ישיבת ועדה של הכנסת ה-16 מתאריך 15/03/2004

רשות השידור - היש תמורה בעד האגרה?

פרוטוקול

 
פרוטוקולים/ועדת חינוך/8348
31
ועדת החינוך והתרבות
15.03.2004


פרוטוקולים/ועדת חינוך/8348
ירושלים, ז' באייר, תשס"ד
28 באפריל, 2004

הכנסת השש-עשרה נוסח לא מתוקן
מושב שני

פרוטוקול מס' 198
מישיבת ועדת החינוך והתרבות
יום שני, כ"ב באדר התשס"ד (15.03.2004), שעה 09:00
סדר היום
רשות השידור - היש תמורה בעד האגרה?
נוכחים
חברי הוועדה: אילן שלגי - היו"ר
אורי יהודה אריאל
איתן כבל
מרינה סולודקין
יוסי שריד

ח"כ אחמד טיבי
ח"כ איוב קרא
מוזמנים
משרד החינוך, התרבות והספורט: יצחק לבני - חבר בוועדת הרפורמה
משרד האוצר
חיים פרננדס
מאיה גורן
רשות השידור
אבי כץ - מנהל אגף הגביה
יוני בן מנחם - מנהל קול ישראל
יוסי משולם - מנהל התוכניות בטלוויזיה
שלמה גנור - מנהל הערוץ המזרח תיכוני
אדמונד סחייק - מנהל קול ישראל בערבית
אגודת העיתונאים
מנחם הדר - חבר הנהלה
מוזמנים נוספים
אסף אמיר - נציג איגוד מפיקי סרטים וטלוויזיה בישראל
אבי שמש - מנכ"ל תל"י - חברת התסריטים של התסריטאים והבמאים, חבר פורום היוצרים והמפיקים
אורי ענבר - פורום היוצרים והמפיקים
דורון צברי - יו"ר איגוד במאי קולנוע וטלוויזיה
דניאל מירן - איגוד במאי קולנוע וטלוויזיה
מישה ספקטור - איגוד במאי קולנוע וטלוויזיה
דן ליטני - איגוד במאי קולנוע וטלוויזיה
יועצת משפטית
עו"ד מירב ישראלי
מנהלת הוועדה
יהודית גידלי
תמלול והקלטה
סימול

