ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 12/01/2010

סכנה להמשך קיומה של המתפרה השיתופית במצפה רמון

פרוטוקול

 
PAGE
11
ועדת העבודה, הרווחה והבריאות

12 בינואר 2010

הכנסת השמונה עשרה

נוסח לא מתוקן

מושב שני

פרוטוקול מס' 188

ישיבה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות

יום שלישי, כ"ו טבת תש"ע (12 בינואר 2010), שעה 10:45
סדר היום
דיון מהיר – סכנה להמשך קיומה של המתפרה השיתופית במצפה רמון של ח"כ דב חנין
נוכחים
חברי הוועדה: רחל אדטו - מ"מ היו"ר

דב חנין
אורלי לוי אבקסיס

חמד עמאר
מוזמנים
יוסי דנקונה- משרד התמ"ת

שי לובשיס – משרד התמ"ת

אהוד אמיתי – רשם האגודות, משרד התמ"ת

יובל רז- משרד האוצר

צבי ליברמן- התאחדות התעשיינים

יצחק יואל – יו"ר מרכז הקואופרציה

פלורה שושן – ראש מועצה, מצפה רמון

דני שטרית – חבר מועצה, מצפה רמון

שתי עובדות מהמתפרה השיתופית מצפה רמון
מנהלת הוועדה
וילמה מאור
רשמה וערכה
נוגה לנגפור - חבר המתרגמים בע"מ

דיון מהיר – סכנה להמשך קיומה של המתפרה השיתופית במצפה רמון של ח"כ דב חנין
היו"ר רחל אדטו
שלום לכולם. על סדר היום: סכנה להמשך קיומה של המתפרה השיתופית במצפה רמון. אני אבקש מחבר הכנסת דב חנין להציג את הצעתו.
דב חנין
תודה רבה גברתי יושבת הראש. אני קראתי בצער ובדאגה את הפרסומים שהיו בתקשורת על הסכנה להמשך קיומה של המתפרה השיתופית במצפה רמון. כולנו זוכרים את הסיפור, נדמה לי שזה היה בשנת 2000 כאשר אותה מתפרה שפעלה במשך שנים במצפה רמון עמדה למול איום של סגירה ואז בהתגייסות של כמה גורמים גם מחוץ ליישוב, כולל גם את ההסתדרות, הפועלות שעובדות במתפרה נחלצו לפעול כדי להגן על מקום העבודה, השקיעו מכספן. לא מדובר בנשים אמידות אלא בנשים שעובדות קשה ומקבלות שכר נמוך. השקיעו מכספן ובעצם הפכו את המתפרה הזאת לקואפרטיב שמתנהל מאז, הן עובדות שמה קשה מאוד ומנסות להוציא את לחמן ממקום העבודה הזה. הידיעה על הסכנה לסגירת המתפרה הזו מאוד הדאיגה אותי גם מכיוון שזה מקרה שבו העובדות באם המקום הזה ייסגר לא ברור מה יהיה עתידן, לא ברור היכן הן יכולות לעבוד. לסגירת המתפרה יש גם הדהוד ביישוב מצפה רמון שממילא אין שם יותר מדי מקומות עבודה. יש לזה גם משמעות לגבי הנגב בכללותו. חלק מהעובדות במתפרה מגיעות לשם בנסיעות ארוכות מדימונה, מירוחם, נסיעות קשות אבל הולכות לעבוד. כמובן מעבר לכל המשמעויות החמורות של הפגיעה בפרויקט הייחודי הזה יש פה כמובן גם משמעות רוחבית שניסיון כזה של עובדים לעשות מעשה ולהגן על מקום עבודתן בעצם מגיע למבוי סתום. אני ביקשתי את הדיון הזה כיוון שאני משוכנע שניתן ואפשר לעשות כדי לסייע למתפרה להמשיך להתקיים. אנחנו לא מדברים פה על עסק ששייך לבעל הון שמאיים בסגירה ואז כולם נזעקים ומתחילים להתווכח מסביב לשולחן כמה המדינה צריכה להוסיף כדי לתמוך באותו בעל הון מסכן שצריך עזרה בכדי להמשיך להחזיק את המפעל שלו בחיים. פה אנחנו מדברים על כסף שנועד באופן ישיר להגן על מקום עבודה ולהגן על העובדים. הדבר הזה מחייב את כל הגורמים שחלקם יושבים סביב השולחן הזה להיחלצות. הוא מחייב קודם כל את משרדי הממשלה, את משרד התעשייה שאחראי באופן ישיר על התחום הזה. המשרד הזה לא יכול במקרה הזה להסתפק בתפקיד של רגולטור. חלק מהאחריות של המשרד היא ללוות את המפעל, לראות היכן קיימים קשיים. יש הרי מדיניות של גיבוי לעסקים קטנים. זה בהחלט מסוג העסקים הקטנים שצריכים את התמיכה. מדברים על תמיכה וגיבוי לתעסוקה בפריפריה. הנה דוגמה מובהקת בה נדרשת אותה תמיכה לתעסוקה בפריפריה.


