דבר לקדם את זה. חס וחלילה, איני רוצה לעשות דבר נגד החוק. עלינו להשכיל לתת לאנשים את היכולת לפעול ולחזור למה שידענו לעשות, ונצטרך לעשות את זה יחד. בהצלחה.
גדעון סער
אדוני היושב ראש, אני מייצג כאן את סיעתי, שכן חבר הכנסת מיקי איתן, שהוא חבר הוועדה, מציג במליאה הצעה דחופה בנושא חשוב. אני רוצה לשבח את אסתרינה לא רק על המרץ, שמעתי גם מאנשים רבים שהתרשמו מעבודת ההכנה והלימוד שהיתה עושה לקראת ישיבות הוועדה, וכל אחד שבקיא בחיים הפרלמנטריים ובמטלות הרבות שיש כאן של חקיקה מבין את המשמעות. כך היו הדיונים – רציניים ומעמיקים.


זבולון יהיה יושב ראש מצוין של הוועדה. הוא פרלמנטר מצוין. איני יודע לכמה חברי כנסת יש ניסיון לעמוד בראשות ועדות כמוך. זאת ועדה שלישית שאתה יושב ראש שלה – חינוך, מדע וזאת. יש לך הניסיון והגישה הערכית לנושאים הרלוונטיים. אני בטוח שתרים את קרנה של הוועדה.


אני מבקש לציין שנאבקנו לבצע חילופים לא מטעמים אישיים אלא בגלל הנוהג.


הבקשה הראשונה שלי ממך כיושב ראש הוועדה היא לקיים ישיבה משותפת עם הוועדה לקידום מעמד האשה לגבי הדוח האחרון של המבקר לגבי הטרדות מיניות בצה"ל, ואני רוצה גם לשבח את מבקר המדינה. הוא נמצא בעין השערה, יש עליו התקפות, אך התרשמתי שהיחס שלו כלפי התקפות הוא היחס הנכון. המבקר נבחר על ידי הכנסת – אמנם כנסת קודמת, אך הוא נבחר על ידי הכנסת, יש לו גיבוי הכנסת להמשך עבודתו בתחומים שהם בגדר הסמכויות שניתנו לו בחוק כדי להפוך את המדינה למתוקנת יותר.
זבולון אורלב
תודה רבה, הישיבה נעולה.

הישיבה ננעלה בשעה 16:00.

קוד המקור של הנתונים