רשות השידור - היש תמורה בעד האגרה?
היו"ר אילן שלגי
בוקר טוב. אני מבין שמהנהלת משרד התמ"ת, משרד התקשורת, לא הגיע אף אחד. עד אתמול ידענו שיגיע המנכ"ל, מר רענן דינור.
מנחם הדר
אני מאגודת העיתונאים בירושלים, ירון אנוש לא היה יכול להגיע, אני מחליף אותו.
היו"ר אילן שלגי
נושא רשות השידור, או "האם יש תמורה בעד האגרה?" מלווה אותנו מזה חצי שנה בניסיונות חוזרים של הוועדה הזאת לקיים את הדיון הזה ומשום מה עד כה זה לא הסתייע. גם היה ביקור מתוכנן של הוועדה ברשות השידור אבל היות שנמסר לנו יום קודם שהמנכ"ל לא יהיה החלטנו לבטל את הביקור.
קריאה
נשלח לו ברכת החלמה מהירה.
היו"ר אילן שלגי
בהחלט. בשבוע שעבר גם כן היה אמור להיות פה דיון והסתבר שהמנכ"ל לא יכול להגיע משום שהוא מחלים, הדיון נדחה שוב להיום והובטח לי שישתתף מר אברהם מתן, אבל הוא לא מצא לנכון להגיע וזה חבל. אולי הוא ידע מה אני הולך לומר על רשות השידור, ומה שאני עכשיו אומר זה לא משום היחס הזה שקיבלנו מהרשות. אני מדבר מתוך לימוד דברים בעיקר מהתקשורת, אנחנו לומדים מרשות השידור עצמה שהמצב ברשות לא טוב. הרשות מנסה להתייעל, לא בהצלחה רבה. הרשות מדברת על זה שהיא אמורה להתייעל. הבוקר קראתי בעיתון, מר יוני בן מנחם, שאתה עומד לפטר 200 עובדים מתוך ה-600 שהוחלט שיש לפטר.
יוני בן מנחם
150.
היו"ר אילן שלגי
אני מדבר על מה שאני ראיתי בעיתון הבוקר. זה לא משנה, מה שצריך לעשות צריך לעשות, השאלה היא כמובן למה לא נעשו דברים בעבר, ואני לא יודע עד כמה רחוק העבר הזה צריך ללכת. הציבור מרגיש שהוא לא מקבל תמורה בעד האגרה, וזה לא רק משום הכעס שקיים על עצם גביית האגרה. אני אישית סבור שצריך שתהיה אגרה לשידור ציבורי, השאלה היא כמובן כמה צריכה להיות האגרה הזו וממי צריך לגבות אותה, אולי לזה נגיע בהמשך, אבל לא זה עיקר הדיון שלנו. אנחנו שומעים על אווירה לא טובה ברשות השידור, בעיקר בערוץ 1 של הטלוויזיה, אנחנו שומעים עיתונאים ועובדים בכירים שפרשו בשנתיים האחרונות, בין היתר מנהל מחלקת הספורט יואש אלרועי, מאיר איינשטיין, המפיק הראשי של החדשות אמנון ברקאי; הכתב הצבאי אלון בן דוד, כתבים כמו יואב טוקר, שלומי אלדר, הפרשן אמנון אברמוביץ', דן שילון ודן מרגלית. לפי התקשורת הוא טען כלפי המנכ"ל שפוליטיקאים ועושי רצונך השתלטו על רשות השידור. עמנואל הלפרין פרש. לאחרונה שמענו על רצונם של עובדים בכירים ועיתונאים בכירים נוספים לעזוב, בימים האחרונים שמענו שחיים זיסוביץ' עומד לפרוש. אלא, כמובן, רק דברים שדווחו בתקשורת. אני מרשה לעצמי להניח שאנשים אולי פחות ידועים ופחות מתוקשרים גם הם עזבו על רקע אווירה לא טובה ותחושה שלהם שמפעילים עליהם לחצים, שמתערבים להם בתכנים ושהשיקולים הם לא תמיד עיתונאיים. היו טענות על זה שמעמידים לרשות פוליטיקאים זמן מסך באופן לא ראוי ובלי פרופורציה, בעיקר לשרים שממונים על הרשות במישרין או בעקיפין או שתקציבה תלוי בהם, ואנחנו גם רואים את הרייטינג - כאשר מבט לחדשות ירד בשנים האחרונות מ-20% צפייה ל-8% והיומן של יום שישי, שהיה ספינת הדגל, ירד מ-17% ל-6%, וזה בשעה שהחדשות בערב משודרות לא באותה שעה בה משודרות החדשות בערוץ המתחרה העיקרי, ערוץ 2. אני משער שאילו החדשות היו משודרות באותה שעה אז גם ה-6% לא היו 6%.
יוסי שריד
אתה מציג רק את הצד האפל של הערוץ.
היו"ר אילן שלגי
אני בטוח שתכף אתה תציג את השאר.
יוסי שריד
יורם גאון זה שום דבר בשבילך?
היו"ר אילן שלגי
לא בדקתי את הרייטינג הזה. אני משאיר לך לדבר על איזה תכנים אנחנו מצפים לקבל מהשידור הציבורי והאם אנחנו מקבלים אותם.
יוסי שריד
אנחנו לא מצפים לשום דבר.
היו"ר אילן שלגי
אני רק רוצה לחזור בכל זאת לנושא האגרה. לטעמי, כפי שאמרתי, צריך שתהיה אגרה בעד שידור ציבורי, זה קיים גם במדינות אחרות. יחד עם זה, כאשר היו לנו שידורי טלוויזיה רק בערוץ אחד וגם למיעוט האנשים היה מכשיר טלוויזיה היה היגיון בכך שגובים אגרה על מכשיר טלוויזיה. היום, כאשר כמעט בכל בית, גם בבתים שחסרים בהם דברים מאוד בסיסיים של קיום, יש טלוויזיה, כי זה מרכז החיים, הבידור והמידע של הבית, זו תעסוקה לילדים ולאנשים מבוגרים. והרי לא גובים אגרה כפולה למי שיש לו בבית שתי טלוויזיות או מרובעת למי שיש לו ארבע. לעומת זאת ברכב, עדיין לא לכולם יש רכב ויש משפחות שיש להן יותר מרכב אחד, אז בהחלט ראוי לגבות אגרה על רדיו ברכב, לדעתי, ואולי אפילו להגדיר את האגרה על הרדיו ברכב ולהגיע למצב של ביטול לחלוטין של אגרה על מכשיר טלוויזיה, ואני לא רוצה להיכנס היום לכל הקשיים והבעיות של הגבייה ושל האכיפה וכמה זה עולה לכם, לרשות השידור, לגבות את מה שמצליחים לגבות. עד פה הדברים שלי. אני מציע שלפני שנשמע את אנשי רשות השידור והמוזמנים האחרים נשמע את חברי הכנסת שרוצים להתייחס ולשאול שאלות, אז יהיה לכם גם למה להתייחס בדברים שלנו.
איוב קרא
הצגת פה תמונה חד צדדית התפטרות של כוכבים מערוץ 1, אבל צריך לזכור שגם רשות השידור שילמה מחיר יקר יחסית למה הייתה בעבר. הסכומים שמגיעים לרשות השידור צומצמו וקוצצו ולכן באופן פרופורציוני עזבו אותם כוכבים, שעולים המון רב למערכת. כך צריך לראות את זה. אני לא בא לסנגר על רשות השידור, אבל אני מבין שהאנשים האלו עלו כסף רב למערכת ולכן הגיעו אנשים יותר זולים, וזאת בגלל המצב התקציבי של רשות השידור והניסיון להתייעל. כך צריך לראות את הדברים, לא רק בפן אחד, צריך לראות את זה גם מהצד השני. מאידך, אני חושב שלמרות כל ההאשמות כלפי רשות השידור בפוליטיזציה, אני אומר לכם שמצבי כמו מצבו של טיבי, הוא עשה סקר לפני כחודש והתברר שלא ימין ולא שמאל מצבם טוב ברשות השידור. צריך לראות למה זה קורה.
אחמד טיבי
לגביך אישית זה נכון כי אתה הופעת שם. לגבי הימין, הימין מופיע הרבה יותר מאשר השמאל, שלא לדבר על ערבים, כמובן.
איוב קרא
להפך, אני יכול לומר לך שמצבי בערוץ 10 ובערוץ 2 יותר טוב מאשר בערוץ 1, מצד שני צריך להבין שכל מערכת רשות השידור הולכת היום להתייעלות והם מנסים למצוא את עצמם בקונספציה הזאת. אני חושב שאין מנוס מלהמשיך ולקיים את הערוץ הציבורי, זה חשוב מאוד, בכל מדינות המערב כמעט יש את הדבר הזה, אבל צריך לבקר, להתייעל ולהביא למצב שהערוץ יהיה ככל האפשר אובייקטיבי. אני מעריך שראשי רשות השידור מבינים שככל שיהיו אובייקטיביים הרייטינג יעלה. בניגוד למה שהצהרת, לי יש הרגשה שלהרבה תוכניות בתקופה האחרונה היה רייטינג שתפס גובה. אני מקווה שבסופו של דבר תהיה התייעלות. למשל, ללכת על דרך גביית אגרת הרדיו, כי יכול להיות שלמשפחה פשוטה, עניה, יש מכשיר טלוויזיה בבית, אבל בעיניי רכב זה כבר מותרות לפי ראייה של הרבה אנשים. אם אנחנו ממקדים את גביית האגרה רק לגביית אגרת רדיו ברכב, לדעתי זה יכול לעשות יותר צדק.
יוסי שריד
על מה הדיון?
היו"ר אילן שלגי
אנחנו מדברים על רשות השידור. אולי נגיע להחלטות שממליצות לסגור את הרשות או להחלטות שממליצות להכפיל את תקציבה. בוא נראה.
יוסי שריד
פשוט יש לי קושי לקלוט מה הנושא.
היו"ר אילן שלגי
אתה לא שמעת את הפתיחה. עוד מעט יהיה תורך, עכשיו נשמע את ח"כ סולודקין.
מרינה סולודקין
אני גם לא כל כך מסכימה איתך. חסר לי ערוץ ממלכתי בטלוויזיה. כשאני בבוקר לא יכולה לראות "בוקר טוב ישראל" זה חסר לי, אני לא מרוצה עם ערוץ 2 ועם ערוץ 10. אני חושבת שקרה משהו ברשות השידור והצופים סובלים. אמרו כאן שח"כ טיבי וקרא לא מופיעים בערוץ, גם עולים לא מופיעים, לא בערוץ 1, לא בערוץ 2 ולא בערוץ 10. יש כמעט מיליון עולים.
קריאה
לא אמרו לך שיש טלוויזיה רוסית, שתופיעי שם?
מרינה סולודקין
תראה, יש טלוויזיה רוסית, אבל אני חושבת שאנחנו קיבוץ גלויות כאן, החברה שלנו מאוד מסובכת ואולי אנשים צריכים לראות שיש גם אנשים חדשים במדינה ושגם להם יש דעות. אני מאוד מפחדת מכל המניפולציות עם האגרה כי אז יגידו שלא יהיה רדיו רק"ע וקול המוסיקה, ואני אוהבת את שני הערוצים האלה.
אורי יהודה אריאל
צריך להיזהר פה, יש בעיה שאחרי שסוגרים לא מקימים כל כך מהר. בכל נושא. להקים זה עסק מסובך וארוך, לסגור זה עסק שעד שמצליחים לעשות אותו לוקח זמן אבל אחרי שמצליחים לא פותחים כל כך מהר. יחד עם זאת, צריך להוריד את העבר. אתם חייבים, ואני מציע לכם לעשות את זה ביוזמתכם, כי אם זה יישאר בידי המחוקקים וכל אחד יבדוק כמה דקות הוא היה מיוצג זו בעיה. אני לא יודע מה איתי, אבל אני שומע. תעשו את זה ביוזמתכם, תציגו תוכנית חמש שנתית איך אתם יורדים כל שנה באגרה ומגיעים לאיזונים. אפשר להגיע לזה, זה לא נכון שאי אפשר. יש הרגלים ארוכי שנים שיש את המדינה ויש מי שנותן, אבל אין מאיפה לתת. לפי דעתי המדינה גם לא צריכה לתת את הסכומים האלה. אם נותנים בסוף איזושהי החזקה קטנה נניח, השאלה מה זה קטנה. אם אלה היקפים של מאות מיליוני שקלים - מי יכול לתת את זה? מתמודדים על זה קליינטים לא פחות חשובים, בוועדה הזאת ובוועדות אחרות. אם אתם לא תציגו את זה ולא תעשו את זה ביוזמתכם אז יעשו את זה אחרים, לא משנה מי. אל תחשבו שזה לא יקרה, רק שאז זה ייעשה בצורה פחות ממוקדת, פחות טובה, כנראה פחות עניינית וכולנו נפסיד, וחבל. לכן אני מבקש כן להיות היזמים בעניין הזה ולא לנסות כל הזמן לשלול את זה ולהסתדר. זה לא יסתדר.
קריאה
מה החוק?
אורי יהודה אריאל
אני מכיר את זה, גם בזה אנסו אתכם. אני מבקש מכם לשקול, אני לא מבקש תשובה עכשיו ואני לא מבקש לסגור אתכם מחר או מיד לסדר לח"כים עוד דקות שידור. אתם צריכים להביא תוכנית. אתם נאבקתם שלא יהיה כלום והפוליטיקאים החליטו שזה תפקידם, שזה יהיה הקיצוץ. אני אומר לכם עוד פעם - תציעו אתם תוכנית ל-3-5 שנים איך יורדים באגרה בצורה שאתם מנווטים אותה ומובילים אותה ולא שכופים אותה עליכם.
איתן כבל
אני רוצה להתייחס לנושא לפי הדף שנשלח אלינו - היש תמורה לאגרה? זו הייתה מנטרה שערוץ 1 ורשות השידור שואלת אותנו, או קובעת לנו עובדה - יש תמורה בעד האגרה. אני לא רוצה להיכנס עכשיו לחשיבות של השידור הציבורי, אני בעד שידור ציבורי ורוצה שידור ציבורי, וגם לא משנה לי עכשיו מי מופיע יותר מבינינו חברי הכנסת, ימין או שמאל, זה לא נושא הדיון. זו שאלה חשובה אבל לא בנושא הזה, כי בסופו של נקודת המוצא היא האם יש תמורה לאגרה. בסופו של עניין, במדינה דמוקרטית פתוחה אתה שואל את עצמך מה היה קורה אילו אני נכנס לחנות, יש לי את רשות השידור על המדף ואני צריך לקנות ממגוון מוצרים גם את רשות השידור. זו השאלה - כמה מאתנו, אזרחי מדינת ישראל, היו קונים את המוצר הזה שנקרא רשות השידור אילו לא היה מחויב בחוק לקנות אותו. מכאן זה מתחיל, לפחות מנקודת המבט שלי, וכאן, דרך זה, אתה יכול לבחון את השבר המרכזי הגדול ביותר שבו נמצאת רשות השידור.
היו"ר אילן שלגי
הבעיה היותר חמורה זה שאתה קונה כי אין לך ברירה אבל אתה לא צורך.
איתן כבל
זה בדיוק מה שאני אומר, אתה רק מוסיף. זה העניין. עוד לפני שאנחנו נכנסים למה קורה, אם עובדים או לא עובדים, אם מפטרים או לא מפטרים, תקציבים או לא תקציבים, והאם צריך שיהיה שידור ציבורי או לא, בשורה התחתונה רובנו מקבלים מוצר שאנחנו לא רוצים בו. זאת אומרת, כופים אותו עלינו. אני חוזר ואומר לכם, זה רק עניין של זמן עד שהעסק יקרוס, יש דברים שאתה לא יכול לעצור, אם אתה לא מתמודד התמודדות של אמת עם מה שקורה היום ברשות השידור. הרי כל אחד מאתנו הופיע, מי יותר ומי פחות, אתה מגיע, אתה מגיע גם לערוץ 10 ולערוץ 2, אני מדבר אתכם על הרמות המקצועיות של התנהלות. יוני, אני אומר לך, אני לא בא לרכל על אף אחד ולהגיד לך שביום זה וזה הייתי וקרה כך וכך או דברים מהסוג הזה, זה לא מן העניין, אבל התחושה היא כשאתה יוצא משם היא תחושה קשה, תחושה של מקצועיות נמוכה. אני לא מומחה לתקשורת, אני מודה, אבל אתה רואה, אתה חש את זה, אתה חש את המקצועיות הנמוכה, לפעמים אתה חש את הזלזול מהמזמינים אותך. לפעמים אלה שמזמינים אותך עומדים חסרי אונים.
יוסי שריד
מה זאת אומרת הם עומדים חסרי אונים?
איתן כבל
מזמינים אותך וההוא עוד לא הגיע וצריך לחכות כדי להדליק את המנורה ההיא וכו'. במובן הזה.
היו"ר אילן שלגי
והצלם מאחר ועוד כועס למה קראו לו.
איתן כבל
אני אומר שוב, זה באמת העניין הרכילותי, זה לא העניין המהותי של העניין. אני אומר לכם, לא כחבר כנסת, קודם כל כאזרח - אני לא אוהב להסתכל בכם, אני לא אוהב את מה שאני רואה, אני לא אוהב את מה שאני שומע, ואני באמת לא מתייחס ברמות הפוליטיות, כי בסוף אתה נכנס פנימה ורואה שההוא ככה וההוא ככה ובסוף איכשהו בתוך כל הבלגאן הזה זה מתאזן. אני רוצה לקוות, אבל אני לא רוצה להטות את זה, לפחות מנקודת המבט שלי, לשאלות הפוליטיות האם השמאל מופיע יותר או הימין מופיע יותר. אני אומר לכם את זה כחבורה שמובילה את השידור הציבורי - אין שידור ציבורי במובן האמיתי שלו. לכן אני אומר לכם, תזכרו את מה שאני אומר, ואני אומר את זה לכם חברי הכנסת, יום אחד אנחנו נגיע למצב שבו אנשים פשוט יפסיקו לשלם את האגרה, כי זה פשוט טירוף שכל שנה אתה משלם כסף על כבלים ולווין, שגם שם זה לא משהו מדהים, גם שם יש סיפור שנצטרך להתמודד איתו דרך מערכות אחרות כי גם שם עושים לנו את הסיבובים - מביאים 100 ערוצים שאולי אתה מסתכל ב-2-3 מהם ולפעמים כופים את זה עליך עם חבילת הבסיס, שהיא הרמאות הכי גדולה שקיימת במדינת ישראל, ואנשים בכל זאת משלמים את ה-200-300 שקל. פה אתה משלם 500 שקל. אנשים רק עוסקים בלתחמן איך לא לשלם לכם, ולמה? לכן אני אומר לכם - אני אאבק בכל כוחי, אני אומר לך יוני ואני אומר את זה לכם, ניסיתי לראות איך אפשר להתמודד עם השאלות ברשות השידור, כולם מדברים על הצורך לעשות מהפכה ולשנות את רשות השידור, אבל זה "עבודה" ו-"ליכוד" וימין ושמאל, בסוף זה נגמר בשאלה אם קיבלתי 20 שניות נוספות ואם הזמינו אותי ל"פוליטיקה" או לא הזמינו אותי, והדברים נגמרים ונחתכים. כל עוד אצלנו פה אנחנו לא נהיה ישרים עם עצמנו, זו לא שאלה אם אני מחניף ליוני או לא, אין לי דבר וחצי דבר מולו ברמה האישית, זו לא השאלה בכלל. השאלה היא מה אנחנו עושים קודם כל פה. אם אנחנו, חברי הכנסת, נרמה את עצמנו ורק נבלבל את המוח על הצורך בשינוי בשידור הציבורי שום דבר לא יקרה כמו שגם היום לא יקרה. ואני לא מאשים אותך, לא יכול לקרות במבנה הזה שום דבר.
היו"ר אילן שלגי
הצטרף אלינו מר יצחק לבני, לשעבר מנכ"ל רשות השידור, האדם שכתב דו"חות וגם היום הוא חבר בוועדה שיושבת על המדוכה.
איתן כבל
אתה יודע כמה יערות עד בברזיל נמחקו על הדו"חות שנכתבו על רשות השידור?
קריאה
הדו"ח הבא יהיה הדו"ח ה-14 בנושא רשות השידור.
היו"ר אילן שלגי
אנחנו בוודאי יכולים לקוות, ולקרוא לשר הממונה ולממשלה, שאת הדו"ח שיוגש בקרוב אכן יישמו, מבלי שאנחנו והאחרים שיושבים כאן יודעים מה יהיה בדו"ח הזה. חשוב גם לומר שבדרך כלל בדברים שלנו אנחנו מתייחסים לערוץ 1 בטלוויזיה, אבל צריך לא לשכוח שיש רדיו. ח"כ סולודקין הזכירה את החששות החוזרים לסגירת קול המוסיקה ולסגירת רדיו רק"ע, אלה דברים שאסור שיקרה. אני, אישית, משידורי רשת ב' מרוצה. אני חושב שזה שידור על רמה, גם בחדשות וגם במגזינים למיניהם. יכול להיות שמומחים ידעו לומר אחרת. אבל בלי קשר לזה, אמרתי קודם שהאגרה על רדיו ברכב היא ראויה, ואני חושב שאותה גם יותר קל לגבות בגלל העניין של הצורך לחדש את הרשיון מדי שנה.
איתן כבל
הטלוויזיה החינוכית משדרת מדי יום כ-8 שעות, אם אינני טועה.
היו"ר אילן שלגי
חצי משעות השידור, פרט לשבת.
איתן כבל
אני שואל שאלה פרקטית - האם גם הם קבלים חלק מהאגרה?
היו"ר אילן שלגי
אתה יודע שלא.
איתן כבל
באמת שאני לא יודע.
היו"ר אילן שלגי
אני שמעתי תלונות מזמן שהטלוויזיה החינוכית משתתפת בהוצאות אבל לא משתתפת בהכנסות.
יוסי שריד
אני לא במקרה שאלתי על מה הדיון. אני לא בטוח שלאחר ששמעתי מה ששמעתי אני בטוח שאני יודע על מה מדברים. מכיוון שאני לא בטוח אני אדבר על מה שאני אדבר. אני מבחינה מסוימת אולי במצב לא טוב כי אני במצב הפוך. אני כל שבוע מוזמן לטלוויזיה, לפחות לתוכנית מסוימת אחת שלא יהיה קושי לזהות אותה, ואני מסרב. למה אני מסרב? כי אני מסרב להתבזות. האם זה קשור בהכרח רק בערוץ 1? לא. תוכניות מן הסוג הזה מתרוצצות בכל מיני ערוצים ויש לי דעה. פעם אני אכתוב עבודה על התרומה של התוכניות האלה לוולגריזציה של החברה הישראלית. זו תזה מאוד חשובה שראוי שאנשים יעסקו בה ויכתבו עליה משהו. אני מצאתי לנכון להעיר את ההערה הזו כי אין כאן שום בעיות אישיות, הדברים האלה לא מעניינים אותי ואני כבר במצב שאני יכול מתוך איזשהו רוגע או סיפוק עילאי להשיב בשלילה להזמנות מן הסוג הזה. אין לי עניין להתבזות. התוכניות האלה מבוססות על עיקרון מאוד מעניין - מזמינים אותך לתוכנית תוך כדי התעקשות שלא לאפשר לך לומר את אותו עניין שבגללו הזמינו אותך. זה רעיון מעניין, אני חושב שאפשר אפילו לרשום על זה פטנט עולמי. בקרקסים מן הסוג הזה בשלב הזה אני לא משתתף. יכול להיות שבשלב אחר. זו הערה אחת, כדי לסדר כל מיני אי הבנות לגבי הדברים.