אנחנו מחויבים גם לבדוק את מידת יכולתם של כל הגורמים האחרים להתגייס לעזרת המפעל. אחת הבעיות הקריטיות שכרגע עומדות על הפרק זה חוב ארנונה שלפי הפרסום הוא 800 אלף שקל שבעטיו הוטל עיקול על המתפרה. אני שמח שנמצאת איתנו גם ראש המועצה המקומית גברת בן שושן. אני יודע שאת בעבר היית מחויבת וניסית לסייע למתפרה הזאת. אני גם יודעת שהמועצה המקומית מצפה רמון איננה עשירה וכל חוב שחייבים לכם מאוד מטריד אתכם ומעסיק אתכם. יחד עם זאת אני יודע שיש עוד גורמים שחייבים לכם כולל גורמים יותר מבוססים מאשר המתפרה. אלה הנתונים שיש בפני. אני אשמח לשמוע אותך גברתי כולל את משרדי הממשלה, רשות הטבע והגנים, כל מיני גורמים שגם הם חייבים חובות ארנונה ואני לא יודע אם ננקטים נגדם אותם צעדים תקיפים שננקטים כרגע כלפי המתפרה. גם המועצה המקומית מתוך שיקול רחב תמצא דרך להתמודד עם שאלת החוב הזה בצורה גמישה ויצירתית כדי שיהיה אפשר להמשיך את הפעילות של המתפרה.


נקודה אחרונה, נמצא בפנינו דין וחשבון שהוכן על ידי המ.מ.מ שנוגע לשאלה הכללית יותר של העדפת תוצרת הארץ ברכש ציבורי של מוצרי טקסטיל והלבשה. כתמיד מרכז המידע והמחקר של הכנסת עושה עבודה טובה. התודות מגיעות הפעם לאילן ולעמי צדיק שאישר את הדוח. התמונה שמצטיירת כאן מדאיגה, כי אנחנו רואים שבמרבית ארצות העולם מצאו דרכים פורמאליות ולא פורמאליות. לפעמים בספר אין העדפה אבל במציאות יש העדפה מובנית של מוצרי טקסטיל תוצרת מקומית. אם מדינת ישראל לא תמצא דרך להעדיף בפועל את תוצרת הטקסטיל המקומית אנחנו נגיע למצב שלא יהיה לנו טקסטיל בארץ. אתם בוודאי יודעים שאינדונזיה ובנגלה דש הן מדינות ששכר העבודה בהן הוא מאוד נמוך. אפילו הרבה יותר נמוך מאשר בירדן. גם שם מאוד מודאגים מאפשרות קריסת תעשיית הטקסטיל אצלם בגלל יבוא זול מסין. אז המרוץ הזה לתחתית אין לו קצה. אפשר להמשיך ולרדת. יש מקומות בעולם שבהם מייצרים גם בלי תנאי עבודה וגם בלי תנאי שכר ולכן העלויות הן הרבה יותר נמוכות. אם המערכת הציבורית לא תעדיף באופן ברור תוצרת טקסטיל ישראלית כולל אפילו סגירה מוחלטת כנגד הצפה של יבוא תוצרת טקסטיל זולה מארצות חוץ אנחנו בטווח ארוך לא רק את המתפרה במצפה רמון לא נוכל להציל אלא בסופו של דבר אנחנו נביא לחורבן מוחלט של תעשיית הטקסטיל בארץ.
היו"ר רחל אדטו
תודה רבה. הנושא הזה של העדפת הייצור המקומי של הטקסטיל עלה בוועדת הכספים רק לפני שבועיים. זה היה בעקבות סגירת המתפרות בצפון. כלומר יש בעיה שכבר נדונה במסגרת אחרת. אני לא יודעת אם כרגע נרחיב את הדיון הזה שוב לגבי המטרה מפני שגם אז לא הדיון לא הושלם לאור העובדה שנציג משרד הביטחון לא הגיע לאותו דיון. בכל מקרה אותו דין שחל לגבי העדפה בצפון בוודאי חל לגבי העדפה בדרום. לכן אותה תשובה שועדת כספים צריכה לקבל היא אותה תשובה שגם צריכה לחול עלינו. יש כאן העדפה בגלל הסכמים עם ארצות הברית בין היתר וסיבות אחרות.
אורלי לוי אבקסיס
יש אמנות בינלאומיות. יש כל מיני ערוצים שבהם ניתן לפתור את הנושא הזה.
היו"ר רחל אדטו
אנחנו נמקד את הדיון בנושא של המתפרה במצפה רמון במיוחד לאור העובדה שיש פה את הסיפור של חוב הארנונה שגם אני למדתי אותו הבוקר מהתקשורת, שזה מה שהביא את המתפרה הזאת לעברי פי פחת. ברגע שנפתח את הדיון אני רוצה לשמוע תשובה ממשרד האוצר ומשרד התמ"ת. אנחנו ישבנו בחדר הזה במסגרת חוק ההסדרים לפני חצי שנה. אז לחמתי על הדבר הזה. דובר אז שכל העובדים השכירים במשק יפרישו יום אחד מימי ההבראה שלהם לקרן מיוחדת שתתמוך במפעלים במצוקה. היום אנחנו חצי שנה אחרי. מי שהיה אמור לנהל את הקרן הזאת היה משרד התמ"ת ומשרד האוצר, והקרן הזאת בדיוק היתה מיועדת לפתור בעיות כמו זו שלפנינו. הייתי מאוד שמחה לדעת מהמשרדים מה קרה לכסף הזה? האם הוא נגבה? אם הוא נגבה מי מנהל אותו? ואם הוא נגבה ומנהלים אותו למה הדוגמה של מצפה רמון לא זוכה כרגע לקבל תמיכה מהכסף הזה? הייתי מבקשת מיושבת ראש המועצה היות ונושא הארנונה עלה שתאמר דבר בקשר לזה.
פלורה שושן
תודה לדב חנין שביאר בצורה רחבה את בעיית המתפרה במצפה רמון. זו בעיה שהיא חלק מהבעיה הכללית של ענף הטקסטיל. הבעיה האמיתית היא לא גובה הארנונה. כבר 10 שנים שהנשים האלה עובדות מאוד קשה והן לא מצליחות לשלם את כל מה שמוטל עליהן על פי חוק ולא בגלל שהן לא רוצות. הן לא יכולות גם בגלל הענף, שהתפוקה שם מאוד נמוכה מבחינת הזמנות, הכנסות. ה-issue הוא כיצד נותנים לאותה מתפרה מעטפת גדולה שתקדם אותה קדימה. כל הזמן מדברים על לייצר מקומות עבודה, והנה יש לנו מקום עבודה עם 50 עובדות שלא צריך לייצר אותו. צריך לייצב אותו. זאת אומרת לבנות סל גדול שייתן להם אוויר לנשימה. הן עובדות 4 ימים בשבוע ומשתכרות 2400 שקלים בחודש. נוסף לכך הן מעסיקות נשים מירוחם ודימונה שמגיעות כדי להשתכר אותו שכר זעום. אני מאוד מקבלת את ההצעה שהצעת דב חנין שמישהו צריך ללוות באופן מקצועי את המפעל הזה. הוא מפעל מאוד יקר למצפה רמון, לא רק בהיבט התעסוקתי אלא גם בהיבט החברתי המגדרי. נשים עשו מעשה במדינת ישראל וצריך לגבות אותן.


