ישיבת ועדה של הכנסת ה-17 מתאריך 17/05/2006

בחירת יושב ראש הוועדה

פרוטוקול

 
PAGE
1
ועדת המדע והטכנולוגיה

17.5.06

הכנסת השבע-עשרה


נוסח לא מתוקן

מושב ראשון
פרוטוקול מס' 1

מישיבת המדע והטכנולוגיה

יום רביעי, י"ט באייר התשס"ו (17.5.2006), שעה 9:30
סדר היום
בחירת יושב ראש הוועדה
נכחו
חברי הוועדה: זבולון אורלב, היו"ר


אלכס מילר


מיכאל נודלמן


מרינה סולודקין


משה גפני
מוזמנים
שלמה שהם, נציב הדורות הבאים


נירה לאמעי, ממונה על החקיקה, נציבות הדורות הבאים


שירלי אברמי, מנהלת, מרכז המידע והמחקר של הכנסת


רון תקווה, מרכז המידע והמחקר של הכנסת
ייעוץ משפטי
מירב ישראלי
מנהלת הוועדה
ענת לוי
רשמת פרלמנטרית
דרורה רשף


בחירת יושב ראש הוועדה
רוחמה אברהם (יו"ר ועדת הכנסת)
בוקר טוב חברי, חברותי, חברי הכנסת. אנחנו מתנצלים על האיחור. האיחור נבע ממספר יושבי ראש של ועדות שהחלפנו, כל אחד האריך בדיבור, אז באנו יחד. ואני בהחלט שמחה לומר שהתכנסנו כאן היום על מנת לבחור יושב ראש קבוע לוועדת המדע והטכנולוגיה, ואני אעבור לנושא הפורמלי.


בהתאם להוראת סעיף 10א לתקנון הכנסת, ממליצה ועדת הכנסת בפני ועדת המדע והטכנולוגיה לבחור בחבר הכנסת זבולון אורלב לכהן כיושב ראש הוועדה.

מי בעד? מי נגד?

פה אחד נבחרת, אדוני היושב ראש.
היו"ר זבולון אורלב
תודה רבה.
רוחמה אברהם (יו"ר ועדת הכנסת)
וכהרגלנו, מספר מילים שלי, ואחרי זה אני אאפשר לדוברים, אבל בקצרה, ולך גם לומר מספר מילים.
היו"ר זבולון אורלב
אני אחסוך את דברי הברכה לעצמי.
רוחמה אברהם (יו"ר ועדת הכנסת)
ועדת המדע והטכנולוגיה היא ועדה שלעניות דעתי – עצם העובדה שעדיין אין לה חדר, אומר משהו על כך שכנראה אנחנו, בבית הזה, עוד לא עמלים מספיק על מנת שנקבע אותה כחלק מאורחות החיים של מדינת ישראל, ואין ספק שחוסנה וחוזקה של מדינה נקבע גם בהיבטים של המדע ושל הטכנולוגיה. זו ועדה חשובה מאד בכנסת, ואני שמחה מאד שלקחת את זה על עצמך, ואני בטוחה, כמי שמכירה אותך הרבה מאד זמן, שכמו בהיותך שר, גם בהיותך יושב ראש ועדה, תדע להשריש את הוועדה הזאת כמו שאתה יודע לעשות בכל דבר. אבל מעבר לזה, אני מאחלת לך שכשמך, תדע להעניק הרבה אור עם הרבה מאד לב בוועדה הזאת.


