פרוטוקול

 
חילופי יו"ר הוועדה

9
ועדת החינוך, התרבות והספורט
23.5.2005
הכנסת השש-עשרה נוסח לא מתוקן
מושב שלישי
פרוטוקול מס' 446
מישיבת החינוך, התרבות והספורט
מיום שני, י"ד באייר התשס"ה (23 במאי, 2005), שעה: 11:45
סדר היום
חילופי יו"ר הוועדה
נכחו
חברי הוועדה: הי"ר רוני בר-און, יו"ר ועדת הכנסת
היו"ר אברהם פורז
מלי פולישוק-בלוך
אורי אריאל
מוחמד ברכה
ענבל גבריאלי
משה גפני
משולם נהרי
מגלי והבה
יוסי שריד

רוני בריזון
אראלה גולן
דוד טל
איתן כבל
גדעון סער
מנהלת הוועדה
יהודית גידלי

רשמה: ימימה פרלס; שושנה מקוברחילופי יו"ר הוועדה
היו"ר רוני בר-און
שלום לכולכם, אני פותח את ישיבת הוועדה.
גדעון סער
אדוני היושב ראש, אני רוצה לומר לפנים משורת הדין: בבית הזה יש גם מוסכמות. חבר הכנסת פורז וחברת הכנסת פולישוק-בלוך הם מאותה סיעה, ושניהם שייכים לאופוזיציה. מדובר בוועדה שנמצאת בידי האופוזיציה על פי החלטות הוועדה המסדרת ועל פי החלטת ועדת הכנסת. יש גם ועדות אחרות שהן בידי סיעות אחרות של האופוזיציה – הכל לפי סיכומים שהושגו בבית הזה. אני אומר זאת משום שאני סבור שהשמירה על כללי משחק היא דבר חשוב ביותר בבית הזה.

אני מפנה את הדברים ראשית לאנשי שינוי, כיוון שחברי סיעת שינוי היו הראשונים שהצביעו נגד המלצות ועדת הכנסת - נגד חבר הכנסת ליצמן ונגד חבר הכנסת אמנון כהן.
יוסי שריד
לא ידעתי את זה. אם כך, אני אצביע - - -
היו"ר רוני בר-און
סליחה, אני חושב שטעית ואולי יש סכנה שאתה מטעה: זה נכון, רק יש הבדל בעיניי בין הצבעה בוועדת הכנסת, בה מתנהל הדיון—
גדעון סער
גם בוועדה עצמה, אדוני; גם בוועדת הכספים.

אני חושב שלא נכון לעשות את זה ברמת כללי המשחק. שנית, אני חושב שזה מעשה מאוד לא חברי כלפי אחד החברים, שהוא אחד הפרלמנטרים הטובים ביותר בבית הזה - אברהם פורז. לפעמים צריך לדעת להתאפק.
היו"ר רוני בר-און
הדברים של חבר הכנסת סער היו ברורים מאוד. אבל לשבת ולשמוע את כל סיפורי המה-יפית האלה על חובות הצבעות חבריות ולא-חבריות – יש באמת גבול למה שאנחנו צריכים--
משה גפני
אני מתנצל על כך שלא נכחתי בהצבעה – הייתי בפורום ממלאי מקום ראשי רשויות.

אני עומד לעשות מעשה בניגוד למצפוני, ואבקש הודעה אישית: מאז היותי בכנסת אני לא זוכר מקרה שבו הצבעתי נגד יושב ראש ועדה – גם בוועדת הכנסת וגם בוועדה הרלוונטית - גם כאשר מדובר היה ביריבים פוליטיים.