לעניין הארנונה. הארנונה היא חוק מדינה. מי שפוטר מארנונה זה שר הפנים. אני אשמח לקבל הנחייה משר הפנים שאכן אנחנו נוותר על חובן. הפנייה למשרד הפנים צריכה להיעשות דרך העובדות. כדי להגיע לשלב ששר הפנים או משרדו ידון בבעיית הארנונה אנחנו צריכים להגיש מסמכים ולהציג את מצב המתפרה ואז להגיע לאותה מסקנה או של שמיטת חובות או להנחה או להסדר.
היו"ר רחל אדטו
אבל לעירייה או למועצה אין say בעניין הזה? לתת הנחה או לפרוש את התשלומים.
פלורה שושן
לא. אנחנו פועלים על פי חוק.
קריאה
אתם יכולים לתת הנחות ולהפנות את זה למשרד הפנים, לקבל את האישור של משרד הפנים. אתם פונים ולא להיפך שאומר לך תעשו, 1, 2, 3. אתם פונים למשרד הפנים.
פלורה שושן
איך אני פונה? אתה רוצה הנחה, מה אתה עושה? אתה מגיש ניירות?
מוחמד עמאר
בדיוק.
אורלי לוי אבקסיס
למה? העובדות לא ביקשו מכם הנחה בארנונה?
פלורה שושן
אנחנו כרגע בתהליך. הרבה שנים הם קיבלו דרישות לתשלום. אני מבינה את המצוקה. אין ביכולתן לשלם וגם אין ביכולתן להגיע להסדרים ולהתחייב.
אורלי לוי אבקסיס
הן ביקשו הנחה בארנונה? זאת השאלה.
פלורה שושן
לבקש הנחה בארנונה, זה לגשת למועצה, להגיש דוחות, להגיש מצב כספי. זה עדיין לא נעשה. כרגע אנחנו בתהליך מול עובדות המתפרה. נאמר להן מה להביא. אילו טפסים צריך, ואנחנו נגיש בקשה רשמית למשרד הפנים שהוא יטפל בנושא.
היו"ר רחל אדטו
אבל יש כרגע הודעת עיקול.
פלורה שושן
הודעת העיקול הוסרה. יש חברת גבייה שפועלת על פי עקרונות.
מוחמד עמאר
על פי הנחיות של ראש המועצה. את נותנת להם את ההנחיות. גברתי ברשותך. אני חייב לקטוע אותך. את יכולה לקבוע את המדיניות. את מבקשת עכשיו מכולם שיעזרו גם ממשרד האוצר, גם מאיתנו בכנסת. אז בואי תעשי את החלק שלך. תתחילי בחלק שלך ולא לזרוק את זה על חברת הגבייה כי זה בידיים שלך.
פלורה שושן
זה בידיים שלי.
מוחמד עמאר
בדיוק.
פלורה שושן
אני ביקשתי מההנהלה שיושבת כאן להגיש בקשה מסודרת כי יש עוד מפעלים במצפה רמון. יש נוהל ויש חוק. לא בסמכותי ולא בסמכות המועצה לפטור אף אחד.
היו"ר רחל אדטו
אם אני אסכם מה שאת אומרת, מה שהיה נכון מבחינת הארנונה, מאחר והמועצה לא גובה ישירות אלא העברתם את הסמכות לחברת גביה, חברת הגביה התנהלה ישירות מול המפעל בלי השתתפותכם. זה מה שאת אומרת.
פלורה שושן
יש לי העתקים של משאים ומתנים עם המתפרה לאורך שנים. הבוקר היתה צריכה להתקיים ישיבה במשרד ראש המועצה שהן מגישות טפסים כדי שאנחנו נגיש את הבקשה. המועצה לא תסגור את המתפרה. אנחנו ניכנס לאיזשהו הליך של הסדר, של מחיקת חובות. זה לא בסמכותנו אלא אנחנו נעשה את העבודה מצידנו. אנחנו עשינו עבודה גם מול משרדים אחרים כמו התמ"ת שביקשנו מהם לתת סל סיוע בניוד העובדות שמגיעות מירוחם, מדימונה. העלות היא עלות גבוהה. עלות שבעצם ממוטטת את המתפרה. כרגע הנשים נמצאות במצב שלא ניתן לפתרון. מצד אחד הן חייבות להמשיך ולעבוד ומצד שני הן צוברות חובות והן במעגל סגור. אני פה מבקשת שתהיה התגייסות של כל הגופים כולל משרד הפנים.
אורלי לוי אבקסיס
זה יהיה טוב אם תעלו את זה על הכתב. אני בטוחה שהחברים פה גם יצטרפו. מעבר לנושא של תעשייה יש פה איזשהו אלמנט של כוח של נשים שלא מוכנות להשלים. זה בכלל ראוי לשבח. גם הרשות המקומית צריכה לקחת חלק. אתם לא מעודדים תעשייה? כאשר אתם רוצים לפתות תעשייה חיצונית, אין הטבות מסוימות? הליך שכבר פועל? אני לא אומרת לך להיות עבריינית אבל בתוך המסגרת החוקית לפעמים יש דרכים שאפשר לנקוט בהן. יש את הערוצים שאפשר למצות אותם.
פלורה שושן
דב חנין העלה את הנושא של התנהלות המועצה מול גופים אחרים. אני רוצה להודיע לך שכל הגופים האלה סידרו את חובם, הם נמצאים בהסדרים. יש תהליכים. שוב, אני רוצה לסייע וכבר מצאנו את הדרך לפנות למשרד הפנים וכך הונחיתי. גם אין לי בעיה למחוק את החוב אם שר הפנים אכן יחתום על זה. זאת העמדה של המועצה.
אהוד אמיתי