אני חושב שמעולם, למרות שניסיתי, לא הצלחתי לגלות גישה יותר עקרונית בנושא מאשר במקרה הזה. מדוע? משום שהיו"ר המכובד שאל מה הציפיות שלנו מן הרשות. אין לי שום ציפיות, משום שאני יודע שרשות שהשידור אינה מסוגלת לעמוד אפילו ברמה מאוד נמוכה של ציפיות, למה לי לפתח ציפיות כשאני יודע שהם לא מסוגלים לעמוד בהן? אגב, זה לא אומר שאחרים יותר טובים או מסוגלים לעמוד בציפיות, בבוקר אחר, כשנתכנס לשיחת בוקר, נשוחח גם על זה.
קריאה
על התקשורת לאן.
יוסי שריד
כן. האם רשות ממלכתית בהכרח עומדת בסתירה לרייטינג? לא. מנין אני יודע? כי אני יודע של-BBC יש רייטינג גבוה. למה? נדמה לי בגלל שתי סיבות, אולי יותר. האחת רצינות, השניה אמינות. קרה דבר מאוד מעניין, אדוני היו"ר. מה שקרה אפילו מחזק את המעמד של ה-BBC. קמה ועדה, כידוע, קבעה מה שקבעה, הציבור קבע אחרת. זאת אומרת, הציבור אמר: "עם כל הכבוד לוועדה, אנחנו לא נותנים אמון במה שהוועדה קבעה, אנחנו מתייצבים לצדו של ה-BBC", כך על פי כל הסקרים שהתפרסמו באנגליה. בגלל המעמד שיש ל-BBC, בגלל המוניטין שלו, בגלל האמינות שלו ובגלל הרקורד שלו.
מרינה סולודקין
אבל יש שינויים דרסטיים עכשיו.
יוסי שריד
לא, אין שום שינויים.
קריאה
רוצים לפרק לחמישה חלקים.
יוסי שריד
רוצים, בסדר. אתה יודע מה רוצים פה? רוצים פה שביום שישי יורם גאון יקיים שיחה מלב אל לב עם ראש הממשלה. אבל אצלנו לא רק רוצים, אצלנו זה גם מתקיים בפועל. אז מה אתה כבר יכול לצפות מרשות שמשדרת דבר מן הסוג הזה? הרי זה הביטוי המובהק ביותר, הייתי אומר, לראש הנמוך, לרפיסות ולכניעה. הולכים לראיון ואומרים מראש שחוגגים לראש הממשלה את יום ההולדת. כמו אצל פוטין, חוגגים לראש הממשלה את יום ההולדת. איפה נשמע כדבר הזה? איזה מין שיקול דעת? בכל זאת יש כמה שאלות שמנסרות בחלל האוויר, אז אומרים מלכתחילה ומתגאים בזה: "לא תהיה שום שאלה פוליטית". עייפה נפשנו כבר לכבשים, כמה פעמים? ובכלל: "הראיון הראשון! בחווה!"
קריאה
"בלעדי!"
יוסי שריד
מי רוצה ראיון כזה? בלעדיות כזו תמיד תוכלו לקבל. אמרתי אמינות ואמרתי רצינות, וכשאמרתי רצינות התכוונתי, בין השאר, גם לרמה גבוהה. ב-BBC, בחלק ניכר מן המקרים, לא תמיד, יש רמה גבוהה. אני חולק, אגב, על היו"ר. אני חושב שרמת ההגשה ברשת ב' ירדה להפליא. אני חושב שהיום המגישים נבחרים באקראי, במקרה הטוב, במקרה יותר גרוע הם נבחרים מתוך חשבון פוליטי.
קריאה
מי?
יוסי שריד
בחלק ניכר מן התוכניות. אבל יש בסך הכל ירידה וכתוצאה מזה שיש ירידה אני מבין שיש גם ירידה בהאזנה. כך אני מבין, יש עלייה בתחנה אחרת. כי מה לעשות, שם רמת ההגשה יותר רצינית. לפעמים יש לך הגשה שמביאים אנשים לפני מיקרופון ממש באקראי. בלי ניסיון, בלי מוניטין, בלי רקורד, וכך זה גם נראה. מעבירים שידור, מגלגלים אותו, אבל אין דבר מעבר לגלגול השידור. יש איזה מנטרה עכשיו שכל הזמן אני שומע ברגישות החולנית שלי: "תודה רבה לך על הדברים האלה", כל הזמן אומרים את זה, זה עושה את זה יותר קונקרטי, זה כמעט כמו שירה. "תודה רבה לך על הדברים האלה" או "תודה רבה לך על הרעיון הזה". על מה מודים אם לא על הדברים האלה? על הדברים האחרים? על הדברים שלא נאמרו? אין סתירה בין רשות ממלכתית לבין רייטינג, אבל במצב שנוצר כאן ובכוח האדם שעומד לרשות רשות השידור יכול מאוד להיות שלפחות לפרק זמן רשות השידור הייתה צריכה לחשוב האם היא ממשיכה להשתתף במין רפלקס מותנה כזה במרוץ של הרייטינג. יכול להיות שרשות השידור צריכה לומר לעצמה: "אני לא משתתפת עכשיו במרוץ של הרייטינג כי במרוץ של הרייטינג אין לי סיכוי, אלא אם כן נקיים כל הזמן ראיונות מלב אל לב, ולכן אני אעסוק אולי באופן יותר רציני, על ידי אנשים יותר רציניים, בנושאים יותר רציניים, שאולי לא תמיד נחשפים במידת הצורך באמצעי התקשורת האחרים" ויש שורה ארוכה של נושאים כאלה. למה אמרתי שהגישה במקרה הזה היא גישה עקרונית לחלוטין? יחד עם זה אני מתנגד לכל פגיעה באגרה, כי לא נואשתי מימים יותר טובים, יש פה עניין של עיקרון. אנחנו משלמים אם אנחנו רק יכולים. צריך לשמור על איזשהם עקרונות גם כאשר המצב הוא כזה. לו הייתי צריך לפעול על פי הדברים שנאמרו עד עכשיו, נניח, או על פי תחושות הבטן שלי, אז הייתי אומר: "אל תתנו להם אגורה", כי זה לא ראוי לתת להם אגורה, זה סתם לזרוק לרוח את כספנו. לרוח הרעה והכנועה הזו. נראה שזה סוף השידור הציבורי. השידור הציבורי 'שבע ייפול' ובסופו של דבר הוא מוכרח לקום, כי לא יכול להיות שמדינה כמו מדינת ישראל תישאר בלי שידור ציבורי. אז עם מה נישאר? רק עם הדברים האחרים, שגם שם השיקולים לא הרבה יותר נשגבים או נאצלים מהשיקולים ברשות השידור, אם כי ברשות השידור השיקולים לפעמים נחותים במיוחד, יש לומר. לא יכול להיות שיקול יותר נחות מאשר שיקול של התרצות ושל "קול אדוניו" ושל חנפנות. יותר נמוך מזה אין. חנפנות זה ים המלח, המקום הכי נמוך בעולם. לכם אני והחברים שלי נגד כל פגיעה באגרה לפי שעה. ציפיות אין לנו. אמנם אני יודע שמתארגנות הפגנות עכשיו כדי להחזיר את התוכנית שחסרה עכשיו אבל אני לא חושב שלציבור יש ציפיות מרשות השידור, גם לא מגורמים אחרים אולי, לא רק מרשות השידור. אז אני מניח שנתנגד לכל פגיעה באגרה. אנחנו לא עוסקים בבוכנטריה של מי מופיע ומי לא מופיע כי זה לא מעסיק אותי עכשיו. אם אנשי רשות השידור בכל זאת רוצים לדאוג לענף שעליו הם יושבים שיתנהגו כמו אנשי מקצוע, לא כמו שרתים באיזושהי חצר.
היו"ר אילן שלגי
בין דבריו של שריד לדבריו של טיבי אני רוצה לשאול מה המדיניות היום בעניין החזרה לשידורי הפרסומות אחרי שיש פיגוע. מדי פעם חוזרת ועולה השאלה הזאת. אתמול צרם לי במיוחד כשבשמונה חמש דקות שמעתי ברדיו: "אנחנו חוזרים למתכונת השידורים הרגילה וגם לפרסומות".
אחמד טיבי
זה מהותי מאוד בין הדברים של שריד לדברים שלי, הפרסומות? אנחנו מדברים על אותו נושא ואתה עובר לפזה אחרת ולקצה אחר של העולם?
היו"ר אילן שלגי
סליחה, אני רוצה שגם השאלה הזו תהיה on the record. דובר על שידור הרדיו והייתה התייחסות לרמתו, אני חושב שזה בסדר שיו"ר הישיבה יבקש שעוד נושא יהיה על סדר היום. להפך, אני מזמין גם אותך להתייחס אליו. אחרי פיגוע שבו נרצחו 10 ישראלים יש שידור מיוחד שמדווח על האירוע במשך 3 שעות ואז אומרים: "אנחנו חוזרים למתכונת השידורים הרגילה וגם לפרסומות" ומיד באות פרסומות. בבקשה, ח"כ טיבי.
אחמד טיבי
אפתח ואומר שלפחות בחדר הזה אין אנשים שהם בעד חיסול השידור הציבורי או פגיעה בו. אני על אחת כמה וכמה, כי כידוע לכם מי שאמורים ליהנות משידור ציבורי הן קבוצות מיעוט באוכלוסייה או קבוצות פגיעות - ערבים, דתיים, הומוסקסואליים, עניים ועולים חדשים. לכן האינטרס שלנו בשמירת השידור הציבורי הוא אינטרס כפול ומכופל. גם מהותית וגם מגזרית. אבל לא כך מתחיל העניין ולא בזה הוא מסתיים. אגב, אני גם לא מסכים עם העמדה של שריד שאי אפשר לפגוע באגרה בשום צורה שהיא ולהשאיר את המתכונת כפי שהיא. אני לא חושב שזה מה שהתכוונת. טוב שאמרת "בשלב זה".
יוסי שריד
כעיקרון זה רצוי.
אחמד טיבי
כעיקרון זה בשלב זה מה שמחזיק את השידור הציבורי כי הממשלה לא מקציבה תקציב חלופי.
יוסי שריד
אחרת פקיד האוצר ינהל את הרשות. אז יהיה טוב?
אחמד טיבי
הם גם לא מוכנים בשלב זה להקציב תקציב מיוחד לרשות השידור, אפילו לא בחוק ההסדרים הידוע לשמצה. ח"כ קרא הזכיר נתונים שהראיתי לו, נתונים של יפעת על הופעת ח"כים בשלוש השנים האחרונות. לא בכדי המחקר התייחס לשלוש השנים האחרונות, שלוש השנים האחרונות הן שנות עימות וכאשר יש משבר ועימות מתגלה הצורך ביותר אובייקטיביות ומקצוענית עיתונאית וחשיפת השיח הציבורי לכמה שיותר רבדים בחברה הישראלית. רשות השידור נכשלה כשלון חרוץ בשלוש השנים האחרונות בייצוג הרבדים השונים של האוכלוסייה בישראל, לרבות שמאל וערבים. על מנת שיהיה גילוי נאות, לא רק רשות השידור עשתה זאת, גם ערוץ 2, לפעמים בצורה הרבה יותר גרועה מאשר בערוץ 1. ערוץ 2 הוא הערוץ הכי מקורנף שיש בכל רשויות התקשורת האלקטרונית במדינת ישראל.
יוסי שריד
אני מצטרף לדעתך. יש לי גם רקורד.
אחמד טיבי
תוכנית כמו "שש אחרי החדשות", למשל, היא תוכנית נטולת ערבים בשלוש השנים האחרונות. אני אנצל את העובדה שמנהל הטלוויזיה בערבית, מר גנור, נמצא כאן. אני מחויב להתייחס הן לשידור בעברית והן לשידור בערבית. לשידור בעברית משום העובדה שאני אזרח והאזרחים הערבים, אפילו לפי מסמך נגדי, מחויבים לפעמים באיזון. אבל ראו זה פלא, איזון זה תמיד כאשר יש ראיון עם ערבי ואז חייבים לאזן אותו עם נציג של הממשלה או של הממסד ואם אין אז מבטלים את הראיון עם הערבי, וכבר היו דברים מעולם. אבל לא תמיד כאשר שר מתראיין, למשל, או חבר כנסת מהקואליציה, יש איזון. אומר יותר מזה - בשנים האחרונות אני לא זוכר מקרה בו חבר כנסת ערבי התראיין בשידור ישיר בערבית, יתקן אותי מר גנור אם אני טועה. האם יש מקרה כזה בו התראיין ערבי נבחר ציבור, או חבר כנסת במיוחד? אני בכוונה אומר חבר כנסת או נבחר ציבור כי לפעמים בחלק מתוכניות האירוח מראיינים חברי כנסת יהודיים אבל מביאים איזה סגן מנהל בית ספר יסודי ג' מכפר אום אל קטף בשביל לאזן. איש ציבור יהודי, נבחר ציבור, ומולו מביאים, לפעמים, כאשר חייבים ועושים את המקסימום כדי להביא ערבי, אז מביאים מישהו סביר שלא יכול לומר דברים שיפגעו בהוואי של ערב שבת, למשל. הדבר הזה פגום, לא ענייני, והוא בניגוד לכללי רשות השידור, כלומר בניגוד לחוק ולרוח החוק. הדברים האלה גם אמורים לגבי תוכניות אירוח בעברית בכל הרשתות. אני אפתיע ואומר שיש לפחות תחנת שידור אחת שדווקא מפתיעה לטובה בראיונות עם ערבים, וזו גלי צה"ל. לפי הבדיקה של יפעת בגלי צה"ל הפתעה אדירה - היא מראיינת ערבים על ימין ועל שמאל, עד כדי נתונים מביכים. עד כדי שאולי יעלה רצון לבטל את התחנה. יש הבדל בין התקופה של שלוש השנים האחרונות לבין התקופה שלפני שלוש האחרונות, הבדל של שמים וארץ.
קריאה
אני רק לפני כמה ימים שמעתי אותך ברדיו.
אחמד טיבי
נכון, זו הייתה ההופעה השנתית שלי ברשת ב'. בהשוואה בין גלי צה"ל לרשות ב' גלי צה"ל יותר פתוחים לראיון עם אנשי ציבור ערבים מאשר רשת ב'.
יוסי שריד
יש לך נתונים פה?
אחמד טיבי
הם לא פה אבל אני אעביר אותם לך ולוועדה. אלה נתונים של יפעת. לפי הנתונים ערוץ 2 מופיע כערוץ הכי "סירובניק" בנושא הזה של ערבים ושמאל. יש בעיה עם ראיון נבחרי ציבור ערבים גם ברשת ב'. בחודשים האחרונים הבעיה פחות טוטלית מאשר קודם, בשנים האחרונות היו תקופות שהמצב היה חסום, אני מקווה שהמצב ישתנה. הדרת נציגי מיעוט היא בניגוד לחוק, הדרה והרחקתם מהמסך ומהשיח הציבורי זה דבר אנטי דמוקרטי, אנטי אזרחי ובניגוד לחוק. למרות זאת העמדה שלי עניינית, אני מתנגד לפגיעה ברשות השידור, גם בטלוויזיה וגם ברשת ב', בשל כל מה שאמרתי בתחילת דבריי. לכן הדברים שלי אמורים לקבל משנה תוקף של מי שמייצג מגזר מקופח מאוד ובכל זאת רוצה, בסופו של דבר, לגונן על השידור הציבורי.
יוסי שריד
אני לא כופר בזה שיש בעיה, אם יש החרמה או החרמה בפועל.
קריאה
לא צריך להיסחף.
יוסי שריד
תן לנו להתבטא באופן חופשי. אם יש החרמה זו כמובן תופעה פסולה, אבל לא זו הבעיה העיקרית כאשר מדברים על דעת הקהל. כאשר מדברים על דעת הקהל הבעיה היא הפרשנויות בערוצים השונים, כולל הערוצים המסחריים, כאשר הפרשנויות והפרשנים הפכו להיות דוברים מוסמכים מטעם, שלפעמים מגלים אדיקות יותר גדולה אפילו מן הדוברים הרשמיים של השלטון. הרי אלה דברים שפשוט לא ייאמנו. אתה רואה את הפרשנים, פרשן מדיני, פרשן כזה או פרשן אחר, זה יותר מ"קול אדוניו", אתה שומע את זה ואתה מתפלץ. זו הבעיה העיקרית. אתה גם לא תוכל להתמודד איתם, כי כשהם מופיעים זה כאילו קול ההיגיון והאובייקטיביות. אתה לא יכול גם להתחרות עם זה, זה מעבר, זה יותר חשוב מאשר אם אני או אתה מופיעים.
היו"ר אילן שלגי
בואו נשמע את אנשי רשות השידור.
יוסי שריד
שום חוש ביקורתי, שום גרגר מלח, כלום.
היו"ר אילן שלגי
עד עכשיו אנחנו התבטאנו די בהרחבה, אני רוצה לשמוע אחד או שניים מאנשי רשות השידור, אחד או שניים מהאורחים שלנו וגם את מר יצחק לבני.
יוני בן מנחם
אני אגיד כמה דברים קטנים בקשר לרדיו לגבי הדברים שנשמעו פה, אחר כך אולי גם כמה מילים בקשר למה שאני רואה לגבי המצב ברשות השידור בזמן שכפי שאמרת, היו"ר אברהם נתן לא הגיע לכאן. ראשית, אתייחס לדברים שאמר ח"כ טיבי. אין שום הנחיה ברדיו לא לראיין אנשי ציבור ערביים, חברי כנסת ערביים או כל דבר אחר. אולי ח"כ טיבי לא זכה בשבועות האחרונים או בחודשים האחרונים להופיע הרבה ברדיו, אבל אני יכול להעיד על כך שחברי כנסת אחרים, כמו ג'מאל זחאלקה ואחרים מופיעים באופן קבוע ברשת ב', מה עוד שכבר כמה חודשים רצה תוכנית מיוחדת, חדשה, שנקראת "מגזין ערביי ישראל", פעם ראשונה שיש תוכנית כזו ברדיו, ברשת ב', שנותנת ביטוי גם לרחשי המגזר הערבי עצמו.
קריאה
שמגיש רענן כהן.
יוני בן מנחם
מגישה אותה גם נדו ארר, ערביה. אתה תבליט את הצד שאתה רוצה להבליט.
קריאה
בוא נהיה כנים.
יוני בן מנחם
שומעים מי מגיש את זה.
היו"ר אילן שלגי
אני לא ידעתי.
קריאה
גם אני לא ידעתי.
יוסי שריד
זו תוכנית מגוחכת. אני שומע אותה לפעמים בדרכי.
יוני בן מנחם
מגישים אותה מדי יום שני בשעה שש נדו ארר וד"ר רענן כהן.
אחמד טיבי
בכל הדברים שלי לא דיברתי על דבר אישי, דיברתי על נבחרי ציבור ערבים.
יוני בן מנחם
אני אמרתי לך שאין שום הנחיה כזאת.
אחמד טיבי
זה יותר חמור, יכול להיות שזה צנזור עצמי של העורכים.
יוני בן מנחם
זה לא צנזור עצמי של העורכים, אתה מכיר היטב את העורכים ברדיו, אין שום הנחיה כזו לצנזורה עצמית. כל חברי הכנסת האחרים מתראיינים, אליך לא פנו בשבועות או בחודשים האחרונים.
אחמד טיבי
דיברתי על תקופה של שלוש שנים.
יוני בן מנחם
אני לא מכיר, בכל מקרה, אבל אני לא רוצה להיכנס פה לויכוחים, אני רוצה להשמיע את הדברים. אני לא הפרעתי לאחרים פה לדבר ואני גם לא רוצה לתת פה ציונים לאף חבר כנסת, חס וחלילה, כמו שאתם נתתם פה ציונים לאנשי רשות השידור.
היו"ר אילן שלגי
מה לעשות, בכל זאת יש לנו איזושהי פריבילגיה בבית הזה.
יוני בן מנחם
בסדר, אני רק אומר את דעתי. אני מקווה שתרשו לי להביע את דעתי. כמו שאתם חלקתם פה ציונים לאנשי רשות השידור, אני אגיד רק את הדברים באופן כללי לפי מה שאני רואה. אנחנו נמצאים במצב קשה מאוד ברשות השידור, שהפילו לנו תקציב כזה.
קריאה
באשמתכם.
יוני בן מנחם
אני לא הפרעתי לך.
היו"ר אילן שלגי
בואו נבהיר את כללי המשחק - מקובל שחברי כנסת מעירים וקוראים קריאות ביניים במידה סבירה, אחרים לא. אתה פשוט תאבד את זכותך לדבר אחר כך ואולי גם אני אבקש ממך לצאת.
קריאה
אני מתנצל.
יוני בן מנחם
אנחנו נמצאים במצב שאין לנו אפילו תקציב. אחד הדברים האחרים שאתם כבר יודעים עליהם כחברי כנסת הוא שהאגרה קוצצה בשיעור של 10%-12%, כשהקיצוץ הזה על פני שלוש שנים החל מהשנה הזאת, נוסף על חובות של האוצר לרשות השידור של מיליונים של שקלים שלא הועברו אלינו. כתנאי לאישור התקציב המקוצץ קיבלנו השבוע תכתיב מהאוצר, ממשרדו של השר הממונה על רשות השידור, לפטר בשנה הקרובה 200 עובדים. האווירה היא קשה, אין ספק שהעובדים חשים שיש חרב גדולה של קיצוצים שמרחפת מעליהם וראינו את זה בחודשים האחרונים, הגענו למצב שאפילו נייר טואלט לא היה בשירותים במשרדים השונים ברשות השידור. באווירה הזאת אנחנו פועלים ולמרות זאת אנחנו מנסים להתייעל. יש תוכנית התייעלות, ההתייעלות כבר החלה בשנה שעברה, כאשר הפרשנו כאלף איש מרשות השידור, אנחנו מנסים להתקיים ולהשתפר, אבל בעידן הזה של התחרות, בעידן הזה שאין תקציב או שהתקציב מקוצץ בצורה משמעותית, קשה מאוד גם לשפר את איכות השידור. הדבר הזה מתבטא בהפקות, בהבאת "כוכבים" וכו'. ח"כ שריד קבע פה שני קריטריונים שהוא רואה לגבי שידור ציבורי - רצינות ואמינות. אני חושב בהחלט שאנחנו משתדלים לעמוד בזה. אני לא אתנחם בעובדה שחלקכם שהשמצתם פה את רשות השידור דיברו גם על אמצעי תקשורת אחרים.
אחמד טיבי
מתחנו ביקורת.
יוני בן מנחם
בסדר, מתחתם ביקורת. אני חושב שאנחנו בהחלט מנסים לעמוד בשני הקריטריונים האלה, בטח בקריטריון של אמינות וגם בקריטריון של רצינות. יכול להיות שיש פה ושם חריגים, זה דבר לגיטימי וביקורת אפשר כמובן לקבל, אני לא נגד ביקורת, אבל אני חושב שהתחושה הכללית שלי פה היא שיש איזשהו עליהום על רשות השידור, שבהחלט אינו מוצדק. אני חושב שבאופן כללי אנחנו די עומדים ביעד של השידור הציבורי, גם אם יש חריגים כאלה או אחרים. אם יש דברים לא בסדר צריך לשפר אותם, אנחנו פתוחים לביקורת. אני חושב שאולי אתם הרבה מושפעים מהפרסומים בעיתונות על רשות השידור בתקופה האחרונה, שנבעו, בין היתר, מאינטרסים של גופים שונים וגורמים שונים או של עובדים מתוך רשות השידור, עובדים ממורמרים כאלה או אחרים, ובכל מוסד יש עובדים כאלה. בסך הכל אני חושב שרשות השידור בדרך הנכונה, בדרך של התייעלות ושיפור השידור הציבורי. כפי שאמרתי, ביקורת זה דבר בונה, אנחנו מעונינים לשמוע ביקורת, אבל בסך הכל יש לי פה תחושה של עליהום ואני חושב שרוב הדברים שאמרתם פה אינם מוצדקים. אני לא רוצה להיכנס פה לויכוחים כאלה ואחרים, אם יש שאלות ספציפיות אני מוכן לענות.