הייתי אמור לבוא ולהצביע בעד אברהם פורז, שהוא חבר טוב שלי והוא באמת פרלמנטר טוב. אמרתי זאת לאנשי שינוי: המציאות הזאת שבה היו שני ראשי ועדות – גם בוועדת הכנסת וגם בוועדה הרלוונטית – להצביע נגד; אמרתי להם שהכנסת היא בנין עגול. לא רואים את זה מבחוץ. יש כללי משחק לפיהם לא משחקים בשערי הבית הזה משחק שאיננו הגון. זה לא משנה כאשר מדובר בחבר הכנסת ליצמן או בחבר הכנסת אמנון כהן. זוהי חרב פיפיות. אני עומד לעשות מעשה שהוא בניגוד מוחלט למצפוני. אלה אינם כללי המשחק כאן. החליטו על ראשות ועדה, וצריך לכבד את זה. אם יבואו אנשי שינוי כעת ויגידו שהם נכנסים לכללי המשחק שלנו, אצביע בעד. ולא – אני מצביע נגד.
גדעון סער
אני מציע שיגידו את זה, אדוני היושב ראש.
אברהם פורז
ראשית, לגבי ועדת הכלכלה: הייתי חבר ועדת הכלכלה כאשר נבחר חבר הכנסת אמנון כהן, ולא הצבענו נגדו. אני לא זוכר שהצבענו נגדו.
היו"ר רוני בר-און
לא היתה הצבעה נגד - - - היתה הצבעה נגד בוועדת הכנסת.
משה גפני
מה היה בוועדת הכספים?
היו"ר רוני בר-און
אינני יודע.
משה גפני
בריזון הצביע נגד.
רוני בריזון
נכון – הייתי והצבעתי נגד.
אברהם פורז
חבר הכנסת גפני, אני רוצה לומר לך שאין בלבי מאומה נגד חבר הכנסת נהרי, למשל. יכול להיות שמישהו רוצה להביע מחאה קטנה, אז אחד מצביע נגד. זה בסדר כל עוד זה לא נופל.

אני מקווה שזה לא יקרה, אבל נניח לרגע שמועמדותי לא תאושר, וחברת הכנסת מלי פולישוק-בלוך כבר לא חברת הוועדה. אתם רוצים לשתק את ועדת החינוך, כלומר שוועדת החינוך של הכנסת לא תעבוד כעת במשך חודשים?
היו"ר רוני בר-און
תודה רבה. כל המקח-והממכר הזה לא מתאים לי. להזכירכם, ביקשתי רביזיה, וכעת אני מעמיד את הענין להצבעה: מי בעד הרביזיה ירים את ידו.

הצבעה

בעד הבקשה לרביזיה – 8
נגד – 1
נמנעים – 2
הבקשה לרביזיה נתקבלה.
היו"ר רוני בר-און
בהתאם להוראות סעיף 10א לתקנון הכנסת, אני מעמיד בפני ועדת החינוך, התרבות והספורט את המלצת ועדת הכנסת לבחור בחבר הכנסת אברהם פורז לכהן כיושב ראש הוועדה במקום חברת הכנסת מלי פולישוק-בלוך, שאיננה חברת הוועדה עוד. מי בעד אישור המלצת ועדת הכנסת, ירים את ידו?

הצבעה

בעד המלצת ועדת הכנסת – 8
נגד – אין
נמנעים – 3
המלצת ועדת הכנסת נתקבלה.
היו"ר רוני בר-און
אני קובע אפוא כי בהתאם לתוצאות ההצבעה, נבחר בלא התנגדות חבר הכנסת אברהם פורז לכהן כיושב ראש ועדת החינוך, התרבות והספורט. אני מברך אותו על כך ומאחל לו בהצלחה רבה.

אני מפנה את כסאי כדי שנוכל להמשיך לנהל את הישיבה.