עו"ד אהוד אמיתי ממשרד התמ"ת. אני עובד במחלקה המשפטית של רשם האגודות השיתופיות. העובדות האלה בעצם פוטרו פעם אחת על ידי היזם הפרטי שסגר להן את העסק לפני עשר שנים. ואז בהתגייסות גופים שונים שקשורים להסתדרות, מרכז הקואופרציה, משרד התמ"ת, הוקמה אגודה שיתופית כדי לנסות למצוא פתרון. בעינינו העובדה שהאגודה השיתופית מנהלת עסק כבר עשר שנים בתנאים כל כך בעייתיים זה סוג של סיפור הצלחה. הן מנהלות את עצמן בעזרה חיצונית אבל לאחרונה יש צמצום בהזמנות מהצבא ויש צורך בהתגייסות של הגופים במדינה למצוא פתרונות. עכשיו יש עוד הרבה גופים מוסדיים שהמדינה יכולה להשפיע ולנווט את ההזמנות שלהם לכיוון המתפרה. זה יכול להיות השב"ס או המשטרה, או בתי החולים הממשלתיים כדי לייצר מדים וחלוקים וכדומה. הכול שאלה של רצון ומקרה כמו זה שהעסק מצליח לפעול בצורה כזו או אחרת במשך עשר שנים זה סיפור הצלחה שאסור למדינה לוותר עליו ואנחנו רואים בזה אפילו פרויקט לאומי.
היו"ר רחל אדטו
אתם כרשם האגודות השיתופיות מפקחים באיזושהי דרך על מה שנעשה שם? כי אין להן ועד.
אהוד אמיתי
יש. יש להן ועד הנהלה והן מקבלות ליווי מגופים נוספים. אנחנו יותר עוסקים בתחום הרגולטורי. אין לנו סמכויות להפנות אליהן הזמנות. אבל אנחנו חלק ממשרד התמ"ת ואנחנו נשמח מאוד אם משרד התמ"ת יעזור בתחום הזה.
אורלי לוי אבקסיס
אם בשביל תוכנית וויסקונסין המדינה מבזבזת 34 אלף שקל להשמה לבן אדם אז אולי כדאי לקחת את הנושא של 50 נשים. הייתי שמחה לשמוע את עמדת התמ"ת. אולי נחסוך את התיווך של החברות הפרטיות. תעבדו ישירות עם העובדות האלו.
היו"ר רחל אדטו
אני אתן את רשות הדיבור למשרד התמ"ת אבל אני מבקשת שתתייחסו לגבי מה ששאלתי לגבי הקרן לסיוע למפעלים במצוקה.
יוסי דנקונה
אני ראש מנהל תעשיות במשרד התמ"ת. אמרה יושבת הראש שהבעיה שמעלים פה היא בעיה ארצית. כלומר ענף המתפרות שהעסיק בארץ כמה אלפי עובדים, בעיקר בצפון במצפה רמון, מעסיק היום פחות מאלף עובדים. היתה ירידה גדולה. בשלב הראשון חלק מהעבודות עברו במסגרת הסכמי ה-quiz לירדן ולמצרים, אבל בשנתיים האחרונות גם הירדנים והמצרים לא עומדים בתחרות עם הסינים. שכר העבודה הסיני זול בהרבה ולכן ענף התפירה הוא בסכנה ואנחנו יודעים את זה לא מהיום ולא רק לגבי מתפרת מצפה רמון אלא גם מתפרות באזורי הדרוזים בצפון ואחרים. מצד שני זה לא כל ענף הטקסטיל. לענף יש 13 אלף עובדים. חלק מהם עובדים בעבודות יציבות, טכנולוגיות. לא עליהם אנחנו מדברים. אנחנו מדברים ספציפית על ענף התפירה. היתה הצעה של השר בן אליעזר וגם פניה מצד ראש הממשלה למשרד האוצר, למשרד התמ"ת ולמשרד לביטחון פנים לנסות להידבר ולהגיע למצב כזה הקניות בעיקר של המשרד לביטחון פנים שזה משהו כמו 40 מיליון שקל לשנה יופנו למתפרות בארץ. עדיין הנושא הזה לא הסתייע. אני לא יכול להצהיר שהגענו לסיכום חיובי בנושא. במקביל אכן היה פה דיון בוועדת הכספים ויש הצעת חוק פרטית של חברת הכנסת שלי יחימוביץ ואחרים, זה תלוי באמת בכנסת אם יעבירו את הצעת החוק הזאת, ללכת ולסייע. אז לא תהיה ברירה למשרד לביטחון פנים בתוקף חוק והוא יהיה חייב לקנות ממתפרות בארץ. בעניין הזה המשרד לביטחון פנים לא רק מוגבל על ידי תקציב, יעלה לא הרבה יותר, גם על ידי חוק חובת המכרזים שלא מאפשר למשרד ממשלתי לרכוש בארץ יותר מ-15% מהקניות בחוץ לארץ.
היו"ר רחל אדטו
מה לגבי הקרן?
יוסי דנקונה
אני לא יודע לענות לגבי הקרן. אני יכול לשאול. אנחנו עוסקים בתעשייה ואני לא יודע לענות על זה.
היו"ר רחל אדטו
אתם גם כן אמורים להיות שותפים לזה.
יוסי דנקונה
משרד האוצר והחשב הכללי יוסיף על הלוואות שהמפעל קיבל. אני רוצה לומר על מה אנחנו יכולים לעזור לגבי ניהול. המפעל קיבל חונכות כאשר המפעל משתתף ב-25% והמשרד ב-75%. קיבלתם ב-2002 ואנחנו מעמידים לרשותכם מאה שעות נוספות.
היו"ר רחל אדטו
מה זה חונכות?
יוסי דנקונה
זה מומחה מלווה. הם כבר עשו את זה. הוא מובא כדי ללוות את החברה בניהול הכללי. אם יש צורך בשיווק הוא נותן את הניסיון השיווקי שלו. זה הכלי. אין לנו הרבה מאוד כלים. זה כלי שמשתמשים בו רבים. אני פה מציע מסלולים אחרים שהמשרד מעניק.
אורלי לוי אבקסיס
אבטחת הכנסה זו גם דרך למענק. אני אגיד לך למה? המפעל הזה ייסגר והן תיזרקנה לאבטלה. בתוך כמה חודשים הן יגיעו תוך 9 חודשים לאבטחת הכנסה ואתם תצטרכו לדאוג להן.
יוסי דנקונה
אני מסכים לכל מילה שלך. זה היה אחד הטיעונים שלי. אני פונה לגברות שמנהלות את המפעל. שאלתי את האנשים אצלנו, יש אפיק אחר אולי להשתקם דרכו. זה האפיק של פנייה למעצבים ומעצבות מקומיים. אני ידוע שהמעצבים אוהבים יותר להפנות את העבודה למרכז הארץ. אבל אם יש לכן רמה מספיק טובה זה יכול להיות אפיק.
היו"ר רחל אדטו
זו התשובה של משרד התמ"ת? זו תשובה ממש בשוליים, היא נראית לי לא תשובה ראויה. באמת. למעצבות במרכז הארץ? שהן ישלחו עבודה?


