ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 16/12/2009

הוספת חברת נתיבי גז טבעי לחוק הסדרת הביטחון

פרוטוקול

 
PAGE
5
ועדת הפנים והגנת הסביבה16.12.2009

הכנסת השמונה-עשרה
נוסח לא מתוקן

מושב שני

פרוטוקול מס' 114
מישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה

יום רביעי, כ"ט בכסלו תש"ע (16 בדצמבר 2009), שעה 9:30
סדר היום
הוספת חברת נתיבי גז טבעי לחוק הסדרת הביטחון.
נכחו
חברי הוועדה: אורי מקלב
- מ"מ היו"ר
מוזמנים
יואל הדר
- יועמ"ש, המשרד לביטחון פנים

סיון ועקנין
- מתמחה בלשכת יועמ"ש, המשרד לביטחון פנים

פקד ניר ליפשיץ
- ראש תחום תשתיות בחטיבת האבטחה, משטרת ישראל

פקד איילת סולטן – משפטנית אבטחה, משטרת ישראל

תמיר שניידרמן
- קב"ט, משרד התשתיות הלאומיות

מאיר קרמרסקי
- מנהל אגף הביטחון, חברת נתיבי הגז הטבעי לישראל
יועץ משפטי
עידו בן יצחק
מנהלת הוועדה
יפה שפירא
רשמה
תמר פוליבוי

הוספת חברת נתיבי גז טבעי לחוק הסדרת הביטחון
מ"מ היו"ר אורי מקלב
בוקר טוב, חג חנוכה שמח. סליחה על האיחור, אני אשתדל להדביק את הפיגור בזמן הסיום, כדי שנגיע לזמן הסיום המשוער.


נתבקשתי על ידי יושב ראש הוועדה להחליפו בדיון זה. אני מקווה שאני אצליח לעשות את זה במקצועיות ובנאמנות, כמו שהוא עושה זאת. אני מבין שהנושא שעל סדר היום הוא הוספת חברת נתיבי גז טבעי לחוק הסדרת הביטחון.
יואל הדר
אנחנו מבקשים להוסיף את נתיבי גז לתוספת השנייה של חוק הסדרת הביטחון בגופים ציבוריים. היא כבר נמצאת בתוספת הרביעית, זה עניין של המחשוב, ולגבי התוספת השנייה אנחנו רוצים שתהיה הנחיה ישירה של המשטרה לחברה, ולא באמצעות משרד התשתיות.

החברה הזאת מובילה את הגז הטבעי. היא עוסקת גם בהובלה וגם בחלוקת הגז הטבעי ברחבי ישראל. אם אני לא טועה, הגז נכנס לישראל בשנת 2003, 2004, ומאז החברה התפתחה בצורה מאוד ניכרת. מאחר שהחברה הזאת מובילה גז טבעי, שהוא חומר מסוכן מטבעו, יש צורך גם בנושא הביטחון שתהיה הסדרה על כל המתקנים שלה, ושתהיה הנחיה באמצעות המשטרה, על מנת שלא יקרו אירועים ביטחוניים לאורך הקווים ולאורך המתקנים ברחבי ישראל. מאחר שגם היום היא מאובטחת, אבל לא בצורה ישירה, אנחנו חושבים שנכון להסדיר את הנושא מבחינה חוקית.

אני לא חושב שיש פה הרבה מה להוסיף. זאת לא חברה אזרחית, זאת חברה ממשלתית, ולכן מבחינה זו זה גם הרבה יותר קל - אני חושב שגם מבחינת הוועדה - לקבל את העניין הזה. אין פה דברים מיוחדים.


נעשתה התייעצות עם שר התשתיות, וקיבלנו את אישורו של ראש הממשלה בהתאם לסעיף 18(א) לחוק.
עידו בן יצחק
אני רק אזכיר שההנחיות של המשטרה הן לעניין אבטחה פיסית. מאחר שזאת התוספת השנייה, השב"כ מנחה לעניין אבטחת מידע וסינון ביטחוני.
מאיר קרמרסקי
אני מ-2005 בחברה. משנת 2005 אנחנו מונחים ישירות על ידי המשטרה באופן וולונטרי, מרצון, כאשר משרד התשתיות לצדנו. גם תמיר שניידרמן, מנהל אגף הביטחון במשרד התשתיות, הוביל אותנו מתחילת דרכו.

יש לנו היום סדר גודל של 40 מתקנים ברחבי הארץ, מוגנים באמצעים פיסיים ואלקטרוניים למניעת פגיעת פח"ע וטרור ומניעת פגיעה פלילית, שיכולה לגרום לנזק בטיחותי של פיצוץ בצינור.