אני חייב תודה לחברת הכנסת מלי פולישוק-בלוך, שהיתה יושבת ראש הוועדה הזאת. מתוך הניסיון האישי שלי, היא התעלתה מעל לכל שיקולים פוליטיים צרים ובאמת גילתה רוחב-לב וגדלות-נפש. היא עזרה להעביר חוק חשוב מאוד לחברי הליכוד ולציבור המצביעים של הליכוד כאשר הריצה בצורה מעוררת הערכה את חוק ז'בוטינסקי. היא אפילו התארחה השבוע בבית ז'בוטינסקי בכנס שערך מסדר ז'בוטינסקי לרגל כניסתו של החוק לתוקף. מלבד העובדה שהיא השתתפה, אגלה לכם שני סודות: (א) היא אפילו ציטטה מכתבי ז'בוטינסקי, ואפילו ציטטה בטוב טעם ודעת. היא באמת נגעה בנקודות מעניינות ורגישות מאוד, ועוררה את סקרנות הקהל ובעיקר את אהדתו; (ב) הגב' שולמית לבנת – אצלנו לא קוראים לזמרת שלנו "זמרת ארבעת המלחמות" כמו ליפה ירקוני אלא "זמרת המלחמה שאף פעם לא נגמרת", המלחמה על הלגיטימיות - שרה משירי ז'בוטינסקי, ולפחות בשיר אחד הגב' מלי פולישוק-בלוך הצטרפה וידעה את כל המילים. בקשר למנגינה, השמיעה המוסיקלית שלי מונעת ממני להעיד. זה לא היה המנון בית"ר, ואם היא לא ידעה את המנון בית"ר אני מבטיח לך שכמה מבין חברי הכנסת הבולטים ביותר בסיעת הליכוד לא יודעים את המנון בית"ר. היא שרה את אחד השירים וגם נהנתה ממנו. על כך אנחנו מודים לה.

באשר ליושב ראש הנכנס, אני חושב שאי אפשר להגזים בשבחיו: פרלמנטר מעולה, כפי שציינו כולם, איש נעים הליכות ונעים שיחה. אין שום ספק שהוועדה הזאת עושה רכש מקצועי מצוין וגם רכש אישי מצוין. אברהם, אני מאחל לך הצלחה רבה, ותודה רבה. כעת אתה מנהל את הישיבה.
היו"ר אברהם פורז
תודה רבה. מיד אעביר לכם את רשות הדיבור - לפני כשעה קצת הוציאו אותי מהאיפוס, ובנוסף זה פגע קצת בחגיגיות.

אני רוצה להצטרף לשבחים על פעולתה ועל עבודתה של חברת הכנסת מלי פולישוק-בלוך בוועדה. אני חושב שהיא עשתה כאן עבודה מצוינת. לא תכננתי לחזור ולכהן כיושב ראש ועדה בכנסת לאחר הבחירות או לאחר שהסתבר שאנחנו חלק מהקואליציה; היו לי תוכניות אחרות. עם זאת, היה מי שנמצא בימים אלה מעבר לים, ששלח לפני מספר חודשים - בקרטון יפה מאוד, אבל בפנים היה מכתב פיטורין. אני לא מתיימר לטעון שראש הממשלה חלם חלום רע בלילה, וזה קרה פתאום. זאת היתה מסכת; אני אומר בשמץ של אירוניה עצמית שלא תכננתי להגיע לכאן. עם זאת, אני רואה בחינוך דבר חשוב, ולכן אני מוכן לתרום את חלקי לכך.