אני אבקש עכשיו את דני שטרית.
דני שטרית
תודה. אני מברך את חבר הכנסת דב חנין על היוזמה להעלות את הנושא לדיון. הדיון הזה היה צריך להתקיים בכנסת מזמן ולא רק אחרי שזה התפרסם בתקשורת אבל מוטב מאוחר מאשר אף פעם. כתושב מצפה רמון וחבר המועצה המקומית הרגשתי הרגשת אי נוחות מדבריה של ראש המועצה שלנו. עניין הארנונה עלה וזה יכול להיות הקרדום שסוגר את המתפרה מהיום למחר ופה התנהל דיון איך משלמים, למי פונים. אני גם חבר הסתדרות ומלווה את המתפרה הזו כבר עשר שנים לפני שהיה קואופרטיב.

בשנת 2002 שר הפנים הנוכחי אלי ישי אישר פטור ארנונה לאותה מתפרה למרות שהיא היתה אפילו בבעלות פרטית. המתפרה נסגרה ואחר כך הפכה לקואופרטיב שמנוהל על ידי עובדים. אלא מה? הפטור הזה ניתן רטרואקטיבית שחסך ושלשל את הכסף שנחסך לכיסו. שר הפנים, מנכ"ל משרד הפנים דאז חתום על זה.