חבר הכנסת אורלב, אני מאחלת לך הצלחה. תודה.
היו"ר זבולון אורלב
תודה רבה.
מיכאל נודלמן
הייתי אתך בוועדת חינוך, ואני בטוח שאתה יושב ראש ועדה טוב, טוב מאד. ואני רק רוצה לפנות ליושבת ראש ועדת הכנסת. זה טוב להגיד שאין חדר, עדיין, אבל יש אגף חדש ואני חושב שוועדת הכנסת צריכה ללחוץ על יושב ראש הכנסת שיהיה חדר כמו שצריך - - -
רוחמה אברהם (יו"ר ועדת הכנסת)
רעיון טוב. אני אשמח לעשות את זה.
מיכאל נודלמן
כי זו הוועדה – אלה הפנים של הכנסת באופן חלקי. כי עכשיו המדע והטכנולוגיה הם הכל, ובכל המדינות. לצערי, יושב ראש הכנסת הקודם רצה לסגור את הוועדה הזאת ואנחנו לא נתנו לו את זה. אני חושב שהוועדה הזאת מאד חשובה, ועוד פעם אני אומר, שהיושב ראש, יש לו ניסיון גדול, והוא מבין מה זה מדע ומה המקום של המדע והטכנולוגיה בחיים של המדינה. מאחל לו – מאחל לך – הצלחות בוועדה.
היו"ר זבולון אורלב
תודה רבה.
מרינה סולודקין
זבולון, אנחנו מאד שמחים לראות אותך יושב ראש הוועדה. אני רוצה להזכיר ש"ישראל בעלייה", בשנת 1997, הקימה את ועדת המדע והטכנולוגיה ומיכאל נודלמן היה בין יושבי הראש הראשונים של הוועדה הזאת. עכשיו, בשנת 2007, ימלאו עשר שנים לוועדה הזאת, ואני חושבת שיש הרבה פוטנציאל, ואני מאד מאמינה שעם הרצון הפוליטי שלך, יכולים לעשות דבר מאד טוב ומצוין מהוועדה הזאת.
היו"ר זבולון אורלב
תודה רבה.
אלכס מילר
קודם כל, אני רוצה לברך אותך, חבר הכנסת אורלב, למינוי. אני בעצמי בא מתחום ההנדסה, יש לי תואר בהנדסת אלקטרוניקה, יש לי גם תעודת הוראה. אז אני יודע שאם משלבים את שני הדברים הללו ביחד – וגם עד כמה שאנחנו יודעים שמדע וטכנולוגיה אלה הדברים שמהווים מקור חוזק למדינה, במיוחד מדינה כמו שלנו עם העוצמה האינטלקטואלית שמובילה בכל העולם – אנחנו יכולים פה בוועדה הזאת לבוא ולקדם הרבה מאד נושאים שבסופו של דבר יוכלו לקדם את מדינת ישראל לצמיחה הכלכלית שלה. אני רוצה לאחל לכולנו בהצלחה ושיתוף פעולה בינינו, תודה רבה.
רוחמה אברהם (יו"ר ועדת הכנסת)
תודה רבה, אדוני היושב ראש.
משה גפני
גברתי היושבת ראש.
רוחמה אברהם (יו"ר ועדת הכנסת)
אני חייבת להיות – יש לי בעוד שלוש דקות ועדת כנסת שהולכת להיות מאד סוערת.
משה גפני
רק משפט.
רוחמה אברהם (יו"ר ועדת הכנסת)
אז אם אפשר לקצר, אני אודה לך מאד.
משה גפני
אני מברך את יושב ראש הוועדה חבר הכנסת אורלב ידידי, לבחירתו ליושב ראש וועדת המדע והטכנולוגיה. הניסיון שלך, חבר הכנסת אורלב, גם כשר גם כמנכ"ל, והפעילות הציבורית רבת השנים שלך, כפי שאני מכיר אותה – אני מאמין שאתה תטביע את החותם גם בוועדה הזו, שזו וועדה שלכאורה אין לה הרבה בולטות בכנסת. אני יודע שאתה, עם האנרגיות שלך ועם היכולות שלך, תביא אותה למקום הרבה יותר גבוה ממה שהיא נמצאת היום. היא ועדה מאד חשובה ואני מאחל לך הצלחה. ויש לי טענות ליושבת ראש ועדת הכנסת - - -
רוחמה אברהם (יו"ר ועדת הכנסת)
כבר? עוד לא התחלנו.
משה גפני
שהיא מביאה אותי היום לבחור בשלושה יושבי ראש ועדות בכנסת, וכולם דתיים. זה לא בסדר.
רוחמה אברהם (יו"ר ועדת הכנסת)
זה הקיפוח של המגזר הדתי.
נציב הדורות הבאים שלמה שוהם
אני אומר משפט קצר כי אנחנו קצת קצרים בזמן. אני מאד מברך את זבולון אורלב. אחת הבעיות של המדינה שלנו היא שכל העוצמה שלה ניתנת לכאן ולעכשיו ואנחנו לא מסתכלים קדימה. הוועדה הזאת, החשיבות שלה לגבי העתיד של המדינה הזאת הוא קריטי. הוא הרבה הרבה יותר חשוב מאשר ועדות אחרות. ואם היינו רק מבינים מה העוצמה של המדע, הטכנולוגיה והפיתוח, שצריכים לקבל בצורה נכונה, איך ההתנהלות החברתית של ישראל צריכה להיות בעקבות הדברים האלה, איך השאלה איך ילך הפיתוח המדעי ולאן הוא ילך, האם הוא יעשה טוב לחברה או לא יעשה טוב לחברה – הדברים האלה הם קריטיים. את זבולון אורלב אני מכיר זמן רב, אני מאד מעריך את יכולתו. אני יכול לומר גם בצורה די גלויה: יכולתו לעשות דברים, להגשים אותם ולהיות מעשי, הדבר הזה, אני חושב, הוא אחד הדברים שוועדת המדע הייתה צריכה וחיכתה להם הרבה מאד זמן. אני מאד מקווה שהדברים האלו באמת יגיעו ליישום ולהגיע לתוצאות מעשיות. בהצלחה.
היו"ר זבולון אורלב
תודה. הואיל ונשארה דקה אחת, אני אשתדל לקצר.