אינני יודע אם אי-מי מכם כיהן כשר. ראשית, אני מאחל לכולכם שתהיו, אבל אני מספר לכם שהחזרה לכנסת לגבי מי שהיה שר איננה פשוטה. אפשר לראות את התקופה הזאת כתקופה שמאפשרת לעשות "חיים משוגעים" – אין אחריות על שום דבר, לא מצלצלים אליך בשעה אחת בלילה, הפקידים של המפלגה שלך לא מצפים ממך לכלום, אתה לא קורא מאמרי ביקורת בעיתון על הפקידים שלך, שעשו כך או אחרת.
משה גפני
מי לא מקבל טלפונים בלילה?
ענבל גבריאלי
לגבי הטלפונים והחיים המשוגעים כנראה שאתה באמת לא - - -
היו"ר רוני בר-און
כמעט הייתי אומר שהייתי שר, אבל לא בלילה; רק ביום.
היו"ר אברהם פורז
לכן, בתחושה אישית, חרף כל הביקורות שהושמעו כאן, חשבתי שאם לא אנסה לתרום משהו משמעותי, אני מקבל משכורת בחינם. זה לא שאני מזלזל בחבר כנסת רגיל – אני לא מזלזל כלל; עד שמוניתי לכהן כיושב ראש ועדה בכנסת עברו 11 שנים של חברות בכנסת. לכן, בנסיבות שנוצרו, חשבתי שאני רוצה לקבל על עצמי ראשות ועדה כדי לקדם מכאן דברים שניתן לקדם. זה לא נעשה חלילה בשום צורה שהיא כדי לפגוע באיזושהי צורה במלי פולישוק-בלוך.
היו"ר רוני בר-און
לא היה לך מאבק קשה עם חבר הכנסת לפיד כדי שיוותר לך.
היו"ר אברהם פורז
חבר הכנסת לפיד לא רצה לכהן כיושב ראש ועדה. אני חושב שחברת הכנסת מלי פולישוק-בלוך עשתה עבודה מצוינת בתקופה שבה היא היתה כאן. בנוסף, אני סבור שיש לה כישורים מיוחדים בתחום החינוך, ואם יסתייע בידינו לקבל מקום נוסף בוועדה הזאת מטעם שינוי – אולי על חשבון מקום בוועדה אחרת – אשמח מאוד אם חברת הכנסת מלי פולישוק-בלוך תחזור לכאן ותקח על עצמה דברים חשובים, דוגמת ועדות משנה.
ביחס לביקורת
בכל מקרה אעשה כמיטב יכולתי כיוון שהחינוך מצוי במשבר. לא צריך לומר את זה – כל מי שפותח עיתון מדי יום רואה שהחינוך במשבר, ועדת דברת והכל. אלה הם דברים מן הסוג שטעון פתרון. אני לא מתיימר לדעת תנ"ך טוב יותר מהמורים לתנ"ך, לדעת היסטוריה טוב יותר מהמורים להיסטוריה או לדעת מתמטיקה טוב יותר מהמורים למתמטיקה. עם זאת, אני סבור שבתחום החינוך אנחנו מדברים על כלכלת החינוך – איך יש משאבים לחינוך, איך יש ניהול נכון של החינוך, ואיך אנחנו גורמים לכך שהאנשים הטובים ביותר יהיו בכיתה וילמדו. איך הם מלמדים אחר כך – זה כבר משהו אחר; אנחנו לא יודעים. קטונו. אגב, חלק מהמבחנים שתלמידים עוברים היום אני בוודאי לא הייתי עובר.
רוני בריזון
אבל את כל המבחנים שעוברים המורים היית עובר.
מלי פולישוק-בלוך
לדעתי, מצפים לפחות מדיי מהתלמידים.
היו"ר אברהם פורז
בכל מקרה, אני רוצה להודות לך, חברת הכנסת מלי פולישוק-בלוך, על כל התקופה שבה שירתת בוועדה. אני מאחל גם לך שתכהני פעם כשרה, ושלא תצטרכי לחזור לוועדה בכנסת – שזה יהיה עד הפנסיה.

תודה רבה לכולכם.
סגן השר מגלי והבה
ראשית, כיוון שאני עדיין חבר בוועדת החינוך, הזעיקו אותי להצביע ולתמוך במועמדות שלך לתפקיד. אני מצרף את ברכתי ואת קולי לתמיכה במינוי כיוון שאני סבור שאתה מועמד ראוי. אנחנו באמת מצפים ממך לדחוף את העגלה קדימה. אומנם לא יצא לי בתקופה האחרונה להיות כאן, אבל צדקת בדבריך כשאמרת שהחינוך במשבר. אנחנו צריכים לעשות הכל על מנת לשנות זאת ולתרום למען המטרה ככל יכולתנו.
מוחמד ברכה
אני מברך את יושבת הראש היוצאת ואת היושב ראש הנכנס.
משה גפני
אדוני היושב ראש, אני מבקש לברך תחילה את היושבת ראש היוצאת, חברת הכנסת מלי פולישוק-בלוך. אני חבר ועדה בקדנציה הזאת, ושמחתי לעבוד אתה. היא היתה יושבת ראש טובה – מעבר לוויכוחים הרגילים, שהופכים את החיים למעניינים. עם זאת, בעבודה היומיומית היא היתה יושבת ראש ראויה, שפעלה פעמים רבות בלא שיקולים פוליטיים. כך למשל, בדברים שנגעו לציבור החרדי, מה שהיה הגיוני היה הגיוני. אני באמת מברך אותך על כך בהמשך דרכך כחברת כנסת.