אורי יהודה אריאל
מה תוכנית ההבראה שלכם? ברמת הפיטורין מדובר על 150 עובדים?
יוני בן מנחם
200 עובדים השנה. אנחנו קיבלנו תנאי מהאוצר. שמעתי את יוסי שריד אומר פה שבסוף איזה פקיד באוצר ינהל את רשות השידור.
היו"ר אילן שלגי
אני זוכר שהיה אצלכם חשב של משרד האוצר, שלא זכה לשיתוף פעולה ואתם בפועל גירשתם אותו.
יוני בן מנחם
הוא זכה לשיתוף פעולה, אנחנו לא גירשנו אותו.
יוסי משולם
הוא הגיש דו"ח על 90 מיליון שקל גירעון!
קריאה
הוא פשוט טעה.
קריאה
שלחו חשב שלא יודע לקרוא תקציבים.
אורי יהודה אריאל
עובדה שהחשב הכללי משך אותו משם וזה לא היה קרב גדול. הוא טעה.
יוני בן מנחם
זה חשב שנשלח למטרות מסוימות, אני לא רוצה לתאר את המטרות שהוא נשלח אליהן.
אורי יהודה אריאל
מה תוכנית ההבראה?
יוני בן מנחם
יש פה גם חצי מוועדת דינור, שגם היא שותפה לתוכנית ההבראה הזו בצורה עקיפה.
היו"ר אילן שלגי
איך אתה יכול להגיד "היא שותפה לתוכנית ההבראה"? זאת ועדה שאמורה להציע לממשלת ישראל מה לשנות ברשות, זה לא שותפה לתוכנית ההבראה.
יוני בן מנחם
היא כן שותפה לתוכנית ההבראה.
היו"ר אילן שלגי
לא, היא אמורה להמליץ לממשלה מה לעשות.
יוני בן מנחם
אתה מכיר את עבודתה, אבל לא ניכנס לעניין הזה. לשאלתו של חבר הכנסת, על פי התכתיבים של משרד האוצר ומשרד השר הממונה על רשות השידור, אנחנו אמורים לקצץ 675 עובדים עד סוף 2005.
איוב קרא
כמה יישארו?
יוני בן מנחם
כאלף.
קריאה
זה כמעט 40%.
איוב קרא
מאז שהתחילו הקיצוצים, כמה עד היום קיצצתם? כמה הייתה רשות השידור בשיא כוח האדם וכמה היא תהיה היום?
יוני בן מנחם
אנחנו הפרשנו כאלף עובדים בשנה שעברה, היום אנחנו עומדים על 1,800-2,000. על פי ההנחיות שקיבלנו נוריד עוד 675 איש עד סוף 2005, זה אומר 300 איש השנה ועוד 300 בשנה הבאה. ההתייעלות הזו נקבעה לנו כתנאי לקבלת התקציב. אפילו אין לנו תקציב עדיין, עכשיו מדברים על תקציב ביניים שיהיה, וגם לא ברור אם יהיה. זו האווירה שאנחנו חיים בה. דובר על קיצוץ האגרה, דובר על חובות שהאוצר חייב לנו, כל הדברים האלה משפיעים. אם אתם חושבים שזה לא משפיע על תוכן השידורים אתם טועים מכיוון שהפקות והבאת מראיינים כאלה ואחרים ברשות השידור, כפי שח"כ שריד היה רוצה לראות, אולי בצדק, והבאת כוכבים ועיתונאים עולה כסף.
יוסי שריד
עזוב אותי מהכוכבים שלכם, הכוכבים הם לא כוכבים. אני לא מדבר על כוכבים, אני האיש האחרון שיעסוק בזה. תעסקו בדברים רציניים, בנושאים רציניים. לפעמים נעשים דברים רציניים אבל אחר כך באה תוכנית אחת כזאת כמו שעשיתם ביום שישי, שלא ראיתי דרך אגב, והיא מבטלת מכל וכל את מה שעשיתם עד עכשיו.
קריאה
לא צריך להיסחף.
יוני בן מנחם
אני לא חולק על דבריו של ח"כ שריד בענייני ביקורת, אם יש ביקורת כזאת או אחרת לפעמים היא מוצדקת. בסך הכל לבוא ולעשות עליהום על השידור הציבורי, אני חושב שהשידור הזה חשוב מאוד ואנחנו משתדלים לעמוד במשימות שמוטלות עלינו. לגבי נושא שידורי רק"ע שעלה פה, אני יכול להגיד שאני אתנגד בתוקף לסגירה של רק"ע ואני עושה את כל המאמצים למנוע את הדבר הזה, אבל כתנאי לאישור התקציב קיבלנו עכשיו הנחיה/תכתיב ממשרד האוצר וממשרד השר הממונה לקצץ ערוץ טלוויזיה אחד ולקצץ שתי רשתות ברדיו ועכשיו אנחנו צריכים להחליט איזה רשתות אנחנו מקצצים מכיוון שזה התנאי לאישור התקציב. אז תראו באיזה מצב אנחנו נמצאים, כאשר מי שקובע בשידור הציבורי זה לא אנחנו אלא מי שממונה עלינו.
אורי יהודה אריאל
איך תתמודדו עם השר הממונה ועם האוצר?
יוני בן מנחם
יש לנו בעיה. אנחנו ננסה ומנסים להתמודד, אני לא אכנס פה לעניין הזה.
יוסי שריד
סמוך עליהם, הם יודעים איך מתמודדים, ראית איך הם מתמודדים, זה בסדר.
אורי יהודה אריאל
הרי אתה לא סומך עליהם.
יוסי שריד
ראית איך הם מתמודדים, אתה לא מבין איך הפרנציפ הזה עובד?
אורי יהודה אריאל
אני סומך עליהם, בשונה ממך, ויש לי ביקורת.
יוסי שריד
לא ראית מה הם עושים כדי שיהיה תקציב?
אורי יהודה אריאל
שריד, מה קרה הבוקר?
יוני בן מנחם
אני רוצה שתראו את הגזירות שמוטלות עלינו ואנחנו צריכים לעבוד באווירה הזאת. תאמינו לי שאנחנו עושים את כל המאמץ, למרות הנסיבות האלה. כפי שאמרתי, בהחלט ביקורת זה דבר לגיטימי, לפעמים יש ביקורת מוצדקת, לפעמים לא, והייתי מציע לכם לא לגזור מפרסומים בעיתונות, אם יש לכם שאלות אנחנו נשמח לענות על כל שאלה.
היו"ר אילן שלגי
אנחנו הרי רצינו לקיים את הדיון הזה לפני חודשים אלא שרשות השידור לא שיתפה פעולה עם הכנסת.
יוני בן מנחם
אנחנו ברגע שקיבלנו את ההזמנה הגענו, אני לא מודע לדבר הזה.
היו"ר אילן שלגי
אני מספר לך שפעמיים ביטלתי ישיבה או ביקור אצלכם משום שהמנכ"ל הודיע שהוא לא יהיה ברגע האחרון. פעם הוא היה בחו"ל, פעם היה במקום אחר. היו"ר שלכם, שהבטיח היום לבוא, גם לא בא היום. זה נודע לי אתמול אבל החלטתי בכל זאת לקיים את הישיבה. אז עכשיו אתה לא יכול להתלונן על זה שאנחנו ניזונים ממקורות אחרים. אבל זה לא אישי.
יוני בן מנחם
חס וחלילה. אני לא יודע מה לגבי היום, את זה אני אבדוק כשאצא מפה, אבל לגבי המנכ"ל, אתה אמרת בפתח דבריך שהוא עבר ניתוח קשה והוא מחלים.
היו"ר אילן שלגי
את זה שמענו לפני שבועיים, אני מדבר איתך על 4-5 חודשים.
יוני בן מנחם
אני לא הייתי מודע לזה. לנו אין, חס וחלילה, משהו נגד הכנסת.
היו"ר אילן שלגי
ודאי.
יוני בן מנחם
אנחנו התייצבנו וענינו לכם על כל שאלה.
היו"ר אילן שלגי
אני רק מבקש שתבין, זה הרי מובן מאליו שכשיש ביקורת היא מתוך רצון שתהיה לנו רשות שידור חזקה וטובה. הדברים הם לא אישיים. רשות השידור היא לא שלכם, היא של הציבור כולו. אתם אלה שמופקדים על הניהול שלה בינתיים.
יוני בן מנחם
בהחלט.
היו"ר אילן שלגי
אז מותר לכנסת לבוא ולשאול שאלות וגם להעביר ביקורת, ואתה אל תקרא לזה השמצות.
דורון צברי
אני יו"ר איגוד הבמאים, אני יחד עם אבי שמש מייצגים 500 במאים ותסריטאים. אנחנו, למעשה, האנשים שאחראים על התכנים. לא כל כך בערוץ 1, כי שם לא כל כך מפיקים, אבל בערוצים אחרים. אני רוצה להציג בפני הוועדה כמה נתונים כדי שיהיו להם מול העיניים כשמדברים על רשות השידור על מה מדברים. קודם כל, הדו"ח של ועדת דינור הוא הדו"ח ה-14 שנכתב על רשות השידור. הדו"חות האחרים לא יושמו. על פי הדו"ח הלפני לפני אחרות, דו"ח ורדי, ברשות השידור יש 4,500 עובדים. דו"ח ורדי משנת 99' מונה על ידי ברק. הדו"ח הלפני אחרון, דו"ח גינסבורג, שזה רואה חשבון שוועדת הכספים מינתה לאחר שלפני שנתיים מצאו חריגות לא מוסברות של עשרות מיליוני שקלים בתקציב הרשות, מצא נתונים די מזעזעים, שעיקרם ש-84% מתקציב הרשות הולך לכוח אדם ולמינהל. אלה נתונים מדו"ח ורדי.
היו"ר אילן שלגי
שמעת, מצמצמים בכוח אדם.
דורון צברי
הם טוענים שהם מצמצמים, אני רוצה לחלוק עליהם. אני שמעתי לא פעם אחת את המנכ"ל והיו"ר אומרים שהם קיצצו אלף עובדים ברשות השידור בשנה האחרונה, שלחתי מכתב לממונה על השכר ושאלתי כמה תקנים התקבלו בקיצוצים, כי בראל אמר שהוא העביר לאוצר את תעודות הזהות. יש לי כאן מכתב רשמי מהממונה על השכר, לפיו 114 תקנים קוצצו.
קריאה
לא אמרנו אלף תקנים, אמרנו 114. היו המון עובדים מחוץ לתקן, אלה קוצצו.
דורון צברי
אני כבר אצטט נתונים. אני אצוטט עוד נתונים. אומרים שאין כסף, אין כסף כי השאלה לאן הולך הכסף. תקציב רשות השידור האחרון בשנת 2003 היה 930 מיליון שקל, זה כמעט מיליארד שקל.
קריאה
כמה תקציב ערוץ 2?
דורון צברי
הרבה פחות, אבל אין אפשרות להשוות, זה לא אותו הדבר. כשמדברים על תקציב של רשות השידור מדברים על 930 מיליון שקל, זה הרבה מאוד כסף. השאלה לאן הולך הכסף, ואני אתן כמה דוגמאות. בשלושת הזכיינים: טלעד, קשת ורשת ביחד, מועסקים פחות מ-240 עובדים. אנחנו מדברים פה על ארגון של אלפי עובדים.
קריאה
זה לא ממש מדויק. עובדים עם חברות, עם פרילנס היום. תעשה השוואה יותר אמיתית.
יוסי שריד
גם ערוץ 1 עובד עם חברות.
קריאה
אבל אי אפשר ככה לקבל נתונים.
דורון צברי
הדיון העקרוני הוא על האם יש תמורה לאגרה. אני רוצה להביא כמה נתונים על האגרה. ח"כ טיבי, למרות שאתה וחברי הכנסת הערביים מייצגים יותר מ-10% מהאוכלוסייה, בחמש השנים האחרונות הטלוויזיה לא הפיקה שעה אחת של דרמה בערבית. אתם מדברים על הופעת חברי כנסת? בואו נדבר על תרבות. שעה אחת של דרמה או של קולנוע דוקומנטרי.
קריאה
20%.
דורון צברי
רבותיי, אף שעה של קולנוע דוקומנטרי בערבית בחמש השנים האחרונות. אם אנחנו באים לשאול איך מודדים איכות, האם בזכייה בפסטיבלים או בפרסים בינלאומיים, ובכן, נתון מצחיק - תקציב בית הספר לקולנוע בירושלים הוא מיליון וחצי דולר. בכל שנה נתונה בית הספר לקולנוע בירושלים זוכה ביותר פרסים בינלאומיים בתחרויות ובפסטיבלים מאשר רשות השידור בכל שנות קיומה. אין פרסים, אין זכייה בפסטיבלים, זה לא קיים. השאלה האם הצופים מרוצים. השאלה פה, לטעמי, האם יש תמורה לאגרה, היא האם הצופים מרוצים. הצופים לא מרוצים, משום שהם יודעים מה קורה, הם רואים במסך. כשאומרים שאין כסף לנייר טואלט אבל משפצים את לשכות הבכירים במאות אלפי שקלים, ואלה נתונים שפורסמו, אז איפה הכסף? יותר מזה, לפי דו"ח הממונה על השכר האחרון ל-160 בכירים ברשות השידור יש חריגות שכר של מעל 30 אלף שקל. כמה בכירים יש בארגון הזה? 160 לא כולל כוכבים, רבותיי, לא כולל מגישים בחוזה אישי. 160 בכירים בארגון הזה מרוויחים מעל 30 אלף שקל. אז כן, אין כסף להפקות.
יוני בן מנחם
סליחה, אני סיימתי, אבי שמש יגיד דברים אחרים.
אבי שמש
חברי הכנסת הנכבדים, אתם הצגתם הרבה ביקורת מול רשות השידור ואני מרגיש שאין לי מה להוסיף על הביקורת, אני רוצה להציג במקום זה איזושהי אלטרנטיבה ואיזשהו חזון כפי שאנחנו התסריטאים והבמאים רואים אותו מהיכרות שלנו עם שידורים ציבוריים בעולם. אני אציג פה בקצרה את "עשרת הדברות" לטעמנו של שידור ציבורי ראוי. שידור ציבורי צריך לשאוף להפיץ ידע ותרבות, לא בידור. בידור הוא לא מטרה של שידור ציבורי, הוא יכול להיות אמצעי. שידור ציבורי צריך לראות את עצמו שליח ציבור ולא שליח שלטון. הוא צריך להציב אלטרנטיבה לשידור המסחרי והפרטי, הוא לא צריך להתחרות בו באמצעות ניסיונות חיקוי. הוא לא צריך לשאוף להגיע לרייטינג גבוה בכל נקודת זמן אלא הוא צריך להגיע לקהלים רחבים ומגוונים, בהם מיעוטים, בזמנים שונים. זו לא ספירה של כמה אנשים אלא מדידה של שביעות רצון. הוא צריך להקדיש את עצמו לשידור ולא למנהלה. הוא צריך לראות את ההשקעה בהפקות מקור כשליחות ולא כמטלה. שידור ציבורי בארץ צריך לחפש את המודלים שלו באירופה ולא בארצות הברית. הוא צריך להזמין ביקורת ולא לברוח ממנה. הוא לא יכול לסבול מינהל לא תקין, שחיתות או רמאות. הוא צריך לחפש את החדש, הרענן והנועז ולא המיושן, המנוסה והמוכח. אף אחת מ"עשרת הדברות" האלה לא מקוימת על ידי רשות השידור הקיימת. יש משפט אחד שנאמר באחד מהדו"חות שפורסמו על רשות השידור שאומר: "אין אפשר להבריא את רשות השידור מבפנים", אני חושב שזה המשפט שצריך להיות המשפט המרכזי שאיתו הוועדה הזאת צריכה לצאת מהדיון עצמו. יש צורך להביא שינוי חקיקה רחב, שזה אומר סגירה ופתיחה מחדש. צריך שב-31/12/04, או בתאריך אחר, רשות השידור הישנה תעביר את המפתחות למנהלת ההקמה של השידור הציבורי החדש בישראל. לצערי, אנחנו לא מצליחים להגיע לזה הרבה מאוד שנים כי צריך לצורך העניין הזה שליחי ציבור עם אומץ, כי זה מאוד לא פופולרי ויכול להיות אפילו מסוכן לפוליטיקאים ולשליחי ציבור.
יוסי שריד
למה לא פופולרי? זה יכול להיות מאוד פופולרי.
אבי שמש
זה יכול להיות מאוד מסוכן לשליחי ציבור לעשות את הניתוח הכואב הזה ברשות השידור, בדרך כלל זאת הייתה המכשלה העיקרית. אני חושב שבעניין הזה אם משהו יתחיל פה, אם תתחיל פה איזושהי דינמיקה של שליחי ציבור שמבינים אחת ולתמיד שיש פה איזשהו אינטרס ציבורי שהוא מעבר לאינטרס הפוליטי המיידי, שללא התחשבות בו השידור הציבורי יקרוס, וכבר קורס, במוקדם או במאוחר, אנחנו לא נצליח לעשות את זה.
יוסי משולם
אני מצטער על הדברים ששמעתי פה. לצערי, חלק מהאינפורמציה שיש אצל חברי הכנסת המכובדים גם היא מהעיתון. לגבי נושא העיתונות, לנו סותמים את הפיות, יש דברים חמורים ביותר שנעשים ברשות השידור ומחוץ לרשות השידור שאנחנו לא יכולים להביא אותם לחשיפה ופרסום, לא בידיעות, לא במעריב ובוודאי גם לא בעיתון הארץ.
היו"ר אילן שלגי
יש לך פה במה, תאמר עכשיו מה שאתה רוצה, אני אדאג שיהיה לזה הד.
יוסי משולם
אני אומר לכם באחריות שחלק גדול מהעובדים הבכירים שעברו לערוץ 2 הם בעצם בוגרי רשות השידור. אני פה מודיע באופן חד משמעי שעובדי רשות השידור, ואני חולק על דעתו של ח"כ שריד, הם ברמה מקצועית בינלאומית. באחריות. כל הרשימה שאדוני היו"ר הקריא על העזיבות, חבל שלא הקראת במקביל את אלה שבתחילת דרכם בפנים, עם כל התקציב המצומצם.
היו"ר אילן שלגי
בוא תגיד לנו, בבקשה.
יוסי משולם
מה שקורה זה דבר מאוד פשוט - יש פה הטעיה גדולה מאוד גם בנושא התקציב. התקציב היה אמנם 930 מיליון, היום אני מודיע לכם באחריות שתקציב רשות השידור הוא 800 מיליון, שמתוך זה 70% מהכסף צבוע. מה זה אומר? זה אומר שאנחנו מלכ"ר. כמלכ"ר אנחנו לא מתקזזים במע"מ, המע"מ יורד. אנחנו הפכנו להיות חברת גבייה של האוצר בעצם. אנחנו גובים מע"מ ומעבירים אותו לאוצר, אלה הרבה מיליונים. אנחנו גובים מס הכנסה ומעבירים אותו. אנחנו עושים ניקויים במקור ומעבירים אותם. ביטוח לאומי - מעבירים. זה אומר שהתקציב שלנו בפועל, עם משכורות, הוא בערך 50%. אם תוריד סדר של 250 עד 300 מיליון משכורות שיש מתוך התקציב לתקציב פעולות נשאר בערך בין 180 ל-200 מיליון. מדובר בשלושה ערוצי טלוויזיה וב-8-9 ערוצי רדיו שמשדרים כמעט 24 שעות ביממה. אנחנו לבד קשורים בידיים וברגליים, אנחנו פשוט עמוסים מכל הכיוונים בלחצים, אם זה פוליטיים, אם זה חברתיים וגם גופים מקצועיים.
אורי יהודה אריאל
סליחה, איזה לחצים פוליטיים?
יוסי משולם
אני אסביר לך. מה שקורה הוא שתקציב הפעולות האמיתי של רשות השידור, כפי שציינתי, לא עולה על 200 מיליון. אנחנו ערוץ אחד שמשדר מסביב לשעון, 7 ימים בשבוע. הערוצים המסחריים האחרים הם 4 ערוצים - רשת, קשת, טלעד והחדשות. לכל אחד יש מנכ"ל עצמאי עם מועצת מנהלים והוא פועל על פי כל כללי המשחק המודרניים בשביל ההפקה. אני רק רוצה לסבר את האוזן למי שלא מבין בטלוויזיה - היום בשביל לראות תוצאות טובות למסך של ערוץ 1 אני זקוק לעוד שנה. אם קשרו לנו את הידיים במשך 10 חודשים האחרונים בלי תקציב אין לי יכולת. זו לא תוכנית רדיו או כתבה בעיתון שאתה יוצא, לוקח עט, כותב ולמחרת יש לך פרסום של הכתבה. להכין דרמה טובה לוקח שנה-שנתיים ומעלה. יושב פה דורון צברי שעשה לנו סדרה טובה מאוד של 6 פרקים על התופעות במצפה. תשאלו אותו, שתיים-שלוש הוא עבד על הסדרה.
קריאה
למה לקחתם מקצבאות היוצרים?
היו"ר אילן שלגי
זה לא הנושא.
יוסי משולם
הנושא הזה נמצא בבית משפט, אבל שתדעו שאנחנו שילמנו על הסדרה הזאת את מלוא הזכויות, מיליון ו-700 אלף שקל, ובלי שאנחנו נדע הוא לקח 600 אלף שקל משירות הסרטים הישראלי.
היו"ר אילן שלגי
זה לא נושא לויכוח.
יוסי משולם
הוא שאל אז אני עונה לו. בואו נדבר את האמת לאמיתה. מה קורה היום במלחמה של היוצרים? היוצרים בסך הכל רוצים למכור לנו את המוצר במאה אחוז ולהמשיך לקבל זכויות.
היו"ר אילן שלגי
זו סוגיה משפטית, לא בשולחן הזה.
יוסי משולם
מאה אחוז, אני מקבל את זה, זו באמת סוגיה משפטית. לכן אני בא ואומר - עובדי רשות השידור עושים את עבודתם נאמנה, בשנה האחרונה הייתה התייעלות אדירה גם מבחינה כלכלית וגם מבחינת כוח האדם. אני שוב אומר, לפעמים יש יציאה כזאת או אחרת, אבל הראיה שההערה הכי גדולה של ח"כ שריד הייתה לגבי מה שקרה ביום שישי בתוכניתו של יורם גאון, זה רק מוכיח עד כמה אנחנו עובדים מקצועי ואנחנו לא מתערבים בתכנים. כי רשות השידור אפילו לא ידעה מה יש בתוכנית שהחברה של יורם גאון עושה.
אורי יהודה אריאל
היה פה מישהו שאמר שאתם תתמודדו עם הבעיות בתקציב על ידי ראיון דומה עם אולמרט בזמן הקרוב?
היו"ר אילן שלגי
בואו נתקרב לסיכום.
יוסי משולם
אני כבר מסיים. לכן אני בא ואומר שגם נושא החשב ששמו זו הייתה אחת הכוונות הברורות ביותר איך להפריע לתפקוד השוטף של רשות השידור. כל מה שאני אומר ממוסמך. החשב הוציא שיהיה גירעון של בין 60 ל-80 מיליון ברבע האחרון של השנה כמעט. זה אומר שיש לך צפי כמעט מדויק. יש ניירות של רואה חשבון, של החשב הכללי וכו', שהרשות איזנה את עצמה והיתה אפילו יתרה של מיליון שקל, אז אף אחד לא פעל לכיוון העניין הזה.