אני מודה לך חברת הכנסת אורלי לוי על הדברים שאמרת, והלוואי שיהיו עוד כמוך בכנסת הזאת. כי אני אגיד לכם למה. בעניין הארנונה, אני כחבר מועצה ביחד עם עוד שלושה נוספים פנינו לראש המועצה לפני כחודש ודרשנו על פי חוק של הרשויות המקומיות לפי דיני המועצה המקומית לכנס ישיבה שלא מן המניין על מנת להעלות על סדר היום מתן ארנונה למתפרה. כי ברור לכל בר דעת שאם לא יינתן הפטור הזה המתפרה תיסגר והסיפור הנפלא הזה ייגמר. וכל מה שיקרה אחר כך לעובדות האלה ששתיים מהן יושבות פה לידי, לא יישאר אותו שכר אלמנטארי שהן התפרנסו ממנו 10 שנים.

המתפרה הזו קמה מלכתחילה על מנת לייצר מקומות תעסוקה במצפה רמון. אני גאה בה שהיא מעסיקה נשים מבוגרות, חד הוריות מירוחם ודימונה שנוסעות שעה ורבע מדימונה וירוחם בכביש פתלתל וצר, שעה ורבע הלוך, שעה ורבע חזור בשביל להתפרנס.

עכשיו 4 חברי מועצה כותבים לראש המועצה. היא לא מצאה לנכון להעלות את זה לסדר היום. צדק חבר הכנסת עמאר חמד במה שהוא אמר. הבנתי שהוא היה חבר מועצה בעירו אז הוא מכיר את הדברים. מה שנדרש שראש המועצה תיאות להעלות את זה על סדר יומה של המועצה כמו בשנת 2002 בראשותו דרור דבש, היה ראש המועצה אז, להעביר החלטה פה אחד ואז נפנה לשר הפנים ואני מניח ששר הפנים עם הלחץ של חברי הכנסת, אין לי ספק שיינתן פטור לא רק רטרואקטיבית, מאות אלפים שדורשים כאשר אפילו אין להן אפשרות כמעט לשלם את המשכורת בזמן, והן צריכות לשלם עכשיו באולטימאטום של ראש המועצה 800 אלף שקל. אני מסיים עם ארנונה וחשוב שזה יקרה מיידית.


עכשיו אני אומר לחברים מהתמ"ת ומהאוצר המתפרה הזו בזמנו ביקשה הלוואה מקרן סיוע למפעלים במצוקה. הקרן הזאת היא אמנם קרן שנותנת הלוואות אבל אני אומר לכם, הבירוקרטיה לקבלת הלוואה כזו, בסך הכול 300-400 אלף שקל כדי להציל את המתפרה הזו זה תהליכים. לקח שנתיים לקבל. יותר פשוט ללכת לבנק מסחרי , נקבל את ההלוואה יותר מהר.


עכשיו, זה נורא בומבסטי לשמוע שהקרן לסיוע למפעלים במצוקה מערימה קשיים על אותם מפעלים במצוקה שאחד מהם מנוהל על ידי הגברות שיושבות פה. הם מצפים שהן תמלאנה מאתיים טפסים באורך של שנתיים.