אל תקבלי את הדברים שאמר חבר הכנסת פורז: חבר כנסת רגיל הוא יותר משר אם הוא עושה את עבודתו נאמנה.

אני רוצה לברך את היושב ראש הנכנס, חבר הכנסת אברהם פורז. כפי שאמרתי קודם, חבר הכנסת פורז הוא פרלמנטר מצוין, בעל ניסיון רב בכהונה בתפקיד יושב ראש ועדה – הוא כיהן כיושב ראש ועדת הכלכלה, ובתקופתו ועדת הכלכלה זכתה לשם טוב והפכה ועדה אטרקטיבית מאוד. אני מאחל לך הצלחה בדרכך.
אבקש להתייחס בקצרה לדברים שאמרתי בפתח הישיבה
לדעתי, המפלגה שלכם לא הפנימה את החיים הדמוקרטיים במדינת ישראל. אני אומר את זה במובן החברי ביותר שאני יכול לומר. העובדה שאנחנו הולכים לבחירות, והולכים אחד נגד השני או יוצאים עם אג'נדות שונות, זה בסדר גמור. אבל כשאנחנו נכנסים לבנין, יש כללי משחק דמוקרטיים. כללי המשחק הדמוקרטיים הם לא רק בבחירת יושב ראש ועדה; כללי המשחק הדמוקרטיים הם שכל אחד צריך לחיות, ושלכל אחד יש את הציבור שלו ואת האג'נדה שאתה הוא הגיע. צריך לחיות האחד עם השני. אין דבר כזה – וזה לא רק בבחירת ראשות וועדה. אני הצבעתי על ראשי ועדות שהמרחק ממני אליהם היה כשנות אור, גם במישור האישי – כלומר, שלדעתי הוא לא היה מתאים לכהן כיושב ראש ועדה, כשהמפלגה שלו לא היתה ראויה לקבל תפקיד של ראשות ועד ה- והצבעתי בעד. אלה הם כללי המשחק. אנשים בחרו בכולנו. זה לא משנה מי בחר בכם ומי בחר בנו. אנשים בחרו, ואחרי הבחירות אנחנו צריכים לעבוד ביחד לטובת כולם.