דובר פה על משכורות שיש מסמכים וכו'. אני מודיע לכם שזאת השמצה מכוערת. לקחו פעם אחת תלוש משכורת של ניקויים או הפרשים של שנתיים-שלוש שלא שילמו למישהו והוסיפו אותם ואז יצא שבנאדם קיבל 50 אלף או 40 שקל או משהו מהסוג הזה. שכר העובדים הגבוה ביותר היום הוא של המנכ"ל, שהוא 27 אלף שקל ברוטו לחודש, אני אומר לכם את זה באחריות. אין משכורת גבוהה מזאת, לא כוכבים ולא שום דבר, אלה המלצות על עובדי רשות השידור. המנכ"ל מקבל חמישית ממה שהוא קיבל לפני שלוש שנים. אני אומר לכם באחריות שאין שכר מעל המנכ"ל. אני, שאני מנהל הטלוויזיה, מקבל 26 אלף ברוטו.
היו"ר אילן שלגי
תודה. מר יצחק לבני, אתה איש עתיר זכויות ברשות השידור, בוועדות שהיו לאורך השנים וגם בוועדה שמסיימת היום את עבודתה. מה אתה יכול לתרום לנו לדיון לטובת השידור הציבורי?
יצחק לבני
מרוב זכויות, הדו"חות שהשתתפתי ביותר מאחד מהם וחלק כתבתי במו ידיי, לא יצא מהם כלום, כידוע לכם. לכאורה נשאלת השאלה - עוד הפעם ליפול לאותו בור? אמרו לי: "בוא עכשיו לוועדה הזאת", לא לוועדת חינוך אלא לוועדת דינור. שאלתי אותם: "מה, עוד הפעם אני אכתוב דו"ח? והרי אי אפשר להמציא את הגלגל, אלה דברים שאין בהם חידושים מדהימים מוועדה לוועדה", אז אמרו לי: "לא, הפעם המצב כל כך קשה, עברו כל כך הרבה שנים וכל כך הרבה ועדות נכשלו במימוש שלהן", אף כי הציעו הצעות לא רעות, בדרך שלא אומצו גם, והגיעו הצעות די ספציפיות לכנסת של חוקים, "הפעם זה יקרה". ככל שאני רוצה להיות מאושר, ו'אשרי המאמין', אבל גם 'אשרי אדם מפחד תמיד' ואני בהחלט חושב שלא יקרה כלום, אבל אני חייב לומר שהשרים שמתעסקים בזה באופן ישיר, כלומר השר הממונה אולמרט, שר האוצר ושר המשפטים, נשבעים באמם, גם אם הם יתומים, שהפעם יהיה בסדר, ואני, כאדם אופטימי, נוטה להאמין לזה ונראה מה יהיה. נוסח הדיון כאן כלל בתוכו, בין היתר, איזו דעה, נדמה לי שגם ברשות השידור היום, וכבר הרבה שנים, יש הסכמה שצריך לעשות שינויים בסיסיים, זה לא איזה עלבון לפרסונה כזאת או אחרת או לתקופה כזאת או אחרת, זה כבר נכון הרבה שנים. למשל, היו"ר שלא הגיע היום אומר שהוא בכלל מזדהה כמעט עם כל ההצעות של הדו"ח. צריך יהיה לעשות מהפכה מרחיקת לכת. המהפכה הזאת צריכה להיעשות כמעט בכל תחום של רשות השידור ואנחנו מציעים הצעות. אזכיר רק מעט מההצעות, יש פה חוברת די מאורגנת, ודאי גם תוגש הצעת חוק אליכם, הרי הכנסת תחליט, וזה נמצא עכשיו בשלבים אחרונים. יש משא ומתן עם השרים על כל מיני הסתייגויות שלהם, אני לא אכנס לכל הפרטים. בסופו של דבר אנחנו חושבים שרשות השידור צריכה להפוך מבית הפקה לבית הפצה של שידורים, לא להפיק בעצמה אלא את החדשות וכל היתר יצא החוצה, כמו שעושה במידה רבה הערוץ השני וערוץ 10. ההנחה היא שיש יתרון יחסי חשוב מאוד לשידור הציבורי במה שנוגע לקביעת הקונספציה ולהשגחה, אבל לא לעצם תהליך ההפקה. עצם תהליך ההפקה סובל מכל הכשלים של גוף ציבורי, עם אבטלות סמויות, עם אנשים שאי אפשר להיפטר מהם על פני שנים, שהפכו לעץ מת. לכן מן הראוי את מה שהכרחי שייעשה בגוף מרכזי לעשות - חדשות אי אפשר לעשות דרך חברות הפקה - אבל כל היתר, חוץ ממקרים בודדים כמו "עמוד האש" למשל, ייצא החוצה. פירושו לשחרר את התקציב, שהיום כמעט כולו הולך להוצאות קשיחות, לשחרר אותו לתוכניות, להשגת המטרה האמיתית של הרשות הזאת. לא לשלם משכורות אלא לעשות תוכניות, ולעשות תוכניות שיש קשר בין המימון והתקצוב שלהן לבין התוצאה. פירושו של דבר שצריך היה להגיע להסכמה על העניין הזה. כדי לעשות את זה צריך להשתחרר מלא מעט אנשים. קשה להניח שאפשר להשתחרר מהם בכוח. האוצר מוכן היום, אם אמנם הכל יתגשם, וזה התנאי, להציע הצעות גם בתחום של הפנסיה ושל הפיצויים, והוא כבר הציע, שאולי יהוו פיצוי לחלק לא מבוטל של העובדים, אלה שישתחררו. אולי גם נגיע איתם להסכמים שיהיו חלק מהחברות הפרטיות שיעבדו מבחוץ עם הרשות, יש הרבה דרכים. דבר שני, אנחנו רוצים בהחלט שיהיו מכסות מחייבות של תוצרת הארץ ושל תוכניות עיליות - דרמה ודוקומנטרי, ואפשר גם פירוט מסוים, סוגי דרמה, סוגי דוקומנטרי, סדרות וכיו"ב, כאשר המספרים צריכים להיות גבוהים יותר מאלה שמופיעים בחוק הרשות השניה, כי אחרת מה הועלנו. זו רשות ציבורית, רשות ציבורית צריכה לעשות יותר בכל התחומים האלה, וזה צריך להיות מחויב במספרים, גם כמותיים של תוכניות וגם כמותיים של כסף שמושקע בתוכנית, כדי שבאמת יהיה בסיס אחר לשידור הציבורי, גבוה יותר ומעמיק יותר בהשוואה למה שנדרש היום בחוק. היום בחוק רשות השידור אין דריכה של מכסות, בערוץ השני יש דרישה כזו. לפי החוק שנציע גם לרשות השידור יהיו מכסות והמכסות תהיינה גבוהות יותר מאשר בשידור המסחרי. בנוסף לזה אנחנו בהחלט רוצים שמידת התלות של הגופים הציבוריים במנהלים, בשלטון ובממשלה יצטמצם למינימום ולפחות ממנו. היום המנכ"ל ממונה על ידי הממשלה, הוועד המנהל ממונה על ידי הממשלה, בסופו של דבר גם מנהלי הטלוויזיה והרדיו ממונים על ידי ועדות מכרזים שכוללים את חברי הוועד המנהל שנבחרים על ידי הממשלה, ואנחנו מאוד לא מרוצים מהמצב הזה. זה לא מצב בלתי מקובל במקומות אחרים, כולל באנגליה, כלומר היו"ר והמנכ"ל שהתפטרו באנגליה הם בהחלט חברים קרובים של ראש ממשלת אנגליה ומונו על ידי ממשלת אנגליה. כלומר, המנכ"ל מונה על ידי הוועד המנהל, אבל הוועד המנהל מונה שם על ידי הממשלה. אנחנו רוצים להיות טובים מאנגליה בעניין הזה. ההצעה שאנחנו מציעים, ואפשר להתווכח עליה, היא שהוועד המנהל ימונה על ידי שופט עליון בדימוס שיבחר את שני חבריו והם יהוו יחד שלושה חברי ועדת חיפוש. כלומר, לא הממשלה תציע את הממנים ולא גוף תלוי אחר בפוליטיקאים. כלומר, מישהו צריך להציע את השופט בדימוס הזה, את זה יציע השר הממונה.
היו"ר אילן שלגי
הוא צריך להיות שופט עליון, מחוזי?
יוסי משולם
שופט עליון או מחוזי בדימוס, על דעת נשיא בית המשפט העליון, כפי שנעשה באופן קבוע במינויים כאלה. השר יבחר, כי מישהו צריך לבחור, אבל הוא יבחר רק שופט עליון בדימוס או שופט מחוזי בדימוס, והוא זה שיבחר את שני חבריו. יחד הם יציעו שלושה מועמדים והשר יוכל לבחור מתוכם אחד, אבל הוא לא יוכל להציע, רק לבחור מתוך האנשים שהוצעו על ידי שופט. שזה לא אידיאלי, אבל זה יותר טוב מאשר בהרבה מקומות בעולם וזה הרבה יותר טוב ממה שהיה עד היום בארץ. כך לגבי הוועד המנהל, שיהפוך סוג של דירקטוריון, כך לגבי גוף נוסף. לא ניכנס לכל הפרטים, אנחנו מדברים על גוף של רגולציה, שעל פי הצעתנו יעסוק לא רק ברשות השידור אלא גם בגלי צה"ל, בטלוויזיה הלימודית אם תהיה הסכמה ובערוץ הכנסת אם תהיה הסכמה. היום בערוץ הכנסת אין גוף חיצוני.
קריאה
הכנסת התנגדה.
יוסי משולם
הכנסת התנגדה אבל אולי אם נציע הצעה מספיק טובה הכנסת תתעשת בעניין הזה. אני חושב שזה מן הראוי.
יוסי שריד
היום זה שייך לערוץ 2.
יוסי משולם
לא, זה דבר אחר לגמרי. זה לא גוף רגולציה, ערוץ 2 קיבל במכרז רק את הביצוע. בכל אופן, הכוונה היא שגם גוף הרגולציה וגם גוף הדירקטוריון ימונו כמעט לחלוטין בצורה בלתי תלויה בממשלה. המנכ"ל, שמונה עד היום על ידי הממשלה, ימונה על ידי הגוף הזה שלא ייבחר על ידי הממשלה, כלומר על ידי הדירקטוריון, וכך ייווצר מצב שכל דרג יהיה כפוף לדרג מתחתיו. היום יש מרחק של שני דרגים, חלק מהקשיים ברשות השידור נובעים מזה שקופצים על דרג - אתה יכול לצפצף על המנכ"ל כי הוועד המנהל בוחר אותך. כלומר, מנהל המדיום יכול לצפצף על המנכ"ל כי לא הוא זה שבוחר אותו, הוועד המנהל כולו בוחר אותו, וכו'. פה תהיה זכות ישירה. יש פה הרבה מאוד פרטים לגבי איך ממנים, בסך הכל הכיוון הוא להתנתק מהממשלה. גם באישור התקציב, במידה רבה מאוד וגם באישור האגרה. האגרה כמובן צריכה להיות מאושרת על ידי הכנסת כי זה סוג של מס, אבל אנחנו רוצים שזה יהיה אחת לשלוש שנים ולא אחת לשנה, בשאר השנים זה יהיה צמוד לאיזה סל, כדי שהמשחק הזה של ללחוץ ו"לעשות את המוות" לא יקרה פעם בשנה, נחסוך את זה לפעם בשלוש שנים. גם זה חלק מאיזה רצון לנתק ככל האפשר. בין היתר אנחנו מציעים גם ביזור מסוים בעבודה של הרשות כולה. הייתה טענה כל השנים שלמנהלי הטלוויזיה והרדיו כשלעצמם יש מעט מדי סמכות למנהליהם והם כפופים יותר מדי לאיזה מרכז שמונע מהם בעצם יכולת עבודה. יש הגזמה גדולה בעניין הזה. יש הצעה, שלא התקבלה על דעתי אישית, אני בעניין הזה בדעת מיעוט במידה מסוימת, לבטל את סמכות העורך הראשי של המנכ"ל.
היו"ר אילן שלגי
שתהיה הפרדה.
יוסי משולם
לא הפרדה מוחלטת. ביזור, אבל לא הפרדה מוחלטת, כאשר המנכ"ל יתעסק בחלק מסוים מענייני המנהל והכספים, הוא לא ייכנס לפרטים הרבים.
היו"ר אילן שלגי
כלומר, יהיה עורך ראשי לרדיו ועורך ראשי לטלוויזיה.
יוסי משולם
כן. דעתי הייתה שראשו של גוף צריך להיות ממונה. זה מצב שיש לו פוטנציאל של מחלה כאשר לראש הגוף אסור להתעסק בעריכה. כרגע זו לא דעת רוב חברי הוועדה אבל יש עדיין ויכוח, השרים בחלקם נוטים דווקא לעמדה שהבעתי עכשיו, שכן תושארנה סמכויות של עורך ראשי גם למנכ"ל, גם בהחלטות שאינן חורגות ממסגרת התקציב, ובלבד שתישמר מסגרת התקציב בצורה הרבה יותר קפדנית ממה שדובר עליה עד היום. זה בתחום הביזור. בתחום הערבית אנחנו בהחלט רוצים שהכללים העיתונאיים של העברית יהיו קיימים באותה מידה לגבי הערבית. אני מניח שאנשי הערבית אומרים שזה המצב גם היום, יכול להיות ויכוח על העניין הזה. העיקרון הוא שאין, לא יכול ואסור שיהיה שום הבדל, אפילו ההבדל הקטן ביותר של תעמולה בעניין הזה, זה חייב להיות שידור דומה לשידור העברי מכל בחינה שהיא וגם דאגנו לכך שבביזור הזה בין רדיו וטלוויזיה לשידור בערבית שיהיה כפוף מנהלית לרדיו תהיה סמכות של עורך ראשי עצמאי כדי לשמור על העוצמה והתוכנית של הערבית ואני מקווה שיש דרכים לשמור על מידה טובה, שלא הייתה קיימת גם בשנים עברו. כשהגעתי אני לרשות השידור זה היה אחרי מלחמת ששת הימים ואחרי מלחמת יום הכיפורים התברר שהשתמשו בערוץ הערבי ללוחמה פסיכולוגית. אחר כך לנקות את זה מזה היה עסק מאוד מאוד קשה. זה דבר חמור מאוד, אני מקווה שכבר שנים שאף אחד לא מעלה על דעתו דברים כאלה, ובוודאי צריך להילחם על כך שלא יהיה שום הבדל בין הכללים העיתונאיים של העברית והכללים העיתונאיים של הערבית.