המתפרה הזאת היתה יכולה להמשיך להתקיים אם לא היו איומים מבית בדמות הארנונה ומשרד הביטחון שקיצץ בהזמנות. אני אומר וקובע בשם העובדות, הן פה, הן יכולות להכחיש את הדברים, משרד הביטחון עושה כל שיש לאל ידו על מנת שיהיו מאה אחוז הזמנות, שיעבדו אפילו 5 ו-6 ימים. אבל גם להם יש מגבלות והם בסדר. הבעיה זה מה שנשמע פה שהמשרדים כמו ביטחון פנים שתופרים בסין במחירים מגוחכים. פה אני רוצה את העזרה של חברי הכנסת. זה לא חוכמה שמחר יכריז פה מישהו שמהיום המשרד לביטחון פנים מזמין מדים לסוהרים ולמשטרה במחירים שהם שילמו בסין. המחירים צריכים להיות כמו המחירים של הזמנות משרד הביטחון. תודה לכם.
היו"ר רחל אדטו
תודה רבה. אני אבקש את משרד האוצר. אני מבקשת שתתייחסו לשאלה שלי לגבי הקר, נקבע בחוק ההסדרים האחרון, איפה הכסף הזה ולמה לא מסייעים למפעל הזה?
יובל רז
הקרן נתנה הלוואות בתחילת העשור.
היו"ר רחל אדטו
רק להזכירך היה שינוי במתפרה. מעסק פרטי זה הפך להיות קואופרטיב.
יובל רז
מ-2003 ונכון לעכשיו הם לא עומדים בתשלומים. הם היו עסק פרטי.
היו"ר רחל אדטו
זה היסטוריה. יש גוף חדש, אגודה שיתופית. המעמד המשפטי שלהם הוא אחר מאשר בשנת 2003. זאת אומרת אין קרן כרגע.
דב חנין
משרד האוצר יכול לתקצב. אין לו בעיה. הוא לא לחוץ על הקמת הקרן אז שיתקצב את המפעל.
אורלי לוי אבקסיס
ההסתדרות היתה אמורה להשקיע כסף בקרן. ההסתדרות העבירה את ימי ההבראה?
היו"ר רחל אדטו
לא גבו. פשוט לא גבו את זה.
אורלי לוי אבקסיס
הכסף נמצא באיזושהי כיס. לא זורם. זו בדיחה.
רחל אדטו
זאת אומרת שמחלק מהמעסיקים גבו כסף והכסף עדיין לא הועבר.
אורלי לוי אבקסיס
בכמה כסף מדובר?
יובל רז
מיליארד ומשהו.
אורלי לוי אבקסיס
כמה כסף נלקח מהעובדים ונמצא איפשהו באיזה כיס דמיוני? זה מה שאני רוצה לדעת.
יובל רז
בכל מקרה אנחנו ישבנו עם ההסתדרות. לא הגענו להסכמה. לפני חודשיים היתה ישיבה אצל החשב הכללי. היו שתי הצעות- - -
היו"ר רחל אדטו
אנחנו נצטרך לברר את זה. כי פה בוועדה היתה אש וגופרית לגבי העניין הזה. פתאום זה מתמסמס. נשמע גרוע מאוד. הונאה גם שלנו כחברי כנסת שנלחמנו על זה והונאה כלפי הציבור.
אורלי לוי אבקסיס
חלקנו הסכים לזה רק מתוך מחשבה שהכסף הזה יועבר למפעלים כושלים. שום הסדר אחר לא היה מקובל. חשוב לדעת איפה הכסף הזה. ואם חזרתם בכם, תחזירו את דמי ההבראה לעובדים.
היו"ר רחל אדטו
אנחנו ניזום על זה דיון מיוחד. בעקבות מה שאמרת אנחנו נצטרך לקבל תשובה מאוד ברורה לאן הכסף הזה הלך ואיפה הקרן הזו התמסמסה לנו.


כמה כסף יש? 300 אלף שקל?
דני שטרית
זה לא 300 אלף שקל, זה 180 אלף שקל.
היו"ר רחל אדטו
משרד האוצר במחווה של רצון טוב לא יכול להציל את המתפרה הזו? לוותר על חוב של 250 אלף שקל?
יובל רז
החזר הלוואה.
היו"ר רחל אדטו
מעבר להחזר הלוואה? האם משרד האוצר לא יכול לוותר על הלוואה כמחווה להצלת מקום עבודה של 50 אנשים? לוותר על 250 אלף שקל?
אורלי לוי אבקסיס
בטח חצי מזה זה גם ריביות. כי אני מאמינה שבתוך 7 שנים גם אם ניקח אלף שקל לחודש, איך שלא נפרוש את זה, הם שילמו יותר מ-50 אלף. תשים רגע את הריביות בצד. כמה נטו שולם לכם על ההלוואה?
יובל רז
אני לא יודע.
אורלי לוי אבקסיס
אתה יכול לארגן לנו את הנתון הזה? לי זה נראה תמוה שבמשך 7 שנים הן שילמו רק 50 אלף.
היו"ר רחל אדטו
אם אנחנו מבקשים ממשרד הפנים לוותר על חוב ארנונה של 800 אלף שקל אני באותה נשימה מבקשת ממשרד האוצר לוותר על 250 אלף שקל חוב של 7 שנים אחורנית. התאחדות התעשיינים.
צבי ליברמן
אני מכיר את המתפרה הזאת מיום הקמתה וליוויתי אותה גם במשבר הגדול שהיה, גם בהחלפת הבעלים. מכיר אותם מקרוב מאוד. עם כל הכבוד לכל מה שנאמר כאן, ארנונה וחובות זה סימפטומים של הבעיה. הבעיה בהא הידיעה של המתפרה... אני בענף הטקסטיל 38 שנים. הייתי יצרן. הבעיה של המתפרה הזאת זה עבודה. הזמנות. זה נכון גם להם וגם לאחרים, וכל הנושא הזה של תוצרת כחול לבן ותחרות מסין אנחנו זורעים הבל. אורלי לוי יודעת איזו פריחה היתה בבית שאן שהיה שם כיתן ושהיה בשן והיו מפעלים ואיפה העובדים האלה נמצאים היום? רוב רובם של אלה שעבדו בבית שאן עד היום מובטלים. עולה למדינה פי 5 ופי 8.