אתם לא הפנמתם את הענין הזה, ואתם סבורים עד לרגע זה שאתם עדיין במערכת בחירות. אתם סבורים שאם יש חבר כנסת חרדי – גם חברי כנסת חרדים נבחרים לראשות ועדה. זאת המציאות, ולא תמיד החרדים היו טובים פחות מאחרים. אני לא אומר שטובים יותר, אבל לא פחות טובים. אם אתם סבורים שכך נוכל להמשיך לחיות יחד, אתם פוגעים באושיות המשטר הדמוקרטי.
רוני בריזון
קשקוש. זה לא נכון. אתה פשוט לא יודע מהן אושיות המשטר הדמוקרטי.
משה גפני
העובדה שאני לא יודע – זה חוזר על עצמו כל הזמן. מה לעשות? אבל נבחרו לכנסת גם אנשים כמוני, שלא יודעים, חבר הכנסת בריזון.
רוני בריזון
אם יש לך רוב בכנסת, כמו בכל מקום אחר, אתה תבחר. ואם לא – לא תבחר. אם אתה ראוי, תבחר, ואם אתה לא ראוי, לא תבחר.
היו"ר רוני בר-און
על החלק האחרון יש לי מחלוקת.
רוני בריזון
זה נכון – בחלק מהמקרים, גם אם אתה לא ראוי תבחר - - - מה לזה ולעיקרון הדמוקרטי?
היו"ר רוני בר-און
זאת ישיבה חגיגית, ולא ישיבה של - - -
רוני בריזון
הוא מנצל אותה לרעה, לא אני.
היו"ר רוני בר-און
הוא לא מנצל אותה לרעה. זאת הדרך שלו לברך את חבר הכנסת פורז.
משה גפני
אני שב ואומר שאני מברך אותך, חבר הכנסת פורז. גם בפן האישי, כפי שציינתי, אני חושב שאתה ראוי, וזה בסדר. אני שמח על כך שאתה כאן, יושב ראש הוועדה שבה אני חבר. עם כל זאת, אני אומר – וזה לא גורע מהחגיגיות של הישיבה הזאת – שעם כל הכבוד, אנחנו נמצאים בבנין שבו יש מפלגות שונות, וצריך לחיות אתן שווה בשווה, כל אחד לפי דרכו. תפנימו את המציאות הזאת. אני מצטער על ההצבעה שלי, אבל הייתי חוזר עליה - - -
אורי אריאל
אני רוצה להודות לחברת הכנסת מלי פולישוק-בלוך. אני חושב שבתקופת כהונתה כיושבת ראש הוועדה עבדנו טוב ביחד. אני רוצה לאחל לך הצלחה, חבר הכנסת פורז. אני מציע לך שתעשה את זה בדרייב גדול, כי נדמה לי שנותרו חודשים מעטים עד לבחירות. כך שאם אתה רוצה להספיק משהו, תדחוף אותנו קדימה ומי שירוץ אתך – או נגדך, אבל יהיה כאן – ירוץ, ומי שלא – לא. תודה ובהצלחה.
משולם נהרי
כפי שכבר נאמר, מערכת החינוך מצויה במצב קשה מאוד. כמי שמכיר אותה שנים רבות, הייתי אומר שהיא מצויה בשפל המדרגה. מעולם לא היה דבר כזה במערכת החינוך. עליה נאמר: בימים האלה אין מלך בישראל, איש הישר בעיניו יעשה. מאחר שמערכת החינוך יקרה לכולנו - ואני סבור שהדגל הראשון שכל מדינה צריכה להניף הוא דגל החינוך - ראיתי לנכון שלא יהיו חילופין שוב בוועדת החינוך, בפעם השלישית במהלך הקדנציה. אני חושב שחברת הכנסת מלי פולישוק-בלוך עשתה עבודה טובה. היא נכנסה למערכת שלא הכירה היטב בתחילה, אבל משהכירה אותה היא הובילה מהלכים שהיו חשובים מאוד. בעיניי, ועדת החינוך היא ועדה שאמורה לבקר באופן בונה וענייני את מערכת החינוך, במיוחד בימים אלה. לוקח זמן, זהו תהליך - עד שאדם נכנס, לומד את העניינים, מתחיל לקדם את הדיונים, מוביל אותם ומצליח לזעזע את מערכת החינוך. כך זה קרה בפעם שעברה, כשזה היה דבר מחויב המציאות. זה לא היה נעים לאף אחד--
היו"ר אברהם פורז
הערה אחת: חבר הכנסת אמנון כהן יכול היה להישאר בוועדה לביקורת המדינה, והוא עבר.
משולם נהרי
אני מדבר על מערכת החינוך, שהיא מערכת שיקרה לי. אני לא מדבר כעת כמי שעושה דילים. אותי מעניין מה קורה בוועדת החינוך. אני מדבר עליה כמי שקרוב אליה וכמי שאכפת לו ממערכת החינוך. אני לא איש נקמות. לא באתי למסע נקמה או למחאות. אני סבור – ועדיין סבור – שרצוי שיושבת ראש הוועדה תמשיך, כשם שאני סבור שמוטב למורה ללמד באותה כיתה במשך שלוש שנים - וזאת היתה המדיניות שלי. עד שמתרגלים אליו, מבינים אותו וקולטים אותו, הוא כבר יכול להתקדם. יש משימות קשות. היושבת ראש כבר היתה באמצע העשיה, וצריך לאפשר לה להמשיך. אני לא מאמין שנשאר לנו זמן רב, וזה לא מסע נקמה.