אנחנו לא נרצה לבטל שני ערוצים ברדיו, ההמלצה שלנו היא לבטל רק ערוץ אחד ברדיו.
קריאה
יש לנו הנחיה מאתמול.
יוסי משולם
הנחיה, אבל נראה מה יחייב. "קול הדרך לעסקים", לטענת האוצר, ונטינו להסכים לכך מתוך רוח טובה ופשרה, יכול להיעשות גם מחוץ לרשות הציבורית.
קריאה
זה הערוץ הכי טוב שיש לכם.
מרינה סולודקין
אדוני, לפני שאני יוצאת, יש מיליון איש שלא מדברים עברית נורמלית ואני חושבת שיש מטרות גם לטלוויזיה החינוכית - שיעורים של שפה בכל הרמות. אני לא יודעת למה יש בלוק בנושא הזה.
היו"ר אילן שלגי
חרגנו מנקודת הזמן, הישיבה הבאה שלנו הייתה אמורה כבר להתחיל, אני מבקש לקצר.
יוסי משולם
אני אקצר. היו הצעות לוועדה, בעיקר מצד האוצר, לבטל את רשת ב', ובוודאי את רשת ג', בטענה שבכלכלת שוק כל דבר שאפשר לעשות בחוץ אין סיבה לעשות בפנים. דעת רובנו, בוודאי דעתי, הייתה שונה לחלוטין והדבר הזה נמנע. ודאי לא ייגרם שום נזק לא לערוץ המוסיקה ולא לערוץ הרוסי ולא לדברים אחרים. ישנה הגנה יפה לעניין.