למה השב"ס מזמין מסין 150 אלף מדים שיכולים ללכת למתפרה? יהיה להם איך לשלם ארנונה אם תהיה להם עבודה.
יצחק יואל
אני יושב ראש מרכז הקואופרציה. מרכז הקואופרציה מלווה את המתפרה הזאת מיום הקמתה כאגודה שיתופית יחד עם ההסתדרות. אני רק רוצה להכריז ברמה הכללית, ההסתדרות ומרכז הקואופרציה השקיעו במתפרה הזאת עד היום 3 מיליון שקל. לא לוחצים אותם להחזיר, לא מבקשים מהם ריבית, ואפילו רשום אצלנו כחוב אבוד. לשולחן העגול צריכים להצטרף שלושה: חברת העובדים יחד עם ההסתדרות, יחד עם הקואופרציה ויתרו על 3 מיליון שקל. במקרה הזה משרד הפנים באמצעות המועצה יוותרו על הארנונה ויתנו פטור קדימה והאוצר יוותר על 300 אלף. הבעיה היא שכמות ההזמנות הולכת ויורדת וכך עלות המתפרה הולכת ועולה. צריך להבין את ההפרש הזה. העלות הולכת וגדלה כי ההוצאות הקבועות נשארות, אם זה ארנונה, אם זה חשמל, אם זה שכר דירה. בשבוע שעבר היה כאן דיון של ועדת הכספים באותו עניין להעדיף את תוצרת הארץ בנושא הטקסטיל. נדהמתי כאשר שמעתי את נציג האוצר מאגף התקציבים, לא מהחשכ”ל שאמר שהמשטרה מזמינה בארץ. איך? באמצעות H & O. זה בעצם יזם, חברה בארץ שמזמינה בסין. לזה קוראים הזמנות בארץ. הרי זה משהו מטורף. אם את זה פקידי האוצר לא יודעים לא פלא שהענף הזה נופל ונופל ונופל.
אורלי לוי אבקסיס
בעקבות מה שנודע לנו שכספים נלקחו מהעובדים והם נעלמו, צריכים להזמין את שר האוצר לתת תשובות ולהסביר איפה הכסף הזה נמצא. לא יכול להיות שמיליונים נעלמים. ברגע שהעברנו את החוק זה נעלם מהעין.
יצחק יואל
עוד דבר. אנחנו לא צריכים סיוע בחונכות. די, מספיק עם הדבר הזה. אנחנו צריכים סיוע בהסעת העובדות מדימונה וירוחם למצפה רמון כל יום, זה כמעט 200 שקל בשנה. מאתים אלף שקל האלה יקבעו אם המתפרה תחיה או תמות.


גברת פלורה, היוזמה תבוא מהמועצה. המועצה לא יזמה עד היום, 7 שנים לא התרעתם שום דבר בעניין הארנונה. לכן אני שמח שכאן הוחלט שהמתפרה תפנה למועצה לבקש את הפטור. המועצה תקבל החלטה וההחלטה תעבור למשרד הפנים. שלושת הגורמים: אוצר, הסתדרות ומשרד הפנים יטפלו בנושא של העדפת ייצור מקומי לפחות לשירותי הביטחון.
היו"ר רחל אדטו
אני רוצה לסכם את הישיבה. כל הנושא של הקרן לא נכנס לכאן. יהיה על זה דיון נפרד במפורש רק על הדבר הזה. זה עלה באקראי. זה לא קשור לדיון הספציפי לכן זה לא חלק מההחלטות.


הוועדה מביעה הערכה רבה לעובדות המתפרה השיתופית במצפה רמון על יזמתן להקים ולהפעיל את המתפרה במשך השנים האחרונות. הוועדה קוראת למשרדי האוצר, התמ"ת והפנים לנקוט בצעדים על מנת למנוע את סגירת המתפרה. הוועדה קוראת למשרד התמ"ת להקים צוות מלווה למתפרה ולגבש חבילת סיוע שתבטיח את המשך פעולת המתפרה. הוועדה רשמה לפניה את הצהרתה של ראש המועצה כי תפנה לאלתר לשר הפנים לפטור את המתפרה מחובות העבר וההווה, והוועדה מצטרפת בפניה זו אל שר הפנים לפטור את המתפרה מתשלום הארנונה כמו גם מחיקת חובותיה שהצטברו עד כה. הוועדה קוראת לשר האוצר לוותר על החוב שנוצר למתפרה בגין הלוואה שהתקבלה בשנת 2003 כ-250 אלף שקל. הוועדה קוראת למוסדות המדינה ובפרט למשרד הביטחון והשב"ס להפנות הזמנות למתפרה. תודה רבה.

הישיבה ננעלה בשעה 11:30

קוד המקור של הנתונים