אדוני היושב ראש, כעת משנבחרת, אני מברך אותה ומבקש: ועדת החינוך אמורה לתת מענה לכלל הילדים ולתרום לכלל הילדים, בלא הבדלי סקטור וכן הלאה - לכולם, בלא יוצא מן הכלל. אם תשכיל ותעשה זאת, ותוביל את זה כך, תמצא אותנו לעזר בנושא הזה. אם לא, זכותנו למחות בדרך שנראית לנו כדרך המכובדת.
מלי פולישוק-בלוך
אני מודה על הברכות. אני מברכת אותך על כניסתך לתפקיד, אדוני היושב ראש. אני יודעת שתהיה המשכיות משום שאנחנו לא מכירים מאתמול, ונעבוד יחד. אני מניחה שלרוב הדברים אותם התחלתי תהיה גם המשכיות.

רציתי לומר לחבר הכנסת גפני דווקא: נהניתי מאוד מכך שהיית כאן. זה נתן לי קצת יותר פלפל, וזה הוסיף אתגר וחיוך על השפתיים. מעבר לכך, אני חושבת שלא נכון יהיה לומר שהתאהבתי רק כעת בחינוך, כיוון שאני עוסקת שנים רבות בחינוך. אבל כשאתה יושב בכסא הזה אתה רואה את עוצמת הענין, ואתה מבין עד כמה החינוך הוא הדבר החשוב ביותר במדינת ישראל - יותר מהחדר ההוא של ועדת החוץ והביטחון, אליו רצים בכל פעם, ויותר מהחדר ההוא של ועדת הכספים. זאת לא פראזה, זה "על-אמת"; אין חדר חשוב יותר מזה של ועדת החינוך, ואני אומרת את זה באחריות מלאה. אתה תכיר את החינוך ותדע מה זה. מהבחינה הזאת, אני שמחה שאתה יושב על הכסא הזה, כי תמיד עסקת בענייני כלכלה וכעת תבין סוף סוף למה החינוך הוא למעשה השורש והבסיס לכל דבר במדינה הזאת.

אני מודה לכולם. נהניתי מאוד, ואני מודה גם לצוות הוועדה שליווה אותי כאן.
ענבל גבריאלי
אני חברה בוועדת החינוך, ולצערי הרב הנוכחות שלי היתה תחת אילוצים של חברות בשבע ועדות נוספות. עם זאת, ישבתי בוועדה תחת ניהולה של מלי פולישוק-בלוך ותחת ניהולו של יושב ראש אחר, ואני רוצה לומר שהיו הבדלים משמעותיים – לא משנה במי מדובר; אני רוצה להתרכז בחברת הכנסת מלי פולישוק-בלוך.
ביחס לאופן הניהול של הוועדה
חברת הכנסת מלי פולישוק-בלוך הביאה מניסיונה האישי כאם – ואני יודעת על בן אחד לפחות שנמצא במערכת החינוך – ותמיד התנהלו כאן דיונים בדרכי נועם. השיקולים הפוליטיים ישבו ברוב המקרים בצד, ובאמת כל מה שענין את חברת הכנסת פולישוק-בלוך כיושבת ראש הוועדה היה תמיד טובת התלמיד וטובת המערכת.

מבחינתי, אם הייתי צריכה להחליף אותך – מבלי לומר שום דבר על חבר הכנסת פורז – הרחבת את מידת הנעליים. אני רק יכולה לבקש שהדרך הזאת תימשך, ולאחל המון הצלחה.
רוני בריזון
בהצלחה, אדוני.
היו"ר אברהם פורז
תודה לכולכם, הישיבה נעולה.
הישיבה ננעלה בשעה
12:20

קוד המקור של הנתונים