לגבי הטלוויזיה - הצעתי שברגע שיתאפשר הטלוויזיה הלימודית, שכיום נמצאת בסכנה של חיסול לפי ההצעות שהכנסת מציעה וקיבלה החלטות לגביהן, תהפוך בתוך רשות השידור לאיזה סוג של "ארטא". הכלל שלנו שכמו ב-BBC, כמו בגרמניה וכמו בצרפת, הערוץ הראשון צריך לשלב רייטינג גבוה לכלל האוכלוסייה עם איכות, וזה ניתן, כמו שיוסי שריד אמר. ניתן לחלוטין. מצדו ב-BBC ובמקומות אחרים יש עוד ערוץ - BBC2, channel 4 המסחרי, ארטא, או PBS באמריקה, שפונה לקבוצות באוכלוסייה ולתחומי תרבות. הדבר הזה אפשרי, לדעתי גם כספית, עם הטלוויזיה הלימודית בוודאי. האוצר סירב להחליט על זה קונקרטית כהחלטה שיכולה להתרחש בשנה הבאה אבל הוא מוכן להכניס את זה לדו"ח כהצעה לטווח הרחוק יותר.

לסיכום, אני קיוויתי על הזמן שאם נציע הצעה מספיק מרחיקת לכת, מספיק ריאלית ובשיתוף מספיק עם שאר הגורמים האגרה לא תורד. כי מטרתנו לא הייתה להוריד את כספי רשות השידור מעבר למה שהם כבר הורדו, אולי אפילו להעלות חזרה חלק ממה שבוטל בשנה שעברה, זו לפחות דעתי, ובתנאי שבאמת נלך על כל זה. זה מה שאנחנו מציעים. סתם לשפוך כסף - בשום אופן לא. אבל נניח שפה אנחנו נרעיב את רשות השידור, גם בגלל הרוגז הגדול שיש תמיד על רשות השידור בכל השנים, ודאי גם בשנותיי, וגם בגלל תוצאות שבהחלט יש הרבה מה לתקן בהם, בגלל זה להרעיב אותם - לא. אנחנו צריכים למצוא דרך לא להעלות אלא להוריד את האגרה, אם הכנסת תסגור במידה מספקת ותוך שכנוע עצמי מספיק את התחושה שהפעם ניתן יהיה לעשות את זה, למרות שכל הוועדות אומצו ולא מומשו.והפעם עם הכסף, לא בלעדיו.
היו"ר אילן שלגי
תודה רבה. משפט לח"כ כבל ונסכם.
איתן כבל
רציתי לומר ליצחק - אני חושב שכל הוועדות האלה הן בדרך כלל ועדות הפחדה של שרים. זאת אומרת, הם מנצלים בעניין הזה גם אותך, את הרקורד שלך ואת האישיות שלך כדי לתת איזה כיסוי, וכל אחד מסיבותיו הוא. אני אומר את זה בצער, כי בסופו של דבר, אם באמת לא תהיה מהפכה בכיוון הזה חבל על הזמן. יוסי ויוני, מה שמפריע לי זה כשאני מקשיב לכם ואני אומר לכם - אתם היום אחראים לבסטה הזאת ובסופו של עניין אתם לא נותנים לי את התחושה של מה שאני מרגיש, שכשאני מגיע לערוץ 11 או לרדיו, ואני אומר את זה במנותק מהתפיסה הפוליטית, אלא לבוא לראות, זה המקום היחיד שאני מרגיש בו צעיר כשאני צופה בערוץ 1 כי אני נכנס למתכונת של שנות ה-70 ואני כל הזמן תקוע שם. האולפן, הכל, אני מרגיש צעיר ב-30 שנה. ואני אומר את זה קצת בציניות. אני אומר את זה לכם, כי העניין הוא לא רק שתבוא ותגן על מה שקורה, הייתי עושה תרגיל מצלמה נסתרת לראות אם אנשי ערוץ 1 צופים בערוץ 1. אני אומר את זה בציניות אבל כדי שתבינו - זה לא רק השאלות הפוליטיות שיוסי שריד מעלה, השאלות הן בכל אותם עניינים שכל אחד בתורו העלה - כשידור ציבורי האם הוא ממלא את יעדיו. אני אומר לך את זה כאזרח, לא כפוליטיקאי שאתם מזמינים או לא מזמינים לשידור.
היו"ר אילן שלגי
אני מבקש לסכם, אנחנו צריכים לסיים. אני מציע לעצמנו סיכום כדלהלן: ועדת החינוך והתרבות מודאגת ממצבו של השידור הציבורי בישראל. הוועדה סבורה כי יש לעשות כל מאמץ שהציבור בעתיד יחוש כי יש תמורה בעד האגרה.