קודם כל, אני מודה לחברים על האמון, וגם למנהלת הוועדה ולצוות הוועדה - - -
ענת לוי
איילת. מזכירת הוועדה.
היו"ר זבולון אורלב
איילת שנמצאת פה, וגם לצוותים הנוספים, בנציבות הדורות הבאים, בממ"מ ובכל הזרועות האחרות. גם ליועצת המשפטית. היא הזכירה לי – היא היועצת המשפטית של ועדת החינוך. כשהייתי יושב ראש ועדת החינוך היית כועס עליה, למה היא הלכה לוועדת המדע.

אף שאני בא מתחום מדעי הרוח והחברה, אולי דווקא מפני שאני בא משם, אני מכיר בחשיבות העליונה, החיונית, של קידום המדע והטכנולוגיה במדינת ישראל, שהרי בסופו של דבר, האוצר היחידי שיש לנו כאן הוא האוצר האנושי. ההבטחות של הקדוש ברוך הוא - עדיין לא זכינו לחשוף אותן, באשר לאוצרות שטמונים באדמת ארץ ישראל, ולכן האוצר האמיתי שלנו הם האיכויות, היכולות - - -
מרינה סולודקין
זו נימת ביקורת כלפי הקדוש ברוך הוא?
היו"ר זבולון אורלב
לא, לא. כלפינו. זה אנחנו אשמים. רק אנחנו אשמים בזה.

ואני גם חושב שהרכב הוועדה משקף איכות מאד מאד טובה. יש לנו כאן אנשים ברמה מאד גבוהה שיכולים לתרום, גם ותיקים וגם חדשים.

אני אומר לוועדה שיהיה לנו חדר קבוע, קודם כל בחדר הוועדה של מזכיר הכנסת. קודם כל, אם לא יהיה חדר, שם אנחנו נתכנס. אבל, יש כבר דיבור שנקבל חדר באגף החדש. אבל אלה הדברים הפחות חשובים. אני אשמח מאד לקבל מהחברים עצות, כיוונים, רעיונות, כיצד הוועדה צריכה לפעול ולאחל לכולנו בהצלחה רבה, ונקצר רק מפני הזמן הקצר שיש לנו.
רוחמה אברהם (יו"ר ועדת הכנסת)
אני מודה על התחשבותו של אדוני היושב ראש. תודה רבה.
קריאות
בהצלחה.
היו"ר זבולון אורלב
תודה רבה.
הישיבה ננעלה בשעה
09:55

קוד המקור של הנתונים