למנכ"ל יש תשומת לב מרבית לנושא הביטחון בחברה.
מ"מ היו"ר אורי מקלב
מי מנכ"ל החברה?
מאיר קרמרסקי
מר אריה רמות שיפמן, שבעברו היה מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, והוא תת אלוף במילואים בצבא.
מ"מ היו"ר אורי מקלב
מה אחוז הגז היום במדינת ישראל?
מאיר קרמרסקי
היום 40% מהאנרגיה של חברת חשמל זה גז טבעי. יש מקרים שהיא מגיעה ונושקת גם ל-50%. הלקוח המרכזי זה חברת חשמל. מעבר לכך, בתי זיקוק אשדוד, שלאחרונה הופרטו, פז"א, עובדים בגז טבעי כמעט שנתיים. בתי הזיקוק בחיפה יעבדו בשנה הבאה בגז טבעי, כאשר נגמור את הבעיות עם הדרוזים ונזרים את הגז לצפון. מעבר לכך, מפעל נייר אמריקאים ישראלים בחדרה עובד בגז טבעי כמעט שנתיים. היום יש טקס מפעלי ים המלח, שהוזרם להם גז טבעי והתחילו לעבוד בגז טבעי. בהמשך, מפעלים נוספים ייכנסו לתהליך הגז הטבעי. חברת חשמל תמשיך ותקבל גז טבעי ברמת חובב ובצפית ליד כפר מנחם.
מ"מ היו"ר אורי מקלב
חגית?
מאיר קרמרסקי
בחגית כבר זורם הגז הטבעי. אני מדבר על צפית, ליד כפר מנחם, אני מדבר על רמת חובב, אזור תעשייה רמת חובב. כל הארץ בגז טבעי. מתחילים עכשיו תכנון לתוואי גז טבעי לירושלים. אנחנו מדברים על גז טבעי לנמל התעופה בן גוריון. בכל הארץ יהיה גז טבעי. הגז הטבעי מסוכן בהיבט הנפיצות. אנחנו עכשיו בתהליך השלמת ההיערכות שלנו להתמודד עם אירוע חירום, במשותף עם משטרת ישראל. מעבר לכך, אנחנו מונחים על ידי המשטרה ומבקשים - -
מ"מ היו"ר אורי מקלב
האם הדיון מסווג?
יפה שפירא
לא, לא נקבע דבר כזה.
עידו בן-יצחק
אתה יכול לקבוע שהוא יהיה.
מ"מ היו"ר אורי מקלב
השאלה אם יש דרישה שלכם לדיון מסווג.
יפה שפירא
לא. הוא מתפרסם באינטרנט.
מ"מ היו"ר אורי מקלב
אם אין לכם בעיה בעניין, אין לי שום בעיה.
מאיר קרמרסקי
לא צריכה להיות בעיה. רציתי רק להזכיר, שהוועדה הייתה צריכה להתכנס בכנסת הקודמת. מכיוון שהכנסת התחלפה, התחלנו את כל התהליך מחדש.
מ"מ היו"ר אורי מקלב
אני מניח שהעובדה שאתם ערוכים ועושים את הדבר הזה מרצון, כנראה שזה פחות נתן את הדחיפות לעניין, אבל עכשיו אנחנו עושים את זה באופן רשמי. המכתב שלכם מתחילת ספטמבר.
מאיר קרמרסקי
יכולה להעיד משטרת ישראל, שאנחנו עומדים בכל ההנחיות.
מ"מ היו"ר אורי מקלב
אנחנו מציינים זאת לשבח. משטרת ישראל מסכימה?
ניר ליפשיץ
למשטרה יש אינטרס מובהק להכניס את החברה לחוק הסדרת הביטחון, לתוספת השנייה. אני גם סבור שמדובר פה באינטרס לאומי. זו יוזמה משותפת, שמתנהלת מזה זמן רב בין משטרת ישראל, שירות הביטחון, משרד התשתיות, יוזמה של החברה ושל נוספים. אנחנו בעד, ואנחנו רוצים שההנחיה, כמו שאמרת, תהיה הנחיה תקפה, על בסיס הסמכות החוקית, ולא על בסיס וולונטרי או שותפויות כפי שזה מתנהל כיום.
מ"מ היו"ר אורי מקלב
האם מישהו רוצה להוסיף משהו?
עידו בן יצחק
לא. מה עם משרד ראש הממשלה?
יפה שפירא
הם בחרו שלא לבוא.
מ"מ היו"ר אורי מקלב
זו המלצת ראש הממשלה.
תמיר שניידרמן
עוד אינפורמציה קטנה להשלים את התמונה של הגז הטבעי – משרד התשתיות פרסם לא מזמן מכרז לחלוקת גז טבעי ללקוחות פרטיים נוספים יותר קטנים. יש שתי חברות שכבר זכו במכרז: סופר אן.ג'י ונגב גז טבעי. הן יתחברו למערכת של נתג"ז, ומשם הן יובילו את הגז הטבעי, בלחצים יותר נמוכים, לאוניברסיטאות, לבתי-חולים. מה שהיה בזמנו החפירות של הכבלים לאורכה ולרוחבה של המדינה, זה מה שמתוכנן כרגע לעשות. אין ספק שהצד הזה חשוב מבחינת משרד התשתיות.
מ"מ היו"ר אורי מקלב
אנחנו גם לא מקריאים את הצו, אלא רק מחליטים החלטה.
עידו בן-יצחק
לא, אין צורך.
מ"מ היו"ר אורי מקלב
אנחנו מקבלים את ההחלטה פה אחד, ואנחנו מברכים אתכם ומודים לכם. כל טוב.

הישיבה ננעלה בשעה 9:45.

קוד המקור של הנתונים