הוועדה קוראת לממשלת ישראל להביא לרפורמה במבנה רשות השידור בפיקוח הציבורי על הרשות ואופן פעולתה כבר בעתיד הקרוב.

הוועדה מקווה כי המלצות ועדת דינור, שתוגשנה בימים הקרובים, אמנם תיושמנה.

הוועדה משוכנעת כי יש לעשות כל הנחוץ שלא תהיה ולו גם מראית עין של השפעה פוליטית ומינויים ברשות השידור. על השידור הציבורי לשרת ולייצג את הציבור כולו.

אני לא רוצה להתייחס לנושא האגרה כי לא הייתה פה בדיוק הסכמה בינינו ואין טעם שנקיים על זה הצבעה.
יוסי שריד
אני מציע שהוועדה תוציא דף לצורך העבודה.
אחמד טיבי
סטנסיל. כל כמה חודשים אותה הודעה.
יוסי שריד
כמה פעמים ביום, "ועדת החינוך מודאגת", את זה אתה יכול לתת בתור כותרת כללית.
היו"ר אילן שלגי
יש מישהו שמתנגד לתוכן?
יוסי שריד
אני לא יודע מה זה, אני לא מתנגד ולא תומך.
היו"ר אילן שלגי
תודה. רבותיי, תודה רבה לכולם.


הישיבה ננעלה בשעה 10:40

קוד המקור של הנתונים